De mechanische fijne neus van Naarden - Reukcentrum metlParfum tegen parfumeurs ontfutselden 20,000 geurtjes (kannibalisme J natuur haar geheimen Natuur verbeterd Apotheek Stemming Verwaarloosd Geur-architecten Vijfhonderd smaken Anti-bijjt-parfum Mechanische neus i name effect is - hetzelfde, maar het gevaar is geweken, synthetische reukstoffen geven de mens een gro tere garantie. Men zegt gauw: de natuur is on schadelijk, dat is niet waar. Kijk wat aardbeien bij sommige mensen doen, die er allergisch voor zijn. Sterker: soms verbetert de parfu meur de natuur. Kent u dat middel tje niet, dat bij veel kappers staat? Het heet fougère het Franse woord voor varen. En inderdaad ruikt het naar varens een kruidi ge, groene geur. Alleen: varens heb ben helemaal geen geur. U kunt het zo controleren. Kier heeft de parfu meur een stukje creatieve arbeid verricht hij heelt een schilderijtje van geuren gemaakt..." Alles kan, sinds men in Naarden met behulp van gaschromatografie, massaspectroscopie en kernmagneti sche resonantie de natuur in zijn meest geheime kaart kijkt. Bijvoor beeld maakt men er in een handom draai de geur van het vers gebakken kadetje. Het water komt je in de mond. ,,Een aardig grapje", zegt De Koek. „Het zou iets geweest zijn vöob de Koude bakkerijen van tegen woordig. Maar we brengen het niet op de markt, want we zijn er niet zeker van, dat het bij grote concen traties in de lucht geen nadelige ge volgen zou kunnen hebben. Hetgeen de sceptici. dieWeusopha- lend naar de surrogaten van Naar den kijken, een illustratief bewijs moge zijn, dat ze er, alles kunnen de, toch niet zo maar raak doen. Wel zijn ze er zwijgzaam niet over hun vondsten, die worden in 22 talen openhartig gepubliceerd maar over hun afnemers. Er gaat geen dag voorbij of u en wij hebben zo'n zevenentwintig maal (de statis tici hebben het uitgerekend) dingen geproefd en geroken, waar de che mische fabriek Naarden een natuur lijke of synthetische vinger in de pap heeft gehad, zonder dat we het we ten. Dat geldt ook hef flesje prik en het pakje margarine dat geldt ook voor ons kostbare nylontapijt of voor het dure parfum, waarmee we onze vrouwen verwennen. Vraag aan de heer De Koek: „Kunt u metterdaad doen waar iedere man in de oorlog van droomde, namelijk tabak ma ken, zonder dat er éen tabaksplant aan te pas konn?" Hij antwoordt schielijk: „Als we dat al zouden kun nen, zou ik het u zeker niet zeggen. Laat dat maar de fabrikant zeggen die er sigaretten van draait". I^êarchlab oratorium voor gaschromatografie. Op de ach tergrond één der automatisch» preparatieve gaschromatografen. Tescten van aerosols. dorant, lotions, noem maar op en vervolgens op de wreedste wijze mishandeld. De industrieën die straks in Naarden hun geurtjes ko pen,'^zullen weten, waar ze aan toe zijn. Bovendien is cr een cosmetologi- sche afdeling, waar de reactie van de menselijke huid op geurcompo- nenten wordt- onderzocht. 500 proef personen laten zich regelmatig door huidartsen controleren. De Koek zegt ter verduidelijking: ,,Het liikt hier meer op een apotheek dan op een parfumerie, Dat komt omdat er voor cosmetica geen warenwet is zoals voor voedings- en genotmiddelen, dat is heel jammer. Wij zeggen vanuit onze kennis: „Je kunt iemand niet alles op zijn gezicht laten smeren. Gevallen van overgevoeligheid, van huidirritatie... die zijn toch bekend. Van die zakdoekjes met eau de co logne, waarmee de mensen vroeger op warme dagen hun gezicht be tten... daar zat, omwille van het geurtje soms een bepaalde natuurlijke olie in, die bruine vlekken jn de huid veroorzaakte. Je zag er de mensen mee lopen. Die vlekken kreeg je al leen chrirugisch weg. Wij zeiden: 'aat ons dat geurtje in 's hemels naam-synthetisch maken, het aange- De chemische fabriek Naarden heeft een nieuw reukcentrum in gebruik genomen. Wie hij de ze mededeling niet zegt of denkt: O ja, dat zijn die jongens, die