I Het agrarisch gebied natuurschoon mag niet schaden F. I. Webbink speelde naar Stevo uitstekende wedstrijd Blauw-\\ il stuurde Juliana met flinke nederlaag naar huis Weinig fraaie duels volleybalcompetitie Grote collecte yoor internationale hulp Holten verloor met kleinst verschil (0-1) Glaasje op? Laat u riiden! Biljartcompetitie Holten gaat aBBsaaasBssassassaassssBss DE TONNE NOG AAN DE LEIDING Bronchiletfen „De Pioniers" speelden gelijk CARACO OP FLUWEEL Hellendoorn raakt op dreef: zege 1XX Van 28 januari tot 4 februari SBBBBBillSSBislSBSSBSBBSli 301a Voorhoede niet op dreef Onderling veefonds kampt met geld- Uiteenzetting over mammoetwet Bestemmingsplan Holterberg gebrek Voorlichting bij de voeding «'Vr' Zaterdag 27 januari 1968 S De Tonne had deze week weinig moeite met VOP 1 uit Holten, en won deze uitwedstrijd dan ook met 8-0. Ten Berge 1 uit Enter rekende resoluut af met M.K.V. 1 uit Kaalte, want men moest de terugreis naar Kaalte maken met een 8-0 nederlaag; ditzelfde lot onderging ook NBC 2 uit Nijverdal, dat in Rijssen met de zelfde cijfers klop kreeg van Spek- horst l.Iiet Nijverdalse N.B.C. 1 dat deze week bezoek kreeg van V.I.O.S. uit Rijssen moest met een 4-4 gelijk spel genoegen nemen. Bolscher 1 uit Enter kwam deze week sterk voor de dag, want men slaagde erin het be zoekende eerste'viertal van K.O.T. uit Nijverdal een 6-2 nederlaag toe te brengen. Kalfsterman 1 uit Holten plaatste zich weer onder aan de rang lijst, naast haar plaatsgenoot V.O.P., doordat men deze week een 6-2 ne derlaag in Hellendoorn kreeg te in casseren van Ii.B.C. 1. De beste partij in de eerste klasse kwam deze week op naam van. de heer F. J. Webbink die zijn partij van 125 caramboles beëindigde in 16 beur ten. De hoogste serie (69) kwam op naam van de heer J. Altena, Bolscher 1. Het Anker 1 uit Holten zet haar overwinningsreeks nog steeds voort. Deze week behaalde men in Hellen doorn op het tweede viertal van HBC een 6-2 overwinning. Tot op heden slaagt alleen N.B.C. 3 uit Nijverdal erin om niet te ver op de koplopers achter te komen, mede door de 6-2 overwinning die men deze week in Holten op Kalfsterman 2 behaalde. De Poppe 2 uit Nijverdal stelde deze week enigszins teleur, omdat men te gen het laag geklasseerde tweede viertal van De Tonne 2 uit Hellen doorn niet verder kwam dan een 4-4 gelijkspel. Hafstee 2 uit Nijverdal slaagde er ook deze week weer in een plaats op de ranglijst te winnen door een verdienstelijk gelijkspel tegen plaatsgenoot K.O.T. 2 (4-4). Het Rijs- sense VIOS 2 w on zeer verrassend met 6-2 van De Ster 1 uit Hellendoorn terwijl De Budde 1 in Raalte tegen M.K.V. 2 niet verder kwam dan een 4-4 gelijkspel. Er waren deze week drie spelex-s In de tweede klasse die erin slaagden hun partij van 100 caramboles in 23 beurten te beëindigen. Dit waren J. van der Geijn (N.B.C. 3); J. Hem- mink (Hofstee 1) en L. Webbink (De Tonne 2). De hoogste serie (30) kwam op naam van de heer A. Korbeld (De Budde 1). Het blijkt wel duidelijk dat in de der de klasse het eerste viertal van Drey- erink te sterk is voor deze klasse. De ze week won men weer gemakkelijk met 8—0 van Bölcher 3 en bovendien kreeg nummer 2 op de ranglijst, Jansen 1 uit Holten, een 8-0 nederlaag te incasseren van Bolscher 2 in Enter. Door deze uitslagen heeft. Dreyerink nu reeds een voorsprong opgebouwd van 24 matchp. en is zo goed als zeker van het kampioen schap in deze klasse. Verdere uitslagen in de derde klas se: Kalfsterman 3 (Holten) - Oude laar 1 (NijverdaD 2-6: Koedijk 1 (Rijs sen) - OBK 1 (Nijverdal) 8-0; Den nenoord 