Afscheid van brandwacht de heer G. T. Jansen Holten won in matige ontmoeting van M.Y.Y. Vergadering van AR-kiesvereniging WAAROM IS ONS VERKEER NOG STEEDS NIET ALCOHOLVRIJ? TIJDENS DINER WINTERSPORT IN TSJECHOSLOWAKIJE SCHOOLBOEKEN IN AFRIKA Op en-deur-bijeenkomst mÈË'% Een groot onderwijsprobleem Bijeenkomst Jonge kerk AGENDA Hollense pupillen naar Go Ahead Belangrijke skigebieden v 'M MULUS Ij Bronchileffen Blauw Wit won vaxx Juliana 5 Vrijdag 9 februari rsxm 3 Tijdens het diner van het Hol- tense brandweerkorps, dat het afgelopen weekend in hotel Hol- terman gehouden werd, heeft de burgemeester, mr. W. H. Enk laar, de heer G. T. Jansen, die zijn functie van brandwacht le klas heeft neergelegd, omdat de werkzaamheden in zijn aan nemersbedrijf de vervulling van de taak van brandweerman niet meer toelaten, .dank gebracht voor het vele werk dat deze als zodanig verricht heeft. De heer Jansen was vanaf 1 maart 1956 aan de brandweer verbonden. De burgemeester vond het spij tig, dat de heer Jansen gemeend had te moeten bedanken, maar, aldus mr. Enklaar, wij hebben er volledig begrip voor, dat door de toenemende werkzaamheden in het eigen bedrijf 't niet meer mogelijk was zich voldoende in te zetten voor de brandweer. De heer Jansen had van de korps genoten reeds afscheid genomen tij- dens de jaarvergadering op 22 janua ri, bij welke gelegenheid hem een di- plomatentas als afscheidsgeschenk werd aangeboden. Bij de aanvang van de maaltijd heeft de commandant, de heer T. HOOFDPIJN POEDERS KIESPIJN POEDERS HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend De ontmoeting van de beide Hol- tense pupillen-elftallen, die de vorige week zaterdag niet door kon gaan wegens de plotselinge sneeuwval, zal nu zaterdag a.s. gespeeld worden en wel resp. om 10.00 en om 11.00. De jongens vertrekken met een groot aantal particuliere auto's om kwart over negen van de Smidsbelt. Prak, in de persoon van de burge meester, het gemeentebestuur ervoor bedankt dat het korps in het afgelo pen jaar de beschikking kreeg over nieuw brandweermaterieel in de vorm van een nieuwe, manschappen- wagen met motorspuit. De burgemeester richtte zich aan tafel ook nog tot de administrateur- materieelbeheerder en plaatsvervan gend technisch leider van de bos- brandweer, de heer P. B. Müller, te vens technisch ambtenaar der ge meente, die in verband met de reor ganisatie van de dienst van gemeen tewerken, naar elders zou vertrek ken. Wij hadden ons allemaal al min of meer met de gedachte verzoend, dat Müller ons zou gaan verlaten, aldus de burgemeester. Ik heb er echter behoefte aan te zeggen, dat hij één van de onzen blijft, omdat het gemeentebestuur als gevolg van •veranderde omstandigheden terugge komen is op een reeds genomen be sluit, betreffende de opheffing van zijn functie. Dit houdt tevens in. dat de heer Müller nu ook bewaard blijft voor de brandweer. Hij kan nu zijn werkzaamheden achter de schermen voortzetten en blijven meewerken aan de organisatie van de brand weer. Aan het eind van de maaltijd wer den een aantal dia's vexdoond van enkele branden uit het verleden, o.a. de brand bij Krikkink en van garage Muller, alsmede dia's, van oud-Hol ten. In een zeer matige wedstrijd heeft Holten in het Sportdal een 3-1 overwinning weten te beha len op MVV '29 uit Harbrink- hoek, dat op de op één na laatste plaats van de ranglijst prijkt. Vooral in de eerste helft werd er soms heel raar geschutterd, hetgeen voor een belangrijk deel moet worden toegeschreven aan het gladde en bijna onbespeel bare veld, dat geen constructief voetbal toeliet. De eerste aanvallen kwamen van de bezoekers, die echter geen direct gevaar inhielden. Daarna nam de thuisclub het offensief