Yer. bedrijfsvoorlichting hield jaarvergadering Ruilverkaveling Wi Het land voor een andere vakantie c Nieuwe aanwinsten in Holtense leeszaal Wat gebeurt er allemaal in Uw fototoestel CEBECO Tsjechoslowakije: Voederkern ru udvee en varkenshouderijen werden doorjre lich l Bergruiters boekten succes in Almelo op wintertoernooi WEEKEND- RECLAME! De Banket bakker Ze naa Di m Lijnen en vlakken licht en schaduw Vrydag 15 maart 1968 8 Saterdag I In hotel Holterman hield de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting vorige week woensdag haar jaarvergadering. Zij stond onder lei ding van de heer G. W. Hulsman, in verband met ziekte van de voorzitter, de heer D. B. Nijland. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer G. Kolkman, bleek dat er weer verschillende ac tiviteiten waren geweest, o.a. zomerexcursie naar de landbouw in Goeree-Overflakkee en de Delta-werken. Door de heer Lubbersen werd ook stil gestaan bij de bedrijfseconomische boekhoudingen. Er blijken zeer grote verschillen in rentabiliteit bij de be drijven voor te komen. De belang stelling neemt toe. In Holten zijn er plm. 20 bedrijven die een dergelijke boekhouding laten verzorgen. Ook het werk van de varkenshouderijkern werd in het kort besproken. Ock hier blijkt het vakmanschap van de boer zeer belangrijk te zijn. Vervolgens werden aan de hand van plaatselijk opgenomen foto's, dia's vertoond van enkele belangrijke facetten van het landbouwbedrijf. Hiej-bij werd het hakselen van de snijmais besproken. Dit geeft goede resultaten, mits zorgvuldig gewerkt wordt. Tevens bleek dat de veld- hakselaai' ook goede diensten kan be wijzen bij het inkuilen van voor- gedroogd gras. De bezochte kuilen leken prima. Waar nodig kan deze machine veel arbeidsbesparing en arbeidsverlichting geven alsmede 'n goed produkt.. Aan de hand van dia's van gezonde en zieke kalveren, besmet met maag darm-wormen werden de voornaam ste voorzorgsmaatregelen besproken. De teelt van Tetra Italiaans Raai- gras geeft in een aantal gevallen goede resultaten om goed en veel veevoeder te leveren, zij is tevens Ook was er een winterexcursie in eigen omgeving waar moderne rund vee- en varkensstallen werden bge- zichtigd. In samenwerking met an dere landbouworganisaties werden le zingen gehouden alsmede voorlich ting omtrent de komende ruilverka veling in de vorm van excursie naar Denekampse Veld en buurtbijeen komsten. Bij de gehouden bestuursverkiezing, waarbij de heren G. W. Hulsman en A. Reilink aftredend en niet herkies baar waren, werden gekozen de heren ■T. H. Jansen, N77 en E. Struik, Espelo 3. Na de pauze kwam de heer J. W. Lubbersen t Rij ssensest raat) van de RLVD aan het woord. In een kort verslag werd het grond- en gewas- onderzoek besproken. Bij het grond onderzoek blijkt dat de bemestings toestand steeds beter wordt. Verbete ringen zijn vooral nog nodig ten aan zien van de kalktoestand en de kali- toestand van het bouwland. Op fosfor- zuur kan in veel gevallen nog be spaard worden. Het aantal gewas monsters is dit jaar wat toegenomen. De kwaliteit van hcoi en kuil waren over he algemeen goed. Ventilatie- hooi gaf toch verreweg de beste resultaten. Bij het inkuilen bleek voordrogen van jong gras goede resul taten te geven. De heer Joh. van de Brake, lid van de Tweede Kamer voor de Boerenparlij sprak maandagavond in café „De Waag", van de heer J. Haverslag, over het onderwerp „Wat is het doel van ruilverka veling" op verzoek van de afdeling Holten van die partij. Wie naar aanleiding van deze, aldus geformuleerde, aankondiging gedacht mocht hebben enige objectieve zij het dan ook ten dele niet