1 (Nijverdal) - De Poppe 2 (Nijverdal)en Mensink 1 (Hellen doorn) - Spekhorst 2 (Rijssen) 6-2. Het waren deze week weer twee spe lers van Dreyerink 1 die een zeer goede partij speelden, T- Dreyerink had voor de 75 caramboles 13 beur ten nodig en J. Krake maakte zijn partij uit in 15 beurten. De hoogste serie (23) kwam op naam van I-I. Stokvis (Dennenoord 1). Ook in de derde klasse kunnen we nu al wel met grote zekerheid zeggen dat het eerste viertal van Lierinck uit Haarle met het kampioenschap zal gaan strijken. Men won zelfs deze week hun wedstrijd in Hellendoorn, van hun naaste concurrent De Ster 2 met 6-2, waardoor hun voorsprong uit liep tot 26 matchpunten. Wat betreft de bezetting van de onderste plaats zit hier nóg volop spanning in. MKV 3 uit Raalte wist ondanks de 6-2 neder laag die men op eigen biljart kreeg te Incasseren van De Poppe 3 uit Nij verdal de laatste plaats over te doen aan De Tonne 3 uit Hellendoorn, dat op eigen biljart een 8-0 nederlaag kreeg te slikken van V.I.O.S. 3 uit Rijssen. Overige uitslagen in de vierde klas se A: Jansen 2 (Holten) - K.O.T. 3 (Nijverdal) 6-2; Lemele - V.O.P. 2 (Holten) 0-8; Mensink 2 (Hellendoorn) - Spekhorst 3 (Rijssen) 6-2. De beste partij, alsmede de hoog ste serie kwam deze week op naam van de heer A, Ruiter (Lierinck) n.l. 60 caramboles in 11 beurten-met een hoogste serie van 17. Opstelling HOLTEN (uit tegen Stevo): Breukink; achter: Soer, Hommes en Brands; midden: Kaiser en lVlark- voórt; vioor: veneklaas, ivie,rn5ma, Klein Veldennan, Den Heijer e» Menkhoes. Het programma van de 4e klasse B der K.N.V.B. ziet er als volgt uit: De Zweef - Reutum; La Première - De Tukkers; T. V. C-, '28 - Enter; Luctor et Emergo - Nijverdal en Ste vo - Holten (2.30 uur). Zaterdag: Hulz, Boys al - Holten al, 3.15 uur. Zondag: Holten 2 La Première 3. 2,30 uur; Holten 3 - Almelo 5, 10 uur; Holten 4 - De Zweef 3, 12.00 uur; De Zweef 4 - Holten 5, 2.30 uur. In verband met de wedstrijd Stevo - Holten 1 laat de supportersvereniging weer één - zonodig twee - bussen lo pen naar Geesteren. Het legioen zal de rood-zwarten door haar aanmoedi gingen een hart onder de riem moe ten steken. Het bestuur van de Sup portersvereniging rekent er dan ook op dat allen meegaan. Wie geen ver voer heeft kan met de bus. Deze ver trekt om 13,30 uur vanaf, de Smids belt. Weest tijdig aanwezig om de nodige maatregelen te nemen. Hoestdrank in tabletvorm 95ct Blauw Wit '66 heeft zaterdagmid dag het tweede van Juliana uit Hen gelo (O) royaal geklopt (4*1) een overwinning die veel groter zou zijn geweest als de Blauw Witte aanvals- linie alleen de droomkansen maar had benut. De Hengeloërs die de thuiswed strijd met 2-1 wonnen gingen er meteen fel tegen aan en na plm. 10 minuten spelen schoot rechtsbinnen Wim van den Bovenkamp raak uit een voorzet waarc-p de Blauw Witte achterhoede zich min of meer ver keek (0-1), Deze openingstreffer was voor Blauw Wit het sein om er een schepje bij op te doen en na bijna een half uur- spelen schoot Henk Aanstoot uit een voorzet van Jaap Thalen keihard in nadat Albert Jansen even te voren, onenkele meters voor open doel had gemist. Blauw Wit bleef na de ge lijkmaker de betere ploeg en liep vlak voor het „theesignaal" van scheidsrechter Ter Horst door Herman ter' Beek uit tot 2-1. Na de rust zette Juliana alles op alles om gelijk te maken, doch- de Blauw Witte achterhoede gaf geen krimp en het offensief bracht de Hen geloërs geen succes. Geleidelijk aan werd Blauw Wit sterker en de doelpunten bleven niet uit. Sinnema zorgde voor' 3-1 en met nog plm. 10 