Japanse speelgoedindustrie getuigt van een uitstekend vakmanschap en grote uitvoer ziet u wel achterlicht RECTA' Adverteer in dit blad Gebr. Zoetbrood ALLERNIEUWSTE Versterking van de industriële beurs Lichamelijke ongemakken kunnen uit geestelijke druk voortkomen Jjppj FA. OFBll. WANSINK Voorlichting over voeding Geen aanslag meer op het tafelzilver WES met die modder! Zwitsers weekendtaartje HOLLANDSE DAKPANNEN broedeieren J. A. Bolink „Veel halen - weinig betalen" Fa. J. W. Dollekamp en Zn ROGGESTRO J. Aaltink H. J. Oosterveld Weekend aanbieding!! DE BANKET BAKKER Wintervakantie telt dubbel Autonieuws Zaterdag 3 februari 1968 l De zesde internationale tentoonstel ling van Japans speelgoed, die in ok tober jongstleden in Tokio is ge houden, heeft er sterk: toe bijgedra gen de reputatie van dit jaarlijkse evenement als een unieke industriële beurs te versterken. De tentoonstelling die elk jaar mid den oktober, dus kort voor Kerstmis en Nieuwjaar wodrt gehouden, brengt steeds weer het allernieuwste opo het gebied van speelgoed, dat in het diepste geheim door de fabrikan ten wordt vervaardigd voor de afzet in het komende jaar in binnen, en bui tenland. In 1965 gaf de tentoonstelling de eerste stoot voor een geweldige hausse in racewagentjes, en vorig jaar volgde er een "enorme belang stelling voor radiografisch bestuurd speelgoed, dat varieerde van robots, auto's, treinen en tanks tot zelfs hon den en katten. Dit jaar waren er niet minder dan 50.000 stuks speelgoed op de tentoonstelling. Op de laatste dag, toen de beurs voor het grote publiek was geopend, werd zij bezocht door grote drommen leerlingen van middel bare- en lagere scholen en door klei nere kinderen, die met hun vrolijke stemmen de sfeer nóg levendiger maakten tegen de achtergrond van grote verscheidenheid in kleur en het geluid van het mechanische speel goed.* Er was dit jaar geen speelgoed bij, dat zoals in de vorige jaren de ra cewagens en radiografisch bestuurd speelgoed de téntoonstelling over heerste. Maar de uitgestalde goede ren waren een duidelijk bewijs van de pogingen van de fabrikanten om bij de ontwikkeling van nieuw speel goed hun specialiteiten zoveel moge lijk te laten uitkomen. En over het algemeen leek er een neiging te bestaan om over te. scha kelen op beter, groter en luxueuzer speelgoed. In het algemeen hebben de speel goedfabrikanten zich wat meer toe gelegd op poppen, hoewel deze tendens niet bijzonder sterk opviel. Er was bijvoorbeeld een nóg grotere sorte ring, nóg mooiere modieuze aankleed- poppen waarvoor een nóg uitgebrei dere garderobe kan worden geleverd, terwijl de poppen zelf opnieuw be weeglijker waren. Voor één bepaal de pop had men zelfs een garderobe van meer dan 100 verschillende kleer tjes samengesteld, gecompleteerd met bijpassende accessoires. En dan wa ren de ouders, en ook de kinderen, 'nog verbaasd of li'ever gezegd ge schokt als zij hoorden dat de prijs van zo'n complete garderobe opliep tot 500 gulden! Naast de vrouwelij ke" poppen, waren er ook „solda ten" voor welke men een volledi ge uniformuitrusting bij voor beeld van de infanterie of de militai re politie kon krijgen. Sprekende poppen In de afgelopen jaren is de nadruk duidelijk verschoven van poppen, die elleen maar mooi zijn, naar poppen, die zich enigszins kunnen bewegen. Maar van nu af aan zullen de spre kende poppen vermoedelijk wel let terlijk en figuurlijk de toon aange ven in de poppenmode. Deze poppen, die tientallen guldens per stuk