Kl-vereniging boekte vooruitgang Holten naar Luctor Nationale inzameling van Leger des Heils Geld voor bijvoorbeeld kleurentelevisie of nieuwe aute Pur©ifroUdiLd Ingezonden Plattelandsvrouwen hielden snoeimiddag DomP°bre«W Pleidooi voor behoud van onze Waddenzee persoonlijke lening KIND EN BADWATER MOTORSPORT IS SPRINGLEVEND" Ook de vrouw krijgt te maken met ruilverkaveling Jan Strijbos met kleurenfilm: Waarom zou u het niet lenen? Algemene Bank Nederland Bazaar en show Welf are werk OPSTELLING HOLTEN I Amstel Gold Race Blauw Wit gaat naar Denekamp foprijders KNMV weer in training De tijden veranderen Zaterdag 2 maart 1968 8 De Dorpsstraat wordt drukker en drukker. Het lokale verkeer neemt sterk toe. De be langrijkste functie heeft deze straat echter nog steeds als een deel van de verbinding tussen Amsterdam en Enschede. Binnenkort zal er door de aanleg van de E-8 veel veran deren. Dat is maar goed ook. Anders zou de situatie op de foto die van de Dorpsstraat in het jaar 2000 kunnen zijn In de rayonvergadering van de K.I.-vereniging „Zuid-West-Over- ijssel", die vrijdagavond in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalf sterman, onder voorzitterschap van de heer H. Beldman, ge houden werd, heeft de hoofd-inseminator, de heer M. Miedema, een voorlopig overzicht gegeven van de resultaten van het afgelopen bedrijfsjaar. Het officieel verslag zal nog aan de deelnemers wor den toegezonden. Leden zijn de drie coöperatieve zuivelfabrieken te Holten en Markelo en „IJsseldal" (Colmschate, Bathmen en Wesepe). Het aantal bedrijven dat deelnam is weliswaar van 1473 in 1966 tot 1426 in 1967 teruggelopen, maar het aan tal eerste inseminatie bij de roodbon ten is belangrijk toegenomen en be droeg 15.597 met een drachtigheids- percentage van 66,9 procent. Voor het zwartbonte veeslag bedroeg dit aan tal 1973 met eveneens 66,9 procent aan drachtigheid. Dit sperma werd hoofdzakelijk betrokken van Hellen- doorn en een klein deel van de K.I.- vereniging Almelo. De winterinsemi- natie doet wel schade aan het drach- tigheidspercentage verklaarde de heer Miedema, omdat de z.g. tochtig heid moeilijker valt te constateren. Er is 544 maal sperma betrokken van vreemde stieren. Sperma in tablet- vorm, geconserveerd in koolzuurijs, is een teleurstelling gebleken, omdat de temperatuur niet laag genoeg is. Men doet het nu met vloeibare stik stof hetgeen beslist betere resultaten geeft. Het financieel resultaat is, niet zo, bevredigend geweest,' "vefk'ldardë dé' heer Miedema. In de plaats van een voordelig saldo in 1966 is er nu een nadelig saldo van f 1271,16. Dit moet zowel aan de gestegen lasten, t.a.v. de voeding der stieren, lonen, labo rato riumkosten, omzetbelasting en organisatiekosten worden toegeschre ven als aan de inkomsten. Het tarief voor voorkeur stieren bedraagt f 15,- en zonder voorkeur f 14,-. Men had gerekend op een fifty-fifty-verhou- ding. 1-Iet aantal voorkeur insemina ties bedroeg echter maar 4819 tegen geen voorkeur 10.889. De oorzaak moet gedeeltelijk gezocht worden in het feit, dat de melkveehouderij min der voorkeur voor bepaalde stieren heeft dan de fokkerij. De totale uit gaven bedroegen f 271.059,94 en de inkomsten f 269.788,78. De heer Miedema ging uitvoerig in op de bruikbaarheid van de stie ren. „Hannibal" gaf de meeste inse minaties, nl. 2236. „Bouke" met 1175 is tegengevallen. De afstammelingen- keuring heeft bewezen, dat hiervan geen verwachtingen bestaan. Van ..Elly's Christiaan" "is nog geen pro- duktievererviiig bekend. Wegens