in stemmende voorlichting te zullen ontvangen, is deze avond wel bedrogen uitgekomen. De heer Van de Brake begon met op te nier. ken, dat er altijd gezegd wordt, dat de Boerenpartij tegen ruilver kaveling is. „Niets is minder waar", verklaarde hij. ..Maar wij zijn tegen de gang van zaken die gevolgd wordt". Het is allemaal di rigisme en dictatuur wat de klok slaat hij de ruilverkaveling". Zijn bfjna een uur durend betoog was echter één lange kreet tegen ruilverkaveling. Vroeger was ruilverkaveling een middel om werkgelegenheid te vin den en gronden aan te trekken. Het werk werd voor honderd procent ge subsidieerd. Nu is zij. naar de me ning van de heer Van de Brake, een middel om de grond weg'te werken, werk te verschaffen aan de hogere ambtenaren en iedereen los te laten op de cultuurgronden van de boeren. Veel van deze gronden gaan verlo ren voor dorpsuitbreidingen, recrea tie en aanleg van wegen. Spreker haalde tal van gevallen aan, waar het naar zijn mening niet juist is toegegaan met de procedure om tot ruilverkaveling te komen, waarbij hij niet schroomde verdacht makingen te lanceren. Heerde. Oos- t.erwolde, Appelscha. Berg (in de Gelderse Achterhoek) en Gendringen zouden zulke gevallen zijn'. Spreker noemde liet doodeenvoudig dat alle burgemeesters voor ruilverkaveling zijn. Zij krijgen goedkope grond voor dorpsuitbreiding, industrievestiging en wegenaanleg. Hij somde verschil lende bezwaren op naar dé mening van de Boerenpartij. De thuisblijvers zijn voorstemmers. In een onverdeelde boedel heeft elk kind recht op een stem. Men roept overledenen op met de verklaring, dat het kadaster niet is bijgewerkt. Spreker meende dit laatste ten stel ligste te kunnen tegenspreken. De ka dasters zijn z.i. wel bijgewerkt. Streekverbeteraars zitten er ook altijd bij. Allemaal ambtenarij, vol gens de heer Van de Brake. Men ge bruikt de ruilverkaveling volgens hem voor landschapsaankleding. maar de boeren worden uitgekleed. De intellectuelen ingenieurs, die geen emplooi meer zouden hebben worden er mee geholpen. Spreker noemde ruilverkaveling discrimina tie. Een duel op leven en dood. Straks hebt u voorlopig geen recht meer, hield de spreker de aanwezige boeren voor als de grond in de ruil verkaveling komt. U hebt er dan niets meer over te zeggen. Spreker ontkende het. recht niet van anderen om ruilverkaveling aan te vragen, maar hij waarschuwde zijn gehoor om op te passen voor het zoet gefluit van de vogelaar. Enige-positieve kan ten van ruilverkaveling vielen uit de mond van deze spreker niet op te te kenen. Waar de voorzitter van de ?Jdeling: de heer E. van Schooten, in zijn ope ningswoord op wees, nl dat door de voorstaanders van ruilverkaveling nooit gewezen wordt op de keerzijde, geschiedde door de heer Van de Bra ke in omgekeerde zin. hij verzuimde zijn gehoor te vertellen, dat er ook voordelen aan deze belangrijke in greep in de structuur van de ruimte lijke huishouding verbonden zijn. '''oordat de heer Van de Brake zijn inleiding hield sprak de heer W. M. Hasselaar uit Leersum. sedert kort eveneens lid van de Tweede Kamer, over hel onderwerp ..Waarom Boe renpartij?". waarin hij een aantal laatstelijk in het parlement behandel de problemen belichtte. De Boerenpartij trok deze avond geen volle zaal. Er waren buiten het bestuur amper vijftig belangstellen den opgekomen. gunstig' voor de vruchtwisseling en kweekbestrijdmg. Tot slot werden nog enkele dia s vertoond van de gemaakte excursie naar Denekampse Veld. Besproken werd nog de komende zomerexcursie. Er zijn enkele sugges ties gedaan en deze zal het bestuur nader uitwerken. Door de secretaris, de