Veel lof voor scheidende directeur scho!engem.schap Raiffeissenbank bereikte 20 miljoen spaargeld Oorlogsjjraventoiiiité ontplooide grote activiteit Geloof in een nieuwe vorm van o> De fabel van de Koekoek Kerken gaan recreanten weer begeleiden Door inleg voor baby.... gmaÊkg 29 Juni 1968 Ir. G. K. Veldman rijkslandbouwconsu- lent met pt doen Holten viste tegen Rijssen OPREIS Recreatietent op de Borkeld.... Na ook Poolse grafbezoekers rlijke stand Geslaagd populair concert JTVIV en HGK I Er is de heer H. J. Hiddink, directeur van de Holtense Scholen gemeenschap zeer veel lof toegezwaaid bij diens afscheid in ver band met zijn benoeming tot gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs te Groningen. Het officiële afscheid had donderdagmid- dag plaats in de aula van de school in tegenwoordigheid van tal van genodigden onder wie het college van burgemeester en wet houders, leden van de raad, de talrijke collega's met hun dames, oudercommissie, ouderraad, klassevertegenwoordigers der leerlin gen, de oud-directeur de heer J. Sinnema, thans hoofdinspecteur van het ulo-onderwijs te Groningen en zijn echtgenote en tal van anderen. De leiding van deze middag berustte bij de voorzitter der ouder commissie de heer L. C. van de Bovenkamp, die er aan herinnerde, dat de heer Hiddink gedurende 17 jaar het onderwijs in Holten ge diend heeft, sinds 1962 als directeur van de Scholengemeenschap. Hij heeft zich met de hele inzet van zijn persoonlijkheid aan het onderwijs gegeven en zelfs in het hele land adviezen gegeven over de opzet van dit voortgezet onderwijs. De heer Hiddink stelde het belang van het kind steeds op de eerste plaats, vandaar, dat hij zich volledig heeft kunnen geven aan het experiment, dat de school in Holten is geweest. „Wij zijn u dankbaar, voor alles wat u voor onze kinderen gedaan heeft," zo besloot de heer Van de Bovenkamp. De burgemeester, mr. W. II. Enk laar, sprak de scheidende directeur en zijn echtgenote als volgt toe: Mijnheer en mevrouw Hiddink, Tussen 1 oktober 1951 en 1 juli 1968 ligt een lange periode van 17 jaren. Aan mijn oog gaan voorbij Espelo, waar u de goede traditie van Meester Bos, Meester Pleiter en Meester Snij der uitnemend continueerde, ULO- school, waai'van u onderwijzer en hoofd was Scholengemeenschap waar van u als eerste directeur fungeerde. Dit zijn zo de nuchtere feiten, waar van men. terecht kan zeggen, dat u in Holten een goede carrière hebt op gebouwd en waaraan ook de conclu sie verbonden kan worden, dat het toenmalige hoofd der Lochemse open bare school, de heer Ras, gelijk heeft gekregen toen hij u bij uw sollicitatie naar Espelo als inlichtingen mede gaf „Hij is iemand, die zeer veel liefde heeft voor het onderwijs, een gebo ren onderwijzer". Met deze conclusie, die al even nuch ter is als de feiten, die ik u noemde, ben ik er niet, omdat deze te kort doet aan uw kwaliteiten, omdat deze voorbij gaat aan uw bijzondere ver diensten, uw toewijding en uw onver poosd werken voor de Scholengemeen schap van Holten. Toen u in 1962 de leiding over de toenmalige Holtense ULO-school overnam, van uw voorganger, de heer Sinnma, stond u in een bijzonder moeilijke positie. Het is altijd moei lijk een voortreffelijk voorganger op te volgen. De heer Sinnma was zo'n man, hij toch was de grondlegger van hetgeen hier in Holten op onderwijs gebied werd ontwikkeld. Midden in deze ontwikkeling, werd u geroepen tot verder bouwen, verder ontwikkelen, van wat nog slechts in ruwe lijnen op papier stond. Op u kwam de volle verantwoorde- Aan de rijkslandbouwconsulent voor Oost-Overijssel te Hengelo, ir. G. K. Veldman, is op zijn verzoek wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, ingaande 1 augustus, a.s., eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten. Geert Kornelis Veldman, geboren 29 juli 1903 te Wildervank, stammend van een veenkoloniaal akkerbouwbe- drijf, was na beëindiging van zijn studie te Wageningen van 1927-1931 werkzaam voor de onder leiding van wijlen prof. J. Hudig staande se- mi-officiële Perchloraatconimissie (vraagstuk van ontzilting Wieringer- meergrond) en later in het proefpol- dertje te Andijk als landbouwkundi ge van de Dienst der Zuiderzeewer ken. Na achtereenvolgens in dienst te zijn getreden als adjunct-rijksland- bouwconsulent bij de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst te Drachten en werkzaam te zijn geweest als land- bouw-bedrijfsconsulcnt voor de twee Noordelijke Provincies te Leeuwar den, werd hij in mei 1937 tot rijks landbouwconsulent te Hengelo (Ov.) benoemd. In dit tijdvak heeft de land bouw in het consulentschap Oost- Overijssel een dynamische ontwikke ling doorgemaakt, waarmee de uit breiding van taken én de bezetting van de onder leiding van ir. Veld man staande rijkslandbouwvoorlich- tingsdiénst gelijke tred heeft houden. De heer Veldman, die van 23 agra rische organisaties of commissies lid, dan wel adviserend lid is, werd op 30 april 1955 tot Officier in de Orde van Oranje Nassau benoemd. Wij verwachten, dat er nog .wel ge legenheid zal zijn van Ir. Veldman, die ook zeer verdienstelijk werk voor de Holtense boerenstand gedaan heeft, afscheid te nemen. De hengel sport vereniging Ons Vermaak" uit Rijssen is woensdag avond in de wedstrijd tegen „Riet voorn" uit Holten definitief in het be zit gekomen van de wisselbeker, waarop de tien Rijssenaren deze avond voor de derde achtereenvolgen de keer beslag wisten te leggen. Deze jaarlijkse wedstrijd vond als van ouds plaats bij de Roudaalterbrug in de Schipbeek. Tien man uit Rijssen tegen tien man uit Holten. De vangst was niet zo daverend De Rijssenaren vingen met vier mar 67 cm. vis, bij de Holtenaren was het alleen de heer G. Jansen, die 23 wist te verschalken. Hij was daar mede eerste in de individuele wed strijd, die tevens aan deze ontmoe ting verbonden was. Bij de Rijssenaren waren het de heren W. J. Schreurs, Lichtenberg, Tijhof en A. Otten, die resp. 18 cm. 18 cm. 16 en 15 cm. vingen. In café „De Poppe" reikte de voór- zitter van „De Rietvoorn", de heei J. Wijnnobel, de beker en de overi ge prijzen uit. Penningmeester Otten van „Ons Vermaak" beklaagde zich er over, dat hij met 15 cm net buiten de indi viduele prijzen viel, waarop voorzit ter Wijnnobel reageerde met de toe kenning van een troostprijs in de vorm van een ijsje. Wel een bewijs, dat men het na afloop goed met elkaar heeft kunnen vinden. lijkheid te rusten om niet verloren te laten gaan wat was bèreikt, van u werd verwacht, dat u zou tonen te be seffen dat consolideren alleen bete kent achteruit gaan. Niet de trein in het spoor houden was uw opdracht, maar het verder zoeken van nieuwe wegen, waardoor de toenmalige ULO een school zou blijven, die beantwoordt aan de nieu we inzichten welke er op onderwijs gebied bestaan. Op 1 augustus 1968 zullen overal in den lande scholengemeenschappen tot stand komen, omdat de wet dat eist. In 1965 echter kwam in Holten reeds een scholengemeenschap tot stand, zonder dat de wet dit eiste. Dit was mogelijk, omdat er aan uw school, dank zij uw enthousiasme, dank zij uw inspiratie, werkkracht en deskundigheid, een sfeer bestond, waarin u met uw lerai'en een verfris send en modern onderwijs tot ontwik keling kon brengen, dat beloften in hield voor de toekomst. Ik weet wel, dat u de