de zware-kalveren is hij niet geschikt voor pinken. „Rolanda's Sjaak" heeft een goede produktie. De exteiieur- vererving is iets minder. De stal heeft een aantal zgn. wachtstieren, o.a. Prins, Richard, Otto, Baron, Ronnie, die na pl.m. 1000 insemina ties voorlopig met gebruikt worden. Dit wachtsysteem bewijst zijn nut. Nieuw aangekocht zijn Willemien's Gustaaf, Floris en Ferdinand. Bij de aanvang der vergadering heette de voorzitter in bijzonder wel kom de hoofdbestuux-sleden, de heren Kottelenbei-g uit Markelo en Dènne- boom uit Bathmen. Bij de bestuurs verkiezing voor het rayon werd de heer H. Beldman met bijna algeme ne stemmen hei"kozen. In de plaats van de heer H. Landeweerd, die we gens het bereiken van de 65-jax~ige leeftijd niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer E. Stam en in de plaats van de heer G. J. Rietberg, die zich wegens zijn talrijke functies niet hex'kiesbaar stelde, werd na drie. stemmingen tussen de hei-en Joh. Toorneman en A. Veltkamp, eerstge noemde gekozen. Aan het slot van de vergadering heeft de. voox-zitter de heer G. J. Rietberg, die één van de mede oprichters en destijds secretaris-pen ningmeester van de K.I.-vereniging was en laatstelijk nog bestuurslid, bedankt voor zijn belangrijk aandeel in het werk der vereniging. Ock bracht hij dank aan het lid van de rayon-commissie, de heer H. Lande weerd. Voordat hef zóver was, vertoonde de heer.Miedema nog een paar film pjes, o.a; "met een" beeld van Het werkgebied der vereniging en met tropische natuuropnamen. „Wat u voor andei'en zo aantrek kelijk maakt, dat zijn uw stoot- kracht:, een zekere mate van blij moedigheid, zin voor realiteit en dat u van hoog tot laag naast de ander staat. Niet in het minst naast dien, die oud geworden zijn, maar ook naast jongens en meisjes, die mis schien veel zakgeld krijgen maar niet de minste of geringste liefde" aldus prof. mr. I A. Diepenhorst- tijdens een dienst in het Concertge bouw te Amsterdam tijdens de na tionale congi'esweek van het Le ger des Heils in Nederland, gehou den in april 1967. ■Tijdens een ontmoeting van de internationale leiders van het Le ger des Heils met een aantal promi nente personen in Londen, sprak de Engelse minister van Technologie, Anthony Wedgwood Eenn: „Wat ik zo zeer waardeer in het Leger des Heils is het idee dat het heeft van een oorlog, niet zo maar een vage vrede met iedereen en ai- les want er zijn dingen in het leven waartegen men beslist moet strij den. Het idee van een Leger, dat ten strijde trekt tegen het kwaad, brengt een spanning in de samen leving, die niet mag ontbreken. Dit is de reden waarom de ideeën van een leger, en van uniformen, en van officieren, en, als ik het mag zeggen, van de gelijkheid van man nen en vrouwen in deze'strijd, ideeën zijn die nu even r-elevant zijn als ooit tevoren. In feite is het zo, dat de oorlog tegen 't gebrek die steeds sterkere nadruk krijgt in het poli tiek denken, zijn oorsprong vindt in de vroegste opvattingen van het Le ger des Heils". Dit Leger houdt van 4 maart tot 17 maart 1968 zijn Heilssoldaten, voorzien van een identiteitsbewijs, en let u vooral ook Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u in zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 390) iedere gewenste inlichting geven. U bent welkom bij de HOLTEN Larenseweg 3 Telefoon (05483) 15 7 1 op de ,,S" op de ki^aag, zullen in die periode bij u aankloppen met een lijst of een collectebus. U kunt ook gireren op nr. 120120 t.n.v. „Het Hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam", gaarne met vermelding: „Nationale Inzameling". -^-smetteloos zuiver In hotel I-Iolterman, in de z.g. blau we kamer, wordt dinsdag, 5 maart, tussen 14 en 16 uur 'n bazaar en ten toonstelling gehouden gemaakt van artikelen door Iioltense patiënten, die deelnamèn aan het z.g. welfare- werk van de afdeling Holten van het Ned. Rode Kruis. Enkele handwex-kjes worden alleen tentoongesteld, maar de meeste ax~- tikelen zullen te koop zijn. Het be treft hier 'n bescheiden bazaar en expositie, maar de dames, die dit welfarewerk verzorgen n.l. mevr. G. IT. A. Weijl-Goldstein, mevr. H. Maats-Kevelam én mevr. Van der Meulen-Kolkm'an, zouden het toch wel bijzonder op prijs stellen, wan neer de ingezetenen en met name de Holtensè vrouwen, deze middag een kijkje zouden komen nemen. „Kijken en kopen" is hun devies Met kopen kan men het werk van deze dames en van de Rode-Kruis-afdeling be langrijk stimuleren. En ook de pa tiënten zal men er natuuxTijk 'n groot plezier mee doe. In 4B zijn voor zondag de volgen de wedsti-ijden vastgesteld: La Pre- mière-MVV, Stevo-Reutum, TVC-De Tukkers, Nijverdal-Enter en Luctor et Emergo-Holten. Als de roodzwarten weer in vorm zijn, kan dit een spannende ontmoe ting worden. Zij hebben de faam be ter uit te spelen dan thui^. Welnu zondag zullen zij dit, naar wij hopen, waar maken. De Almeloërs staan met een wedstrijd meer gespeeld 2 punten op Holten achter. Daarin zit een prognose, maar bij voetballen kun je er soms zo weinig op aan. Er is aanhoudend getraind. Wij houden het er op, dat de rust van zondag de Holtenaren geen kwaad heeft gedaan. In de laatste wedstrijd tegen TVC leken de roodzwarten wat uit het lood geslagen en dan kan een kleine rust periode soms wel eens zuiverend wer ken. De supportersvereniging laat 'n bus lopen. Zij rekent op de aanwezigheid van, het hele legioen om de jongens een hart onder de riem te steken. Vertrek vanaf de Smidsbelt om 13.30 uur. De stand in 4B is als volgt La Première 16 11 2 3 24 37-18 De 'Zweef 16 8 5 3 21 38-25 Holten 14 8 3 3 19 23-16 Luctor 15 7 3 5 17 39-28 Enter 16 6 5 5 17 20-20 Nijverdal 15 6 3 6 15 36-30 Tukkers 16 5 5 6 15 18-23 Reutum 16 5 4 7 14 23-31 TVC 15 3 5 7 11 22-26 Stevo 14 2 3 9 7 14-40 MVV 15 3 2 10 8 16-34 3.45 u. '3.45 u. 2.30 u. 10.00 u. 10.00 u. PROGRAMMA Zaterdag: Holten blExcelsior b 1 Excelsior c3Holten c2 Holten cl—GFC c2 Holten d2Haarl. Boysd 1 Holten dl—DES dl Zondag: Luctor et EmergoHolten 2.30 u. Enter 2Holten 3 2.30 u. RKSV 3—Holten 5 2.30 u. Holten (uit tegen Luctor et Emer go): doel Breukink - achter: Soer Hommes en Brands; midden: Kaiser en Mai-'kvoort; voor: Veneklaas Kwin- tenberg Klein Velderman Den Heijer ën Nijenhuis. HOOFDPIJN POEDERS KIESPIJN POEDERS HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend De Amstel Gold Race, de klassieke wegwedstrijd voor beroepsx-enners, wordt dit jaar gehouden op' vrijdag 19 april (dus niet op 30 maart zoals eerder vei-meld). De start is 's mid dags om half één in Helmond: de fi nish 's avonds om half zeven in de Zuid - Limburgse plaats Esloo. De totale afstand bedraagt 243 kilome ter-. Amstel Gold Race, die dit jaar voor de derde maal wordt gehouden, telt mee voor de Coupe du Monde (voor merkenploegen). Er zullen ruim 120 renners uit binnen- en bui tenland aan de start komen. Blauw Wit 1 maakt zaterdag de reis naar Denekamp waar gespeeld wordt tegen het eerste van de Sport club Denekamp. De grensbewoners hebben evenals Blauw Wit de puntjes hard nodig en ze zullen dan