Hollen Cl kampioen!: Waarom kocht U een filmcamera? Vervolg raadsverslag »t bruin* UNIVERSAL WON DE WISSELBEKER Boekaankon digin gen UNLO DIPLOMA Afscheid van de heer Hidding GESLAAGDEN Voor Baby Kerke] i jKu verkiezin Mienlju Schooien Sportvrouw van De Noordenbarg" Eerste en ere-prijs voor Jan Müller Zaterdag 22 juni 1968 SPSSW1 Tot onze spijl is het raadsverslay door omstandigheden op de drukkerij blijven overstaan, waarvoor wij wel onze excuses aanbieden De raad verleende zijn goedkeu ring, dat het jachtrecht van het vil- laterrein ,,Look" wórdt verpacht aan de heren H. en J. Stam, die in de nabijheid van dit terrein wonen. Aan het N.V. Aannemings- en we genbouwbedrijf v.h. J. Krekel en Zn. te Holten werd onderhands opdracht verleend tot het leveren en verwer ken van mijnsteen op een aantal we gen van slijtlagen op diverse wegen aangelanden is aangebracht, voor de som van 2555,55, tot het aanbren gen van slijtlagen op diverse wegen lot een bedrag van f. 25.543.53 en tot het aanleggen van riolering in de Oude Deventerweg voor de som van f. 20.480,-. Aan de heren B. J. Vukkink en Zn., aannemers te Holten werd de bouw opgedragen van 3 noodlokalen ten behoeve van de openbare scho lengemeenschap voor de som van f. 98.199,-. In verband met het nieu we cursusjaar zullen deze lokalen voor september moeten worden opge leverd, verklaarde de burgemeester. Nadat de vergadering in besloten zitting was overgegaan, omdat de heer Brands (PvdA) over de voor dracht wildespreken, werd na de heropening met algemene stemmen benoemd tot directeur van de ope- bare scholengemeenschap de heer P.. Mud en tot leraar de heren C, W, J. van Geel (geschiedenis) H. W. Lueks de heren E. Popelier (Nederlands), werkzaam aan een lyceum te Ter- neuzen en B. J. Kurz (afd. Mavo), werkzaam aan :n o.l. school te Eiber gen. Centen en procenten De vaststelling van de salarisveror dening van het gemeentepersoneel per 1 januari 1968 was voor de heer Brands aanleiding om op te merken, dat door de toekenning van procen tuele verhoging degene, die het meest verdient er ook het meest bij krijgt. De verschillen worden zo hoe langer hoe groter, aldus de heer Brands, die er nog op wees dat verschillende ge meenten en twee provincies beslo ten hebben het lager bezoldigde per soneel een vastbedrag als verho ging te verstrekken en daarna pas de procentuele verhoging toe te pas sen. De burgemeester ontraadde een dergelijk besluit ten sterkste, omdat dit toch door de Kroon Wordt ver nietigd en de mensen maar moeten wachten. De heer Wansink (gem. bel.) meen de. dat het personeel dat toch een voorschot kan krijgen. De heer Ten Berge en ook de voor zitter wezen er op, dat deze salaris regeling in overleg met de vakor ganisaties is tot stand gekomen. De burgemeester zei, dat de gemeen teraad geen landelijke politiek moet De heer Van Schooien (Bp) was het daar niet mee eens. De voorstellen moeten van onderaf komen. Spreker was het met de heer Brands eens, dat de verschillen steeds groter wor den. De heer Jansen (PvdA) vindt deze verhoging geen eerlijke zaak. De stij ging van de kosten van levensonder houd zijn voor allemaal hetzelfde maar de verschillen in salaris worden steeds groter. Wij moeten er voor 'waken hier geen Franse toestanden te krijgen. De organisaties wachten, op de Minister, aldus de heer Jan sen. De heer Wansink (Gem. bel.) ver klaarde er voor te zijn tegen dit soort verhogingen te protesteren bij de mi nister. Wethouder Rietberg achtte de ge dachte voor de vooorstanders wel juist maar meende, dat een protest onder dé gegeven omstandigheden niet zou baten. Er moet eenheid in het salarisbe- leid zijn verklaarde de voorzitter nog. De raad moet echter geen druk uit