Varkensmesterij is nog wel voor verbetering vatbaar Wat is een camera? Na de lagere school: WAT DAN? zietuwel! VUILNIS: DE ZEE IN? achterlicht ORANG- OETANGS Nieuwe avonturen van Belfloor en Bonnevu Zwakke punt het voederverbruik IVOROL Ondanks seizoen in vloeden Purofhoudt Br@nchiSelfeii SBSSEESSSEIhMj 5*5 OSBSBESSSSSBEi BOEKAANKONDIGING 1 1 Vrijdag 12 januari 1968 De ervaringen in de varkenshoude* rijkern Holten over de periode 1966- 1967 zijn neergelegd in een vrij uit voerig en gedocumenteerd verslag, verlucht met enkele foto's, dat is uit gegeven door het bestuur van de on langs opgerichte Stichting in samen werking met het Rijksveeteeltcon- sulentschap voor Overijssel. In een begeleidend schrijven waarbij 't ver slag aan de deelnemers wordt toege zonden wijst dit bestuur nog eens op de veranderingen, die hebben plaats gegrepen en die buiten het verslag jaar vallen. Het spreekt daarin zijn vreugde uit, dat er thans verder ge werkt kan worden aan de verbete ring van de varkenshouderij en dat dit mede door'de gezamenlijke meel- leveranciers gedragen wordt. De ver betering van de kwaliteit is in het algemeen een belangrijke zaak en uit de verkregen gegevens blijkt wel, dat er nog veel verbeterd kan worden. Het voedergebruik, ligt in het alge meen nog te hoog. voedermelhode, verzorging, huisvesting en gezondheid der dieren houden hier sterk verband mee. Aan het verslag omtrent de resul taten van de varkenshouderijkern Holten ontlenen wij, dat het afgelo pen jaar 58 deelnemers aan dit voor- lichtingswerk hebben deelgenomen. Hiervan hebben elf fokkers een zeu genboekhouding bijgehouden. Verder hebben 12 varkensmesters van éen of veelal meerdere tomen gegevens bijgehouden omtrent groei, voeder- bruik en slachtkwaliteit. Tevens heb ben nog 9 varkensmesters een volle dige boekhouding omtrent de meste- rij bijgehouden en hebben 31 varkens houders deelgenomen aan de uitwis seling van slachtkwaliteitgegevens. verkregen van ruim f. 300,- per zeug per jaar. Van bedrijf tot bedrijf lo pen deze resultaten echter sterk uit een, n.l. van f. 87,- per zeug tot f. 667 per zeug opbrengst-directe kosten. Een van de voornaamste factoren is het aantal grootgebrachte biggen per worp per zeugen. Een tabel geeft van de vele meespelende factoren een uit voerig overzicht. Aan gezondheid c.q, ziekten en voedering wordt uit voerig aandacht besteed. Fokkerij rendabel Doel van de varkenskern is door middel van verkregen gegevens varkenshouderij meer maken. Door de groep fokkers blijkens het verslag vrij reikt. Zij hebben goede financiële sultaten bereikt gemiddeld nl. opbrengst-directe kosten van f per zeug. Van dit bedrag moet glo baal nog ongeveer f. 100,- worden afgetrokken voor gebouw citeit. rente, enz ongeveer een dit doel oed be den electri- zodat gemiddeld arbeidsinkomen werd Ouwehands Dierenpark bezit nu al teJcLshl\sVpiewonge' aapjes op het parlc eUtoaai'd is de directie niet alleen ere trots op dit kostbare bent maar ook bijzonder zuinig- De beide zeer telligente dieren hebben dan ook een huisvesting, die er zijn mag men niets te kort. Om Roos" heerst thans echter grote xorg. Zij is ziek geworden en P3™1® dr. Gouda Quint heeft zelfs gemeend de hulp te moeten inroepen van de directeur van het kinderziekenhuis te. Arnhem, dr. Lingbeek en van de Ion specialist en internist van het Benne- komse Streekziekenhuis dr. Van Dijk. Ook dr. Peters van de Rotterdamse Diergaarde ..Blijdorp" is inmiddels al geconsulteerd. ,.Roos" kreeg aanvanke lijk een darminfectie en later long- onsteking. Uit het onderzoek is intus sen ook gebleken diat zij lijdt aan bloed