Een recept voor koffiepudding Stalen kast ontvreemd opengebroken met boekhouding en in Holterberg TERUGGEVONDEN Geslaagde Sint Nicolaas-actie van de Holtense winkeliers Kredietmogelijkheden op salarisrekeningen Nieuwe aanwinsten in Holtense bibliotheek Subsidi ëring landelij ke sportorganisaties en spor ta ccommodaties ER ZAT GEEN GELD IN Bezoek aan schouwburg Nieuw magnetisch slot Japan m Grasmat kan verslijten Bergen onder de zeespiegel Bij Ned. Middenstandsbank N.V. „W ehale" Van opzet tot af set Zaterdag 9 decembei 1967 Een of meer personen hebben zich de vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag toe gang verschaft tot het kantoor van de Fa. J. J. Godeschalk, handel in slachtprodukten. Spoorstraat 15r en hebben daar uit een 4-ladige stalenkast mee genomen, die de volledige boek. houding bevatte. De boekhouder, de heer Rijkers uit Deventer, die naar Holten komt om de boekhouding te doen, ontdekte vrijdagsmorgens, dat zijn hele admi nistratie verdwenen was. Het zal waarschijnlijk om geld te doen ge weest zijn, maar de stalen kast zat op slot en daarom heeft men het hele geval maar meegenomen. Spo ren van braak zijn niet gevonden. De politie vermoedt, dat de inbreker(s) binnen gekomen zijn door een stalen deur, die niet afgesloten is geweest. De verschillende bedrijven op het in dustrieterrein zoals b.v. het gem. slachthuis, de fa. Godeschalk en de De leerlingen van de 4e, 5e en f klassen van de Dorpsschool gingen donderdagmorgen samen met hun vriendjes van de 4e klas der Kolk- school naar de Deventer Schouwburg waar een muzikaal spel van kome dianten, dorpelingen en dragonders te zien was. Het heette: Kapsonus en Taconus. De tekst was van H. v. d. Sigtenhorst en de muziek van D. Poelder. De muzikale begeleiding werd verzorgd door de Deventer Or kest Vereniging o.l.v. de heer Voort- man. (Zie korte inhoud hieronder) Deze operette werd in de Sinter- klaasweek 7 maal opgevoerd voor de leerlingen der openbare scholen. De spelers waren leex-krachten van de genoemde scholen. De kinderen ge noten zeer. De OAD zorgde voor het vervoer van de Holter jeugd. KORTE INHOUD Een troep rondtrekkende komedian ten onder leiding van Madame Pap- pillot heeft juist een nieuwe stand plaats gevonden aan de rand van een bos. De clowns Kapsonus en Taconus be kijken de dagelijkse beslommeringen door een vrolijke bril, tot dat de ogenschijnlijke, onschuldige ontvoe ring van de dochter Marietta veran dering brengt in het zorgeloze leven van de troep. Vergeefs gaan allen naar het meisje zoeken. Tenslotte gaat Kapsonus een wanhopige poging ondernemen om zijn dochter op te sporen, nadat een wichelroedeloopster een zeer vage aanwijzing heeft gegeven. In het tweede bedrijf zien we dat Ma rietta in handen gevallen is van drie dragonders - oud-soldaten van Napo leon - die wonen in een stelsel van geheime onderaardse gangen en hoofdzakelijk leven van roverijen in de omgeving. Zal Kapsonus er in slagen Marietta uit haar benarde positie te verlossen? Intussen gaat het er in het derde be drijf voor de komedianten slécht uit zien. Ze worden beschuldigd van al lerlei diefstallen in het dorp en ze kunnen hun onschuld niet bewijzen. Taconus wordt in een rechtszitting op het dorpsplein veroordeeld. Kasonus zorgt tenslotte voor een gelukkige ontknoping. vleeswarenfabriek „De Enkco" zijn al vaker objecten van belangstelling geweest van lieden, die het op het bezit van anderen gemunt hebben. De rijkspolitie heeft de eigenaren dan ook reeds eerder geadviseerd 's nachts geen geld of geldswaardige papieren in de kantoren achter te la- Een nieuw type slot, dat