oefenen. De heren Brands en Van Schooien: Juist wel druk uitoefenen. Wij wil len de gevoeléns van de raad weten, aldus de heer Brands. Nadat de voorzitter verklaard had, dat dit allemaal niets zou opleveren werden de salarisvoorstellen zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Crediet*en De raad voteerde vervolgens tal van credieten: Aankoop veegmachi- ne f. 27.000,-, Herstel zwembad f. 2700,- (aanvullend crediet), leer- en hulpmiddelen van muziek (Havo) f 2623.50, Aanschaffing verkeers borden f 3070.50; idem boeken en meubilair bijz. onderwijs f. 13.123, Riolering Oude deventerweg (aanvul lend crediet) f. 4000.-. aankoop maai- machine f. 3.425,-, Uitbreiding electr. vermogen ,,De Halm" f. 18.400,-, aan sluiting bungalowkamp ,,De Prins" f 22.490,- verplaatsing kabelkast Kerk straat f. 8.600,- bouw drie noodloka len en meubilair openb. Scholenge meenschap f. 188,000,-. De heer Ten Berge pleitte voor een aftellende snelheid vanaf hotel Mul ler a.d. Deventerweg. Dit. is aan gevraagd, vei'klaarde de burgemees' ter. De heer Jansen vroeg naar de aan wijzing van de Kolweg als voorrangs- weg. Hierop deelde de burgemeester, mee, dat zulks is goedgekeurd en dat de borden zo spoedig als mogelijk is geplaatst zullen worden. De raad ging tenslotte nog accoord met het intrekken van de subsidie voor het kraamcentrum Zuid-West- Overijssel met ingang 1 januari 1969. De heer Wansink merkte nog op, dat de gemeenten Diepenveen en De venter deze subsidie reeds eerder hebben ingetrokken, waarop de voor zitter antwoordde, dat ook Holten tij dig geïnformeerd is. Vuilophaaldienst Bij de rondvraag informeerde de heer Wiggers hoe het staat met de vuilnisophaaldienst. De heer Meer man vroeg welke wagen zal worden aangeschaft en de heer Wansink in formeerde naar de plaats waar het vuil gestort zal worden. Wethouder Klein Veldcrman deelde mede, dat het niet de wagen zal worden die men oorspronkelijk op het oog had. Het zal nog plm. een maand duren, voordat hierover een beslissing genomen kan worden. De burgemeester verklaarde, dat Holten ook Markelo zal bedienen. Er is met Rijssen en Markelo overeen stemming bereikt over een zandaf- graving, maar de Rijksdienst voor het Nationale Plan ziet hierin een schending van het natuurschoon. De minister zal zich in deze moeten uit spreken, verklaarde de burgemees ter nog. Spreker had wel goede hoop, dat er een gunstige beslissing zal ko- De heer Jansen merkte nog op, dat bi.j een afwijzing de Rijksdienst voor het Nationale Plan dan wel een andere plaats dient aan te wijzen. De raadsvoorzitter meende nog, dat wanneer geen andere plaats wordt aangewezen de gemeente noodgedwongen met de huidige vuil stortplaats zal moeten verder gaan. In antwoord op een vraag van de heer Wansink deelde hij nog mede, dat particulieren hier alleen op be paalde uren vuil en afval kunnen brengen. Er moet toezicht zijn, an ders wordt de rommel direct bi.j de ingang aan de weg neergegooid en dat kan uit esthetisch oogpunt niet. School Dijkerhoek De" 'heer" Bosschers informeerde wanneer er een nieuwe school in Dij kerhoek komt en wanneer daar rio lering wordt aangelegd. De burge meester deelde mede, dat Gemeente wei-ken met de school bezig is. Voor de. riolering is het advies gevraagd van de technische dienst van de Unie van Waterschappen. Tweede woning De heer Wansink zei in de krant gelezen te hebben, dat men in Hel- lendoorn thans voorschriften heeft vastgesteld, dat een tweede bedrijfs woning bij een boerderij kan worden gebouwd, mits bestemd voor de ouders en binnen een afstand van 75 meter van de bestaande boerderij. De voorzitter verklaarde, dat de gedachten van B. en W. zich ook in deze richting bewegen. De beslissingswedstrijd