,De Vrijheid' had goed jaar Verras moeder met taart! Mooderdag n KRIJGT HOLTEN EEN KOOPAVOND? Diploma-uitreiking L.L.S. te Bathmen Indrukwekkende plechtigheid bij het monument Hoe zal zuivelsituatie zich gaan ontwikkelen? Uitvoering leerlingen muziekschool Een heel eenvoudig recept m Vooruitzichten melkveehouderij zijn echter somber Weinig interesse voor weekmarkt bij winkeliers Hel lag op straal On verk wikkel ijk incident bij Sparta-Bl. Wit Hollen herdacht haar gevallenen Selectiewedstrijden voor junioren Kaasfabrieken hel slechtste af Orgelconcert Wim Jansen ZOMERFEESTEN "i terdag 11 mei 1968 Het waren wat de toekomst betreft geen bemoedigende «mededelingen, die de voorzitter van de Coöp. zuivelfabriek „De Vrijheid", de heer J. H. Veneklaas Slots en de directeur, de heer Broersma, dinsdagavond deden in de jaarvergadering van de VATJE'abriek, welke in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfster- £00Lnan gehouden werd. De uitkomsten over het afgelopen boekjaar :ijn voor de fabriek wel gunstig geweest, maar de toekomst ziet >r voor de melkveehouderij minder rooskleurig uit nu het melk- 0 8f{eld met 6 cent per kilogram is verlaagd en minister Lardinois van o 9wandbouw nog steeds niet bereid is gedurende z.g. interim-periode, (Msotdat er in EEG-verband een regeling is tot stand gekomen, iets 1 %>or de Nederlandse veehouders te doen. Met name voor de fabrie- 11(ien die kaas produceren, ziet het er nu althans niet zo best uit. „„."Voorzitter Veneklaas Slots zei inj ',;ijn openingswoord tot de vrij talrijk pgekomen leden en leveranciers, dat ^élukkig weer een gunstig financieel ®-^ar kon worden afgesloten. Belang rijke werken zijn in 1967 uitgevoerd, iantoren en woonhuis van de direc- »ur konden aan het eind van het jaar -orden opgeleverd. Meer melk 12 16 Grotendeels door de leveranciers ^an de N.V. „Omefa" zag het be- rijf zijn aanvoer stijgen tot ruim 5 miljoen kg. melk. Bij een maxi- ïale afschrijving op machines en ebouwen, kon nog een belangrijke abetaling gedaan worden van f. 2,20 er. 100 kg., terwijl f. 0,30 per 100 kg. u "Up de ledenrekening werd bijgeschre- en. Bijna alle gevoerde melk werd >t kaas verwerkt, terwijl in de top- eriode een klein gedeelte werd at en uiestoten aan „Coberco". Zich de uns biuidige situatie bepalend, zei de voor- itter, dat Goede Vrijdag voor de Ne- erlandse zuivelwereld een zwarte rijdag" werd toen de Leeuwarder aasnotering met niet minder dan 43 ent per kilogram daalde, hetgeen iet een andere oorzaak tot gevolg ad, dat het melkgeld de in de aan- ef genoemde verlaging onderging. ou deze melkprijs het lopende jaar 3 blijven, dan zou dit een ramp be- BSiara**kenen voor de Ned. melkveehoude- !j. Als een van de voornaamste oor aken noemde cie heer Veneklaas lots, de sterk verhoogde melkplas innen de EEG, als gevolg van een ïkendjtzonderlij'ke zomer waardoor enorm E 3.5(eel voeder van eigen bodem gewon en kon worden. De niet inwerking- reding van de EEG-zuivelregeling f 2.5(d' 1 aprd. het wegvallen van het ïieveringssysteem voor kaas, van e toeslagen uit het Landbouw-ega- satie Fonds en de daarvoor in de laats gekomen heffingen op de melk an de andere kant, zag hij als de erdere oorzaken van de prijsverla- Als de minister geen positief geluid lat horen op de aandrang van de gl erschillende organisaties dan zal 't P|f(ldus de heer Veneklaas Slots hun jak zijn om de wensen van de Ned. andbouw demonstratief kracht bij 5 zetten. Anderzijds mogen wij de ,anden wel in eigen boezem steken, ant heerste er niet zo'n verdeeld- lïd in de afzet, maar was deze ge- oncentreerd in één hand, dan zou e Kjjieker deze prijsval van 