Recht en neer filmen in t spoor Nieuwe Mortelli s van P. Kapteyn van Abraham Lincoln Nederlandse huisvrouw accepteert kunstvlees Uw camera is geen gieter! IN NIJVERDAL Verkoop van twee smaken Vrijdag 12 juli 1968 i Het lijkt een wat vreemde aan hef „recht op en neer" filmen. Recht op en neer is een uitdruk king die men bij de biljartclub gebruikt om een nationale drank aan te duiden. Hier bedoelen we het min of meer leterlijk. De be ginnende filmer begaat nl. van de aanvang af, de vergissing om te denken, dat zijn camera een soort gieter is. Als hij filmt, wordt de camera lus tig bewogen. Heen en weer, op en neer. Kennelijk heeft het de mensen dwars gezeten, dat ze hun fototoestel altijd zo stil moesten houden. Gebeur de dat niet, men wist het al, dan ontstonden bewogen foto's. Foto's die onscherp waren geworden. Voeg daar bij dat men vaak. in journaals, fil mers had gezien, die met hun came ra een bepaalde auto of wielren ner volgden, dan is het beeld com pleet. Er heerst een ingeroest idee, een filmcamera ,,mag je bewegen"! Nu zitten generaties van filmers met deze nare erfenis. Wat gebeurt er nl. als u de camera snel over een bepaald onderwerp laat ..sproeien?" KIEKJES We vertelden u al in de eerste les, er worden een hele reeks kleine kiek jes gemaakt. Elk kiekje wordt be licht met ca. 1'30 sekonde. Die be lichtingstijd is vrijwel gelijk aan die van een ouderwetse box. Bewoog u die box tijdens de opname, dan kreeg u die onscherpe foto. Beweegt u uw cameratijdens het filmenu snapt het al, u krijgt onscherpe scè nes. Er is overigens meer. Als we een scène maken met een bewogen camera, zal die scène bij projectie uiterst onrustig worden. Bekijk uw films nog eens kritisch op dit punt, wellicht ziet u dan meteen waarom het beter is, de camera stil te hou den tijdens de opname. VUISTREGELS We zijn meteen met de allergroot ste beginners-fout begonnen. Ze komt het meest voor en is het meest sto rend in elke film. Omdat het wat ne gatief lijkt, met fouten te beginnen, draaien we de zaak om en geven u positieve tips. 3. (Herhaling) film bij voorkeur met stilgehouden camera. Als u eens een enkele keer een panorama wilt maken (zo heet die zwaai, maar dan netjes) doe het zeer. zeer kalm. Over een hoek van bijv. 45 graden doet u minstens 15 sekonden. Even tellen dus! Nooit, een eenmaal ge filmd object nog eens laten zien, niet terugzwaaien! 2. Blijf niet steeds op hetzelfde punt staan. Verander als ijzeren re gel, na elke scène, van standpunt! Dat heeft twee voordelen. A. Uw film wordt levendiger, doordat u de zaak ook eens van een andere zijde laat zien. B. voorkomt een overbeken de beginnèrsfout. de springer. Filmt u een wegrijdende auto, stopt u even en filmt dan weer door (zonder van standpunt te wijzigen) dan ziet later, bij projectie, de auto een schijnbare sprong maken. In de tijd dat u de camera stopte, bewoog de auto zich immers verder? Door drie flinke stappen naar rechts of links te maken, had u de springer kunnen voorkomen. 3. Blijf niet steeds staan. Ga eens door de knieën. Zoek een hoger punt., ga op een balkon of een stoel staan. Verandering van smaak doet eten, verandering van standpunt doet kij ken! 4. Maak niet elke scène even lang. Maak de scènes vooral niet al te kort. Bewegende en boeiende onder werpen kunt u langer filmen, stilstaan de motieven liever kort houden. Dus: Racefietsers, waterskieërs, ren nende kinderen of uw hond bijv. 8-12 seconden nemen. Het monument te B. liever kort Zoek eens een ander stand punt. Blijf niet steeds staan met de camera, maar film al knie lend, dat geeft afwisseling! en dus hooguit 4 seconden filmen. Dat moet niet langer duren dan u nodig hebt om het te herkennen. U weet het, tellen! 