UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT Combinatiewagen is zeer populair in Engeland FIJN VOOR VADER Eén op de drie mini's is voor export bestemd Simca 1100 wagen voor gezin en zakenman Blik op het Levensmiddelengrossiers- en het vrijwillig Filiaal bedrijf van Discussie over de verkoop van woningwetwoningen, verbetering wegen, aanleg riolering, bouw noodlokalen scholengemeenschap, be noeming directeur en leraren scholengemeenschap, discussie loonbe- leid, kritiek verkeersopstopping wielerwedstrijd, bouw 38 woning wetwoningen. Voor langdurig zieken Wie stelt zijn auto beschikbaar? Miljoenste Ford met voorwielaandrijving Vauxhall komt met Viva GT. VOOR LANGE TOCHTEN Zaterdag 8 juni 1968 De gemeenteraad heeft dinsdag avond drie uur vol gepraat met een veertien punten tellende agenda. Er heerste tijdens de debatten een - wat men zou kunnen noemen - „obstinate geest". De voorzitter, mr. W. H. Enklaar, had deze avond althans meer weerstanden te overwinnen, dan men over het algemeen van de raad van Holten gewend is. De gronden in het villaterrein Look zijn thans geheel in het bezit van de gemeente, verklaarde de burgemees ter op een vraag van de heer Brands (PvdA) bij de goedkeuring van de notulen. De directeur van Gemeente werken heeft geadviseerd om te pro beren met de ontsluiting een begin te maken met het aanleggen van éénweg door het complex. Overi gens was de raadsvoorzitter van me ning, dat men zich niet ongerust moet maken over het verkopen van de kavels. Het bouwbedrijf begint weer op gang te kómen, aldus spre ker. De heer Brands adviseerde toch maar advertenties te plaatsen om de gronden kwijt te worden. De notulen gaven de heer Van Schooten (BP) het advies in de mond om de Stationsweg te ploegen in plaats van te schaven, zoals hij in het rapportje van de directeur van Gemeentewerken gelezen had. De heren Van Schooten (BP), Wan- sink (Gem, Bel.) en Westerik (CH) maakten zicih zorgen over de aftake ling van de Dorperdijk en andere verharde wegen, waarvan de zijkan- .ten zeer veel te lijden hebben van het zware verkeer. Zij adviseerden puin in de bermen aan te brengen. Vooral met de Beusebergerweg is het zeer slecht gesteld. Wethouder Rietberg beloofde aan dacht aan deze 'zaak te zullen schen ken. In verband met het zandver- voer voor de E-8 is het beter ten aanzien van de Beusebergerweg nog geen definitieve 'maatregelen te ne men. Grondverkoop. Aan de heer G. J. Reterink w'erd een bouwterrein verkocht aan de Bessinkpasstraat, groot 322 m2 voor f 6.440,-; aan de heer A. C. Reterink, groot 263 m2 voor f 5.260,- en aan de heer W. H. Schepop te Wezep 768 m2 voor f 12.500.- -tussen het Holtinekpad en de Boerrichterstraat in het Kol- complex. Facultatieve huurverhoging. Na een uitvoerige discussie, waar in ook de aankoop van woningwetwo ningen in het geding werd gebracht, aanvaardde de raad het voorstel tot facultatieve (naar goedvinden uit te De volgende week van 10 tot en met 15 juni wordt de jaar lijkse collecte gehouden voor de Vereniging „Het Zonnehuis", de vereniging die christelijke verpleging beoogt van langdu rig zieken en ernstig invaliden van alle leeftijden en ongeacht godsdienst of gezindte. Zij doet dit thans in vier „Zonnehuizen", die gevestigd zijn te Beekbergen, Doorn, Vlaardingen en Zuidhoi-n (Gf.) In deze moderne verpleegtehui zen worden bijna 600 zieken, in validen en gehandicapten ver pleegd. Na uitvoering van de huidige bouwplannen zal de vereniging haar zorg over meer dan dui zend hulpbehoevenden kunnen uitstrekken. Deze plannen omvatten de bouw van een „Zonnehuis" té Amstelveen met 300 bedden waaronder 100 voor geestelijk gestoorde bejaarden en de bouw van een nieuw „Zonne huis" te Doorn (160 bedden). De Vereniging „Het Zonne huis" verricht haar zegenrijk werk reeds sedert 1921 en blijft haar activiteiten uitbreiden. Gezien de vooi'tdurende behoef te aan gespecialiseéi-de verple ging van langdurig