Katholieke en jongeren over protestantse het geloof Artis-loket verwerkte tien dieren per dag Leder Kom over de brug Waterschap Salland gaat waterbeheersing verder verbeteren Nieuwe Mammoetschool presenteert zich al door middel van folder "1 DeKwalileits landpasla Uitslagen en programma In augustus in werking Spit, Spierpijn D AM Schaakuitslagen Blauw Wit leed forse nederlaag Schaakclub gelijk tegen Rijssen Rietvogels 2 Holten 2 (01) Primeur voor „Marjo" Time-out verschijnt maart in Waar is uw spaargeld veilig? Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland 4Vo - Spaarrekening Algemene Bank Nederland Toppunt van optimisme Zaterdag 17 februari 19(r8 Leden van de Espelose CJV en van de KPJ (Katholieke Plattelands Jongeren.) uit Heeten hebben het afgelopen weekeinde, onder leiding van kapelaan W. Standaart te Heeten en ds. J. H. Israël uit Holten in „Het Trefpunt" te Espelo gediscussieerd over beider geloofsovertuiging. Het werd een leerzame en prettige bijeenkomst waarin - ondanks de ernst van het onderwerp - de humor niet ontbrak. Naar aanleiding van het bezoek aan de Herv. Kerkdienst te Holten op 22 oktober jl. was de algemene indruk van de RK-jongeren, dat de dienst in Holten niet erg sfeervol was, eento nig, te lange preek, te veel zang en dè kerk te kaal en te sober ingericht. De Herv. jongeren vonden van de Eucha ristieviering van 4 febr, in de RK Kerk te Heeten, dat de preek daar wel heel erg kort was (plm. 7 minu ten, maar dit verschilt nog al eens bij de RK-predikers). Ook vond men de gebeden, die allemaal in het li- thurgieboekje stonden niet zo goed. Deze formuliergebeden zijn, naar hun overtuiging, vaak sleur. Men is niet zo bij het gebeid betrokken, meenden zij. De RK-gemeente in Heeten zingt beslist zeer weinig mee. Algemeen had men echter de indruk, dat in gro te lijnen de Herv. en RK-diensten wel met elkaar overeenkomen, behalve, dat de hervormden plm. zesmaal per jaar het Heilig Avondmaal vieren en de Katholieken hun communie elke week houden. Terwijl bij de rooms- katholieken de liturgie en sacrament het belangrijkst zijn, is bij de Protes tanten de woordverkondiging nummer één. Vele leden van de CJV vonden, dat de preek best, iets korter kon en soms ook meer op de hedendaagse tijd afgestemd kon zijn. Op de vraag ,,Het" verschil tussen Door ingelaste wedstrijden kwam er zondag in 4B der KNVB toch nog een volledig programma tot stand. Waarom of men Holten, dat nu twee wedstrijden achterstand heeft opge lopen. niet heeft ingeschakeld is ons niet duidelijk geworden. De uitslagen en stand waren als volgt: De ZweefReuturn 21 La Première—De Tukkers 2—0 TVC '28—Enter 2—0 Luctor et EmergoNijverdal 02 de manier van lezen van ean protes tant en een katholiek, was voor en kele groepen niet zo gemakkelijk een antwoord te geven. De rhéeste jonge lui kwamen wel tot de conculsie dat. de rooms-katholieken gemakkelijker over de dood spreken dan de protes tanten. „Zou dit aan een groter* ge loofsovertuiging liggen", vroegen sommigen zich af. De Katholiek gaat vgker naar de kerk. Protestanten trouwen niét altijd in de kerk, al is daar de laatste jaren wel véél''verandering in gekomen'. RK-jöngelui zouden in het algemeen de Zondagsheiliging niet zo wettisch (behoeven te.) nemen als zij maar naar de kerk zijn geweest. Algemeen was nten van oordeel, dat de rooms- katholieken betër feest 'kunnen vie ren. Een Christen behoort toch eén blij mens te zijn. Volgens kapelaan Standaart hebben „vasten" en „carnaval" niets met el kaar te maken. Wel vroeg hij zich af, als wij carnaval vieren zijn wij dan niet pas „gewoon" mens en zijn wij „normaal" niet vaak .ongewoon", want met carnaval zetten wij alle rangen