6 cent niet ijn voorgekomen. Hopelijk zal men Ao -6or deze catastófe de hoofden bij 'Ikaar steken in de hoop begrip te .v>Mnden bij onze volksvertegenwoor- iging. om 7 £>e heer Veneklaas Slots wees er og op, dat de top-coöperatie, vormd oor „Comego", „Berkelstroom" en "e Condensfabriek, genaamd „Cober- o" uit voorjaar na langdurige on- ei'handelingen de N.V. .Omefa" te tijssen en het Handelshuis Leo de Kinter te Amsterdam heeft aange- ijl ocht. Spreker hoopte, dat hierdoor oede perspectieven voor de Coöp. iuivelwereld in Gelderland-Overijs- el zijn weggelegd. De voorzitter sprak voorts nog over het melkvervoer, dat dit jaar weer aanbesteed moet worden en waarover men gaarne suggesties van de leden zal ontvangen en over bij dragen in wegverhardingen. Aan het begin van de vergadering werd staande met een minuut stilte het overlijden van de ere-voorzitter, de heer J. Wegstapel, herdacht. Hij bracht directeur en personeel dank voor hun toegewijde arbeid. Enkele cijfers Door de directeur, de heer Broers- ma, werden vervolgens aan de hand van de balans en verlies- en winst rekening, de financiële uitkomsten be kend gemaakt en nader toegelicht en het jaarverslag uitgebracht: De aangevoerde hoevèelheid melk bedroeg 23.298.465 kg. (v.j. 17.856,113 kg.). Het gemiddelde vetgehalte be droeg 3,68 pet. (v.j. 3,69 pet.) en het eiwitgehalte 3.31 pet. gelijk aan het voorgaande jaar. Aan leden en leverancier werd aan melkgeld bij voorschot uitgekeerd f. 7.126.039,52 (v.j. f. 4.916.007,97) en bij nabetaling f 568.085,71 (vj. 498.135) Per 100 kilogram melk betekende dit een bedrag van f. 33.03 (v.j. 30.32. Van het L.E.F. werd aan toeslagen ontvangen f. 627.154.14 (v.j. f. 776.101,14). Geproduceerd werd 206.380 kg. Gou da kaas v.v. (v.j. 175.287kg), gro te kazen 2.397.111 kg. (v.j. 1.957.334 kg) Cheddar-kaas 7885 kg. (v.j 26 kg). Kanden 1.069 (v.j. 966 kg.) De opbrengst van de kaas bedroeg f 7.684.127,66 en van verkochte melk en melkpx-odueten f. 1.823.718,85. De totale kosten bedroegen f 1.127.226,47 (v.j. 1 851,844,78), waar onder b.v. aan salarissen en lonen f. 352.228,47 (v.j. 291.958,77) aan socia le lasten f. 75.556,33 (v.j, 56.797,43) en voor melkvervoer f. 259.597,82 (v.j. 185.997.34). Per 100 kg. melk bedroegen de to tale onkosten f. 5.47 (Melkv. f. 1.19) In het jaarverslag worden behalve het overlijden van de heer J. Weg stapel, ook het plotselinge overlijden van de heer H. Meerman en het ver- ongeluken met zijn melkwagen, van de heer H. J. Ulfman, herdacht, voor wier arbeid grote waardering werd uitgesproken. De directeur gaf daarin tevens een overzicht van de dierziektebestrij ding. Het betreft 451 bedrijven met 8529 runderen, gemiddelde bezetting 18,8 rdnd. In 137 stallen werden 2377 run déren getuberculineerd. Vijf dieren werden geslacht. Er werd géén geval van tuberculose ge constateerd. 50 bedrijven met 865 werden gecontroleerd op mastitis (uierontsteking). Alle melkmonsters bleken steriel. Ook het abortus on derzoek gaf een negatief resultaat. Bij de rondvraag werd door ver schillende leden met klem verzocht te bevorderen, dat de standsorgani saties en de zuivelorganen krachtige aandrang op de Minister van Land bouw zullen uitoefenen om geduren de de interimperiode financiële maat regelen te treffen ten behoeve van de melkveehouderij. Er zijn tussen de Minister en het Landbouwschap be sprekingen gaande, verklaarde de voorzitter. Naar aanleiding van de overname van de N.V. Omefa" door Cober co vroeg een der aanwezigen hoe het staat met de spaarbrieven, die door Omefa" met een looptijd van tien jaar zijn uitgegeven. De directeur deelde mede, dat Co- bérco