werkt volgens het magnetisch principe dat gelijke polen elkaar afstoten, zal bin nenkort in de handel komen. De sleu tel heeft geen inkepingen maar een serie ingebouwtje magneetjes. Het slot, dat de naam „Miwa Lock" draagt is ontworpen door de Miwa Sangyo Co. en wordt verkocht door een dochtermaatschappij, de Miwa Shoji Co, 1-12, Shiba 3-chome, Mina- toku, Tokio. Het conventionele cylinderslot heeft verschillende nadelen: de sleu tel raakt na vele jaren versleten, bestaat het risico dat het slot met een gelijksoortige sleutel kan worden geopend," het is makkelijk de sleutel na te maken en het aantal varia ties is beperkt. Volgens de Miwa Shoji, zijn met het Miwa-slot alle problemen van het conventionele cylinderslot opgelost, 't Slot heeft de volgende eigenschap pen: Daar het slot en de sleutel niet in onmiddellijk contact met elkaar ko men, is de sleutel niet aan slijtage onderhevig. De levensduur van de sleutel is practisch onbeperkt zodat ook het slot zijn precisie niet ver liest. Het maximum aantal vai-iaties is 400.000, wat bijna 100 maal zoveel is als bij een conventioneel cylinder slot. Bovendien zijn alle 400.000 sleu tels op het oog, gelijk, en kunnen duplicaten alleen door de fabrikant worden vervaardigd. Miwa sloten kunnen worden toege past in gebouwen, auto's (voor mo torkap, deuren en koffer), op safes en koffers. Naar verluidt, heeft de Japanse Housing Public Corporation het slot thans bij wijze van proef in geb ruikgenomen. ten. Van de daders ontbreekt elk spoor. Evenals van de degene (n), die bij de Gebr. Dikkers N.V. aan de Dorpsstraat dezelfde nacht van het kantoor.van de molen een tochtlat van een naar buiten openslaand raam hebben afgebroken en naar binnen zijn geklommen. Bij de Gebr. Dikkers werd niets vermist en behalve het raam is er ook niets vernield. De politie tast in beide gevallen volkomen in het duister. De stalenkast van de Fa. J. J. Godeschalk is zaterdag teruggevon den op de Holterberg op het toegangs weggetje naar de dagcamping. De kast waarin de boekhouding gebor gen was, maar die geen geld be vatte, was aan de achterzijde open gebroken. De inhoud werd dus wel een tegenvaller voor de zware jon gens die het transport voor hun re kening namen. De administratie is vrijwel onverlet gebleven. Men mist nog het spoor van de daders. Wanneer de grasmat van uw gazon is versleten in die zin dat er nogal wat grassen in voorkomen die u minder ge wenst acht en u overweegt om in 't voorjaar het gazon om te (laten) spitten en opnieuw in te zaaien, is het wellicht nuttig u even te realiseren wat grond onderzoek op de bemesting in dit geval voor waarde heeft. Slechte groei heeft altijd een oorzaak en een van de oorza ken is een onevenwichtige be mestingstoestand. Het kan zijn dat extra aandacht aan de kalktoestand of magnesiumtoe stand gewenst is. Deze mest stoffen kunnen het beste door een ruw gespitte grond worden gewerkt, omdat ze dan beter door de grond kunnen worden verdeeld. Daarom is het van belang om nu reeds grondon derzoek te laten verrichten. Er blijft dan voldoende tijd over voor het aanschaffen van de meststoffen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Be- drijfslabox-atox-ium voor Grond en Gewasonderzoek te Ooster beek waar de laatste jaren reeds vele duizenden tuintjes en plantsoenen op de bemes tingstoestand zijn onderzocht. De Grote Meteoor Bank, een onder zeese landmassa van onbekende oor- spx-ong in het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan, die genoemd is naar het Duitse onderzoekings vaartuig Meteor, dat hem ontdekte in 1938, wordt nu grondiger onder zocht door