over en drong de I-Iai"brinkhoekers op hun eigen helft teiaig. Het ver opdringen werd de I-Ioltenaren in de 12e minuut bijna noodlottig, want bij een dooi'braak van de middenvoor der gasten kon doelman Breukink een bijna zeker doelpunt slechts afwenden door zich voor de aanstormende speler te wer pen. De bal ging toen naast. In de 19e minuut kwamen de IToltenai'en op een gelukkige wijze aan een voor sprong, toen de linksback van MVV op zijn doelman terugspeelde en de ze uitgleed, zodat de bal in eigen doel rolde (1-0). Holten bleef een sterke druk uitoefenen, in welke pe riode de gasten soms gevaarlijke uit vallen deden. Hommes en zijn man nen lieten zich voor de rust echter niet meer verrassen. In de 27e mi nuut vergrootte Veneklaas de voor sprong uit een voorzet van Meinsma (2-0). De tweede helft gaf bij de aanvang weer hetzelfde beeld te zien, een sterk aanvallend MVV, dat in de 7e minuut doelman Breukink door een ver hoog schot verraste (2-1). Dit te- genpuntje inspireerde de Holtense vpoi'hoede. Er werd nu, beter gescho ten, maar vrouwe Fortuna was voor- lópig nog niet op de hand van de thuisclub. In de 15e minuut schoot Klein Veldennan tegen de paal en zo ontsnapte het Albergense doel en kele malen op het nippertje aan een doorboring, In de 20e minuut besliste dezelfde speler de partij door een voorzet- van Meinsma met een prach tig schot af te ronden. De Holtenaren bleven in het offensief, maar tal van schoten misten het doel. De leden van de AR-kiesvereniglpg „Nederland en Oranje" kwamen dondei-dagavond voor 'n laatste ver- gadering in dit seizoen bijeen in ge bouw Rehoboth. Voorzitter A. J. Nij- kamp liet bij de aanvang zingen Psalm 95 vers 1, las vervolgens het bijbelgedeelte Psalm 104 24-35 en ging daarna voor in gebed. Na een woord van welkom, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot dg spreker op deze vergadering, de heer J. van Leeuwen te Wierden, voorzit ter van de Prov, Organisatiecommis sie en lid van hei Provinciaal Comité, las de secretaris, de heer J. Schup- Behoort u to.t die gelukkigen, die naast hun zomervakantie van hun baas vrij krijgen voor een „winter-reces", denkt u er dan eens over om een paar dagen te gaan naar de Heeft ju wel eens bij een ge zellig open vuur in een comfor tabele berghut gebakken forel gegeten? Liet u zich wel eens meeslepen door romantische ci terklanken bij kaarslicht? Houdt u van after-ski in een modern hotel? Uw wintersportreis wordt verzorgd door Tsjecho Travel Service uit Rotterdam. Sinds kort verzorgt dit reisbureau uit de maasstad complete reizen naar, het wintersportgebied rond Stary Smokovec in samenwerking met het Tsjechoslowaaks Reis informatiebureau Cedok. Vanuit Ne derland is het erg gemakkelijk (en voordelig) om per vliegtuig naar de Hoge Taf ra te gaan. U kunt vanaf f 279,(half pension) terecht. De vliegreis gaat rechtstreeks van Amsterdam naar Kosice (een vlieg veld bij het wintersportgebied). In ongeveer 2 uur bent u er. Niet voor niets heeft het. congres van de FIS, de intex-nationale ski-fe deratie, besloten om de wereldkam pioenschappen op de ski klassieke sjijl in 1970 in de Tsjechoslowaakse Hoge Tatra te organiseren. De Hoge Tatra is namelijk een uitstekend gebied voor geoefende skiërs. Maar ook de beginneling voelt zich hier direct op z'n gemak. Er zijn plateaus met niet al te stei le hellingen in de omgeving van Ta tvanska Lomnica en andere centra. Hoewel er elk jaar meer en meer skiërs naar Tsjechoslowakije trek ken, zijn er veel Nederlandex-s die dat nog niet weten. Dc drie belangrijkste skigebieden in dc Jfcge Tatra ziir. Talrar.ska Lor.mloa. Smokovec en Strbsje Ple- so. Ze zijn me-, elkaar verbonden door uitstekende wegen en een ge