zieken en ernstig invaliden in ons land is dit een eis van de tijd. Door het feit dat deze groep zeer lang een „vergeten groep" is ge weest, is er een enorme ach terstand ontstaan in hun hulp verlening. Vandaar dat het streven van de Vereniging „Het Zonnehuis" allerwegen grote waardering ontmoet en de Zonnehuis-collec te bijzondere aanbeveling ver dient. voeren) huurverhoging. In de schrif telijke toelichting hadden B. en W. gesteld, dat krachtens de wet van 25 april 1968 tot wijziging van de Huur wet bepaalde woningen en andere panden, bijvoorbeeld bedi-ijfspanden in huur kunnen worden verhoogd met ten hoogste 4 procent en wel voor een periode van. niet meer dan vijf achtereenvolgende jaren. In beginsel kan de verhoging voor de eerste keer ingaan op 1 mei 1968 en vervolgens telkens 1 jaunari. Een voorgestelde huurverho ging kan alleen doorgang vinden als de huurder daarin bewilligt, dus bij overeenkomst tussen ver huurder en huurder. Indien geen overeenstemming wordt bereikt tussen verhuurder en huurder kan een onpartijdig advies van de Huuradviescommissie worden gevraagd. Deze huurverhoging heeft betrek king op alle huurwoningen en ande re panden, die vóór 5 mei 1945 zijn gebouwd, op de na-oorlogse particu liere huurwoningen, waarvoor het Rijk vóór 1960 een zogenaamde pre mie heeft gegeven en op een beperkt aantal na-o.orlogse Woningwetwonin gen, waarvoor de jaarlijkse bijdrage van het Rijk inmiddels is vervallen. Gezien de toestand, waarin ver schillende voor 5 mei 1945 gebouwde woningen verkeren, menen B. en W., dat de facultatieve huurverhoging op deze woningen niet dient te worden toegepast. Zij geldt ook niet voor de In de week van 7 tot en met 14 juli a.s. komt een groepje „Blauwe Vo gels" dat zijn lichamelijk gehandicap te meisjes, die het gidsenspel spelen, vakantie houden in het troephuis vai de I-Ioltense padvinders de „Waarden- borchgroep in de Beuseberg. Het b' treft hier twintig kinderen, met elf leidsters, die men een vreugdevolle vakantie wil verschaffen. Deze kinderen zullen met hun leid sters op woensdag, 10 juli een open luchtvoorstelling bijwonen van de to neelclub „Vios" in Nijverdal. Daar voor heeft men drie auto's ter be schikking, terwijl men gaarne de be schikking zou willen hebben over ach' wagens. De hoofdleidster, mej. M. J. Bos goed, Noorderplein 5 in Deventer het werk geschiedt geheel op vrijwil lige basis -rr; heeft onze bemiddeling ingeroepen om te trachten een vijftal automobilisten te vinden die bereid zijn op 10 juli de kinderen naar Nij verdal te vervoeren. Hun wagentje kan in een normale koffieruimte var een auto worden meegenomen. Wij brengen dit verzoek van mej. Bosgoed gaarne aan onze lezers over met het vriendeijlk verzoek zich uiter lijk 28 juni met onze redactie tel. 1234 in verbinding te stellen indien men bereid is zijn medewerking verlenen. Op woensdag 10 juli is er van 10 tot 15 uur bezoekdag en kan men kennis maken met de „Blauwe Vogels" hun leidsters. Kortgeleden werd in de Duitse Fordfabrieken te Keulen de eenmil joenste wagen met voorwielaandrij- ving, een Ford 15M RS, gebouwd. Binnen zés jaar werd dit aantal bi reikt. Deze miljoenste betekende ook dat 25 procent van alle, in de geschiede nis van de Keulse fabriek, gebouwde automobielen voorwielaandrijving hebben. Op het ogenblik worden in Keulen en Genk 730 wagens van de 12M en 15M series dagelijks gebouwd. Ondanks tal van andere aanbiei gen blijft de. Ford Mustang op de Amerikaanse markt een groot suc ces. Precies na 4 jaar en een week liep de twee miljoenste van de band. De wagen werd verloot onder de deelnemers van de „Nationale Mustangdag 1968". De grote verkopen van deze wa;_ zijn mede te danken aan het feit, dat vele Mustang-eigenaren deze wagen trouw blijven. Er zijn er die hun tweede, derde en zelfs hun vierde Mustang al hebben. Piekeren u en uw kin deren nog over ge schikte geschenken voor Vaderdag, dan hebben wij een goede tip voor u: er is nu 'n autozeem voor vader, en voor vader alleen. Bovendien is deze En- kazeem rotbestendig, zodat vader hem ge makkelijk vochtig kan bewaren in het daar toe speciaal bijgele verd kokertje. Voor jongelui met een bescheiden zakgeld hét geschenk, terwijl moeder nu eens zon- ler veel kosten de landacht van haar fgen dure en voor ader altijd zo aan- rekkelijke zeem, kan Heiden. na-oorlogse w.w.