overal een surrogaat van ma- ken, vormt een prijzenswaardige uitzondering op de neus- L ophalende meerderheid. De heer J. D. M. de Koek (hoofd public relations van het wereldomspannende bedrijf, dat met 22 dochteronder- s. nemingen in het buitenland tot de „big five" van de we- reld behoort) realiseert zich dit met mild verdriet. Hij zegt: „Het vooroordeel tegen synthetische reuk- en smaak stoffen, een erfenis van de jaren veertig, is nog steeds niet verdwenen". -Jc Dit isde geur van la vendel, weergegeven door een mechanische neus: gaschroma- tograaf. Een half uur nadat een hoeveelheid van 5 milli gram van een Franse lavendel- olie in dit éven vernuftige als kostbare instrument was ge ïnjecteerd, kon men van het chromatogram niet alleen afle zen dat deze geur uit een der tigtal componenten was samen gesteld, maar ook de hoeveel heid van elk dezer bestandde len. De reukstoffentechnicus dwingt de natuur steeds meer haar gelieimen prijs te geven. Koek en hij zond na de pauze, toen de mediy werd ingezet, een vleugje synthetische rozengeur de zaal in Resultaat: de recensenten schreven dat het orkest na de pauze aanzien lijk zuiverder speelde dan ervoor. De Koek, na luigegrinnikt te zijn: „Het is altijd zo geweest, je kunt er de bijbel op verschillende plaatsen op naslaan, dat de mens naar de na tuur ging om er de geuren te halen, die een bepaalde stemming bij hem moesten oproepen. Neem het van.il- le-stokje, Dat is de zaaddoos van een orchidee, die in Mexico groeit. Als je -fr- Research en development eisen ook bij de reuk- en smaakstoffenindustrie steeds gro tere investeringen. Dezer dagen opende Naarden een laborato riumcomplex, Reukcentrum ge naamd, dat het modernste ter wereld wordt genoemd. Er is een gigantische spraakver warring gaande. In Nederland zijn miljoenen laboratoria waar precies hetzelfde gebeurt als bij ons. Ik be doel de keukens. De huisvrouw kookt •r, droogt, emulgeert (dat wil zeg gen: maakt mayonaise), conserveert (doet zout op het vlees), geleert (ze zegt: ik maak pudding) mengt en roert. Bovendien doet ze in haar keuken aan instrumentale analyse ze stopt een zilveren lepel tussen de mosselen en als die zwart wordt weet ze: ze zijn bedorven. Welnu, wij hier in Naarden koken, drogen, emulgeren, conserveren, mengen en roeren ook en wij doen ook aan in strumentale analyse. Alleen gebrui ken wij geen zilveren lepel en vinden wij zout niet altijd het aangewezen conserveringsmiddel. Dat komt om dat onze mensen universitaire gra den hebben en gewoon meer weten". Omdat het gesprek over het nieu we reukcentrum moet gaan, takt hij lijn college af naar het deelgebied „de menselijke reuk" en doceert al dus: „Ofschoon het daartoe dienende orgaan zich het eerst ontwikkelt een embryo van drie weken heeft nog geen oren of ogen, maar wel neusgaten is de neus ons meest verwaarloosde zintuig. Als u het niet gelooft zullen we wat proefjes doen". Volgen proefjes met anonieme pot jes en flesjes, waaruit luchtjes op stijgen, die de meeste proefpersonen niet thuis kunnen brengen, hoewel het gaat om alledaagse zaken als snijbonen en zware shag. Na ons deerlijk beschaamd n overtuigd te hebben gaat hij verder: „Wij zijn gewend met onze ogen, oren en handen te ruiken. De mens is een oog^dier, voordat hij ruikt, kijkt hij en wat hij ziet, is bepalend voor wat hij ruikt. Dit in tegenstelling tot bij voorbeeld de hond, die een enorme reukherkenning heeft en die zelfs kan ruiken of zijn baas een goed of een slecht humeur heeft. Toch moet er iets zijn, getuige gezegden als „hij staat in een kwade reuk", en „hij sitierf in een geur van heilig heid". Ik heb in Amerika eens, buiten al le politieke motieven om, geprobeerd van een neger .e welen komen, wa-, hij tegen mjj had Zijn spontane reactie was: you're stinking - je «tinkt. Mijn geur stor.d hem gewoon n et aan. Zeker ,s ook. dat b| ver liefdheid de geur een belangrijke rol speel'. Ieder