Kolschool officieel op feestelijke wijze in gebruik genomen ia DRUMBAND H.M.V. WON 2 BEKERS PERSONEEL MET KLEEDWAGEN OPGEHAALD Uil het burgerlijk en kerkelijk verleden Meester Kroon is 25 jaar hoofd School met de Bijbel Bezichtiging O. L. Kolschool Mi ssie in Zuid-Korea koopt traktoren Zaterdag 4 mei 1968 Op feestelijke en charmante wijze hebben de bewoners van het Koleomplex hun prachtige nieuwe school, de o.l. Kolschool aan de Holterenkstraat, donderdagmiddag officieel in gebruik genomen. Die ingebruikneming geschiedde door het gemeentbestuur bij mon de van de burgemeester, mr. W. H. Enklaar, in tegenwoordigheid van tal van genodigden, in het recreatiezaaltje van de school, maar de Holbewoners gaven er een ouderwets tintje aan dooi- het onder wijzend personeel in een met groen en papieren rozen versierde ..kleedwagen" r an de oude school in de Dorpsstraat af te halen. Midden op de Kolweg werd de stoet, die voorafgegaan werd dooi de muziekvereniging ,.HMV" z.g. „annehoolden" en ging voor de voerman en zijn helper en voor de omstanders, die maar wee wil den doen, het glas rond. "Voor de ingang had men een prach tige erepoort opgericht van groen en bloemen met ..Leve de Kolschool"' op een schild en op 't schoolplein speel de H.M.V. ter inleiding van het offi ciële gedeelte enkele pittige marsen. De gehele Kol was uitgelopen om van dit gebeuren getuige te zijn. Op het podium in het zaaltje na men de leden van het gemeentebe stuur. de inspecteur van het lager on derwijs en het hoofd, de heer li. Wilpshaar plaats en op de voorste rij zaten, trots met hun nieuwe aan winst. het overige personeel mevr. B Broere-Bos, mej. J. H. Wolters en de heer J. G. Boering. TOESPRAAK BURGEMEESTER De burgemeester hield de volgende toespraak: Dames en Heren, Er is een tijd geweest, waarin het bouwen van nieuwe permanente scho- den in onze gemeente met een bevre digende regelmaat plaats vond. Sedert december 1951. toen als eer ste na-oorlogse schoolgebouw, de La gere Landbouwschool in gebruik werd genomen, volgden er al weldra ande re scholen, die in een aan de eisen des tijds voldoend gebouw werden ge huisvest. Daarop was het in november 1954 de O.L. Dorpsschool, die haar intrek nam in een nieuw en modern gebouw, hierop volgden de bijzondere school met de Bijbel in maart 1956, de Open bare Kleuterschool in december 1960. de Christelijke Kleuterschool in juli 1959, de toenmalige ULO school in maart 1964. Toen was het helaas uit met het bouwen van permanente schoolgebou wen. Juist toen wij dachten, dat wij al thans wat het dorp betreft, van on aanvaardbare schoolgebouwen be vrijd waren, moesten wij bij het over brengen van schoolklassen weer onze toevlucht nemen tot noodoplossingen. Het ene na het andere houten nood- schoolgebouw kwam daarna ons dorpsbeeld ontsieren. Zo telt de Scholengemeenschap hans reeds 7 noodlokalen en nog dit aar zullen wij daaraan nog 3 lokalen loeten.Joevoegen. ,Ue KoH--k 1 euterschoo 1 is evenals de Kolkleuterschool in een Gerrie gehuisvest. ^rj mij in gemoede af. of een vrede heeft met noodvoor- n de tijd, waarin wij thans 'ejuist is. .ijr..