-woningen, waarvoor het Rijk nog een jaarlijkse bijdrage geeft. Zolang deze loopt, gaan de huurprijzen van deze woningen elk jaar automatisch met 4 procent om hoog. De raadsvoorzitter lichtte nog toe, dat de behoefte bestaat de huren van oude en nieuwe woningen naar elkaar toe te trekken. De heer Bosschers (CH) had be zwaar, dat een woning in Dijkerhoek binnen een jaar alweer wordt ver hoogd. Zij toont verschillende gebre ken. De burgemeester verklaarde, dat in deze woning nogal wat vertim merd. is. Het is een vrijstaand huis, Waarvan de huur zeker niet te hoog is. Het gaat hier om een principe besluit, zo hield hij de heer Bos schers voor, dat echt wel met de nodige voorzichtigheid is voorbereid. Overigens meende de burgemeester, dat men voor gebreken bij Gemeen tewerken moet zijn. Exportcampagne van Avon Met het oog op de vergrote uitvoer naar Scandinavië heeft de Avon Rub ber Company een team deskundigen naar Noorwegen en Zweden gezon den om een nieuwe sneeuwband uit te proberen. Ieder stel banden heeft een andere rubbersamenstelling om na te gaan welke zich het beste houdt in de sneeuw en het ijs van de Scandinavische winter. Tijdens deze proef maakt men ook gebruik van dynamometer-tests om te meten wel ke band de meeste tractie biedt. Voor de eerste maal in haar ge schiedenis brengt Vauxhall, de En gelse afdeling van General Motors, een GT model uit, de Viva GT. Dit model combineert een luxueus, van een uitgebreid instrumentarium voorzien interieur met een hoog snel- heidspotentieel en daaraan aangepas te remmen, wegliggïngs- en rij-eigen- schappen. De vormgeving van de Viva werd behouden, doch de GT onderscheidt zich door een mat-zwart gespoten motorkap, met twee luchtinlaatsleu ven en een speciaal radiateurscherm. Andere kenmerken zijn de GT em blemen op de grille, de achterspat borden en op het kofferdeksel, als mede twee dubbele uitlaten. Deze uitlaten zijn het uiterlijke be wijs van d e Viva GT's speciale krachtbron, een met twee carbura teurs uitgevoerde versie van de nieu we Vauxhall 2000 motor met boven liggende nokkenas, welke 114 p.k. le vert bij 4500 t/m. De koppeling, ver snellingsbak en achteras werden spe ciaal voor deze motor ontworpen. De 1975 cc vier cylinder motor is voorzien van twee stromberg carbu rateurs en een extra groot luchtfilter, alsmede een dubbelpijps uitlaatsys teem, waarbij elke uitlaat voorzien is van een knaldemper en een twee voudige achterste uitlaatpijp. De wielophanging werd aangepast aan het hogere vermogen. De schroefveren rondom alsmede de schokbrekers werden verzwaard. De voortrein werd voorzien van een sta bilisator. Radiaalbanden 155 x 13 op Vh." velgen zijn standaard. Door toe passing van grote schijven voor en ruim bemeten trommels achter werd het bekrachtigde remsysteem op het vermogen afgestemd. Het interieur is luxueus en voor zien van een uitgebreid instrumenta rium. De snelheidsmeter, toerentel- ler, oliedrukmeter, temperatuur meter en ampèremeter zijn vóór de bestuurder gegroepeerd. De console, waarop de versnellingshandle is ge monteerd, bevat nog een olietempe ratuurmeter en een klokje. Het stuurwiel is met leer bekleed. De stoelen, het tapijt en het instru mentenpaneel zijn geheel in zwart uitgevoerd. De lengte 410 cm en de breedte 160 cm, zijn gelijk aan de andere Viva modellen. DEN HAAG. Wanneer dit jaar de twee miljoenste Mini uit de pro- duktiestraat van de BMC-fabriek te Longbridge bij Birmingham zal ko men, is er slechts een kans van één op drie dat de wagen in Engeland