Lijst van aanwinsten Plattelandsbibliotheek 7 H. ka Aaftink eerste ipioen Vitesse Overzicht junioren Holten" Melkprijsbeleid Tweede Kamer Ondanks grote produktie verwacht min. Lardinois geen lagere opbrengst van melk dan vorig jaar Prachtige zwem- middag jeugd Z.C. „Twenhaarsveld" van Raadsagenda Een brief van Sem Ka jol Zaterdag 1 juni 1968 ROMANS: Breedveld, W. Sandra - gewetens conflict van een jonge vrouw. Buchan, J. Geheime opdracht in Tur kije - spionageroman. Ceocherini, S. Het transport --roman over het leden in gevangenschap Chamberlain, A. Fantasie in moord - detectiveroman. Duras, M. De vice-consul - het uit zichtloze leven van Europeanen in India. Fesjes, E. De schroothoop - familie roman. Fleming, J, Het mysterie van de veiv dwenen student - detectiveroman. Harrison, H. Doodsstrijd op Pyrrus -science-fiction verhaal. Last, J. Rinus van der Lubbe, doodstraf voor een provo. Leiker, S. De achtervolgers - verzets roman. Lofts, N. Huis in de schemering - his torische roman. Loon, F. van Hanske trilogie - fami lieroman. Marsh, N. Dodelijk akkoord - detec tive-roman. Moberg, V. Pioniers in de Nieuwe Wereld - boerenroman. Moore, R. De groene duivels -oorlogs- Onvoorstelbaar is het tempo, waarmee de geheugencellen van de grote computers werken. Een bewerking duurt" een microseconde, dat is een miljoenste seconde. Binnen kort zal het echter dubbel zo snel gaan. Deze tijdbespa ring bij de dataverwerking wordt verkregen door het ge bruik van nog kleinere ringkernen, waarvan er zich enige miljoenen in het magneetkerngeheugen van een grote in stallatie bevinden. Tot nu toe hebben deze ringkernen een diameter van 0,5 mm. Binnen enkele jaren zullen er rin gen van 0,35 mm buitendiameter in hun plaats komen. Onze foto toont in meervoudige vergroting 1000 van deze zeer kleine ringkernen in een glazen kolfje met 'n lengte van 2,5 cm. Ter vergelijking werden er gedroogde erwten naast gelegd. 40.000 van deze ringen, waarmee in het Siemens-laboratorium reeds geëxperimenteerd wordt, we gen een gram. Met alle begrip voor de ernstige teleurstelling over de prijsval in april j.l. in de melkveehouderij Minister Lardinois deelt deze teleur stelling heeft de Minister van Landbouw en Visserij tijdens de be handeling op 15 mei 1968 in de Twee de Kamer van de nota over het be leid in de overgangsperiode, krach tig staande gehouden, dat er in de totaliteit van de rundveehouderij geën noodtoestand heerst, dat overi gens de situatie inmiddels is verbe terd en dat de vooruitzichten een redelijk vertrouwen rechtvaardigen in de verdere ontwikkeling tijdens het melkprijsjaar 1 april 1968 - 1 april 1969. De Minister zette in zijn antwoord aan de Tweede Kamer uiteen, dat de sterk toegenomen melkproduktie in het EEG-gebied toenemende afzet- moeflijklieden heeft geschapen. Eén toegenomen melkproduktie, zelfs van slechts enkele procenten waar geen gelijkwaardig gestegen consumptie tegenover staat, vormt een bedrei ging van het beleid over de gehele linie. Een met één procent gestegen melkproduktie in de EEG betekent drie kwart miljoen ton en het is uit zonderlijk moeilijk daarvoor een aan vullende markt te vinden. Dat is de fundamentele oorzaak van de toege nomen moeilijkheden, die acuut zijn geworden, juist op het moment van de beoogde afronding op weg naar de vrije markt van het gemeen schappelijk zuivelbeleid, waarvoor de gemeenschappelijke financiële ver antwoordelijkheid reeds geldt. Het kostenvraagstuk op de achtergrond is dan ook een bemoeilijkende factor bij het. streven naar overeenstem ming tussen de lid-staten. Belangrijk akkoord Te bereiken overeenstemming moet eind mei dan tot 'n belangrijk ak koord leiden, want bij niet slagen ko men wij met 't landbouwbeleid in 'n kritieke fase en komt reeds, bereikte overeenstemming op ander gebied douaneunie en inwerkingtreding van de afspraken der Kennedyronde per 1 juli a.s. in gevaar. Op de totale produktie het vo- j rige jaar sterk onder invloed van het bijzonder goede weer is de melk- prijs zeker van invloed, maar het af remmen van de produktie hangt meer j van andere mogelijkheden in de be drijfsvoering