^,T. vij niet te veel naar de ka- pita alschaarste van dit ogenblik en bekommeren wij ons niet te weinig om de bepaald veel te hoge exploita tielasten. welke dergelijke noodvoor zieningen met zich mede brengen Zal het. niet zo zijn, dat het einde de last zal dragen, niet alleen financieel maar vooral ook, omdat de noodge bouwen, welke wij thans moeten bou wen nog heel lange tijd de huisves ting zullen moeten zijn voor onze schoolgaande jeugd, met alle onge wenste gevolgen van dien. In onze tijd, waarin een Mammoet wet tot stand kon komen, waarin juist blijkens deze wet de onderwijsbelan- gen zo primair werden gesteld, is het in feite ongerijmd, dat door de wijze, waarop in de huivesting van menige school wordt voorzien. de kiem wordt gelegd voor onvoldoende be huizing onzer scholen in de naaste toekomst. De bouw van deze Kolschool vormt een gelukkige uitzondering op de droeve regel van de noodscholen- bouw. Ik hoop van harte, dat het gezegde dat de uitzondering de regel beves tigt, in dezen niet zal opgaan. Noodscholenbouw dient uitzondering te zijn, in ieder geval uitzondering te worden, omdat hierdoor de goede gang van zaken bij het onderwijs niet wordt bevorderd, omdat deze finan cieel ook niet verantwoord is, zij werkt immers de verkrotting van on ze schoolgebouwen in de naaste toe komst in de hand en legt op het ko mende geslacht een te zware finan ciële last. Ik ben gelukkig, dat deze Kolschool er als permanente school is kunnen komen. De inventiviteit van de vereniging ter bevordering van het protestants christelijk onderwijs in de Zuid-Oost hoek van Drenthe heeft het openbaar onderwijs in onze gemeente een gro te dienst bewezen. Ik acht het een gelukkige gedachte, dat het mogelijke is geworden, dat openbaar en bijzonder onderwijs el kaar vinden, daar waar men elkan der helpen kan. Zij, die elkander destijds in de schoolstrijd zo vinnig bekampten, zul len in de hitte van hun strijd wel niet Hein Anneke,' hebben bevroed, dat de gelijkstelling van het onderwijs inderdaad tot zulke resultaten kon leiden. Ik geloof, dat het gezond en nood zakelijk is om elkander, met behoud van eigen principes, te helpen en te verdragen, waar dit ook maar enigs zins mogelijk is. Ik wil gaarne de onvermoeibare voorzitter der zo even genoemde ver eniging, de heer Brommersma en de architect Groen uit Emmen, danken voor al wat zij deden, om de bouw van deze Kolschool mogelijk te ma ken. De mogelijkheid om deze z.g. HBC school (Holland Building Corporation) in Holten op de Kol te kunnen bou wen, hebben wij met bijzondere vreugde ervaren. Reeds lang hadden wij er ons mede vertrouwd gemaakt, dat tijdelijk een houten schoolgebouw gebouwd zou moeten worden naast garage Rou- wenhorst. Bouwplaats noch constructie van de school ontmoette bij het gemeentebe stuur en omwonenden groot enthou siasme. Het feit, dat wij definitief konden bouwen opende de mogelijkheid om het schoolgebouw terstond daar te situeren, waar deze in het uitbrei dingsplan was voorzien, het bracht tevens met zich mede. dat 'n school gebouw kon worden gesticht, dat ter stond plaats zou bieden aan alle leer lingen, welke ook in de naaste toe komst op deze school zouden zijn aan gewezen. Aldus kon rekening worden gehou den, met wat de toekomst t.a.v. de schoolbezetting aangaf. Geen politiek van „na ons de zond vloed". waartoe men heden ten dage door financierings- en budgetmoei lijkheden wel eens z'n toevlucht moet nemen. Er is derhalve vandaag reden tot dankbaarheid en blijdschap, omdat wij bij de stichting van deze school 't oude beproefde orthodoxe beleid kon den voeren. Ik ben er van overtuigd, dat wij na verloop van jaren nog zullen kunnen getuigen van de juistheid van de in deze genomen beslissingen. Ik wil U de geschiedenis besparen van al wat vooraf ging aan het raads besluit van J0 maart 1967. waarbij besloten