zal blijven. De „Mini" heeft een dermate groot succes op de wereldmarkt, reeds door de loop der jaren en nog steeds toenemend, dat 36 procent van de 1.670.000 wagens die tot nu toe ge bouwd werden, voor export bestemd was. Reeds zijn er meer dan een kwart miljoen verscheept naar Euro pese markten/Daarmee mag gesteld worden, dat de „Mini" één van de meest bekende modellen is geworden in de geschiedenis van de automo biel. Overigens bestaat er niet alleen een gróte interesse in Engeland en Europa voor de Mini, maar ook in meer veraf gelegen gebieden. Zo zijn er al 116.000 verkocht in Australië, waar de wagen geassembleerd wordt. Opvallend zijn daarnaast ook de aantallen, welke gelden voor lan den die een eigen auto-industrie heb ben of waar een „open markt" is. Zo werden er bijvoorbeeld in Zuid- Afrika reeds 45.000 verkocht, in Frankrijk, al 37.000 en in Denemar ken 35.000. Ook in Nederland is de „Mini" bepaald populair. Van de, in de afgelopen maanden zo sterk toe genomen, BMC-verkopeh maakt hij praktisch 50 procent uit. Zelfs In Canada, waar de grotere wagen favoriet is BMC verkocht er toch in totaal reeds 300.000 wa gens met" voorwielaandrijving is de „Mini" populair. Er lopen er reeds 25.000. Voor wat betreft Europa, is de po pulariteit van de „Mini" evident. De sterk gestegen verkoopcijfers van de laatste jaren bewijzen dat. In 1962 werden er siechts 24.500 verkocht, in 1967 nog voor de prijsverlagingen reeds 92.000; een toename van 300 procent in vijf jaar tijd. Twee andere typen van BMC heb ben het miljoen ook overschreden. Dat is de Minor 1000, die een onge looflijk taai leven heeft gehad en waarvan er 1,4 miljoen werden ge maakt en de BMC 1100, die in 1962 geannonceerd werd en waarvan er thans 1,3 miljoen zijn geleverd. Ook dit laatste type „schiet" omhoog de laatste tijd, nu er ook een twee- deurs versie bestaat en sinds de prijs is gereduceerd als gevolg van de devaluatie. Men beweert wel dat de combinatiewagen of „stationwagen' een uitvinding is geweest van de Amerikaanse Cowboys. Maar als dat zo is, heeft Engeland wel een heel dankbaar gebruik gemaakt van die uitvinding, want geen land waar de combinatiewagen waarschijnlijk relatief zo populair is als bij onze buren overzee. De Britse fabrikanten hebben dan ook altijd zeer veel aandacht aan dit type auto besteed en misschien mede daardoor, is de Britse combinatiewagen altijd een uitvoering geweest, die niet alleen za kelijk goed te gebruiken was, maar die ook als personenwagen veelal uitstekend voldeed. zittingen overzee, waar ze door hun grote soliditeit bijzonder goed vol doen. In dit kader is het niet verwonder lijk, dat B.M.C. ook veel aandacht aan zijn „combi's" besteedt en dat de opmerki-iijke hydrolastic vering, een uitstekende propositie is om tot een buitengewoon functionele combi natiewagen te komen. Immers, de hydrolastic vering garandeert dat eventueel gevoelige lading niet snel door schokken en dergelijke bescha digd zal worden, maar geeft ander zijds de waarborg dat bij gebruik als personenwagen 't hoogste comfort ge boden wordt (naast een uiterst veili ge wegligging). Dat comfort bieden verschillende andere veersystemen veel minder, omdat deze, als ze een maal aangepast zijn aan de zwaarst mogelijke lading, zich niet meer aan kunnen passen aan een bezetting van bijv. één of twee personen. Daarbij heeft B.M.C. van de intro ductie van grotere motoren voor haar populaire modellen gebruik ge maakt, om ook de hydrolastic com binatiewagens daarvan te voorzien. Ook andere verbeteringen, die de Mini's en de 1100's ondergingen, vin den nu een plaats op deze moderne combinatiewagens. Van deze beide wagens worden een Austin en een Morris versie in Ne derland op de markt gebracht. Bij Austin is dat de Austin Seven Coun tryman met 998 cc. motor, welke 38 pk levert en de Austin 1300 Coun tryman met een 1275 cc. motor, wel ke 58 pk levert. Morris levert dezelfde wagens