met IJselmeerpolders krijgt nieuw hart Nederland revolutionair zijn Gevolgen WILLEMSTAD In Brabantse Westhoek - een stadje voor fijnproevers K mag geen kermis worden Werkgroep van Natuurbeschermers ontwierp plan voor randmeren Twee stromingen in IJmeer Marken 1 Nieuwe visie J V. Twee vormen Mooiere dijken IppOlMEE iNaiAofN (Van een onzer redacteuren) Willemstad, Westbra- bants kuststadje met 2200 inwoners, ziet uit over het Hollands Diep. Dat doet het al meer dan vierhonderd jaar. In die tijd zijn de contouren van de ves ting niet veranderd- De ze- venpuntige ster van de wal len steekt scherp af tegen het omringende grachtwater. Willemstad is een stadie voor fijnproevers," zegt bur gemeester P. B. Bouman, die Willemstad zowel wil behou den als ontwikkelen. Plij heeft gelijk. Rondom Willem stad is de sfeer van een rijk verleden voelbaar. De charme van de stedebouw- kundige lijnen die in dit stadje aan het water spelen, is niet meer weg te wissen. Willemstad is een „ster" aan de kust van West-Brabant, een goed gepropor tioneerde ster. Natuurlijk, Willemstad heef) banden met het verleden. Maar uit de nevels van het Hollands Diep doemen al lang geen drie mast-oorlogsschepen meer op. Maar, Willemstad wordt de laat ste jaren meer dan ooit, sneller dan ooit, betrokken bij de techni sche vooruitgang van deze tijd. Het stadje ia komen te liggen in de schaduw van de Deltawer ken. Het kille beton van de slui zen en bruggen is massiever, gro ter en harder dan de broze stads wallen van de vestiging. Nu doe men uit de nevels van Hollands Diep en volkerak de Deltawerken op als een nieuw, groot perspec tief. Dat perspectief wordt steeds doorzichtiger. Het wordt voor ve len duidelijk: de toekomst van Willemstad zal grotendeels wor den bepaald door de giganten van Rijkswaterstaat. Dammen en bruggen betekenen „ontsluiting": om en nabij het magische jaar 2000 verwacht men in Willemstad gemotoriseerde mensenmassa's die verpozing zoeken. Bruggen en dammen naar Bra bant en üeeland de gebieden van Nederland die in recreatief opzicht een volkomen nieuwe taak krijgen zullen anno 2000 welkome ontspanningsmogelijk-. heden bieden aan duizenden mensen, die in het weekeinde uit het knellende corset van indu striegebieden willen breken. Voor hen is Willemstad als het ware geschapen. „Niet om onder een stolpje te worden bewaard, of als nationaal monument sec", zoals burgemeester Bouman het plas tisch zegt. Maar wel om te wor den ervaren en beleefd. Op de weg naar het zuiden wordt Willemstad een pleister plaats in dezelfde orde van grootte als Veere aan het Veerse binnenmeer. Burgemeester Bou man heeft geen profetische ga ven: hij wijdt zich niet aanstonds aan toekomstfantasieën. Zijn eer ste zorg is ook, „dat de verwor venheden van dit kleine stadje niet onder de voeten van duizen den onverschilligen worden ver treden. „Willemstad is een oord van liefhebbers van stedenschoon, van fomantiefc. Schreeuwende, frites en nassieballen etende jon geren kunnen die romantiek al leen maar verstoren. Dat moet uit Willemstad worden geweerd. „Recreatie met transistors en brooddronkenheid wordt in dit stadje niet getolereerd". Willemstad heeft in het verle den weinig meer gepretendeerd dan een stadje te zijn, waarin men sen wonen èn werken. Grootscheep se industrialisatieplannen heeft het nimmer gehad. Het stadseigene zou ermee zijn verloochend. De recreatiefunctie van Willemstad is'sedeH jaren erkend. Daarom is het voor burgemeester Bouman wellicht iets gemakkelijker dan voor andere collega's in de Bra bantse Westhoek mee te werken aan samenwerking met andere gemeenten. Burgemeester Bouman is daar een overtuigd voorstander van. „Ieder .zijn eigen taken, de een het onderwijs, de ander in dustrie en een derde recreatie". Zo wil hij ook het gemeenschaps huis dienstaar maken aan de stx-eek'bewoners. „Waarom kunnen we daar geen s'treekcentrum van maken, dat. het ene moment to neelgezelschappen aantrekt en de andere keer gerenommeerde vertolkers van klassieke mu ziek?" vraagt hij zich af. Op dit moment blijft die vraag onbeant woord. I-Iet schijnt dat iedere ge meente genoeg met zichzelf heeft te stellen. De Deltawerken hebben de mensen in Willemstad de afgelo pen jaren nieuwe esprit gegeven Er ging iets gebeuren in het lan delijke beeld van de noordwest