niet alleen de bezittingen maar ook de schulden heeft overgenomen en dat deze spaarbrieven derhalve hun waarde blijven houden. Hij zeg de toe een poging te zullen onder nemen, dat de voox-malige leveran ciers van de N.V. Omefa" alsnog nader over deze zaak worden voor gelicht. Er kwamen nog tal van punten over wegverharding, melkvervoer, beper king van de melkplas en de con sumptie van boter, aan de orde. Een probleem, dat in vele plaatsen speelt of inmiddels gespeeld heeft, zal binnen afzienbare tijd ook in Holten aan de orde komen. In de donderdagavond in hotel Holterman onder voorzitterschap van de heer W. ten Berge gehouden ledenvergadering van de Hol- tense Handelsvereniging heeft een van de winkeliers n.l. voorge steld in een volgende bijeenkomst het punt „koopavond" op de agenda te plaatsen. In deze vergadering werd daarover niet verder gësproken, maar het b'ëstuür zegde toë een eventuele koopavond' aan de. orde te zullen stellen. De vergadering was druk bezocht, omdat de vraag aan de orde zou komen of het wenselijk is als winkeliersvereniging mede te werken aan het instellen van een weekmarkt c.q. een veertiendaag se goederenmarkt. De gedachtenwisseling hierover mondde uit in een opiniepeiling. Er werd terzake (nog) geen beslissing genomen. De Kolterise winkeliersvereniging mag zich in een toenemende groei verheugen. Het aantal leden is van 88 tot 91 toegenomen. Men heeft een goed jaar achter de rug, waarin vijf BATHMEN In zaal Braak- lekke werden dezer dagen de sinddiploma's en een getuig- chrift uitgereikt aan de lecrlin- fen van de hoogste klas der La tere Landbouw School, aldaar, inder leiding van de voorzitter ran het schoolbestuur, de heer 5. J. J. Groot Bronsvoort. Deze heette in het bijzonder velkom de burgemeester, de teer P. W. Bazen, de directeu- en van de middelbare land- louwscholen te Hengelo (O.) in Zutphen, de vertegenwoor- ligers der standorganisaties en oöperaties, de jongcren-organi. atics en talrijke ouders. Na een korte inleiding door de oorzitter werd het woord gegeven an de dir. der L.L.S. de heer Wis- elink, die een, terugblik wierp op de [gelopen jaren en hiermee de doop- eel lichtte voor een klas welke het iploma ontving. Deze klas is begon- en met 21 leerlingen waarvan in de >op der jaren een aantal zijn afge- allen zodat er nu hier 15 aanwezig •ij redelijk al- us spreker. Het hoogste aantal pun- »n bedroeg 111. Het examen was dit xar vrij pittig en bestond uit drie -orWitpn nml. schriftelijk, praktijk n mondeling en duurde twee dagen. Als slotstuk zal de volgende week fpj'ÖI®0 driedaagse excursie worden ge- i Gwouden. Hierna volgde een hersen- ymnastiek door de leerlingen wel- e bestond uil twee groepen, waarbij p elke groep 24 vragen werden ,,af- evuurd". Hoofdzakelijk actuele vra- en van allerlei aard. Als hoogtepunt van deze avond 'erden door burgemeester P. W. lazen, vergezeld van felicitaties, an de volgende leerlingen een di- Ioma of getuigschrift uitgereikt: u Bronsvoort, Lettele; D. van Cel- er, Epse; J. Haverslag, I-ïeeten; II. Hein Ovink, Schoolt; H. Kolkman, [arfsen; I-I. Makkink, Gorssel; F. an de Mey, Oude Molen; W. Nijen- uis en W. Kensen, Holten; G. van chooten, Harfsen; G. Vosman, Ok- enbroek; J. de Vries en F. "VVille- link, Colmschate; W. Wiilemink, iathmen en G. Willems, Olst. Een ïerling hiervan kreeg een getuig- chrift. ïi"S De héér Otterman bracht namens oofdbestuur O.L.M. en commissie oor landbouwonderwijs der O.L.M. e hartelijke gelukwensen over aan de ierlingen, hun ouders en het team an leraren voor de behaalde succes- —«6" en spoorde tevens de geslaagden an verder te gaan met studeren. Namens