een nieuw Duits on derzoekingsvaartuig, de Meteor II. De grote Meteoor Bank, die op rijst van de 4500 meter diepe zeebo dem tot een hoogte van slechts 300 meter onder de watex-spiegel is de grootste van de 1200 bekende zeeber gen (men neemt aan, dat er in to taal wel zo'n 20.000 zijn). De expedi tie van de Meteor II, die onder lei ding staat van twee hoogleraren van de Universiteit van Kiel, Günter Die trich en Eugen Siebold, wil vaststel len of deze zeebergen al of niet van vulkanische oorsprong zijn. De geo logen menen van wel. Aan boord be vinden zich 86 geleerden geolo gen, geofysici, oceanografen, meteo rologen en biologen. Zij hopen ook te ontdeken of de Caharische Eilanden en de Seychel len op een fundering van graniet rus ten. Als kan worden aangetoond, dat zij oorspronkelijk een deel zijn ge weest van Afrika, zou dit de theorie van de beweging der continenten on der-steunen De Holtense winkeliers heb. ben een succesvolle Sint Nico laas-actie afgesloten, verklaarde de voorzitter van de Holtense Handelsvereniging, de heer W. ten Berge, woensdagavond in Amicitia, waar de laatste aan wijzing plaats vond van de waardebonnen. De klanten heb ben in ruime mate gekocht in Holten en daarom kan een ex tra bedrag van duizend gulden beschikbaar worden gesteld. Sinterklaas heeft een plezie rige intocht gehouden, zowel in Holten als in Espelo en Dijker hoek. Dat daarvoor bij de ouders en jonge kinderen grote belang stelling bestond, bleek uit het feit, dat men enkele honderden ballonntjes te kort kwam. Het volgend jaar wil men ook meer In aansluiting op de reeds vanaf maart j.l. bestaande salarisrekening (rente vergoeding 3'/j pet.) introdu ceert de Nederlandsche Middenstands bank N.V. nu het „Gezinskrediet". Vanaf 24 oktober kunnen houders van salarisrekeningen bij de Nederland sche Middenstandsbank met een in komen boven f. 500,- per maand in aanmerking komen voor een gezins krediet. Dit gezinskrediet is een kre dietfaciliteit van ten hoogste een maand salaris. Van dit krediet mag niet langer dan enkele maanden ach tereen gebruik worden gemakt, waar na de rekening dus weer een positief saldo moet laten zien. De kredietfa ciliteit blijft echter gehandhaafd; men kan er dus na enige maanden zon- ROMANS Amstel, van - Remke ten voeten uit; meisjesroman. Böll - Einde van een dienstreis; pro ces met diepe achtergrond. Christie - Het derde meisje; detecti veroman. Coolen - Herberg in 't misverstand; Brabants dorpsverhaal. Cronin De sleutels van het ko ninkrijk; veelbewogen leven van Engelse visserszoon die priester wordt. Dorp-Ypma, van - De Kerstroos, his torische roman uit de 80-jarige oor log. Gellis - De trouwe verrader; huwe lijksroman uit het Middeleeuwse Engeland. Havafha Gariet Jan en Annegien weerom; vrolijke vertelsels over 'n Overijsselse boer en zijn vrouw. Hoorn, van - Als de schoven zijn ge bonden; huwelijksroman. Jenkins - De man die niet bestond; avonturenroman. Johnson - Twee kanten; liefde tussen een West-Duitser en een Oost-Duit se verpleegster. Kruse - Rustig eiland gezocht; humo ristisch vakantieverhaal. Lange-Praamsma, de - Als je ogen gaan; moeilijkheden van een jong meisje. Loon, van - De wondere weg; trilogie over een Drentse boerenfamilie. Schalsher-Müller - Barbara; familie roman uit een Zwitsers dorp. Vestdijk - Else Böhler, Duits dienst meisje. Vestdijk - Sint Sebastiaan; psycho logische roman. BUITENLANDSE ROMANS Borchert - Die traurigen Geranien; und andere Geschichten. Lawrence - Sons and lovers. Pope - The rape of the lock. Romains - Knock; ou, Le triomphe de la médecine. Voltaire - Candide; ou, L'optimisme. STUDIEBOEKEN