kos ten, spreken wanneer men met een di;ukknopje een toonbandje binnen in de pop in werking stelt. Naast spre kende en bewegende poppen is ook de populariteit van verscheidene soorten gemechaniseerde voertuigen gestegen. Poppen, voertuigen, beide werkend op batterijen, kunnen ver schillende bewegingen, geluiden ma ken en worden in verschillende kleu ren geleverd. Zo kan men zeggen dat gelaid en beweging absoluut nood zakelijke attributen van het speelgoed zijn geworden Wat het materiaal voor speelgoed betreft, hebben de kunststoffen opzien barende vorderingen geboekt en ma chinaal speelgoed, waarin op vaardi ge wijze de voordelen van kunststof en metaal zjjn verenigd, winnen snel aan populariteit. Daarnaast wordt aangenomen dat ook speelgoed van doek. waarbij kunstleer wordt ge bruikt van nu af aan zeer zeker ook een veel gevraagd artikel zal wor den. De in oktober gehouden speelgoed tentoonstelling is gedurende de vier dagen dat zij was geopend, door 18.000 mensen bezocht, en heeft trans acties met een totale geschatte waar de van 30 miljoen gulden opgeleverd. Bovendien is de tentoonstelling door talrijke buitenlanders bezocht, onder meer door een studiegroep van de Speelgoed Vereniging van de Duitse Bondsrepubliek. Hieruit blijkt dat de tentoonstelling zich van een bijeen komst voor het vertonen van nieuw speelgoed tot een volwaardige ver koopbeurs heeft ontwikkeld. De speelgoedproduktie van Japan had in 1966 een totale waarde van 763 miljoen gulden, waarmee het land na de Verenigde Staten op de tweede plaats in de. wereld stond. Maar met de uitvoer stond Japan boven aan de wereldranglijst met een waaide van 525 miljoen gulden, hetgeen 2,5 x zo veel was als die van de Duitse Bonds republiek, dat op één na de grootste exporteur van speelgoed is. Bovendien is het gedeelte dat van de totale Ja panse speelgoedproduktie wordt uit gevoerd. zeer groot in vergelijking met dat in andere landen, waar speel- sitie van Japans speelgoed op de in ternationale markt. Na de tweede wereldoorlog is de uitvoer van Japans speelgoed her vat door de afzet in de Verenigde Staten met „tegenwaardegoederen" voor de 'Amerikaanse economische hulp aan Japan. Sedert die tijd is de uitvoer van speelgoed voortdurend ge stegen. waarbij niet minder dan 57 pet nog steeds voor de Amerikaanse markt is bestemd. Maar in de laat ste jaren heeft de afzet van speel goed op de Westeuropese markt een duidelijke vooruitgang geboekt; 21 pet van het uitgevoerde speelgoed gaat thans naar West Europa, en het ziet er naar uit dat deze uitvoer nog verder zal stijgen. De Japanse speelgoedindustrie heeft zich, evenals andere sectoren van de industrie van gemengde goe deren. onder de financiële protectie vau de groothandel ontwikkeld. Voor overheersende invloed van de groot handel kunnen verscheidene redenen worden genoemd. In de eerste plaats beschikken de speelgoedfabrikanten over betrekkelijk weinig kapitaal. In de tweede plaats is de vraag naar speelgoed sterk aan seizoenschom melingen onderhevig, en vooral op de kersttijd gericht. En in de derde plaats verandert de speelgoedmode zo snel, dat de vraag naar de meeste produkten slechts korte tijd duurt, waardoor de produkfie van speelgoed een sterk speculatief karakter heeft. Daardoor zijn ^bijna alle Japanse speelgoedfabrieken typische kleinbe drijven, en zelfs de speelgoedfabrie ken die alleen kwaliteitsprodukten le veren, hebben niet meer dan onge veer 100 man in dienst, ofschoon er één grote