af en van de ontwik keling van de werkgelegenheid in an dere bedrijfstakken. In aansluiting op de in de nota ont wikkelde zienswijze onderstreepte de bewindsman, dat de onrust op de ge hele EEG-markt na I april j.l. heeft I geleid tot het opruimen van voorra- j den in een toch al overvoerde si tuatie. Daarbij kwam het wegvallen van de inleveringsregeling voor de 1 kaas geen regeringsbeslissing hetgeen begrijpelijk is wegens de j 'grote kosten voor het bedrijfsleven. I Het ontbreken van een inleverings regeling voor mager poeder was mede een factor van onrust. De mi nister, die in de nota reeds heeft; uit gelegd, waarom er geen regeling kon worden ingesteld, moest; bovendien in EEG-verband rekening houden met de belangen van de Nederlandse veehouderij op langere termijn. Dat belang brengt mede, dat de toekom stige EEG-regeling voor de gemeen schappelijke zuivelmarkt zo soepel mogelijk moet zijn, want stijve re gelingen kunnen de ontplooiing van de Nederlandse zuivel op de vrije markt alleen maar remmen. Niet stilgezeten Intussen heeft de bewindsman niet I stilgezeten. Met de gelden voor de I aankoop van cle magere melkpoeder voor ontwikkelingslanden, bestemd I voor de overgangsperiode april-mei, is zoveel poeder uit de markt geno men, dat. er 60 pet. van de produktie mee is verbruikt. Gelet op het feit, dat ons land voor het melkpoeder voor 50 pet. importerend is, zou dit middel bij een enigszins gewone si tuatie tot normale verhoudingen heb ben kunnen leiden. Pas toen een eind werd gemaakt aan de prijsonder- I bieding voor melkpoeder uit andere lid-staten, konden een inleverings- I prijs worden vastgesteld en een in- i Jeveringsregeling bekend gemaakt. In theorie had Nederland ook een be- i roep kunnen doen op de z.g. vrijwa- I ringsclausule, wat. zou neerkomen op het sluiten van de grens, maar een j dergelijk wapen keert zich tegen ons j land als zuivelexporteur. Verder dient bedacht te worden, dat j Juist de prijsdaling van onze kaas de regeling mogelijk heeft gemaakt, namelijk in deze zin, dat, waar aan- I ▼ankelijk in de EEG weinig begrip I voor bescherming van de Ne- deriandse markt, dat begrip wel op trad toen de lid-staten moeilijkheden kregen in de eigen situatie met de kaas. Toen het dus gelukt was is de bewindsman terstond opgetreden, zo als het bedrijfsleven had gevraagd en Wel op een peil van f. 142,50, waar over geen verschil van mening met het Produktschap Zuivel bestond. Intussen was de poedernotering al op gelopen van f. 114,- tot f. 132,-. Een inleveringsprijs van f. 149,- zou op nieuw het gevaar oproepen van goed kope import en bestemming van Ne derlands poeder tot opslag. Het is een misvatting, dat tegen over het wegvallen van de industrie- melktoeslag geen voorzieningen zijn getroffen. De hogere interventieprijs voor boter, de verhoogde denaturatie- toeslag voor magere poeder en de verhoging der drempelprijzen met verhoogde restituties zouden bij nor male werking van de regeling over een zijn gekomen met de toeslag. De ï-egeling kon echter niet normaal functioneren, thans echter weer wel! En in de loop van het debat inge diende motie-Dijkstra tot toeken ning, alsnog, van een gedeeltelij ke melkprijstoeslag voor de maanden april en mei wees de minister af; het zou invoering van een steunmaat regel zijn, wat de Regering niet zelf standig kan doen en onderworpen is aan 'goedkeuringvan „Brussel". Beeld voor de toekomst De situatie mag dan in april, hoe wel verschillend in het land, slechts zijn geweest nogmaals: ook de be windsman betreurt dat; ten zeerste de toestand is thans niet ongunsti ger dan het vorige jaar. Ondanks de grote zuivelproduktie van dit: jaar, ligt de bodemprijs met boter en melkpoeder thans op f. 2,85 beneden i de richtprijs en met de verrekenprijs i voor de consumptiemelk is dat f. 2,30 daarin zijn de slechte uitkomsten van- april j.l. verwerkt. De situatie is ook daarom niet on- gunstiger dan het vorige jaar, om dat het tot kaas verwerkte raelksur- plus toen niet meer opbracht dan ongeveer 12 cent per kg., terwijl de I meerdere melk thans verwerkt lot boter en mager melkpoeder 