Welk typ© Ised iciest uDE mimi-auto-reeks Andere tijden, andere bedden i NIEUWE B.M.C.-MODELLEN IN De hangende tuinen van New York In Zuidwolde wordt luxueuze bungalow in vijf dagen gebouwd KOPSCHIJNWERPERS MET HALOGEENLAMP Droomhuis in Drenthe Bromfiets, liefste wens Goede ondermatras Maten Exclusief januari 19fi8 t rubber en polyethermatrassen een tamelijk stugge ondermatras ver langen worden thans ook spiraal matrassen met extra versterkt net werk gemaakt. In het algemeen is een stugge spiraalmatras niet alleen goed voor de bovenmatras, maar ook voor onszelf- Slappe ondermatrassen die diep doorzakken zijn bepaald ongezond- Voor tweepersoons ledikanen heb ben we jarenlang spiraalmatrassen met een open naad gebruikt. Dit werd gedaan om het naar elkaar toe rollen te voorkomen. Inmiddels hebben we ontdekt, dat deze naden erg slecht zijn voor de bovenmatras en daarom is het beter een twee persoons spiraal uit één stuk te ne men De laatste jaren worden veel ledikanten voorzien van een zoge naamde ledikantbodem die meestal bestaat uit een raamwerk waarop geperforeerd hardboard is aange bracht- Die gaatjes in het hard board dienen om condensvorming te voorkomen. Voor liefhebbers van een harde matras zijn deze ledikant bodems ideaal. Voor dikke schuim rubber- en polyethermatrassen kunnen ze zonder meer worden ge bruikt, maar niet voor kapokma- rassen of u moet wel zeer hard willen liggen. Ook voor binnenve- ringmatrassen kan een harde ledi kantbodem worden gebruikt. Dan is er nog een afwijkend veersys- teem dat bestaat uit in dwarsrich- ting aangebrachte smalle houten latjes die zijn opgehangen in rub berlussen. Bij dit systeem wordt het doorzakken in de lengterichting voorkomen. Meestal kan een deel van deze ondermatras in schuine stand worden gezet zodat u een halfliggende houding kunt aanne men. Afgezien van hemelbedden, bloembedden en hunnebedden zijn dit wel de meest bekende mogelijk heden om de nacht door te komen- Welk bed voor u het meest geschikt is, moet u zelf bekijken. U moet wel bedenken dat elke verandering in uw manier van slapen even moet wennen en dit geldt zelfs als u uit een smalle tweepersoons in een lits jumeaux stapt. We kunnen al leen zeggen dat zo'n smalle twee persoons van 120 cm toch wel heel wenig persoonlijke vrijheid geeft en tijdens ziekte en bij onrustig slapen beslist nadelen heeft. Een brede tweepersoons zo van 140 cm is wat dit betreft aanzienlijk beter en geeft bovendien de knusse gezelligheid van een klein bed. Een lits jumeaux is ideaal voormensen die ook in hun slaap een grote mate van vrij heid verlangen. Een franse filosoof heeft eens gezegd, dat een twee persoons-bed bijzonder positief werkt bij het oplossen van echtelij ke twisten en dat de bui boven een lits jumeaux gewoonlijk wat langer blijft hangenMaar filosofen slapen meestal erg slechts. In de reeks van Mini's komen twee basis modellen uit, namelijk de be staande met 850 cc motor en een nieuw model met 998 cc motor. Van beide typen bestaat een zg. basis-uit voering en een super de luxe model. Verschil tussen de beide Mini's is voor het overige alleen de motorin- houd. Dc i-eeks wordt gebracht onder de aanduiding Mark II en bestaat naast de vier genoemde uitvoeringen, nog. uit de Cooper, de Cooper „S" en de Mini-combinatiewagen. Uiterlijk is de Mark II te herken nen aan- een meer-hedendaagse gril le, een grotere achterruit en meer ge stroomlijnde achterlichten. Verdere verbeteringen zijn een beter geplaat ste versnellingshefboom. kleinere draaicirkel en betere remmen. De Cooper „S" kreeg synchromesh ook op de eerste versnelling. Met uitzon dering van de Cooper modellen, kun nen alle andere typen geleverd wor den met volledig automatische trans missie. De 850 ec motor levert 34 pk bij 5500 t.p.m., de 