fabriek is met 1.000 werk nemers. Het gemiddelde aantal ar beiders is echter slechts 20 per fa briek. Op het ogenblik zijn er naar schatting ongeveer 40.000 man werk zaam in de Japanse speelgoedindus trie. Daar de speelgdedproduktie ech ter is gebaseerd op een sociale onder verdeling van het werk, wordt het to tale aantal werknemers in de speel goedindustrie naar schatting twee maal zo groot als men ook de aan verwante bedrijven meerekent. Dit komt doordat een groot gedeelte van het produktieproces van de speelgoed fabrieken aan aanverwante bedrijven is toevertrouwd; bij vele fabrieken is dit meer dan 60 pet. Tengevolge van deze werkverdeling, waarbij elk onderdeel van het produktieproces is gespecialiseerd, is de produkti- viteit vrij hoog en kan de produktie gemakkelijk aan de vpaag worden aangepast. In vele opzichten worden door dit systeem de nadelen van beperkt ka pitaal en beperkte grootte gecompen seerd. Afzetcentra De plaats van de speelgoedfabrie ken wordt voor een belangrijk ge deelte bepaald door de ligging van de aanverwante bedrijven. Bovendien moeten de fabrieken in de nabijheid van belangrijke afzetcentra zijn ge legen. Daarom heeft de ontwikkeling van de speelgoedindustrie zich gecon centreerd in zulke grote steden als Tokio, Osaka en Nagoja. Voorts steunt de Japanse speelgoed industrie, in tegenstelling tot haar tegenhangers in het buitenland, zó sterk op de uitvoer, dat men kan zeggen, dat haar' toekomst afhanke lijk is van de groei van de afzet in het buitenland. Aan de andere kant is het eveneens een feit dat deze afhanke lijkheid een beletsel vormt voor het volwassen worden van de speelgoed industrie. Ontegenzeggelijk is dit de grondoorzaak van al de moeilijkheden waarmee de speelgoedfabrikanten op het ogenblik te kampen hebben vooral omdat de vraag zich toespitst op het kerstseizoen, waardoor de fa brikanten de helft van het jaar niet veel te doen hebben, en ook omdat het moeilijk is d erichting, die de vraag in het buitenland zal inslaan, te voorspellen. De Japanse speelgoedindustrie, die kan roemen op uitgebreide tech nische kennis en een overvloed aan arbeidskrachten, heeft grote vooruit gang geboekt op wei-ldmarkt. Maar- in de laatste tijd heeft zij de eerste slagen moeten incasseren van een sterke stijging van de produktiekos- ten tengevolge van de optredende prijsspiralen. Snelle vooruitgang En voorts wortd zij bedreigd dooi de snelle vooruitgang van de speel goedindustrie in de ontwikkelingslan den, die wordt bespoedigd door de re latief lagere arbeidskosten. Daarom geeft de toekomst van de Japanse speelgoedfabrikanten geen aanleiding voor ovex-matig optimisme. Onder deze omstandigheden is er de laatste jaren steeds weer nadx-uk- kelijk op gewezen dat een verschui ving naar kwaliteitspi-odukten nood zakelijk is' om de positie van de bin nenlandse speelgoedindustrie te ver beteren. Tevens tracht men de struc turele vooruitgang van de speelgoed- Over 't algemeen wordt er veel en vaak aandacht besteed aan de voeding van hen die te zwaar zijn voor hun leeftijd, lengte en lichaamsbouw en aan de talrijke be zwaren die een te hoog lichaamsge wicht met zich meebrengt. Ditmaal zullen wij eens aandacht besteden aan hen die te mager zijn. Het is niet erg om wat aan de ma gere kant te zijn. Denkt u echter dat u té mager bent. ga dan niet zelf experimenteren met allerhande middeltjes, maar vraag raad aan uw dokter. Dat is niet zo vreemd als u misschien denkt; niet alleen te dikke mensen