5. Wissel bewegende en stilstaande scènes af. Ook dat geeft uw film de nodige afwisseling. ZOOMLENS Veel voorkomend op de moderne filmcamera is de zoomlens. Reuze handig. U kunt, zonder te lopen, een dichtbij-opname maken. U kunt ook een overzicht tonen. Maaren dat is jammer, u kunt er ook mee zoo men. Dan kruipt u (schijnbaar) op het onderwerp toe. Een keer is het aardig. Net televisie. Gebruikt u het effect drie, vijf of meer keren in uw film, dan gaat het uw kijkers ver velen. Wij dachten zo. dat dat uw be doeling niet was. U wilde graag complimenten! DICHTBIJ OF VERAF We gebruikten het begrip zoeven al, dichtbij-opname. In echte film termen gesproken zegt men liever: close-up. U kent dat wel, alleen het kopje van kleine Jan groot op uw doek Even een nadere toelichting. Door dichterbij te gaan, of door uw zoom lens in de zgn. telestand te draaien (niet tegelijk filmen dus) ontstaat een dichtbij-opname, een close up. Nog even verder, we kunnen ook een soort overzicht tonen, dat noemen filmers een Totaal". Men kan ook een gedeelte van dat totale beeld la ten zien en dan heet het een ,,Half Totaal". Uiteraard zijn er meer in stellingen mogelijk. Instellingen die men bij film en T.V. bijv. Long Shot enz. noemt. Voor doorsnee amateurs zijn de drie opgesomde termen ruim voldoende. SCENES In ons eerste enthousiasme zijn wij beginners vaak geneigd om maar wil lekeurig allerlei scènes op te nemen. Een stukje van Meintje in de tuin, de hond aan het strand. Kees in het bad en tante Nel als ze op bezoek komt. Het gevolg is dat zo'n film meer een wlidé vèrzameling losse filmkiekjes wordt, dan een aaneen gesloten rolprent. Beina nooit is dit soort filmerij in staat om ons blij vend te boeien. Dat is wel begrijpe lijk. Er ontbreekt een verbindend ele ment: 't projectieverhaal springt van de hak op de tak. Laten we beginnen u te helpen om dit te verbeteren. Bepaal U in elke film tot één onderwerp! Dit wil zeggen als u een weekend uit gaat, maak de hele film daarmee vol. Begin met het ver trek met auto of trein. Film onder weg uit trein of auto (dat gaat). Film een scène van een, pauze op een ter- je. Film de picknick. Film de naam borden die u tegenkomt. En laat NOOIT, nooit uw familie of vrienden naar de lens kijken. Dat gebeurt al genoeg bij de T.V. inter land.s. Film de terugkeer met de thuiskomst. Zo ontstaat een logisch verhaal! SLOTCONCLUSIE Uw film kan een serie losse kiek jes zonder verband zijn. Met weinig moeite kunt u er een verhaal van ma ken. Het journaal van uw eigen le ven. Filmen vraagt: Verandering van standpunten, ter voorkoming van springers en van eentonigheid. Een stilgehouden camera, voor rustige en scherpe beelden. Afwisseling in scnèe-instelling. Nu eens dichtbij, dan weer ver der afgenomen. Afwisseling in. sène-instelling. wegende scènes langer nemen. Statische objecten wat korter! De zoomlens met mate gehan teerd als „filmpomp". Liever ge bruiken om de genoemde afwisse ling van beeldïnstelling te verzor gen. Samenhang in beelden. Geen ver snipperde zaak van losse kiekjes. OOK VOOR VREEMDEN Probeer een tikje naar „voren" te denken, u filmt voor straks, voor het projectiescherm. Als uw film leuk is opgenomen, met stilstaande camera, boeiend van instelling, dan kan ook een wildvreemde er van genieten, uw buurman, uw vrienden. Dan pas krijgt u het echte plezier in uw hobby en de weigemeente complimenten bewij zen dat u op de goede weg bent. Met betrekking tot de acceptatie van de huisvrouw van TVP kan de laatste maanden van een verder stijgende vraag worden gesproken, na de nieuwsgierigheidstopverkoop bij de introductie van dit nieuwe voedingsmiddel. Er is veel vraag naar het artikel in delen van het land. Tegen de verwachting in heeft de Nederlandse huisvrouw in zeer korte tijd de mogelijkheden die TVP haar biedt ont dekt en toegepast in samengestelde gerechten (nasi, bami, goulash e.d. j of met verschillende sauzen. Abraham Lincoln is na George Washington waarschijnlijk wel de beroemdste van alle Amerikaanse presidenten. Men behoeft zich er dan ook niet over te verbazen, dat de Amerikanen de herinnering aan deze president ook nu nog op alle moge lijke manieren in ere houden met State Parks, Memorials en Musea. Dit wordt onder andere gedaan door een speciaal daartoe in het le ven geroepen stichting, de „Lincoln Heritage Trail Foundation." Deze