ook alles op alles zetten om de volle winst thuis te houden. De wedstrijd begint om 4 uur. Blauw Wit speelt om 3 uur thuis tegen Excelsior 4 en moet in staat zijn om in ieder geval de halve winst te grijpen. Voor de blauwwitte jeugd werd slechts én wedstrijd vastgesteld n.l. GFC cl-Blauw Wit cl. De Goorse jon geren zijn ongeslagen (uit 10 wed strijden 20 punten). Aan Blauw Wit de eer om ze de eerste nederlaag toe te brengen. De schaatswedstrijden op de tele visie, het carnaval in het zuiden dat veel rijders telt en de Twee- wieler-Rai in Amsterdam, waar ver schillende motorcraeks hun stand moesten inrichten, was de oorzaak, dat de opkomst voor de training van de toprijders der K.N.M.V. zondag middag op het motorcross-circuit in de Beuseberg wat beneden de ver wachting bleef. Toch is er door een twintigtal rijders intensief getraind op de zware motoren. 's Morgens werden de deelnemers bij café „De Poppe" ontvangen door de voorzitter Dick Muller en enkele leden van de Holtense motorcross commissie. Na een korte conditietraining ter plaatse vertrok men in looppas naar het cii-cuit, waar Jan van der Hoek de leiding had van conditie training en Rudi Boom de motor- training verzorgde. Onder de deelnemers waren de beide reeds genoemde bekende top figuren en verder J. Wolsink uit Hen gelo (G), Jo Roelofs uit Gorssel, Br, i-Iaker. Badhoevedorp en J. Roosink uit Rijssen, die zich sinds kort een plaats onder de toprijders veroverd heeft. Een kwartier staande rijden, in paren van twee rijden, het trach ten te passeren en tal van andere situaties werden intensief beoefend, zodat het nog vrij talrijk opgeko men publiek op het mooie cii-cuit, onder zwaar motorgeronk, gratis tal van stunts te zien kreeg. Een paar uur zijn de rijders vanaf 's middags 2 uur bezig geweest. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Het was een voortreffelijke gedachte van de plaatselijke afdeling van „Volksonderwijs", de vogel- en natuurkénner Jan P, Strijbos uit te nodigen, in Holten een filmavond te komen verzorgen. De vele aanwezigen, die de zaal van „Amicitia" geheel vulden, hebben enige uren met veel belangstelling en plezier naar de voordracht en uitstekende kleurenfilms van de heer Strijbos geluisterd en geke ken. Voor weinig geld heeft iedereen een prachtige en comfortabele reis over .de waddeneilanden en de Waddenzee kunnen maken en aldaar het natuur- en vogelleven kunnen gadeslaan, zó duidelijk en van zó dichtbij, als men het op eigen gelegenheid nooit te zien zou kunnen krijgen. Het is verrassend: Wat een won derlijke wereld heeft zich in net Wad dengebied nog kunnen handhaven! De spreker ging evenwel niet voorbij aan de steeds verder opdringende geva ren door menselijke bemoeienissen (landbouwvergiften, bouwwerken). Strijbos liet ons van dit menselijk ingrijpen enige resultaten zien: re sultaten, die even overtuigend als triest wax-en! De heer Strijbos vertrouwde zijn gehoor toe, dat hij echt niet uitslui tend voor zijn eigen plezier soms da gen achtereen in zijn schuiltentje ijzige kou had zitten lijden! Eén van zijn motieven kwam voort uit het snode plan, dat een planoloog (met de bekende naam Thijsse) kort voor dien verkondigd had. Deze heer wil de namelijk niets minder, dan de hele Waddenzee afsluiten en droog maken! Terecht kwam Strijbos (en met hem' vele anderen) daartegen in het geweer! Met deze films, 1ij- dens de laatste paar jaar geno men, is aangetoond, hoeveel kost baars en zeldzaams er zou verloren gaan, indien deze ideeën ooit zouden worden