hebben in verband met hun gewicht medisch advies nodig. Daarnaast zou liet goed zijn uw voeding eens heel nauwkeurig na te gaan. Wie het alléén zoekt in het gebruik van extra vet en suiker is op de verkeerde weg. U kunt alleen op de juiste manier aankomen, wanneer u een ruim gebruik maakt van melk, kaas, vlees of vis. groente en fruit naast voldoende brood en aardappelen. Het is raadzaam dat u van deze produkten dagelijks het volgende gebruikt: a *U 1 melk. yoghurt of karne melk; 2 dikke plakken kaas; zo mo gelijk 100 g vléés- öf 200 g vis; 250 g groente, liefst gedeeltelijk rauw: 1 a 2 vruchten; brood en aardap pelen zoveel als u wilt en 3 eieren in de week. Deze levensmiddelen leveren u de bouwstoffen voor het nieuw te vor men lichaamsweefsel. Zorg ook dat u voldoende variatie in uw menu aanbrengt, want verandering van spijs doei eten. Voorts is het ge wenst dat u voldoende lichaams beweging neemt. Nu hangt het er bij de verwer king van de voedingsmiddelen i-t uw menu voor een groot deel van af. of u veel dan wel weinig eetlust hebt. industrie te bevorderen door middel van coöperatiefe produktie. Een typisch voorbeeld hiervan is de bouw' van een groot complex voor de speelgoedindustiie in Miboe in het district Totsjigi, waar voornamelijk mechanisch speelgoed zal worden ge fabriceerd, en dat snel zijn voltooi ing nadert. Met dit project is men in gebrua- ri '62 begonnen. I-Iet uitgestrekte ter- rein heeft een oppervlakte van 760.000 m2 en het eerste gedeelte van de aanleg is al gereed, met inbegrip van geplaveide wegen, een zuiverings installatie voor afvalwater, fabrieken, slaapgelegenheid voor ongehuwden, flats voor gezinnen, houten huizen en winkels, e.d. In april 1966 heeft de eerste groep van 11 bedrijven zich op het terrein gevestigd en.de produktie ter hand genomen; een maand la ter volgde een tweede groep van 14 bedrijven. Deze bedrijven hebben 1.500 werknemers in diénst en hebben in 1966 speelgoed tot een waarde van ongeveer 20 miljoen gulden 'vervaar digd. Zo wordt dus met alle macht ge werkt aan de modernisering van de speelgoedindustrie. Toch is het door de vei-scheidenheid van het speelgoed en de geheimzinnigheid, die noodza kelijk is in deze industrie, moeilijk de industrie snel te moderniseren. Van nu af aan moeten de Japanse speelgoedfabrikanten er niet slechts naar sti-even nieuwe produkten te ontwikkelen op grond van originele ideeën, maar zij moeten ook hun pro dukten beter, mooier en moderner maken, en hun pi-oduktiesysteem ver der stroomlijnen in verband met het algehele tekort aan arbeidskrachten in dit land. Bovendien moeten zij een duidelijke kijk hebben op de toekom stige vraag en aanbod in binnen- en buitenland door^ middel van gedetail- leerde marktovei-zichten. Aanslag op huishoudzilver kan worden voorkomen door in de lade of kast, waarin' dit wordt bewaard, een chemisch preparaat in kristal vorm aan te brengen dat de elemen ten in de lucht die de aanslag ver oorzaken afbreekt en vernietigt. De kristallen blijven ongeveer vijf maan den werkzaam. Een potje van deze Vigil Tarnish Absorbing Cr -stals, dat in de lade of kast, niet groter dan 0,70 m2, wordt opgeborgen houdt uw zilver onaangetast. Voorlopig helaas nog niet in Nedei-land, wel in de Ver enigde Staten vei-krijgbaar. Wij leven in een jachtige tijd. Iedereen spant zich in om steeds sneller en beter zijn werk te doen in de collectieve strijd om succes en nog ruimere financiële middelen. Indien wij echter met onze auto's