eer, dat uw school in 1965 dank zij haar kwalitei ten, door de staatssecretaris van on derwijs en wetenschappen als één der weinigen in de lande werd aangeioe- zen om het MAVO - HAVO experi ment te "beginnen, niet voor u zelf op eist, doch dat u deze ten volle wilt de len met uw leraren. V hebt daar gelijk in, zonder uw leraren zoudt u inderdaad van deze school niet datgene hebben kunnen maken, wat u er van gemaakt hebt, maar zonder u, zouden uw leraren on mogelijk hebben kunnen bereiken, i thans bereikt is. Een school wordt beoordeeld naar de wijze waarop daaraan wordt les gegeven, haar goede naam ontleent zij aan haar mogelijkheid om de aan haar toevertrouwde leerlingen op de plaats te brengen, waar deze in de toekomst het beste tot hun recht ko men, kortom naar de wijze, waarop deze school functioneert. De wijze, waarop de organisatie van een dergelijke school tot stand komt, onttrekt zich aan 't oog van het pu bliek. Met name, wanneer het gaat om. het tot leven brengen van een geheel nieuw schooltype, wanneer er gezocht moet worden naar nieuwe vormen van onderwijs, wanneer men de opdracht heeft deze, bij wijze van experiment, tot leven te brengen, dan is de zwaarste van deze opgave niet gering. Scholengemeenschappen, die alom in de lande als paddestoelen uit de grond verrijzen, profiteren van de pioniersarbeid ook door U verricht. Het is in de jaren van Uw directo raat vaak een zoeken en een tasten geweest, zelfs het alwijze Den I-laag, het bestuurlijke Mekka in ons ambte lijke leven, wist vaak geen uitsluit sel in het labyrinth van onduidelijk heden en vragen, welke de nieuwe Mammoetwet opwierp. Wij hebben uiteindelijk de weg ge vonden, dankzij de goede gids, die U daarbij hebt willen zijn. U zijt met recht een voortrekker geweest, waaraan niet alleen Holten maar onze gehele streek veel te dan ken heeft. Uw inbreng bij de ontwik keling van het Onderwijs in de lande is niet onbelangrijk geweest. De inspecteur van het Meao, de heer Schelfhout heeft mij verzocht, U te zeggen hoe zeer het hem spijt vandaag niet aanwezig te kunnen zijn, omdat hij er behoefte aan had te ge tuigen van zijn dankbaarheid en be wondering voor de wijze, waarop U niet alleen plaatselijk, maar ook lan delijk de zaak van het Meao hebt ge diend en vooruitgebracht. Ik herinner mij dat toen een aantal jaren geleden de nieuwe opleiding van het Meao in Holten tot ontwik keling kwam, deze activiteit door ve len als het najagen van een hersen schim werd beoordeeld. U geloofde in deze nieuwe vorm van onderwijs en U hebt U niet laten ontmoedigen door de kleingelovigen. Thans is de weegschaal omgesla gen, en is net Meao een vorm van onderwijs geworden, welke iedere ge meente, die zich zelf respecteert, jn haar onderwijspakket geborgen wil zien, zich niet alijd afvragende of de sichting van een dergelijke school, in het kader van een goede planning, wel verantwoord is. Uw werkzaamheid in Holten over ziende, kan ik niet anders getuigen, dan dat U een gaaf stuk werk ach terlaat. U hebt het werk door Sinnema hier verricht niet alleen opgevat, maar ook voortgezet en afgebouwd. U hebt niet geleefd onder de scha duw van Uw voorganger, maar U zijt op Uw eigen wijze voortgegaan. Op Uw naam staat de Stichting van een Scholengemeenschap, in een tijd, dat daar nog weinigen aan dachten. De opneming daarin van een Havo en straks een Atheneum is Uw werk geweest. Ik sprak van de arbeid, die in stil te geschieden moet en die aan het gestalte geven van een school als de onze voorafgaat. In de bestuurlijke problemen, die dit oproept, hebt U Uw deel meer dan normaal voor Uw rekening ge nomen. Aan de voorbereiding van beslui ten, die tot de ontwikkeling van deze vorm van onderwijs moeten leiden en die uiteindelijk des raads zijn, hebt U een bijzonder werkzaam aandeel gehad. He gemeentebestuur, maar even zeer de gemeente-administratie, waarbij ik denk aan de gemeente secretaris en de chef onderwijs, heer Vuuregge, zijn U daarvoor bij zonder erkentelijk. „De mens blijft leven in de resul taten van zijn arbeid" is een uit spraak welke te vinden is in boekje uitgegeven bij het afscheid van de vorige Commissaris der Ko ningin in onze provincie. 