stichting beijvert zich zoveel moge lijk tastbare herinneringen aan het leven van deze 36e president der Verenigde Staten die door moorde naarshand viel te bezwaren. Als men het spoor van Abraham Lincoln volgt, dat leidt naar het Wit te Huis te Washington, reist men door drie van de vijftig Amerikaanse Staten, namelijk Kentucky, Indiana en Illinois. In samenwerking met de autoriteiten van deze drie staten heeft de „Lincoln Heritage Trail Foundation" een toeristische route ontworpen, die niet alleen door de inwoners van deze drie staten, maar ook door tallozen van elders uit de V.S. en zelfs van daarbuiten als een soort bedevaartroute wordt be schouwd. TOERISTISCHE ROUTE Nu zou een vakantiereis door een paar Amerikaanse staten, waarbij men niets anders dan Lincoln Memo rials, Lincoln State Parks en Lincoln Musea te zien zou krijgen, niet erg aantrekkelijk zijn, wanneer op de ontworpen route ook niet wat meer en andere toeristische attracties te vinden zouden zijn. En die zijn er! Om u daarvan een indruk te geven willen wij de route, zoals deze door de United States Travel Service, het Nationaal Verkeersbureau van de Verenigde Staten, wordt beschreven, eens op de voet volgen, soms zelfs in letterlijke zfn." Men behoeft de tocht niet -bij het Dierenliefde kent geen grenzen. Steeds weer hoort men van ter- rariavrienden, die hun woning delen met slangen en krokodillen en zich zelfs bezighouden met het fokken ervan. Af en toe ontsnapt er ook zo'n loeinig menslievend reuzenreptiel, om argeloze wande laars aan het schrikken te maken, zoals onlangs een weggelopen alligator in de binnenstad van Hamburg. Voor de eerste keer hoor de men thans in de Bondsrepubliek van een niet zo gevaarlijke groene leguaan als huisdierdie van zijn eigenaar, een graficus uit Bonn. de naa mPicasso kreeg. Evenals zijn speelkameraad, de kleine teju uit Zuid-Amerïka, leeft Picasso behalve van vlees ook man plantaardig voedsel. Het aantal smaken wordt uitge breid met twee, namelijk TVP rund vleesen TVP varkensvleessmaak. De stukjes van deze nieuwe smaken zijn reeds aanmerkelijk groter dan die van de bestaande hamen ba- consmaak. United Food Group ont ving van de leiding van ziekenhuizen en bejaardencentra gunstige beoorde lingen. naast die gepubliceerd in de Cunsumentengids en (het Duitse) D.M. Elders in Europa Ook buiten Nederland is TVP zeer binnenkort verkrijgbaar. In Duits land zullen 700 supermarkten in wa renhuizen, grootwinkelbedrijven e.d. twee smaken TVP gaan verkopen, nl. de speciaal voor dit land ontwik kelde rundvleesen vai'kensvlees- smaak. De bevoorrading van deze punten omvat meer dan een miljoen pakketten. Dit najaar zal TVP ook worden gelanceerd in Engeland, Frankrijk, Zwitserland. Oostenrijk en de Scandinavische landen. „Convenience foods" in opmars De industriële toepassing van TVP, o.a. in soepen en zgn. „instant-maal tijden" wordt steeds groter. Ten behoeve van de huisvrouw, de kampeerder enz. is de ontwikkeling van de „convenience foods" in op mars. Het vriesdroog-procédé, dat voordelen biedt boven de andere con serveringsmethoden, versnelt die ont wikkeling. Verschillende factoren (o.m. zich wijzigend levenspatroon) stimuleren de vraag naar „kant-en-klare maal tijden," waarvan er vele zijn, die toch nog een bewerking van min stens een half uur eisen. United Food Group heeft reeds ve le jaren verschillende grondstoffen voor de industrie ter bereiding van bijv. droge soepen en instant-maaltij den geleverd. Het laatste jaar zijn na de introductie van verschillende soorten samengestelde tabletten, gro te hoeveelheden hiervan vooral aan de horeca-sector en ook aan de groot keukenverbruikers geleverd en er zijn nu reeds meer dan 20 verschil lende soorten verkrijgbaar. Deze handige tabletten in aange paste vorm komen nu ook voor de huisvrouw op de markt, te beginnen met nasi en bami: deze tabletten bevatten behalve alle benodigde groenten ook reeds alle kruiden, de ketjap en de bouillon. Verder komt er een gehakte uien- tablet, die na opweken in 10 minuten het