Inbreng van streekplan en gemeente Holten in recreatieschap Ruimtelijke ordening stelt gemeentebestuur voor zeer moeilijke problemen GLOBAAL SCHETSPLAN LIGT AL GEREED Bronchi letten Oecumenische uitstapjes Voor de zending Zaterdag 23 maart 1968 woo] sou De volgende week maandag zal de gemeenteraad van Holten behandelèn een voorstel van het dagelijks bestuur tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met een aantal gemeenten in Salland om te komen tot vorming van een „Recreatiegemeen schap Salland", zoals dat ook in verschillende van die gemeenten reeds aan de orde is geweest. Op de kaart zijn de plaatsen waar de uitbreidingsmogelijkheden voor de dag- en verblijfsrecreatie in de gemeente Holten gepland zijn met kringen aangegeven, waarin het aantal slaapplaatsen is vermeld. Onder in het kaartje is het tracé van de E-8 in de ge meente Holten opgenomen en van noord naar zuid midden door de kaart het tracé van de nieuwe provinciale autoweg zoals dat zeer voorlopig nog maar is vastgesteld. In de Deventerweg een onder doorgang onder de weg en de spoorlijn door of een viaduct daar overheen (met lichte kring aangegeven), alsmede een ongelijk vloerse kruising met de E-8 bij de Wippert (onder in de kaart). In het najaar van 1967 heeft de raad ook reeds kennis geno men van een „Schetsplan voor de recreatie in de gemeente Holten"! Het werd opgesteld door de planologen. Ir. R. Ha- jema te Assen en G. R. Hollema te Rolde. In verband met de voorgenomen ruilverkaveling, diende het gemeentebestuur op korte termijn zijn visie ten aan- Izien van de recreatie, toege spitst op eventuele ruimtebe hoefte binnen de begrenzing van de ruilverkaveling, op te stellen. Het schetspla werpers, in verb door de ont- met de korte tijd i Op zondagmorgen 24 maart- a.s. Izullen Hervormde belijdeniscatechi santen, onder leiding van ds. C. C. Addink, een dienst bijwonen van de Remonstrantse Gemeente te Lo? i chem. Na de dienst zal de plaatse- j lijke Remonstrantse predikante, da. A. C. Dorhout Mees nadere informa tie geven en zal er gelegenheid zijn tot discussie. Op donderdagavond 28 maart a.s. jzullen Hervormde belijdeniscatechi- santen de Abdij „Sion" in Diepen jveen bezoeken. Dan zal paler Tho- imas hun nadere informatie verslrek- iken en zal er ook ruimschoots gelc- genheid' tot discussie zijn. De voorj.' 'szendingscoliecte der |Ned. Herv. Kerk langs de huizen heeft in. Holten 1 721.9:} opgebracht (vorig jaar f 652.60) en in Dijkerhoek f 84.63 (v.j. f 57.44), De opbrengsten jvan deze colecte op de zondagsscho len is nog niet bekend, maar de op- Ibrengst der kerkcollecte gaat nu al de totaalopbrengst van het vorig jaar" te boven. Men hoopt een jaarop- ibrengst te bereiken van meer dan 1 14.000. van voorbereiding welke beschikbaar was, beperkt tot een globaie oriënte ring in algemene zin met ten aan zien van het gebied van de ruilver kaveling een nadere precicering. De raad heeft zich in de merites van het plan in openbare vergadering niet verdiept en het voor kennisge ving aangenomen. Het is ontwox-pen met het oog op de ruilverkaveling, maar men kan het, gezien de huidi ge ontwikkeling, ook een vooidopige inbreng noemen van de gemeente Holten in het te ontwerpen streek plan Salland en in de op te richten Na enkele principiële ver-schillen ten aanzien van dagxrecreatie en vex-- blijfsrecreatie te hebben opgesomd, zeggen de samenstellers, dat het. re creatiegebied van de gemeente Hol