armoede. Met vereende krachten vechten de artsen en specialisten nu voor het le ven van „Roos". De directie en het parkpersoneel zijn al dagen en nachten in de weer om haar te verplegen en op te passen. Om de twee uur is men met de rood-bruin gekleurde orang bezig. Dat gaat zo dag en nacht door. inmiddels schijnt het ziektebeeld iets verbeterd te zijn. Men besloot „Roos" bij mannetje „Ori" terug te brengen en toen begon ze zelfs weer wat te eten. Er valt echter nog niets van te zeggen of ..Roos" het zal halen, hoewel iedereen daarop hoopt. Hoestdrank in tabletvorm 95ct CATTY-TIP van de bekende dierenjournalist Jan van Rheenen ONREGELMATIG VERHAREN Wanneer een kat te lang achter een blijft verharen, dan wel on afgebroken het hele jaar door verhaart, zult u er verstandig aan doen de dierenarts te konsulte- ren, die dan wellicht tot de kon- klusie zal komen, dat de kat uit konditie is en dat een of andere tonicum voldoende is om de ge wenste toestand te herstellen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat hij een tijdelijke of blijvende wij ziging in het dieet zal voorschrij ven. Men heeft wel beweerd, dat katten die langdurig of onafge broken verharen, deze onge wenste eigenschappen zouden meegeven aart hun nakomeling schap, maar daaromtrent staat wetenschappelijk vooralsnog niets vast. We! is het waarschijnlijk beter om niet te fokken met een kat die hevig aan het verharen is, omdat de vorming van de nieuwe vacht een extra belasting vormt voor het dier. Mesterij Van de mesterij wordt gezegd, dat groei-, voedergebruik- en slachtkwa liteitgegevens meestal doorslagge vend zijn voor de rendabiliteit. De toomadministratie is iets teruggelo pen van 797 naar 695 mestvarkens. De mestvarkensboekhoudingen breid den zich evenwel belangrijk uit. Bij een vergelijking van de resul taten met een dertiental andere ker nen blijkt, dat de gemiddelde gege vens van Holten nog wel'voor verb' tering vatbaar zijn. Het zwakke punt is volgens het verslag, hier nog het voederverbruik. Dit ligt nog 0,18 meel per kg. groei hoger dan het pro vinciaal gemiddelde. In geld uitgedrukt betekent dit plm. f. 5,40 per varken. De groei is ook iets trager dan gemiddeld. Vaak houdt de trage groei verband met het stalklimaat en de gezondheidstoestand van de dieren. Dat er evenwel van bedrijf tot bedrijf nog veel grotere verschillen voorkomen dan tussen de kernen leren de gegevens, welke bin nen de kern Holten verzameld zijn en waarvan in het verslag een over zicht gegeven wordt. Hieruit blijkt, dat de financiële resultaten van de mesterij over het verslagjaar 'gemiddeld matig tot vrij slecht geweest zijn. Toch is het ver schillenden gelukt een behoorlijk ar beidsinkomen uit deze bedrijfstak te halen. Er spelen echter tal van fac toren een rol. Fokker-mester Het verslag constateert ten slotte een toenemende belangstelling voor de samenwerking tussen fokker en mester. Over het verslagjaar was het per centage la varkens gemiddeld 57,3 pet. Het gunstigste bedrijf lag op ruim 73 pet la varkens, het ongun stigste kwam met 25 pel. uit de bus. Het verschil tussen beide bedrijven bedroeg 48 pet. Dit betekent bij een bepaalde prijs en een oplegcapaci teit van 100 varkens een inkomsten- verschil van 48 x f. 23,40 is f. 1123,20. Het gaat hier dus zuiver om een ver schil in slachtkwaliteit. De vraag of uitbreiding van de var kenshouderij verantwoord is, wordt in het verslag niet met een definitief ..ja" of ..neen" beantwoord. Het hangt sterk van de prijzen af en er blijft dus een belangrijk risico. De samenstellers menen echter, dat er thans wel mogelijkheden zijn om dit prijsrisico te verminderen. Vakken nis blijft hier echter ook een belang rijke factor. Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta CATTY-TIP van de bekende dierenjournalist Jan van Rheenen IN VAKANTIETIJD Waar blijven we met de poes, wanneer we op vakantie gaan? Misschien trekt u in een vakan tiebungalow en kunt u het dier meenemen. Wellicht is het moge lijk poes thuis te laten in zijn eigen, vertrouwde omgeving en hem daar door een bevriende relatie te, laten verzorgen, wie u dan op uw beurt dezelfde dienst kunt bewijzen. Sommige dieren raken dan echter toch uit hun gewone doen, vooral als zij hun tijdelijke verzorger niet kennen. Mogelijk ook kan poes uit loge ren worden gestuurd bij vrienden of kennissen. Maar dan de gast heren wel op het hart drukken, dat zij het dier vasthouden, want anders bestaat de mogelijkheid dat het verdwaalt. Tenslotte heb ben we1 dan nog de dierenpen- sions. Deze nemen uw poes, voor wie u vooral tijdig dient te bespre ken, alleen maar op als het dier tenminste 1 maand tevoren is in geënt tegen katteziekte. Inenting tegen niesziekte is niet verplicht, maar wel zeer gewenst. Camera gekocht? Gefeliciteerd! U hebt een instrument gekocht dat u veel plezier zal geven. Bekijkt u uw camera nog eens goed. Ziet er heel anders uit dan die oude box van vroeger, hè? Geen miniatuurglaasjes om naar het onderwerp te kijken. Er zit een fikse zoeker op of een matglas. Daarop kunt u het onderwerp heel goed zien. De naam zoeker is eigenlijk wat verouderd. U kunt momenteel zelfs zonler veel moeite „vinden". Naast de zoeker heeft uw camera nog een belangrijk onderdeel. De lens. Dat is het oog van uw camera. We gaan eens bekijken wat een camera nu wel is. Waarom is hij voorzien van een lens, een sluiter en een diafragma; wat is die flitsaansluiting? Donkere doos Vrij vertaald betekent camera ..Donkere doos". Er mag geen licht in komen. Ja, heel even maar om de foto te maken. Daarna weer potdicht. Uw modêrne camera heeft een han dige, platte vorm. Maar in principe verschilt het toestel niet zoveel van die oude box. Vooraan zit de lens. Dat is de toegang tot het inwendige, het oog, het raam. wat maar wilt. Die lens bundelt het licht en maakt er een beeld van. Net als bij een ou derwetse toverlantaarn. Dat beeld wordt dan ook op de achterzijde van uw camera „geprojecteerd". U kunt dat zelf wel eens controleren. Plak met een paar stukjes cellotape een velletje boterhampapier, van dat grij ze, over de geopende achterzijde van uw toestel. Zet de sluiter op B (tijdopname) en open die. Houd het toestel even naar een goed verlicht onderwerp, de straat of een lamp. U zult zien dat er op het boterhampa pier een beeld wordt geworpen. is bijv. f:16. Is de stoep laag, dan kan er veel licht in uw camera... dus bijv. f:3.5. Aan het strand is er kans dat uw film „verblind" raakt of tech- nisch gezegd „overbelicht" wordt. Dan moeten we de lichtstoep hoog maken en dus f:16 nemen. Onder de bomen van het bos is weinig licht en dan nemen we een lage drempel, dus bijv. f:4.5 De automatische camera doet het allemaal zelf, maar u snapt nu waarom hij dat ZO en niet anders doet. De film Nel als ons oog kan een film ver blind raken of te weinig zien. In het eerste geval spreken we van overbe licht in het tweede van onderbelicht. In beide gevallen is de opname min der mooi, al behoeft u er niet di rect veel van te merken. Moderne films zijn nl. voorzien van een soort extra-veiligheid, die maakt dat be paalde foutjes minder opvallen. Over die films gaan we het later nog uit gebreid hebben. In de loop van dit schooljaar staan vele ouders