werd tot de stichting van de ze definitieve openbare lagere school in het uitbreidingsplan ..de Kol De geschiedenis is aanmerkelijk langer geweest, dan de bouwtijd hier- De bouwtijd werd bepaald door een efficiënte organisatie, waarin archi tect-aannemers en onderaannemers de hun toegewezen taak uitnemend volbrachten. De termijnen werden nauwgezet acht genomen, en de oplevering van de school geschiedde geheel volgens afspraak. Hulde wil ik architect en bouwers brengen voor het perfecte teamwork, dat hun werk kenmerkte. Het feit, dat de O.L. Dorpsschool zodanig groeide in tal en last, maak te 't noodzakelijk, dat deze Kolschool hiervan werd afgesplitst. Werd er aanvankelijk over gedacht om op de Kol eerst een dependance te stichten van de Dorpsschool, nader onderzoek wees uit. dat het aantal leerlingen, dat op een Kolschool zou kunnen worden aangewezen, zo groot was, dat beter een zelfstandige school zou kunnen worden gesticht. Geen dependance en geen bijwa gen van de Dorpsschool, maar een zelfstandige school, met een eigen leven en een eigen beleid, is deze Kolschool geworden. Wij zijn gelukkig, dat U als hoofd, mijnheer Wilsphaar met Uw onder wijzeressen en onderwijzers zorg zult dragen voor vruchtdragend onder wijs. Onderwijs geven is een verantwoor delijke taak, aan U worden de kin deren nog in een pril stadium van hun leven toevertrouwd, totdat deze een keuze moeten doen voor hun ver dere opleiding. Het is belangrijk, dat een kind in zijn verdere leven op die plaats te recht komt, waar zijn gaven van hoofd en hart het beste tot hun recht komen. Het is een te vaak voorko mend verschijnsel, dat er ten .platte- lande intellect braak blijft liggen. De democratisering van ons onder wijs, waardoor het mogelijk is, dat ieder kind elke vorm Van onderwijs kan volgen, waartoe zijn intelligentie hem in staat stelt, ongeacht de fi nanciële mogelijkheden van de ouders legt op U, als onderwijzend perosneel een extra verantwoordelijkheid, om dat het thans meer dan ooit noodza kelijk is te zorgen, dat dit kinder-in tellect wordt geploegd, geëgd en be- zaaid opdat het kind met wat het van U mee kreeg, de mogelijkheid ontvangt om zich verder te ontwik kelen en te bekwamen. De cijfers, welke de statistiek aan geeft, wijzen thans nog uit, dat het gemiddelde van het aantal leerlin gen afkomstig van het platteland, dat middelbaar onderwijs volgt, bedui dend lager ligt dan t.a.v. het stads kind. Het plattelandskind is niet min der intelligent dan het stadskind. Ik dacht, dat het statistische cij fer een uitdaging is aan U en aan Uw collegae ten plattelande, om voor zover het aan U ligt, te zorgen, dat ook het plattelandskind de weg naar het voortgezet wetenschappelijk onderwijs kan vinden. Juist door zijn geaardheid en door de betrekkelijke rust waarin het op groeide en gevormd werd ,zijn voor het kind van het platteland bijzonder gunstige voorwaarden aanwezig voor een goede en evenwichtige ontwikke ling en ontplooiing, waardoor het in de maatschappij, welke het wacht, misschien wel betere mogelijkheden geboden zouden kunnen worden. De ingebruikneming van dit school gebouw gaven mij aanleiding extra stil te staan bij de taak, die het te vervullen heeft, namelijk huisvesting te verlenen aan een goed onderwijs- apparaat. Het is aan U dames en heren on derwijzend personeel om er voor te zorgen, dat de vlag deze mooie moderne school ook inderdaad de lading het onderwijs dat hier ge geven zal worden dekt. Dit zie ik dan