Bruidspaar van de dag q Rï-ha Wij moeten ambachtelijk handwerk in ere houden Druk bezochte vergadering O.L.M., C.B.T.B. en bedrijfsverenigingen van E.HJB.O. hield dropping Boerderij aangekocht HOLTENSE HANDELSVERENIGING Pastoor Schievels sprak voor christelijke plattelandsvrouwen Mutaties bij Rijkspolitie Boerderij verkocht Bronchileffen DIJKERHOEKSE PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Muziekhuis Volkers Warmte-show in zaal Vosman ianketstaven- aktie van „De Trekkers' Plattelands vrouwen in Espelo bijeen Snelschaak- tournooi in gezellige sfeer Zaalberg op bijeenkomst van kunstclub: „Pottenbakken niet voor het museum" Achterhaalde tradities RATTEN HEBBEN IS GEEN SCHANDE, RATTEN HOUDEN DES TE MEER Zaterdag 2 december 1967 S Woensdagmiddag werd ten gemeentehuize, alhier, het huwelijk voltrokken tussen Wim Talens uit Deventer en Dini ten Wolthuis uit Holten. De huwelijksvoltrekking geschiedde door de gemeentesecretaris, de heer C. J. Langenbarg Toen het bruidspaar na u/loop op de bordes van het gemeentehuis verscheen vormden oud-collega's van de bruid een erehaag met groen en bloemen voor het bruidspaar. Mej, Ten Wolthuis is nl. 4 jaar werkzaam geweest op de inpak-afdeling van de Vleeswarenfabriek ,,De Enkco", alhier. AAN DE LEDEN, U wordt verzocht woensdag, 6 december, alle overgehouden wisselbonnen en deelnemerskaarten (met nummers) in te le veren van 14.00 - 18.00 uur in Amicitia en van 14.00 - 16.00 uur in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Na 6 december 1967 worden geen deelnemerskaarten selbonnen meer vergoed. Dus geen na-inlevering. ummers) en wis- Het bestuur juist, dit is het betere orgel dat u op de T.V. zaghet heeft de bekende gouden klank en biedt meer muzikaal genoe gen voor een lagere prijs. li Kom alle modellen horen en bespelen bij Uw dealer NIJVERDAL telefoon 05486 - 3079 De wachtmeester le klas der Rijkspolitie, de heer H. Hilverink, al hier is met ingang van een nog na der te bepalen datum benoemd tot hoofd van de inwendige dienst der Kader Opleidingsschool der Rijkspo litie te Ax-nhem. De heer Hilverink heeft i-uim twintig jaar deel uitge maakt van de groep Holten. Hij is o.a. verbonden aan het muziekkorps der Rijkspolitie. Met ingang van 1 december a.s. is de wachtmeester, le klas, de heer G. W. van Belzen overgeplaatst naar het detachement Rijkspolitie te Soest- dijk (Veiligheidsdienst van het Ko ninklijk Huis). Over de opvolging van de beide politiemannen in de Groep Holten is nog niets bekend. In de gezellig aangeklede zaak van hotel Vosman werd woensdag- en don- dei'dagavond door de heer H. W. Dij kerman, erkend gas- en waterfitter te Laren (G.) een z.g. warmte show gehouden. De bezoekers konden een keus ma ken uit verscheidene merken gas haarden, gevelverwarming, gasfor nuizen, 4-pits gasstellen en ijskasten. Het accent viel voornamelijk op de grote verscheidenheid van gashaar den, hetgeen de bezoeker soms moeilijk kon vallen bij zijn keuze. De deskundige voorlichting en een heerlijk kopje koffie, maakten het geheel tot een geslaagde show. De cnr. riatteianasvrouwen en meisjes Kwamen donderdag 25 nov- vember in vergadering oyeen. Door afwezigheid van de presidente was dé leiding in handen van de 2e presiden te, mevrouw Hammer - Pleijsier. Zü liet zingen Psalm 13» vers 1 en 14, ging voor in gebed en las Gen gedeel te uit 1 Cor. 13. Alle leden en gas ten werden welkom geheten. Er werd meegedeeld dat er een kleine wisse ling in bet bestuur neeit