voor de vraag: „Wat moet mijn zoon of dochter na de la gere school gaan doen? Welke on derwijsmogelijkheden zijn er en wel ke daarvan is de beste voor myn kind?" De keus die men moet doen is zeer belangrijk en kan het levens geluk van het kind ingrijpend beïn vloeden. Het doen van een goede keuze is dit jaar extra moeilijk omdat op 1 augustus 1968 de Wet op het voortge zet onderwijs (de zgn. Mammoetwet) in werking zal treden. Deze nieuwe wet brengt aanzienlijke veranderin gen in het bestaandc scholenstelsel te weeg. Zo zullen om enige punten te noe men de kinderen na 1 augustus a.s. met meer een ulo-school kunnen gaan bezoeken, want dit schooltype wordt geleidelijk omgezet in het m.a.v.o. De nu nog bestaande vijfjarige h.b.s. wordt vervangen door het zes jarige atheneum, terwijl in plaats van de m_m.s. (middelbare school voor meisjes) de h.a.v.o.-school komt die ook toegankelijk zal zijn voor jongens. Teneinde de ouders van kinderen, die in 1968 de lagere school gaan ver laten. te kunnen inlichten over de nieuwe typen van scholen voor voort gezet onderwijs is een boekje schenen met als titel: „Na de lagere school?" In dit boekje, dat 112 bladzijden telt, worden bij ellc schooltype gege vens verschaft over de aard van het onderwijs, de toelatingseisen, de cur susduur en de akten of diploma's waarvoor de scholen voorbereiden, alsmede gegevens over de mogelijk heden tot verdere studie daarna. Het boekje wijst op de talloze mo gelijkheden, die er zijn voor het kind dat de lagere school verlaat op het gebied van het voortgezet onderwijs. Het spreekt over schoolkeuze en be roepskeuze en wijst op het belang van het inwinnen van advies, met me bij het hoofd en der lagere school. Genoemd worden de scholen voor beroepsonderwijs en de onderwijs mogelijkheden, welke door de Mam moetwet zijn geschapen. Het gemeenschappelijke dat men bij alle schooltypes voor het voortge zet onderwijs aantreft is het brug- jaar of de z.g. brugklas. Het brug- jaar is bedoeld om een brug te slaan van het lager naar het voortgezet onderwijs. Feitelijk zou men moeten zeggen een brug „in" het voortgezet onderwijs. Naar welke school het kind ook gaat, het komt altijd in brugklas en daar wordt het beoor deeld. voor welke vorm van onder wijs het het meest in aanmerking komt. Zo wordt uitvoerig gesproken over het lager economisch en administra tief onderwijs (l.e.a.o.) het middel baar econ. en adm. onderwijs, het z.g. m e.a o., zoals we dat in Hol ten kennen aan de scholengemeen schap, evenals het m.a.v.o. en het h.a.v.o. en naar wij hopen (de ver bouwing van bij de h.b.s.) het athe neum, dat aan Holten zal worden toegekend. Het boekje, met illustraties van Tori van Riel, is verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij (postrekening num mer 425300 - bestelnr. 200-095-00 „na de lagere school?") .of bij de boek handel. Het kost slechts f 1,—. Wie zich tijdig op de hoogte wil stellen van de vele veranderingen die op handen zijn. om daarna een ver antwoorde beslissing te kunnen ne men omtrent de voor zijn kind meest geschikte school voor voortgezet on derwijs, kan naast het advies van de plaatselijke onderwijskrachten, ge bruik maken van dit boekje. De Holtënse scholengemeenschap zelf biedt al talrijke mogelijkheden, maar men kan ook in een andere richting gaan. In de AP-jeugdserie is zojuist verschenen een nieuw boek van de bekende schrijver A. D. Hildebrand met nieuwe avonturen van Belfloor en Bonnevu. De twee goede reuzen beleven hun nieuwe avonturen in „De reuzenautto van Bonnevu". Een pracht avontuur! De jeugd van 8 jaar en ouder kan er weer echt van