ook als Uw opdracht en Uw taak. Er volgde na de toespraak van de burgemeester een lange rij van spre kers en spreeksters: INSPESTEUR SPREEKT De inspecteur van het Lager On derwijs, de heer M. Jansen te Deven ter, zei in zijn felicitatierede. dat de kwaliteit van het onderwijs niet staat of valt met een lelijk gebouw of een minder goede outillage, waarmee hij niet wilde beweren, dat gebouw en outillage onbelangrijk zijn. Bij een harmonieusê ontwikkeling behoort 'n harmonieuse omgeving. Gegroeid uit de dorpsschool heeft de nieuwe school daaraan ontzettend veel te danken, maar spreker adviseerde het perso neel „Zorgt dat de Kolschool een eigen gezicht en een eigen sfeer krijgt". Dat sluit samenwerking ech ter niet uit. Hij wenste de heer "Wilps haar een harmonieus team, een mo derne aanpak en een goede didac tiek. De heer Brommersma zei bij het uitspreken van zijn gelukwens, dat dit vandaag de 12e school was in het systeem van deze scholenbouw. De bulldozer begint vandaag met de 18e school. De minister heeft destijds ge zegd als 6 school- of gemeentebestu ren elkaar kunnen vinden, dan vorm de de bouw geen probleem. Deze school is uit de tweede serie van zes, waarmee hij het gemeentebestuur en de heer Wilpshaar ten zeerste com plimenteerde. BIJZONDERE DAG De heer B. H. Brouwer noemde dit moment een heel bijzondere dag. De Kolschool is heel lang slecht gehuis vest geweest. Er zijn bijzondere ban den. De Dorpsschool barstte uit haar voegen. Hij herinnerde nog even aan de afscheiding van 1907, om princi piële redenen. Men heeft elkaar al lang in goede harmonie geaccepteerd. Zes leerlingen kwamen daarna een aantal opgezette vogels en dieren aan bieden, die hij als doublures van de eigen verzameling, heeft laten ver vaardigen voor de Kolschool. Ieder kind deed daarbij zijn eigen zegje. Namens Volksonderwijs schonk de heer Brouwer vervolgens een chrono meter. Er is blijdschap, dat we het dorp een tweede openbare school hebben kunnen openen. Hieruit blijkt, aldus spreker, dat er nog veel men sen zijn, die vertrouwen hebben openbaar onderwijs, dat overigens bij het gemeentebestuur van Holten in goede handen is. Ook complimenteerde de heer Brouwer nog namens de Schoolraad, de afdeling van de A.B.O.P. en na mens de hoofden bij het o.l. onder wijs. KERKERAAD Ds. C. C. Addink verklaarde bij zijn gelukwensen, dat de kerkeraad der Herv. gemeente zich verheugt in ze blijde gebeurtenis. De school een sieraad voor de nieuwe wijk. Hij overhandigde een kinderbijbel. De voorzitter van de oudercommis sie der school, de heer G. E. Kam perman bracht de gelukwensen over van de gehele Kolgemeenschap. Hij noemde het moeilijk in de voormali ge noodgebouwen het onderwijs gaan de te houden. Het. pei-soneel is gelukkig ontslagen om de kinderen over de E-8 te brengen. Spreker bood een complete stereo-installatie aan. De heer J. Kroon, hoofd van de School met de Bijbel, zeide verheugd te zijn als vertegenwoordiger van het bijzonder onderwijs, deze middag een woord van gelukwens te kunnen spre ken. Hij benadrukte de liefde van het personeel voor het onderwijzen van het kind en bood een filmstrip aan. Namens de oudercommissie' van de o.l. Dorpsschool bood mevr. Disse- velt een maasbal aan, waarin zich honderd gulden bleek te bevinden. Een oranjeappeltje was het cadeau dat mej. W. E. Wolters, namens de Holtense Oranjevereniging met een kort toepasselijk woord aanbood. Het bevatte! 