998 cc motor 38 pk bij 5250 t.p.m. Verder bezitten de wagens nu een handle aan de stuurkolom, welke voorzien is van een combinatie-scha kelaar voor slognoteurs, dimlicht, claxon en lichtsignaal. De ruitenwissers zijn in het ver volg van het ..zelf-parkerende" type. De mogelijkheid om een lichtsignaal te geven is eveneens nieuw voor de Mini's. Het instrumentenpaneel is geher groepeerd en geeft nu een beter over zicht. De snelheidsmeter geeft nu zo wel kilometers als mijlen aan, zodat men zich in alle landen gemakkelijk aan de snelheidslimiet kan houden. De 1100 en de 1300 reeks In de bekende 1100 range is nu voor Nederland alleen nog sprake van een nieuw 2-deurs model. Deze bezit een 1098 cc motor met een vermogen van 55 pk bij 5500 t-.ptm. Uiterlijk is- de- wagen te herkennen aan de achter zijde die een „fastback" indruk maakt en aan wielen met ventilatie openin gen. Op de voorspatborden zijn nu ook clignoteurs gemonteerd, terwijl in gecombineerde stop-achterlichten een meer moderne layout gekregen heb ben. In het interieur werden de zit tingen aanzienlijk verbeterd. Door de uitvoering met 2 deuren werd nog meer interieur ruimte gecreëerd in deze al zo ruime wagen, waardoor de 1100 in zijn klasse waarschijnlijk de wagen is met het grootste interieur. De 1300 is uiterlijk direct te herken nen aan zijn vier deuren en aan een speciale grille, welke voor Austin en Morris verschillend is. Ook voor de afwerking van de bin nenzijde treft men verschillen aan in Austin en Morris. Austin 1100 de luxe 2 door saloon De nieuwe wielen, clignoteurs en achterlichten van de 1100 treft men ook aan op de 1300 uitvoering. De sterkere motor in vergelijking met de vroegere 1100 serie is minder bedoeld om betere acceleratie of ho gere topsnelheden te krijgen, danwel een rustig lopende motor en lang vol te houden kruissnelheid. Speciaal voor hen die grote afstanden afleggen in hun auto, zal de 1300 uitvoering aan- Austin'Piini cooper trekkelijk zijn. De motor heeft een inhoud van 1275 cc. welke 75 pk le vert bij 5250 t.p.m. De versnelling is ook op de eerste gesynchroniseerd. Zowel voor de 1100 als de 1300 is als extra de vol-automatische trans missie beschikbaar. De remmen van de 1300 zijn groter in vergelijking met de remmen van de vroegere 1100. Vóór zijn het schijf remmen, achter trommelremmen. Zowel de 1100 als de 1300 hebben de bediening van lichtsignaal, dim licht, clignoteurs en claxon nu in een Morris 1300 super de luxe saloon schakelaar gecombineerd op de stuur kolom. Als extra zijn voorzittingen met verstelbare leuningen verkrijg baar. Uit een onlangs gepubliceer de Prad Twieneronderzoek 1967 „De onbekende markt" komt als opvallend resul taat naar voren, dat de bromfiets bovenaan het ver langlijstje van de Neder landse jongens en meisjes staat. De percentages van de bromfietsgegadigden zijn respectievelijk 33 en 43°/o. Hieruit blijkt, dat de koop plannen bij meisjes relatief meer voorkomen dan bij jongens, terwijl momenteel het bromfietsbezit bij de jongens groter is dan bij meisjes (resp. 430.000 en 220.000 stuks). Dit duidt vol gens de enquêteurs op een verschuiving van de brom- fietsmarkt in de richting van de vrouwelijke sexe, al zal in 1968 de feitelijke ver houding tussen jongens en meisjes 50-50 bedragen. In 1968 zouden - volgens de uitkomsten - 150.000 brom mers worden gekocht door jongens en meisjes tussen 16 en 24 jaar. In dit jaar zullen ca 225.000 jongens en meisjes de 16-jarige leeftijd bereiken, die volgens het huidige bezitspercentage on geveer 110.000 nieuwe brom fietsen zullen kopen. Men verwacht daarbij, dat deze schatting nog aan de lage kant is, gezien het snel stij gende bezitspercentage, vooral bij de meisjes. EN IN 1966: Een goede montageploeg heeft nu nog maar 5 dagen nodig