ëlektrificeerd spoorwegnet. In het centrum van het Tatra-ge- bergte ligt Tatvanska Lomnica, waar vaak intex-nationale skiwed strijden worden georganiseerd. Een kabelbaan breng! de sportliefheb bers naar de top van de Lomnicky slit op een JVoogte van 1735 meier. n Men kan daar ook komen met een drie kilometer lange skilift. De populairste plaatsen in de Ho ge Tatra zijn Strbske Plese (waar in 1970 de wereldkampioenschappen skiën worden gehouden), Stary Smokovec, Novy Smokovec, Zdiar en Tatranska Lomnica. In Stary Smokovec staat. het prachtige hotel Bellevue. Het is pas tijdens hét vorige winterseizoen in gebruik genomen. Het. ligt op een magnifiek punt, dat bovendien uit stekend te bereiken is. Andere be langrijke hotels in de Hoge Tatra zijn het Grand Hotel (155 bedden) in Tatvanska Lomnica. Overigens de hotelaccommodatie en service staan op een zeer hoog peil. Ter geruststelling: het 1-Ioge Ta- tra-gebergte heeft evenals de an dere berggebieden van Tsjechoslo wakije een voortreffelijk georga niseerde reddingsdienst. Het weer op deze hoogte is in de winter zeer stabiel. Vanaf februari schijnt de zon altijd en de lucht is vrij droog. Dus wie niet skiet kan ook volop genieten. De Hoge Tatra biedt overigens een prachtige gele genheid om te wandelen, dagtochten te maken. Kortom u kunt volop van de prachtige besneeuwde natuur ge nieten. pert, de notulen die onveranderd wer den goedgekeurd en vastgesteld. De heer Van Leeuwen, die geen be paald onderwerp had gekozen, stond in een vlot en pittig betoog stil bij verschillende partij-aangelegenheden waarbij hij ruime aandacht schonk aan de acties van de christen-radica len en hij stak zyn mening over deze groep bepaald niet onder stoelen en banken. Een christelijke organisatie en ook een christelijke partij moet in de praktijk van het leven als christen werken. Zich christen noe men is gemakkelijk maar de opdracht van Christus uitvoeren en beleven is moeilijk. Wanneer wij de opdracht van Chris tus juist zien dan zullen we vooraan willen staan in de strijd tegen on recht -jen ons geheel gaan inzetten voor de onder-ontwikkelde gebieden en dan betreuren we het dat pas in 1970 de 1 pet. op tafel kan komen. Aan het slot van zijn betoog stond de heer- Van Leeuwen terloops nog stil bij het samengaan met andere partijen. Hij zou de CH én de ARP. verenigd willen zien in een Prot. Chr. Partij en achtte de tijd beslist niet rijp voor een Christelijke Volkspai-tij, zoals men die in Duitsland heeft in de C.D.U. Van de gelegenheid om vragen te stellen en met de heer Van Leeuwen in discussie te treden werd volop ge bruik gemaakt en bij deze discussie bleek duidelijk verschil van mening t.a.v. de christelijk-radicalen. De penningmeester, de heer A. Riet man, bracht in deze laatste vergade- x-ing financieel verslag uit over 1967. De inkomsten en uitgaven bedroegen resp. f 1590.55 en f 1326.43, De commissie voor kascontrole die bestond uit de heren D. Beldman en J. W. Hulsman, had boeken en be scheiden in orde bevonden. De matig bezochte vergadering werd door de heer Van Leeuwen met dankgebed gesloten. alles voor Babys huidj STOFVRIJ AFGESLOTEPJ Deze waarschijnlijk grootste ponton ter wereld, gebouwd door de Howaldtswerke in Kiel voor een Hamburgs bergingsmaatschappijwacht in de haven van Hamburg op het moment, voor 't eerst in gebruik le worden genomen. „Mulus II" meet 76 bij 24 meter, is 4,80 hoog en kan 5.000 ton dragen. Zo nodig kan men de ponton vol water laten lopen, waardoor deze zinkt en onder de zware last kan worden geschoven. De eerste reis zal Mulus II" naar alle waarschijnlijkheid met de sectie van een dok als deklast naar Oost-Pakistan maken. Voor dé tocht van 12.000 mijl rondom Afrika, die