plaats ge had. Mevrouw Schuppert - Stukker is nu penningmeesteeresse en mevrouw v. Engbrink - Ramaker secretaresse. Nadat de notulen gelezen en goed gekeurd waren, arriveerde pastour Schievels. Na een woord van welkom, hield hij zijn referaat over „De ver anderingen in de Rooms Katholieke Kerk". Pastoor Schievels, die de gave be zit ernst en humor te combineren, be gon zichzelf voor te stellen als een pastoor in burger, met inplaats van een „halsband" een stropdas om. Hij sprak de wens uit dat de dames hem deze avond de strop niet zouden om doen. Pastoor Schievels hield zijn betoog aan de hand van de volgende 4 pun ten: 1 Het doel van de veranderingen. 2 De noodzaak van de veranderin gen, 3 Veranderingen in het Rooms- katholieke geloofsleven. 4 De concrete achtergronden van de veranderingen. De kerk moet aangepast zijn aan de 20e eeuw. Haar opdracht is Gods boodschap door te geven en dit te doen in een taal die de mensen van nu begrijpen. Er moet benaive de uiterlijke aanpassing ook een inner lijke aanpassing zijn. Het doel van de veranderingen is, de Rooms-katholie- ke kerk begrijpbaar te maken voor de christenen van de reformatie en open te staan voor de werking van de Geeest. De veranderingen zijn noodzakelijk omdat er een nieuwe wereld aan het groeien is. Er is een nieuwe mens aan het ontstaan. Ook is de kuituur van invloed op de godsdienst. Door mid del van de televisie kunnen we zien hoe andei'e mensen leven en hoe kun keitkdiensten zijn. De mens richt zich op de wereld. Als de mensen niet meer godsdien stig gericht zijn, moet men een nieu we vorm van godsdienst zoeken om tot de mensen te komen. Als de kerk zich niet vernieuwt, verslechtert het christendom. Ook med'e door de ont wikkeling van de moderne bijbelwe tenschap en de confrontatie met an dere godsdiensten, zoals Islam en Boeddishme, zijn de veranderingen noodzakelijk. De herontdekking van de bybel is één van de veranderingen in het ge loofsleven van de Kooms - Katnoiie- ke christenen. Er is een grote bewe ging om over net geioot te praten en door te stoten naar de kern van net geloof, en niet naar aiieriei bij komstigheden. De eucharistieviering krijgt steeds meer belangstelling, evenals het ge zamenlijk zingen en het persoonlijk gebed. De liturgie is nu in de volks taal, inplaats van in het Latijn. Er wordt onderscheid gemaakt tus sen een gewone dienst en een avond- maaldienst. De opbouw van de dienst is dus duidelijker geworden. De kerk gaat in de wereld staan en gaat ge tuigen in de wex-eld. Daarom krijgt de kerk een nieuwe vox-m". Na de pauze werden door pastoor Schievels nog verschillende vragen beantwoord. Vanwege de tijd moest de presidente een eind maken aan de mooie en leerzame avond. Zij bedank- te pastoor Schievels en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Nadat gezongen was „Halleluja, eeuwig dank en ere" besloot pastoor Schievels deze avond met dankge bed. De Holtense E.H.B.O. heeft het, tijdens het afgelopen weekend, nu eens niet gezocht in het leggen van noodverbanden en het uitvoeren van dergelijke nuttige taken, maar deze verbanden gelegd in de gezellig heidssfeer. Het bestuur van de afde ling organiseerde n.l. een dropping, waarvan ruim dertig personen deel namen. De opdracht werd verstrekt in een gedicht waarin een aantal groter afgedrukte letters de naam J. H. Scholten weex-gaven. Na de dropping in de omgeving van Ampsen bleek dit de naam van de eigenaar van het restaurant „De Exelse Molen" te zijn. De