genieten. HILDEBRAND behoort tott de derwijzers meest gelezen schrijvers van kin derboeken die ons land bezit. Meer dan hondert titels heeft hij op zijn naam staan om nog maar te zwij gen van do vele soorspelen die hem populair maakten. Van zijn „klas siekers" noemen we: Bolke de beer. Valko Vos, de Belfloor en Bonnevu- serie 'als ABC pocket verscheen onlangs een herdruk van NIEUWE AVONTUREN VAN BELFLOOR EN BONNEVU) en Postduiven voor de prins. Hildebrand Is een g^oot liefheb ber van reizen, natuur en vreemde talen, waarvan hij er verschillende leerde beheersen. Diafragma Bij bepaalde camera's is een dia fragma gebouwd. Soms een schuif je dat het lichtgat achter de lens klei ner maakt, soms een reeks over el kaar schuivende plaatjes. Verschuift u het hendeltje van het -diafragma, dan zult u zien dat het beeld van het matglas donkerder wordt... of lich ter, al naar gelang de stand van dal diafragma. Gemakshalve spre ken we dan ook vaak van lensope- De lens De lens is het belangrijkste deel van de camera. Als u een camera koopt, wordt de prijs voor een be langrijk deel bepaald door de kwali teit en de lichtsterkte van uw lens. Een goedkoop toestelletje heeft een eenvoudige lens. Die lichtsterkte is weer zo'n technisch woord dat we graag gaan verklaren. Het heeft nl. weinig ie maken met de afmeting van de lens. Een grote lens op een camera is allerminst een teken van een grotere lichtsterkte. Op sommige goedkope camera's zit dikwijls een lens met een' doorsnee van bijv. 2lh cm, maar de lichtsterkte is veel ge ringer dan van een camera met een lens van maar 1 cm in doorsnee. Die lichtsterkte van een lens wordt met dezelfde cijfers aange duid als het diafragma. Ook hier be tekent het groter cijfer minder licht. Dus een lens die als cijfer f:2.8 draagt, laat meer licht door dan een lens met bijv. f:8. De sluiter Het is logisch dat de lens wordt af gesloten. Er mag maar een heel ge ringe hoeveelheid licht op de film ko men en dan nog op een bepaald moment. Dat bereiken we dan door middel van de sluiter, die u ook wel ..opener" mag noemen. Die sluiter is bij eenvoudige camera's een heel simpel klepje, een metalen plaatje dat een kort moment wordt wegge schoven van de lens. Dat moment is dan meestal een dertigste deel van een seconde. Bij de duurdere toestel len kunt u naar wens ook met korte re of langere momenten fotograferen. Op de lensring of op het camera huis staat dan een reeks getallen: soms: 1-25 1-50 1-100, soms ook zo: 1-30 1-60 1-125 seconde. Iri de praktijk maakt, het weinig uit of u met bijv. 1-25 seconde of met 1-30 seconde fotografeert. Om nu even de zaak samen te vat ten: Een camera is een lichtdichte doos. In die doos is een opening waar voor een lens zit. De lens is op zijn beurt gesloten door middel van de sluiter. De hoeveelheid licht die de film bereikt, wordt geregeld met het diafragma en met de 'sluiter(tijd) Vergelijken we de lens met een oog, dan is het diafragma de pupil en het ooglid de sluiter. Fotografie be staat bij de gratie van het licht. Wij hebben in dit artikel de functie van de film met opzet achterwege gelaten. Daar zullen we het een volgende keer over hebben. De mens is er als enige levende wezen in geslaagd om zijn natuurlijke vijanden te overwinnen en bovendien de aanwezige voedingsbasis verder uit te breiden. Zon der de prestaties van de industrie zou hij waarschijn lijk overal honger moeten lijden op de manier als be paalde volkeren inderdaad doen. Denkt u maar aan de kunstmeststoffen, de medi camenten en verdelgings middelen tegen ongedierte, die de chemische industrie levert. Deze vooruitgang