ongeveer drie maanden duurt, zal de ponton achter een zeesleper worden vastgemaakt. Het gemiddelde Afrikaanse kind is niet grootgebracht met een rijke keus aan plaatjesboe ken: het is meestal meer dan waarschijnlijk dat hij helemaal zonder deze boeken is grootge- worden. Dientengevolge geeft een plaat met twee van el kaar gescheiden schakeringen blauw met een gele bal in het bovenste blauwe deel hem niet het beeld van de zon die op de zee schijnt. In plaatjes van vertrouw de objecten worden schaduwen op kleding of gezichten vaak voor vuil aangezien. Een straattafe reel met 'n man op de voorgrond en een auto in de verte wordt door een kind misschien gezien als een man, die een speelgoed autootje op zijn hoofd draagt. Deze voorbeelden vertegenwoordi gen, voorzover het het probleem van de illustraties aangaat, slechts één van de moeilijkheden bij het produce ren van goede schoolboeken voor een ontwikkelingsland. De voorbeelden zijn ontleend aan 'n boek van S. A. Klitgaard, Educatieve Boeken in West Centraal en Oost Afrika, dat onlangs is uitgegeven door de Deense Natio nale Unesco Commissie. De heer Klitgaard begon bijna der tig jaar geleden in Denemarken zijn carrière in het oekenvak en heeft sindsdien vei-scheidene jax-en op dit terrein in het buitenland gewerkt, in Stockholm, Parijs, Londen en New- York. Hij was meer dan twee jaar in Afrika in het Regionale Unesco Centrum voor Educatieve Informatie en Reseax-ch in Accra, Ghana. Daar nam hij deel aan het organiseren van cursussen voor schrijvers, teke- naax-s en drukkers en z'n werk bracht hem in nauw contact met de gebie den, die hij in zijn eigen boek behan- délt. Nog helemaal afgezien van de materiële problemen van het maken van schoolboeken, als redigeren, uit geven, drukken en distribueren die zeer gedetailleerd worden behandeld met eeix schat aan informatie en sug gesties behandelt de heer Kiit- gaax-d de problemen van het tekort aan schrijvers, 't ontbreken van leer programma's en van leiding. Ten aanzien van het tekort aan schrijvers zegt hij: „Het centrum in Accra heeft werkcursussen georgani seerd voor schrijvers en meldde gro- Hoestdrank in tabletvorm 95cf te belangstelling en goede resulta ten... (Maar)... in vele gevallen, wan neer er veelbelovende auteurs waren gevonden, werden zij bevordei'd of overgeplaatst en dan viel hun werk groep uiteen. Bovendien wordt de mo derne Afrikaanse opvoeder zo bezig gehouden door de diverse aspecten van de nieuwe ontwikkeling, dat hij nog maar weinig tijd over heeft voor hét schrijven van schoolboeken". Over het ontbreken van leerpro- gramma's: „Het is begrijpelijk, dat de schrijvers in verwarring worden gebracht doordat de dringende roep om nieuwe schoolboeken niet wordt gevolgd door 'n officiële analyse van de toekomstige behoeften. Bij het be gin van hun werk reeds worden de auteurs geremd door het ontbreken van leerpi-ogramma's, of omdat een bestaand programma wordt herzien. Anderen wachten op de, resultaten van achtergrondstudies, taalresearch, woordentellingen enz". Over het ontbreken van leiding: „de schrijvers aarzelen omdat zij niet we ten wat precies hun aandeel is bij de boekenproduktie". Verwijzend naar het feit, dat gedu rende zo lange tijd de schoolboeken voor de Afrikaanse scholen zijn ge schreven door buitenlandse auteurs voox-namelijk in het Engels of Frans en slechts 'n minderheid in de eigen taal van het Afrikaanse kind, schrijft de heer Klitgaard: ..Dit is begrijpe lijk, want er zijn zoveel plaatselijke dialecten". Nigeria met zijn bevolkiing van 55 miljoen zielen heeft er meer dan 200. Ghana met vijf miljoen inwoners heeft er 58, waarvan er acht zijn uit gekozen als talen, die gebruikt wor den bij het