het hoofdbestuur van de kL.M. werd door spreker een boek werk aangeboden voor de leerling met het hoogst behaalde aantal punten nml. Ill over 13 vakken. Plet betrof hier de leerling L. Bronsvoort uit Let tele. Dé leerling G. Willems uit Olst werd een boekwerk aangeboden door het schoolbestuur, voor de leerling met de meeste ijver en plichtsbetrach ting. Hierna werden door de heer Wis- selink de puntenlijsten besproken en aan de leerlingen uitgereikt. De heer Falkeman sprak namens het Middelbaar Landbouw Onderwijs Hengelo en Zutphen. Ook spreker fe liciteerde leerlingen, ouders en onder wijzend personeel. Na de heer Falke- man voerden nog tal van sprekers het woord. ln het gebouw Jeruël Ie Rijssen zullen zaterdagavond 11 mei om half acht de leerlingen van de Muziek school Ryssen-Holten en Omstreken hun jaarlijkse uitvoering geven. Aan deze uitvoring zullen een aantal kin deren uit Holten niewerken die we kelijks muziekles ontvangen in de Dorpsschool en gebouw Rehoboth. De leerlingen zijn: Marieke en Herman Robers, piano; Gerard Ve neman, accoi-deon; Hans Schuppert, orgei; Liesbeth en Anneke Oosten- brug, piano; Hetty Wissink. piano; Ina en Erna v. d. Harst, piano; Wim Mol, accordeon; Joke Winkeldermaat. piano; Gerard Koopman, piano; An ke ter Doest, piano; Wim Markvoort, elektronisch orgel. Voor nadere bijzonderheden betref fende deze leerlingenuitvoering ver wijzen we naar de advertentie in dit Gevonden: 1 kentekenplaat; 2 autosleutels; 1 autocrick met ban denafnemer. Verloren: .1 herenpolshox'loge, merk Prisma, lederen bandje; 1 voetbal schoen; 1 scherm van een betonmo len; 1 bruine herenpox'temonnaie waarin o.a. geld en sleutels; 1 da meshorloge, met zwart bandje. INLICHTINGEN dagelijks aan het groepsbureau der rijkspolitie te Hol ten tussen 8 en 22 uur. DOCH NIET tussen 13 ©n 14 uur. nieuwe zaken werden geopend, ter wijl ook de financiële basis zich naar wens heeft ontwikkeld. De secretaris de heer J. A. van der Maat. waar aan deze gegevens ontleend zijn, con stateerde een gezonde ondernemings lust van de I-Ioltense middenstand. De plannen voor een gezamenlijke aanpak van de gevelverlichting voor feestelijke gelegenheden verkeren in een vergevorderd stadium. Ze zijn in principe door de ledenvergadering goedgekeurd. Alle leden zullen daar over nog nader bericht ontvangen. Het bestuur heeft een schrijven -ontvangen van het gemeentebe stuur, waarbij het besluit van de gemeenteraad ter zijner kennis kennis wordt gebracht, dat het zal kunnen optreden als adviescom missie voor het ontworpen komplan. Men zal in de gelegenheid zijn daar omtrent nader in contact te treden met de planoloog der gemeente, de stedebouwkundige Ir. Hajema uit Assen, terwijl het gemeentebestuur de suggestie doet ook de Rijkscon sulent voor het midden- en klein bedrijf en voor het toerisme de heer W. Meijer te Zwolle, hierbij in te schakelen. Bij de rondvraag kwam o.m. het verzoek aan de orde bij het gemeen tebestuur stappen te doen om het bouwvallig pand in de Oi-anjestraat, toebehoord hebbende aan de heer J. Pieffers, te doen afbreken en op die plaats parkeergelegenheid te schep pen. Een onverkwikkelijk incident heeft zaterdag in Enschede een voortijdig einde gemaakt aan de wedstrijd Sparta 3 en Blauw Wit, twee ploegen die beide nog bedreigd werden door wat men pleegt te noemen het de gradatiespook. De wedstrijd die tot dan toe (om precies te zijn 17 minuten voor het einde) heel prettig en sportief was verlopen werd door scheidsrechter Ter Horst uit "Rijssen gestaakt om dat hij volgens een. bericht in het dagblad ,Tuba-ntia" een klap had gekregen van de Blauw "Wit grens rechter de heer B. J. Aanstoot, die het veld opliep, omdat de scheids rechter geen enkele reactie toonde op zijn appèl tegen het aan Sparta toegekene doelpunt. De heer Aanstoot stond bij een aanval van Sparta bij de hoekvlag en verklaarde er van overtuigd te zijn dat de bal de doellijn niet was gepasseerd. 