32 cent, oplevert. De verliezen op de inleve ringsregeling voor kaas hebben toen de veehouderij ongeveer f 100 mil joen gekost, terwijl de kosten voor de inleveringsregeling mager melk poeder dit jaar „schone" markt! niet veel te betekenen zullen heb ben. De Minister zou deze kosten voor rekening van de Overheid kunnen ne men, ware het niet, dat een eventu eel surplus bij het VIB terechtkomt. Bovendien moet er rekening mee wor den gehouden, dat het ontbreken van een inleveringsfegeling voor kaas de inlevering van boter aanzet en dat gaat de Overheid .meer geld kosten, in casu de EEG-overheid, overigens met een Nederlands aandeel volgens de bijdrageregeling van het Europe se fonds. Minister Lardinois concludeerde, dat voor het gehele melkprjsjaar 1 april 1968 1 april 1969 bij gemiddelde omstandigheden geen slechter uit komst verwacht behoeft te worden dan in het afgelopen jaar. Hij heeft meer zorg over de ontwikkeling op langere termijn, zeker, als de kosten „uit de hand" zouden lopen. Wij kunnen kortstondige moeilijkhe den eerder op de koop toenemen, dan de problemen voor ons uit schui- j ven, want dan moet het op den duur spaak lopen! JULIANAHAL JAARBEURS De Nederlandse musea zullen zich j van 19 juni tot en met 13 juli .1969 j onder de naam „Musement" geza menlijk presenteren in de Juliana- hal van de Koninkli jke Nederland- j se Jaarbeurs te Utrecht. Musea, oudheidkamers en andere openbare collecties zullen op de ze manifestatie vertegenwoordigd zijn j met stukken uil hun verzameling en ovet\ hun bezit en activiteiten infor matie geven. Het initiatief is uitgegaan van de Vereniging van Nederlandse Musea „De Museumdag". „Musement" heeft tot doel bij een wekken voor het museumbezit in Ne derland en een beeld te geven van de activiteiten van de Nederlandse mu sea. Een dergelijke gezamenlijke mani festatie van musea heeft nog nooit j eerder plaatsgevonden. „Musement" wordt mede moge- j lijk gemaakt door de overheid, de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs en de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, ANVV. 1 Op Hemelvaartsdag hebben jeugd- iedén van Zwemclub Twenhaarsveld meegedaan aan wedstrijden in de sector recreatiefzwemmen van de KNZB, die voor het eerst in Salland werden gehouden in het overdekte bad te Deventer. Er waren vier ploe gen van de organiserende vereniging DZ en PC „De Ussel", een ploeg van „OZC" uit Olst en een ploeg uit Holten. De Holtense ploeg heeft;, ge steund door het enthousiasme van ouders en supporters, zijn uiterste best gedaan. Na 6 zwemnummers stond ZC Twen haarsveld op de derde plaats, voor afgegaan door „De Ussel" A en B. Na 12 nummers was men een plaats op de ranglijst gestegen om na 18 nummers weer o,p de derde plaats te zijn teruggevallen. Er ging een luid gejuich op toen na 24 nummers bekend werd gemaakt dat „De IJs- sei" B en Z.C. Twenhaarsveld op een gedeelde tweede plaats stonden. De estafettes zouden de doorslag moeten geven. Het bleek dat „De IJs- sel" B. sterker was, zodat Z.C. Twenhaarsveld de derde plaats kreeg toegewezen. In de persoon van Dick Meuleman mocht ZCT een prach tige medaille in ontvangst nemen. De ploegenuitslag was: 1 De IJssel A, 2 De IJssel B. 3 ZC Twenhaars veld, 4 De IJssel D, 5 OZC Olst, 6 De Ussel C. De gedetailleerde uitslagen voor ZC Twenhaarsveld waren: (Leeftijd berekend voor 1 jan. 1968) 25 m. schoolslag j. onder 10 jr Jan Rozendom: 5e, m. onder 10 jr. Mar griet Hijweege: 4e, j. 10 of 11 jr, Rinus Nieuwenhuis le, m. 10 of 11 jr. Henriëtte Bos: 4e. 50 m. school- slag j. 12 of 13 jaar Wim Schippers: 3e, m. 12 of 13 jr. Dinie Ebrecht: 3e j. 14 of 15 ji*. Paul Wansink: 3e, m. 14 of 15 jr. Ria Podt: 5e, 25 m. rugslag. J. onder 10 jr.: Wim Riet berg: 5e, m. onder 10 jr. Janny Lo- rnan: 4e, j. 10 of 11 jr. Bert Bulsink: le, m. 10 of 11 jr, Diana Mol: le. 50 m. rugslag j. 12 of 13 jaar, Jan ter Harmsel: 3e m. 12 of 13 jr. Lam-; mie Stoffer: 5e, j. 14 of 15 jr. Evert Jan Mol, 4e, m. 14 of 15 jr. Willy Steenhuis: 4e. 25 m. vrije slag j. on der 10 jr. Alb recht Bulsink: le, m. j onder 10 jr, Willie Steunenberg: 6e. j j. 10 of 11 jr. Öerard