en standen, enz. opiij. De laatste discussie vraag was: ,,Is er volgens jullie een samengaan mo gelijk cq noodzakelijk tussen protes tanten en katholieken". Tussen de discussie groepen bestond verschil van mening. Er moet meer gepraat worden tussen de béide kérken. Het Heilig Avóndmaar met elkaar vieren is (nog) niet mogelijk. Tussen domi nees en priesters, is naar 't oordeel van de discussianten een te groot ver schil. Er werd ook nog even over het „ambt" van de Paus gesproken. Men groeit naar elkaar tóe was de algemene opvatting en dan komt men er wel, al gaat dit volgens vélen (te) langzaam. Kapelaan Standaart had de bijeen komst geopend met het lezen van en kele verzen uit de Efezenbrief en ds. Israël besloot de discussie, met op te merken „De verschillen zijn er niet, om te laten zoals ze zijn". Daarom werd besloten om binnen kort weer verder te praten over wat voor samenwerking mogelijk en nood zakelijk is tussen deze beide kerken. Men besloot de opbrengst van de koffie (22.50) die gratis was ge schonken door de CJV over te maken aan de Novib. Aan het begin van de avond werd nog''■'medegedeeld, dat de toneelclub van de CJV de uitnodiging om op 28 ■febr. in Raalte het onlangs opgevoer de toneelspel „Tropenkolder" voor de CJV aldaar te spelen, gaarne had aanvaard. Stevo—MVV '29 1—1 La Première 15 11 2 2 24 36-15 De Zweef 15 7 5 3 19 35-25 Holten 13 8 2 3 18 23-16 Luctor 14 7 2 5 16 37-26 Enter 15 6 4 5 16 18-18 Nijverdal 15 6 3 6 15 36-30 Tukkers 15 5 4 6 14 18-23 Reutum 15 4 4 7 12 20-30 TVC 14 3 4 7 10 22-26 MVV 14 3 2 9 7 16-31 Stevo 13 2 '2 9 6 14-40 Holten kreeg zondag TVC '28 op be zoek, derde van onder op de rang lijst. Een wat sterkere tegenstander dan de beide onderste clubs. Maar als de rood - zwarten het hoofd koel hou den, aanvallend spelen, maar hun verdediging niet verwaarlozen, moe ten zij 'kunnen winnen. Het is de op een na laatste thuiswedstrijd van de rood-zwarten, zodat, wij verwachten dat de belangstelling zeer groot zal zijn. De supportersvereniging houdt weer een kleine verloting. Toegang tot het terrein Het bestuur van „Holten" heeft ons verzocht de sportliefhebbers er nog eens op te willen wijzen, dat toegang tot het terrein alleen verleend kan worden op vertoon van de donateurs- of ledenkaart. Wie deze niet tonen kan zal een kaartje moeten kopen. Het is voor de controleurs onmogelijk na te gaan wie lid of donateur is. Het moet een kleine moeite zijn de kaart in de zak te steken. Programma: Zaterdag: Des a2-Holten al 4 uur; Holten bl GFC bl 3.45 u; GFC cl Holten c2 2.30 u. Zondag: Holten. 1 TVC '28 2.30 u; Holten 4 MVV 3 10.30 u; Holten 3 Haart. Boys 3 12.15 u. In 4B van de KNVB spelen behalve. Holten: MVV De- Zweef; Reutum La Première, De Tukkers Stevo en Enter Luctor et Emergo. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met De actie „Kom over de brug", die ontketend wordt door samenwerking van vele kerken en énkele instanties, ter leniging van de nood op het ter rein van zending en wèrelddiakonaat begint op gang té korhéh. Een lan delijk bestuur is al geruime' tijd be zig geweest met voorèereidend werk. Dit bestuur is als volgt sa- méngeSteld: Nederlandse Hervormde kerk, ds. A. Oskamp, Voorhout, dri. C. C. Ad- dink, Holten; Gereformeerde Kerlcen in Nederland ds. P. van Strien (voor zitter van het bestuur) Delft, dr. J. van Klinken (péhhingmeéster van 't bestuur) Utrecht: Remonstrants* Broederschap mevr. drs. A. E. A. Went-Van der - Vring, Bloemendaal, drs. W. K. Moree, Zwolle; Doopsge zinde Broederschap ds. R. de Zeeuw (vicè voorzitter van het bestuur) t« Utrecht, ds. L. Laurens, Bolsward: Evangelisch-Luthèrse Kerk ds. J. Hallewas, Zaandam, dè heer J. M. Eykman, Rotterdam; Bond