heer G. Kolkman, werd de schei dende bestuursleden hartelijk dank gebracht voor het werk ten gunste van, de Vereniging verricht. Voor de deelnemers aan de rundveevoedings- en varkens houderijkern had de Stichting voor bedrijfsvoorlichting voor de varkenshouderij en rundvee voeding te Holten dinsdagavond in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman een vérga, dering" belegd, waarin de voor lichter dezer kern. de heer H. J. van Leusen te Holten en de heer Oosterveld, bedrijfsleider van de proefboerderij te Heino interessante en leerzame dingen hadden te zeggen over deze ma terie. De heer Van Leusen deelde mede, dat er momenteel 98 rundveekernen zijn en 61 deelnemers aan de var kenskern. waarvan 12 met een uit voerige boekhouding, 8 met hoksta- ten, 13 met een zeugenboekhouding en 36 met een algeme boekhouding. De voederkosten vertonen een ver schil van f 106,- tot f 129,- per ken. De biggenprijzen varieërden van f 79,- lot f 83,- per stuk en de groei per dag liep van 477 gram tot 658 gram. 1-let provinciaal veevoederbureau constateerde over 1965 66 plus 1966 67 een gemiddelde groei van 573 gram en een voedergebruik van 3.48 kg. 25 bedrijven waren gunstig, met gemid deld 95 varkens: sterfte 2.4*1», groei 597 gr., voedergebruik 3.31 kg. 25 be drijven waren ongunstig met gemid deld 89 varkens: sterfte 4.4°/o, groei 529 gr voedergebruik 3.66 kg een ver schil fn voederkosten derhalve van f 11.- per afgeleverd varken aan voe derkosten of 3.- per 0.10 kg voeder gebruik. leder procent minder sterf te betekent een meer opbrengst per afgeleverd varken van plm. f 1,- a f 1.50. De voederwinst per varken bedroeg in 1965-'66 blijkens 39 boekhoudin gen 20.- per vai ken. en in 1966/67 83 boekhoudingen gemiddeld f 15,- per varken. Deze resultaten kan men beïnvloe den door gezonde biggen van goed soort aan te kopen, door een goed stalklimaat en door de juiste soort en hoeveelheid meel te voederen. En ook door het kennen van deze cijfers van eigen bedrijf. De heer Van Leusen wees er nog op. dat het ontsmetten van het schoeisel voor vreemden van belang is ter voorkoming o.a. van lilrio-besmetting. Filrio-wormen heb ben op verschillende bedrijven in breuk gedaan op de groei per dag. Ook maagdarmwormen komen veel vuldig voor. Als men meent, dat dit op eigen bedrijf het geval is. dient men de dierenarts er bij te roepen. Ook de voorlichter is bereid bij het onderzoek behulpzaam te zijn. De heer Van Leusen wees er ten slotte nog op, dat het aantal groot ge brachte biggen per zeug per jaai vaak doorslaggevend is voor een zo hoog mogelijke voederwinst. Een ge richte fokkerij noemde hij een natio naal belang in verband met de ex port-kwaliteit. HOOI en KUII. De heer Oosterveld begon zijn, cijfermateriaal gestaafde, inleiding met er op te wijzen, dat er ten aan zien van ruwvoerwinning nog wel het een en ander te doen is. Er is soms wel f 100.- a f 200 per koe te ver dienen. als men zich bewust is wai men on het land heeft staan. De kwa liteit is belangrijk. Naarmate de kwa liteit beter is. is de opname door de dieren ook beter. Bij goed hooi krijgt Tijdens de finale van het der de wintertoernooi van de LRV „De Looleeruiters" te Almelo. 