1-Iet is een uitspraak, welke, op ieder toepasselijk is, al zullen de re sultaten van de verrichte arbeid bij de één anders zijn dan bij de ander. In het voorgaande heb ik getracht een beeld te geven van de arbeid, welke u in de 17 Holtense jaren in ons mid den hebt ontwikkeld. Het was een arbeid gericht op de gelukkige en harmonische ontwikke ling van het kind, arbeid gedragen door uw liefde voor het onderwijs, ar beid ook verricht in gehoorzaamheid aan uw roeping. Ik heb ook de resultaten van die ar beid gemeten, dat was mogelijk om dat deze duidelijk voor ons liggen. Ik wil er gaarne thans, nu u ons gaat verlaten, van getuigen, dat één van die resultaten is, dat u in Holten en wijde omgeving dankbare harten ach ter laat. Dankbaarheid is de herinnering van het hart, welnu wij zullen ons u blij ven herinneren als een man, die zijn gaven van hoofd en hart in dienst heeft gesteld van de gemeenschap, waarin hij gesteld was. De mens blijft voortleven in de resultaten van zijn arbeid, dat wil ten opzichte van u zeggen, dat Hendrik Jan Hiddink in Holten zal blijven voorleven, omdat de resultaten van zijn arbeid Holten zo zeer ten zegen zijn geweest. Na de burgemeestere sprak Hans Olk, leerling uit de vierde klas, na mens ouders en leerlingen een af scheidswoord, als voorzitter der leer lingenvereniging. „Wij kunnen u zeer dankbaar zijn voor wat u voor de leerlingenvereniging gedaan hebt, maar meer nog voor de individuele leerlingen. Dat werk in het verborge ne merkte je alleen als het je per soonlijk aanging"verklaarde Hans. Hij bood uit naam van ouders, leer lingen en oud - leerlingen een prach tig cadeau aan in de vorm van een filmuitrusting. Burgemeester Enklaar, voegde daar als uitzondering op de regel, ver klaarde hij nog 'n projectiescherm aan toe. Ook overhandigde hij de familie een bord van Makkumer aar dewerk. Namens de collegae sprak de heer W. Ros, de oudste leraar dei- school. Het was een -gevoelig woord, meer in de persoonlijke sfeer. Bei den kennen elkaar sinds 1945 toen de heer Hiddink zijn eerste schreden zet te op het onderwijspad. Allen vinden het jammer, dat de heer Hiddink weg gaat. Samen bood men een autoradio aan. Ook wendde de heer Ras zich met een persoonlijk woord tot me vrouw Hiddink. die hij een prachtig handboeket aanbood. De heer J. Kroon, hoofd van de school met de bijbel, sprak woorden CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGQLIH (reukloos) ter'voorkóming van muggebetén. (Met een verontschuldigend gebaar naar Jean de la Fontaine) Een koekoek legde in zijn eigen nest een eierhoop en ving toen aan te broeden, trots op zijn kunst, maar toch wel op zijn hoede: want koekoeksjongen zijn meestal niet best. Doch hij vergat dit, toen in t boeernwoud de koekoeksjongen uit hun schalen kwamen. „Zie ons hier", riep hij, „sterk en krachtig samen, ik heb een stam van arenden gebouwd". Doch hij vergat dit, toen in 't boerenwoud door de natuur bepaald blijven het koekoeksjongen. Ze hebben de oude haast uit 't nest verdrongen, met moeite slechts houdt hij zijn kuikens klein. Hier de moraal, die deze fabel tooit: wie koekoek