Natuurbeschermingsprojecten in Europa, Afrika en Azië Het Senckenburgmuseum immm S Technisch speelgoed raakt steeds meer in trek miwHn Speelgoed- slad RAI Verschuivingen WINTERVAKANTIE IN EIGEN LAND GROEIT Britse kijk-en- zie-telefoon HÓR JOH' *5? n nu niiiii rriTTimBra M Crphppl mannelijk bezetting voor stuk Eind 1963 werd door het Wereld Natuur Fonds in de delta van de Guadalquivir het 6.500 hectaren grote Coto Donana-reservaat gesticht. Dit reservaat omvat echter slechts een klein deel van de zogenaamde Marismas, de uitgestrekte moerasgebieden, die het voedselgebied vormen voor de enorme vogelkolonies en andere die ren in het reservaat. Deze Marismas de Coto Donana, ook wel Ma rismas de Hinojos genaamd, worden thans met drooglegging be dreigd, hetgeen voor het reservaat en de honderdduizenden trek en broedvogels een ramp betekent. Het ligt daarom in de bedoe ling het drieduizend hectaren grote Hinojos-gebied door aankoop voor altijd veilig te stellen en te voegen bij het ernaast liggende Coto Donana-reservaat. De kosten van deze aankoop worden op een miljoen gulden geraamd. Van de roofvogels in Europa heeft de mens na anderhalve eeuw schie ten heel weinig overgelaten. In Noord-Oost-Frankrijk zijn nog enkele plaatsen te vinden, die een indruk geven van de vroegere rijkdom. I-Iet ligt nu in de bedoeling één van de belangrijkste gebieden, waarin een meer gelegen is, in samenwerking met de eigenaar tot een zogenaamd vrij reservaat te verklaren. Dit re servaat van honderdentien hectaren zal dan 't eerste roofvogelreservaat in Europa zijn. Het reservaat, dat ook een pleisterplaats voor kraanvo gels vormt, dient wegens de kwets bare ligging voortdurend te worden bewaakt. Hiervoor is jaarlijks circ; tienduizend gulden nodig. Roofvogels Het op de OostenrijksHongaarse grens gelegen Neusiedlerseegebied met zijn honderdtachtig vierkante kilometer open wateroppervlakte, honderdveertig vierkante kilometer rietvelden en circa tachtig kleine meren vormt zonder twijfel het be langrijkste water- en moerasgebied in het binnenland van Europa. Dit gebied, dat zowel uit algemeen bio logisch als uit hydrobiologisch als ook uit vogelkundig oogpunt uniek is, wordt steeds meer door mense lijke inmenging en de opdringende „civilisatie" bedreigd. De kleine meren en het rondom liggende laat ste poestagebied van Oostenrijk zijn op het ogenblik het meest in gevaar. Nog juist op tijd kon het Wereld Natuur Fonds door huur een stuk van vijfhonderd hectaren veilig stel len. Jaarlijks moet echter een huur van tachtigduizend gulden worden betaald, terwijl de definitieve veilig stelling door aankoop een bedrag van 1.100.000 gulden zal vergen. Historie Door de langdurige isolatie van het vasteland van Afrika leeft op Madagascar een fauna, die uniek is op de wereld. Hiertoe behoren naast een aantal andere belangwekkende diersoorten de bekende halfapen of lemuren. De toestand op het eiland is nu reeds zoveel slechter geworden, dat meer dan de helft van de ruim 20 soorten halfapen met uitsterven wordt bedreigd. Het vernietigen van bossen, dat van deze ontwikkeling de hoofdoorzaak is, is mede een ge volg van de snelle bevolkingsgroei. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn op Madagascar de meeste na tuurlijke bossen gekapt. De bossen aan de oostkant van het eiland bij voorbeeld zijn nagenoeg geheel ver dwenen. Een aantal bedreigde dier soorten leeft buiten de twee natio nale parken, de twaalf andere na tuurreservaten en 25 bosreservaten. Sommige reservaten zijn als het ware kleine eilandjes in de kale vlakten rondom hen. De zeer actieve Service des Eaux et Forêts doet alles om de reserva ten te behouden, maar staat aan grote druk, vanwege de zogenaamde economische belangen, bloot. Daar om is een algemeen programma voor het behoud van de natuur op Madagascar noodzakelijk. Voor de eerste fase van dit programma is 27.000 gulden nodig. De Shimba Hills, die een vijftien kilometer lange heuvelrug, ongeveer dertig kilometer ten zuiden van Mombosa in Kenya gelegen, vormen en voor het grootste gedeelte zijn bedekt met bossen, die worden af gewisseld door open grasvlakten, zijn van groot belang als waterop- vanggebied en zijn daarom tot bos- reservaat verklaard. De grasvlakten vormen het woongebied van Kenya's laatste kudde sabelantilopen en wor den voorts bewoond door olifanten, buffels, leeuwen, panters en andere diersoorten. Om de voorzieningen te kunnen treffen, die voor het behoud van dit alles door de transformatie in een nationaal park noodzakelijk zijn, is een bedrag van 33.000 gul den nodig. Mlilwane-reservaat In dit vijfhonderd hectaren grote gebied bestaat de laatste mogelijk heid iets van de oorspronkelijke planten- en dierenwereld van Swazi land voor de toekomst te behouden. Zonder het initiatief van de stich ter zou het gebied reeds geheel zijn omgeploegd. Swaziland is zeer arm aan dieren, die bovendien systematisch worden uitgeroeid. In gebieden, die tien jaar geleden nog een rijke fauna bezaten, leven thans geen dieren meer en sommige diersoorten - zijn in Swaziland al uitgestorven. Het Mlilwane-reservaat ligt op de hellingen van de Nyonnyaneberg in de Ezalwinivallei, twintig kilometer ten zuiden van Mbabane. Het is in 1963 opengesteld voor het publiek en is tot nu toe het enige reservaat in Swaziland. In 1964 leefden er reeds ongeveer twintig zoogdiersoor ten. Voor de opbouw en verbetering van het reservaat is een bedrag van 210.000 gulden nodig. De regering van Swaziland is niet in staat finan cieel te helpen, maar hoopt op an dere wijze daadwerkelijke steun te kunnen geven. Hay-Bar De Nature Reserves Authority wil verschillende diersoorten, die eens in de woestijn leefden en die in de bijbel worden genoemd, zoals de Arabische onyx, de Addax-antiloop, de onager en de Noordafrikaanse struisvogel, opnieuw in speciaal uit gezochte gebieden bijeenbrengen. Hiertoe heeft de Nature Reserves Authority haar keus laten vallen op een gebied van ruim vierduizend hectaren, dat vijfendertig kilometer ten noorden van Eilah in de nabij heid van Yotvata aan de Rode Zee in de Aravah-vallei is gelegen. Het gebied is staatseigendom en is reeds tot natuurreservaat verklaard. Het landschap lijkt op de droge Afri kaanse savanne. Hoewel er vrijwel geen regen valt, is er ondergronds water aanwezig. De plantengroei biedt thans reeds voedsel aan dro medarissen en gazellensoorten, zoals de Dorcas-gazelle en de Arabische gazelle. Hel terrein is derhalve uit stekend geschikt om in de toekomst andere, opnieuw teruggebrachte diersoorten te herbergen. Financiële hulp ten bedrage van 270.000 gulden is nodig voor de con structie van het centrum, afraste ringen en andere voorzieningen. Het ligt in de bedoeling op den duur vanuit dit reservaat de oorspronke lijke dieren weer terug te brengen in de uitgestrektheid van de Negev- woestijn. Kulon-reservaat In 1966 is het Wereld Natuur Fonds begonnen met de uitvoering van een programma voor het be houd van het Udjong Kulon-reser vaat, de laatste verblijfplaats van de Javaanse neushoorn, en zijn be woners. Eerst verbleef dr. Verschu ren, de bekende expert uit het Al bert-Park in Kongo, enige maanden ter plaatse. Hij werd afgelost door prof. Schenkel en zijn vrouw uit Bazel. Inmiddels heeft ook generaal Charles Lindbergh, hoofdbestuurslid van het Wereld Natuur Fonds, in gezelschap van de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, het