Willems: 3e, j m. 10 of 11 jr. Gerrie Kalfsterman: j le, j. 12 of 13 jr., Dick Meuleman: 2e, m. 12 of 13 jr. Karin ten Hoeven j 5e. j. 14 of 15 jr. Gerard ter Harm- j se.l: 2e m. 14 of 15 jaar, Elrie Nieu- wenhuis: 4e, Estafette (alle leef tij- I den) 12 x 25 m. vrije slag j. 3e, estafette (alle leeftijden) 12 x 25 m. vrije slag m.: 4e. Murray, M. Op het strand van de Rivièra - detectiveroman. Orgill, D. De man die teveel wist - detective-roman. Peters, E. Dood van een bariton -de tectiveroman. Peters, E. De verliefde heks -psycho logische thriller. Plaidy, J. Het leven van Catharina van Aragon - de eerste vróuw vn Hendrik VIII. Pohl, F., C. M. Cornbluth - Wolfs klauw - scjène-fiction. Queen, E. Het gebeurde op een Ro merdag -detectiveroman. Reeman, D. Periscoop neer - oorlogs roman. Risse, H. Oog' om oog - avonturen roman Saasfeld, M. De jodensteeg - sober geschreven verhaal over het Joodse leven. Schoonover, L. Lodewijk XI - strijder en minnaar. Sevensma-Themmen, G. Eens komt de tijd - familieroman, tijn - luchtvaartoman. Shyte, N. Onder de sterren der woes- Simenon, G. De dood van Auguste - Stauffer-Ballardi, A. Virabella - de j meedogenloze strijd om een erfe- j Spaanse furie vrouwenleven. - een veelbewogen Stiksma, K., en A. Miedema - Het i schaduwbeeld - drama in een Gro ningsboerendorp. Streuvels, S. De teleurgang van den Waterhoek -streekroman. Tey, J. Liefde met voorbedachten ra de - detectiveroman. Tol. C. van den. Ant - 'streekroman. Tolkien, J. R. R.. De hobbit -voorlo per van het befaamde epos - In de ban van de ring. TJris, L. Topaz - spionnageroman. Hübscher, A. Twaalf filosofen - van Hegel tot Heidegger. Mozes, Leider van Gods volk - om... j voor te lezen aan. 6a 7-jarigen. Torenbeek, J. L. Mijn eerste boek over God - voor kleuters. VIeggeert, J, C. Kinderarbeid in de negentiende eeuw. Ploeg-Ploeg, A. C. Kinderbescher ming. Accoce, P.. en P. Quel - De oorlog werd gewonnen in Zwitserland - 2e wereldoorlog. Whyte, D. K. Braaf en stout - op- voedkundige adviezen. Hrubin, F. en.J- Reeves - Roosje Het sprookje van een koude win- Stam-Dresselhuys, J. P. - Streekre cepten. Windscheif, F. Knutselen en bouwen in eigen tuin. Blad, D. J. Het chassis. Groet, .J. D. De elektrische instal- j latie van motorvoertuigen. Edel, L. P, Mengen en roeren. Schouten, E. A. Plastics - hoofdlijnen van de huidige kennis en toepas- j sing. Swann, P. C. Japan - vanaf de Jo- monperiode tot en met de Tokoega- j waperiode. Eijk, M. W. van 101 aanwijzingen voor geslaagde vakantiefilms. Loeser, N, Ludyig van Beethoven. 1 Wie is die...; auteurs van Singel 262 j fotografisch, biolgrafisch en biblio grafisch. Duinkerken, A. van Anton Coolen - een inleiding tot zijn werk. Lampo, H. De draad van Ariadne - autobiografie. Multatuli Barbertje moet hangen - verhalen - parabelen - aforismen. Marsman, H. H, Marsman voor de spiegel. Gezelle, G. Gedichten. Emants, M. Godenschemering - uitg. door M, C. van den Toorn. Buysse, C. Krachten - twee verhalen Neaff, T. In de avond - novelle - Vries, Th. de Het uurwerk van de een zaamheid - twee vertellingen. Carmiggelt, S. Allemaal onzin. Freezer, H. Graag goed zijn - ver haal van een scheiding. Koolhaas, A. Zonder Mia - een die renverhaal. Wertheim, M. Izzüdaar - en andere verhalen. Sciëne-fictionverhalen -dl. 5. Bates, H. E. De charmeuse - en an dere. verhalen. Greene, G. Mogen we je man even lenen - en andere kleine komedies over seksuele verhoudingen, ters der Mexicaanse vertelkunst. Klatser, L., en G, Oedekerk - Mees- Moderne Franse verhalen. Philipe, A. Ontmoetingen op de heu-1 vél - aanpassingsstrijd van een vrouw. Pragano, S. Meesters der Roemeen se vertelkunst. Sartre, J. P. Tussen de raderen - fil misch verhaal over het probleem I van het geweld en de minderheid. I Tolstoj, L. N. Sebastopol-vertellingen Boo, J. A. de Heraldiek. Grote ontdekkingsreizen, De. Landmann. S. .Jiddische anekdoten erf spreekwoorden. Steiner, J. F. Treblinka - de opstand van een vernietigingskamp. Churchill. R. S„ en W. S. Churchill I - De elfde plaag - zes dagen oor- log in het Midden-Oosten. Thorn, J. R. Lockyer en D. Smith - Engeland - de geschiedenis van een wereldrijk. Rupert, R. Gevangene van Stalin. Pörzgen, H. Russisch mozaïek - in drukken van een Ruslandkenner. I De Postduivenvereniging „De Berg- i vliegers" nam zaterdag met 157 dui ven deel aan de laatste Vitesse-vlucht van Neuvilles (Belg.). De duiven werden gelost om 8.20 .uur. - Aan komst eerste "duif 12.44.57 u. laatste 1 prijswinnende duif 13.29.28 u. De uil slag was als volgt: 1, 12, 15, 28 en 30 H. J. Aaftink, 2, 3, 4, 8,.24 Gebr. Wil lems, 5 G. Steunenberg. 