verwezenlijkt. De voorzitter van de vereniging voor Volksonderwijs, de heer Brou wer, vulde in zijn dankwoord het betoog op zinvolle wijze aan. Hij herinnerde aan de vele en vaak strij dige belangen, die gemoeid zijn bij de uitvoering van een groot planolo gisch project als juist genoemd en wees op de noodzaak, dat alle betrok ken partijen bij zulk overleg worden betrokken. Terecht bracht hij het nogaanwezige natuurschoon in on ze eigen Holtense omgeving, waar aan sids jaren onafgebroken wordt geknaagd, onder de aandacht, en hoopte, dat de verliezen door huizen bouw enz. beperkt zouden blijven. De hierboven uitgesproken be- Jaarvergadering M.AC. rDe Hollerberg 55' De MAC „De Holterberg" heeft woensdagavond in een druk bezoch te ledenvergadering in haar clubhuis café Vruggink, een voorlopig zo ine r- progrannna vastgesteld. De motor sport is in Holten nog springlevend verklaarde de "voorzitter, de heer H. W. Goor man, alleen wordt 't steeds moeilijker om de vereiste vergun ningen te verkrijgen voor de evene menten, die men gaarne wil organi seren, vooral met betrekking tot de oriënterings- en ^pugzejiittem.yvmir- bij het parcours buiten de gemeente ligt. Voor 9 maart, 5 mei en 29 september werd een orïënteringsrit gepland. Op 15 juni, 24 augustus en 19 oktober zullen gezelligheidsritten worden gehouden. Als belangrijk evenement slaat op het programma de motorcross op zondag, 9 juni, op het circuit in de Beuseberg, die ditmaal als kam pioenscross voor de 250 cc senioren is aangewezen. De organisatie van deze cross werd uitvoerig besproken en de pen ningmeester van de organisatie-com- Een groot aantal Di.jkerhoekse plat telandsvrouwen nam dinsdingmiddag ib „Het Bonte Paard" deel aan een stek- snoeimiddag, die onder leiding stond van de Zwolse tuinbouwlerares mej. G. Sprokholt. Het wax-en de ka merplanten, die deze keer aan bod kwamen. Mejuffrouw Sprokholt liet aan de hand van door de deelneem sters meegebrachte planten zien, hoe er gesnoeid moet worden en zij ver telde van welke soorten men stekken snijden. Andere planten daarentegen moet men door scheuring vernieu wen. Is de plant flink ingesnoeid, dan is aan te raden de pot goed schoon te maken en nieuwe aarde te ge bruiken. De stekken zet men, om ze te la ten wortelen, in kleine potjes meheen speciaal grondmengsel van aarde en scherp zand. Het verdient aanbeve ling daarbij een z.g. groeistof te ge bruiken, die in het bijzonder de wor- telgi-oei bevox-dert. Dan gaat er een dun plasticzakje omheen en na een paar weken kan men zien, dat het plantje begint te groeien. Het plastic zakje moet dan verwijderd woi'den. Stekken kan men ook wel op water zetten, maar het oppotten daarna ver eist veel zorg, omdat de worteltjes zo is voor deze werkjes bij uitstek de geschikte tijd. Na de pauze gingen de deelneeem sters zelf aan het werk. Er werd met animo gesnoeid, gestekhen gescheurd Ook wei-den veel plantendelen onder ling gex-'uild. Er was voor voldoende aarde, zand en potjes gezorgs, zodat aan het eind van de middag iedereen met goed behandelde planten en stek ken naar huis kon gaan. de kracht van een verkoudheid aw bij Vader, Moeder en Kind.nm missie waarin vertegenwoordigd de braderiecommissie de heer F. ter Hoeven, bracht verslag uit van de financiële resultaten van de mo torcross '67. Deze bleken gunstig te zijn, zodat alle renteloze aandelen konden worden afgelost. Verder wei-den de taken van de Overijsselrit, die op zaterdag 9 maart wordt gehouden, verdeeld, waarbij ieder spontaan zijn mede werking