van Vrije Evangelische Gemeenten ds. W. d« Goedé, Nijverdal, ir. J. van Berge.yk te Arnhem; Unie van Baptisteri-Ge- meenten ds. G. van 't W*out, IJmui- den, ds. Th. Jansma, Arnhem; Oud- Katholieke Kerk B. W. Verhey, Hil versum, pastoor G. J. Blom, Dor drecht; Nederlandse Protestanten Bond ds. J. Zuurdeeg. Maarssen; Evangelische Broedergemeente' ds. Vos. Bilthoven, ds. N. M. Ei-hé, te Haarlem; Nederlandse Zendingsraad mr, C. C. W. UÏfelie, Amersfoort; Stichting Oecumenische Hulp aan 'Kerken en Vluchtelingen ds. R. de Zeeuw, Utrecht; Gereformeerde Zen- dingsbond in de Nederlandse Herv. kerk ds. H.- Harkerria (sècr. 'van hét bestuur) Zeist; Mörgehldnd-Zéndirï'g ds. K. J. Schaafsma, Utrecht'; Ne- derlandsch' Bijbelgenootschap mr. G. P. Khouw, Amsterdam; Vereniging tot Verbreiding van' het Evahgelie in Egypte geen vertegenwoordigers benoemd; Leger dés Heils Lt. Kolo nel H. Lahuis, Amstelveen. Overal in den lande zijn contact personen aangezocht en is men bezig comité's op te richten. In ons dorp was vlak na Nieuwjaar de zaak al rond en op 15 januari werd reeds de eerste vergadering gehouden. Dit geschiedde in dè consistoriekamer- van dé Gereformeerde kerk. De sa menstelling van het plaatselijk co mité is als volgt: Ds. R: Oosterhoff, voorzitter; B. H. Brouwer, secretaris en contact persoon; G. H. Wittèriberg, póstdes- kundige en administrateur; G. W. Knapen, namens Gèm. Diac. Com missie voor Internationale Hulpver lening; W. Drent, namens Gem. Zendingscommissie van de Ned.- Herv. kérk; F. Gladè, naméns Z'en- dingc. v.d. Geref. kerk; JL Lande- weerd, namens Gerèf. Mannenver- eniging; G. Stam, namens Commis sie van Beheer v.d. Geref. kerk; J. W. Aaftink-Krikkink, namens de Herv. Vrouwenvereniging te Dijker- Wanneer het Verenigd College van het Waterschap „Salland" daaraan op 20 februari zijn goedkeuring hecht, gaat hét waterschap verbeteringswerken uitvoeren in Zuid-Oost Salland, waarvan de kosten wordén begroot op f 3.294.000,Het plan hiervoor is opge steld door de Kon. Ned. Heide Mij en omvat een totale oppervlakte van 4275 ha. Het betreft hier de navolgende gebiedsonderdelen. „Lombok en Lurkenshoek" ten oosten en noorden van Heeten, „Witteveen" en ,,De Schaarsen" tën westen van Nieuw-Heeten en ten noorden van Okkenbroek en „Lettelse Leidingen" ten oosten en ten zuiden van Lettele. Uit de meest recente gegevens van de Stichting voor Bodemkar- tering, die o.m. werden gebaseerd op de grondwaterstandsgegevens (TNO blijkt, dat voor de betrokken gebieden de volgende gebieds- percentages (cultuurgrond) gedurende winter en voorjaar (te re kenen tot en met half april) als te nat moeten worden beschouwd: Lombok en Lurkenshoek 55 pet, Witteveen en De Schaarsen 40 pet en Lettelse Leidingen 37 pet. Voor de verbetering van de waterhuishouding in het gebied is het primair noodzakelijk dat de hoofdleidingen en enige zijleidingen worden verbeterd. Gezien het leemgehalte van de gronden behoeft niet te worden gevreesd, dat verbetering van de waterhuishouding' in bet voorjaar de kans op droogteschade in de zomer zal doen toenemen. Al deze leidingen lozen op het kanaal Raalte-Deventer. De Lettelse leidingen via de Soestwetering. Stuwen zullen slechts in beperkte mate worden aangebracht. Zij zijn daar geprojecteerd waar van grondwaterstandsbeïnvloeding sprake kan zijn. Het plan vormt een verdere verbetering van de waterbeheersing in het zuid-oostelijk gebied van „Salland", waar in de periode 1959-1962 de gebiedsonderdelen „Bovenloop Soestwetering oostelijk van het kanaal" en „Leidingen Okkenbroek" van het plan „ooste lijk gebied 1958", dat inmiddels moest worden herzien, wérden uit gevoerd. De verbeteringswerken van de Soestwetering hebben voor de Holtense buurtschappen Neerdorp, Dijkerhoek en Espelo belang rijk soulaas gebracht in natte perioden. hoek; L. H. Steunenberg-Schutte, namens de Herv. Vrouwenvereni ging te Dijkerhoek; A. Koopman- Hartsuiker, namens de Hervormde Vrouwenvereniging te Holten; A. Stam, namens de Geref. Vrouwen vereniging te Holten; J. A. Schup- pert, namens de Diaconie v.d. Ge ref. kerk; M. Scholman, namens de Diaconie v.d. Geref. kerk; J. Ool- bekkink, namens de Diaconie v.d. Ned.