gebied bezocht. Het is komen vast te staan, dat er nu nog tussen de 20 en 40 neus hoorns in leven zijn. Een volledig stroperskamp werd ontdekt. Het programma van het Wereld Natuur Fonds beoogt de Indonesische auto riteiten bij te staan in het beheer van het reservaat, de plaatselijke autoriteiten te helpen met het vesti gen van een permanent biologisch station op het eiland Pentjoeng, de educatie en training van Indonesi sche biologen en reservaatopzichters en het doen van wetenschappelijk onderzoek, nodig voor het beheer van het reservaat. Voor de voortzet ting van dit programma in 1968 is 67.000 gulden nodig. Ceylon olifanten In april 1966 begonnen twee Ame rikaanse biologen van de Michigan State University met een onderzoek naar de toestand van de Ceylon- olifant, die wordt bedreigd, doordat steeds meer land wordt ontgonnen. De Amerikaanse geleerden zijn nu afgelost door twee experts van het Amerikaanse Smithsonian Institution en een bioloog van het Zoölogisch Museum te Zürich. Door de opdringende ontginningen is een gespannen verhouding tussen de plaatselijke bewoners en de on geveer duizend overgebleven olifan ten ontstaan, die nog wordt verer gerd door de olifantentrek in het droge seizoen. Daarom is in de eerste plaats een uitgebreid onder zoek nodig naar de levensbehoeften van de olifanten om vervolgens hun woongebieden naar behoren te kun nen begrenzen. Dit alles maakt een programma van drie jaar noodzake lijk, waarvoor een bedrag van 220.000 gulden nodig is. Reuzenschildpadden De reuzenschildpadden, die in ver schillende vormen op de eilanden van de Galapagos-archipel ten wes ten van Ecuador in de Stille Oceaan leven, worden ernstig bedreigd. Sommige soorten zijn zelfs vrijwel verdwenen. Bij een onderzoek is ge bleken, dat op Indefatigable Island wellicht nog tweeduizend schildpad den leven, op Duncan Island mis schien nog honderd, op Hood Island nog twee en ten slotte nog «mkele op C'hatlain Island. De bedreiging van de reuzen schildpadden komt van twee kanten, te weten van de plaatselijke bevol king en vooral van het verwilderde vee (geiten en varkens), dat de jonge schildpadden opeet. Bij het biologisch station van de Charles Darwin Foundation op In defatigable Island (Santa Cruz) is nu een reservaat gesticht, waarin jonge schildpadden ongestoord kun nen opgroeien. Een flink deel van het eiland, namelijk van de kust, waar zij zich voortplanten, tot aan de heuvels, waar hun uit planten bestaand voedsel rijkelijk groeit, moet hiervoor worden afgesloten. In dit gebied zullen geiten en varkens worden geweerd. Voor de uitvoering van dit project is ongeveer vijftien duizend gulden nodig. Een telefoon waardoor mt.. niet al leen kan spreken en luisteren, maar ook kijken en zien is onlangs in Groot-Brittannië dopr een vooraan staande elektrische onderneming ont wikkeld. De 'telly-phone' toont een beeld ter grootte van een prentbriefkaart en kan worden aangesloten op de nor male telefoonlijnen. Zij bestaat uit lessenaars met camera, beeldscherm en een handtelefoon. Door middel van schakelaars kan men praten met of zonder beeld. Frankfort is een veelomvattende stad. Er werd te zijner tijd ëch klci- zer gekroond, voorts staat er het ge boortehuis van Goethe. Vandaag de dag worden er tentoonstellingen van wereldformaat gehouden, zoals bij voorbeeld de boekenbeurs, en druk bezochte internationale automobiel show. Ook is er een dierentuin, die reeds een eeuw tot de meest voor aanstaande behoort. Tenslotte is het de zetel van een belangrijk genoot schap voor natuur-onderzoek: de ..Senckebergische Naturforschenden Gesellschaft". Dit genootschap viert op 28 okto ber a.s. haar 150-jarig bestaan. Het museumgebouw uit rode