tussen GFC cl en Holten cl welke j.l. zaterdag in Goor op het terrein van Hector werd gespeeld, is in een overtuigen de 3-0 overwinning voor de Holtense jongens geëindigd. Deze wedstrijd heeft ook Huweer duidelijk bewezen dat dit elftal in deze klasse de beste ploeg was, alhoewel deze ontmoe ting niet zo mooi was als enige we ken geleden in Holten. Reeds vanaf het begin nam Holten resoluut het heft in handen èn werd het "GFC- doel onder ^chot genomen. Na ca. 15 minuten ontstond het eerste doel punt zeer beheerst gescoord door mid- voor. Vincent, na een schitterende pass van aanvoerder Eshuis (1-0). Bedrijfsvoetbal competitie De Holtense bedrijfsvoetbalcompe- 'titie is dit jaar gewonnen door de ploeg van de machinefabriek Univer sal, die maandagavond het elftal van Udema (vleëswarenfabriek U- vlees) met 2-1 wist te kloppen. Beide ploegen hadden in deze competitie 4 punten behaald en waren van bijna gelijke sterkte, zodat deze ontmoe ting door spelers en supporters met spanning werd tegemoet gezien. Uni versal heeft hiermee voor een jaar de prachtige wisselbeker veroverd, die in het bezit was van Udema. De doelpunten voor Universal werden in de eerste speelhelft gescoord door Jan Nikkels en Alle Klein Velder- man. In-; de tweede helft wist Dirk Nijenhuis de eer voor Udema te red- ..den dooreen tegen,puntte,scoren. .De beker zal op een feestavond van «de deelnemende elftallen aan het be drijfsvoetbal na de vakanties aan de winnaars worden uitgereikt. De Holtenaren hebben overigens weinig van dit avondvoetbaltoei-nooi bemerkt, want de zes wedstrijden werden gespeeld op een terrein bij café-restaurant Spikker aan de Bath- menseweg in Lettele, op plm. 15 km afstand van Holten. Voorgaande ja ren speelde men bij café De Poppe aan de Markeloseweg, maar dit ter rein was dit jaar niet beschikbaar. De uitslag van de overige wed strijden was: Universal Brands/De Vrijheid 8-0, Udema De Halm/ Gebr. Wansink 10-0, Brands/De Vrij heid Udema 3-4, De Halm/Gebr. Wansink Universal 1-2 (op 't nip pertje gewonnen) en De Halm/Gebr. Wansink Brands/De Vrijheid 2-11. Dit doelpunt was een stimulans voor de hele ploeg. Bij enkele doelrijpe scoringskansen had linksbuiten Kna pen, die ook nu weer een goede wed strijd speelde, het geluk niet op zijn hand. Vlak voor rust werd één der Holtense spelers in het beruchte ge bied gevloerd en de daarvoor toege kende strafschop werd door Eshuis benut (2-0). Na rust verminderde het spelbeeld en werd er een beetje te lauw gespeeld, hetgeen werd veroor zaakt door het zeer warme weer. Hierdoor kwam GFC vaker voor het doel der Holtenaren, die de zaak ach ter goed dicht hielden en weinig kan sen weg gaven. Uit één van deze af geslagen aanvallen werd de bal ver naar voren gespeeld, waarbij Knapen met een effectvol schot het derde doelpunt scoorde (3-0). Na deze goal gaf GFC de moed op en speelde een verloren wedstrijd. Na afloop van de wedstrijd werden de jongens van alle kanten gefeli citeerd en werd aan aanvoerder Es huis namens het bestuur en jeugd commissie een bos bloemen aange boden. Op de terugweg werd met de auto's luid claxonnerend en zwaai end met de i;ood-zwarte shirts uit de raampjes het kampioenschap luister bijgezet. Bij cafetaria Paalman werden de jongens enige consumpties aange boden door hun leider en bestuur. Ook werden hier de jongens en trainer Paule namens de supporters vereniging gefeliciteerd door de heer E. Vincent. Ook déze bood hen een consumptie aan, welke geste bijzon der op prijs werd gesteld, De NV Arbeidspers te Amsterdam zond ons een aantal boeken, die wij gaarne in Uw belangstelling aanbe velen. Alleen maar voor de pret" is een door Fanny en Constatijn Kelk samengesteld ,,werk"boekje, boorde