heef echter ook zijn tegen- keer: de afvalstoffen in wa ter, lucht en bodem hebben enorme omvang aangeno men. Zij worden steeds gro ter naarmate onze industrie haar eisen steeds meer af stemt op een comfortabel bestqan: steeds meer men sen moeten steeds beter le ven en steeds minder wer ken. Bij tijd en wijle komt er weer iemand met het advies „terug naar de natuur". Het is jammergenoeg geheel on bruikbaar. Meer dan drie kwart van de inwoners van het midden-Europese indus triegebied zouden binnen 'n tijdperk van twee jaar de hongerdood sterven als men er serieus op in zou gaan. Men kan' slechts proberen de zondvloed van afval in min of meer goede banen te leiden, er aan ontsnappen kan men niet. Het bescher men van water, lucht en grond is dus slechts in be- hygiëne van de buitenwe reld valt dus alleen te rege- perkte mate mogelijk. De len door het opnieuw ge bruiken, veranderen, ver dunnen en onschadelijk ma ken van vaste, vloeibare of gasvormige afvalstoffen. Het omleiden en schoonma ken van afvoerwater bete kent een verdubbeling van de kosten van gemeentelij ke en industriële waterver zorging. Bij de reiniging van water ontstaat modder. Deze kan slechts gedeelte lijk wortlen verbrand. Over blijft: as en sintels. Deze eisen op hun beurt weer de nodige ruimte voor zich op. Het grondwater kan er door in gevaar worden gebracht. In de gebieden waarin de industrie is geconcentreerd wordt het steeds moeilijker om geschikte opslagplaat sen voor afval te vinden. Er zullen ongetwijfeld gevallen voorkomen waarin 't dank zij al te hoge kosten onmo gelijk wordt om afval en vuilnis op het vasteland on der te brengen. Daar tegen over staat het reusachtige zeeoppervlak, dat eindeloze mogelijkheden biedt. De zee reinigt zichzelf, maar dit vermogen heeft even eens grenzen. Dat gaat vooral op voor de kustwate ren. Daar moet men bijzon der zorgvuldig te werk gaan als men het leven in de zee en op de kust wil behouden. VOEDINGSBRON Het is welhaast vanzelf duidelijk, dat alle pogingen om de zee en de kustwate ren schoon te houden geen enkele zin hebben als slechts bepaalde landen aan de zee er aan mee werken. Geluk kig blijken steeds meer lan den voor het schoonhouden van de zee belangstelling te koesteren. De zee is van ouds een belangrijke voe dingsbron voor de mens. Iedereen weet, dat vissen 't waardevolle proteïne leve ren. De helft van sterfgeval len gedurende de kindertijd is te wijten aan gebrek van deze voedingsstof. Slechts een vijfde gedeelte van de wereldbevolking krijgt da gelijks de nodige 30 gram dierlijke eiwitten binnen. Drie vijfde gedeelte moet 't met de helft hiervan doen. Gebrek aan proteïne is vooral zeer groot in de ont wikkelingslanden. In de Ver enigde Staten heeft men reeds een procédé ontwik keld waardoor vismeel met een bijzonder hoog proteïne gehalte kan worden ge maakt. Water, vetten en sterk geurende gedeeltes worden eraan onttrokken. Het meel dat overblijft heeft een hoger proteïne-gehalte dan vlees. Op dit punt gaat er 'n hele wereld open voor de ontwikkelingshulp, hoe wel er reeds opmerkelijke prestaties inzake planning en overeenkomsten zijn ge leverd. Vooral door de we reld voedsel-organisatie. Een welhaast even belang rijk vraagstuk is het ontzou- ten van zeewater. Dit is voorlopig echter nog een zeer dure aangelegenheid. Men mag echter hoop koes teren, dat het geheel op den duur rendabeler zal worden en steeds meer betekenis zal krijgen. De afgelopen weken heb ben er twee belangrijke ont moetingen tussen weten schapsmensen met de zee als vakgebied plaatsgevon den: de ene ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van