hoek. Rust ging teloor aan de dagenlang voortrazende trucks, bulldozers, draglines en cement- molans. De Deltawencen zijn de Willemstadters in den beginne wezensvreemd geweest. Veren- deringen in een eeuwenlang gelijk gebleven landschap komen nu eenmaal hard aan en de mensen die daarvoor verantwoordelijk waren hebben het begrepen. Rijs- werkers, baggerspecialisten en draglinechauffeurs zijn geruisloos in de bevolking van Willemstad opgenomen. Naarmate de Delta werken vastere vormen aanne men, wordt onder de autochtone bevolking ook de noodzaak drin- gerder zich te conformeren aan een nieuw toekomstbeeld. Evengoed als zovele andere ou de stadjes is Willemstad lang geïsoleerd geweest. Het is goed nu te trainen in een grotere men tale souplesse om andere mensen te kunnen verstaan. De eerste moeilijkheden, weliswaar :n eigen kring nog, rijn overwonnen: gere geld worden in Willemstad oecu menische kerkdiensten gehouden. De protestants-christelijke bevol kingsgroep die er altijd heeft ge domineerd. onderhoudt een op recht contact met de katholieken. Burgemeester Bouman (lid van het contactorgaan Dcltagemeen- ten, aanhanger van de Europese gedachte en levend in een besef, „van verbondenheid met de mede mens, ook die in Vietnam") is de man die op dit moment de basis legt voor het Willemstad van straks. Hij heeft in de afgelopen jaren voor „ieder deur" in Den Haag gestaan. De rijksoverheid en provinciale overheid konden tenslotte akkoord gaan met het iachthavenplan en de verdere be stemming van Willemstad. Het komt er nu- Deze zomer zal het drukker zijn op de kaden van de vesting. De Oranjemolen, de wal len en het raadhuis zullen baden in floodlight. „Laat Marken een eiland blijven" met deze slogan kwam onlangs de brochure van de Werkgroep voor bet Landsaïiap dei- Zuiderzeepolders in het nieuws. Jhr. mr. M. Van der Goes van Naters heeft ons uiteengezet hoe hij zich de verwerkelijking hiervan voorstelt. Volgens hem is Marken bij uitstek geschikt om er een culturele attractie van te maken in de vorm van een soort openlucht- museurn, zoals bijvoorbeeld het beroemde „Skanserx" bij Stock holm. „We moeten voorkomen, dat heel Marken een kermis wordt van louter commerciële ondernemingen. De eigen typische stijl moet behouden blijven, hier en daar zelfs al gereconstrueerd. De bevolking moet bereid worden gevonden aan zo'n plan mee te werken moderne bebouwing volgens de eisen van nu zou hetoorspronkelijke karakter schaden. Anderzijds is het natuur lijk zo, dat Marken nu al sterk afhankelijk is economisch van het toerisme. Deze lijn dient te worden doorgetrokken." „Biet zou natuurlijk ireëel zijn om Marken te beroven van de vcrbindingsdijk naar de vaste wal. Wel moet daarin ruimte worden gemaakt voor een brug, zodat men straks inderdaad rond het eiland zou kunnen varen in de Gouwzee." Zal de vuurtoren op Marken verdwijnen}. (Van een onzer redacteuren) Natuurbescherming strekt zich niet al leen uit over be staande landschap pen, maar houdt zich ook intensief bezig met nieuwe creaties zoals bij de Deltawerken, het Lauwerszee- project, de Braakman en uiter aard ook de IJselmeerpolders. In de vroegere Zuiderzee krijgt Nederland een nieuw hart. De gevolgen daarvan zullen revolu tionair zijn zodra alle bruggen en wegen, die nog op papier staan, in gebruik worden geno men. Wij gaan ons volgens vol strekt nieuwe routes van noord naar zuid bewegen, als ook van oost naar west. Hierdoor zullen bovendien op het oude land al lerlei structurele wijzigingen ontstaan. De randmeren rond om krijgen trouwens een be langrijke functie als recreatie gebieden met enorme capaciteit De Werkgroep voor het Landschap der Zuiderzeepolders van de Con tact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming heeft zich met de vormgeving daarvan bezigge houden en een ideeënschets geprodu ceerd, die onlangs als brochure is gepubliceerd. Daarbij werd vooral het accent gelegd op de wenselijk heid Marken een eiland te laten in de Gouwzee. Dus: niet opnemen in de toekomstige polder daar, zoals dat eerder is gebeurd met Urk en Schokland. Dit nieuws leidde toen de aandacht wat af voor wat betreft de oorspron kelijke opzet van het totale plan, dat uitging van drie suggësties: 1. De opdracht aan de Dienst der Zuiderzeewerken zal moeten worden verruimd. De uitvoering van