25,-. Namens de naobers, die ook tocht met de „kleedwagen" organi seerden sprak de heer H. W. Goor- man. Zijn gelukwensen gingen ge paard met een envelop met inhoud. Met de buren prees hij zich geluk kig, dat men door de bouw van de school niet meer tegen de hoge zand- bult behoeft aan te kijken. Het hoofd der school, de heer Wilpshaar was blij dat de jongste spruit van de dorpsschool nu op eigen benen kan staan. In een dankwoord tot de burgemeester wilde hij de ge hele raad eren voor de prachtige school, die men nu gekregen heeft. Ook de inspecteur wilde hij ten zeer ste bedanken voor diens grote mede werking. De burgemeester dankte alle spre kers voor hun woorden en geschen ken, Er bestaat nog één wens, n.l. een gymnastieklokaal. De kunstenaar Kees Stoop heeft een wandversiering voor de buitenmuur ontworpen. De aannemers de fa. Roelofs en Haase uit Rijssen met onderaannemers, ar chitect Groen en de H.B.C. schonken een bandrecorder en de diverse le veranciers ook nog een chronometer. In een ander lokaal werden vervol gens verversingen aangeboden. De school telt zes ruime lokalen waarvan er thans 4 in gebruik zijn. In de herfst komt- er een vijfde leer kracht. Zij is zeer riant gelegen. De tuinaanleg werd ontworpen en gele verd door de fa. Haneveld uit Laren (G.). Het geheel maakt, een bijzonder keurige indruk. De school is voor het publiek te bezichtigen op dinsdag avond a.s. van 19.30 tot 21.00 uur. Donderdagavond hebben de ouders der leerlingen de school bezichtigd en genoten van een zangspel dei- kinderen. Bij die gelegenheid kwam de heer M. Pasop, namens de paas vuurbouwers van de Kol, een bloe metje aanbieden. Vrijdagavond (heden) kunnen de ouders van de aanstaande leerlingen en de naobers een kijkje komen ne men in de nieuwe school. 'De inwoners van de gemeente Hol ten zullen gaarne- in de gelegenheid worden gesteld de nieuwe Kolschool aan de Holterenkstraat te bezichti gen. Zij worden daartoe uitgenodigd op dinsdag 7 mei a.s. 's avonds van 7.30 tot 9 uur. Een Rooms-Katholieke missionaris kocht kort geleden tijdens een bezoek aan de Ford trekkerfabriek in Basil don acht traktoren. De priester, pa ter P. J. McGlinchey, verzendt de trekkers naar Zuid-Korea waar de missiepost van de H. Columba de ver antwoordelijkheid heeft voor het Isi dore landbouwprojekt op het eiland je Cheju-Do. De order van 87.000 gulden wordt in de loop van maart verscheept. De post kan de trekkers zelf reparei-en met behulp van onderdelen uit de Fordnederzetting in Japan. De boekverkoper Herman Stam, Borkeld 127 te Rijssen, gaf in 1929 opnieuw een ge schrift uit, getiteld: „Levensge schiedenis en bekeeringsweg van Gerrit Jan Raidt, rustend leeraar bij de presbyteriaanse kerk te Cincinnatti in den staat Ohio in Noord-Amerika'. Op nieuw, want rond 1875 moet het boekje voor het eerst zijn ge drukt. Raidt was toen 86 jaar oud. Hij werd op 10 september 1788 ge boren te Raalte. Op 17-jarige leeftijd werd hij schoenmakersknecht in Gel- selaar. Na nog een jaar weer in Raalte te hebben gewoond, konden Hellendoorn, Hoogeveen en Hellevoet- sluis hem tot hun eerzame burgers rekenen. Tijdens zijn verblijf in Hoo geveen heeft hij met nog enkele an deren van ds. Hendrik de Coclr uit Ulrum een opleiding tot het predik ambt ontvangen. Eens ontmoette hij de lerende ouderling, toen oefenaar genoemd, Otto Voortman uit Rijssen, die op voetreis was naar Hoogeveen orn daar te preken. Meester H. W. Heu vel, de bekende Achterhoekse schrij ver, verhaalt aan de hand van offi ciële gegevens, dat Voortman in 