mees heeft eer. zeer ei gen geur, die door zijn medemensen onbewust geklasseerd wordt. Nu is het probleem, dat er geen taal is, die geuren beschrijft. Een •childer heeft zijn noembare kleuren. Een componist kan zijn emoties ver talen in notenschrift.. Het resultaat is ènVniskenbaar. Maar hoe moet je een geur beschrijven? Nog iets geks iemand die niet kan z.ien, heet blind en iemand die zijn gehoor heeft verloren heet doof. Maar voor iemand, die niet kan ruiken, bestaat niet, eens een woord. En toch.., als je zou weten, welke geuren in ie mands leven een rol hebben ge speeld, zou je hem er helemaal mee kunnen beïnvloeden. Je zou hem naar keuze triest, blij, agressief of wat dan ook kunnen maken, erotisch geprikkeld dat zeer zeker ook. Welnu: dat doet de parfumerie. Onze parfumeurs (we hebben er een tien tal in dit nieuwe centrum) maken schilderijtjes van geuren, voor iede re smaak iets anders. Het zijn geur- -architecten". Hij vertelt er een grapje tussen door over Ger de Roos met zijn or kest zonder naam, waarvoor hij vroeger teksten maakte. De Roos brscht op een gegeven moment een |psen~medly en vroeg De Koek of er esn passend 'geurtj® bij kon wp'r- hem gebriiikte bij het maken, van pudding, kreeg jc een zoet smaakje en geurtje, dat de mensen lekker vonden. Nou was het pi-obleem: als er weer eens revolutie in Mexico was, kon je dip* dingen eenvoudig niet krijgen. En de mensen er maar naar vragen. Zo kwam het besef, dat men zich als men van een con stante kwantiteit verzekerd wilde zijn, los moest maken van de wan kelbaarheid van historie en natuur. Wat deed men? Men ging het vanil lestokje analyseren en kwam tot de bevinding, dat het zoete geurtje en smaakje vooral zetelde in de witte puntjes op de bast van het stokje. Nader onderzoek leerde, dat het hier om kristallen ging ,die ook voorkwa men in de rook van een locomotief, in de vogelpoep op de Guyana-eilan- den en in de olie van kruidnagelen. Kortom: men had het vanillestokje met zijn wisselvallige kuren hele maal niet meer nódig om de huis vrouw aan haar geliefde vanillepud ding te helpen. Wat wil synthetisch nou helemaal zeggen? Het woord be tekent gewoon: door mensenhanden samengesteld in plaats van door de natuur. Dat vanille-kristal is geen namaak, maar moleculair precies gelijk aan het natuurlijke kristal. Hoogstens brengt analyse met bij voorbeeld radio-actieve isotopen een verschil in ouderdom aan het licht, maar dat is alles". Dan gaat Dè Koek bezwerend aan het cijferen. Om een kilo rozenolie te krijgen, zijn 30 tot 40 miljoen roze- blaadjes nodig. Hij kost dan ook 7000 gulden. Om de wereldbehoefte aan het geurige sandelhout te dekken zou men ieder jaar in India een rues- aohttg woud moeten kappen. Om aan muskus te komen een van de meest essentiële ingrediënten voor de parfumerie, het onooglijke spul is per gram duurder dan.goud.,:zou. een slachting moeten worden aange-" richt onder het. zeldzame muskusher ten uit Tibet/ Zonde, wat? natuur in zijn blinde creativiteit ge schapen heeft. Dat is wat hier in Naarden gebeurt". Aldus experimenterend heeft het bedrijf ongeveer 20.000 geurcom- plexen opgebouwd en achter de be drading van zijn computers opgebor gen plus nog eens dezelfde hoeveel heid smaak-componenten. Zomaar een laborant, die we tegen het lijf liepen: „Sinaasappelen? Me neer, daar schudden we wel vijfhon derd verschillende smaken van uit de mouw. Waar we nu mee bezig 'zijn, is het synthetisch maken van vleesgeuren en -smaken, om te zor gen, dat het kunstvoedsel „van mor gen toch de conventionele eetlust op wekt". De Koek vult aan: „We her scheppen nu de roos, de hyacint, het sandelhout. Er ligt een oneindig veld voor ons open. We kunnen cog nac maken, die nooit een wijngaard heeft gezien, maar die cognac is een reproduktie, geen imitatie. We kunnen nu rozenolie maken, die twintig keer zo goedkoop is zonder dat er een Bulgaarse rozenvallei aan te