voor het neerzetten van een luxueuze bunga low. In Amerika, waar één op elke vyf verkochte huizen in 1966 een pre fabricated huis was? Welnee, in ons land. In het bungalowpark „Klein Zwitserland", by het kleine, maar pittoreske Drentse dorpje Zuidwolde werd dit onlangs bewezen. Maandag morgen een vlak bouwterrein, vrij dagavond bebouwd terrein en een Ster-Bungalow gereed voor over dracht aan opdrachtgever. elektriciteit, geluidsdichtheid, warm- te-isolatie en met vouwwanden. In de fabriek worden de systeam- elementen seriematig geproduceerd. U kunt dit op 344 verschillende manie ren aanpassen aan uw eigen behoef ten en uw huis overal in Nederland neerzetten. Eigenlijk moest U zelf eens een kijkje gaan nemen in de bungalow. De meest gebruikelijke onder matras is een zogenaamde sniraal- matras die bestaat uit een vlecht werk van veerkrachtige draad. Hoe meer dubbele en driedubbele spi ralen aanwezig zijn des te beter is de kwaliteit Bij een goede onder matras kan een gewoon potlood juist tussen de mazen worden ge stoken. Omdat er een tendens is naar harder slapen en schuim- Misschien stelt u zich bij „gereed voor bewoning" vier kale muren met een dak er op voor, maar dan heeft u het mis. In die vijf dagen werd een werkelijk „droomhuis" gebouwd. Kant en klaar voor zeer comfortabele be woning, compleet met modern inge richte keuken (roestvrij stalen aan recht, ingebouwde kookplaat met sterke afzuiginstallatie, ingebouwde oven op ooghoogte, indirecte verlich ting, ingebouwde kookwekker etc.), sanitair, centrale verwarming, etc. Er was echter een lange tijd van proefnemingen nodig, voordat deze prestatie geleverd kon worden. Een groep van maar liefst 25 bekende Ne derlandse architecten, samenwerkend onder de naam N.V. Systeembouw Noordelijke Architecten, experimen teerde vanaf 1965 tesamen met de fabrikant met materiaal en systeem. Deze groep progressieve bouwmees ters stelde zich ten doel, door toe passing van de nieuwste bouwmetho den, een bijdrage te leveren tot ver betering van de Nederlandse woon- cultuur. Nadat de werkgroep ruim een jaar een theoretisch bouwsysteem had ontwikkeld, resteerde de belang rijke vraag: *„Hoe worden de plan nen verwezenlijkt?" Het ontwikke lingsteam kwam in contact met Div- cobouw te Hoogeveen, een dochter onderneming van de Divco-Wayne Corp. in de Verenigde Staten, 's we relds belangrijkste producent van o.m. voorgefabriceerde scholen en woningen. Met behulp van Divco-Wayne's er varing is na een periode van proefne mingen en praktijktesten de Ster- Bungalow ontwikkeld. Vorige maand opende Miss World 1967 (het was haar eerste officiële daad) de bun galow, maar u hoeft echt geen Miss World te zijn om dit droomhuis te be zitten. De prijs? Vanaf pl.m. 50 mille, afhankelijk van de wensen van de koper (er zijn maar liefst 344 varia ties in de plattegrond mogelijk!.^Een belangrijk voordeel van „prefab" is, dat u vooruit exact weet, wat het u gaat kosten (dus geen hoge „achter af" kosten). Enige belangrijke factoren zijn bo vendien: centrale verwarming bij de prijs inbegrepen, hoge isolerende waarde van de buitenwanden en dub bele beglazing, schuiframen en -deu ren, die geen extra ruimte innemen, geen behangkosten .nagenoeg geen buitenschilderwerk, al met al dus zeer lage onderhoudskosten. De bun galow is uitgerust met de modernste ■nufjes op het gebied van sanitair, Het was vroeger geen probleem. De eenvoudige man koos een smal tweepersoonsbed en in de betere kringen gebruikte men een lits ju meaux- Voor de eenvoudige man was zo'n „smalle" tweepersoons het bed en een lits jumeaux werd met enige argwaan bekekenHet lits ju meaux werd immers gebruikt dooi de deftige stand, en daar gebeurden wel eens dingen die volgens de r>?