1-Iij bleef daarom vlag gen en wijzen naar het doel voor een doeltrap doch scheidsrechter Ter Horst gaf niet thuis. Er ontstond toen rond de midden stip een felle discussie tussen de heer Aanstoot en enkele spelers van Blauw Wit en de scheidsrechter waarbij beslist geen klappen zijn ge vallen. Op een bepaald moment heeft men in de hitte van de discussie mo gelijk wel aan het jasje van scheids rechter Ter Horst getrokken en ook dat kan niet getolereerd worden. Evenmin mocht grensrechter Aan stoot het veld betreden, maar we kunnen begrijpen dat hij dit wel deed toen hij bij de hoekvlag staande geen doelpunt constateerde en de scheids rechter die in de buurt van de mid denstip stond wel een doelpunt toe kende. Als men weet dat Sparta suppor ters verklaarden dat de bal niet zat, anderen spraken van enkele centime ters over de doellijn en nog weer an deren „op de lijn gestopt" dan is het toch zonder meer duidelijk dat scheidsrechter Ter Horst vanaf het punt waar hij stond nooit een doel punt geconstateerd kan hebben. Hij bleef echter bij zijn genomen beslis sing en staakte bij de stand 1-0 de wedstrijd. Blauw Wit heeft inmiddels de straf- commissie van de afdeling Twenthe van de KNVB schriftelijk om een on derhoud gevraagd. PROGRAMMA: Blauw Wit 2 speelt thuis tegen Sparta 5 en zal eindelijk toch eens weer een paar puntjes moeten binnen halen om zich in de derde klasse te handhaven. Aanvang 2.30 uui\ Voor de Blauw Witte jeugd zijn vastgesteld: Blauw Wit a'l-GFC al, aanvang 4.15 uur; SOS dl-Blauw Wit dl, aanvang 10.00 uur. TMTocders zouden eigenlijk iedere dag in het zonnetje gezet moeten wor den, want zij zijn altijd bezig ons te verzorgen en te vertroetelen. Vandaar dat Moederdag reeds eeu wenlang de feestdag bij uitstek is om alle moeders- (en aanstaande moeders niet te vergeten!) te ver rassen. Zo zullen honderdduizenden moe ders in Nederland op Moederdag ver blijd worden met vele kleine en gro te geschenken. Bloemen, parfums, soms een grammofoonplaat of een boek, in enkele gevallen misschien wel een haardroogkap of een nieuwe jas, zullen op die zondag van hand tot hand gaan. Maar vele moeders zullen ongetwij feld het grootste plezier hebben, als zij op die ene zondag in het jaar nu eens niet in de keuken mogen komen. Want iedere moeder zal het fijn vin den om op „haar dag" eens extra lang uit te slapen en verwend te wor den door vader en kinderen, die alle huishoudelijke karweitjes voor haar doen. En wat is er niet leuk voor kinderen en vader om dan eens heer lijk in moeders oord: de keuken te rommelen. Voor die kinderen, en vaders die er aardigheid in hebben om voor moe der en voor zichzelf iets heel bijzon ders te bereiden, volgt hier een re cept voor eèn speciale Moederdag taart. Een taart, die bij het gezellige kof- fieuurtje niet alleen bij moeder maar zeer zeker bij iedereen in de smaak zal vallen. Gebruik voor het bereiden van de taart kant-en-klaar bakmeel. Volg de aanwijzingen die op het pak staan. Bij enkele soorten kant-en-klaar bak meel zijn de eieren reeds toegevoegd. Zo niet dan 3 eieren gebruiken. Voorts 1/4 theelepel geraspte ci troenschil en 1 theelepel citroensap. De taart is klaar wanneer er geen deeg aan de vork achterblijft als men met vork in 't midden van de taart bodem prikt. De taart vervolgens in de vorm laten afkoelen en daarna de vorm