1839 op het erve Witman te Geesteren (bij Borculo) een godsdienstoefening heeft gehouden. Inwoners van Geesteren gaven boer Voortman daarom de naam van „Olte-pastoor". Deze Rijssenaar trad ook wel op voor inwoners uit de naaste omge ving. Een door hem in Holten geleide dienst werd gestoord door een Duitse brigadier, vergezeld van twee gen darmen en dienders, die hem arres teerden. Ds. Raidt. vertelt: „Eenigen van het volk nu gingen hem na op den weg en vroegen aan den briga dier wat die man gedaan had, of hij gestolen had, of ergens oproer ge sticht. dan wel of hij bankroetier was. Neen, was het antwoord, maar hij heeft gepredikt." De volgelingen van Voortman toonden met de stuk ken aan, dat de protestanten het recht hadden de Bijbel te lezen en elkaar daaruit te onderrichten. Het antwoord van de brigadier was: „Mijn lieve vrienden, dat heb ik niet geweten, neem het mij niet kwalijk, dat ik mij daarin vergist hebt." Gerrit Jan Raidt, later wegens het vervullen van een predikbeurt ge daagd voor de rechtbank te Assen, beriep zich op dit vooi'val te Holten. Op zekere dag (omstreeks 1811) kwam Raidt op bezoek bij boer Kamp Jan in Noetsele bij Nijverdal, waar hij werd uitgenodigd 's avonds mee te gaan naar een samenkomst op het Heksel ('buurtschap bij Nijverdal, niet te verwarren met Hooge Hexel bij Wierden), waarin zou voorgaan G. J. Mossink uit Holten. De predi kant, die de hervormde kerk van. Holten in die tijd diende, was Ger- lach van Gendt Zijn naam komt ook voor in het patentregister van Holten, niet omdat hij een patent- plichtig ambt bekleedde, doch in ver band met zijn nevenberoep als ver koper van haarpoeder. Hij bevond zich daarbij in gezelschap van de he ren mrs. Jacobson, advocaten en procureurs te Bathmen, tevens schou ten van Bathmen en Holten. Gerrit Jan Mossink, geboren om streeks 1774 te Wierden en „cathege- seermeester" in Holten, was gehuwd met Hendrika (Ólde) Mulders. Zijn zoon Jan Hendrik Morsink, postiljon van beroep, trouwde op 2 maart 1883 te Holten met Janna Hollander. Eén der getuigen was de „stalknegt" Be rend van der Worp. Maria Mossink, een op 9 april 1816 te Holten geboren dochter van de „leermeester", trad op 18 december 1841 aldaar in het huwelijk met Derk Keizer uit Rijs- Rest mij nog mee te delen, dat Jannes Mossink, geboren 17 decem ber 1874 te Holten en op 4 januari 1957 aldaar overleden, gewoond heb bende Oranjestraat 22, een achter kleinzoon was van Gerrit Jan. Hilversum, W. Otten. „Gens nostra" van mei 1965 ver meldt, dat de Nijmegenaren Jo- han van Gendt (1609-1668) en zijn zoon Gerlach van Gendt (1640-1715) 3250 familiewapens hebben beschreven. Misschien was de Holtense Gerlach verwant aan deze Van Gendts. De drumband van de Holtense Muziek ver. IDIV heeft zaterdag op het Internationaal concours voor Drumbands en Tamboerkorpsen te Markelo, georganiseerd door Marke- lo's Fanfare liet hoogst aantal pun ten behaald een prestatie die werd beloond met een tweetal mooie be kers die aan de toch al ruim gevul de prjjzenkast van de band nog meer glans geven. Aan het festijn te Markelo na men i:i totaal 16 bands deel w.o. de Fanl'arezug uit Vreden (Duitsland), voor de school te willen werken. Namens het gemeentebestuur bood burgemeester Enklaar als blijk van waardering en herinnering een bord aan van Makkumer aardewerk met gemeentewapen echter /.onder Kroon, een opmerking die aanleiding gaf tot grote vrolijkheid. In zijn kwa liteit van voorzitter van de plaatse- Tijdens een