en wel onder de benaming Morris Mini Traveller en Morris 1300 Traveller. Op de Austin stand zal men verder de oude en vertrouwde Austin A. 60 Countryman aantreffen. Een wat klassieke, maar oerrobuste station wagen, welke door Morris eveneens geleverd wordt onder de benaming Morris Oxford IV Traveller. Deze bei de typen worden door tienduizenden Engelsen gebruikt voor lange tochten naar zowel koude gebieden als woes tijnen. Vele duizenden vonden ook hun weg naar voormalige Engeise be- Op de Morris stand zal men ten slotte ook de snelle Morris Minor Travelier nog aantreffen, eveneens 'n oude bekende. Het is deze Morris De zo populaire Austin Seven wordt thans als „Countryman" geleverd met de nieuwe 1000 cc motor van BMC. Het uiterlijk is zodanig, dat bepaald niet van 'n bedrijfswagengesproken kan worden. De nieuwe Countryman is herkenbaar aan de moderner gevormde grille. Minor die nadat er meer dan een miljoen van gemaakt zijn, niet mag sterven, omdat zijn vele liefhebbers hem dat niet toe willen staan. Met zijn moderne motor mag hij er ech ter ondanks zijn conventionele con structie, dan echter ook echt nog wel zijn. De nieuwe Simca 1100 heeft de laat ste tijd nogal in de belangstelling gestaan. Eerst de geheimzinnigheid vanuit de fabriek, daarna de intro ductie in Sardinië, enige weken later gevolgd door een aantal testritten in Nederland. Thans is het zo ver, dat de Simca 1100 in Nederland lever baar is en voor ons het tijdstip a brak om deze wagen nu eens tijdens een roadtest wat steviger onder handen te nemen. De korte ritten die voordien in de wagen waren gemaakt, hadden een goede indruk achter gelaten. Maar het was al eens eerder gebeurd, dat wij tijdens een test een totaal ander beeld van de wagen kregen. Met de Simca 1100 is dit evenwel niet het geval geworden. De Franse construc teurs hebben er zelfs voor gezorgd, dat de punten waarop in eerste in stantie nog enige aanmerkingen ren te maken en die ongetwijfeld een gevolg waren van de eerste pro- dukten die van de band kwamen, verdwenen zijn. Alleen het doordrin gend motorgehuil in het interieur en o.a. de geringe trekkracht van de motor in de vierde versnelling zijn gebleven. Onze bevindingen tijdens de test periode waren als volgt: De lezers zullen zich onwillekeurig wel eens afgevraagd hebben wat zijn dat voor begrippen of organisaties „Centra", „Spar" en „De Kroon", die men regelmatig in de advertentiekolommen van ons blad tegenkomt en die een belangrijke rol spelen bij de besteding van het huishoudelijk budget door moeder de vrouw. Van „Centra" kunnen wij u iets vertelln, misschien, dat de „Spar" en „De Kroon" ook nog eens iets van hun organisatie willen open baar maken. Centra schrijft in haar jongste informatie: „Wat is Centra wie is Schuitema en waar ligt het verband tussen die twee?" In „historische volgorde" wordt hieronder een beknopte uiteen zetting gegeven wat Schuitema en Centra zijn en wat hun betekenis is in de wereld van de levensmiddelen: Schuitema is in Groningen begon nen als een van de vele honderden levensmiddelen grossiers die ons land voor de eerste wereldoorlog rijk was. Een groothandel met duizenden klanten, bestaande uit marktkooplie den en vooral kleine neringsdoenden. Een gestaag groeiende zaak, vooral toen de heer D. E. Schuitema in 1915 door zijn oom er bij betrokken raakte. Na de tweede wereldoorlog is dit grossiersbedrijf van regionale bete kenis uitgegroeid tot de levensmidde lenunie van nationale omvang. Tien jaar terug is men begonnen met een veeleisende sanering. Vele oude, eigen en overgenomen gebou wen, die niet goed gesitueerd waren, moesten verdwijnen en plaats ma ken voor moderne distributiecentra. Het bouwplan is voltooid als in sep tember 1968 het 9000 m2 grote distri butiecentrum in Raalte geopend wordt. Dan beschikt men over de volgen de strategisch „welgelegen" vesti gingen: oppervl. Centra-Alkmaar (1967) 3300 m2 Centra-Assen (1967) 