Andres - De Bijbelse geschiedenis; voor jongeren (II j. e.o.) R.K. Torenbeek - Mijn eerste boek over Jezus; voor kleuters. Nieuwe katechismus, De - Geloofs verkondiging voor volwassenen. Klare wijn; rekenschap over geschie denis en gezag van de bijbel. Roelink - De moderne devotie. Kampen, van - Het Land dat God vergat; Amazonas. Vercauteren - Op weg naar eenheid in de samenleving der volken. Sansom - Spion contra spionnen; her inneringen van het hoofd van de Veiligheidsdienst in Egypte, 1940- 1945. Pfahler - Het onbewuste van uw kind. Beek - Zo groeien wij; eexuele voor lichting voor 12 jaar en ouder. Tijn, van - Schoolstrijd en partijvor ming in Nederland. Werken, van de - Artis-safari in Afri ka. Ziekte en gezondheid; Parool/Lifese- rie. Kramer - Ik kan zeilen. Muller-Idzerda - 52 weken bloemen en planten in huis verzorgen. Scheepvaart; Parool/Lifeserie. Luchtvaart, de ontwikkeling in beeld. Memling - Hans Memling; met tekst van G. H. Dumont. Straub - Catalogus voor school- en jeugdtoneel. Lathouwers - De hedendaagse Rus sische letterkunde. Louis-Paul Boon; biografie. Marsman - Tempel en kruis. Vestdijk - Stomme getuigen; verha len. Dendermonde - Trap op, trap af; li teraire novelle. Mulisch - De sprong der paarden en de zoete zee. Oude Egypte, Het Verlichte eeuw, De; platenboek over de 18e eeuw. Jansen - Middeleeuwse geschiedenis der Nederlanden. North - Het Chinese communisme. Bosch - George Washington. Verenigde Staten, De; geïllustreerd overzicht. Ierland Joesten - De waarheid over de moord op Kennedy; kritiek op het Warrenrapport. Lane - Pleidooi voor de waarheid; kritiek op het Warren-rapport. Iongh, de - De koningin; Maria van Hongarije, landvoogdes der Neder landen, 1505-1558. der verdere formaliteiten opnieuw ge bruik van maken. Deze vorm van krediet het ge wone krediet in rekening-courant ter overbrugging van tijdelijke kas tekorten bestaat voor bedrijven al heel lang. In feite is het één van de oudste vormen van bankkrediet, maar voor particuliere cliënten waren de mogelijkheden op dit gebied tot nog toe vrij beperkt. Deze nieuwe kre dietmogelijkheid voor particulieren past dus uitstekend in de ontwikke ling van de banken in Nederland tol gezinsbanken, waarbij aan de par ticuliere cliënt en zijn gezin dezelfde service wordt geboden en een over eenkomstig dienstenpakket wordt ont wikkeld, als dat waarvan de bedrij ven al langer profiteerden. Het gezinskrediet vormt een aan vulling van het reeds bestaande fi nanciële dienstenpakket voor gezin nen. Hierin vindt men o.a. reeds spaarbankboekjes of spaarx*ekeninger salarisrekeningen, pex-soonlijke lenin gen en huurkoop en straks de be taalcheque, de gegarandeerde che que van de gezamenlijke Nederland se banken. Het gezinskrediet voor ziet in een behoefte aan kort krediet waar een Persoonlijke Lening niet op zijn plaats zou zijn. De minimum ter mijn voor Persoonlijke Leningen be- dx-aagt namelijk 6 maanden. De NMB voorziet voor het gezins krediet de volgende aanwendingsmo gelijkheden: 1. Vooruitlopen op binnenkort te ver wachten inkomsten, zoals gratifi caties, vakantiegeld etc. Vaak staat de besteding van deze extra in komsten al vast. Reeds tevoren be sproken vakanties bijv. moeten al worden betaald voordat de inkom sten er zijn. 2 Verdelen van uitgaven voor duur zame consumptiegoederen over aandacht gaan besteden aan de feestverlichting, gedurende de winkelweek, deelde hij nog mee. De heer Ten Berge bracht de po- tie dank voor haar medewerking bij de intocht van de goede Sint- De muziekvereniging ,,H. M- V-'" heeft in het welslagen een belang rijk aandeel