6, 10, 16, 18 W. Aaftink, 7, 29 D. Muller, 9 Joh. Veldhuis, 11, 22, 26 Joh. Paalman, 13 H. Wansink 14, 19, en 20 L. Gazan 17 en 21 G. Veldhuis, 23 H. van Beek 25 G. Kwintenberg, 27 T. Meester en 31 H. J. ten Velde. Kampioenen van de afdeling Vites-, se zijn geworden 1 D. Muller 460 pnt. 2. L. Gazan 417 pnt, 3 Gebr. Willems 399 pnt. De kampioensduif behoort aan de heer L. Gazan en is H 66 nr 964902 die 146 punten behaalde. Zaterdag heeft de eerste Mid fond- vlucht plaats. restatie, door ie Holten twee t een duidelij- kloppen. Zij e wedstrijd en nning dan ook en was goed Holten 1 C verric een bijzonder goed< koploper GFC Cl, Of punten achterstond, ke'4-0 overwinning speelden een-zeer g< verdienden deze ove terecht. Het combi verzorgd en van de werd uitstekend gebruik gemaakt. Ook Holten C2 behaalde een over winning en wel op een verzwatct Blauw Wit C (4-1), welke ploeg onvol ledig binnen de kalklijnen kwam. Pupillen D. behaalden 'n monster overwinning (16-0) op Haarlese Boys, terwijl D2 het niet kon bolwerken te gen De Zweef en een 3-0 nederlaag leed. A.s. Zaterdag gaan alle elftallen naar Terwolde, welke vereniging ons heeft uitgenodigd i.v.m. haar jubile um. 's Morgens spelen de pupillen Dl en D 2en 't juniorenelftal C2 ter wijl 's middags de junioren A, B en C aan bod komen. De ploegen vertrekken 's morgens om 9 uur en. 's middags om 12.30 uur met personenauto's vanaf de Smids belt. De gemeenteraad komt dinsdag, 4 juni a.s. om 19.30 uur in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen j voor de behandeling van de volgende agenda: 1. Notulen van de openbare verga- i dering van 26 april 1968. 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3. Voorstel tot verkoop bouwterrein aan: a. de heer W. H. v. d. Schepop te VVezep; b. de heren G. .J. en A. C. Rete- rink, Holterbroek 16, alhier. 4. Voorstel tot verhoging van de hu ren van verschillende woningen. I 5. Voorstel tot verpachting van '1 jachtrecht van gronden in het vil- Jaterrein, Look. 6. Voorstel tot het verlenen van een onderhandse opdracht aan: I. NV Aannemings- en Wegen- bouwbedrijf vh J. Krekel en Zn., alhier, a. tot het leveren en ver- j werken van mijnsteen; b. tot het aanbrengen van slijtlagen op ver- schilende wegen; c. tot het aan-I leggen van riolering in de Oude j Deventerweg. II. B. J. Vukkink en Zn., alhier, tot het bouwen van 3 noodlokalen t.b.v. openbare scholengemeen schap 7. foorstel tot het benoemen van de volgende functionarissen aan de openbare scholengemeenschap. a. een directeur; voorgedragen wordt de heer R. Mud, thans le raar handelsvakken en adj. di recteur aan deze school. b, een leraar geschiedenis; voor- I gedragen wordt de heer C. W. J. i van Geel, thans als zodanig werkzaam in tijdelijke dienst. c. een leraar handelswetenschap pen; voorgedragen wordt de heer H. W. Lueks, thans als zodanig werkzaam in tijdelijke dienst. d. een leraar Nederlands; voor gedragen wordt de heer E. Pope lier, thans als zodanig werkzaam aan een lyceum te Terneuzen. i lera; de afd. Ma' voorgedragen wordt de heer B. J. Kurz, thans werkzaam aan een openbare lagere school te Eiber gen. Voorstel tot vaststelling van wij ziging van de salarisverordening voor het gemeenlepersoneel. Voorstel tot vaststelling van wij zigingen van de salarisverorde ning voor het gemeenlepersoneel. Voorstel tot het in, voorbereiding verklaren van bestemingsplannen voor het buitengebied en de kom van het dorp. Voorstel tot het verlenen van een garantie voor rente en aflossing van een hypothecaire geldlening. Voorstel tot het aanvragen en aanvaarden van voorschotten en bijdragen uit 's Rijks kas voor de bouw van 38 woningwetwoningen. Voorstel tot het intrekken van subsidie ten behoeve van de kraamcentra. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting (o.a. credieten vóór aankoop verkeersborden, veegmachine, leer- en hulpmid delen muziek scholengemeen schap, meubilair cn hulpmiddelen christelijke -school, bouw 3 nood- lokalen scholengemeenschap, maaimachine, riolering Oude De venterweg, subsidie kraamcentra 1967). Rondvraag. witte paard- ter. Keeping. Chr. Dav prentenboek. Hout, J. van Luisteren naar de schoolradio. Rümke, C„ en Th. Hart de Ruyter 1 - Het nerveuze kind. Geluid en gehoor - Parool-Life we tenschapserie. Meurs, G. J. van en H. Ph. Baudet. - Scheikunde B; anorganische schei kunde. Vries. Tj. de De mens in het uitdij ende heelal - het zonnestelsel. Vries, Tj. de De mens in het uitdij ende heelal - Sterren en melkweg stelsels. Groei, De; Parool-Life wetenschap serie. Dane. C. Geschiedenis van de zieken verpleging. Dupuis, P. J. F. Seksuele opvoeding en gezinsvorming hu. Nuninga, K. Samenspel - adviezen voor voetballei-s. Treatteberg, R. Het abc van het we- Smit, G. G. Het landbouwhuishoud- onderwijs in Nederland. Mulder-Koesen. E. .1. Kom aan tafel - stijl en sfeer aan.de dagelijkse dis. Met röntgenstralen en een speciale film werkte de foto graaf, die erin slaagde, een zeester bij het verslinden van een mossel te verrassen. In het lichaam van de hongeri ge zeebewoner is het nog half geopende schaaldier (foto midden) duidelijk te zien. Zo interessant en ook voor le ken algemeen begrijpelijk zijn echter maar weinige van de op röntgenfilm gemaakte opnamen. Vier vijfde van de in 1966 in de Duitse Bondsrepubliek verwerkte röntgen- films met een totale waarde van meer dan 70 miljoen DM dienden voor medische doeleinden. Maar ook de industrie en de techniek gaan de röntgenfotografie steeds meer ge bruiken, als het er om gaal, verborgen fouten in het -ma teriaal (zoals bijvoorbeeld slechte lasnaden bij vliegtuig onderdelen) snel en veilig op te sporen. De Papoea Sem Kajoi, die hier studeerde en een aantal jaren een gastvrij onderdak genoot bij de fa milie Achterkamp in de Kerkstraat en die al weer geruime tijd in Australisch Nieuw-Guinea studeert, schreef aan ds Addink een brief, die wij in verband met zijn talrijke relaties in Holten hieronder in extenso afdrukken. Hij schreef zijn brief ten huize van de Holtenaar Be rend Soer, die onderwijzer is in Heldsbachl (Austr. N.G.) en op 16 juni a.s. met een halt' jaar verlof naar Nederland komt. Zeer geachte dominee, Eerst mijn hartelijke danken voor uw brief die ik een tijdje geleden ontvangen heb. Ook bedankt voor die kcrkblaadjes die ik ook mocht ont vangen. Ze waren twee maanden on derweg geweest. Ik heb het lot nu toe goed gehad, ook op school gaat het prima. Ik herin ner me nog toen ik in Asaroka zat en u schreef me en u was verbaasd dat ik voor een examen zat terwijl de school later begon pas. Ergens had u wel gelijk want The BALOR Training College begon later, maar „because of my poor English I was sent to Asaroka Highschool te learn some English." En daarom moest ik voor het eindexamen zitten. Oh, neemt u me a.u.b. niet kwalijk, want ik haal alles en ook alles door elkaar. Ik spreek op het ogenblik geen ver staanbare taal meer. ïk heb eigenlijk een „eigen taal". Je mag hem noe men „Hollands - Maleis - English". Ik heb daarom ccn eindexamen ge daan voor form 3 High school cn ik was geslaagd. Ik werd daarop naar Balob toegelaten. Ik heb dus maar 2 maanden op die Highschool geze ten. Hel spijt me dominee, dat ik uw brief hier moet eindigen, want iki wou graag een stukje voor de men sen in Holten schrijven. Mijn harte lijke groeten, voor u en uw gezin. uw altiid Sem. Besté dorpsgenoten, Allereerst hoop ik dat jullie bet „Onze Vader" nog niet vergeten zijn, vooral het stukje „vergeef ons onze schulden zoals wij vergeven onze schuldenaren", zodat jullie, me willen vergeven dat ik jullie een hele tijd niet geschreven heb. Het betekende helemaal niet dat ik jullie vergat. Het is natuurlijk ook onzin als ik zeg ik had geen tijd, hoewel het