>- vattingen van zijn milieu niet he lemaal door de beugel konden. Die mening werd in die dagen door bel volkstoneel en het levenslied onder streept. Nog erger was het als me neer en mevrouw elk een aparte slaapkamer hadden. Maar de tijden zijn verandei'd, en alle standen zijn beter geworden. Merkwaardig is het feit, dat men de bedden onderling geruild heeft. He lits jumeaux vindt men in de een voudigste slaapkamer terwijl de tweepersoons een plaatsje heeft gevonden in1 het luxueuze vertrek. Dit is dan wel niet de benauwend smalle tweepersoons van vroeger, maar toch 'n tweepersoons, al is de breedte nu al vergroot tot 150 cm. De meest gangbare ledikantbreedte is nu 130 a 140 cm. Vooral de bre dere typen van 140 en 150 cm. ma ken het mogelijk dat de partners de gezelligheid niet missen en te gelijk hun zelfstandigheid behou den. De ouderwetse lits jumeaux bestond uit twee aan elkaar gekop pelde bedden. Meestal konden deze bedden niet afzonderlijk worden gebruikt. Dit in tegenstelling tot de moderne lits jumeaux die bijna zonder uitzondering bestaat uit twee smalle ledikanten die zonder meer tegen elkaar aan zijn gescho ven. Dit laatste geeft belangrijke voordelen en nu denken we aan langdurige ziekte, onrustig slapen zoals bij mensen op leeftijd dikwijls voorkomt en aan een partner die steevast een half uur te laai komt. Als de bedden niet in een aan sluitende nis staan of tussen twee kastjes zijn ingeklemd, is het zelfs mogelijk om ze in bepaalde geval len van elkaar te schuiven. Dit is ook gemakkelijk voor het opmaken van de bedden. Er is nog een ander voordeel en nu denken we aan de mogelijkheid dat elk een aantal de kens kan kiezen dat hij of zij pret tig vindt en ook wat de matrassen betreft kan een persoonlijke keus worden gedaan. Vooral als een van de partners rugklachten heeft en op een zeer harde matras moet slapen is een lits jumeaux bijzonder pret- tig. Een lits jumeaux kan desge wenst ook worden opgemaakt als een tweepersoonsbed en zo'n com binatie van twee afzonderlijke bed den is dan ook een oplossing waar mee men als het ware alle kanten op kan. De bedden van een lits jumeaux zijn 80, 90 en 100 cm breed- Een bedje van 80 cm gaat net, 90 cm is normaal en een bed van 100 cm geeft meer ruimte dan u nodig hebt. In heel kleine kamers kunnen de bedden zo ver van elkaar worden geschoven dat in het midden een looppad ontstaat. Gaan we uit van een looppad van 50 cm en bedden van 80 cm dan hebben we slechts een kamer breedte van 210 cm nodig- Deze mogelijkheden gelden natuurlijk al leen als het gaat om bedden die ge heel los worden geplaatst en die niet op de een of andere wijze aan het hoofdeinde zijn verbonden. Zowel de tweepersoons bedden als de lits jumeaux worden in ver schillende uitvoeringen gemaakt. Er zijn de echte ledikant-typen met tamelijk hoge hoofd- en voeteinden (heerlijk voor het instoppen van de dekens), bankbedjes die bestaan uit een bak waarin de matras ligt en eenvoudige stalen bedjes. Bij de iedikanttypen wordt meestal een sprei gebruikt dat neerhangt over de zijden. Bij de bankbedjes worden vaak sierdekens gebruikt of een lap gordijnsof die rondom wordt ingestopt zodat het hout zichtbaar blijft. Dit laatste wordt ook bij sta len bedden gedaan, maar hierbij is het ook mogelijk een groot sprei met een geplooide streek te nemen die afhangt tot op de vloer. Vooral als de bedjes eenvoudig zijn wordt het sprei 's avonds niet afgenomen maar half teruggeslagen. Deze op lossing die betrekkelijk goedkoon is, wordt zelfs wel toegepast bij dure aanbouwslaapkamers. Een geheel apart soort bed vormt de combinatie met springbox. De springbox is eigenliik een gemo derniseerde springbak waarop een matras is gelegd. Meestal is de box voorzien van poten of plinten Zo'n combinatie ligt bijzonder prettig en is bij de moderne ledikanten