4ie zaterdag gehouden werd in de manége „De Bosrand", al daar, hebben de deelnemende „Bergruiters" uit Holten uitste kende prestaties getoond. Al be hoorden z\j in de drie wedstrij den, welke gehouden werden, niet tot de eerst geplaatsten, zij namen toch een goede plaats in onder de prijswinnaars. Deelge nomen werd aan een springcon cours voor de klasse L., over twee manches, aan een handi cap springconcours klasse M.Z. en aan het z.g. puissance sprin gen voor de M- en Z-ruiters. In het handicap springconcours over twee manches, maar zonder stijlbeoordeling, maakte G. Beldman met. Amigo II direct al een goede in druk door foutloos en snel rc-nd te gaan, maar in de tweede ronde lukte dat niet meer. zodat hij in J. ter Halle van St. Hubertus zijn meerdere moest erkennen, die met Calypso tweemaal een foutloos parcouurs aflegde. Ook Bettrne Assink met Maridon van de LRV Lonneker uit Enschede en zi.in broer Teunis Beldman met Shamrock plaatsten zich nog juist voor hem. De uitslagen waren als volgt: Klasse L: 1 Henny Gorel met Wen dy. Looleeruiters (Almelo). 2 W. Maassen van de Brink met Alexander, Eschruiters (Wierden), 3 M. Vos met Herald. Eschruiters Wierden Gerrit Bolink met Hetty, Bergrui ters (Holten) en 5 H. Wes met Fabio- la. Zevenbuurtschappen (Delden Klasse M-Z: 1 Jan ter Halle met Calypso, St. Hubertus (Geesteren). 2 mej. B. Assink met Maridon. Lonne ker (Enschede). 3 T. Beldman jr. met Shamrock. Bergruiters. 4 Gerrit Beld man met Amigo II. Bergruiters en 5 Jo Heerdink met Vlekje, St. Huber tus (Geesteren), Puissance springen: 1 mej. B. As sink met Maridon. Lonneker. 2 J. ter Halle met Calypso. St. Hubertus. 3 T. Beldman met Shamrock. Bergruiters. 4 idem met Foxhunter. Bergruiters en 5 G. Beldman met Amigo II. Berg- nien ook betere opname. De heer Oosterveld wees aan de hand van voorbeelden zijn gehoor er op. -dat hoe sneller de hooiwinning verloopt, de kwaliteit beter en de verliezen ge ringer zijn. Elke vier dagen langere veldperiode scheelt bij de hooiwin- ning I'/j k.g. krachtvoer per dag, zeker als het regent. Spreker ver klaarde zich voorstander van drie maal schudden. Aangenomen kan worden, dat men door een langere veldperiode pl.m. f 200,- in de grond laat zakken door de kwaliteitsver mindering. Nodig is een goede planning. Die klopt natuurlijk nooit, maar als men geen systeem heeft dan werkt men helemaal in het wilde weg. Belang- lijk is met de voorlichter bv. te over leggen over stikstofaanwending, wel ke percelen hooien, welke kuilen. Men heeft vaak de neiging te veel in eens los te maaien. Het is beter de percelen in gedeelten af te werken. Uitvoerig ging spreker in op de ver schillende methoden van inkuilen. De voordroogmethode is eenvoudig, als het slaagt, geeft zij een goede kuil Bij voordrogen moet het gras jong zijn. Als men met de maaikneuzer werkt moet men geen jong materiaal gebruiken. Wat ouder materiaal is beter geschikt voor. Een derde me thode is licht voordrogen en kneuzen. De kneuzing moet dan echter vol doende zijn. Ook toevoeging van me lasse en van zout zijn methoden, die bruikbaar zijn. Bij wal ouder grasbest.and kan men beter inkuilen, dan hooien. Aan de hand van de cijfers toonde spreker aan, dat dan de waarde van het pro dukt voor het dier beter is. De heer Oosterveld gaf voor de toedekking van de kuil de voorkeur aan Ï'IO p.e. (zwart plastic). Hij adviseerde tenslotte zijn gehoor met betrekking tot de voedering ook zelf berekenin gen te maken. Na zijn inleiding be antwoordde hij nog tal van vragen. De voorzitter, de heer H. Mai-k- voort, heeft beide inleiders dank ge bracht voor hun causeriën, die zeer leerzaam waren. ROMANS Bergen, M. van Mensen zoeken onderdak: familieroman uit de be zettingstijd. Christie, A. De zeven wijzerpla ten; detectiveroman. Claes, E. De Witte; vrolijke avon turen van een ondeugende Vlaam se boerenjongen. Cnchlon, R. Het geheim van San ta Vittoria; verzet tegen de Duit se bezetter in een Italiaans dorp je. Gallico, P. De rozenstok van de magiër; sprookjesachtige roman, spelend in „goocheldorp". Gerson, N. B. Willem de Verove raar; (1027-1082). Havanha. 