toezegde. In-het- begin-van de vergadering bracht de secretaris, de heer Joh. Arfman, een uitvoerig jaarverslag uit, waarin hij de verschillende eve nementen van het afgelopen jaar de revue liet passeren- Het ledental van de club bedraagt momenteel 100. Financieel heeft de vereniging ook goed geboei-d. Uit het financieel ver slag van de penningmeester, de heer H. Egberts, bleek, dat deze het boekjaar 1967 kon afsluiten met een voordelig saldo van f 586.01. De kascommissie bracht bij monde van de heer D. Jansen verslag uit duchtheid wordt ook door onderge tekende gedeeld. Onverdroten zijn we doende, op verschillende manie ren de natuur steeds verder in een akelig klein hoekje weg te drukken. Hoe moeten wij de rol, die de plano logie hier vervult, beschouwen? Wanneer een planoloog beweert, dat lïolten in de nabije toekomst 15.0f>0 inwoners zal (moeten?!) tellen, en dan meteen maar de Zuurberg in het uitbreidingsplan betrekt, ga ik mij afvragen, of hier niet al te veel met potlood en rekenmachine wordt ge werkt! Op de ingeslagen weg door gaande (en het tempo is gevaarlijk hoog!) maakt men spoedig van Ne derland één groot recreatie- en bun galowpark, hetgeen zeggen wil, dat men dan tegelijk mét het planologi sche badwater het recreatie-kind zal hebben weggegooid Het is zeer te wensen, dat een ieder, die in deze gemeente een stem in de desbetreffende besluiten heeft, deze kwestie terdege en van alle zij den bekijkt! Tussen twee haakjes: zou men pla nologie óók in het klein kunnen be drijven? In dat geval valt er in Hol ten nog iets te doen. Het *errein tus sen Waagweg en Kerkhofsweg, waar al sinds jaar en dag naast de irieste bouwvallen van het oude slachthuis een verzameling naargeestige lood sen aan het verrijzen is, lijkt mij geen verfraaiing van dit „Ideale Toe ristenoord!". H. P. (Naschrift van de redactie: De schrijver ziet, voor wat het tweede deel van zijn betoog betreft, spoken op klaar lichten dag. Onverdroten wordt door allerlei instanties gewerxt om doormiddel van bestemmings plannen, structuurp'-mnen en streek plannen onze steer' groeiende be volking een aanti kkelijke woon plaats (met groer 'roken en ver keerswegen) te bieden en anderzijds zoveel mogelijk natuurschoon en re creatiegebied te behouden. Heeft hij zich wel gerealiseerd, dat dit steeds weer een kwestie van wikken en we gen is en heeft hij zich wel eens ernstig verdiept in de opzet van de ze plannen? Of wil hij de wassende bevolking onderbrengen in torenhoge flats en daarmee het aanzien van ons dorp verpesten. En ook dan zelfs zal er veel bouwterrein nodig zijn om woongelegenheid te realiseren). en verklaarde kas en boeken keurig rn orde te hebben bevonden. Naast de heer Jansen werd als nieuw lid van deze commissie aangewezen de heer H Biesters. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de heren G. Zaal en A. Schuppert, die zich wegens ver huizing en drukke werkzaamheden niet.,herkiesbaar stelden, gekozen de heren D. J. Schooien en II. Krieger. Bij de- rondvraag- kwam een voor stel aan de orde om een stuntrij- dersgroep uit de motorclub te for meren als z.g. motorkozakken. Een twaalftal meest jongere leden gaf zich ter vergadering op om aan de training deel te nemen. Een commissie uit deze rijders zal met het bestuur de mogelijkheden be studeren o-m. met het oog op de aanschaffing van een tiental moto ren en verdere attributen. Wanneer deze mogelijkheden er zijn zal reeds in maart met de training worden be gonnen. De voorlichting over de ruil verkaveling in het