5500 m2 Centra-Herenveen (1959) 2800 m2 Centra-Bodegraven (1966) 9000 m2 Centra-Maastricht (1961) 1600 m2 Centra-Raalte (1968) 9000 m2 Centra-Son (1964/68) 6400 m2 Centra-Ti el (N.V. Heuff) (1967) 3000 m2 Centra-Bodegraven huisvest het Centrale Hoofdkantoor. CENTRA Centra is een Vrijwillig Filiaal Be drijf. Een Vrijwillig Filiaal Bedrijf is: een organisatie van grossiers en detaillisten, die, met handhaving van de juridische zelfstandigheid van de partners, beoogt te komen tot een rationele distributie van levensmid delen, inzonderheid door middel van massale inkoop, toepassing van mo derne verkoopmethoden en gemeen schappelijke reclame. Tegenwoordig bezigt men ook vaak de term „commerciële organisatie" als men over een VFB spreekt. Na de Spar is Centra het oudste VFB van ons land, waarvan vijfendertig jaar geleden de grondslag gelegd werd door de heer D. E. Schuitema. Deze wist de meest capabele van. zijn afnemers ervan te overtuigen, dat men met gezamenlijk inkopen en het voeren van één naam naar bui ten uit, wapenen in handen kreeg te gen de doorzettende crisis en het uitbottende grootwinkelbedrijf. Zijn belang als grossier was, dat hij zich verzekerd wist van een kring van vaste afnemers, waardoor een con stante afzet gegarandeerd werd. Op basis van dit wederzijds belang vond men elkaar. Na de tweede wereldoorlog is er een sterke structuurwijziging in de levensmiddelenbranche opgetreden. Ondermeer door de introductie van het systeem van zelfbediening en de opkomst van de supermarkt met de daarmee gepaard gaande branche vervaging. Dat alles heeft geleid tot sanering van de gehele branche en dus ook van de VFB's. Zo had Centra in 1961 nog 1300 le den en telt zij er nu ruim 1000. Maar in tien jaar tijd is het vloeropper vlak van de Centra-detaillistenzaken verdrievoudigd, terwijl in hetzelfde tijdsbestek de omzet verviervoudig de. Economisch gezien is er dus sprake van een grote groei, gecon centreerd bij minder, maar veel grotere zelfstandige ondernemers. Gezamenlijk inkopen en gezamen lijke i-eclamevoering zijn nog steeds de basis van het samengaan van al deze zelfstandigen. Daarnaast is door de organisatie een heel dien stenpakket opgebouwd, waarmede men de aangesloten leden in het echte „management" terzijde staat. De kennis daarvan immers is nood zakelijk voor het leiden van grote zaken, zoals de Centra markten met een oppervlakte van enkele honder den vierkante meters. DIENSTVERLENING DAT DIENSTENPAKKET KENT DE VOLGENDE AFDELINGEN: Administratieve dienst: voor boek houdkundige assistentie aan de Cen tra-detaillisten. Bedrjjfs economische dienst: voor het verbeteren van het bedrijfsresul taat en het opvoeren van de produc tiviteit van de bedrijven van de Cen tra-ondernemers. Financiering: bemiddelt bij aan- en verkoop en bij de credietaanvra- gen. Groei-groep: verleent de startende Centramarkt-ondernemer bijstand met specialisten, totdat het bedrijf i-endabel is. Groente en fruit: team van specia listen dat inkoopt en adviseert bij de verkoop van deze gespecialiseerde artikel-groep. Inkoop-afdeling: behandelt de cen trale inkoop voor de 1000 Centra-le den, beoordeelt de kwaliteit, de prijs stelling en maakt de selectie uit de aangeboden massa. Marketing-afdeling: stelt het ver- koop- en reclamebeleid vast, leidt en coördineert de uitvoering daarvan. Oni-oerende goederen: opsporing en verwerving van vestigingspunten voor de leden. Opleiding: voor de vorming en training van ondernemers en hun medewerkers. Ontwikkeling: uitbouw en propa gering van de organisatie. Sup erm arkt-ontwikkelingwaaron der mede een 7-tal Centramarkten ressorteren, die ten behoeve van op leiding en research worden geëxploi teerd. Vers vlees: om adviseurs die de Centra-ondernemers terzijde staan bij de in- en verkoop van „vers vlees". Winkelbouw: opzet, inrichting en realisatie van Centra-zaken, ver- bouwadviezen. Behartiging van de belangen van de leden