9 Ikke en de vrouwe zei Garriet Jan; vrolijke belevenis van een Overijsselse boer. Helbling, M. Pioniers in de rim boe; een Zwitsers echtpaar in Z. Afrika. Lin Yutang. Vlucht naar Hong kong; ontsnappingspogingen van 'n groepje mensen naar Hongkong. Malamüd. B. De fikser; lijdens weg van een Russische Jood. Mancius, W. van. De bezoeker uit de West; mysterieuze ach grond van een avondlijke bezoe! Mens, J. De witte vrouw; V.'ein- tjen Klaasdochter van Monniken dam, die haar leven gaf voor de vrijheid. (16e eeuw). Meyer. L. Het glasheldere hoofd; •Huwelijksmoeilijkheden van eer jonge vrouw. Zelfst. verv. op ..Ve len en opstaan". Michaels, B. De heer van de zw.-ir te toren; romantische thriller. Moore. B. De De roomijs-keiser groei naar volwassenheid van een Ierse jongen; 1939-'40. Oldenburg Ermke, F. van Her berg 't Hemeltje: Limburgse speur dersroman. Steinbeck, .1. Ten oosten van Eden. hist, familieroman uit N. Amerika. Vries, Th. de. Theun de Vries 60; Keuromnibus. Zijlri a, J. Een leeuw op de weg; boeiende roman uit het oude Isra el. STUDIEBOEKEN Jongedijk J. W Wat gelooft uw buurman? Quakers, Heilssoldaten Morele herbewapenaars, enz. Bouhuys, M. Woord voor woord" verhalen uit de Bijbel om aan kinderen van 6 j. e.o. voor te lezen; uit het Oude Testament. Bonlioeffer, E. Getuigen in het Auschwitz-proces. Peter, R. Wiskunde spelenderwijs. Varaday, D. Gara-Yaka's domein; Zelfst. verv. op: ,.Gara-Yaka; het verhaal van een jachtluipaard. Zweeres, K. Naar rijke vogelge- bieden. Schsüsler, B. Kerstversieringen van goudpapier; met werktekenin gen. Mark, R. R. P. v.d. Kanaries hou den als liefhebberij. Metzelaar. W. Nederland delta land; jpleiding tol de weg- en water bouwkunde. Elseviers encyclopedie van de mo derne architectuur Dl 1. Elseviers encyclopedie van de mo derne architectuur, Dl. 2. Ceulaer, .7. de Te gast bij Neder landse auteurs. Vries. Th. de De namen in de boom; jeugdherinneringen en dorps- ve-'ialen uit Friesland. Vries. Th. de W.A.man De pook. Roest; verhalen. Omnibus Russische liefdesverhalen. Reformatie, de Time-Life uitgave. Ford, H. Vlucht naar de vrijheid; ontsnappingsrelaas. Leffelaar. H. L. Israël; de lang ste week; 5-10 juni 1967. Raalte, E. van Het Nederlandse parlement. Salisbury, H. E. Achter de linies in Noord-Vietnam. Te koop: 2 Victoria trom- melschudders aftakas aan- dr.; 2 Eureka tromm^- schudders v. paardetrac- tie2 Transporteurs 8 en 9 m.; 2 Mc- Cormick hark- keerders; 1 Mullos hooi- blazer met 8 m. pijp, drie bochten en eindverdeler; 1 JF stalmeststrooier; 1 Wei ger stalmeststrooier; 2 Ferguson dieseltrekkers 28 pk; 1 Mc. Cormick diesel trekker 22 pk; 1 Ford Po wer 52 pk; 1 Same 35 pk; 1 Same 42 pk; 1 Kramer 17 pk met maaiapp.; 1 Ge- de 22 pk met maaiapp. Verder diverse ingeruilde kunstmeststrooiers en vorkjesschudders. Landb.werktuigenbedrijf Almelosestraat 40 RAALTE Tel. 05720-2041-2042 (vert- 2201) BOSSTELLA BOLLEN 1.40 150 gram chocolade PAASNESTJES 1.35 Eigen fabrikaat. TELEFOON 1815 De laatste jaren is het toeristenver keer naar Tsjechoslowakije norm ge groeid. En dat is eigenlijk niet zo verwonderlijk. Want dit land biedl de toerist vele, vele mogelijkheden: hij kan er cultuurhistorische monu menten bezoeken, hij kan bergen be klimmen en hij kan er ook nog ge nieten van de zon. (Om maar enkek voorbeelden te noemen.). Tsjechoslowakije heeft een grot€ eultuurrijkdom. Er zijn ongeveer. 36.000 historische en artistieke waar devolle o'bjekten geregistreerd. Alleen in Bohemen zijn er al meer dan 100 historische steden, in Bohemen en Moravië bijna 2500 burchten, kaste len en vestingen. Hiervan wordt 18 pet. gebruikt als culturele instelling of voor behuizing. 