vol met knip-, plak en andere knutsel- karweitjes. Echt iets voor de kinde ren op regenachtige dagen. Een nieuwe'roman van Noud van den Eerenbeemt „De Berenkuil" han delt over liefdé en werkloosheid in de mijnstreek en'heeft o.a. betrekking op de sluiting van de Limburgse ko lenmijnen. Een boek, dat de mense lijke en, sociale problemen in hun juiste proporties uitbeeldt, 't Arbo-boek „De Koningskruistocht" van Jay Williams, plaats de lezer te rug naar de dagen van de kruistoch ten. Vele bijzonder fraaie tekeningen van Friso I-lenstra verlenen dit ma gistrale boek een extra dimensie, „Paradijs in opstand" van Ole Juul - ook een Arbo-boek - speelt op het eilandje Trang in het Kattegat, vlak voor de Deense kust. Er spelen zich opzienbarende gebeurtenissen al. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Staande vd.n.r.: L Schipper (leider), G F Paule (trainer), Evert Mol, Bert Knapen, Jan Eshuis, Dinant Dikkers, Henk Markvoort, Henk Veneklaas, Dick Mexdeman, Herman Vincent (lei der). Zittend: Gerrit Vinvent, Martie Brands, Herman ten Velde, Henk Vin cent, Bertus Scheperman en Jan Wit ten. Aan de Detail/handelsschool te En schede is voor het diploma Uitge breid Lager Nijverheids Onderwijs geslaagd mej. G. Gervedink Nijhuis. Zij kwam met de op één na hoogste waardering uit de bus en kreeg een boekenbon van f 15 die de Kamer van Koophandel beschikbaar had ge steld. De heer H. J. Hiddink, directeur van de openbare scholengemeen schap, zal, in verband met zijn be noeming tot gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs te Groningen op donderdag, 27 juni a.s. om 14.30 uur officieel afscheid nemen. Het af scheid vindt plaats in de aula van de school. Men heeft hierbij gedacht aan de leden van 't gemeentebestuur, de raadsleden, de oudercommissie, de leerkrachten, klassevertegenwoor digers, de raadsleden, de oudercom missie, de leerkrachten, klasseverte genwoordigers der leerlingen en de vele overige relaties van de heer Hiddink als de medewerkers van het pedagogisch centrum, hoofden van plaatselijke en naburige scholen, enz. In verband met de beperkte plaats ruimte zal aan de ouders, oud-leer lingen enz. gelegenheid worden ge boden van de heer Hiddink en zijn fa milieleden afscheid te nemen van 20 21 uur, eveneens In de aula, in de- vorm van een staande receptie. Voor het toelatingsexamen aan de Nationale Schildersschool te Zwolle zijn geslaagd: J. A. Rietman en W. Jansen. J. G. Stam en W. Tuitert slaagden voor het toelatingsexamen Middelbare Autotechnische Sc'hool te Apeldoorn. De vier geslaagden zijn leerlingen van de Lagere Technische School te Rijssen. Aan de LTS te Rijssen slaagden voor het diploma Autogeen lassen voor gevorderden: H. J. Stam en J. Vincent. Aan het Christelijk Lyceum te Al melo slaagden: J. W. Lubbersen voor I-IBS-A, J. C. C. Addink voor Gymnasium-B, G. Westera en H. Dikkers beiden voor HBS-B. De tijdens de pinksterdagen in de gereformeerde kerk ten bate van de zending op Soemba en in Brazilië ge houden collecte heeft f 1.896,3 opge bracht. PO^ER -CREME Ter voorziening in een tweetal va catures zijn voor de verkiezing van twee ouderlingen door de kerkeraad der gereformeerde kerk kandidaat gesteld de heren: J. I-I. Abbink, Lich tenberg J. Bolink Joh.zn.j Borkeld 79 G. W Rietman, Look 34 B. Span, Gaardenstraat 23. Ieder belijdend lid heeft inmiddels een stembiljet thuis .gekregen, het welk zondag 23 juni a.s. na de beide morgendiensten en na de middag- dienst kan worden ingeleverd in ge bouw Rehoboth. Vrijdag 7 juni hield de huishoud school De Noordenbarg haar jaar lijkse sportdag onder leiding van de heer T. G. Lukkien, leraar lichame lijke opvoeding van de Scholenge meenschap. Dat geschiedde op de