minuten te spelen bracht Henk Aanstoot de stand op 4-1. Herman ter Beek kreeg in de laatste minuten nog zeer goede kan sen cm te scoren, doch z'n harde ko gels gingen juist.naast. De Schaakclub. ,,De Pioniers" speelde donderdagavond in haar club lokaal, hotel Iiolterman, een compe titiewedstrijd voor de 3e klasse A van de TSB tegen het eerste tiental van de Schaakvereniging .Goor. I-Iet werd een gelijkspel 5-5. De uitslagen aan de borden waren: F. J. Hol-M. Hondelink 0-1, H. D. Grobben- niet opgekomen Goorse speler l-0„ mevr. H. J. I-Iol-Groothoff-HF. Roelofs 0-1, B. van Beek-G. C, Hofmans 1-0, H. D. Pinkert-J. Moorman 0-1, A. Stuk- ker-L. Schmöller 1-0, G. J. Hoeve-J. J. v. d. Rijke 0-1, C. van Geerestein- R Wijnen '/»-' F Groenewoudt - J R Leeftink Vs-'/s en IT. H. J. Stukker-S. Wijbenga 1-0. ADVERTENTIE In de Nevobo- competitie Nijverdal gaven de ploe gen elkaar geen handbreed toe; daardoor liepen alle wedstrijden in tijd uit. Het waren overigens geen fraaie duels die het volleybalmin- nend publiek te zien kreeg. Voor bet Holtense Bato was het overi gens een beste dag. De heren won nen hun eerste wedstrijd in de eer ste klassp tegen Holyoke uit Enter. ITet werd een spannende ontmoe ting, waarin beide ploegen weinig- voor elkaar onderdeden. De eerste set was voor Holyoke met 1511. De tweede set, de meest spannende, was voor de Holtenaren '1416. De derde set wonnen de Enternaren weer met dezelfde cijfers als in de eerste set maar de volgende twee sets inclusief de beslissende klap ging naar Bato dal: hiermee haar 0 van het scorebord liet halen. De 'stand in de eerste klasse is: Nijverdal 10—18; Lcvo 9—14; Cara- co' II 8—10; Holyoke 11—4 en Bato 10—2. Even blij als de lieren waren de dames van Balo die dankzij enorme vechtlust een 2—1 zege boekten op Nijverdal II, dal hierdoor haar kan sen zag verminderen, temeer daal de Nijverdalse dames de week daar voor ook al van Levo verloren. Ca- raco II zit op fluweel. Winnen de Caracones volgende week van Levo dan is men kampioen. Wint Levo echter dan hebben alle ploegen nog weer kans. Een spannend duel dus de komende week waar de gehele eerste klasse dames belang bij heeft. OKK is nu ook van het strijd toneel verdwenen. De damesploeg van OKK is evenals de herenploeg uit de competitie geno.men. De stand in de eerste klase is nu alsvolgl: Caraco II 912; Levo 10—10; Bato 11—10; Nijverdal 10-8. Blauw Wit 2 verrichtte heel verdien stelijk werk door xh Vriezen veen ge lijk (2-2) te spelen tegen DOS 4. Programma: Blauw Wit 1 speelt om 1.30 uur thuis tegen runnel' up Enter Vooi-uit 3. De zwart-witten hebben nog kam pioenskansen en zullen die zeker tot het uiterste verdedigen. De uitwed strijd (de eerste in dit seizoen) werd door Blauw Wit met 2-1 verloren. Een volledig en met totale inzet spelend Blauw Wit moet de halve winst kun nen grijpen. Blauw Wit 2 speelt om 13.30 uur in Hengelo tegen het tweede van de Ned. Spoorwegen en moet kunnen winnen. De Blauw Witte jeugd (Al) krijgt om 3.1-5 uur Enter Voox-uit Al op be zoek. Een gelijk spel zou een zeer verdienstelijk resultaat betekenen. Geel en oranje geven de vrolijke noot aan dit gestreepte skipak in vier kleuren van Michèle Rosier. Het materiaal is een matelassé van nylfrance-iaffetas met een effect dat aan een grove visgraat doet denken. Pak en bijpassende pet vertonen niet alleen geel en oranjemaar ook zwarte en zandkleurige strepen. Het jack heeft een kol en raglanmouwen, valt tot op de heupen en wordt met een tweedelige ritssluiting gesloten. Onder de kniebroek: grove wollen kousen in één van de