druk bezochte receptie in zaal Amicitia is woensdagmiddag de heer J. Kroon hartelijk gehuldigd in verband met het feit' dat bij een kwart eeuw als hoofd verbonden aan de School met de Bijbel te Hol ten. Behalve het bestuur der school en het onderwijzend personeel waren op deze receptie onder meer aanwezig burgemeester mr. W. H. Enklaar, de beide wethouders de heren J. Riet berg en II. Klein Velderman, de ge meente-secretaris, de heer G. J. Lan- benbarg, de heer M. Jansen, inspec teur van het Lager Onderwijs in inspectie Deventer; afgevaardigden van de Hervormde en Geref. Kerk, vele collega's van het openbaar on derwijs, een groot aantal ouders en oud-leerlingen terwijl ook de heer A. L. Dubel, oud-inspecteur L.O. en zijn echtgenote de jubilaris en zijn vrouw en dochter kwamen gelukwensen. Steeds prettig samengewerkt De voorzitter van hel schoolbcstuuj- de heer G. W. Rietman, opende de rij van sprekers en hij sprak zijn blijdschap uit over de grote belang stelling op deze receptie. Achttien van de 25 aar, aldus voorzitter Riet man, mocht ik met u samenwerken en de samenwerking is altijd prettig geweest en gebleven ook dan wan neer we op tijd tijd elkaar wel es de waarheid hebben gezegd. Als de dag van gisteren herinnert de heer Rietman zich nog de komst van de heer Kroon en zijn echtgenote op 1 mei 1943 in hel vierde oorlogs jaar. Hoe groot was beider verbazing toen men op de hoek bij de firma Schuppert. een fiets onbeheerd zag staan met op de bagagedrager een groot roggebrood. De heer Rietman schetste horf de jubilaris er sterk toe heeft bijgedra gen de School met de Bijbel in stand te helpen houden en de schoolvereni ging te helpen leiden. Samen met een team van onderwijzers en onderwij zeressen heeft u aan een groot ge bouw gewerkt waarbij u niet altijd vruchten naar buiten heeft gezien. Als dienstknecht van Jezus Christus hebt gij uw werk gedaan en zuït ge dit ook in de toekomst blijven doen. Door de heer Rietman die na mens het bestuur en leden de jubila ris de receptie had aangeboden wer den bloemen aangeboden aan mevr. de Spielmanszug uit Oeding (Did.) en het Trommel en Klaroencol ps uit Lommei (België). Na het bekend maken van de uit slag kwamen tamboer-maitre Lieu- we Meinsma en z'n jongens en een aantal supporters in café Kistema- ker samen waar de voorzitter van de Supportersclub HMV de beer J YViggers het woord voerde. Hij feliciteerde de band met het schitte rende succes waarna de gewonnen- beker (ja inderdaad de grootste) ge vuld met een pittige dronk de ronde deed. De jury waardeerde als volgt: Stilstaande mars „Variant" Uitvoe ring mars 9, Klankgehalte 9; Tem po 10: Ordelijk en gericht marche ren 10. Loopmars „Wedstrijd mars no 0'': Uitvoering mars 10; Klankgehalte 9; Tempo 10; Ordelijk en gericht marcheren 9. Opmerkingen: Zeer goede afmars, rythmisch verzorgd, uitstekende indruk. Totaal indruk: uitmuntend. Kroon. Aan het slot van zijn toe spraak sprak de heer Rietman de hoop uit dat binnen een jaar door 't gemeentebestuur vergunning worden verleend tot de bouw twee leslokalen, zodat de heer Kroon voordat hij met pensioen gaat de ingebruikname nog kan meemaken. Bescheiden cisei Burgemeester mr. W. H. Enklaar verklaarde in zijn felicitatietoespraak dat het gemeentebestuur wel niet zo heel veel te maken heeft met de School met de Bijbel, dit in tegen stelling met het openbaar onderwijs waar men de vinger wel op de pols houdt. Het doet het gemeentebestuur zeer veel deugd dat bestuur en