ene groep wist deze plaats van samenkomst eerder te berei ken dan de andere, maar niemand behoefde de verzegelde enveloppe te openen om het juiste adres te vin den. In Exel gearriveerd kon men punten verzemelen en zijn positie in tijd verbeteren door de hoogte van de op het dak geplaatste miniatuur molen te schatten (2 meter), het aan tal kastelen in de omgeving te raden (3 stuks) en met drie slagen een spijker in een houten bal te slaan. Groepen die later arriveerden vero verden meer punten en een betere plaats door deze opgaven goed op te lossen. Aan alle deelnemers werd een broodje met een bal gehakt en een kop koffie aangeboden en zo ontstond er in de „Exelse Molen" een gezel lige drukte toen alle groepen binnen waren. De uitslag der prijswinnaars was: le pr. Groep Kers, 2e pr. groep J. Aaftink, 3e pr. groep P. Viet, 4e pr. groep J. Willems, terwijl aan de groep Ebrecht een poedelprijs werd toegekend. De wandelsportvereniging De Trek kers houdt zaterdag zoals wij in ons vorige nummer reeds gemeld hebben maar toen had men er een verkeerde kop boven geplaatst een banketstavenactie ter versteviging van de kas. Een plaatselijke bakkerij zal een groot aantal van deze staven bakken, die men vanaf 10 uur des morgens huis aan huis voor één gul den per stuk zal gaan aanbieden. Met het kopen van deze staven kan men in de St. Nicolaastijd het nuttige met het aangename verenigen. Door bemiddeling van de heer G- J. Breukink te Holten is de prach tige boerderij met nieuwe land- bouwsehuur en plm- 5 ha grond, waarvan plm. 1 ha bosgrond (eige naar de heer H- Lubbersen, Rou- daalterweg 2 te Markelo), verkocht aan de heer H- Klumpers, Witte- i'ietweg 2 te Markelo. De heer Lub bersen kocht onlangs de boerderij (met plm. 12 ha land) Espelo 69» thans bewoond door de heer Hs. Barvelink en eigendom van de familie Klein Lebbink te Okken- broek. In hun dinsdagavond in het gebouw Het Trefpunt gehouden vergadering spraken de Espelose plattelandsvrou wen over het programma voor de kerstwijding en werd besloten twee zgn. grondcertificaten te kopen ten bate van het Revalidatiecentrum te Enschede. Vervolgens werd het woord gege ven aan mevr. Bervoets-Wiersma uit Markelo, die het onderwerp „Vrije tijd ledigheid of bezigheid" ter discussie stelde. In haar inleiding vertelde de dis- cussieleiedster, hoe het probleem „vrije tijd" vroeger lag, hoe 't thans is en hoe 't in de toekomst misschien worden zal. Door de invoeriing van de kortere werktijden moet de mens leren met zijn vrije tijd te leven en deze op een goede manier door te brengen. Na de inleiding werden er vragen aangeboden ter discussie, hetgeen de dames met groot enthousiasme de den. Ondanks het slechte weer was de opkomst goed en kan de afdeling op een geslaagde avond terugzien. De presidente, mevr. H. J. Hol Groothoff, die de bijeenkomst met 'n kort welkomstwoord had geopend, bracht mevr. Bervoets dank voor haar leerzame inleiding. De schaakclub „De Pioniers" hield donderdagavond in haar clublokaal hotel Holterman een snelsclxaaktoer- nooi als een verzetje in de St. Nico- laasweek. Schaken is een uiterst se rieuze bezigheid, dat veel hersen werk vergt en als regel in een zeer langzaam tempo verloopt. Het snel schaken deze avond droeg juist een tegenovergesteld karakter, want er moest heel snel gespeeld worden. Bijna alle leden waren opgekomen en de partijen die zij speelden brach ten zo'n ontspannen sfeer, door d« foutieve zetten, die gedaan werden, dat er dikwijls