7 pet., als sociale instelling en 6 pet. als school. Dan is er nog een groot aantal ker kelijke monumenten. kathedralen, DE HOOFDSTAD PRAAG. Het Romaanse Praag strekt zich uit over een oppervlakte van 200 ha. het huidige Praag is 10.614 ha. groot. Het verschil tussen het hoogste punt, de Bila hora (Witte Berg) en hel. laagste punt, de bedding van de Bohnicky potok. bedraagt 196 m. In de historische stadskern bevindt zich 'n groot aantal architectonische monumenten, waaronder 70 paleizen, 30 kerken en 900 huizen. In de beroemde Baedecker slaan, onder de belangwekkendste beziens waardigheden, de Egyptische pyra- miden op de eerste plaats en het Joodse Staatsmuseum in Praag op de tweede plaats. Het hoeft dus geen beloog dat de toe rist die van zijn vakantie een cul turele ontdekkingsreis wil maken, be slist eens naar Tsjechoslowakije moet gaan. Maats - O kei in artikelen, en ijzerv grijpend eenprach een teat waarin c raad art komen, i lichting dinsdagn van de lenden Van i Overijsi stieren stierenl voor he Gelderl Sjaak, Elly's wijl Wi aangev Elly' deeld b plus geschn en Ror schiede veever te Zwo VEEL SPORTIEVE MOGELIJK HEDEN. Maar ook voor de sportieve toe rist is Tsjechoslowakije een boeiend reisdoel. Er zijn veel hoge gebergten zoals de Krkonose, de Sumava en de Ho ge Tatra, uitstekende gebieden voor de doorgewinterde alpinist. Men kan er ook magnifieke bergwandelingen maken, kanovaren op woeste berg riviertjes en vissen. Bovendien telt Tsjechoslowakije uitstekende jacht- rivieren. HOE IS TSJECHOSLOWAKIJE TE BEREIKEN? De vlugste manier is uiteraard vlie gen. Er zijn snelle verbindingen van Schiphol naar Praag. De locale vlieg- lijnen zijn uitstekend (en zeer goed koop). Misschien wel meer aan te beve len is een reis per auto. (U kunt dab profiteren van de Tuzex ben zine coupons). De Tsjechoslowaakse regering doet alles om het (toch al uitstekende) wegennet nog verder te verbeteren. Om u een indruk te ge ven: in verhoudin tot zijn oppervlak te staat Tsjecho-Slowakije met. zijn wegennet van 8600 km op de achtste plaats in de wereld. De hotelaccom modatie is zeer goed. Er zijn de laat ste jaren veel nieuwe hotels gebouwd. Bovendien vindt de automobilist vele goed geoutilleerde campings op zijn weg. openb; zijn w was v voor 1 baan schied de ou met e Dez aange uit v voor opbre Zij hi heder grote kerk hebbe een 1 nog v 7.30 bekei agen Het landschap behoort tot een van de meest gelotograleerde onderwerpen in ons land. Dat is wel te begrijpen. Ieder een die op vakantie gaat of zomaar een weekend op stap. krijgt de lust iets mee te nemen van hetgeen hij onderweg ziet. Het landde hap is. na het onderwerp „kinderen" hot meest gefotografeerde motief. Voor ons is het landschap interessant omdat we er zo'n goed gebruik van kun nen maken om u iets te leren over het begrip compositie. Tenslotte leert dit artikel u iets om-rent het vinden van motieven: daarmee zet u dan de stap van registreren naar creëren met de camera. De vader van de bekende schrijver-redac teur Dick Boei", uitgever van het blad Focus, was een zeer bekende fotograaf. Adriaan Boer was een kunstenaar met de camera. Deze man was eens op bezoek bij een vriend. Op weg naar diens huis passeer de hij een simpel bleckveldje met wat bo men. Zo op het oog een niet bepaald foto geniek hoekje. Toch zag hij er iets in. Hij vroeg de vrouw die daar de was te bleken legde, of ze heel even wilde poseren. Daarbij regelde hij het zó, dat de vrouw de aan dacht (op de latere foto) zou trekken. Tegen