hetzelfde zouden uit halen, als met ons lichaam, dan zou het zeer de vraag zijn of die glanzende automobiel wel de eerste tienduizend kilometer beurt zou halen. Het komt steeds meer voor, dat mensen met a.llerlei lichamelijke kwalen ten einde raad naar hun dokter lopen, die. vervolgens consta teert, dat er geen enkele fysieke af wijking valt waar te nemen, doch wel een grote geestelijke spanning. Als voorbeeld mag gelden het geval van een vrouw, die gekweld door ademnood, hevige hartkloppingen en flauwtes, door haar huisarts naar een hartspecialist werd doorge stuurd. Na een zeer gx-ondig onder zoek bleek, dat zij in feite geestelijk in de war was gébracht door een overplaatsing van haar echtgenoot, die zij daardoor een aantal maan den niet 4Pu zie"h. De kwaal bleek uit emotionele spanningen voort te komen. Vier bezoeken aan deze arts en een korte kuur met kalmerende middelen bleken voldoende om deze vrouw h .ar normale geestelijke evenwicht terug te geven. Alle klachten waren daarmee tegelijker tijd uit de wereld geholpen. Het was, aldus het februarinum mer van Het Beste, de medici reeds lang bekend, dat de geest het lichaam ziek kon maken. Wat men echter niet wist, was, hoe de ziekten met een fysieke oorzaak te onder scheiden van die, welke door emo tionele spanning optraden. Dit nu begint steeds duidelijker te worden. Iedereen weet dat de hersenen be paalde automatische lichamelijke reacties opwekken. Wanneer u aan voedsel denkt, komt er automatisch speeksel in uw mond. Hoe kunnen gedachten lichamelijke verande ringen bewerkstelligen? Er bestaat een verbinding tussen de hypothala mus. het hersendeel dat primitieve reacties op woede, angst, honger en geslachtsdrift regelt en de hypofyse, het hersenaanhangsel. Men wist reeds lang dal deze geheimzinnige klier, een knobbel ter grootte van een suikerklontje, die zich bevindt aan de onderkant van de hersenen, een groeihormoon afscheidt. Late re onderzoekingen hebben aange toond, dat hij ook een aantal andere hormonen produceert. Alleen al de voorkwab bleek che micaliën te vormen, die de aan maak van geslachtshormonen in werking stellen en de schildklier be sturen, die op zijn beurt de stofwis seling van het lichaam regelt. Hij levert ook een chemische stof die de afscheiding van adrenaline regu leert. De midden- en de achterkwab van de hypofyse beïnvloeden de nierenr samentrekkingen van de baarmoeder en de bloeddruk. „Wij zijn pas aan het begin", zo 'zegt één van de onderzoekers en wij hebben deze klier nog maar oppervlakkig onderzocht maar wij kennen nu in elk geval één manier, waarop emo tionele reacties in lichamelijke ver anderingen kunnen worden omgezet. Een voorbeeld hiervan werd hier voor reeds gegeven. Ook prittige vooruitzichten, zoals bijvoorbeeld een reis naar het buitenland, kun nen lichamelijke veranderingen te weegbrengen. De toerist, aldus Het Beste, dat dieper op deze boeiende materie in de februari-uitgave in gaat, kan klagen over het voedsel dat hem onprettig doet voelen, ter wijl in werkelijkheid allerlei emoties hem parten spelen. OOK U HEEFT RECHT OP DEZE 100% SPAARPREMIE GELDIG VAN 5 FEBRUARI TOT 10 FEBRUARI 1968 Goudkronen van 10 voor 5 cent Extra Kroontjes 250 gram Cronavit Koffiebonen 186 met 40 Kroontjes 4 stukjes Karnemelkzeep 125 met 10 Kroontjes 1 pak Koopman's Cakemeel 72 met 10 Kroontjes 1 zakje Koekjes 89 met 10 Kroontjes 1 liter Koffiemelk 207 met 4 Goudkronen 2 zak Bloemcnaarde 89 met 2 Goudkronen 1 pak Nobo Sprits 60 met 