equivalent van een pond verse X uienlucht de uien geeft, zonder tranende ogen. De nieuwe vriesdroog-methode maakt het verder mogelijk nog dit najaar een instant-ui op de markt te brengen, welke in 30 seconden ge- bruiksgereed is en instant-garnalen, terwijl verder nog een aantal van de meest gebruikte keukenkruiden zoals peterselie, kervel, bieslook en selde rie in vriesgedroogde instant-vorm tegen populaire prijzen in glazen pot- verpakking hun intrede op de Neder landse markt zullen doen. Hollands bedrijf United Food Group NV is een van oorsprong Hollands bedrijf, dat werd opgericht door een aantal Nederland se bedrijven welke zich in de pro- duktie en de groothandel van grond stoffen voor de levensmiddelen spe cialiseerden, met de bedoeling hier mee een gemeenschappelijke re search- en ontwikkelingsafdeling te bezitten, welke tegelijkertijd de ont wikkelde produkten zelf in produktie zou kunnen nemen en de distributie hiervan verzorgen. Aangezien de officiële naam van firma Groep van Verenigde Levens middelen Bedrijven NV United Food Group is, ligt het gebruik van het Engelse gedeelte van de naam door zijn gemakkelijker hanteerbaarheid voor de hand. Hierbij komt dat Uni ted Food Group een zeer grote ex- geboortehuis van Lincoln bij Hodgen- ville, Kentucky, te beginnen; elk punt op de ongeveer 3.200 km. lange route is geschikt als startplaats. Heeft men tijd en lust een grotere afstand af te leggen, dan kan men gebruik maken van de aangegeven keuzemogelijkheden, die echter de lengte van de route bijna verdubbe len. Een mooi beginpunt is het Lincoln Trail Monument, Illinois, opgericht op de plek. waar vader Thomas Lin coln met zijn gezin in 3831 de rivier de Wabash overstak. Vandaar gaat de route noordwaarts, via het Lin coln Log Cabin State Park door Co- les County, naar het noordwesten door een golvend landschap naar het gebied ten westen van Decatur, waar het gezin Lincoln zijn eerste huis in Illinois betrok. Verder westwaarts passeren we Mount Pulaski met het geheel in de oude stijl van die tijd gerestaureerde gerechtsgebouw, Pe tersburg en niet te vergeten, de stad Lincoln. Het is de moeite waard de auto in Beardstown te laten staan en te voet door de bossen en langs de oevers van de rivier de Illinois te trekken, of per boot de route op de ze rivier te volgen die het eerste schip, de „Talisman," gestuurd door Lincoln zelf, heeft afgelegd. Bezoek het indrukwekkende gedenkteken Lin coln's New Salem State Park, waar men een prachtig uitzicht heeft over de Sangamon Rivier. In New Salem zijn veel gebouwen gerestaureerd en in de stijl van die tijd ingericht. Hier is de politieke carrirèe van Lin coln begonnen. TWEE HOOFDSTEDEN In de tijd van Lincoln was Van- dalia de hoofdstad van Illinois. Het in Griekse stijl opgetrokken Capitol in Vandalia herinnert daaraan. In dit gebouw werd een wet aangeno men, waarbij,tiet prairiestadje Chi cago in de staat Illinois werd opge nomen. De hoofdstad van nu is Springfield, waar Abraham Lincoln werd begra ven. Zijn indrukwekkende graftombe op de Oak Ridge begraafplaats werd in 1874 door president Ulysses S. Grant ingewijd, in 3901 herbouwd en in 3933 opnieuw gewijzigd. We verlaten nu Illinois, bi-engen in Evansville Indiana een bezoek aan het Angel Mounds Historical Memo rial, bewaren de verdere beziens waardigheden van Indiana voor het laatste deel van de tocht en trekken Kentucky binnen. Langs Lewisport, Hawesville, Clo- verport, Hardinsburg en Elizabeth- town, waar we een zijweg inslaan naar Mammoth Cave National Park. Bij het betreden van deze reusachti ge. door water uitgesleten grotten (dit slijtproces begon een slordige 250 miljoen jaar geleden), verdient het aanbeveling zich warm te kleden en wandelschoenen aan te trekken. Terug naar Elizabethtown en ver der naar Hodgenville en de hut waar Abraham Lincoln werd geboren. Het loont de moeite deze plaats te bezoe ken. Staande voor de eenvoudige houten hut waant men zich terug in de eerste decennia van de 19e eeuw en wil men meetrekken met de pio niers. Dat