het Biologisch Instituut op Helgoland, de andere in Hamburg. Dit laatste con gres werd gehouden door de „Europese Federatie voor de Bescherming van Water". Beide congressen gingen over het schoonhou den van de zee, vooral de Noord- en Oostzee. In de resoluties legde men steeds weer de nadruk op de wen selijkheid van een uitgebrei dere uitwisseling van weten schappelijke resultaten en van een grotere steun voor het werk van zee-biologen en hydrologen. Dit zou moe ten geschieden via interna tionale organisaties en in stanties. Het is trouwens toch opmerkelijk, dat activi teiten in internationaal ver band inzake het schoonhou den van water en zee steeds omvangrijker worden. Tot dusver beschikt men echter slechts over een internatio naal verdrag, dat zich uit sluitend bezig houdt met 't lozen van scheepsolie op volle zee. Men is reeds vijf jaar bezig met het opstellen van een conventie waarin de omgang met radio-actie ve afval wordt geregeld jammergenoeg tot dusver nog zonder succes. Daar naast is er steeds duidelij ker sprake van het interna tionaal heersende verlangen Het aantal geregistreerde werklo ze mannelijke arbeiders bedroeg op 31 december van het vorig jaar bij het gewestelijk arbeidsbureau te De venter 698. Op 30 november 1967 was dit aantal 635 en op 31 december 1966 615. De ver eerdering ge durende de maand december moet vrijwel uitsluitend worden toegeschre ven aan de toeneming van het aan bod in de bouwnijverheid. Hoewel enige conjuncturele beïn vloeding daarvan niet vreemd zal zijn i smetteloos zu zuiver Cijfers Hele generaties van amateurfoto grafen hebben getobd met de cij fers van het diafragma. Vooral het vrouwelijke deel van de amateurs kon er maar matig mee overweg. De hele zaak was dan ook zo onlogisch mogelijk in elkaar gezet. De kleinste diafragma-opening noemt men bijv. f: 16. Dat is een hoog getal... De grootste opening is echter f: 3,5 en dat is een laag getal! Begrijpelijk dat geen mens er in het begin iets var. snapte. Men wende aan de waanzin maar begreep het niet. Gelukkig is de automatische camera er gekomen, die voor een hele grote groep amateurs een uitkomst, beteken de. De camera regelt de hele diafrag makwestie met een soort, elektrisch katteoog. Veel licht... kleine pupil of diafragma. Weinig licht, gaatje hele maal open. Hebt u geen automa tisch toestel? Dan geven we u een ezelsbruggetje. Het licht moet door het diafragma naar binnen. Hoe hoger het getal, hoe hoger de stoep die het licht moet passeren op weg naar uw film. Een hoge stoep moet de stijging in deze bedrijfs- klasse namelijk van 149 eind novem ber tot 212 eind december, worden ge zien als een in belangrijke mate ver strekt optredende seizoenwerkloos heid. Enige andere bedrijfsklas, die even eens bijzonder seizoengevoelig zijn vertoonden ook een stijging in aan bod met name de landbouw en de verkeerssector. In vrijwel alle ove rige sectoren neigt de werkloosheid tot een daling waarbij moet worden opgemerkt, dat dit gedurende de maand december ongebruikelijk is. De werkloosheid in het gewest De venter is, hoewel hoger dan de laat ste voorgaande jaren, toch in verge lijking met andere gebieden dan ook zeker niet verontrustend. De vraag naar arbeidskrachten steeg enigszins eveneens een ongewoon verschijnsel voor de maand december. Hoewel aan deze ontwikkeling nog geenszins conclusies inzake het verdere verloop 'van de werkgelegenheid kunnen wor den verbonden, wettigen deze ver schijnselen toch enigermate het ver moeden, dat in het gewest Deventer het diepste punt van de werkloosheid reeds is gepasseerd. De arbeidsdeelmarkt