pas komt. En we maken de mus kus, waar we het al over hadden, daar zijn veertig jaar studie en twee Nobelprijswinaars aan te pas geko men onder wie prof. Carothers, de uitvinder van het;;nylon. Zo'n man werkt er niet voor niets aan mee. Belangrijk zijn de technische pai- fums. In kan u een anti-kannibalisme parfum laten zien; Dieren die daar- ..mee-j „zijn ~b.esprp.eid vraten elkaar., vró'égêr op' en' blijven nu "van elkaar af. Alarm-parfums, bijvoorbeeld om te waarschuwen tegen het uitstro men van het reukloze aardgas. Er zijn identificatie-parfums voor ver pakkingen. U weet, dat veel voe dings- en genotmiddelen op het ogen blik luchtdicht worden verpakt om het aroma zuiver te bewaren. Maar een huisvrouw in de supermarkt wil toch ruiken dat er koffie in het pak zit. Welnu: daar zorgen we voor. We hebben parfums die, in speelgoed verwerkt, zorgen dat het kind er niet op gaat bijten. We hebben parfums, die de onaangename geuren van al lerlei kunststoffen wegwerken bij synthetische badpakken, vloerkleden, dameskousen en dergelijke. En de wasmiddelen zijn belangrijk. Per wasbeurt gebruikt de vrouw 150 liter water, waarin ze 100 gram was- poeder oplost. In dat poeder zitten drie druppeltjes parfum. De was wordt gespoeld, in de zon gedroogd, gestreken. Van het parfum is na al die mishandelingen nog maar 1/1000 gram over, iets meer dan een speldeknop. En toch verwacht de vrouw een frisse, lekkere geur in de linnenkast. Welnu, daar zorgen we voor. Het is geen kunststukje meer, het is routinë". De grote groei echter voor zijn toch al fiks uit de kluiten gewassen bedrijf voorziet De Koek op het ge bied van geuren voor cosmetica met name ook voor heren. Vandaar het vijf verdiepingen hoge reukcen trum met zijn futuristische laborato ria, vol duistere, welriekende alche mie. Niet alleen worden daar door hoog-gesalarieerde parfumeurs in volkomen reukvrije ruimten de geux-tjes van morgen uit de 20,000 bekende geur-componenten samenge steld en beproefd,maar ze worden er ook in miniatuur-fabriekjes tot eindprodukt verwerkt lipstick, deo- De Koek: „We hebben gerede neerd: wat zou het prettig zijn als we al die geurtjes uit iets anders konden halen, er groeide bij de par fumeurs een ware honger, om de na tuur open te breken. Hoe komt een roos aan zijn geur, wilden ze weten. Maar de roos gaf geen antwoord Rozen zwijgen. En nu komt de rol van de na-oorLogse technologische ontwikkeling op de proppen. Die zorgde opeens voor instrumenten, waarvan we vijftien jaar geleden niet hadden durven dromen. Zo vond de Engelse professor Martin de me chanische neus uit. Wij wilden hem kopen, maar het ding was niet te koop. Toen hebben we hem in 's he- lemsnaam maar zelf gemaakt. Vraag me niet naar de kosten. Wat een ellende". „Nu hebben we hier dertig van die mechanische neuzen staan. Officieel heten ze gaschromatograaf. Wat ze doen. Ze tasten het geurencomplex van bijvoorbeeld de roos af en schrijven op,wat ze tegen komen. Het vervelende was aanvankelijk, dat ze dat in lijntjes doen en niet in lettertjes. Je moet het kunnen lezen, zoals een arts een cardiogram kan lezen. Wel heeft het enorm veel ver gelijkende studie gekost, voordat we de pieken en dalen van de grafieken konden vertalen in herkenbare reuk- componenten. Vergeet niet, dat een bepaalde geur wel uit dertig, hon derd, vierhonderd verschillende com ponenten kan zijn opgebouwd. Dan nog bleven er vraagtekens stukjes in de grillige grafieken, die we niet thuis konden brengen. Daar hebben we nu het apparaat voor kernmagne tische resonantie en de massa-spec- trograaf voor. Het zijn, populair ge zegd, moleculengluurders. De geur- componenten, waar de mechanische neus geen raad mee heeft geweten, worden hier tot op het structurele bot ontleed. Kent men eenmaal die structuur dan kan men bewust met mensenhanden herscheppen wat de •fc Parfumorgel.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 5