hartelijk gelachen werd. Het werd voor alle deelne mers ieder speelde meerdere par tijen een gezellige avond. Hoestdrank in tobletvorm 95cf De boerderij „De Ulft" van de heer A. de Grote, Espelo 28, te Hol ten, groot 9.70.00 h.a. waarvan plm. 3.00.000 h.a. bos- en heide grond, is door bemiddeling van het makelaars kantoor Vincent te Holten aange kocht door de heren H. Wansink en H. J. Wansink, Look 41 te Holten, die hun boerderij, het „Erve Meer man" onlangs verkocht hebben aan de gemeente Holten ten behoeve van de aanleg van spox-tterx-einén. Vorige week dondex-dag hield de Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Dijkex-hoek in het Bonte Paard haar maandelijkse bijeenkomst. De presidente mevr. Reylink was bijzonder verheugd dat ze twee nieu we leden welkom kon heten. Na het zingen van het bondslied gaf mevr. Wiersma een verslag van de Algemene Najaarsvergadering, die in Emmeloord werd gehouden. Van de in Diepenveen gehouden regionale bijeenkomst over „De rol van de vrouw in de landbouwonder neming" gaf mevr. Kx-oon 'n samen vatting. Drie dames, die in Deventer een cursus gevolgd hadden voor het ma ken en versiex-en van een band voor het bondsblad „De Plattelandsvroxiw" lieten de geslaagde resultaten zien. Besloten werd de kerstbijeenkomst op 21 december a.s. te houden en op 23 januari mevx\ J. Cieraad-Dijkslra uit Nijverdal uit te nodigen een dis cussie-avond te leiden over het on derwerp: „Vrije tijd, bezigheid of le digheid?" Na het huishoudelijk gedeelte hield Tjjdens de 19e bijeenkomst van de Holtense Kunstclub „H.K.C.", woensdagavond in Amicitia, heeft de heer H. M. Zaalberg, potten bakker te Ommen, een zeer interessante en vaak boeiende lezing gehouden over „Het pottenbakken vroeger en nu". Een vrij pro zaïsch onderwerp is men geneigd in eerste instantie op te merken, maar de inleider beheerste zijn onderwerp volkomen en wist zijn gehoor mee te voeren, naar het Mesopotamië van 4000 jaar voor onze jaartelling, de bakermat van de pottenbakkers, waar opgra vingen in de delta van Euphraat en Tigris verschillende cul turen hebben blootgelegd, naar het China van de Ming-dynastie, de bakersmat van het porcelein en naar Japan waar 500 jaar voor Christus de thee-ceremonie reeds een ritueel was in de tempels. van kind af hiermee geconfronteerd werd. Ook zijn beide zonen zijn in het vak van hun vader getreden. Vanuit deze. situatie kwam hij vertellen over het ontstaan van de klei, de opgravingen en de geschier denis van het pottenbakken, waar bij ook de culturen van Egypte, Kreta en Perzië terloops werden genoemd. Zijn voordracht over de legende van de Chinees Phu, die een vaas moest vervaardigen die bij het ge luid van de menselijke stem zou moeten trillen, werd met grote aan dacht gevolgd. Uitvoerig sprak hij over de thee als communedrank en het Zenboedisme, dat zich in tegen stelling met onze cultuur, waarbij b-v- het avondmaal, door het zilver en soms edelstenen, buiten ons be staan plaats vindt, bij de dingen van de dag (het gewone servies) be paalt. Alles waarmee de mens zich om ringt is van de machine. Naar sprekers oordeel moet men toch weer komen tot dingen, ilie niet de handen vervaardigd zijn. Men moet ook weer een vers declameren en de bloemen schikken wanneer de gasten daarbij aanwezig zijn. Men moet weer terugkeren naar de dingen waardoor men innerlijk be wogen wordt, die karakter en in houd heben. Als voorbeeld noemde de heer Zaalberg de Japanse thee- ceremonie. Hij eindigde met