algemene landschappelijke en recreatieve voorzieningen dient een vast bestanddeel te worden van het totale project. De kosten zullen dan ook in de begroting moeten worden opge nomen; 2. Hpt is dus noodzakelijk om tij dig Wét een gedetailleerd plan ter tafel te komen. Daarin moe ten ook de oevers van het „oude land" worden betrokken. De sa menwerking met de planologi sche instanties van het oude land dient verzekerd te zijn; 3. Daarenboven wordt een orga nisatorische grondslag wenselijk geacht voor het verdere beleid: een coördinerend lichaam, waarin de diensten van het nieuwe en oude land samenwerken en recreatieschappen, die de uitvoe ring en het beheer van de detail voorzieningen ter hand kunnen Daarbij wees de werkgroep er nog op, dat de zorgvuldige planning voor af ook nog een bijkomend voordeel biedt: er kan kostenbesparend wor den gewerkt door, zoals dat heet „werk met werk te maken" dus de vrijkomende specie bijvoorbeeld te gebruiken voor ophogingen, die functioneel van betekenis zijn. Volgens de werkgroep is er alle aanleiding een wat ruimere opzet te hanteren nu „aan het winnen van landbouwgrond een veel geringere betekenis wordt toegekend dan voor heen, terwijl aan de verstedelijking een veel grotere plaats is inge ruimd". Er zijn In ons land zelfs wel stem men opgegaan, die pleitten voor het stopzetten van de Zuiderzeewerken. „Schrap de Markerwaard'schreef enkele jaren geleden v ir. Hendriks van de Heide-maatschappij. Daar is de Werkgroep het bepaald niet mee eens. Wel wil men een gro ter aandeel van de landwinst gere serveerd zien voor recreatieve doel einden. Met instemming heeft de contactcommissie kennis genomen van het ook in de regeringsnota's voor de ruimtelijke opening i èrmel- de plfen om gtote bosilen aan «e leg gen op het straks ingepolderde Enk- hulzerzand. Overigens hebben ook de Noordhollandse bloembollenkwekers hier grote beiangstelliftg voor. De ideeënschets beperkt zich voor lopig echter tot de randmeren, de contactzone tussen het oude en nieu we land tegelijk scheidend en ver bindend. De „uitstraling" van het percussies heeft op allerlei factox-en die tot dusverre het biologische mi lieu bepaalden". Wat de recreatievormen betreft, het gaat daarbij allereerst natuurlijk om de watersport. Daarnaast is het „oevertoerisme" van belang. Deze beide verdragen zich slecht met el kaar. Er zal dus naar concentratie op geschikte punten voor elk afzon derlijk moeten worden gestreefd. De Wei-kgroep stelt, dat jachtha vens in de meeste gevallen zullen worden aangelegd nabij de bebouwde kom veelal ook met gebruikma king van bestaande accommodatie (Muiden, Durgerdam, Monnicken- dam, Hoorn, Enkhuizen, Lemmer, Vollenhove, Kampen, Elburg, Har derwijk, Spakenburg, Huizen). „Men zal moeten waken voor ont- de toekomstige \vaarde van de rand meren grote schade toebrengen. Be pleit wordt, in de bestemmingsplan nen zo spoedig mogelijk de nodige waarborgen hiertegen op te nemen, eventueel op grond van aanwijzingen ingevolge de wet op de Ruimtelijke Ordening. Langs de x-ustige gedeelten moeten wel op enkele punten beschutte lig plaatsen voor de watersport tot stand worden gebracht, aldus de brochure. Ook wordt aanbevolen de accommodatie voof kampeerders „binnendijks" in te richten dus in de polder, en wel te midden van daarvoor geschikte stroken bos, op dat het landschap zo min mogelijk ontsierd raakt. Om saaie stukken te verlevendigen op punten waar „voox-landen" niet Nog enkele spectaculaire sugge sties: Aan de zuidelijke oever van het IJmeer bij Diemen zullen twee grote elektrische centrales verrij zen, die met hoge schoorstenen, grote gebouwen en hoogspannings leidingen het landschap sterk ten ongunste zullen beïnvloeden. Ook vóór de kust zullen allerlei werken moeten worden uitgevoerd in ver band met het maken van een cir cuit voor het koelwater. Zou het niet mogelijk zijn hier een bospark aan te leggen met daarbij een zwemgelegenheid in verwarmd wa ter? Hetnieuwe land moet op een aantal punten worden verbonden met het oude land. Dat gebeurt meestal \'ia bruggen, die echter nogal hoog moeten worden om de watersport op de randmeren niet te hinderen. Deze Amsterdam hier en daar al aan geduid als IJstad. „Via de verbindingswegen zal on der meer een zeer soepel openbaar vervoer tot stand moeten komen, wil