is, moet op zijn tellen passen roilt kroost hem niet in eigen nest verrassen: want de natuur verloochent zich toch nooit. (Overijssels Dagblad) Dc Coöp. Raiffeisenbank te Holten heeft op dinsdag, 25 juni jl. een sal do aan spaargelden bereikt van twin tig miljoen gulden. Deze belangrijke mijlpaal werd gepasseerd door de ruim drie maand oude Aaltje Iler- mina Ivlaasses, Espelo 46a, wier va der, de heer II. D. Klaasses op deze dag voor zijn dochter een spaarbank boekje nam om enkele, bij haar ge horte geschonken bedragen te beleg gen. De kleine Aaltje Hcrmina is daar goed mee weggekomen, want bestuur en directie van de bank sconken haar donderdagmiddag een cheque van honderd gulden om op dat boekje bij tc schrijven en zij krijgt als aandenken een gouden tientje met een halskettinkje en me daillon met een gouden plaatje waar in het bereiken van deze mijlpaal zal worden gegraveerd. De bank ging nog verder want de spaarders die juist voor en na de lieer Ivlaasses kwamen de heren J. Sehokkin, Hol- terbroek 84 en H. Broekhuis, Beuse- berg 53, ontvingen eveneens een gou den tientje in etui met inscriptie. De drie heren werden donderdag middag met deze aardige geste van de bank op de hoogte gesteld door de voorzitter, de heer J. H. Sprokke- reef, die in korte trekken de ont wikkeling van de spaartegoeden ge durende 't ruim' 62-jarig bestaan der bank schetste. 1926 én miljoen, 1945 vijf miljoen. Door de geldsanering na de tweede wereldoorlog liep het saldo echter achteruit. In 1955 werd opnieuw de vijf miljoen bereikt en op 4 januari 1961 bereikte men de tien miljoen. En nu op 25 juni twin tig miljoen aan spaargelden. Bestuur en directie meenden, dat aan dit re sultaat, waaruit een groot vertrou wen jegens de bank spreekt, niet zonder meer voorbij mocht worden gegaan, verklaarde de heer Sprok- kereef. De Raiffeisenbank heeft zich in de laatste' vijftien jaar van een boerenleenbank ontwikkeld tot een bank voor de gehele -gemeenschap, die alle bankzaken behandelt, grote service verleent en credieten ver strekt, mits er voldoende waarbor gen aanwezig zijn. Het spaargeld is daarbij het fundament, nu in alle sectoren van het maatschappelijk leven zo enorm veel geldmiddelen no dig zijn voor de verdere ontplooiing daarvan. De bank telt ruim 6000 spaarders, die daar allen in meer dere of mindere mate aan medewer ken. De heer Sprokkereef, die in tegen woordigheid van de secretaris, de heer G. J. Rietberg en de kassier, de heer Ï-I. J. Oolbekkink, de drie gasten ontving, overhandigde hen daarna de in de aanhef vermelde ge schenken. De heer Broekhuis feliciteerde het bankbestuur met de bereikte mijl paal en verklaarde, dat men zo net- ;cs geholpen wordt van afscheid en prees de prettige con tacten die er altijd geweest zijn. Namens tal van hoofden van scholen o,a. van Markelo en Bathmen bood hij een boekenbon aan. Het hoofd van de o.l. school, de heer F. J. Hol, was met een hele af vaardiging gekomen, want aan deze school begon de heer Hiddink zijn Hol tense loopbaan. Hij bood mede na mens de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP) een ge schenk aan. Hierna sprak namens de. redactie van de schoolkrant „Uki". Stik Bras penning, en vervolgens de heer J. Sinnema, die eveneens herinneringen ophaalde. Spreker had er zich bijzon der over verheugd, dat de school on der leiding van de heer Hiddink zo bijzonder' sterk vooruit gegaan is. Ten slotte sprak de nieuwe direc teur de heer R. Mud, aan wie door de heer Ras, namens alle collegae een mooie bloembakje was aangebo den, uitvoerig over zijn kennisma king met de heer Hiddink en zijn komst naar Holten. Zijn voorganger had hem