kleuren van het pak. Een technisch wat beter en sneller La Première heeft zondag tegen Hol ten 1 een 1-0 overwinning uit het vuur weten te slepen. Aanvankelijk liet zich dat echter niet zo -aanzien, w-ant de gasten namén" direct"''6Ij de aan vang het spel in handen en wisten- door uitstekend samenspel de Holten- se defensie in het nauw te drijven. Reeds tin de 5e minuut kwam links binnen Obermeijer, een gevaax-lijke aanvaller, alleen voor doelman Breu kink te staan, maar' zijn van dichtbij afgegeven schot ging net naast. Heel langzaam wijzigde zich echter het spelbeeld en kwam de thuisclub ex- beter in. In de 30e minuut misten zo wel Den Heijer als Klein Veldevman een bijna opgelegde kans om hun club de leiding te geven. Het was aan de andere kant, dat Obermeijer zich twee minuten later vrij wist te spelen en van dichtbij onhoudbaar scoorde (0-1). Na de rust waren de I-Ioltenaren 't meest in de aanval en zetten zij het Almelose doel vaak ondei-zware druk. In de derde minuut kreeg Klein Vel- derman een pracht kans om de gelijk maker te scoren, maar. zijn schot faalde. De Holtenaren misten de no dige techniek en ook taktiek om hun aanvallen tot een goede afwerking te brengen. Zij waren trouwens deze middag ook niet erg fortuinlijk. La Px-emière zette in deze periode, zo tussenbeide, door goed samenspel, uit stekende aanvallen op, maar de Hol tense defensie had daar in de tweede helft beter kijk op. Zij dïvigeei-de de bal telkens naar voren, maar ondanks goede steun van de middenlinie, ble ven de aanvallen van de Holtenaren onproduktief. Het Almelose doel kroop enkele keren door het oog van de naald. De Almelose doelman deed uitstekend werk. Een gelijk spel had de krachtsverhouding beter weergege ven. De uitslagen en de stand in 4B 4'zijn-als/volgde1 Reutum—MVV TukkersDe Zweef HoltenLe Pi-emxère EnterStevo Nijverdal—TVC La Première 13 9 Holten 12 7 De Zweef 13 6 Enter Luctor Nijverdal Tukkers Reutum TVC -MVV Stevo U2. 2 2 20 31-13 2 3 16 20-15 32-23 17-15 31-23 32-27 13 5 3 5 13 17-20 13 4 3 6 11 18-27 13 2. 4 7 8 20-26 12 3 1 8 7 14-29 12-33 13 6 3 4 15 13 5 3 5 13 11 2 1 8 5 Aan de vakschool voor pluimvee en varkenshouderij te Almelo slaagden yoor het diploma voorlichter varkens houderij de heren J. Markvoort en II. Slijkhuis te Holten. HELLENDOORN In de Leei'ka- mer van de Hervormde Gemeente kwamen de ouders en leden van de School met de Bijbel te dorp Hellen doorn bijeen voor de jaarlijkse ou deravond. Voorzitter W. ter Avest was er bijzonder over verheugd dat ,,nzovelen aan de uitnodiging gehoor 'hadden gege'vnwi>nf clè' zaal vas r.deze avoiari«geheelil3e^ett:-N§d,at.een gedeelte uit de bijbel was voorgele zen, hield het hoofd der school, de heef R. Broekman een uiteenzetting over wat de Mammoet-wet in grote trekken behelst en wat zij heeft te betekenen voor het lager onderwijs. Hierna bracht de toneelgroep, van de zangvereniging „Looft De Heer" uit Enter, het toneelstuk „Waarom zweeg je zolang" voor het voetlicht. Deze groep heeft dit spel op wex'ke- Iijk voox-beeldxge wijze gebracht, het geen het daverend applaus van de zaal na afloop nog eens duidelijk on derstreepte. De heer Vinne eindigde mét een dankgebed, waarna voorzit ter W. ter Avest deze geslaagde avond afsloot met een woord van dank aan alle medewerkex's aan deze ouderavond. Wanneer het gevulde offerzakje in de afgelopen week nog niet bij u is opgehaald, dan kunt u in de komende week de ophaler of ophaalster ver wachten. Geeft royaal, dat betekent, „geeft koninklijk", in deze belangrijke col lecte, want de nood in onze wereld