ten, ruimtelijk gezien, uiteen valt in twee delen n.l. het gebied ten noor den van de spoorlijn Deventer-Alme- ïo, waarin de dagrecreatie domi neert (Holterberg) en het gebied ten zuiden van de spoorlijn, waarin de woonfunctie en de verblijfsrecreatie toonaangevend zijn (zomerhuisjester rein, vakantiecentra „Twenhaars- veld" en ,,De Haspel") en huns in ziens dienen te blijven en waar be paald geen nieuwe vestiging ten aan zien van de dagrecreatie tot stand behoren te komen. De capaciteit van de vei'blijfsre- creatie wordt uitgedrukt in normen met beti-ekking tot het aantal slaap plaatsen. Gelet op de specifieke func tie en de aard van de gemeente is een maximale capaciteit van 3 slaaplaatscn per hectare aangeno men. Als tie oppervlakte van het recreatiegebied wordt gesteld op ca. 3000 ha, zou het maximaal aantal slaapplaatsen globaal ca. 9000 kunnen bedragen. Als aangenomen kan wor den. dat thans in de gemeente pim. 4500 slaapplaatsen aanwezig zijn. zouden ten hoogste nog 4500 slaap plaatsen gecreëerd kunnen worden. Spoorbaan scheidslijn In het bied ten noorden van de spoorbaan, zijn volgens de hierbij afgedrukte tekening (zie de ver schillende kringetjes) twee nieu we kampeerbedrijven voorgesteld (waarbij de nadruk gelegd dient te worden op het kamperen in de vorm van tent of caravan met een dichtheid van ca. 100 slaapplaatsen- De meest oostelijke is een voor genomen vestiging, waaromtrent na der overleg wordt gevoerd. De ca paciteit hiexwan hebben de samenstel- lers voorshands gesteld op ca. 1000 slaapplaatsen. Oostelijk, aangrenzend aan de Raalterweg, i« een tweede nieuwe vestiging gepland, met een maxima le capacitéit van pim. 1500 slaap plaatsen, zodat hier een terrein van pim. 15 ha. gereserveerd zal die nen te worden. Gelet op de omvang en de ligging van de bestaande voor zieningen (o.m. het kampeerterrein ,,De Holterberg" ten zuiden van de Forthaarsweg) en in aanmerking ne mende de omvang van de dagre creatie in dit gebied hebben de plano logen het niet xraadzaam geacht het stichten van meer nieuwe bedrij ven ten noorden van de spoorlijn aan te bevelen. In 't gebied ten, zuiden van de spoor baan bevinden zich 3 complexen ten dienste van de verblijfsrecreatie te weten „Twenhaax-sveld" (met natuur bad), het zomex'huisjesterrein en de' camping ,,De Haspel". Het stichten van nieuwe complexen verdient geen aanbeveling. Ruimtelijk ge zien is uitbreiding van zowel „Twen- haarsveld" als het zomerhuisjester- rein slechts mogelijk met ca. 500 slaapplaatsen. Gezien de situatie en de houtopstand van beide terreinen kan de bi-uto te bestemmen opper- te op maximaal 15 ha. worden ge steld. Ook deze situaties zijn met kringen aangegeven. Het aldus nieuw geprojecteex-de aan tal slaapplaatsen beloopt dan onge veer 3500. Uitbreiding zal echter kun nen plaats vinden doormiddel van vex'groting van de hotel- en pensi- onaccomodatie. Kam peerboerd er ij en Eveneens ligt het in de vex-wach- ting, dat de kleinere semi-agrarische reci'eatiebed rxji'j es k a mp e e rb o e r d e- x-ijen e,d.) nog een bepaalde expan sie te zien zullen geven, waarbij het oveiigens de vraag is of deze vorm van „gemengd bedrijf" zowel agra- xisch bezien, alsook uil. recreatief oogpunt, een aantrekkelijke is, voor al indien in de toekomst, vei'wacht mag worden dat juist deze bedrijven door de toenemende bédrijfseisen nauwelijks exploitabel zullen blijken te zijn. Aangenomen mag worden, dat de eex'der genoemde