woordig noemen wij dit een blikvanger in de reclame. Adriaan Boer bepaalde zijn stand punt en maakte een foto van de vrouw op het bleekveld. Enige weken na zijn bezoek toon de hij de opname aan de vriend. Deze was stomverbaasd. „Waar is die leuke foto ge maakt?" In jou eigen onmiddellijke omgeving". Vriend, nog meer verbaasd. „Ik loop er dagelijks langs... hoe kan ik als amateurfo tograaf zó iets over het hoofd gezien hebben?" Adriaan Boer leerde zijn vriend èn u, dat er verschil is tussen; K;jken en zien! Dat js het aardige van fotograferen. U kunt uit de-da gelijkse omgeving massa's motieven puren... mits u leert zien. LIJNEN EN VLAKKEN. Wanneer we voortaan wat meer op het land- lijk ingeboren voorkeuren van ons oog, dan is het effekt vaak goed. EEN ZOEKER IS WAT KLEIN. De zoeker van de gewone kleinbeeldcame- ra is helaas wat klein. Weliswaar hebben sommige camera's een ingebouwd kadertje dat schijnbaar zwevend tussen beeld en toe stel hangt, maar ook dat verbetert de zaak nog niet ingrijpend. Handige amateurs knip pen een soort venstertje uit een briefkaart. Dat venstertje is bijv. 6x9 cm. Houden we dat briefkaartje op ca. 30 cm. van het oog, dan krijgt u een veel betere kijk op het land schap. U kunt nu heel zuiver zien welke rol de lijnen en vlakken spelen. Staat de horizon precies in het. midden, dan doet dat weinig prettig aan. Is er echter één derde lucht en twee derde water of land onder die horizon, dan ontstaat meteen een betere verdeling. Loopt een pad of spoorbaan, een sloot of een rij bomen van links naar rechts naar die horizon toe, dan oogt het leuk. Loopt de rij bomen, de spoorbaan of de weg van recht» naar linksdan zegt u „Hèhet is het niet". Niet alleen lijnen en vlakken, ook andere factoren spelen mee denk eens aan LICHT EN SCHADUW. Het licht kan ook een lijn vormen. Denk aan een streep zonlicht die door de takken van een bos omlaag valt. Denk aan de schaduw die als een donkere balk naar voren valt. Hebt u wel eens gezien hoe een landschap er uit ziet bij een naderbij komend onweer? De voorgrond is dan vaak somber en don ker, daarachter bij de horizon pakken zich loodgrauwe wolken samen, maar een straal zonlicht maakt het dorpje aan de einder tot een felverlichte streep, het koren voor het dorpje vlamt geel op. Ook dat is composi tie, oog heben vor de werking van het licht. Enorm belangrijk is de voorgrond. Wij heb ben n.l. iets wat de camera mist. Wij kijken met twee ogen. Stereoscopisch zien noemt men dat. Knijpt u eens 'n oog dicht en houd een potlood op circa 50 cm. voor uw éne open oog, probeer met uw andere hand het potlood in eens te pakken. Meestal zal het niet direct lukken. Dat komt omdat we met één oog geen zuiver zicht op de afstand meer hebben. We kunnen, zegt men, geen diepte meer zien met één oog. Dat kan een camera, met een enkele lens dus ook niet. Maar we kunnen wel diepte suggeren. Als we voor een groot meer staan of boven op een duin en u foto- Aan deze foto's is duidelijk te zien dat een met zorg gekozen voorgrond meer diepte aan 't beeld geeft. schap gaan letten, ontdekken we dat dit in feite is. opgebouwd uit lijnen en vlakken. Een weggetje, dat zich door het weiland slingert naar de boerderij verderop. Een groep bo men tegen de horizon. Een duinenrij achter een hek, het zijn allemaal elemerlten. Hoe meer u leert zien, hoe beter u fotografeert. Om het de beginner gemakkelijk te ma ken, zijn een aantal simpele regels opge steld. Men noemt die met een duur woord: CompositieregelS. Dit houdt in, dat als u uw foto maakt volgens deze recepten, er prak tisch altijd een redelijke plaat ontstaat. U kunt het