niet overdreven ingelicht over de situatie te Holten, maar hij was toch voldoende zakenman ge weest om ook de aantrekkelijke kan ten van de school te Holten te verko pen. Hij zag iri de wijze waarop hij door de heer Ras was toegesproken een bewijs, dat hij door allen als de opvolger van de heer Hiddink was aanvaard. De burgemeester bood de heer Mud later de sleutel van de school aan en sprak de hoop uil, dat deze nog lang aan zijn sleutelring mag prijken, want zei mr. Enklaar, men ziet in de Hol tense Scholengemeenschap, zo lang zamerhand een kweekplaats voor in specteurs. De heer Hiddink verklaarde in een uitvoerig dankwoord getroffen te zijn door het uitzonderlijk afscheid van deze middag. Hij zag de school nog steeds in het teken van het experi ment, als een trekken door de jungle. Men is nog onderweg. Veel steun bij dit experiment, heeft men ondervon- dn van de heer Dubel, voormalig in specteur van het lager onderwijs en van het Algemeen Pedagogisch Cen- rtum. Spreker noemde tal van hoog tepunten op de weg naar het eind punt. Er zijn ook moeilijkheden en wel ten aanzien van de rechtspositie van de leraren. Daaraan zal zeker ge werkt moeten worden. Voor de to- kómst zag hij randdiensten met ande re gemeenten, een schoolverzorgings- dienst, vernieuwing van de leerstof, een talenprakticum en het uitgroeien naar beroepsonderwijs. Hij bracht al le sprekers dank voor hun woorden en de prachtige cadeaus en richtte zich nog in het bijzonder tot de bur- De heer Hiddink draagt hier de sleutel van de school over aan burgemeester, mr. W. H. Enklaar. Rechts van hem de voorzitter der oudercommissie de heer L. C. van de Bovenkamp en mevrouw Hiddink. gemeester, de wethouders en de raadsleden voor de wijze waarop zij het werk van de school mogelijk heb ben gemaakt. Na een slotwoord van de heer Van den Bovenkamp werden in enkele lo kalen verversingen aangeboden. 's Avonds hebben tal van ouders in de aula van de school afscheid geno men van de heer en mevrouw Hid dink, daarmede blijk gevend van hun grote waardering voor het werk van de scheidende directeur. De kerken gaan ook dit jaar weer hun bijdrage leveren, gedurende het vreemdelingenseizoen, voor de bege leiding van de vele recreaten die Hol ten en omgeving als hun vakantieoord hebben gekozen. Behalve de Hervorm de en de Gereformeerde Kerk doet nu ook de R.K. Kerk mee. De Inter- Voor het Nederlands Oorlogsgraven Comité is 1967 een jaar van grote activiteit geweest, dat blijkt uit het jaarverslag, dat de secre-. taris van het comité, mr. W. H. Enklaar, onze burgemeester, die tevens vice-voorzitter is, heeft uitgebracht. Er werden dat jaar 6 pelgrimages gehouden, waaraan in 4 geval len door Engelse en in 1 geval door Canadese, resp. Poolse, nabe staanden van in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde militairen werd deelgenomen. Het betrof hier 240 Engelse, 148 Canadese en 30 Poolse verwanten. In deze pelgrimstochten van nabestaanden naar de geallieerde oorlogsgraven hier te lande, treedt het werk van het comité naar buiten. Ook in het afgelopen jaar bleek weer, dat de wijze, waarop deze pelgrimages worden georganiseerd, overeenkomt met de wen sen van de deelnemers. De staf van het comité, onder lei ding van de directeur, mevrouw A. Blomde Recht, tezamen met de plaatselijke comitéleden zorgden voor een voortreffelijk verloop van de zes pelgrimstochten. Als een bij zondere vermelding wordt in het verslag gewag gemaakt van het feit, dat het in 1967 voor het eerst mogelijk bleek ook nabestaanden uit Polen te ontvangen. Het is met na me voor de bewoners van het zuiden des lands een vreugde geweest, dat thans ook de