men de hoofdstad als centrum in tact laten-. Wij nemen aan, dat dit gebied dan ook zal worden aangesloten op de geprojecteerde stadsspoorweg. Hiermee is althans rekening gehouden bij het opstellen van onze plannen. Wij hebben daaren tegen het Oostvaardersdiep niet in de plannen betrokken dat wordt een scheepvaartroute, die minder ge schikt is voor de watersport, terwijl hier ook minder van recreatie aan de oevers sprake zal zijn. Ik hoop wel, dat men lintbebouwing langs dit water zal weten te vermijden. De in dustrie kan bijvoorbeeld langs in- steekhavens worden geconcentreerd. Ook dat valt in de totale conceptie der inpolderingen, zoals wij die voor staan". IDGEÊWSCW6TS Om de toenemende verzilting van Zuidhollandse gronden, onder meer Rijnland,, doeltreffend te kunnen bestrijden, zal het nodig zijn grote hoeveelheden zoet water van elders aan te voeren. Gedacht wordt hierbij aan een transportleiding vanuit het IJselmeer. In de toekomst zal deze „grondstof" naar het zuiden stromen via de keten van randmeren. Het zal daarom nodig zijn dat schone zoete water te scheiden van het brakke en vervuilde water uit het Noordzëekanaal. Ook moet worden voorkomen, dat vermenging ontstaat met het uitslagwater van de nieuwe polders, dat vermoedelijk een vrij hoog chloorgehalte zal hebben: dit zal overigens terechtkomen in het Oostvaardersdiep. Verder moet in verband hiermede ook een eind worden gemaakt aan de verontreiniging van Eem en Vecht. Dit alles krijgt grote invloed op de vormgeving van het toe komstige IJmeer. Daar zullen de waterstromen elkaar kruisen. Gedacht wordt onder meer aan een uitgebi'eid systeem van strek dammen. -De Werkgroep; voor het Landschap der Zuiderzeepol ders hoopt, dat hiermee tevens gunstige lees: beschutte ge legenheden zullen worden geschapen voor de zgn. „kleine water sport". mogelijk zijn in verband bijvoorbeeld met de slappe bodem, valt ook te denken aan het maken van wat ge noemd wordt „karakteristieke pun ten": ophogingen achter de polder dijk met specie uit de vaargeul. Op verhoogd niveau kan een beplanting worden aangebracht dië dan boven zo'n dijk uitsteekt. „Het zou voor het aspect van alle randmeren ook van het allergrootste belang zijn wanneer de dijken met ander materiaal dan asfalt zouden worden bekleed, zodat ze groen kun nen worden waar mogelijk zoda nig geconstrueerd dat enige opslag van struikgewas kan worden gereali seerd". obstakels zijn ontsierend. Het zou dus beter zijn om allerlei karakte ristieke plekjes te sparen sommi ge bruggen door tunnels te vervan gen. De Werkgroep heeft zich (nog) niet beziggehouden met de inrichting van het nieuwe land. Voor wat de Markerwaard en Zuidelijk Flevoland betreft: bij het formuleren van de gedachten over de recreatieve moge lijkheden voor de randmeren is uit gegaan van de plannen, zoals die op dit moment zijn opgesteld. Mr. H. P. Gorter, voorzitter van de Werkgroep, wees ons in dit verband op de gepro jecteerde woongebieden tegenover DE WESTELIJKE RANDMEREN* VAN DE USSELMEERPOLDERS oude land beïnvloedt het inrichtings plan voor de polders. Bij de vorm geving van de rondmeren zal dan ook het bestaande karakter van het oude land de toon aangeven. Dat zal zo staat in de brochure te lezen leiden tot een verschei denheid in functie van de randme ren, afhankelijk van het beeld dat de omgeving biedt. Er zal afwisseling ontstaan tussen „stedelijk-recrea- tieve" meren langs dichtbevolkte ge bieden en meer .natuurlijke" meren langs rustiger streken. „Men beden ke hierbij ook, dat de totstandbren ging van de polders en de randme ren een ingrijpende verandering in het milieu betekent, die stex-ke re- siering door loodsen voor winterber- ging: deze behoeven niet met de jachthavens te worden gecombineerd en dienen waar mogelijk op indu strieterrein te worden ondergebracht nieuwe plaatsen voor jachthavens kunnen soms worden gevonden bij opritten naar bruggen". Volgens de Werkgroep is het wen selijk, dat kampeerterreinen en an dere recreatieve voorzieningen zo veel mogelijk bij de kernen van be bouwing worden geconcentreerd. Vex'spreide vestiging tussen deze concentratiepunten in moet worden vermeden. Want: een „wilde" ont wikkeling bij de recreatie op allerlei punten langs de oude kust kan aan

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 5