is groot en er wordt veel efficient hulp geboden door het werelddiaco- naat der kerken (giro 875587,» Raiffei- senbank Holten,' t.g.v. „Werelddiaco- naat". Dat hebt u kunnen lezen in de foldex", die u ontving. Dat hebben vele Holtenaren gezien op de filmstrook over het prachtige opbouw-werk van de Waldenzer P1®- dikant Tullio Vinay in Riesi op S»eU lië, die de laatste weken talloze ma len in Holten vertoond is. Daarvan geven wij u hierbij nog enkele van de vele voorbeelden, die te noemen zouden zijn: „Geef een man eenn vis en hij zal een dag eten. Leer hem, hoe hij vis sen moet en hij zal zijn hele leven eten". Dat is een oude wijsheid, die door de werkers die in de kerkelijke hulp verlening staan, op nieuwe wijze wordt toegepast. Op basis van een in terkerkelijk Amerikaanse plan het z.g. Heifer Project, is men jaren ge leden begonnen om vaax-zen (heifers) over te brengen naar arme landen om op die manier mee te werken aan de opbouw van een goede yeestapel. Weldra werd besloten ook andere diersoorten te gaan verzenden. De Nederlandse kerken doen aan dit werk - over - de - grenzen mee. In de loop van 1968 zullen enkele hon derden eéndekuikens per vliegtuig vanuit NedexTand naar Manilla op de Philippijnen worden ovei-gebracht. Zo dragen de kerken een steentje bij aan de opbouw van een pluimveesta pel daai\ Dienst aan de naaste? Ja, want mensen worden geholpen aan middelen om zich een i-edelijk bestaan te verzekeren. Helpen waar geen andere helper is. Een land ergens in Afrika. De Regering van dat land volgt een gedragslijn, waarvan het gevangen zetten van politiek verdachte perso nen een integrerend deeU uitmaakt. Voor Europeanen heet deze de tentie „huisarrest", Afrikanen wor den vaak afgevoerd naar één of an der kamp. De aantallen mensen, die in gevangenschap verkeren, zijn niet bekend. De gevolgen voor de gezin nen van deze gedetineerden zijn de- sastreur: lxet wegvallen van de kost winner is voor een Afrikaans gezin, dat in een stedelijk centrum woont, een zeer ernstige slag. In het meren deel van de gevallen, heeft de vrouw moeder .noch de opvoeding, noch de kundigheden om een goede baan te verkrijgen. De sociale zorg voor de getroffen gezinnen komt niet van de grond. In een enkel geval kan het gezin te rugkeren naar het dox-p, waar het vandaan kwam, maar meestal is dat niet mogelijk. Prostitutie is vaak de ennige moge lijkheid om in ee bron van inkom sten te voorzien. De Afrikaanse Raad van Kerken ttacht zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de nood. die in deze ge zinnen 'is ontstaan. Zij vèrleent as sistentie in de vorm van het verstrek ken van huishoudgeld, het betalen van het schoolgeld voor de kinderen. Zij zox-gt ook voor de mannen, die in gevangenschap verkeren door hun pakketten met voedsel en toilet-beno digdheden toe te zenden. Hoe in Kongo boeren worden opge leid. In Lusekele (Kongo) staat een landbouwcentrum dat jonge Kongo lezen tot boer opleidt. Mannen tussen de 20 en 35 jaar, die tenminste zes jaar lagere school hebben gevolgd, kunnen daar in een cursus die twee jaar duurt praktisch en theoretisch landbouwonderricht ontvangen. Op het centx-um wonen gemiddeld 50 studenten. Hun leeftijd is hoger dan die van studenten op Nederland»- Wat Bato presteerde in de eerste klasse, presteerde Hellendoorn in de tweede klasse heren. De eerste overwinning van de competitie werd geboekt. Hellendoorn. dat al eerder een .setje van Nijverdal IX had afgesnoept kwam deze keer ge weldig sterk naar voren. Eerder op de avond maakten de Hellendoor- nërs het BATO 17 zo moeilijk