ver vooral voor ouderen en mensen die een modern bed wat laag vinden, aantrekkelijk. Dan zijn er nog een aantal exclu sieve oplossingen zoals een combi natie van een smalle tweepersoons en een éénpersoonsbed. ronde bed den, vierkante bedden en bedden met ingebouwde televisie en radio- We noemen ook nog de bedden met verstelbare ondermatras. Hierbij is het mogelijk de ondermatras bij hoofd- en voeteinde, gedeeltelijk omhoog te klappen zodat men met het bovenlichaam of de benen om hoog, ligt. Men kan de matras zelfs de vorm van een luie stoel geven. De lengte van het bed is in de loop der tijd aanzienlijk gegroeid. In de middeleeuwen was een bed ongeveer 150 cm lang. De mensen waren toen kleiner dan nu. maar deze lengte verplichte ridder en bui'chtvrouw toch om halfzittende te slapen. De praalbedden aan de Franse hoven waren al een stuk langer en wij hebben het jarenlang moeten doen met 190 cm binnen werks. Thans zijn vrijwel alle ledi kanten verkrijgbaar met een bin- nenwerkse lengte van 200 cm en hier en daar zijn zelfs modellen in de handel van 210 cm Tuinen in de lucht? Het wonder van de hangende tuinen van Babyion, een van de zeven uit de oude wereld, vindt men thans terug in het Rockefeller centrum in het hartje van New York. waar de moderne daktuinen hoog boven de Fifth Avenue bloeien. Zij vormen het hoogtepunt van de een uur durende rondleiding door New Yorks „stad in de stad", die de United States Travel Service het Nationaal Verkeersbureau van de Verenigde Staten iedere bezoeker van New York van harte aanbeveelt. Vriendelijke fleurig geklede gast- .rouwen begroeten de bezoekex-s op geregelde tijden tussen 09.30 uur en 17.30 uur in de ontvangsthal op num mer 30 van Rockefeller Plaza. De charmante meisjes leiden de bezoe kers rond door de 17 gebouwen van het grootste zaken- en vermaakcen trum ter wereld, dat in particuliere handen is. Er zijn interessante pun ten in overvloed. De tuinen, die gro ter zijn dan hun beroemde voorgan gers, vormen daar een onderdee van. Op de vier internationale ge bouwen van het centrum werden oorspronkelijk de tuinen die een oppervlakte van 0,8 hectare hebben aangelegd ten behoeve van het personeel van deze kantoren. Een geliefd onderwerp voor fotografen is een plaatje van de tuinen met de torenspitsen van de St. Patrick's Cathedral aan de overkant nan de straat op de achtergjoodk LICHT EN LUCII'i De architecten ontwierpen de ge bouwen van Rockefeller Center in 1929 met het idee een maximum aan zonlicht te creeëren en zoveel moge lijk frisse lucht te laten circuleren temidden van de jungle van New- Yoi-kse wolkenkrabbers. Een van de voornaamste attracties is de Lower Plaza, waar vooral het massieve standbeeld van Prometheus de aan lacht trekt. Met de vlaggen van de idstaten van de Verenigde Staten, die de bezoekers toewuiven in de •vind, is het plein in de winter de meest beroemde schaatsvijver ter wereld. In de zomer is het een ver rukkelijke plaats om buitenshuis te linei'en. CHANNEL GARDENS De Channel Gardens, die leiden naar de Plaza, worden gesierd door fonteinen en 20.000 bloemen, die ge durende zeven maanden van het jaar bloeien, variërend van lelies in het voorjaar tot chrysanten in de herfst. Aan deze tuin werd de naam Chan nel gegeven, omdat ze ligt tussen Britisch Building en La Maison Fran- caise. De Plaza en de Channel Gardens vormen samen een indrukwekkend entree voor het 70 verdiepingen tel lende R.C.A.