hoofd van de School met de Bijbel bij het aan vragen van gelden steeds bescheiden heid en verantwoordelijkheid tonen. Mr. Enklaar verklaarde dat de jubi laris zijn aandeel in de pacificatie van het onderwijs heeft bijgedragen en dat ieder verheugd is, dat men elkander zo goed begrijpt en ieder 'n plaats onder de zon gunt. U mag, zo besloot mr. Enklaar. terugzien op 'n wel bestede periode, een periode, waarin u getoond hebt niet alleen lijke afdeling van het Ned. Oorlogs graven Comité, van welk comité de heer Kroon secretaris is, prees mr. Enklaar het vele en belangrijke werk van de jubilaris o.a. bij de begelei ding van de Canadese pelgrimages. Hij bood hem daarvoor de memoi res van Churchill aan. Wel iets meer vragen De heer M. Jansen, inspecteur La ger Onderwijs te Deventer, prees de jubilaris als een goed didacticus, die van zijn personeel een goed team ge vormd heeft en als schoolleider uit stekend werk heeft: verricht. Met de financiën, zo besloot de heer Jansen, gaat u steeds heel voor zichtig en verantwoord om en zo af en toe heb ik wel es gedacht men had in dat geval wel wat meer mo gen vragen. Namens de kerkeraad der Her vormde Gemeente sprak ds. J. II. Is raël. Hij herinnerde aan de jaren dat de jubilaris ouderling-kerkvoogd was en aan het contact tussen kerk en school. Ds. Israël dankte de heer Kroon voor het vele en belangrijke werk dat voor de kerk werd gedaan en wenste hem bij zijn werk-onaer- richt in de Bijbel Gods zegen. Na mens de heiwormde kerkeraad bood ds. Israël een drietal grammofoon platen en een bijbel in de St. Wille- brordvertaling aan. Ds. R. a. Hoogkamp, sprekend na mens de Geref. kerk wees op de nau we band die er is tussen de School met de Bijbel en de kerk en het is begrijpelijk dat de kerk hier verte genwoordigd is. Op een dag als deze kan bij u als jubilaris de moeilijke vraag rijzen: ..Wat is de zegen op mijn arbeid?" We kijken dan naar de zichtbare resultaten die mogelijk wel eens teleurstellend zijn. Een troost voor a"on d'e in het evangelie bezig zijn is dal in de eeuwigheid het werk geopenbaard zal worden. Ds. Hoogkamp liet zijn woorden van, gelukwens vei-gezeld gaan van een bloemstuk. De heer B. II. Brouwer, die het woord voerde namens alle collega's- hooiden en het personeel bij het open baar onderwijs in de gemeente Hol ten, wees op de goede samenwerking die er in 't bijzonder is tussen de bei de dorpsscholen. Dank zij deze goe de samenwerking werd veel bereikt De heer Brouwer die reeds 18 jaar hoofd van de o.l. Dorpsschool is wenste de heer Kroon in de ko mende jaren Gods zegen en zei er van overtuigd te zijn dat die zegen komt als wij ons inspannen zo als onze taak dit vraagt. Namens de Chr. Oranjevereniging kwam de heer Js. Beid man de lieer Kroon gelukwensen en hij dankte le vens de jubilaris voor het vele werk dat door hem als voorzitter geduren de meer dan 20 jaar steeds met lief de werd gedaan in 't belang van de vereniging. De heer Beldman liet zijn geluk wens vergezeld gaan van een ge schenk onder couvert. De heer Kroon die van z'n leer lingen een prachtige aktetas en een bloembak kreeg aangeboden dank te met enkele woorden voor de waarderende woorden tot hem ge richt, voor de vele geschenken en bloemen en voor de door het bestuur aangeboden receptie. Al met al een onvergetelijke dag die in onze her innering zal blijven en waaraan wij sleeds met dankbaarheid zullen blij ven denken, zo besloot hij.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 4