klinker, het hoofdkwartier van het genootschap, omvat een verzameling zoogdieren niet rond 20.000 exemplaren uit al le delen van de wereld. Bovendien kan men er 80.000 vogeljongen (al- Van verre zichtbaar staat op één van de hoogste verheffingen van Westberlijn sinds 13 augustus de zesde jaarlijkse herdenkingsdag van de bouw van de Muur, een nieuw gedenkteken. De beide matglanzende aluminiumnaal- den symboliseren, elkaar toenei gend, de beide delen van Duits land. De zwevende ring die de beide elf meter hoge naalden omsluit, moet een uitdrukking van de wil tot eenheid zijn. Schepper van deze plastiek is de jonge beeldhouwer Arnold Schatz. Sinds de bouw van de Berlijnse Muur op 13 augustus 1961. zijn in totaal 25.500 perso nen uit Oost-Duitsland naar het Westen gevlucht, 500 alleen al in het afgelopen half jaar. In totaal 1971 van de vluchtelingen waren leden van de bewapende Oostduitse grenstroepen. Het aantal van de bij vluchtpogin gen omgekomen personen, is reeds tot 133 gestegen. leen al 55.000 uit Zuid-Amerika als geschenk 'van ""Be'rlèpsch en 12.600 uit Noord-Afrika en Abessinië van Erlanger) bewonderen. Daarbij ko men nog 6000 kruipdiersoorten, meer dan 3 milj. insecten (een v. de meest volmaakte inzamelingen van libellen) en tenslotte 2 milj. weekdieren. De duizenden bezoekers komen waar schijnlijk 't meest onder de indruk van deze soortgenoten. Men vindt bijv. een snaveldraak, een di nosaurus (die in Europa uniek is), fossiele vissen uit de Jura van Beie ren en Württemberg. Al deze „beest jes" zijn ondergebracht in een na bootsing van hun vroegere natuurlij ke omgeving. Verleden jaar organiseerde het ge nootschap een speciale tentoonstelling naar aanleiding van de ontdekking van de pithecantropus 75 jaar ge leden. Hierbij kon men een overzicht opdoen inzake de verschillende ont wikkelingsfasen van de mensheid. Het meest opzien werd echter ge baard door de tentoonstelling van de twee enige bewaard gebleven exem plaren van de kogelvis. Dit gebeur de tijdens de wereldtentoonstelling in Montreal. Deze uit de Europese Jura afkomstige kogelvissen hebben meer dan 140 miljoen jaar geleden bestaan. Ze zijn elk meer dan twee meter lang en hun gladde, harde gebit, was uitstekend geschikt voor het fijn ma len van koraal, krabben en schelpen. Ook de pas in 1939 op de oostkust van Afrika ontdekte oervis Latimeria, waarvan men tot die tijd aannam dat hij reeds 60 miljoen jaar was uit gestorven, behoort tot de verzame ling van het museum. Naast derge lijke „curiosa" worden steeds nieu we vondsten bijeen gebracht: enke le weken geleden hebben duikers van de bondsmarine een zwaardvis met een gewicht van 4000 pond met behulp van drijvende huiskraan bin nen gehaald. Hoe is dit genootschap tot stand gekomen en wie was Senckenberg, wiens naam nu even goed wordt ge vierd? Johann Christian Senckenberg, een arts uit het oude Frankfort, wordt reeds in Goethe's „Dichtung und Wahrheit" beschreven. Hij be handelde namelijk de grootmoeder van deze dichter. 1-Iij was een nogal zonderlinge man met een zeer ,,bö- ses Maul", dat wil zeggen: vol boos aardig commentaar. Voordat hij kwam (in 1772) had hij testamentair beschikt, dat de 95.000 gouden gul dens die hij naliet moesten worden gebruikt ter opleiding van artsen en chirurgen, voor inval, geworden art sen en artsen-weduwen, voorts ter verhindering van het kwellen van die ren en ter afschaffing van de dood straf. De verwerkelijking van zijn praktische doelstelling, namelijk de bouw van 'n burgerziekenh. dat ook de armen gratis op zou nemen, heeft hij net nog mogen meemaken. De wetenschappelijke collecties, die hij naliet, vormden het uitgangspunt voor het latere museum. In de pe riode van 1816-' 