dat de Holtenaren de zere bijna uit han den moesten geven. .Hellendoorn was zeker overwinnaar geworden als aanvoerder Webbink niet bij 213 werd geblesseerd in de laatste set. In de wedstrijd tegen Nijverdal II die in het late uur werd gespeeld toonden de Hellendoorners dat men iets van volleybal begint te begrij pen. Er werd vaak heel goed ge speeld en in ieder geval keihard ge vochten. De mannen van trainer Middelkamp kregen loon naar wer ken en wonnen tenslotte met 2—1. De stand in de tweede klasse is: Levo II 9—18; Caraco III 9—12; Bato II 7—6; Nijverdal II 84; Hel lendoorn 11—2. Op 12 februari speelt Levo 2 tegen Bato 2, winnen de Nijverdallers dan zijn zij het 2e kampioensteam van Levo. In de 2e klasse dames verloren de ..staartgangers" Holyoke en Hel lendoorn met 2—0 van resp. Nijver dal IV en kampioen Lcvo. Stand in de 2e klasse dames: Levo II 13—26; Nijverdal IV 12—16; Nijverdal III 10—10; Bato II 11—10; Hellendoorn 112; Holyoke 112- In de 2e klasse jongens won de Katholipke ULO uil Rijssen zonder moeite van Hellendoorn, d.vv.z. re glementair wegens niet volledig op- - komen. Nijverdal 2 werd vervolgens door de Rijssenaren aan de zegekar gebonden met 20. Holyoke boekte haar eerste twee overwinningen, resp. op Nijverdal 2 en Caraco 2. De stand is hier: Kath. ULO Rijssen 8—16; KJS III 5—8: Nij verdal II9—7 Hollyoke 5—6; Cara co I 8—6; Hellendoorn 62; KJS IV 5—1. De leden van het Onderling Vee fonds „Holten" kwamen donderdag middag in jaarvergadering bijeen in café Vruggïnk onder voorzittex*schap van de heer J. A. Wechstapel die zich in zijn wooi-d van welkom in 't bijzonder richtte tot het ere-lid van het fonds de heer J. Aaftink. Na lezing der notulen bracht de secretaris-penningmeester de heer G. J. Aaftink het financieel vei'Slag uit. De inkomsten en uitgaven be droegen resp. f 7200.45 en f 8505.71 zodat er over 1967 een nadelig saldo is van f 1305.26. De leden van de kascontrolecom missie de heren J. Ulfman en H. Bo- link hadden boeken en bescheiden in orde bevonden en onder dank voor de verrichtte werkzaamheden de pen ningmeester decharge verleend. Tot leden van de contx'olecommissie 1,968 werden benoemd de heren H. Bolink en G. J. Tuitert. In het afgelopen jaar bedankten wegens beëindiging van het bedrijf 'n viertal leden. Er waren op 31 decem ber'.1967 89 leden die in totaal verze kerd hadden 791 stuks vee met een waai'de van f 461.875 (op 31 decem ber 1966 hadden 93 leden 801 stuks verzekerd voor f 440.520). Er werden in het afgelopen jaar 14 runderen overgenomen waai'voor werd uitgekeerd f 7800.-. Met maximum te verzekeren be drag werd voor- 1968 onverandex-d vastgesteld op f 650.- per rund. Besloten'werd om de f.2.-' extra premie voor 6 weken "in 't vervolg niet meer te heffen. Bij de gehóuden bestuursverkiezing werden herkozen de hex-en G. J. Aan stoot, I-I. J. Baltus, J. Manenschijn, B. Manenschijn, IT. Podt, J. A, Ulf man, J. Vukkink en J. A. Wechsta pel. Voor wie een gokje wil wagen zij medegedeeld, dat bij Gebr. Wansink in de winkel de bekende S.U.S.