onderwijs: in Sierra Leo ne zijn er uit achttien dialecten vier uitgekozen. In zekere zin is Oost- Afrika iets fortuinlijker. Tijdens de periode van Duitse koloniale over heersing werd 't Swahili ontwikkeld tot de voertaal. Maar sinds het eind van de Twee de Wereldoorlog, zo zet de heer Klit gaard uiteen, vragen de nieuwe ont wikkelingen om schrijvers, die de achtergrond kennen van 't Afrikaan se kind, die de waarde erkennen van de ooi-spronkelijke Afrikaanse cultu ren en geschiedenis en die ook be schikken over 'n gespecialiseerde ken nis van het onderwerp van het boek. Om aan te geven hoe op deze nieu we ontwikkeling is gereageei-d, wijst hij erop, dat buitenlandse uitgevers, die vroeger maar enkele boeken had den voor de overzeese markt, nu spe ciale edities maken voor elk land. De catalogus van 6 Britse uitgevers b.v. bevatte onlangs in totaal 1500 ti- Deui'-gx-oep de 4e Open-Deur-bijeen- komst in de Ned. Hervormde kerk, alhier. Spreker is ds A. Broek, die als Ge reformeerd predikant in Enschede belast is met het evangelisatie-werk. Als zodanig is het zijn dagelijkse taak bezig te zijn met de buitenker kelijke en kerkelijk niet-meelevende mens. Plij zal spreken over het on- dex-werp „Leven in enkelvoud." Er xs medewerking van twee koren n.l. „het I-Iex'vox'md Kexrkkoor" en het Chr. Gemengd koor „Soli Deo Glo ria", die gezamenlijk zullen zingen. De samenkomst begint om 19.15 uur. Vóór die tijd zal er weer gele genheid zijn voor het zo bekende, ge meenschappelijke zingen. Zoals be kend, kunnen bezoekers onder dit zingen nog rustig binnenkomen, want de aanvangstijd is 19.15 uur. Voor het koor en de Open-Deur- groep zijn plaatsen gereserveerd. De overige zitplaatsen zijn vrij. Bij het binnenkomen ontvangt iedere bezoe ker een gestencild programma. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden voor het plaatselijk Open- Deur-werk. De laatste Open-Deur-bijeenkomst van dit seizoen zal D.V. worden ge houden op 21 april a.s. Ds Broek hoopt dan weer te spreken. Eventue le vragen, naar aanleiding van het gesprokene op zondagavond a.s., kun nen schriftelijk aan ds Broek worden voorgelegd. Op 21 april a.s. zal hij daar kort op antwooi'den. Geen wonder, dat de Open-Deux-- groep hoopt, dat „kerkelijken" en „onkerl^elijken" zondagavond present zullen zijn in de Hervormde kerk. .rden akt - tels, die aIJ< West-Afrika. Hoewel het boek zich voornamelijk bezighoudt met Afrika en dus veel waardevolle informatie bevat over het behandelde gebied zoals een lijst met de voornaamste drukkers (bijna 100 in 27 landen), een keur van iectuurbureau's en gedetailleer de inlichtingen over de diverse me thoden van uitgeven en distribueren - verklaart de schrijver, dat de mees te behandelde problemen en sugges ties van toepassing zijn op elk ont wikkelingsland. Het boek als voorwerp tenslotte is een les op zichzelf hoe men een dergelijke kleine uitgave moet ver vaardigen. In 'n voox-woord worden de techni sche details gegeven. We leren daar uit, dat de tekst werd getypt, ver volgens verkleind en gedrukt op een kantoor-offset drukpers. Bovendien is het boek aan de tropen aangepast: het is gedrukt op houtvrij papier, dat geen bestanddelen bevat, die aantrek kelijk zijn voor tropische parasieten of schimmels en het is ingebonden met niet-rottend nylondraad en met plastic plaksel. (Men verzocht ons plaatsing van het volgende) Op woensdag 14 februari a.s. ko men wij weer bijeen ten huize van mej. M. ter Borg, Gaardenstraat 31, (Groene Kruisgebouw). We gaan dan verder met het bespreken van het boekje „Alles wordt nieuw". Aan de hand van dit boekje gaan we ruime aandacht schenken aan de komende vergadering van de Wereldraad van Kerken in het Zweedse