1 Goudkroon 1 pak Witte Bonen 84 mét 1 Goudkroon 1 Veleda Zeem plus doekje 395 1 pot Jam (appel-aardbeien) 69 1 blikje Smac (200 gram)109 1 zak Spliterwten 61 1 zakje Koekjes 69 EXTKA KOOPJES ZOLANG DE VOORRAAD STREKT 1 sierpot Santusa Honing 1 blik Ananas (stukjes) 139 119 2 blikjes Sardines 79 2 Asbestplaatjes 69 1 blik Appelmoes 59 UW KROON-KRUIDENIER DORPSSTRAAT 17 TEL. 1277 HOLTEN Laat een fundament voor een goed figuur maken bij 1?» Wij leveren onder volledige garantie. Bel (liefst tussen 8 èn 9 uur) om een afspraak te maken en laat u zich ook eens voorlichten. MEVROUW OTTEN Gaardenstraat 9 - Telefoon 1514 Met onze ideale VERHARDINGS MATERIALEN MARINUS SOEPENBERG N.V. i.o. Tel. 05495-400 en 420. Agent: REILINK, Tel. 05483-1704. Zatex-dag 3 en zaterdag 10 februari voor slechts 2.25 „DE HALM" TELEFOON 1469 Te koop; plm. 2000 verbe terde J. H. SPROKKENREEF Pastoriestraat 52 Gevraagd Garantie - Afname en Prijs Tevens Vermeerderaars gevraagd. Slachtrassen vanaf plm. 250 dieren. Hennen 11 weken voorradig en verder elke leeftijd te leveren. KOOPMANS VOEDERS Loo 108 - Bathmen Telefoon 337 Onze opruiming onder het motto: loopt weer ten einde. Maar dat wil bepaald niet zeggen dat nu ook het einde gekomen is aan de „koop jeslawine". Integendeel. We gaan gewoon door. LET OP I Bollen zuivere scheerwol 50 gram f 0.98 Prima lakens (met kleine afw.) 180 x 240 f 7.45 Prima slopen (met kleine afw.) f 1.98 Badstof velours kindersweaters alleen m. 122-128 en 134 vanaf f 5.95 Dames pullovers, moderne kleuren (korte mouw) slechts f 9-95 Badstof keukendoeken vanaf f 1-49 Fantasieschorten .vanaf f 3.49 Restanten ondergoed voor SPOTPRIJZEN ORANJESTRAAT TELEFOON 1437 Te koop: Partij Erve „Twenhaar LOOK Te koop: 2 drachtige B.B. ZEUGEN (le worp) Neerdorp 28 - Telefoon 1756 6 kollebijntjes 1.10 150 gr. pindarotjes 1.20 (eigen fabrikaat) ORANJESTRAAT TELEFOON 1815 SLAATJE SLAATJE VOLOP VOORRADIG verse groenten, sla, andijvie, spruiten, bloemkool enz. enz. Volop Jaffa's 5 voor f 1,—, 6 en 7 voor f 1.10 12 voor f 150 Ruime keuze sinaasappelen: 10-12-14 en 15 voor f 150 Ruime keuze mandarijnen 9-10 en 15 voor f 1.50 EXTRA AANBIEDING: (speciaal voor zaterdag) 1 kg witloff 1.10 Maandag: 1 bl. appelmoes plus 1 bl. sperziebonen f 1.10 Dinsdag: 1 zak rode kool f 0 25 Woensdag: 1 zalc hutspot f °-25 Donderdag: 1 kilo waspeen 1 039 Vrijdag: half ki!o zuurkool plus rookworst f 1.10 STATIONSSTRAAT 11 TELEFOON 1216 DE POLITIE in de Indische plaats Meerut heeft opdracht gekregen op onruststokers te schieten, nu drie da gen lang brandstichting en steekpar tijen minstens tien doden en honderd gewonden hebben geëist. Dinsdag avond werd in Meerut een uitgaans verbod van kracht. Van de koe direct naar de plasticzak of doos, dat is het nieuwste, zowel hygiënische als rationele verloop in de verpakkingsindustrie voor melkproduktie. In de Duitse Bondsrepubliek nemen kunststoffen als verpakkingsmateriaal de derde plaats na de papier-, karton- en metaalemballage in. De zegetocht van de kunststofverpakkingen zal de komende jaren ongetwijfeld voortgaan, daar het gebruik van reeds bestaande kunsistofverpakking steeds groter wordt en bovendien voortdurend nieuwe verpakkingsmiddelen van kunststof op de markt komen. Een resultaat van zo'n ontwikkeling zijn bijvoorbeeld 17 miljoen flessenkratten, vervaardigd tussen 1960 en 1966. Voor 1967 wordt al op twaalf miljoen stuks gerekend, dat betekent, dat de traditio nele produktie van houten kratten voor brouwerijen