bij architec ten en aannemers. ZELDZAME POSITIE Door de vroeg ingeziene noodzaak tot sanering van het groothandels- appai-aat kunnen de Centra-leden bo gen op een uiterst efficiënt distri butie-net. Het is duidelijk, dat een strategisch juiste ligging van natio naal gesitueerde distributie-punten, de resultaten van de organisatie gun stig beïnvloeden - en haar concur rentiepositie versterkt. Centra is thans het VFB, waar de grossierspartners beschikken over de modernste serie distributie-centra. In 1967 kwamen overeenkomsten van fusie en samensmelting tot uit voering tussen Schuitema en vrijwel alle overige Centra-grossiers in Ne derland. De enige niet in Schuitema- verband opgenomen Centra-grQot- handel is de N.V. v/h Handelmaat schappij van Gebr. J. A. en A. Heuff Ezn. te Ti el. Tussen deze vennootschappen en de N.V. Schuitema bestaat reeds sedert jaren een intensieve commer ciële samenwerking. Door deze con centratie kunnen beleidsbeslissingen en commerciële activiteiten voor het gehele land snel tot stand komen. Tot op heden een unieke situatie in de wereld van het Nederlandse Vrij willig Filiaal Bedrijf. De historische opbouw van het VFB is immers een samengaan van een groot aantal zelfstandige klein en groothandelaren die ter coördina tie van hun activiteiten centrale bu reaux gesticht hebben, die weer los staan van de individuele groothan delsbedrijven. ZELFSTANDIGEN IN MEERDERHEID Niet alleen in Nederland hebben de zelfstandigen in het llevensmid- delenbedrijf het grootste deel van de consumentenmarkt in handen, doch ook in alle belangrijke landen van West-Em-opa, Amerika en Canada. Bijgaand staatje geeft het markt aandeel van de zelfstandigen Engeland 51 "In, Zwitserland 56 Nederland 65 °/o. Duitsland 72 °/o, Amerika 54,5 °/o, Canada 59 °/o, Zwe den 66,5 °/o en België 82 °/o. (cijfers: Institut für Selbstbedienung) Uit deze cijfers blijkt, dat de zelf standige ondernemer een grote, vaak dominerende rol spelen in de levens middelendistributie. Andere cijfers bewijzen, dat het aandeel van de su permarkt en de zelfbedieningszaken sterk toeneemt ten opzichte van de bedieningszaken. Aandeel Aantal Totaal z.b. in z.b.- aantal bedr. lev.bedr. 1.450 48.000 72.000 145.000 12.600 18.300 6.700 8.400 4.300 Land België Duitsland Frankrijk Engeland Nederland Zweden Zwitserland 318.000 151.000 20.000 29.000 20.000 totaal omzet 17 60 0 (cijfers: Institut für Selbstbedienung) Indien wij de andere landen van Europa als maatstaf nemen, dan blijft Nederland op de viei'de plaats wat dat omzetaandeel betreft. Nu is in deze gegevens sprake van een to taal van het grootwinkelbedrijf, de coöperaties en de zelfstandigen. Bij het Economisch Instituut voor de Middenstand is men van mening, dat een zelfstandige ondernemer bin nen 10 jaar 'n jaaromzet van 500.000 gulden moet halen, wil zijn midden- standsbedrijf rendabel zijn. En wil len de zelfstandigen in de onderlinge concurrentiepositie vooral met het grootwinkelbedrijf hun meerder heid behouden. Het is duidelijk, dat dit niet voor alle organisaties en in koopverenigingen een „haalbare kaart" is. Er is een onmiskenbare groei naar enkele top-organisaties, die over de know-how beschikken, om in de niet zo zachtzinnige con currentiestrijd 't juiste tegengewicht te vormen. De omzetten per zaak, de jaarlijk se groei en de prognoses zijn in deze een indicatie over de werkelijke krachtsverhoudingen binnen de in koopverenigingen en het vrijwillig filiaalbedrijf. In dat licht is het ook duidelijk, dat het aantal zaken van minder belang is - en bij grote om vang zelfs een rem kan betekenen. Op dat onderwerp komen wij in onze volgende persinformatie uitvoe rig terug. MOTOR: De watergekoelde viercilin- der motor is afgeleid van de reeds bekende krachtbron uit de Simca 1000. De grotere cilinderinhoud van 1118 cc is verkregen door de boring van 68 op 74 mm te brengen. In stan daarduitvoering levert de 1100-rnotor een