plaatsje Upp sala. We beginnen om kwart voor acht en rekenen weer graag op de aan wezigheid van velen. De 2de editie van Blauw Wit heeft de thuiswedstrijd tegen Juliana 5 (Hengelo) verdiend gewonnen 3-1 en wanneer met wat meer overleg was gespeeld zou de zege groter zijn ge weest. Henk Aanstoot scoorde 2 keer en Renger Veldhuis trof na de rust de roos. PROGRAMMA Blauw Wit 1 speelt om kwart voor 4 in Borne tegen BSCV 2 en zal het zwaar krijgen tegen de Bornse kam pioenskandidaat Het tweede krijgt Juliana 3 (Hengelo) op bezoek en moet spelend als afgelopen zaterdag in iedere geval de halve winst kunnen gx-ijpen. Aanvang: 3 uur. Van de Blauw Witte jeugd komt alleen Al binnen de lijnen tegen RV A2 in Rijs- sen, aanvang: 3.30 uur. Maandag 12 en dinssag 13 februari a.s. Marjö's Bloemenhal wegens vebouwing gesloten (zie advj. Er zijn talrijke beroepen in het maat schappelijk leven waarin het niet alleen volkomen vanzelfsprekend wordt gevon den dat tijdens de uitoefening ervan geen alcohol mag worden gebruikt, maar waar de openbare mening gebruik van alcohol zelfs intolerabel vindt. In willekeurige volgorde mogen hier worden opgesomd: piloot, wagenbestuur der N.S., politie-agent, verpleegster, sein- liuiswachter, beroepschauffeur. Zonder enige twijfel is deze geheel-onthouding ge baseerd op het feit dat in de genoemde beroepen vergroting van vermijdbare ri sico's onverantwoord en daarmede onaan vaardbaar wordt gevonden. Het blijft voor vele nuchter denkende mensen daarom moeilijk te begrijpen waarom alcohol-vrij- verkeer zich zo moeilijk Iaat doorvoeren. Er zijn echter drie belangrijke redenen voir aan te wijzen: De eerste is dat alcohol zo'n integrerend be- standdeel van .onze samenleving is, dat iedere maatregel die een beperking van het gebx-uik be oogt op een andere dan een vrijwillige basis, als uitermate impopulair wordt aangevoed. De over heid en het parlement zullen slechts heel moei lijk en alleen op buitengewoon stex-ke argumen- ten tot maatregelen overgaan. Het trotseren van de openbax-e mening eist een moed en een onaf hankelijkheid die vele mensen, niet kunnen op- •brengen. De tweede is dat nog veel te weinig mensen voldoende op de hoogte zijn van de x-edenen waarom alcohol wordt gedronken en van het ef- fect dat dit heeft. Alcohol wordt gedronken om dat het een farmacodynamische werking heeft pi-imair niet omdat het lekker zou zijn. Dit vex-- klaarl ook waarom alcoholvrij bier, alcoholvrije wijn, vermouth, enz. het nooit „hebben willen doen". De consument ervan mist namelijk een essentiële werking: die van de alcohol. Een glas alcohol volgens de etiquette geschonken (dus li keur in kleine hoeveelheid, jenever in wat gx'ote- i-e hoeveelheid, sherry nog wat meer, wijn weer in een-groter glas, en bier in het grootste glas) gevat voor de gemiddelde mens een werkzame dosis alcohol ±12 gram). Deze dosis beïn vloedt een aantal eigenschappen, die juist voor de rijvaardigheid van het grootste belang zijn, in negatieve zin. Het is dezelfde werking van de alcohol, die hem voor een groot aantal mensen in gezelschap zo'n prettige drank maakt. Alcohol vermindert het kritisch vermogen, neemt spanningen weg, maakt allerlei dingen ge makkelijker aanvaardbaar, terwijl vele dingen wat luchthartiger worden opgevat. Ook het waar nemingsvermogen, de oordeelsvorming, de re actiesnelheid worden wat minder. - Het feit dat de alcohol het kritisch vermogen vermindert betekent dat de gebruiker ook tegen over zichzelf minder kritisch staat. Hij zal dus zélf niet kunnen waarnemen hoe zijn eigen pres taties verminderen. Hij ziet daardoor de nood zaak vaxi het nalaten van het drinken van enkele glazen of van één. glas „op grond van zijn eigen