-Herv. kerk. Bovenstaande personen zijn leden van het comité, terwijl als advise rend lid nog is toegevoegd drs. C. C. Addink, tevens hoofdbestuurslid. MEDEWERKERS Ér wordt reeds beschikt over een stroom van medewerkers, die zich bereid verklaarden een wijk te ver zorgen als de tijd daarvoor is aan gebroken. De Geref. Vrouwenvereni ging overhandigde een lijst met de namen van 45 bereidwüligen, de Herv. Vrouwenvereniging kwam al met 37 en de Gerèf. Mannenvereni- ging met 24. Dan is de Hei-vormde Zendingscommisaie er nog met 85 medewerkers, die voorlopig in re serve worden gehouden. De heer G. H. Wittenberg heeft een praktische wijkverdeling gemaakt. De oude binnestad van Dusséldorp, het ondanks zijn nauwe straatjes elegante vermaakcentrum dan de Rijn met z'n vele specialiteitenrestaurantsbezit al sinds lang aantrekkingskracht tot ver over de grenzen van de Duitse Bonds republiek. Met de opening van ,,Alt Düsseldorf' in de Kurzenstrasse Nr. 7 werd de Rijnmetropool een nieuwe, zeer originele toeristische attractie rijker. Een ideeënrijke gastronoom verandrde het huis in een stijlechte miniatuur stad. Aan beide zijden van de smalle hoofdstraat staan massieve vakwerk huizen, waarvan de muren 200 jaar oud zijn. Gaslantaarns verlichten 't kleine marktplein. Straatmuzikanten of een oud orchestrion zorgen voor de juiste stemming. Leden van de schaakclub „De Pioniers" speelden donderdagavond in hun clublokaal, hotel Holterman, een aantal partijen voor de onder linge competitie. De uitslagen wa ren als volgt: H. J. Aaftink-J. van Bruggen Jr 1-0; J. Steenbergen-H. D. Grobben 1-0; C. van Geerestein- F- Groenewoudt 0-1F- Groene- woudt-H. D. Pinkert 1-0; H. Aaf- tink-C. van Geerestein 0-1; J. van Bruggen-C. van Geerestein afgebr. ...en niet duurder dan andere Het jaar 1967 hééft een grote toeloop naar het langzamerhand beroemd ge worden Artis-loket te zien gegeven. Liefst tien dieren werden er gemid deld per dag door particulieren af geleverd en het zijn niet alleen de Amsterdammers die de weg naar het lbket kénnen, maar ook mensen die van ver buiten de hoofdstad komen, tot zelfs uit het buitenland toe. Van de 3675 dieren namen de vogels hét lèeuwedeel voor hun rekening met 1583 exemplaren. Daarna volgden de zoogdieren met 946, de vissen met 440 en de reptielen met 387 exempla ren. Vanzelfsprekend kon verreweg het grootste deel onder de „geworié" die ren worden gerangschikt, zoals dui ven, cavia's of guinèse biggetjes, mui zen, parkieten, meeuwen, m ■•els, spreeuwen, eenden en mussen, maar ér was toch ook een belangrijke hoe veelheid „uitschieters" bij. Vooral 't aantal apen (38) en schildpadden (317) die tegenwoordig bijzonder in de belangstelling staan, was groter dan ooit tevoren. Voorts ontving men van particulieren onder meer twee krokodillen, twee gifslangen, 4 schor pioenen, 19 eekhoorns, die de laatste tijd als huisdier sterk aan populari teit winnen, drie kameleons, 89 wan delende takken, een civetkat, 'n vos, een wrattenbijter (een soort sabel sprinkhaan) een glimworm, twee vliegende herten, een relmuis, een huiskrekel en een zwarte zwaan, een in Australië levende soort die nota bené in 't centrum van Amsterdam tegen de tramleiding" was gevlogen. 