uitbreiding van 450.0 slaapplaatsen niet in werkelijk heid gerealiseerd zal worden, het geen op zich zelf beschouwd verde digbaar is o.m. uit een oogpunt van handhaving van een thans waar neembaar ,,i"ecreatie-klimaat". Passan ten-recreanten Een uitzondering op het hiervo- ren gestelde voxTnt nog de mogelijk heid om een bescheiden accomodatie te scheppen ten dienste van de pas santenrecreanten. De grotere cam pings kennen zelfs seizoenverhuur voor caravan-vouwwagens en bun galowtenten, waai'bij voor overnach ten voor een enkele nacht nauwelijks meer ruimte beschikbaar is. Vaak zelfs staan de beheerders hier enigs zins negatief tegenover, omd-A zij al dan niet op redelijke gronden, ver storing van de rust vrezen. In het schetsplan wordt daax-om gepleit voor het (dit zou eigenlijk streeksge wijs bezien moeten worden) inciden teel om de gedachten te bepalen om de pim 20 km scheppen van campings ten diensten van deze pas santen. Pleisterplaatsen Hoestdronk in ïabletvorro 95cf Een voorwaai-de is eigenlijk wel een binding met een bestaand café- taria of andei'szins horecabedirijf, dat reeds over sanitaii-e voorzieningen beschikt en mogelijkheden biedt tot medegebruik van eetzaal. De acco modatie zelve zou beperkt kunnen worden tot 50-100 slaapplaatsen en ten hoogste één hectare mogen bedra gen. Aan de Deventei-weg in Dijker- hoek is een dergelijke voorziening op het kaartje aangegeven. Beper king van de verblijfsduur en zo wa ren in aanvullende bepalingen te stel len. Voor de aanleg van wegen is een zandwinplaats aangegeven ten noor den van de Schipbeek. Hiervoor is 'n oppervlakte gewenst van ca 6 ha. De hierdoor ontstane plas zal eventu eel in open verbinding met de Schip beek bruikbaar zijn voor de hengel sport. Geen piasvijver of meertje Uit economische motieven moet de ze zandwinplaats ten zuiden van de spoorbaan liggen. Uit overwegingen, zoals handhaving x-ustgebied rond en ten zuiden van het dorp, is ge concludeerd, dat in dit zuidelijk ge bied geen behoefte is aan een dag- reereatiesteunpunt. Het definitieve plan voor de recrea tie in de gemeente Holten kan slechts worden vastgesteld nadat het streek plan cq ontwikkelingsplan „Sal land" is gereedgekomen. HOOFDPIJN poeders KIESPIJN POEDERS HOEST poeders werken G.RI EP poeders verrassend De kwestie van de ruimtelij ke ordening is niet alleen zeer belangrijk maar ook bijzonder moeilijk, verklaarde de heer G. J. Langenbarg, gemeentesecre taris van Holten in zijn maan dagavond, tijdens de jaarverga dering van de afdeling der OLM in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman, gehou den causerie over bestemmings plannen. Blijkens opgestelde prognoses over de bevolkings toename zullen in het magisch' jaar 2000 pl.m. 20 miljoen men sen in ons land moeten leven op 34.000 vierkante kilometer. Zij moeten o.a. werk kunnen vinden (industrieterrein)er moeten aan- en afvoerwegen komen en er moet ruimte zijn om te recreëren. Er moet dus een verdeling komen van de ruimte voor ieder van die sec toren. Wié bemoeit zich met die 'verde ling, had spreker zich als vraag ge steld. ITet antwoord luidt: de Rijks overheid, door middel van de Rijks planologische Dienst en o.a. de le en 2e nota op de ruimtelijke ordening. Zij bindt de inwoners niet. Haar voorschriften dienen als richtlijn om het beleid te voei-en; de Provincie: zij is belast met het maken van streekplannen, ook een streekplan bindt de burgers niet, maar het streekplan