maximumvermogen van 53 SAE- pk, terwijl het luxe model bij 5800 toeren per minuut 56 SAE-pk kan opbrengen. De motor is dwars voor in geplaatst en gedraagt zich erg soepel. De trekkracht is bij lagere toerentallen toereikend. TRANSMISSIE: De Porschesynchro- nisatie zorgt ervoor, dat het schake len in de vierbak een groot genot is. De verhoudingen in de versnellings bak voldpen helemaal aan de Neder landse ei?en: 1, 2 en 3 niet te kort, terwijl de vierde versnelling juist niet te hoog is. De vierde versnelling is ook in stadsverkeer bruikbaar. On danks het feit, dat de Simca 1100 een voorwielaandrijver is, staat men toch via een vloerschakeling in contact met de versnellingsbak. De pook blijft in alle standen direct onder handbereik. Het koppelingspedaal vereist weinig pedaaldruk. erwijl de koppeling soepel aangrijpt. ACCELERATIE: Voor een wagen in deze prijsklasse hadden wij een iets betere acceleratie verwacht. De tijden waren: 0-40 km per uur in 3,9 sec.; 0-60 km per uur in 7,2 sec.; 0-80 km per uur in 12,1 sec.; 0-100 km per uur in 19,4 sec.; 0-120 km per uur in 33,2 sec. Deze tijden waren slechts mogelijk door ver door te trekken in de diverse versnellingen. Vlot en veel schakelen was ook nood zakelijk om de volgende acceleratie tijden van 80-100 km per uur in 10,8 sec. en van/ 100-120 km per uur in 17,8 sec. te verwezenlijken. Topsnel heid 139 km per uur. BESTURING: Aan de besturing is niet te merken dat men te maken heeft met voorwielaandrijving. De meeste wagens in deze categorie hebben een onderstuurd karakter, maar de Simca 1100 doet bijna neu traal aan. De wagen is erg precies te besturen; de besturing is niet zo direct. De draaicirkel is 11 meter en dat is voor een voorwielaandrijver beslist klein te noemen. WEGLIGGING: Bijna ongevoelig voor zijwind, terwijl de koersstabili- teit ook geroemd mag worden. In scherp genomen bochten helt de car rosserie nogal over VERING: De combinatie van onaf hankelijke wielophanging met torsie- staaf, achter onafhankelijk met tor siestaven en de telescoopschokbrekers rondom, zorgen voor een comforta bele vering. Alle oneffenheden wor den goed verwerkt. REMMEN: Schijfremmen voor en trommelremmen achter. De remweg is kort, terwijl de fadingverschijn- selen gering zijn. De remmen zijn goed doseerbaar. CARROSSERIE: Zelfdragend 2- of 4-deurs. Lengte 394 cm. In de achter partij van de strakke carrosserielijn is een aan de bovenzijde scharnieren de achterdeur te vinden, die zeer hoog opensiaat. Vanaf de bestuur dersplaats heeft men onbelemmerd zicht naar alle kanten. De wagen contouren zijn goed gemarkeerd. KOMFORT: Ondanks het feit dat de wagen aan de buitenzijde niet de in druk vestigt dat men met een ruime automobiel te doen heeft, treft men in het interieur toch ruim voldoende ruimte aan voor vier volwassen per sonen. De hoofdruimte is voorin wat beperkt, maar achterin heeft men zowel voldoende hoofd-, been- en knieruimte. De gescheiden voorstoe- len en de bank zitten perfect. Wij kunnen ons voorstellen dat personen die langer zijn dan 180 cm niet alleen meer hoofdruimte voorin op het pro gramma hebben staan, maar ook een iets lagere zitting en een wat grotere verstelbaarheid van de stoel naar achteren prefereren. CONCLUSIE: De Simca 1100 is een bijzonder praktische auto. De wagen voldoet niet. alleen aan de eisen voor de man en de vrouw die een gerief lijke personenauto willen bezitten, maar komt ook volledig tegemoet aan de wensen van hen die nogal eens „stukgoed" in hun wagen moe ten vervoeren. De achterbank van de Simca 1100 is niet alleen wegklap- baar, maar ook op zeer eenvoudige wijze uitneembaar, waardoor men in eens een soort stationwagen heeft. Via de achterdeur kan men de groot ste stukken zonder al te veel rnoeite in de wagen brengen De Simca 1100 is zodoende een fijne gezinsauto, maar kan ook de zakenman veel ple zier bezorgen.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3