gehad. De winkeliers stellen uit een eigen potje hier voor telken jare een bedrag be schikbaar. In dit verband bood hij De 20e Internationale Technische Tuinbouwbeurs „WéHaTé 68" zal van dinsdag 9 tot en met zaterdag 13 juli 1968 in de Haagse Houtrusthallen worden gehouden. Dit betekent, dat deze nog steeds groeiende technische vakbeurs voor de internationale glas tuinbouw volgend jaar zijn vierde lustrum zal vieren. De komende beurs zal worden georganiseex'd on der het thema „Van opzet tot afzet." Het is de bedoeling van het ten- toonstellingsbestuur j aan het vierde lustrum van de „WéHaTé" vele at tractieve elemented te verbinden, waarbij de nadruk zal wox-den gelegd op de ontwikkelingen, die de afgelo pen twintig jaar in. de glastuinbouw hebben plaatsgevonden. Ook de voor lichting, die de WéHaTé" traditiege trouw steeds in rulrtie mate biedt, zal hierop worden toegespitst door er naar te streven zoveel mogelijk voorlichtingsdiensten, die recht streeks of zijdelings met de glas tuinbouw te maken hebben, bij de twintigste beurs te betrekken. Tijdens de „WéHaTé 68" zal even als in 1966 een congres worden geor ganiseerd door de drie Centrale Landbouworganisaties, ditmaal teza men met het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland Het centrale onderwerp, dat tijdens het congres wordt behandeld, is „Af zet", dat uitstekend aansluit bij het thema van de „WéHaTé 68". meerdere maanden. Bij de niet te grote aanschaffingen is het vaak mogelijk in twee of drie maanden het te betalen bedrag uit het nor male inkomen op te brengen. Maar vooral in die gevallen dat men wil profiteren van tijdelijke aanbiedingen zal de betaling vaak contant moeten zijn. Een groot gemak voor de cliënt is dat het eenmaal aangevraagde kre diet blijft bestaan. De bank kan de ze service bieden door haar persoon lijk contact met de cliënt, waardoor zij meer dan de onpersoonlijker fi nanciële instellingen een vertrouwens relatie heeft die de basis vormt voor deze eenvoudige vorm van krediet verlening. De rente ligt met 1 pet. per maand op vrijwel hetzelfde peil als de ren te van de persoonlijke Lening, maar door het rekening-courant karakter van de salarisrekening zal het be drag dat aan rente betaald worden veelal lager uitkomen, omdat door het geregeld bijboeken van het sala ris de schuld weer tijdelijk daalt. de penningmeester van „H.M.V- de heer F. J. Schuppert, een be drag van f 350,- aan. Deze sprak bij zijn dankwoord de hoop uit dat Sinterklaas heel oud mag worden- De voorzitter van de winkeliers vereniging maakte ook het gewicht van de zespersonen op de foto be kend. Er Waren heel veel briefjes ingeleverd en de schattingen va rieerden van 998 kg tot 280 kg. Het juiste gewicht was 511 kg en 600 gram. De prijzen werden als volgt toe gekend: le pr. H. Ulfman, Pastorie straat 9,511 kg 500 gr., f 100,-; 2e pr. H. Wissink, Look 24, 511 kg 700 gr-, f 75,-; 3e pr. W. Jansen, B. 124, 511 kg 780 gr., f 50,-; 4e pr. H. Arends, Dorpsstraat 15, 511 kg 300 gr, f 25,-; en voorts vijf prijzen van f 10,- gewonnen door H. Bronsvoort. Waardenborchstr. 