naasten van hen, die •aan hun bevrijding zoveel bijdroe gen, naar Nederland konden komen. Tot Nederlander genaturaliseerde Polen hielpen de taalbarrière te doorbreken. Van hun huizen te Bre da stonden de deuren voor de Pool se gasten open. Dit eerste Poolse bezoek Is aanlei ding geworden, dat mr. Enklaar aan het hoofd van een drie man sterke delegatie van het Ned. Oor logsgraven Comité enige tijd geleden een bezoek gebracht heeft aan Po len. De „Poolse Unie van strijders voor vrijheid en democratie" had de Nederlandse zusterorganisatie daar toe uitgenodigd. In Nederland liggen ongeveer 500 Poolse soldaten uit de Tweede Wereldoorlog begraven. Een twintigtal verwanten heeft de afge lopen week een bezoek aan Neder land gebracht. Men was beide keren erg dankbaar, dat de mogelijkheid daartoe geboden was door het Oor logsgraven Comité. De voorzitter de heer J. H. Sprokkereef reikt hier de cheque van 100,over aan de heer H. D. Klaasses. Verder v.l.n.r. de heren J. Sehokkin, H. J. Oolbekkink, directeur; H. Broekhuis en G. J. Rietberg, se cretaris der bank. Een moeilijkheid bij de pelgrima ges uit Polen is, dat het Nederland se Comité in deze geheel voor de kosten komt te staan in tegenstel ling tot de Amerikaanse, Canadese en Engelse grafbezoekers, die hun eigen reiskosten betalen, voorzover hen deze niet op andere wijze wor den aangeboden. De pelgrimages in 1967 waren ge richt op Amersfoort, Nijmegen, Groesbeek, Holten en Breda, waar bij tal van nabestaanden de overal nog in ons land verspreid liggende graven bezochten. Mr. Enklaar herinnert er in zijn jaarverslag aan, dat de Royal Cana dian Legion, bewogen door de wijze, waarop het Nederlandse volk zijn vrijheid beleeft, in september 1967 in zijn handen in Canada een onder scheiding heeft uitgereikt voor het Nederlandse volle. De inscriptie hiervan luidt: „Awarded to the people of the Netherlands by the Royal Canadian Legion in grateful recognition of their devotion to the memory of Canada's war dead". „De toekenning' van deze onder scheiding aan u en aan mij, aan ons allen", aldus het verslag, „levert het bewijs, dat het Nederlandse Oor- logsgravenwerk een taal heeft ge sproken, welke het Canadese hart diep heeft ontroerd en getroffen." In het jaarverslag wordt er aan herinnerd, dat de afdeling Neder land van de Stichting „Wereldten toonstelling 1967 Montreal" een boekje heeft uitgegeven „Thank you Canada" en in de Franse taal „Merci Canada". Het comité mocht de netto-opbrengst tot een bedrag van f 5000,van de Stichting ont vangen. Verder wordt in het jaarverslag met grote waardering gesproken over de opbrengsten van de Klap roosinzameling. over het werk van de Plaatselijke Comité's en over de grote en zeer gewaardeerde gastvrij heid van gastheren en gastvrouwen. Juist de mogelijkheid door Neder landse gezinnen geboden. om de grafbezoekers in hun midden op te nemen is essentieel voor de waarde van het oorlogsgravenwerk. Geboren: Johan Marines zv G W Jansen en H Mensïnk, Bergmanstr. 10 Hendriks zv J A Kers en A Kru- ger, Kozakkenstraat 3. Overleden: H. Baltes 34 jr, Espelo 68, (overleden te Deventer). Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: R Smid 21 jr, Bessink- passtraat 6 en T Manenschijn 22 jr, Noordenbergstraat 2 HA Oonk 24 jr, Bathmen en W Pasop 21 jr, Bor keld 70. BEVOLKING Ingekomen: Geen. Vertrokken: H van den Berg, van Indusriestraat 12 naar Zwolle G. van den Berg van Idustriestraat 12 naar Lochem W Oonk-Pasop van Borkeld 70 naar Bathmen. kerkelijke Recreatie Commissie heeft plannen opgezet om aan de va kantiegangers, de mogelijkheid te bieden tot gezonde en prettige ont spanning. De bekende recreatietent zal vanaf zondag, 30 juni tot en met zondag, 28 juli a.s. weer open staan voor ieder die daaraan behoefte heeft. Op elke zondag in deze periode zal om 10,45 uur een interkerkelijke kampdienst worden gehouden. Gedu rende vier weken zal een team met leider klaar staan om kinderen, oudere jeugd en volwassenen gezellig bezig te houden. Ouders kunnen hun kinderen veilig toevertrouwen aan het team. Jongeren kunnen elkaar ontmoeten en door spel, sport en dis cussie nader tot elkaar komen. Ou deren en jongeren kunnen elke vrij dagavond samen zorgen voor een goede afsluiting van de recreatie- week. De kerken willen op deze wij ze zich presenteren en daardoor een bijdrage leveren," >;o.or een. prettige en harmonische vakantie. Leider, van het team is Ds. Nau- ta, emeritus-predikant te Nijverdal, als leraar Cultuurgeschiedenis van het christendom en andere reli gies verbonden aan de Havo-Mavo- Meao-school in zijn woonplaats. Hij is dus wel gewend om ook met jon ge mensen om te gaan. Teamleden zijn Hank Achterhoek uit Nieuw Hee- ten, Henk Geltink, Joke Israël, Di- nie Landeweerd, Bea en Ina Veld huis. Voorgaande jaren wisten deze teamleden tal van gezellige pro gramma-onderdelen, avondwandelin. gen, kampvui-en en dergelijke samen te stellen. Dat zal hen zeker ook dit jaar weer gelukken, al is het team niet helemaal uit dezelfde personen samengesteld. Het programma van het Interker kelijk Recreatiewerk ziet er voor de komende week als volgt uit: Zondag: 10.45 uur interkerkelijke kampdienst. Maandag: 10-12 uur Kindermorgen (4-12 jaar). Entree f 0,25. 14.30-16.30 uur Spelmiddag (vanaf 12 jaar) met o.a. flessenspel, volleybal en trefbal. Dinsdag: 10-12 uur Kindermorgen (4-12 jaar). Entree f 0,25. 19.30-21.30 uur Volksdansen. Zang en spel (van af 12 jaar). Woensdag: 10-12 uur Kindermor gen alsvoren. 20.00 uur Volleybal en 21.00 uur Spookspel (vanaf 14 jaar). Donderdag: 10-12 uur Kindermor gen, alsvoren en 14.30 uur Volkspe- len (vanaf 12 jaar) o.a. fietsen sla lom. Entree f 0,25. Vrijdag: 10-12 uur Kindermorgen alsvoren; 1.9.30 uur Bonte Avond met speciale attractie voor de kinderen een 22.30 uur Weeksluiting. Hoewel de temperatuur maandag avond niet zo zomers was, hebben tal van zomergasten met belangstel ling geluisterd naar het zomeravond concert, dat, in het kader van het VVV-vakantieprogramma, door de muziekvereniging „H.M.V." en Hol lens Gemengd Koor gegeven werd op de muziekkoepel in Kalfster- mansweide. Holtens Gemengd Koor opende de avond, onder leiding van zijn diri gent, de heer J. K. Warmink, uit Goor, met een Saksisch liedje „Rie- pe garste" van Dick Appel. Daarna werd gezongen een Gronings lied van Jacques Goudappel „Wat moat ik mit zo'n man". Een koorfantasie van Simon Strating, bestaande uit drie delen, was het volgende num mer. De drie delen waren „Een draaiers-jongen", „Wie gaat mee over zee" en „Gang spildeuntje". Holtens Gemengd Koor besloot haar aandeel met ,,Im Weissen Rössl" van Ralph Benatzky en Robert Stolz, Het koor werd op de piano be geleid door Wim Jansen. De koraal waarmede „H.M.V." het concert opende was uit „Nieuwe Klanken" met als titel „Holy Faith". Daarna werden enkele popu laire marsen gespeeld met o.a. „Carnaval in Rio", volgens de Ne derlandse vertaling en „Spanisch Rythrn's" van Laurent Delbeque. Het concert, dat gegeven werd on der leiding van H.M.V.'s directeur Henny J. Fransen en dat ook voor met-kenners van muziek prettig in 't gehoor lag werd besloten met een Italiaanse mars van Pi Scheffer „A banda". Koor en orkest oogstten met hun uitvoering telkens een welverdiend applaus.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3