het declameren van het gedicht van de pottenbakker van Aad van der Leeuw, waarna een zeer spontaan applaus van de talrijke aanwezigen opklonk- Dokter Nagelhout had de bijeen- De heer Zaalberg begon zijn in leiding met er op te wijzen, dat het pottenbakken geen produkten moet opleveren, die men in de musea gaat opbergen om te con serveren, maar dat het een ambach telijk handwerk is, dat in onze huidige gemechaniseerde wereld allernoodzakelijkst weer een kans van bestaan moet krijgen. Hij demonstreerde het verval van van het ambacht met voorbeelden :uit de stad Leiden van meer dan vijftig jaar geleden toen daar in een bepaalde straat het ambacht nog huis aan huis beoefend werd en hij mevr. Schutter, lerares K. en O. aan de Huishoudschool te Holten een in leiding over „Kleuterverzorging' Speciale aandacht werd geschonken aan kleuters in de leeftijdsgroep van 4-6 jaar. Daar Dijkerhoek geen kleu- tex-school heeft, moeten de kinderen volledig in het gezin wox-den opge vangen, terwijl elders deze taak door een kleuterleidster wordt verlicht c.q. aangevuld. Volgens spreekster is het van be lang de kinderen zo rustig mogelijk le benaderen en ze vooral ook aan het woord te laten wanneer ze „pro blemen" hebben en op hun vele vra gen een eex'lijk antwoord te geven. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan druk ■ebx-uik werd gemaakt.. Nu we in de tijd van Sint en Piet leven, werd veel aandacht besteed aan het speel goed. Ook over mate en duur van straffen voor de kleuters werd gedis cussieerd. Hierna bedankte de voorzitster me vrouw Schutler voor haar boeiende lezing en sloot zij de geanimeerde en goedbezochte vergadering. In een druk bezochte vergadering, belegd door de afdelingen der O.L.M. en C.B.T.B. en de bedrijfsverenigingen Holten en Dijker hoek, sprak de heer J. Warrink, dierenarts, alhier, maandagavond in hotel Holterman over de kalveropfok en de bestrijding van de ziekten bfj het jongvee. Op de convocatie was alleen het laatste onderwerp vermeld, maar inleider verklaarde het economisch van veel groter belang te achten te spreken over de vraag „Hoe kun nen we zoveel mogelijk allerlei ziekten voorkomen, de z.g.n. pre ventieve ziektekunde". Na het openingswoord van de voorzitter, de heer D. B. Nijland, verklaarde de heer Warrink tot zijn spijt te hebben moeten con stateren, dat velen van het be lang hiervan nog niet doordron gen zijn. Eensdeels berust deze tekortkoming op reeds lang ach terhaalde tradities en voor een ander deel misschien op het on bekend zijn met allerlei nieuwe ontwikkelingen. Spreker wilde zich in zijn inlei ding beperken tot de opfok van ge- bruikskalveren, waarbij hij een aan tal gx-ondslagen naar voren bracht die toegepast dienen te worden om de gewenste economische resultaten te verkrijgen. Daarbij ging hij uit voerig in op de verdeling melk, hooi en krachtvoer en de noodzaak van evenredigheid tussen opfok en wei- debestand. Via allerlei proeven is nxen tot de volgende economisch ideale opfok gekomen: a. 200 - 250 liter melk, b. een ongelimiteerde hoeveelheid hooi of groenvoer en c. een ongelimiteerde hoeveelheid krachtvoer. De boer behoeft daarbij niet bang te zijn, dat hem dit erg in de portemonnee zal komen, want de kalveren nemen toch niet meer krachtvoer op, dan hun magenstel- sel foelaat. Het afwennen van de melk dient zo vroeg te geschieden als de voor- HOOFDPIJN poeders i_ KIESPIJN poeders P HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend magen toelaten, om