17 hield Goethe zich bezig met de ..kunstschatten aan de Rijn. Main en de Neckar". Hij ont dekte, dat Genckenberg nalaten, schap deerlijk was verwaarloosd. Daarop schreef hij een oproep in het „Ochtendblad voor Gevormden". De ze vormde de uiteindelijke impuls tot de oprichting van de „Senckenbergi- sche Naturforschenden Gesellschaft'. Talloze mannen van de wetenschap hebben de resultaten van hun ontdek kingsreizen aan het genootschap me degedeeld of hun verzameling aan het genootschap medegedeeld of hun ver zameling aan het museum nagelaten. Vooral de uit Frankfort afkomstige Afrika-reiziger Eduard Rüppel, die als eerste het bovenste gedeelte van de Blauwe Nijl wist te bereiken, speelde een eminente rol in het ge nootschap. Zijn ongelofelijke verza meling kwam tenslotte in het bezit van het museum terecht. Sedert die tijd wordt het levensrythme van het genootschap bepaald door ontdek kingsreizen en nalatenschappen. In Op de tentoonstelling „Speel- gocdstad RAI" zal Philips een bijzonder veelsoortig program ma van mechanische en elektri sche bouw- en constructiedozen aan het publiek voorstellen als mede de complete serie onderde- lenpakketten en de onlangs met een platte batterij van 4,5 V uit gebreide serie batterijen. De succesvolle reeks bouwdozen van Philips is enkele weken geleden uit gebreid met zes nieuwe constructie dozen; vier elektronische en twee mechanische. De ontwerpers van de serie zijn erin geslaagd 'n systeem te ontwikkelen, waarmee op eenvou dige wijze ""bijzonder veel soorten me chanische overbrengingen kunnen worden gemaakt, 'n Frappant detail van de mechanische constructie is, dat geen enkele boutmoer verbinding wordt gebruikt. Alle verbindingen worden gemaakt met plastische co nussen of stalen klemveren. Op de ze wijze kunnen de jeugdige bouwers zelf, naar wens, allerlei tandwielen samenstellen of door elkaar heen ge voerde assen gebruiken. De bouwmo gelijkheden zijn enorm: gondelbaan, rupsvoertuigen, weegschalen, scha- kelwalsen, waterpompen, draai- en zweefmolens, klokken, vorkheftruks, elektrokarretjes, door luchtdruk aan-r- gedreven modellen enz. Vrijwel ieder een ontdekt na enig experimenteren nog meer toepassingen die niet op de bijbehorende bladen met tekenin gen vermeld staan. Een klein krach tig elektromotortje zorgt voor de ge wenste aandrijving. Dankzij batterij voeding is alles bijzonder veilig: men heeft noch bij de mechanische noch bij de elektronische constructiedozen spanning uit het lichtnet nodig. De onderdelen van de nieuwe me chanische constructiedozen zijn ge maakt van groen en rood transparan te en glasheldere kunststof, roest vrij staal, verschi-oomd messing of andere hoogwaardige materialen. Constructiedozen Met de typenummers ME 1201 de ME 1250 worden de twee nieuwe mechanische bouwdozen aangeduid elk hebben ze hun eigen mogelijkhe den. De eerste is een doos waarmee vele modellen kunnen worden ge bouwd. Bij deze doos hoort een elek tromotor, een batterijhouder en ver lichting. Met behulp van de tweede kleinere doos zonder elektromotor, kunnen tal van elementair technische constructies worden gemaakt, zoais pompjes, klokken, wagentjes enz Wanneer beide dozen worden gecom bineerd ontstaan weer tal van nieuwe mogelijkheden. Grote duidelijke bouw tekeningen (ca. 53 x 69 cm) geven alle details weer van een aantal mo dellen. Opmerkelijke resultaten zijn te bereiken wanneer de mechanische dozen worden gecombineerd met de elektronische constructiedozen. Elek tronisch bestuurde wagens die stop pen of rijden op een licht- of geluids commando, magnetische- of elektro nische sirenes e.d.m., kortom speel goed dat past in de technische inte ressesfeer van de huidige jeugd. Oo kbij de