'Hét wonderlijkste geschenk was in 1967 ongetwijfeld een luciferdoosje met vijf rattekeutels begeleid dooi de vraag: „Van welk dier zijn die?" TOESTAND RINGSLANG PRECAIR Uit de bij Art is afgegeven dieren kan men ook enigszins afleiden of het bepaalde soorten inheemse dieren in het wild al dan niet voor de wind gaat: Zo is de stand van de ringslan gen rond Amsterdam langzamerhand zeer precair geworden. In 1.967 wer den nog slechts twee van deze rep tielen naar Artis gebracht. In verge lijking met voorgaande jaren bete kent dit aantal een dieptepunt. In 1962 waren het er bijvoorbeeld nog 23 en tien jaar daarvoor zelfs 109. Vooral de bebouwing rond de hoofd stad zal de dieren die overigens ge lukkig in grote delen van Europa al gemeen voorkomen, de das hebben omgedaan. Ook het aantal egels (14) was in 1967 minder dan ooit tevoren. In 1963 ontving men nog liefst 34 van deze stekelige diertjes, doch daarna is hun aantal geleidelijk aar. afgenomen. Andere inheemse dieren, waarvan het aantal in het afgelopen jaar een achteruitgang liet zien, waren reigers en gierzwaluwen. De Artis advies-afdeling kreeg in 1967, evenais in andere jaren, heel wat vragen te beantwoorden. Vragen van meest uiteenlopende aard, over voeding en verzorging van allerlei dieren, die zowel telefonisch als schriftelijk werden gesteld. In het bijzonder vragen van kinde ren zijn vaak alleraandoenlijkst. Zo schreef een meisje: „Ik heb een mannetjeseend. Als ik1 er geen vrouw tje bij krijg, moet hij weggegeven worden aan iemand anders en je weet nooit of die iemand anders nogal veel van gebraden eend houdt. Krijg ik van u een vrouwtjeseend?" Een an der meisje: „Vroeger hadden we een schildpad die is doodgegaan aan een pukkel. Nu heb ik een ander. "Wat moet die eten?" Een jongen van acht vroeg: „Ik heb een egeltje gevonden. Ken ik hem wel thuis in een hokje houden, en wat voor eten moet hij hebben? I-Iij is gedoopt tot Jozuf. Als ik er nog een vind, noem ik hem Maria". Een meisje: „Vindt mijn marmotje aaien leuk? Hij piept als een scharnier". Een jongen: „Ik heb een moerasschildpad die heeft zo'n last van ketelsteen". Een andere jongen: We.hebben een jonge egel- varken gevonden". Een meisje: „Ik wou graag 'n brief van de konijnen". Een meisje spande -ten. slotte de Het eerste van Blauw Wit '66 heeft aan de reis naar Borne waar gespeeld werd tegen BCSV 2 weinig genoegen beleefd. Technisch en tactisch waren ze niet opgewassen tegen de Bornsen die dan ook verdiend met 4-0 won nen. Zowel Sinnema als Herman ter Beek kregen scoringskansen op een presenteerblaadje ciocli voor beide was ook dit nog een te zware opga- De schaakvereniging „Rijssen" speelde dinsdagavond in café Royal te Rijssen een competitiewedstrijd van de derde klasse A van de TSB tegen „De Pioniers" uit Holten. Het werd een gelijkspel: 5-5. De uitslag aan de borden was: J. ter Harmsel - F. J. Hol V2-V2, R. J. Koster-H. D. Grobben 0-1, G. H. Koedijk - J. Broe- re '/2-1/:, F. IJ. Krommendijk - B. van Beek 1-0, W. ter Harmsel - Mevr. H. J. Hol-Groothoff 1-0, IJ, J. Fidder - A. Stukker 0-1, IJ. Jdns - G. J. Hoeve 1-0, R. Pouw - C. van Geere stein 0-1, G. J. Pijffers - J. van Brug gen Jr. 1-0, J. Pijffers-W. Beijers Sr. 0-1. kroon met: „Mijn moeder wil graag een aapje hebben want mijn vader lijkt erop". EEN BEER VOOR DE KINDEREN. Uiteraard komen er ook talloze merkwaardige vragen van volwasse nen bij Ar*tis binnen. Zo vroeg een dame of er een remedie bestond „te gen de sexuele uitspattingen van haar amazone-papegaai", die kennelijk graag tot broeden wilde overgaan, 'n Andere dame legde Artis de vraag voor of ze een beer als huisdier voor haar ifinderen kon kopen. Alsof