doen we dan ook. Via Knob Creek, waar Abe zijn kinder jaren doorbracht en Springfield, waar zijn ouders trouwden, naar Lexington, centrum van de „Ken tucky Bluegrass Horse Farms", waar hij zijn toekomstige echtgenote, Mary Todd, leerde kennen. Voort gaat de tocht, langs Frank fort met het Kentucky State Capitol en het Historisch Museum van de staat Kentucky, via Long Run Creek en Farmington de grens van Indiana over, naar Jeffersonville. Een be zoek aan het Howard National Steamboat Museum in deze stad mag aan het programma niet ontbreken, evenmin als een speurtocht door het gebied van de Wyandotte en Mam- go Indianen, de oude grotbewoners van dit gebied. HISTORISCHE PLAATS We naderen nu het centrum van de Lincoln route, Lincoln City, waar Lincoln van zijn 7e tot zijn 21e jaar woonde, naar school ging, elk boek las dat hij te pakken kon krijgen en waar zijn moeder, Nancy Hanks, is begraven. We beëindigen de tocht in Vincen- nes. een historische plaats. Bezoek „Elihu Stout's pioneer printshop" en „Grouseland", het huis van gouver neur William Harrison, held van Tip pecanoe en 9e president. Zeer indruk wekkend is een merkwaardig. in Griekse stijl opgetrokken bouwwerk, het Georg Rogers Clark State Memo rial. In Galerie Kapteyn is een nieuwe serie „mortelli's" ten toongesteld. Pieter Kapteyn blijkt zich de laatste maanden onder meer op de vervaardiging van horizontale mortelli's te hebben toegelegd. D.w.z. werkstukken die vlak, op een tafel bijv., geplaatst kunnen worden. Dit deel van zijn nieuwe werk doet dan ook het meest van alles aan „bloemstukken" denken. Wat opvalt aan de nieuwe mortelli's (dit geldt ook voor de wandstukken) is de toegenomen soberheid in mate riaalgebruik. Was het werk van Kap teyn voorheen vaak uiterst barok, thans lijkt het erop dat in de compo sities het „ritme" steeds meer cen traal komt te staan. Dat Pieter Kapteyn zijn werk in middels niet meer ziet als uitsluitend expermimenteel, blijkt uit de aandui ding „Twentse ambachtskunst", wel ke op de affiches voor de tentoonstel- ingte lezen staat. De tentoonstelling duurt tot 30 sep tember. port heeft op landen als Engeland en 'de USA. Gedurende de laatste jaren werd in verband met de ontwikkelingen op het gebied van TVP evenals op dat van het vriesdrogen en tablette ren een verkooporganisatie voorbe reid, welke voorbereidingen thans re sulteerden in het op de markt ver schijnen van United Food Group pro dukten onder eigen naam. De in Nederland en nu ook in Duitsland verkrijgbare TVP is een in Nederland ontwikkelde variatie op het in Amerika vervaardigde produkt van Archer Daniels Midland Compa ny in Minneapolis. I-Iót is echter al leen in Europa verkrijgbaar en in zijn huidige vorm in de USA zelfs nog onbekend. Vriesdrogen United Food Group heeft zich ook gespecialiseerd op het vriesdrogen van diverse voedingsmiddelen, een methode welke reeds met zeer veel succes op bijvoorbeeld koffie wordt toegepast. Bij dit vriesdrogen wordt het pro dukt eerst snel bevroren bij zeer lage temperaturen (meer dan 35 gra den onder nul) en vervolgens in een hoog vacuum gebracht. Bij tempera turen onder nul zal het ijs nu subli meren, dat is overgaan in damp zonder de tussenvorm van water. Door deze methode wordt de struc tuur en de vorm van het produkt niet aangetast; deze methode werd bijvoorbeeld in de afgelopen oorlog reeds gebruikt voor het conserveren van bloedplasma. Door een economischer produktie is het thans mogelijk geworden zelfs produkten als uien, andere groenten en kruiden op deze wijze te conser veren, waardoor zij kunnen concurre ren met bevroren en/of ingeblikte artikelen en tegelijkertijd vaak voor delen in het gebruik en d.e bereiding bieden. Vriesgedroogd ijs... Vele van de vriesgedroogde vruch ten kunnen bijvoorbeeld gebruikt worden in pudding, ijs en ook als vulling van chocolade. Het is zelfs al voorgekomen, dat. consumptie-ijs werd gevriesdroogd en in de drog» vorm als vulling van chocoladerepen werd gebruikt.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 5