is richtlijn voor de Ge meenten, die bestemmingsplannen maken. Zo'n bestemmingsplan is be langrijk, aldus de heer Langenbarg, omdat de burgers daaraan gebonden zijn, mede in verband met de be- bouwingsvooi'schriften. Er is dan ook praktisch geen gemeente meer, die geen bestemmingsplan ook'voor haar z.g. buitengebied heeft. Nieuwe wet Na te hebben nagegaan, dat de op 1 augustus in werking getreden Wet op de Ruimtelijke Ordening deze taak uit de Woningwet heeft overge nomen, schetste de heer Langen barg, hoe een bestemmingsplan tof stand komt. De nieuwe wet kent ook nog het structuurplan. Het bindt niet. maar geeft de verdere ontwikkelim' in een gemeente aan. Als de stede- bouwkundige (of planoloog) een ont- werp-bestemmingsplan heeft opge steld, nadat, minitius is vastgesteld hoeveel grond voor de divex"se vor men van woningbouw, industrie, voor openbare voorzieningen als scholen, kerken, straten, bejaardencentra, enz. benodigd is, wordt nagegaan of het plan wel economisch uitvoerbaar is. Spreker wees zijn gehoor er op, dat de gemeenten enorme investerin gen moeten doen voor een tijd van pim. 10 jaar wegens de kosten van het bouwrijp maken der gi-onden en dat rekening moet worden gehouden met x-enteverlies. In principe mag dat de gemeente geen cent kosten. Men denkt wel eens de gemeente koopt de grond v^j goedkoop en doet het duur weer van de hand. Van de netto oppervlakte bouwterrein wordt een gemiddelde viei'kante me ter-prijs vastgesteld zonder dat dit een cent winst oplevert. Al de kosten moeten er weer uitkomen. Het is hier dus een kwestie van voor-finan ciering. Eigendomsrecht De plannen worden ter inzage ge legd omdat zij bijzonder diep ingrij pen in het eigendomsrecht. Met eventueel gegronde bezwaren word' rekening gehouden. Er zijn vaak on gegxmnde bezwaren bijv. over scha devergoeding, maar eventuele, scha de moet verrekend worden in de- aankoopsprijs. Een bestemmingsplan, gaat verdei dan het vroegex-e uitbreidingsplan, omdat men tegenwoordig ook een aanlegvex-gunning nodig heeft. Er bestaat de neiging vertelde de heer Langenbarg nog om de bestaan de kleine kernen te bevriezen, omdat vaak bij verdere uitbreiding dure voorzieningen moeten worden getrof fen als rioolwaterzuiveiing, kleuter school, gymnastieklokaal, aardgas enz. enz. Buitengebied Voor het buitengebied is het pro bleem om het zoveel mogelijk schoon te houden van burgerbebou wing. Hier speelt o.a, de kwestie van de tweede woning. De boerderijbouw in Holten is nog aan de oppervlakte van .^e Srond gebonden, maar bij de huidige bedrijfsvoering is de hoeveel heid grond niet altijd meer de voor naamste factor (varkens- en pluim vee-fokkerijen en -mesterijen). De gemeente zoekt naar andere nor men. Adviescommissie De heer Langenbax-g deelde nog mede, dat het gemeentebestuur zijn planoloog opdracht heeft gegeven het thans nog bestaande uitbreidingsplan in hoofdzaken in studie te nemen voor het ontwerpen van een nieuw bestemmingsplan, maar daarbij spe- 'en tal van factoren - ook in de tijd een belangrijk# rol. Bij een vraag uit. de vergadering xver inspraak van de landbouworga-. nisaties vóór de opstelling van een definitief plan, wees de heer Langen barg er op, dat in de komende raads vergadering een voorstel aan de or de komt om een adviescommissie in te stellen voor het komplan. Het ge meentebestuur begeeft zich du* reeds in een bepaalde richting.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3