van de leb- maagfunctie over te schakelen op de pensfunctie. Met voorbeelden lichtte de heer Warrink toe, hoe deze functioneren. Neemt men aan de ene kant zo goed mogelijke hygiënische en dier geneeskundige voorzorgen en tegelij kertijd voert men 2 a 3 keer per dag met vaak een tekort aan co lostrum, dan zal een succesvolle start van de kalveropfok, volgens inleider, twijfelachtig blijven. Hygiëne Minder goede yhgiëne, maar rij kelijk verstrekken van colostrum, met daaraan volgende moedermelk geeft de beste mogelijkheden. Daar bij moet bedacht worden, dat eerste 5 liter zuivere biest dient te zijn in verband met de afweerstof- fen. Deze dienen de eerste 24 uur toegediend te worden in een doende aantal voedingen. Ideaal zou zijn, aldus de heer Warrink: de le week iedere vier uur 1 - Vit ltier, 2e week vier keer per dag 2 liter, 3e week om de 8 uur 2'/s liter, 4e week 3 a 4 liter om de twaalf uur. Daarna in twee weken naar nul liter melk afzakken. Na één week de reeds genoemde toediening van hooi en krachtvoer. Ziektebestrijding Beziet men de ziektekansen sterfte onder de kalveren, dan con stateert. men, dat in de eex-ste week het percentage 55 bedraagt en in de levensweek nog 20 procent. Heel vaak zijn onschuldige virusinfecties de aanleiding en bij een zwak kalf ontstaan daarna secundaire, d.^ opvolgende infecties, o.a. door een verzwakt lichaam. De heer Warrink besprak daarna uitvoerig de parasitaire infecties van longworm. ingewandsworm en leverbot. le Het zijn koppelinfecties, 2e de diexren gaan een weerstand ontwikkelen en deze blijft bestaan zolang het dier besmet is, 3e het al of niet ziek worden hangt af van grote van een infectie, 4e de schijnselen bij worminfecties zijn vaak: diarree, slechte groei, ver minderde produktie en bij longworm tevens het vex-schijnsel hoesten, ingewandswormen kunnen ook oorzaak zijn van een fosfaatgebx-ek, welke zich openbaart in een onvol doende ontwikkeling (koehakkigheid, komst - wegens verhindering van de burgemeester, mr- W. H. Enk laar - met een kort welkomstwoord geopend. In de pauze werden door mevr. Sijtsema de prijzen getrokken van de verloting, die zoals gebruikelijk uit kunstvoorwerpen bestond. O.a. een prachtige handgedraaide grote vaas in groen-rood gevlamde glazuur in 1962 vervaardigd door de heer Zaalberg. De heer Zaalberg had voor het podium een zeer exclusieve ver zameling van heel oud aardewerk tentoongesteld waaronder een Egyp tisch grafbeeldje van 2500 jaar voor Christus, een Chinese chawan, Ce ladon, lie eeuw, een Japanse cha- wan-Rahu-Yahi, 17e eeuw. Handkneden Na de pauze vertoonden de heren Kroon en Wilpshaar een filmpje, uat een beeld gaf van het. hand- kneden van de klei bij primitieve volken, waarop een negerin uit Djonkon in Centraal-Afrika op bijna onnavolgbare wijze een kruik met de hand vormt, die later in een vuur' in de grond gebakken werd Dokter Nagelhout bracht de heer Zaalberg aan het slot van de bijeen komst dank voor de boeiende avond, die hij de leden bezorgd had. De prijzen van de kunstloterij vielen de volgende personen ten deel: le prijs no- 145, de handgebak ken vaas, de heer Mud; 2e prijs nr. 148, tekening Kees Stoop,, de heer Gerbers; 3e prijs no. 346, schilderij Jan Slijkhuis,d e heer J. Krekel; 4e prijs no. 340, tekening Kees Stoop, de heer' T. Koopman: 5e prijs no- 272, schilderij Aleid Lesmeister, mevr. Van dér Driessen-Mareel te Den Haag; 6e prijs no- 438, tekening Kees Stoop, mevr. Akkerman; 7e prijs no. 