een beer niet een zeer gevaarlijk en in 't algemeen onbetrouwbaar roofdier is. Een acteur moest in een toneelstuk een kip uitbeelden en kwam in Artis z'n licht opsteken over de gedragin gen van deze eierproducenten. Een dichter wilde de naam weten van een vrouwelijk hert dat een gewei draagt, daar anders z'n gedicht niet „liep". Een heer vroeg: „Ik wil slan genbezweerder worden. Maar hoe kan ik aan een afgerichte slang ko men van ongeveer twee meter leng te zonder giftanden?" Bij de vol wassenen was een van de boeiendste vragen ongetwijfeld „Kan ik bij u een wandluis zien?" De Inwerkingtreding van de Mam moetwet officieel de wet op het voortgezet onderwijs in augustus van dit jaar, heeft haar schaduwen reeds lang vooruit geworpen. De par lementaire behandeling, de vaststel ling van de „Experimentenwet" en ten slotte de Overgangswet W.V.O., heeft de benadering van het voort gezet onderwijs in ons land in een stroomversnelling gebracht, die dooi de snelle structurele ontwikkeling van onze maatschappij dringend noodzakelijk was geworden. Het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft er (wanneer in de geschiedenis van het onderwijs is dit eerder gebeurd?) een publikatie aan gewijd in de vorm van een bro chure van 110 bladzijden, die ver krijgbaar is eventueel via de boek handel bij de Staatsuitgeverij te 's Gravenhage. De u.I.o.-school te Holten, thans openbare scholengemeenschap, is een van de experimenteerscholen op grond van genoemde wetten, die door haar spectaculaire ontwikkeling thans meer dan 530 leerlingen zelfs allom in den lande bekendheid heeft gekregen. Niet alleen het onderwijs aan deze school heeft nieuwe vormen gekregen ook de presentatie van de verschil lende onderwijstypen geschiedt langs geheel andere weg dan voorheen zelfs maar denkbaar was. Nauwelijks is het geluid van de hamerslag waarmede de toekenning van een krediet voor de vervaardi ging van folders door de gemeente raad werd bezegeld, weggestorven of deze folders zijn al van de persen gegleden. Juist op tijd nu de aanmel ding van nieuwe leerlingen weer aan de orde is. Het zijn twee eenvoudige. maar grafisch keurig verzorgde drukwerk jes, in de vorm van een drieluik, met een aantal suggestieve foto's van de onderwijsmogelijkheden op deze scholengemeenschap. De ene bevat, in compacte vorm, inlichtingen omtrent de verschillende In een zeer spannende en sportieve wedstrijd is het Holten 2 gelukt een verdiende 1-0 zege te behalen op het ongeslagen Rietvogels 2. Het was tot aan de rust een gelijkopgaande wed strijd met een iets sterker aanvals- spel der Holtenaren, maar de voor hoede kreeg van de geroutineerde achterhoede van Rietvogels weinig gelegenheid om van de geboden kan sen gebruik te maken. De midden linie van Holten bestaande uit Nij- enhuis en Paalman beheerste het middenveld en steunde de voorhoede goed. De rust ging in met de stand 0-0. Na de rust volgde aanvankelijk 'n verwoed offensief van Rietvogels, maar de achterhoede van Holten met kg,epe.r Jansen a.an het hpofd, hield moedig stand. Tien minuten voor het einde gelukte het eindelijk Holten om uit een prachitge aanval het enige doelpunt te scoren, hetwelk gemaakt werd door linksbuiten Nijenhuis. Hoe wel Rietvogels alles op alles zette om nog enige wijziging in de stand te brengen, gelukte hen dit echter niet, ook al, ómdat de vermoeidheid een woordje ging meespreken. Door deze ovrewinning is Holten 2 nog volop in de running om de strijd om de bovenste plaats, mede ook door het feit dat mede-kandidaat Ste vo 2 het ook niet tot een zege kon brengen. Bloemenhal „Marjo" in de Oranje straat heeft met de overschakeling op zelfbediening duidelijk gedemon streerd té