terreinen van café De Poppe aan de Markeloseweg. „Bets" Aanstoot stelt ieder jaar zijn accommodatie en hulp gratis beschibaar voor de huishoud school. Van 's morgens 9.00 uur tot 's mid dags 4.30 uur moesten de 120 meisjes hun sportief kunnen tonen 's Mor gens was dat bij de individuele num mers en een lijnbaltoernooi, 's mid dags bij een gezelligheidsprogramma met prestatie-elementen en een handbaltoernooi. Bij de individuele nummers waren diverse diploma's te behalen. De allerbeste en daarmee Sportvrouw van De Noordenbarg was Mientje Schooien uit Holten uit klas 3 N. Goede tweede werd Riekie Nijenhuis uit Espelo uit 2 B. Het lijnbaltoernooi werd gewonnen door 2 B en het handbaltoernooi door 1 B. De klas met het hoogste punten totaal voor de individuele nummers was 3 N, die daarmee de wisselbeker voor de beste klas veroverde. De leraressen van de school, mevrouw I-I. J. Hol-Groofchoff, mej. J. Nijhof en mej. T. Sluis en de le raren, de heren J. Nijland en J. Koe- lemay, fungeerden als jury en ver zorgden het secretariaat. Dankzij het mooie weer, de muziek en de prettige sfeer was het een fijne, goed verlopen sportdag. De werkzaamheden aan hei duurste afzonderlijke profeet op vjegenbouvjgmied van de Duitse Bondsrepubliek zijn begonnen. De kosten voor het Sennborner Kreuz" bij Wuppertal zijn be groot op 100 miljoen mark. De wegenloop op drie verdiepingen is zowel interesscmt als moeilijk te realiseren en behoort tot de meest attractieve ob jecten van de moderne wegenplanning op het continent. 20 Rijbanen als maximum lopen op dit kruispunt naast- en bovenelkaar, om twee snel wegen van het industriegebied en de stadsauto- weg kruisingvrij te verbinden. Ter verwezenlij king van het projectdie ongeveer vier jaar zal durenmoet niet alleen de staalconstructie waar aan de wereldberoemde zweefbaan in Wuppertal hangt, verhoogdmaar ook het stromingsbed van de Wupper verlaagd worden, omdat deze hier dik wijls buiten haar oevers treedt. Het model van deze reuzenkruising werd thans voor de eerste- keer aan de pers getoond. Daar vallen wij met de deur in huis. Waarom kocht u een filmcamera? Mogen we even raden?' U zag een film bij ken nissen. Daar huppelden de kin deren over het scherm, kleurig en levend. U was op slag ver liefd op het filmen: Voordien had u wellicht al eens gefotografeerd. U maakt snoezige kiekjes van de kleine. Maar dit sloeg alles! Ergens in een hoekje van uw brein bleef het verlangen aanwezig ..Dat kan ik ook,, dat wil ik ook". U besprak met uw vrouw de éventuele aankoop. U rekende uit wat het kosten zou en informeerde bij de handelaar. Ten slotte kwam de camera in huis. U bent gaan filmen. Misschien is het ook gewoon eén advertentie geweest die u aan het filmen bracht? Misschien maakte u al een paar jaar kleurendia's en dacht u tenslotte „Leefde dat kleurige pro jectiebeeld maar, ging de kleine meid nou eens even over dat doek stap pen". Hoe het ook zij, u hebt nu zo'h apparaat. U hebt een paar films gemaakt. Zijn de resultaten u mee gevallen? Of is er een lichte teleur stelling over datgene wat u maakte? Wees eerlijk, was het niet dat wat u bij de kennissen zag? Welaan, wij gaan u helpen. Filmen is een boeien de hobby. Het is heel anders dan bijv, fotograferen, al heeft het er wel iets mee te maken. Er gelden andere ro gels. Er zijn andere methoden. U bent van huisuit niet technisch? Geeft niets. Alfred Hitchcock kan geen lens van een sluiter onderschei den, maar hij heeft al menige span nende film gemaakt. De camera is nu eenmaal een hulpmiddel meer niet. In deze' cursus gaan we u op de goe de weg helpen, zonder overbodige rim ram, zonder technische termen. Ook u mevrouw, zult kunnen leren, hoe met de camera om te