ervaxing" niet in. De derde reden waarom het verkeer niet al coholvrij is, is dat, een groot aantal mensen niet bereid is. zolang hun dit niet met hai-de hand is opgelegd, zich op dit gebied iets te ontzeg gen. Men behoeft maar om zich heen te zien en de talrijke sigarettenrokende mannen te zien, om een duidelijk voorbeeld te hebben van wat hier wordt bedoeld. Het gestelde doel alcoholvrij verkeer zal slechts met succes kunnen worden bereikt wan neer met bovenstaande di'ie factoren meer dan tot heden toe rekening is gehouden. Wanneer wordt gesteld dat alcohol voor de be stuurder taboe dient te zijn komt als het ware vanzelf de vraag naar voren oi" deze eis niet te rigoureus is. Deze vraag wordt niet het minst ondersteund door hetgeen omtrent de plannen van de regering is bekendgemaakt. Er zijn im mers allerlei aanwijzngen dat de overheid de grens van 0.8 0/00 en niet die van 0,5 0/00 op dit moment nastreeft. Toch wil dit niet zeggen dat de overheid van mening zou zijn dat een bloedalcoholgehalte van 0,0 0/00 niet te prefereren zou zijn boven een ge halte van 0,8 0/00. Een overheid moet nu een maal streven naar hetgeen bereikbaar is, niet naar een ideaal dat niet: haalbaar is. Er bestaat echter geen enkele twijfel over dat Nedexiand zich in zijn ontwikkeling van andere landen zal onderscheiden, al loopt het dan in ver schillende zaken zoals Heine als eens heeft opgemerkt nogal achter. En dan ziet men dat landen die in hun wet geving of rechtspraak eenmaal een bloedalcohol- promillage hebben aanvaard, dit daarna ge leidelijk of abrupt naar beneden brengen. Er be staat geen twijfel over dat het voorbeeld van de USSR, van Tsjecho-SIowakije en Polen in de naaste toekomst de facto ook door landen die niet achter het ijzeren gordijn liggen (Finland, Zweden) geheel of ten naaste bij zal worden ge volgd, en de overige landen van Europa zullen in de verder gelegen toekomst zonder enige twij fel volgen. Het tragische is dat, hoe langer dit duurt, hoe meer slachtoffers in de statistiek zul len moeten worden opgenomen. Tot slot nog een aantal getallen over alco hol en wegverkeer. Zoals bekend berekende de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SW- OV) dat wanneer alle automobilisten met een bloedalcoholgehalte van'meer dan 0,80 '00 uit het Nederlandse verkeer zouden kunnen worden ge weerd. dit Nederland 15.000 ongevallen en 300 on gevallen met dodelijke afloop zou besparen. Dr. Heifer toonde aan wat op zichzelf niet verwonderlijk is dat de meeste ongevallen waarbij alcohol geen rol speelt, tussen 9 en 20 uur voorkomen, terwijl de alcoholongevallen tus sen 17.00 en 4 uur voorkomen. Een onderzoek van Borkenstein toonde aan dat in 1962-1963 een automobilist met een bloedalco holgehalte van 0,6 O.'OO tweemaal zo vaak bij een ongeluk was betrokken als een nuchtere automo bilist; bij een bloedalcoholgehalte van 1,0 O.'OO was dit x-eeds zesmaal zo frequent. Deze getallen zijn in overeenstemming niet wat professor Va- mosi in 1961 in Tsjocho-Slownkije vond. W. Hadden- Jr. en medewerkers vonden bij 50 dodelijk verongelukte voetgangers met een con trolegroep van 200. dat onder de slachtoffers men sen met bloedalcoholgehalten van 0.1 0.4 O.'OO meer aanwezig waren dan statistisch mocht wox-- den veiwacht. Professor Drew in Bxüstol en Professor J, Co- hen in Manchester konden geen bloedalcohol gehalte vinden waar beneden het prestatiever mogen niet veranderde, of met andere woorden ook een zeer gering bloedalcoholgehalte beïn vloedt voor goed chaufferen noodzakelijke eigen schappen in negatieve zin. (INLEIDING GEHOUDEN DOOR DR. NE LEMANS, HOOFD, KLINISCH GENEESMID DELENONDERZOEK TNO).

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3