ergens een beetje waar was. Maar laat ik maar een keer eerlijk zijn, het was vanwege slordigheid. Afijn; ik was eigenlijk van plan om jullie mijn hele reis te beschrij ven, maar ik heb mijn boekje verge ten in Lae. Ik zit op hét ogenblik te schrijven bij Berend Sóer in Helds- bach, ik ben vanmorgen aangekomen met een boot. Ik kwam even met hem praten en het laatste potje rijst halen, want hij gaat mij binnenkort verlaten en komt gauw weer bij jul lie. Ik ben natuurlijk heel erg jaloers op hem. Afijn als hij maar- niet ver geet mijn groeten te doen in Holten. Ik zou zeggen: Ga hem maar opzoe ken en hij wil jullie veel meer over mij vertellen. Zoals ik boven al gezegd heb, ik heb mijn boekje met .allerlei aante keningen over mijn reis van Rotter dam naar Papua and New Guinea in Lae achtergelaten en daarom kan ik jullie weer geen reisbeschrijving' ge ven. Dat wil ik doen als ik weer in Lae terug ben. Maar ik wil toch vóór die tijd alvast eenklein beetje idee geven van mijn verblijf en verdere opleiding hier. Zodra ik in Lae aankwam, na één week bij Berend Soer in Heldsbach te hebben doorgebracht, ben ik naar verscheidene Highschool gegaan om mijn Engels te leren. Mijn langste tijd vorig jaar had ik in de binnen landen doorgebracht. Ik had name lijk 2 Va maand in Asaroka High school gezeten om Engels te leren. Ik kreeg 30 Engelse lessen per week en na 2 maanden mocht ik meedoen aan een Highschool examen (form 3). Ik was geslaagd. Moet je eens voorstellen, ik had examen gedaan met jongens en meisjes die al 9 jaar Engels gehad hadden en hoewel ik maar 4 ja ai- Engels en als een vak on de Scho lengemeenschap Holten gehad had. Terwijl deze Highschool jongens en meisjes krijgen hun lessen in het Engels, dus je kunt je wel voorstel len dat een leerling van Highschool (Form 3) beter Engels spreekt dan een HÈS-er in Holland. En ik was niet zo'n beste in het Engels op de ULO, dit weten de heren Hols en Keestra nog wel heel goed. In elk geval ik was geslaagd en dit is allemaal te danken aan de goe de Engelse lessen die ik genoten had in de Scholengemeenschap Hol ten. En van mijn Highschool vrien den uit Asaroka, hoor ik nog steeds dat de dames van de Scholenge meenschap Holten, die met ze cor responderen schrijven heel goed En gels. Ik ben natuurlijk erg trots dit te horen, hou onze ULO hoog dames.,. Ik weet niet wie dat allemaal zijn maar ik weet. wel dat Johanna Tiil- ler is er één van deze dames en een dame Dollekamp uit Beatrixstraat te Markelo. Na 2 maanden op een Highschool te zijn geweest, ben ik naar Balob Teacher Tr. College gegaan waar ik nu nog steeds ben. Ik ben aan een B course geplaatst. Dit betekent als ik klaar ben met deze opleiding, over 1 jaar, mag ik lesgeven aan een lagere school. Ik ben dan bevoegd les te geven in preparatory - std.~6. Te vergelijken met onze Hollandse Lagere school 6de klas. Het gaat op het ogenblik heel goed, bijzonder goed zelfs, de beste van de klas, ai zeg ik het zelf. (Ik weet dit omdat Australiërs geven punten voor je prestaties in de klas en ze publice ren het in elke term, in d,e school kranten) Ik leef in een internaat (een kost school). Het spijt me dat ik geen foto van onze College heb op het ogenblik. Ik stuur er een een keer. Ik heb het zo ver gebracht dat ik de Vice-Voorzitter ben. voor de College, en ik leid de students in The Public Speaking (Het spreken in het open baar) Het is natuurlijk een beetje te ge vaarlijke functie, omdat ik geen po litieke dingen mag bespreken en de Studenten spreken altijd over de po litieke dingen in verband met de toekomst van hun land. Afijn ik heb me wel vaak gered. Dit is een Chris telijke College. This is ook een van de beste Teacher Tr. College in de Territory. Ik voel me nu erg thuis hier. hoewel ik in het begin nogal moeite mee had. De mensen in hel algemeen zijn het zelfde als bij ons aan de andere kant, alleen hun ideeën zijn anders, ze zijn stugger misschien ik weet zelf niet hoe ik het zeggen mag. Afijn ondanks dat ze toch ergens wel anders zijn voel ik me wel -'nuis tussen hen. Ik heb een heleboel vrienden op school. Ik zit op deze College