18, met 510 kg 647 gr-; Wed- D. Lammers, Holterbroek 24a, 512 kg; J. Stegeman, Vianen- weg, 512 kg en 300 gr.; Wed. D. Ni.j- land, Kolweg 40 511 kg 26 gr en J- Aaftink Tuinstraat 32, 512 kg en 10 gram. Speciaal voor een feestelijk di ner is deze pudding, die als voornaamste ingrediënten kof fie, rozijnen en amandelen heeft. Voor deze kc-ffiepudding zijn nodig: l'/i liter melk; 14 liter koffie room; y2 liter koffie-extract; 225 gram suiker; 177 gram maizena; 50 gram gehakte amandelen; 50 gram in rum geweekte rozij nen; 2 lepels cacao; 1 x-eep cho colade (puur); snufje zout; slagroom. Maizena, suiker, cacao en zout met wat koude me-lk aanmaken. De rest van de melk en de kof fieroom aan de kook brengen en het mengsel al roerende aan de hete melk toevoegen en zachtjes laten doorkoken. Het koffie-extract de rozijnen, ge hakte amandelen en de in stuk jes gebroken reep eraan toe voegen. De hete pudding direct in een met koud water omge spoelde tulband of pudding vorm overdoen. De koude, stij ve pudding storten en met slagroom en walnoten garne ren. Serveer bij deze feestelijke pudding een extra schaaltje slagroom. De heer J. Nieuwenhuyzen Kruse- man, hoofd van de afd. Lichamelijke Vorming en Sport van het ministe rie van CUM, sprak op 6 december 1967 in de radiorubriek Mens en Sa menleving over de nieuws KtJKssud- sidieregenngen voor de landelijke sportorganisaties en voor de overdek te sportaccmmodaties. In de maand oktober van dit jaar werden in de Nederlandse Staatscou rant een tweetal nieuwe subsidierege- lingen gepubliceerd, die voor de sport beoefening in Nederland van groot belang kunnen worden geacht. Deze subsidieregelingen zijn: de Rijksrege ling subsidiëring overdekte sportac commodaties (Staatscourant van oktober 1967, nr. 192) en de Rijksrege ling subsidieëring landelijke organi saties op het gebied van de lichame lijke opvoeding en de sport (Staats courant 16 oktober 1967, nr. 201). Het is niet te veel gezegd dat met de invoering van deze twee subsidie- regelingen een lang gekoesterde wens van de Nederlandse sportwerld in vervulling is gegaan. De subsidieregeling voor de over dekte sportaccommodatie voorals nog alleen betrekking hebbende op de bouw van specifieke sporthallen beoogt het inlopen van de reeds jaar en dag bestaande achterstand in dit soort voorzieningen te bespoedigen. Deze subsidieregeling biedt thans de Rijksoverheid voor het eerst de gelegenheid door middel van een spe cifiek gericht subsidie de bouw van sporthallen te bevorderen. Volledigheids halve moet daarbij echter wel worden opgemerkt, dat voordien ook reeds bijdragen van de Rijksoverheid in de kosten van bouw of aanleg van sportvoorzieningen wer den verleend. Dit was b.v. het geval Eerst in januari wordt de nieuwe plaat van ENGEL- BERT HUMPERDINCK ver wacht. Nieuwe HERD- plaat ..Paradise Lost" ver schijnt eind november ,,A walk in the sky" heet de vol gende FLOWERPOT MEN single ROLLING STO NES-LP is voltooid. Voor lopige titel is Cosmic Christmas" 9 Dans de Ros- tella met KARIN KENT 9 Grote belangstelling voor de eerste London - single van JIMMY HENDRIX „Hush Now". 9 Bij de Howaldtawerke in Ham burg werd de kiel gelegd voor 't 1000ste nieuwbouw schip. Het 27.000 brt grote schip zal reeds in mei 1968 van stapel lopen Nieuwbouw Nr. 1000 zal het eer- ste van vijf containerschepen zijn (onze foto toont het model), die door een Britse rederijgroep voor meer dan 250 miljoen Omark bij drie llamburgse wer ven Howaldt, Deutsche Werft AG en Blohm en Voss in op- Iracht gegeven werden. De voor le container dienst tussen Euro pa en Australië bestemde spe- ■jiale schepen zijn met elk zes laadruimten voor in totaal 776 (20-ft.