begrijpen wat het wil zeg gen „met de tijd mge gaan" en „de klant is koning". De klanten zijn bij „Marjo" thans helemaal koning en ze kunnen in „Marjo's Flora rijk" naar eigen in zicht „regeren". Alles is geprijsd en na het één en ander te hebben uitge zocht kan men in een aparte ruimte zelf een plantbak vullen. Het clubblad van de volleybalvei nigingen Caraco en Levo zal in aaart verschijnen. Dit clubblad da ('inie.out heet is het eerste zèlfstan ilige blad in zijn soor( in Nijverdal. De redactie bestaat uit nrej. M. A Ekelenkamp en mej. A. Mulliof (bei den Levo) en door de heren J. G. L. Hengstman en B. J. Jansen van Ca- r«c*. Blauw Wit 2 speelde thuis tegen Ju liana 3 (Hengelo) en verloor met 5-1. Tot aan de thee (ruststand 1-2) kwam Blauw Wit. nog aardig mee doch in de 2c helft liet men het afweten. Voor Blauw Wit redde J. Schöppers de eer. De Blauw Witte junioren kwamen bot een ^eer verdienstelijke prestatie door thuis te winnen van RV a2. Hierop leek het met de rust beslist niet want toen stond de Blauw Wit jeugd met 1-3 achter. Doelman Johan Schuppert stopte even voor het rust- signaal bekwaam een penalty. Na de thee was Blauw Wit de be tere ploeg en de Rijssenarèn gingen met een 4-3 nederlaag van het veld, Gerard Kolkman trof drie keer de roos. Blauw Wit 1 speelt om 4 uur thuis tegen het tweede van Enter Vooruit dat nog in de running is naar de ti tel. De .Entemaren zulle echter moe ten winnen om hun kleine kans op de li tel te behouden en Blauw Wit mag dan ook rekenen op enthousiast spe 'oude' gasten. Blauw Wit 2 speelt om half drie in Jengelo tegen NSU 2 en moet beid< urntjes mee kunnen brengen. Voor de Blauw Witte jeugd zijn di volgende wedstrijden vastgesteld: Blauw Wit. al RKSV al 2.25 uur Excelsior c2 Blauw Wit cl 3.45 uur 4% - Spaarboekje Direct beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar f 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4%% - Spaardeposito Drie maanden opzegging 4'/2°/o - Spaardeposito Zes maanden opzegging 5% - Spaardeposito Eén jaar opzegging 51/2%. - Spaardeposito Achttien maanden vast 6% Spaardeposito Twee jaren vast U bent weikom bij de Larenseweg 3 Telefoon 1571 vormen van onderwijs, met o.a. een schematische voorstelling van de scholengemeenschap. Brugklas, Ha vo, en Meao worden er in het kort in toegelicht. Zij omschrijft voorts de verdere mogelijkheden na het beha len van een einddiploma. De andere folder behandelt de nieuwe en zeer belangrijke richting in ons onderwijs n.l. het middelbaar economisch en administratief onder wijs met een opleiding van drie jaar. Hierin is een schema van dé studie richtingen met de verplichte-, rich- t.ings- en keuzevakken opgenomen. Er zijn thans 15 van deze scholen in Nederland. Ook de toelatingseisen kan men er in vinden. Op de voorzijde van de vouwbladen prijkt een plaatje van de prachtige nieuwe school aan de Haarstraat met de artistieke wandversiering. Een fel rood vlak met in witte letters de on derwijstypen fungeert als blikvanger. De directeur van de school, de heer H. J. Hiddink, is zoals ook in de aankondigingen elders in dit blad is vermeld gaarne bereid op aanvra ge één of heide folders, naar gelang van de keuze die de ouders willen maken, toe te zenden. Op het directiekantoor van Ouwehands Dierenpark in Rhenen had men nog maar net geluisterd naar het weer bericht, dat voor het binnen land zelfs zeer strenge vorst aankondigde, of de telefoon rinkelde. Een meisje infor meerde of zij zwemles zou kunnen krijgen in Natuurbad Ouwehand. hoeveel dat zou gaan kosten en hoe lang het zou duren, voordat ze kon zwemmen. Toen het meiske volledig was ingelicht door een ove rigens verbaasde employé van Ouwehand zei ze