-gebouw. Snelle liften zoemen zonder te stoppen in 37 se conden naar de 65ste verdieping. Van het observatiedak. vijf verdiepingen hoger, heeft men een schitterend uit zicht. Hier eindigt de rondleiding en de bezoekers worden overgelaten aan de indrukwekkende schoonheid van „Manhattan's" panorama. Bij heidei weer bestrijkt het uitzicht een ge bied, dat 80 kilometer ver reikt e edeelten van vier staten omvat. GROOTSTE EN DUURSTE THEATE 1 Radio City Music Hall, een van dc grootste en duux-ste theaters ter we reld, maakt Rockefeller Center toï een belangrijk centrum van amuse ment. Het theater heeft een capaci teit van 6.200 zitplaatsen en trekt meer dan zes miljoen bezoekers per jaar. liet toneel is 43,7 meter breed en ruim 20 meter diep. Regelmatig worden er films vertoont, baletten opgevoerd en concerten gegeven. Dikwijls treden hier de Rockettes op. de meest gevierde moderne dans groep van deze tijd. BEVOLKING OVERTREFT MENIGE STAD De dagelijkse bevolking van het Rockefeller centrum telt 208.500 zie len. Desondanks lijkt het er nooit „overbevolkt". Er zijn slechts 55 ste den in de Verenigde Staten, die eer grotere bevolking hebben. 'Als het slecht weer is, hoeft het personee of de bezoeker nooit een stap buiten de deur te zetten. Anderhalf k twee kilometer lange ondergrondse gan gen zorgen ervoor, dat iedereen te gen de regen wordt beschermd. He .•entrum geeft onderdak aan mee. dan 25 restaurants en koffiebars, 201 van air-conditioning voorziene win kels van allerlei soort, 14 banken, scholen en zelfs een eigen postkan toor. Rockefeller Center ligt vier verdie pingen onder de grond, waar ook de rondleiding begint. Hier bevindt zich de los- en laadplaats met een capa citeit van duizend vrachtauto'». Op het gebied van de grote lichten, d.w.z. bij de koplampen, is een con structie ontwikkeld, waarbij in de zelfde koplamp naast een halogeen lamp als groot licht een halogeen lamp als dimlicht kan worden aange bracht. Deze constructie biedt het voordeel, dat naast het betere licht van het reeds toegepaste halogeer groot licht, men gebruik kan maker van de grotere lichtintensiteit van ci L-lamp voor het dimlicht. Alle Bosch mistlampen en hulp schijnwex-pers, zowel als verstralex-s mistachterlichten en achteruit gerich le schijnwerpers voor bedrijfsauto'* zijn vanaf heden uitgerust met eer 'xniversele bevestiging, waardoor he uonteren op vex-ticale. horizontale ei schuinstaande vlakken mogelijl A'ordt. De draaibaarheid van dezt xieuwe bevestiging bedraagt 180 gra den. Door deze nieuwe uitvoexdng wordt het mogelijk om de Bosch schijnwerpex-s steeds daar op 't voer tuig te plaatsen, waar licht-techniscl gezien het resultaat maximaal is. In de loop van de ontwikkeling ont stond uit de tot nu toe gebruikelijke tweezijdig afgeplatte H-l lamp dc slechts éénzijdig afgeplatte H-3 lamp Deze nieuwe gloei-halogeen-lamp neemt bij 6 en 12 V. uitvoering even eens 55 Watt en bij 24 V. installaties en uitvoeringen, zoals eerder bij de H-l lamp, 70 Watt op. De lampsokkel en de aansluitingen zijn bij de H-3 lamp echter anders dan bij de oudere H-l lamp. Dat be tekent, dat het niet mogelijk is om schijnwerpers, die ontworpen zijn oor de H-l type lamp te gebruiken oor de nieuwe H-3 type lamp. De nieuwe halogeen-lamp, type H-3 s internationaal genormaliseerd en wordt vanaf heden bij alle Bosch ulpschijnwerpers toegepast. Door de compacte constructie van ie H-3 lamp is het mogelijk gewor- !en deze dii-ect in de optische as zo 'iep mogelijk in de schijnwerper-re- iector in te bouwen. Het is met deze imp mogelijk geworden het rende- nent van de Bosch halogeen schijn werper nog te versterken, waardoor :en nog scherpere licht-donker grens ton worden vrewezenlijkl. Noot: Halogeen is afgeleid van het Trieks en betekent: zoutformeerders. Iet is de algemene naam voor de ele- nentengroep, die bestaat uit fluor, hloor, broom en jodium. Deze ken- nerken zich daardoor dat zij. zonder de hulp van zuurstof, zich direct met metalen, waarbij zouten worden ge» vormd, kunnen verenigen of ander* gezegd verbinden.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3