-) containers, daarvan 304 koelcontainers, uitgerust. Nog eens 372 containers vinden in zes rijen naast elkaar en tot drie rijen boven elkaar aan dek en op de luiken een plaats. Voor de or der was doorslaggevend, het feit lat de drie werven, die naar iangetoond kon worden in goe de harmonie samenwerken, rela tief goedkoop en snel kunnen leveren. in de stimuleringsgebieden de vroe gere probleemgebieden en meer recent door de maatregelen ten be hoeve van de bevordering van de werkgelegenheid. Dat in eerste aan leg onder deze subsidieregeling alleen de specifieke sporthallen zijn vervat, vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak de nog beperkte financiële middelen, waarover kon worden beschikt. Voor 1967 staat ter beschikking voor de uit voering van deze subsidieregeling een bedrag van f 2,4 miljoen gulden. Dit betrekkelijk geringe bedrag, gesteld tegenover de ongetwijfeld grote be hoefte aan sporthallen, sportzalen, overdekte zweminrichtingen en alle overige typen van overdekte sport accommodaties maakt het wel duide lijk, dat de subsidieregeling zich voor alsnog niet tot ®1 deze vormen van overdekte sportaccommodaties zal kunnen uitstrekken. Bovendien moet ervan worden uitgegaan, dat de bij drage in de stichingskosten van dit soort accommodaties een zinvolle bij drage moet zijn, die als belangrijkste doel een verlichting van de exploita tie-lasten zal moeten bewerkstelligen. Daardoor viel tenslotte de keuze op een accommodatie, die een hoge ge- bruiksintensiteit kan verwerken en waarmede voorts het doorgaans wisselvallige klimaat in ons land in aanmerking nemende de grootste groep sportbeoefenaren zouden zijn gebaat. In de stichtingskosten van een sport hal kan thans een Rijkssubsidie wor den verleend van ten hoogte 25 pro cent tot een maximum van f 200.000 voor sporthallen waarvoor na 1 jan. 1967 de zogenaamde Rijkgoedkeuring werd verleend. Op de begroting 1968 is voor deze doeleinden ingeruimd een bedrag van 4,5 miljoen gulden. Vanaf dit moment tot 1 jan. 1969 staat aldus in principe een bedrag van 2.4 plus 4.5 miljoen, maakt 69 miljoen gulden, ter beschikking voor het ver lenen van Rijkssubsidies. Wanneer aan ieder project voor de bouw van een specifieke sporthal het maximaal mogelijke subsidie van f 200.000 zou kunnen worden toegewezen, zouden met deze 6,9 miljoen gulden 35 sporthalplannen financieel kunnen worden gesteund. Met gebruikmaking van de prognosecijfers, die op dit gebied zijn gemaakt door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, de Nederlandse Sportfederatie en te vin den zijn in de onderscheiden sport- en behoeftenota's van provincies en ge meenten, kan worden aangenomen, dat de behoefte aan specifieke sport hallen in Nederl. zich thans beweegt in de orde van grootte tussen 180 en 200. Deze behoefle-inclicatie Komi: hoofdzakelijk tot stand op basis van de georganiseerde sportbeoefening. In ons land zijn nu zestig sporthal len in gebruik, die werden gebouwd in de periode 1948 1967, Met andere woorden een gemiddelde van drie sporthallen per ja-ar. 1-Iet moet niet onmogelijk zijn, bij een voortgezette subsidiëring op basis van het begro tingscijfer voor het jaar 1968, 4.5 mil joen gulden tenminste een gemid delde van 22 sporthallen per jaar te bouwen met Rijkssubsidies. Indien de stichtingskosten van een sporthal per project op gemiddeld f 800.000 tot 1 miljoen gulden worden geraamd, dan zullen deze 22 sporthallen een inves tering vergen van tenminste 20 tot 22 miljoen gulden. Bij deze veronderstel- ling van een productie van 22 sport- tallen per jaar, blijft natuurlijk dan tog altijd de vraag bestaan of de nitiatiefnemers veelal de gemeen- ^en in staat zullen zijn in de ont brekende financieringsmiddelen, be nodigd naast het Rijkssubsidie, te voorzien. Op dit punt is de verwachting wel gerechtvaardigd, dat door de invoe ring van de Rijksregeling subsidië ring overdekte sportaccommodatie, het belang van het tot stand komen van dit soort voorzieningen wordt onderkend, en bij kan dragen tot het activeren en het doorzetten van plan nen