zeer be slist: „Meneer, U hoon er nog wel van. Waarschijnlijk kom ik met nóg twee vrien dinnen." „Maar dan zeker toch wel van de zomer," zei de man aan de andere kant vand e lijn. Waarop hij ten antwoord kreeg: „Natuurlijk, meneer, ik wilde alleen nü maar even informeren maar de moge lijkheden," met een stem ais- of morgen het open badsei zoen in ons land voor de deur staat. Waar meisjes bij zó'n kou al niet aan kunnen denken. Wie lederen kleding wil kopen doet er verstandig aan naar een vertrouwd adres te stappen, zo dat men v an vakmanschap verze kerd is. Al te verlokkende, voordeli ge aanbiedingen op onbekende adressen kan men beter laten waar ze zijn, al ziet het er nog zo aardig uit allemaal. Want om maar met de deur in huis te vallen: Als algeme ne regel kan men rustig stellen dat goed leder nimmer goedkoop is. Goed leder kan niet goedkoop zijn, want leder is een natuurprodukt, de huid van een dier en de natuur le vert die huiden nu eenmaal niet per strekkende meter. Dat houdt tevens in dat er veel voor komt kijken om de mantel of het jack te vervaardigen. Leder moet goed verwerkt worden en lede ren kleding is dan ook arbeidsinten sief. Bij een mantel van stof is men al een heel eind op weg als men goede stof en het goede patroon heeft. Bij leder echter begint het dan pas. Ten eerste gaan er heel wat vel len in een jasje. Vellen, die alle maal per kleur althans wel hetzelfde verfbad hebben gehad, maar die allemaal verschillende ei genschappen hebben en op die verf dus niet alleméal hetzelfde zullen reageren. De vakman zal du$ moe ten sorteren naar kleur, naar dikte, naar souplesse en natuurlijk kwali teit. Pas als alle vellen aan de voor waarden voldoen kan men met het maken van het jasje beginnen. Dat jasje zal voorts een goede coupe moeten hebben. Bij de aan koop zal men daar op moeten let ten. Heeft een jasje geen goede cou pe dan is het om het eens met een vakman te zeggen „sjou wen". Een goed zittend jasje daarente gen is niet zwaar. Men zal het graag dragen omdat leder „ademt", waardoor men niet op ongezonde wijze van de buitenlucht is afgeslo ten. Vandaar ook dat de echt mooie jasjes ja, de wat prijzige dus ook meestal geen voeringen hebben van synthetische stoffen of kunst bont. Peperduur allemaal? Toch niet voor wie wat rekenen kan. Voor een goede wintermantel van wol bijvoor beeld zal men toch al gauw min stens tweehonderd gulden neer tellen. Toch zullen de meesten een modieuze mantel niet langer dan twee. of zelfs maar één jaar willen dragen. Een goede leren mantel is ze ker drie tot vier jaar uitstekend draagbaar. Men is er dus zeker niet duurder mee uit. Integendeel. De jas blijft ook „in", want de leder mode blijft bij, maar overdrijft niet. En tenslotte: Men wordt een lede ren jas niet zo gauw beu. want le der draagt lekker en is bovendien een persoonlijk materiaal. Daarbij is een lederen mantel of het suède jasje ook veel gemakkelij ker te onderhouden dan menigeen denkt. Met een borstel komt men al een heel eind Bovendien kan leder heel wat hebben. Zo is het bijvoor beeld helemaal niet erg als een suè de jas eens doornat regent, mits men de jas maar nooit bij de kachel droogt. Hang de jas in zo'n geval op een goed gevormd hangertje goed in model, trek de randen bij de slui ting zo nodig wat bij en laat het bij voorkeur in de wind drogen, dus niet bij één of andere warmtebron. Daarna de borstel er over en de jas ziet er weer keurig uit. Is het suède geplet na een ver blijf in een koffer bijvoorbeeld dan kan men het jasje een opfris- sertje geven door de douchecel even onder stoom te zetten en het jasj# erin te hangen, goed in model.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3