vergelijken met een kookboek. Wan neer u voor het eerst zou gaan koken, werkt u het best door de recepten in het kookboek precies te volgen. Wanneer u chefkok van het Hiltonhotel bent,, leest u geen kookboek meer. In het eerste geval, dus dat van de begin neling, is het kookboek onmisbaar. Er ont staat altijds iets eetbaars. De chefkok doet het „uit zijn blote hoofd" en hij Waakt iets rukkelijks! VAN LINKS NAAR RECHTS. Om nog even op dat slingerpaadje terug te komen, wanneer een paadje zich van links onder naar rechts boven door uw zoeker be weegt, doet het ons het prettigst aan. In het algemeen is een „beweging", een lijn dus, die van links naar rechts loopt, voor ons Euro peanen het mooist in een schilderij. U zul! in Japanse of Chinese^ prenten een totaal an dere compositie zien. Daar is het veel mee horizontaal, denk aan de lange, smalle rol schilderijen van de Chinezen. Dat zit waai schijnlijk in ons handschrift, dat ook van links naar rechts gaat. Bij de Chinezen gaa' het op en neer Leren we gebruik l« maken van deze kenne- BfoMHi xU J3y hel achterover Joloyrajeieu krijg je dit resultaat. grafeert de weidse ruimte, ziet u op de c» mera niets van die afstand terug. Ook al vaar er een schip op zee of op dat meer. Ons ooi kan op dat platte plaatje niet vergelijken Maar indien we een boom, een hek of eei mens vlak bij de camera, in het beeld op nemen, is het anders. Dan zien we duide lijk verschil tussen het grote voorwerp dicht bij en het kleine scheepje aan de horizon er datdat vertelt ons dat er een grote af stand is. VERAF OF DICHTBIJ. De meeste Nederlanders maken hun opna men van mensen of groepjes van een veel te grote afstand. Dan zien we een kiekje var een terrasje waarop een hele massa mensen. Men wijst een stipje aan en zegt „Dat is Mien". Maar geen mens kan Mien herkennen! Ook de foto van Jantje in de tuin mislukt op die manier. Het terras neemt u met Mien op niet meer dab bijv. 5 meter, Jan tje op ten hoogste 2.meter. Sterker spreekt de zaak bij foto's van en in het landschap- Een paard bij een hek? Mooi onderwerp; Kruip er op niet meer dan 15 meter naar toe, zo zien we iets van het landschap en iets van hel paard. Een molen aan een vaart? Prach tig, zorg dat u het wiekenkruis er nèt op hebtdan bent u zeker dat u de molen er redelijk op hebt staan. NIET ACHTEROVER Als we een hoog object willen fotograferen, is er wel eens kans dat de toren of molen niet helemaal op de kiek komt. Geen nood denkt u, ik houd de camera iets achterover en de zaak is rond. Later ziet u dat de toreni op de foto achterover valtProbeer lie-! ver steeds zoveel achteruit te gaan dat u de toren, zonder gekantelde camera, op de prent; .krijgt. Is het niet gelukt en u hebt toch een achterovervallende molen of toren? Dan kunt u eens praten met uw lotohandelaar. Deze kan de foto bij het vergroten .onthoe-' ken". U moet dan een handvergroting laten maken, maar dan is uw toren weer recht. Le hun kele comi volg 1-0; H. E alsn* hote club van V ro tan Bij de toren van Pisa echter ken minder gewenst. SAMENVATTING. Een foto is (schijnbaar) si lijnen en vlakken. Compositie techniek om die lijnen en foto te plaatsen dat een dat onthoe-j engesteld uil temt men de lakken zo in de tngename indruk ontstaat. In het begin zullen we zoveel moge lijk het recept slaafs moeten volgen. Later leren we buiten de spelregels om toch goede - foto's te maken. Licht en schaduw spelen ook hun rol in de compositie. De voorgrond is een middel om diepte in de foto te brengen. Probeer altijd zo dicht mogelijk bij uw onder werp t« komen.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 2