verwijderen. Half februari is de 100.000ste Triumph Spitfire uit de fabriek ge komen. Per week worden er momen teel 350 a 450 Spitfires gefabriceerd. In de loop der jaren zijn liefst 76.000 Spitfires vanuit Engeland geëxpor teerd. Mooderdag is veur de .vrouw. Daorumm' vèrget den dag neet gauw. Voir mooders hebt het soms wè zwaor, want zie hold ale dinge klaor. Jao, moo zorgt veur de middagspöt. Iej komt bie mooder niks te köt. Kökt vake w>aï het leejste lust, Hef oe as kid in slaop 'èkust. Moo lèèft. heej zörgemet oe mee. Vèrget neet wat Moo veur oe dee, Bid Moo is oe geheim ébörgen Zee helpt oe vake uut de zorgen. „Moo is de boterham a 3 klaor"! Rop mangs het hele wichterkaor. Moo gif eer alles in de hao.ne, „Moo van aee stroop krieg'k zeere taane," Zo röp klein Dieksien. wat een spul, Jao, het lop Moo mangs in 'n krul. 't Is Moo in vreugde en verdreef, Daorumm' vergel den dag noe neet Laot Moo vandage not is marken, Dèt ie wardeert. eer ïeejdewarken. En dai vandage is neet fit, Zolang aai Mooder nog bezit. Want as ze meu ter roste geet, Beug ze eer stramme kneene Dan drèg ze al 'eer kinder óp. Zee bid veur iedereene. C. Ph. T. v. d. Werfhorst Met een eenvoudige maar zeer in drukwekkende plechtigheid zijn zater dagavond de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog herdacht. De herden king had plaats bij het monument aan de Molenbclterweg, waar zich tegen acht uur velen, waaronder veel jongeren, in afwachting van de deel nemers aan de stille tocht vanuit de dorpskom, verzameld hadden. Het was het beeld van alle voor gaande jaren sedert de bevrijding: de oud-strijders voorafgegaan door twee trommelslagers, de leden van burgerlijke en kerkelijke overheid en zij die zich onderweg bij de stoet had den aangesloten. De oud-strijders, on der leiding van de heer G. van den Bos en de deelnemers aan de stille tocht stelden zich voor het monu ment op. De muziekvereniging HMV met haar dirigent de heer H. J. Fransen nam een plaats in naast het monument. Nadat twee minuten stilte in acht waren genomen las de burgemeester, mr. W. TI. Enklaar, een strofe uit het gedicht van ds Van Wiggen: Gedenken willen wij tezamen, Als laatste boodschap staan hun namen, Gebeiteld in een stenen kleed. Wij xoïllen enig antwoord geven, Door daden va;n. persoonlijk leven, Dat niemand onzer hen vergeet." Ds R. A. Hoogkamp, gereformeerd predikant, nam hierna de leiding van deze herdenkingsbijeenkomst en hield nadat men samen de verzen 1, 3 en 6 van gezang 293 gezongen had een korte toespraak. Wij herdenken onze doden uit onze eigen gemeente, aldus ds Hoogkamp, maar denken ook aan allen uit ons volk die in de jaren 1939 tot 1947 in Nederland, in Europa en Overzee gevallen zijn. Het zijn er ruim 140.000. Maandag worden de geallieerde doden herdacht uit ve le volken. Wijzende op de huidige verhouding Nederland en Duitsland, verklaarde spreker, dat herdenken geen kweken van wrok mag zijn, al zal het voor velen ook nu nog moeilijk zijn om te kunnen vergeven. Als wij weten hoeveel zonden God ons moet vergeven, zullen wij posi tief kunnen staan tegenover deze her denking en dankbaar kunnen zijn voor wat na de oorlog tot stand kwam. Dankbaarheid is: wat kan ik voor een ander doen. Ds Hoogkamp wees daarbij o.a. op de actie „Kom over de brug". De mensen hebben nog weinig ge leerd. Wat is er niet een verbittering tussen mensen, rassen en volken. Als men niet naar de Bijbel leeft, komt er weer chaos. Bidden wij daarom voor onszelf en voor elkaar voor een nieuw hart, dat Jezus Christus lief heeft, aldus ds Hoogkamp. Onder de tonen van koraalmuziek van HMV werden vervolgens kransen gelegd