Electronic Engineer (EE) dozen zijn uitbreidingen te melden en wel met vier, deels „zelf- vakkringen is hei aantal ..Sencken- bregreizigers" legio. Bijzondere vermeldiing verdienen echter Hermann von Meyer, de op lichter van de paleontolie der zoog- dieren, de zoöloog en herpetoloog Oskar Boettger, die vooral op Malak- ka actief is geweest, de oiTiitholoog Carlo von Erlanger, de weekdier-on- derzoeker Wilhelm Kobelt en niet te vergeten, de zooioog Otto Bütschli. Tot op heden verzorgde het genoot schap 24 zogenoemde ,.Rüppel-rei- zen". Naar Borneo, San Salvador, Kame roen, Brazilië enzovoorts. Tijdens de Tweede Wereldoorlog weiden de Senckenbergcollecties in de Taunus, de Spessart, de Vogelberg en in het Odenwald verstopt. Voorts wist het museum zich te onttrekken aan inlijving bij het organisatorische bestel van de nazi's. Bovendien wei gerde het afstand te doen van zijn lukte onder het mom dat de Sencken- joodse leden en donateurs. Hetgeen berg-stiehting een „culturele baro meter voor het buitenland" vormde. Na de oorlog slaagde men erin de bibliotheek uit te breiden tot 500.000 biliografische delen, 160.000 disser taties en 5000 lopende abonnementen op binnen- en buitenlandse tijdschrif ten. Hiermee werd de basis voor ge fundeerde wetenschappelijke arbeid gewaarborgd. Wij mogen niet vergeten twee bij zondere daden van het genootschap te noemen: dankzij haar schenking van drie van haar instituten (voor zoölogie, geologie en paleontologie en voor mineralogie) heeft zij in belang rijke mate bij gedragen tot de op richting van de universiteit van Frankfort. In haar dochter-instituut in Wilhelmshaven, dat „Senckenberg aan zee" wordt genoemd, houdt men Conclusies die ook voor onze toeristische gemeente Hellendoom van zeer groot belang zijn, zijn te trekken uit het jaarver slag 1966 van de Horeca, Ned. bond van hotel- en restaurantbedrijven c.a. Het toeristisch bezoek van buiten landers aan de provincie blijkt name lijk in stijgende lijn te gaan, terwijl voor de grote steden deze als geheel over hun hoogtepunt heen zijn wat dit betreft. Een opvallende uitschieter zich bezig met de geologische onder zoeking van de Waddenzee en de Noordzee. Het er pal naast gevestigde zee- water-aquarium werd met medewer king van „Senckenberg" ingericht en staat onder leiding van het instituut. De resultaten van de 37 „Sencken- bergers" worden in zeven verschillen de series bekend gemaakt. Tijdens een congres van de internationale bond van musea, dat vorig jaar in New York plaatsvond, verbaasde men er zich zelfs in wetenschappelijke kringen over dat „Senckenberg" een speciale school ter opleiding van tech nische krachten voor natuurmusea bezit. Hierop heeft men reeds voor de ontwikkelingslanden cursussen met een duur van twee jaar ingesteld ter opleiding van technische natuur onderzoekers. heeft de provincie Drenthe gemaakt. Daar werden namelijk in het afge lopen seizoen 2 miljoen toeristische overnachtingen geboekt, dat is 25°/. meer dan het vorig jaar. Ook de kampeer- en bungalowcentra aldaar boekten meer bezoekers en wel on geveer 10°/oWat voorts opmerkelijk is in Nederland is de stijgende lijn van de behoefte om een korte win- tervakantie in Nederland door te orengen. In dit verband wordt gewe zen op de noodzakelijke accommo datie-aanpassing wil men de gasten kunnen aanbieden waarom gevraagd wordt. Het is ook van belang op te merken dat er behoefte beslaat aan het voorhanden hebben van verwarm de vakantiehuisjes. Dat het Vreem delingenverkeer in Nederland 'n zaak met gevoelige aspecten is geworden, wordt zonder meer duidelijk. Het so ciaal toerisme verkeert in de stroom versnelling en het zal moeite kosten om het tempo bij te houden. Dat in de