421, schilderij Aleid Les meister, de heer G- Gerritsma jr.; 8e prijs no. 431, schilderij mej. Lam- berti, de heer Wiersma; Dijker hoek: 9e prijs no. 5, aquarel mej- Lamberti, mevr. T. M. J. Reisinger- Wansink- Expositie Tijdens deze bijeenkomst werden in Amicitia tal van mooie werken in de vorm van shilderijtjes en aquarellen van Aleid Lesmeister tentoongesteld. staart hangt niet achter maar tus sen de hakken, smerige hakken en vaak daling der produktie). De heer Warrink beschreef hoe bij de longworm het rund een in- fectieuse larve in de weide opneemt, deze perforeert de darmwand vestigt zich in de darmklieren. Hierna treedt een vervelling waarna de trektocht begint naar de longen. Dit duupt 3 tot 10 dagen. Hier wordt het longweefsel door boord. Op een gegeven moment komt de "larve in de luchtwegen te- x-echt, wordt ze uitgehoest en ver volgens doórgeslilct en komt in de darmen terecht. Er ontwikkelt zich een volwassen longworm, die eieren px-oduceert, welke in de mest naar buiten komen. Binnen 5 tot 10 dagen ontwikkelt zich in deze mesthoop een infectieuse larve. Deze kruipen uit de mesthoop of worden door de regen uitgespoeld. Dx-oogte en zon bevorderen een snelle dood van de larve. Dit geeft de boer de moge lijkheid met een goed beweidings schema en door de weidesleep het besmettingsgevaar terug te dx-ingen. De heer Warrink adviseerde zijn gehoor om telken jare mestmonsters te nemen van de verschillende soor ten runderen om deze op te zenden aan de Gezondheidsdienst voor die ren. Daarvoor zijn plasticzakken bij de dierenartsen verkrijgbaar, die ook voor de opzending willen zor gen. Uitvoerig ging de inleider ook in op de leverbotinfectie. Deze ziekte treedt hoofdzakelijk op in de periode november tot maart. De besmetting zal meestal in de weide plaatsvin den, maar kan ook op stal geschie den, indien men daar gras voedert. Systematisch Door systematisch te handelen; in de zomer letten op beweidingssche ma, in de herfst bij het opstallen een bemonstex-ing van de dieren iedere veehouder dient toch als eis te stellen, dat zijn dure voer voor 100 procent wordt benut kan men belangrijk meewerken om de toe stand van zijn veestapel te onder kennen. Valt het eerste onderzoek negatief uit en twijfelt de veehouder nog aan het welzijn van zijn vee stapel, dan kan men in de maand januari het onderzoek nog eens her halen. De heer Warrink drong aan op systematisch handelen. De Abortus Bang is daarmede praktisch volko men teruggedrongen. Het zal voor lopig wel niet gebeuren, maar er zou een moment kunnen komen, dat ook de bestrijding van de parasitai re wox'mziekten als verplicht zou wox-den voorgeschreven. Na de pauze werden nog tal van vx-agen door de heer Warrink beant woord en bi-acht de voorziter hem dank voor zijn leerzame causerie. Wie kennis neemt van de jongste F.A.O.-publikaties over voedselverlie- zen door ratten, zal daardoor wel licht wat griezelig worden verrast. Zelfs in de Verenigde Staten, waar transport en opslag toch uiterst ge perfectioneerd zijn, vreet het onge dierte nog altijd 3 pet. van de graan- px-oduktie op, n.l. 5.300.000 ton ofwel ruim 5 miljard kilogram! En onze eigen ratten? Per jaar consumeert iedere rat minstens 7Vs kg. graan. Een veelvoud daar van wordt onbruikbaar gemaakt door bevuiling. Alleen daardoor al veroor zaken onze eigen ratten een scha de van vele miljoenen per jaar, Een somber feit! Dan de veestapel: Bij het overbren gen van mond- en klauwzeer, van varkenspest en van