blok Holten- Markelo door de Kon. Ned. Hei de Mij. en de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in de ver schillende buurtschappen is telkens gevolgd door een alge mene sociale en economisch- sociale voorlichting voor de vrouwen. Het initiaitef hiertoe is o.a. uitgegaan van de streek- verbeteringscommissie te Mar kelo en de contactgroep van ver tegenwoordigers en vertegen woordigsters van de plattelands organisaties te Holten. De voor lichting werd gegeven door voorlichtster van de standsor- Op maandag 26 februari kwam Jan Strijbos met zijn kleurenfilm over de Waddeneilanden naar Ami citia, op berzoek van de afdeling van Volksonderwijs, die voor haar leden een culturele avond had gepland. De voorzitter, de heer B. H. Brouwer, heette hem welkom, evenals de leden der vereniging en de overige aanwe zigen, die belangstelling hadden voor de aangekondigde film. Er waren on geveer "130 personen aanwezig. „WEES WIJS MET DE WADDEN ZEE". De heer Strijbos schetste de ramp zalige gevolgen voor mens, plant en dier wanneer vroeg of laat de Wad denzee zou worden ingepolderd, met het doel land aan te winnen. Er moet worden verhinderd dat door het aan leggen van een dam de eilanden wor den vei'bonden met het vaste land. Wij hebben behoefte aan recreatie gebieden. Als er dammen worden ge legd zijn de eilanden geen eilanden meer. Het gehele beeld zou totaal worden gewijzigd. Worden de bewo ners er gelukkiger door? Toeristen komen er thans duizendeó. Zij genie ten van de boottocht, van het klotsen der golven, van het. schommelende schip en van het idee op een eiland te zijn. En slechts 10 pet., van de zeebodem zou vruchtbaar land zijn. Nu vangt riïen rond 94 miljoen kilo vis, kokkels en garnalen jaarlijks in deze binnenzee, ter waarde van 20 miljoen gulden. Talloze wadlopers gaan. tochten ondei-nemen over de naakte slikken van de Groninger en de Friese kusten naar de eilanden! In het zeilen vinden velen genoegen en verstrooiing. Let op onze fauna! In dit gebied leven 1450 zeehonden. Met behulp van helicopters zijn ze geïnventariseerd. Duizenden zeevo gels .vinden op onze eilanden nog broedplaatsen, brengen hun jongen groot, genieten leVensruimte. Er is 'n prachtig zeer grote kolonie zilver meeuwen. De grote stems zijn prak tisch al verdwenen. De eidereenden nestelen nog op alle eilanden, echter het talrijkst op Vlieland, Visdiefjes zijn er nog, maar door voedselvei'gif- tiging sterven er veel. De dwerg stern is bijna verdwenen. Strijbos wekt allen op om te vechten voor het behoud van het prachtige Waddenge bied en eindigt zijn begeleidend wo aan het slot van de avond met ,Wëes wijs met de Waddenzee", DE FILM Jan Toxopeüs, de voormalige strand voogd van Rottum ver-schijnt op het doek en met hem dat eiland. Ook Ruttomei'plaat, een, kunstmatig ge vormd. stuk grond, met duinbeplan-t ting. Alle Waddeneilanden krijgen hun beurt. Er zijn mensen, huizen, straatjes, boerderijen, vuurtorens. De kleuren doen het prachtig. Opnamen over flora en fauna overheersen en dan in 't bijzonder die over het vo gelleven. Broedende vogels zien we veel, soms van heel dichtbij! De scholekster, de kievit, de stem, de wulp, de kluut. Sommige zitten tus sen de schelpen, andere tussen helm gras of tegen een heidekant. De kie kendieven huizen, in 't riet langs een moeras. De kleine jongen vechten, al met elkaar. Wel vier dagen moest Jan Strijbds in een schuilhut zitten, half verkleumd door de koude, om een grote troep fotgansen te filmen. Bij dit alles vertelt de ruim zeventig