op dit terrein. De tweede vorm van subsidiëring die ik u zojuist aankondigde, betreft deRijksregeling subsidiering, .lande lijke organisaties op het gebied van de lichamelijke opvoeding en sport. Eigenlijk moet hier worden gespro kend van een herziene subsidierege ling. Immers sinds '55 wordt door de Rijksoverheid bijgedragen in de akti- viteiten van de landelijke sportorga nisaties, op het terrein van de kader- yorming, de vorming van de leden in het algemeen en de voorlichting. Met name betreft het hier b.v. de opleiding van yerenigingsleiderg. scheidsrechters en oefenmeesters, be- stuurskader, kampen, kosten bonds orgaan en kosten demonstraties. Tot 31 december 1967 werd in de- Tot 31 december 1967 weerd in de ze activiteiten gesubsidieerd op ba sis van de tekorten. Stellig hebben de tot dan verleende Rijkssubsidies in de genoemde aktiviteiten een sti mulerende en doelberichte invloed uitgeoefend op het bewustzijn van de eigen verantwoordelijkheid van de landelijke sportorganisaties en posi- tieftief bijdragen tot nieuwe ontwik- kelingen. Het is zonder meer duidelijk, dat naast de behoefte aan bestuursfunc- tionarissen, scheidsrechters en jury leden, ook de noodzaak van het kun nen beschikken over bekwame ver enigingsleiders, oefenmeesters en jeugdspox-tleiders, thans door de ge hele Nederlandse sportwereld wordt gezien en erkend. Dit bewijst ook het totaal hiervoor beschikbaargestelde bedrag, dat van f 270.000,- in 1955 in de loop der ja ren opliep tot een bedrag van f 1.920.000,- in 1968. De grootte van het toe te wijzen subsidie aan de daarvoor in aanmerking komende landelijke sportorganisaties werd echter sinds 1955 nog volgens min of meer subjectieve maatsctaven be paald. Bij de met ingang van 1 januari 1968 van kracht zijnde subsidie-rege ling is afgestapt van dit systeem van toewijzing. Zulks mede op aandringen van de landelijke sportorganisaties, die gaarne zouden zien, dat meer ob jectief toepasbare critex-ia werden gehanteerd, teneinde aldus meer ze kerheid te krijgen over de in de loop der jaren te verwachten subsidies. Een en ander is naar voren gebracht in een op initiatief van de Neder landse Sport Federatie opgesteld rap- port. Bij de nieuwe subsidiei-egeling wordt aldus niet meer gesubsidieex-d in het tekort, van de subsidiabele aktivitei ten, doch in de bruto-uitgaven van deze aktiviteiten. Het Rijkssubsidie in deze bruto-uitgaven gaat thans 70»/» bedragen voor de zogenaamde koe pelorganisaties, dat zijn de Neder landse Sport Federatie, de Neder landse kath. Sportfederatie, de Ned. Christelijke Sportunie en de Neder landse Culturele Sportbond. Verder zal 60°/o worden bijgedx-agen in de bruto-uitgaven van de overige lande- ijke sportorganisaties. Bovendien zal thans door het Rijk een subsidie wor- 'len verstrekt van 70 of 60°/o - naar gelang hel een koepelorganisatie of ?en gewone landelijke sportorganisa- 'io is - als tegemoetkoming in de kos- en die dienen voor het in stand hou- len van het landelijk werkzame cen- rale administratieve apparaat van Ie landelijke sportox-ganisaties, het ogenaamdc bondsbureau dus. Voor Ie uitvoering van dit gedeelte van le subsidieregeling past een woord van waai'dering aan het adres van le Nederlandse Sport Federatie, voor Ie wijze waarop zij aan het tot stand omen en de herziening van deze ubsidieregeling heeft bijgedragen, let Ministerie van Cultuur, Recrea- ie en Maatschappelijk Werk hoopt met de twee geschetste subsidierege lingen bij te dragen tot een verdere gezonde ontwikkeling van de sportbe- weging in Nederland.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2