gaan, zo dat er leuke films uit komen. Daai-om gaal het tenslotte. U kocht uw camera om er een slukje genoegen uit te halen. Lange, kleurige slierten --'«-/ier die men film noemt, waar het hele gezin aan mee kan doen. BEKIJK UW CAMERA EENS! Het is een simpel apparaat. Vooraan zit een lens. Opzij een soort deurtje. Als we dat: deurtje' openen is er een ruimte. Daarin gaat. uw filmcasette. Tegenwoordig gaat het heel simpel, dat inzetten van de film. Geen ge mier met losse einden film, die u in een spoeltje moet duwen, geen ge hannes met losschietende film. Bijna altijd is uw camera volautomatisch. Er zit een soort electrisch katteoog in, dat wijdopen gaat als er weinig licht is en weer kleiner wordt als de son hoger komt. Is uw camera niet automatisch? Dan willen wij wedden dat er een soort tabel aanzit. Met symbolen voor „zon, wolken" enz. U stelt de camera in, op de heersen de weersomstandigheden en u bent verzekerd van een goede belichting. Zuiver technisch bezien, geeft de film camera nauwelijks problemen. Waar om dan toch wat aanwijzingen? Wel, ook de meest perfecte automatiek vraagt enige zorg. Zorg die maakt dat u meer plezier van 't apparaat hebt. Ook een moderne wasautomaat dient goed te worden behandeld. Dan pas levert het apparaat ons de witte was... die we willen hebben. DE LENSOPENING, Dat katteoog waarover we al spra ken is een duur ding. Het is ook kwetsbaar. Leg uw camera nooit op het randje van een tafel. Bij een val kan juist die automatiek kapot gaan jammer! Leg de camera ook nooit in het dashboardkastje van uw. auto. Het is daar vaak onderhevig aan het spanningsveld van de bobine. Ook dit kan de automatiek schaden. Die auto matiek is belangrijk, ze bepaalt, we zeiden het al, de juiste stand van uw diafragma of lensopening. Hierop geven we u even een kleine toelichting. De film wordt „belicht" net als bij een fotorolletje. Komt er teveel licht op de film, dan lean die overbelicht raken. De projectiebèèl- den zullen akelig licht worden en de kleuren flets, als u tenminste met kleurenfilm werkt. Maar als het eens erg donker is, bijv. vlak tegen de Op het. 2-daags concours-hippique georganiseerd door de Reit- und Fahrverein Borghorst (W.-Duitsland) heeft Jan Muller met Joux Joux en Sonja het springconcours „Twee paarden springen", waarbij men hal verwege het parcous van paard moest verwisselen, gewonnen. Miiller won tevens de ereprijs die de burge meester van Borghorst beschikbaar had gesteld. Bij het springen „Zwaar" eindigde Müller met Joux Joux op de derde plaats en de vijfde plaats was bij het „Z"-springen voor Jan Jacob ter Horst met Sonja. Aan het „Z"-springen namen 64 combinaties deel, terwijl bij het „Twee paarden springen" 57 combi naties van start gingen. Müller en Te}' Horst namen aan het concours in Borghorst op uitnodiging deel. avond of bij slecht weer, kan uw film te weinig licht ontvangen. De film scènes worden nu somber, de kleuren dof. De film is onderbelicht. Om u daarbij te helpen, heeft de fabrikant van uw toestel een soort verkeers licht ingebouwd. Dat is soms een rood merkje dat in de zoeker „oplicht" als het aanwezige licht te kort schiet. Soms is het een wijzertje dat naar een rode zóne toeschuift. In dat geval geeft het wijzertje aan „Niet filmen" het licht deugt niet. Elke ca mera doet dit op zijn nfanier, maar in ruwe trekken komt het er wel op neer. De les? Lees uw gebruiksaan wijzing nog eens rustig door! Het gaat om kostbare en vaak onvervangbare filmbeelden, denkt u maar aan de va kantie. Teruggaan naar Italië is niet altijd mogelijk en zeker niet direct. Als u nu eens geen automaat hebt? Lees ook dan de gebruiksaanwijzing goed door. Kijk terdege naar het licht en regel uw lensopening