-loten vei'krijgbaar zijn. Tot en met 1 februari a.s. liggen op de gemeentesecretarie ter inzage een herziening van liet bestem mingsplan „Holterberg" met toe lichting en bijbehorende voorschrif ten. Deze herziening beoogt in de eer ste plaats om het landelijk gebied, dat begrensd wordt door de Bur gemeester van der Borehstraat, de Oude Diepenveenseweg, de Jeur- linksweg en de spoorbaan waar in o-a. de nieuwe begraafplaats is gelegen ruimtelijk aan te passen aan de Pheriferie van de dorpsbe- bouwing benoorden de spoorlijn De- venter-Almelo- Men wil voorkomen, dat dit ten westen van de Telgen gelegen -agrarisch gebied door agra rische «n andere gebouwen, de aan- sluting van het landelijk gebied aan de dorpsbebouwing" zal schaden. De voorschriften dienaangaande zijn dan ook verscherpt. Dit gebied is daarmede ruimtelijk gezien een uit loper geworden van de voet van de Holterberg. Het behoud van het natuurschoon is al vele jaren een zorgenkind van de overheid. Reeds in februari 1934 bogen de Holtense vroede vaderen zich over een uitbreidingsplan voor de Holterberg, dat was opgesteld door de toennialige plaatselijke ar chitect, de heer T. J. Loggers. De planologie stond voor de kleinere gemeenten toen nog in haar kinder schoenen. De Woningwet schreef voor, dat gemeenten boven de 10.000 inwoners verplicht waren een uitbreidingsplan te hebben. De Inspecteur van de Volkshuisvesting, Ir Le Poole, zette zich toen achter de plannen van het dagelijks be stuur, om voor het behoud van de Holterberg tot een uitbreidingsplan te komen" .Dat plan is er inderdaad gekomen, al ging dat niet helemaal van harte. Pas in 1941 kreeg het .uit breidingsplan voor de Holterberg. dat nu bestemmingsplan heet, de huidige vorm, die nu herzien wordt door de toevoegingvan het in de aanhef genoemde gebied. Tal van principes van het plan Loggers zijn er in terug te vinden. Door deze herziening wordt nu de smalle strook grond tussen de De venterweg en de spoorlijn van de grote tot de kleine viaduct z.g. be vroren, omdat er niet gebouwd zal mogen worden. De kleine bebouwingskern. die in het oorspronkelijke plan na de vo rige herziening, was opgenomen ten westen van de Burgemeester van der Borehstraat is komen te ver vallen. De raad besloot destijds o.m. om de belangen van landbou wer Nijland niet te schaden, deze bebouwing voorlopig niet te reali seren. In plaats daarvan is nu een belangrijk complex opgenomen voor de uitbreiding van het O.A.D.-bus station en de garages voor de tal rijke autobussen. Daartegenover is thans een ter rein gereserveerd voor de bouw van een verzörgingsflat op de plaats waar nu huize „De Belt" staat en waar vroeger de monumentale ko renmolen van de Fa. Gebr- W ansink heeft gestaan, die bij de gevechten om Holten april 1945 door de Cana dezen in brandgeschoten werd, om dat de Duitsers haar als uitkijkpost gebruikten. Deze gronden zijn ech ter nog niet verkocht - al zijn er reeds geruime tijd onderhandelin gen gaande. Enkele kleine details van deze herziening zijn de aanpassing van het plan aan de bestaande toestand ten aanzien van het benzinestation van de N.V. „Fina" en de opslag plaats van de Rijkswaterstaat aan de Deventerweg, het scheppen van uitbreidingsmogelijkheden voor het nat. hist, museum „Piet Bos" op de Holterberg en het bouwen van twee se landbouwscholen, wat met zich 'mee brengt dat velen van hen ge trouwd zijn. Ook hun vrouwen en kin deren komen naar het centrum en ook voor hen bestaan mogelijkheden tot verdere ontplooiing. Voor de vrouwen is er een huis houdschool. De vi-ouw van de direc- teux' van het centrum (de Nederlan der De Leeuw) geeft hier samen met een Kongelo-se onderwijzeres les in koken, naaien op naaimachines, in schrijven, rekenen en lezen. De meeste vrouwen die hier komen zijn analfabeet, en het peil van het onderricht is te vergelijken met onze eerste klas l.o. Voor de kinderen is •r een kleuterschool en een lagere school op het terrein. Over het algemeen wordt er veel en vaak aandacht besteed aan de voe ding van hen die te zwaar zijn voor hun leeftijd, lengte en lichaamsbouw en aan