bijna stilgelegd is. Het is bekend dat het gelegde „wintervakantie telt dubbel" niet door mensen van reisbureaus maar door artsen uitgevonden is. De we tenschappelijke grondslag voor de wintéi-vakantie is hierin gelegen dat vooral in de winter de mensen een grote behoefte hebben aan frisse lucht. Daarbij komt dat de luchtver ontreiniging in de steden in de win ter vaak door nevel en laag hangende bewolking stei'.k wordt bevoi'derd. Wanneer het winterse jaargetij goed voor een vakantiegeschikt is dan geldt dat vooral voor een kuur. Ge liefde verblijfplaatsen voor kuren zijn de dorpjes in de middel- en hoogge bergten. De stofvrije, meestal door de bergen beschutte plaatsen bieden de mogelijkheid voor sportbeoefening en lange wandelingen. Hier bemerkt de kuurgast de sterl wexking van de lucht op het organisme en zenuw gestel. Het winterweer heeft ondanks sneeuw en kou, waar-tegen men zich kan kleden, veje voordelen. I-let brengt inauwelijks gevaren van over matige zonnestraling met zich mee en is voor lijders aan hart- en vaat ziekten betex' dan de warme zomer dagen waarbij de vochtigheidsgraad vaak hoog is. Voor mensen met ziekten aan de ademhalingsorganen zijn de kuren in de middelhoge gebergten het beste. Ook bij chronische migraine kan een kuur in de bergen succes opleveren. Degene die op grotere hoogten een winterkuur willen ondergaan moeten eerst een arts raadplegen, want in het hooggebergte is voor mensen die aan te hoge bloeddx-uk en hartziek ten lijden grote voorzichtigheid ge boden. Daartegenover is het voor pa tiënten met bronchites en astma zeer gunstig. In het algemeen is het gezond en prettig in de winter een vakantie in de bergen door te brengen afgezien de speciale genoegens in de vorm van sportbeoefening. r> FORD'S SUCCESSEN F.en reeks van successen bracht Ford Engeland in 1967 aan de top van de Autosport. In de eerste race, waaraan de nieuwe Ford-Lotus Formule I wagen deelnam, de Nedei'landse Grand Prix, eindigde de wagen als eerste. Dit succes werd geprolongeerd in de Britse, de Amerikaanse en de Mexi caanse Grand Prix's. Alsof dit nog niet voldoende was, domineerde Ford in de Formule II races met; de nieuwe Ford-Cosworth Formule II motor. De Cortina, die men wel de succes volste sedan in de geschiedenis van de rally-sport noemt, bezette eerste plaatsen in de Zweedse, de Shell 4000 en de Schotse rallies. Door deze over winningen legde, voor de derde maal in vier jaar, Ford beslag op het R.A.C., Rally - Wereldkampioenschap voor autoproducenten. Ford's Competitions Department en Racery Division zien dan ook met verlangen uit naar het seizoen 1968, waarin in alle belangrijke rallies en races Loluswagens met" Fordrjno toren zullen meedingen, om de resultaten van 1967 te herhalen. DRIE VAN DE VIER? Gedurende de afgelopen vier jaar hebben de fabrieks B.M.C. Mini Coopers drie maal de Rally van Mon te Carlo gewonnen; in 1964, 1965 en 1967. In 1968 gaat B.M.C. in dc aanval met een team. beslaande uit 4 Mini Coopers en 1 B.M.C. 1800. B.M.C. zal in dit jaar bijzonder veel aandacht besteden aan een aantal punten, die het verschil tussen win nen of verliezen kunnen uitmaken in deze rally, die de eerste stap kan zijn naar het Europese Rally-kampioen schap 1968. B.M.C.'s wedstrijd-afde ling in Abingdon. Berkshire, zal dit jaar speciale aandacht geven aan het verhogen van motorvermogen en aan drijving en aan de organisatie van hun sérviceteam

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 2