namens de bond van oud- strijders, BS en Indonesië-strijders, het gemeentebestuur, de padvinders- groep De Waardenborch en de school vereniging van de scholengemeen schap. Ook anderen legden nog bloe men. Na het oplezen van de namen dei- gevallenen door de heer Van den Bos zong men samen de verzen 1, 3 en 6 van gezang 306 en werd na gebed, de plechtige herdenking met het zingen van het „Wilhelmus" besloten. Er werd ten slotte nog gecollec teerd voor „Ereschuld en Dankbaar heid", het fonds van de stichting 1940-1945, dat de zorg op zich geno men heeft voor de nabestaanden der gevallenen. Door de KNVB afd. Twenthe zijn voor het spelen van een selectiewed strijd van 14-15 jai'igen uitgenodigd J. Eshuis en B. J. Knapen. Beide zijix spelers van 't cl elftal der v.v. „Hol ten". Deze wedstrijd wordt gespeeld a.s. maandag 13 mei om 19 uur op 't terrein van de Enschedese Boys (Er ve Diekman) te Enschede. De directeur van de Coöp. zuivelfabriek „De Vrijheid", de heer C. Broersma, heeft in de dinsdagavond in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalf- sterman gehouden jaarvergade ring van de fabriek, een uitvoe rige uiteenzetting gegeven van de plotselinge verlaging van het melkgeld, dat de boeren ontvan gen. Melkprijs en totale melk- aanvoer zijn elkaar gaan beïn vloeden. De melkprijs ligt thans aanmerkelijk lager. Afgesproken was, dat de bestaande regelin gen zouden vervallen, wanneer op 1 april de EEG-zuivelrege ling van kracht zou zijn gewor den. Die regeling is echter niet tot stand gekomen en daarom zou de bestaande regeling blij- Ter gelegenheid van de voorjaars vergadering van de Ned. Organisten Vereniging die op zaterdag 11 mei in Markelo zal worden gehouden zal om half vijf in de Ned. Herv. Kerk te Markelo een orgelconcert worden gegeven door onze plaatsgenoot Wim Jansen. Hij zal de volgende werken uit voeren: 1. Prelude en fuga e moll D. Buxtehude 2. Twee koraalvoorspelen over „Liebster Jesu wir sind hier" J. S. Bach 3. Toccata d moll opus 59 no. 5 Max Reger 4. Prelude en fuga no. 1 Harry Maijer Het orgelconcert zal worden afge wisseld door een biokfluitgroep van de muziekschool Goor o.l.v. toonkun stenaar Jan K. Wax-mink te Goor. Deze groep zal o.a. ten gehox-e brengen „We shall over come" in een bewerking van Warmink. De toegang tot dit concert is vrij. BATHMEN Onder auspiciën van de VVV Bathmen en met medewer king van de Bathmense Winkeliers- vex-eniging en suppoi'tersver. van de .SpoxTver. ABS zullen er deze zomer drie dagen lang zomerfeesten in Bath men worden gehouden, t.w. op vrij dag 5, zaterdag 6 en zondag 7 juli a.s. De festiviteiten hebben plaats in 't centrum van het dorp, waar een groot lunapark en een grote tent wordt ge plaatst, die ruimte biedt aan ruim duizend personen. Het ligt in de bedoeling vrijdags een boeldag te houden, 's Morgens zal er gelegenheid zijn om de goederen, die worden verkocht, te bezichtigen. De plaatselijke middenstand organi seert in dit kader tegelijkertijd een marktdag. Vrijdagavond zal er een folkloristische boerenbruiloft worden gehouden. Het programma van de zatei-dag vermeldt een kinderraiddag met optreden van clowns, een poppen kastvoorstelling en het optreden van een goochelaar. Hierna is er nog een ballonnenwedstrijd. Deze dag wordt ook de „dorpsl.oop" gehouden. Een viertal muziekkorpsen verleent muzi kale medewerking. *s Avonds is er een cabaret-voorste'.ling met na af loop hiei'van nachtbaï. Zondag zal een taptoe woiden ge houden met 's avonds non-stop dan sen met medewerking van twee or kesten. De organisatoren hopen nog ver schillende ondei-delen in het program ma te kunnen inlassen. Deze