over eenkomstig de geschatte hoeveelheid licht. Om helemaal zeker te zijn, zou men een belichtingsmeter moeten gebruiken. Hiervoor deze tip: Belicht steeds op het helderste deel van het onderwerp. Staat uw dochtertje in een licht jurk voor donkere struiken? Ga dan, met uw meter in de hand even naar dat kind toe. Houdt de meter op ca. 15 cm van het lichte jurkje en meet dan het licht. De uitslag die u op deze wij ze verkrijgt houdt u aan. De mense lijke huid is een ideaal gemiddelde voor een juiste belichting. De hand, pas op met de schaduw, meten op ca. 15 cm geeft vrijwel steeds een be trouwbare uitslag voor de filmer. BIJZONDERE KENMERKEN, umtge wat duurdere filmca mera's hebben meer mogelijkheden. Dat houdt in. dat dé camera ook meer snelheden heeft. U ziet een knopje met bijv. deze getallen 18-24- 32. Normaal draait uw camera 18 beeldjes per seconde. Per seconde worden er dus 18 miniatuurfoto's ge maakt, Het kan soms beter zijn om wat meer beeldjes op te nemen. De beweging, op het boek vertraagt dan iets, maar de beelden worden scher per. Rekent u zelf even na? De pro jector draait 18 beeldjes per secon de er door. U hebt er echter 24 of 32 per sekonde gefilmd. De beweging „duurt" dus langer, omdat de con stant draaiende projector ook langer bezig is om die beeldjes er door te krijgen. DE BELICHTINGSTIJD. In uw filmcamera 'zit ook een slui ter. Een klepje dat de lichttoevoer legelt, precies als bij uw fototoestel. Hier „draait" die sluiter, we noe men haar met een vakterm: vlinder. Bij een opnamesnelheid van bijv. 32 bec'Jjes, wordt die belichtingstijd kor ter. De beeldjes zullen dan automa tisch scherper worden. Bij snelle objecten nemend of filmend bijv. van uit een auto is het dus wel beter om met die snelheid te filmen, mits uw camera die mogelijkheid bezit. NOG EEN KNOPJE. Aan veel filmcamera's zit een zgn. enkelbeeldknop. Dit is de toverstaf van de filmcamera. Men kan er do de dingen mee tot leven brengen. Het geheim schuilt ook nu in de traag heid van onze oogzenuw. Wij hou den elk beedje eventjes vast op ons netvlies. Komt er vlak daarop weer een beeldje, dan krijgen wij een in druk van beweging. Nemen we een gewone asbak en plaatsen we die op tafel, dan staat het ding stil. We pla ten onze camera op een statief en filmen telken een of twee beedjes. Na elke opname verschuiven wij de as bak iets. Bij projectie zal de asbak, schijnbaar, vanzelf over de tafel schuiven, Dit is het principe van de teken- en poppenfilm en ook de Flin- stonefilmpjes worden volgens dit principe gemaakt. DE CASSETTE. Uit uw filmcassette kunt u een stuk je film zien. Ga nooit... NÖOIT aan die filmstrook zitten duwen of schui ven. Uw cassette kan onbruikbaar worden, zonde van uw geld. Controleer altijd even of: 'Uw automatiek werkt. Beweegt het pijltje? Licht het rode lampje op, als u op een donkere hoek richt? Werkt het niet, dan kan de minia tuurbatterij uitgeput zijn. "Hoe staat het met de sterkte van uw batterijen? Wijst de voltmeter voldoende spanning aan? Haal de batterijen steeds uit de camera, als u die lange tijd niet gebruikt. "Is de lensdop van uw lens? Zonde van uw geld als de film onbelicht blijft! "Draai met uw camera even, een stukje maar. Open het deurtje van de camera en kijk of de film goed doorloopt. De letters unexposed moeten weg zijn. Voorbereiding bestemmingsplan De raad besloot de bestemmings plannen voor de dorpskom en het buitengebied opnieuw in voorberei ding te verklaren. Een bezwaarschrift van de heer' A. v.d. Bos, dat naar de burgemeester mededeelde nog niet terzake doende is. werd voor kennis geving aangenomen. Belanghebben de zal later als het komplan in ont werp klaar is met zijn bezwaren moeten komen. Woning-wetbouw