de talrijke bezwaren die een te hoog lichaamsgewicht met zich meebrengt. Ditmaal zullen wij eens aandacht besteden aan hen die te mager' zijn. Het is niet erg om wat aan de mager* kant te zijn. Denkt u echter dat u te mager bent, ga dan niet zelf experi menteren met allerhande middeltjes, maar vraag raad aan uw dokter- Dat 'is niet zo vreemd als u misschien denkt: niet alleen te dikke mensen hebben in verband met hun gewicht medisch advies nodig. Daarnaast zou het goed zijn uw voe ding eens heel nauwgeurig na te gaan. Wie het alleen zoekt in het ge bruik van extra vet en suiker is op de verkeerde weg. U kunt alleen op de juiste manier aankomen, wanneer u een ruim gebruik maakt van melk, kaas, vlees of vis, groente en fruit naast voldoende brood en aardappe len. Het is raadzaam dat u van deze produkten dagelijks het volgende ge bruikt: >2 a 3/x 1 melk, yoghurt of karnemelk; 2 dikke plakken kaas; zo mogelijk 100 g'vlees of 200 g vis; 250 g groente, liefst gedeeltelijk rauw: 1 a 2 vruchten; brood en aard appelen zoveel als u wilt en plm. 3 eieren in de week. Deze levensmiddelen leveren u de bouwstoffen voor het nieuw te vor men lichaamsweefsel. Zorg ook dat u voldoende variatie in 'een menue aan brengt, want verandering van spijs doet et.en. Voorts is het gewenst dat u voldoende lichaamsbeweging neemt. Nu hangt het er bij de vei-werking van de voedingsmiddelen in uw me nu voor een groot deel van af, of u veel dan wel weinig eetlust hebt. Is uw eetlust goed, dan kunt u pro beren een aardappeltje meer te eten en meer dunne sneetjes brood met bo ter of margarine en zoveel mogelijk eiwitrijke beleggingen. Melk, vlees, kaas en ei kunt u over de dag verdelen. Bijvoorbeeld de melk, de kaas, eventueel een ei en een vi,p{:de;Y afligt, ^jees of de vis bij de broodmaaltijden; de rest van het - vlees of de vis bij cfb' waitne maaltijd. Vlees en vis behoeven niet vet te zijn. Tussendoor kunt u zo nu en dan een extra boterham nemen. Laat uw eetlust veel te wensen over, .dan kunt u beter de hoofdmaal tijden klein houden en tussendoor kleine hapjes gebruiken zoals: een kommetje yoghurt met suiker met of zonder vruchten 'eventueel kant-en klaar gekocht); een restje vla of pud ding; een hompje kaas of worst; een cracker, beschuit of sneetje rogge brood met kaas. vleeswaren of jam; een plak koek met boter of margarine; een handvol noten, studentenhaver, krenten, rozijnen of gedroogde vij gen. Het is vaak moeilijk om in gewicht toe te nemen. Maar wanneer gezonde mensen zich er helemaal voor inzetten eh hun voeding goed vex-zorgen. kan zeker 't gewenste resultaat bereikt worden. bungalows ep de hoek van de Mo- lenbelterweg en Sparrenweg. TJit het ter inzage liggende be stemmingsplan blijkt, dat bij de sa menstelling geen rekening is ge houden met de eventuele aanleg van een verkeersweg ten noorden van de spoorlijn, zoals die op het Rijkswegenplan voorkomt, maar waaromtrent geen definitieve plan nen bekend zijn. Deze weg zou dan de doorgaande verbinding vormen tussen de Deventerweg en de Rijs- senseweg. Mochten dergelijke plan nen bij Rijkswaterstaat inderdaad bestaan, dan zullen belangrijke voor zieningen moeten worden getroffen ter hoogte van de viaduct te Holten en zou de stichting van een verzor gingsflat aldaar wel eens ernstig in gevaar kunnen komen. HUIZE ,,DE BELT", dat binnen het bestemmingsplan ..Holterberg een verzorgingsflatindien de onderhandelingen gunstig verlopen, van de O.A.D. misschien plaats zal maken voor Links tegenover is het busstation

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3