worden nog nader bekend gemaakt. De ker mis draait alle drie dagen tijdens be: zomerfestijn gewoon door. ven gehandhaafd. Alle landen hebben dat gedaan behalve. Ne derland, omdat de minister van Landbouw de handen vrij wilde hebben bij de komende onder handeling voor de EEG-rege- ling. Er is een overcompleet van 30 a 40 miljoen kilo kaas. Twintig miljoen uit de pakhuizen wil men ti-achten aan de smeltkaasindustrie te verko pen. Zij is ingeleverd voor f 3,86 per kilo en zal verkocht worden voor f 1,— tot f 1,50. Bat verlies mogen de belastingbetalers bijpassen, aldus de heer Broersma. De verlaging van de melkprijs is onder meer te danken aan de prijs val van de kaas met 40 cent per kiJo en bovendien is de toeslag op de melk van 40 cent per 100 kilo thans veranderd in 'n heffing van 40 cent. Daardoor is de melkprijs verminderd met respectievelijk 4 cent en 2 cent bij 3,70 procent vet. Er is wel enige wijziging, aldus de heer Broersma, omdat voor de boter een interventieregeling tot stand is gekomen. Bovendien wijzen de teke nen er op, dat er inleveringsregeling zal komen voor magere melkpoeder. Als dit doorgaat betekent het, dat er een basis in de markt wordt gelegd. Bij een inleveringsprijs van f 1,40 zou de melkprijs kunnen gaan naar 34 a 35 cent per kg. De heer Bi-oersma wees er op, dat door de landbouw- en zuiveiorgani- saties druk op de minister wordt uit geoefend om een regeling te treffen. Deze heeft zulks van de hand gewe zen, omdat hij zoals eerder ge zegd de handen vrij wil hebiTen voor de onderhandelingen in EEG- verband. Als de EEG-markt op 1 juli tot stand komt is de minister van plan de x-egèling niet eei'der te effectuex^en dan per 1 november. Tot 1 november zal men in de interimpeilode blijven. Uitvoerig ging spreker in op de aankoop van magere melkpoeder voor de ontwikkelingslanden. Door de overheid en het bedrijfsleven zul len hiervoor eik tien miljoen gulden beschikbaar worden gesteld. Er komt een heffing op melkpoeder uit Duitsland. De kaasprijs is met 15 cent opgelopen, hetgeen 1,5 cent per kg. melk betekent. De melkpoederf abrieken zullen aanmerkelijk meer kunnen .uitbeta len dan de kaasfabrieken. Hel zou verstandig zijn als alle kaasprodu- centeii de koppen bij elkaar zouden steken. Maar dat lukt niet, omdat verschillende kaasfabrieken in grote re combinaties in verschillende pro- duktieriehtingen kunnen werken. Zij gaan aan het rekenen welke richting voor hen de beste is. Vandaar, dat geen herstel van de kaaspi'ijzen te verwachten is. Bovendien zijn de kaasvoori'aden ontzettend hoog. De melkaanvoer is 9 a 10 procent hoger in Nederland. Bij zijn verdere mededeling ver klaarde de heer Broersma. dat de meikontvangst-capaciteit volledig be zet ;s. Ais de aanvoer toeneemt, zal met de nodige tact gewerkt moeten worden. In i /ember zal een centraal kwa liteitsonderzoek worden ingevoerd. Men heeft er zich tegen verzet, maar er valt niet aan te ontkomen. De Coberco heeft diverse plannen. Men denkt er zwaar over om ook ge ïnteresseerd te zijn in de kaaspro- duktie. Theoretisch valt hieruit de mogelijkheid te concluderen, dat de fabriek naar de Cobei-eo zou kunnen overgaan. De verwachting is. dat enkele fabrieken dit zuilen overwe- gen.". E,Ik bedriïf wiI we' zolang mo gelijk haar zelfstandigheid bewaren. Anderzijds biedt concentratie de mo gelijkheid van een produktie in ver schillende richtingen. Of de concen tratie in de toekomst vex'der om zich 'neen zal grijpen is niet te voerspel len, Het opgeven van eigen zelfstan digheid hangt in de eerste plaats van bestuur en ledenvergadering af.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3