samen met een andere West- Papua jongen, S. Satia (een vluchte ling uit. onze kant). De jongens heb ben altijd enorme belangstelling voor onze verhalen; S. Satia's verhalen van zijn vluchten en mijn verhalen uit Europa. Maar zoals ik er eerder wel opge merkt had, we moeten wel altijd voorzichtig zijn met onze verhalen en woorden, want ondanks het feit dat wij ook Nieuw-Guineeërs zijn, zijn we altijd nog maar gasten in dit deel van ons land. Onze College bestaat uit 180 .stu denten (80 dames en 100 heren) en we hebben 7 Australiërs en 5 Ameri kanen als docenten aan deze College. Oh ja en nog 3 Duitsers. Ik probeer af en toe Duits met die Duitsers te praten en ze vinden dat ik wel in Holland goed Duits geleerd had. Van thuis, ik bedoel van mijn va der uit mijn eigen vaderland, heb ik steeds nog niets gehoord. Naast mijn schoolwerk zet ik natuurlijk mijn ogen en oren wijdopen voor berich ten over mijn vaderland. Ik hoor el ke dag berichten maar ik moet altijd mijn mondje dichthouden. In elk ge val vluchten en ontsnappen uit de „leeuwenmuil" gaat nog steeds door aan de grens. Ik heb er genoeg van deze vaderlanders gesproken. Hele boel werden gedood. Afijn ik wil jul lie niet lastig vallen met deze verha len want het was niet de bedoeling van deze brief, O ja, voordat ik stop wil ik nog zeggen dat wij naast onze gewone vakken (Methodiek. Didactiek en Op voedkunde, Social-Study, Art, Craft, English, English Methode, Math, Science, Religion, een klein beetje Psychologie (kinder) en ten slotte 100 boeken lezen per jaar), doen wij enorm veel aan sport. Naast andere vakken moet een goede onderwijzer een goede sportman en een muzikant zijn. Zoals ik al eerder gezegd had, dit is één van de beste Kweekscholen, hier in de territory, want de selectie voor deze school is heel erg streng. Elke 4 maanden is een soort examen en de gezakten worden netjes naar huis gestuurd of ze gaan weer voor een jaar naar de Highschool en het volgende jaar mogen ze nog een keer een kans wagen. Vorige week werden de eerste examens van dit jaar ge houden en ik was wel geslaagd met goede cijfers. Ze geven hier geen achten, negens, zevens of tienen, maar ze geven de waardering in percentages. Dus als je nul fout hebt dan geven ze je 100 pet, of 95 pet, 90, 89, 85, 80, 79, 75 pet, enz. enz. Om dus kort te maken ik had dus voor alle vakken gemiddeld 85 pet. Jullie zien dus wel dat het aardig goed gaat. Nou ik sport genoemd heb denk ik aan onze prestaties bij voetbalbond hier in de stad Lae. Wij BALOB, staan aan de top, met Soccer (Voet bal). Wij zijn heel erg trots met on ze team en wij zijn nog trotser met onze 3 spelers die geselecteerd zijn om de stad Lea .te vertegen woordigen tegen andere steden, en als ze geluk hebben worden ze nog gekozen om mee te doen aan de sche Spelen in het klein, d.w.z. voor South Pacific Games. Dit is Olympi- de landen rondom de Grote Oceaan. Ik zit zelf toevallig ook. in de selec tie. Al deze goede berichten en presta ties zijn alleen maar te danken aan de Holtense voetbalclub die ons ge holpen heeft onze voetbalschoenen te sturen. Wij hebben ze al persoonlijk bedankt maai' wij willen het natuur lijk nog een keer doen bij deze gele genheid. Mag ik jullie Holtense voet ballers bedanken namens The BA LOB spelers, voor jullie doeltreffen de bijdrage???? Wij hopen dat jullie ons eèn keer een foto van jullie club sturen en wij willen jullie ook één van ons sturen. Ik geloof dat ik maar langzamer hand ga stoppen want ik heb al weer teveel geschreven en er zijn er ook anderen die ook graag een stuk je in de krant willen schrijven. Mis schien er is geen ruimte meer voor ze, de „Holtense" kranten zijn niet zo'n geweldig grote. Ik hoop toch niet dat dit als een belediging be schouwd wordt. Anywav, ik ben nog steeds een Holtenaar ën daarom zul ke opmerkingen zijn altijd nog op bouwende dingen. Ik sluit met mijn hartelijke groeten en warme wensen uit de Tropen jul lie dorpsgenoot. („Wie schrijft me nog gauw terug?"). Sem Cham Kajoi Balob T. T.C. P O. Box 3d LAB T.P. - N.G. (via Australia),

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3