Met de bouw van 38 woningwetwo ningen in het Kolplan ging de raad accoord. De heer Meerman (PvdA) vroeg zich af of 24 woningen met centrale verwarming niet te veel zal zijn. Hij vond een huurprijs van f 30,- en meer per week voor een gewone arbei der. waarvoor deze wordingen toch in de eerste plaats bestemd zijn wel erg veel. De burgemeester meende, dat men op de duur met alle woningen naar centrale verwarming toe moet. Gas verwarming is niet duur. Met de bouw zal in totaal f. 1.248.017,91 gemoeid zijn. In het Roerdal tussen Dortmund en Schwerte ontstond aan de groene oevers Van de rivier een kinderparadijs. Hier in het sprookjesbos vindt men ook de origineelgetrou we copie van de middeleeuivse huifkar (onze foto) met vier trotse paarden. In de 15e eeuw bracht deze koop mansgoederen van de ene stad naar de andere. Niet zel den spanden bewapende struikrovers de paarden uit en roofden de kostbare waar. Voor kinderen, die dagelijks zware vrachtwagens, maar zelden een paard zien, is de ontmoeting met zo'n .voorwereldlijk" transportvoertuig een klein avontuur. Maar ook de twaalf sprookjeshutten, waarin men kan luisteren naar op de geluidsband opge nomen spannende verhalen en waarbij dan ook nog de daarin voorkomende figuren worden vertoond, verheugen zich in een algemene populariteit. Aan een kabel hangend rijdt de lèugenbaron Mymchhausen op een kanonskogel door het bos. Grote verkeersstremming De heer Ten Berge wees er op, dat op 28 mei het verkeer bijna een uur werd opgehouden in de Dorpsstraat om de renners van Olympia's Tour door Nederland door te laten. Er hadden zich files gevormd tot de Oude Molen en tot bij De Poppe. Het wachten was nota bene op 3 renners. De heer Ten Berge vond dit onver antwoordelijk. Het gehele dorp zat potdicht, aldus spreker. De burgemeester antwoordde, dat deze opmerking hem uit het hart ge grepen was. Hij vond dit een bespot telijke vertoning. „Het is mij een raadsel, dat dit wordt toegestaan. De verantwoordelijkheid berust bij Rijkswaterstaat", verklaarde de raadsvoorzitter. De heer Meerman had zelf drie kwartier in de file ge zeten. Grond kleuterschool De heer Ten Berge deed B. en-W. de suggestie om het stuk grond bij garage Rouwenhorst, dat bestemd is voor de bouw van een kleuterschool, te bestemmen voor bungalowbouw. Nu er om de bestaande bungalows een begroeiing tot stand gekomen is, kan daartegen weinig bezwaar be staan, terwijl de kleuterschool wel ergens anders gebouwd zal kunnen worden. De burgemeester verklaarde, dat deze suggestie overeen komt met de gedachte, die het college in deze richting koestert. Het lijkt hem ech ter het beste met de verandering te wachten, totdat er gegadigden voor deze grond komen. De heer Wansink wees er op, dat er bij de uitrit van de Sparrenweg naar de Toeristenweg onvoldoende uitzicht is. Hij zou hier gaarne een stopbord geplaatst willen zien, want de situatie is daar zeer gevaarlijk. De heer Brands wees er op. dat de Pasopsweg op de Borkeld, die door de aanwonenden met puin verhard is, gedeeltelijk particulier eigendom is. Hij vroeg of het niet beter is, dat de gemeente deze weg overneemt. De burgemeester antwoordde, dat in zo'n geval Gedeputeerde Staten voorschrijven dat bij overdracht een koopsom van belanghebbenden wordt gevraagd in verband met het toe komstig onderhoud. De raadsvoorzitter beloofde de heer Brands, dat B. en W. maatre gelen zullen nemen tegen de romme lige situatie achter hotel Vosman. Tenslotte antwoordde wethouder Rietberg op een vraag van de heer H. Rietberg, dat de verbetering van de 5e dijk wel, wegens drukte bij d« dienst van Gemeentewerken in ver traging zal zijn gekomen.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3