voor vrouwen is in verhouding niet veel gewijzigd. Het aanbod nam iets meer af dan de vraag. De vraag overtreft hier nog in belangrijke mate het aanbod. Verdeeld over de gemeenten in het gewest was het beschikbaar aan bod van mannelijke arbeidskrachten als volgt: Deventer 435 of 2.8 pel. (november 439 of 2.8 pet.). Bathmen 3 is 2 pet. (7 of 1.8 pet.). Diepen veen 35 - 2.3 pet. (34 of 2.2 pet.) Holten 22 is 2.6 pet. (16 of 1.9 pet.) Olst 36 is 2 pet. (26 of 1.4 pet.) en Raalte 162 is 6.5 pet. (113 of 4.5 pet.) In procenten in het gewest gemiddeld 3.1 pet. (2.8 pet.), in de provincie 5.3 pet (4.2 pet.) in het rijk 3.6 pet. (2.8 pet.). Zoals men ziet is de situatie in De venter gunstiger, maar voor Raalte veel ongunstiger geworden. De klei nere gemeenten vertonen een lich- om het storten van afval in zee eens en voor altijd vast te leggen. Het doel is: be scherming-van het leven in zee en het behouden van de kuststroken als recreatie gebied. Vooralsnog kan men ech ter nog niet over de om vangrijke wetenschappelijke databeschikken, die voor een dergelijke internationa le conventie onontbeerlijk zijn. Deze data moeten nog worden achterhaald door speciale onderzoekers en de industrie. Het grootste ge deelte van de betrokken we tenschapsmensen is inder daad bereid om met de in dustrie samen te werken en ook de .Westduitse minister voor gezondheidszorg, me vrouw Kathe Strobel heelt haar medewerking toege zegd. Tot het echter zover is moeten de landen en be trokken bedrijven de zaken zelf zo goed en zo kwaad regelen als het gaat. BELANGRIJK Een dergelijke onderlinge regeling is bijvoorbeeld een onlangs tot stand gekomen overeenkomst inzake de verscheping en lozing van verdund zwavelzuur, dat in het productie-proces niet verder kan worden ver werkt. Deze overeenkomst betekent een belangrijke stap verder in het schoon houden van de Rijn en de kustwateren. Hij is gegoten tussen de verff abrieken Bayer A.G., de Titan GmbH (dochtermaatschappij van de National Lead), de Pig- ment-Chemie (5 procent Sachtleven en 25 procent Dupont) en de rederij Lehn- kering. Dit verdrag ligt op het ogenblik ter goedkeu ring bij de regeringspresi dent in Dusseldorp, die reeds verklaard heeft haar te zullen steunen. Als eerste verschepingstermijn wordt 1 januari 1969 genoemd. De betrokken firma's heb ben inzake de verscheping een vrij hoog risico op zich genomen. Zij moesten na melijk met Lehnkering een overeenkomst voor dertien jaar sluiten (om rentabili teit en afsèhrijving voor de rederij te verzekeren), ter wijl de Nederlandse rege ring de concessie voor het lozen van zuren slechts van jaar tot jaar verleent. In 't totaal gaat het om 400.000 en later om 550.000 liter af- valzuur per jaar, die men het water van de Rijn wil besparen en die bovendien de Nederlandse landbouw ten goede zullen komen. te toename van de werkloosheid. Aanbod en vraag waren per ulti mo december in enige belangrijke beroepsgroepen als volgt: Bouwvak arbeiders 209 - 3. Metaalbewerkers 40 - 109. Textielarbeiders 17 - 1, Le vens en genotmiddelenbereiders 7 - 57. kantoor personeel 23-21. personeel in algem. dienst (incl. losse arbeiders 67-7 aantal minder geschikten 200. Ter vergelijking volgen hier de cij fers van de andere rayons in de pro vincie: Almelo 1785 is 7 pet. Nijver- dal 62.1 is 6.4 pet., Deventer 701 is 3.1 pet. Emmeloord 367 is 5.2 pet. Steenwijk 553 is 3,5 pet.. Enschede '2735 is 6.8 pet. Ilardenberg 1168 is 11.9 pet. Hengelo 751 is 2.7 pet, Kam pen 429 is 3.9 pet. Oldenzaa! 790 is 6.4 pet. en Zwolle 820 is 3.6 pet.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3