jarige cineast met ki-achtige stem. Velen genoten van film en van zijn voordracht. In een slotwooi-d dankte de heer Brouwer hem voor het gebodene. In 't bijzonder zullen de bewoners der Waddeneilanden, al dus de spreker, u dankbaar zijn voor hetgeen u hebt vastgelegd en voor ons hier in deze mooie omgeving met weiden, bos en heiden is het een stimulans om te waken over het geen aan ons is toevertrouwd. Nog leven hier reeën, vossen, koiTioen- ders, fazanten en verschillende spechtensooi-ten. Nog broeden honderden weidevo gels in de broekgi-onden, Bij het on derwijs en bij de voorlichting in de pers moet hier alle aandacht aan worden geschonken. SCHOLIEREN. Maandagmiddag vertoonde Jan Strijbos zijn Waddenfilm voor de kinderen van de beide openbare lage re scholen in het dorp, uitgezonderd de klassen 1, 2 en 3 terwijl alle leerlingen van de plaatselijke huis houdschool de voorstelling, die gehou den werd in Irene, ook bijwoonden. Dinsdagmorgen was dezelfde zaal no geens tot in alle hoeken bezet door leerlingen van de Scholengemeen schap Holten. Ook deze filmverto ningen op maandag en dinsdag wa ren door Volksondex'wijs gepland. De scholen droegen bij in een gedeel te van de kosten. De leerlingen had den vrij entree. ganisaties en de bonden van plattelandsvrouwen. De laatste middag werd woensdag gehoudem in hotel Holterman voor de dames uit de buurtschappen Neei'dorp eh Holterbroek. Er waren in tegenstelling met Espelo en Dijkex-hoek maar wenig dames opgekomen. Mej. L. Hoving, econo- misch-sociaal medewerkster van de OLM en Ned. Bond van Plattelands vrouwen, toonde de bezoeksters door middel van een veertigtal dia's de vele aspecten van het ruilverkave- lingsgebied Holten-Markelo en gaf daarbij een opsomming van de be staande situatie en door ruilverka veling mogelijk nieuwe ontwikkelin gen op velerlei gebied. Bevolkingsgroei, industrie, vreem delingenverkeer, wateroverlast, we genverharding, onderwijs, bedrijfs investering, woninginrichting, boek houding en administratie en nog ve le andere ondei'werpen passeerden de revue. En ondertussen werd over al die onderwerpen een babbeltje ge maakt. In verhouding tot de bedrijfsgroot- te vindt men in Holten een verder doorgevoerde mechanisatie dan in Max-kelo. Met name ten aanzien van het mechanisch melken is men b.v. in Holten verder gevorderd. Ten aanzien van de bedrijfsge bouwen in het ruilverkavelingsge- bied kan gesteld woiden, dat 31% in goede staat verkeert, 69°/o is matig. Een vierde deel heeft een niet of nauwelijks, voldoende stalling. Het meewerken van de vrouw in het bedrijf kan gemiddeld op 4 a 5 uur per dag worden gesteld. Ratio nalisatie kan o.m. verkregen worden door invoering van een moderne keuken, waardoor meer tijd voor het gezin vrij komt. Met betrekking tot de bedrijfsop volging blijkt uit de statistieken, dat boeren, ouder dan 50 jaar voor 3U een opvolger hebben. 2/3 van het aantal opvolgers is ouder dan 30 jaar. Sinds 1947 is ys deel van de agrarische beroepsbevolking minder werkzaam in de landbouw. Dit aantal bestaat niet alleen uit zelfstandigen, maar ook uit meewerkende zoons. Ten aanzien van de jeugdige vrou welijke bevolking verricht in het ruil- verkavelingsgebied Holten-Markelo 61% huishoudelijke arbeid, 11% kan- toorarbeid en is 6% werkzaam in de verpleging of in de gezinsverzorging. Mevr. L. Steenhuis-Wieringa, die de leiding had van deze bijeenkomst heeft mej. Hoving aan het slot dank gebracht, voor haar voorlichting.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3