de ziekte van Bang kunnen bruine (riool-) ratten een belangrijke rol spelen. Wat echter veel zwaarder weegt, is het aantal patiënten dat jaarlijks in ons land ten offer valt aan be smettelijke ziekten, waarvoor die zelfde bruine rat vrijwel geheel (ziek te van Weil) of gedeeltelijk (para- tyfus) verantwoordelijk is. Helaas hebben deze ziekten nog te vaak een dodelijk verloop. In eigen land. De rattenbevolking behoeft geens zins als een permanente verliespost op de nationale balans te prijken. Men heeft het grotendeels in eigen hand, dat miljoeneixleger te doen inkrimpen en daardoor voedsel te red den, geld te sparen en ernstige ziek tegevallen te voorkomen. Wat u te doen hebt is bijzonder eenvoudig: in géén geval passief blijven toezien als u „slechts 'n paar ratten" hebt ont dekt. U weet toch dat één ratten- paar in een jaar tijd voor 250 nako melingen kan zox-gen? Waarschuw, ook al is maar één rat gesignaleerd, onverwijld de in stantie in Uw gemeente (reinigings dienst, gemeentewerken), die zich daadwerkelijk met de rattenbestrij ding bezig houdt. Ratwering. Maar U kunt nog méér doen. Als u bedenkt dat een rat 'n uitgespro ken afkeer heeft van een ordelijk en net milieu, dan ligt de conclusie voor de hand. Zorg er-voor dat ze voedsel noch- nestelgelegenheid vinden. Het is nog altijd een feit, dat iemand, die zijn ratten verdelgt, maar de gun stige levensvoorwaarden in. zijn mi lieu intact laat, onherroepelijk «n spoedig op een nieuwe invasie kan rekenen. Schep een in alle opzichten hy giënisch milieu: zorg dat in woning, bedrijf, boerderij, op camping of zwembadterrein geen rommel of eet bare waar (afval) aanwezig is en maak elke toegangsweg voor het ge spuis dicht. U bewijst daarmee -Uzelf en Uw buurtgenoten een flinke dienst en bereidt de ratten een nog flinker ongenoegen. Denkt u ook nog aan de vogels? Strooi géén voedsel voor ze op de grond, want dat belandt gro tendeels in de magen van hun en Uw vijanden. Algemene actie in december. Met de aanpak van het ongedier te kunt u in december al serieus van start gaan. Dan organiseren tal van gemeenten weer een algemene cam pagne tegen de bruine rat. U behoeft slechts Uw gemeente te waarschu wen en Uw medewerking te verle nen wanneer de gemeentelijke be strijder het vergiftigde lokaas komt uitleggen. Het risico? Bij deskundige uitleg en een stipt opvolgen van het ge geven advies is dat vrijwel nihil. Des te meer deelnemers aan de actie, des te groter de opr-uiming on der de gangsters en des te duurza mer zal menigeen daarvan profite ren. Het „eendracht maakt macht", geldt niet alleen in de wereld der ratten. Op een zo breed mogelijk front moeten we de viervoetige guerilla's een grauwe decembermaand bezor gen. Een inwoner van Utrecht heeft enige tijd zijn papegaai in Ouwehands Die renpark laten logeren. Hij doet dat wel meer, wanneer hij tijdelijk afwezig is. Enkele dagen geleden kwam de inwo ner van de Domstad zijn prachtige vo gel weer ophalen, die buitengewoon goed kan spreken. Over het park wandelend zong de vo gel aanhoudend: Vader Jacob Vele bezoekers werden nieuwsgierig en liepen achter de zingende papegaai aan. Toen de Utrechter bij de uitgang van het park was gekomen en daar nog even een praatje maakte met de por tier, begon zijn papegaai het lange wachten namelijk te vervelen. Hij riep plotseling met luider stem en tot grote hilariteit van de omstanders: Schiet je nou nog een keer op I"

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 3