gemeente Hellendoorn de laatste aren heel veel meer is gedaan aan okkommodatieverbetering op dit ge- bied kan alleszins worden toegejuicht. Wat dat betreft is er altijd een goede v ooruitstrevende politiek gevolgd. De genen die reeds jaren geleden de accommodatieverbetering met de juiste blik op de toekomst ter hand hebben genomen, zullen goede pro pagandisten zijn voor nog meer voor- standige" deels aanvullingseenheden. De nieuwe dozen verUnen een mo dernere, nieuwe aanpak vergeleken met de al eerder in deze serie ge lanceerde dozen. De principes: niet solderen, geen voeding uit het licht net zijn consequent gehandhaafd. Het uiterlijk van de apparaten die ge bouwd kunnen worden toont echter- duidelijk verschil. De nieuwe con structies zijn uitgevoerd met een verticaal geplaatst voorpaneel waar op alle bedieningsorganen worden ge monteerd. Bovendien zijn nu silici um transistors gebruikt. Deze zijn be vestigd op montageplaatjes met ge drukte bedrading, die vele malen ge monteerd en weer gedemonteerd kun nen worden zonder gevaar voor be schadiging. In de nieuwe uitvoering is de EE 1050 bedoeld als eenvoudige basisdoos. Daarmee kunnen 12 verschillende apparaten gebouwd worden. Dit aan tal kan tot 18 worden uitgebreid met de aanvullingsdoos EE 1051. Door combinatie van de EE1050 en de EE 1052 kunnen 15 toestellen worden ge bouwd, o.a. radio-ontvangers; combi natie van deze drie dozen verruimt de mogelijkheden tot het bouwen van 24 verschillende toestellen. De nieu we grote constructiedoos EE 1003 biedt bouwmogelijkheden voor een even groot aantal toestellen. Ondcrdelenpakketten Met twee transistors, enkele weer standen en een paar schakelaars kan een eenvoudige elektronische trein- besturing worden gebouwd waarmee men een modeltrein (gelijkstroom) zeer natuurgetrouw kan laten optrek ken en afremmen. Dit is slechts één voorbeeld uit de vele mogelijkheden die er zijn met de serie onderdelen- pakketten of schema's die Philips op de markt brengt. Sedert hun introduc tie op de Firato 1965 hebben deze on- derdelenpakketten Nederland stor menderhand veroverd en niet aleen in de wereld van de cracks op knut- selgebied of bij diegenen die de tech niek als het ware in hun vingertop pen hebben. Iedere hobbyist kan elek tronische schakelingen bouwen waar mee hij anderen kan verbazen. Gen- nis o fervaring is er werkelijk niet voor nodig. Elk in een plastic doos verpakt paket (het programma werd sedert de introduktie sterk uitgebreid) bevat een montageplaatje met ge drukte bedrading en alle nodige on derdelen. Men behoeft alleen de bij behorende bouwplaat goed te „lezen" om deze onderdelen in de juiste gaat jes van de print te prikken. Daarna worden ze vastgesoldeerd. Ook dit is geen heksentoer als men de spe ciale handleiding daarvoor even aan dachtig leest. Naar eigen fantasie en behoefte kan het gemonteerde plaatje daarna worden ingebouwd om dienst te doen in het proces dat men verlangt. Benodigdheden zoals me- tertjes, lampjes of luidsprekers kun nen verder naar eigen smaak en be hoefte worden gekozen en verwerkt. Er zijn tal van mogelijkheden. We noemen slechts voor de autorijdende hobbyist een transistorschakelaar voor automatisch werkend parkeer- licht en een toerenteller. Maar er is ook nog een knipper lichtcentrale voor modelspoorbanen, overwegen, reclame-teksten op -gebou wen e.d., een muziektoongenerator, versterkers met een goed frequentie- bereik. In het programma zijn ver der opgenomen: microfoon- en an dere voorverstekers, afregeloscila tor speciaal geschikt voor het af regelen van h.f. en m.f.-versterkers in AM-ontvangers, kortegolf transis tor-converters waarmee elk midden golf radiotoestel geschikt kan worden gemaakt voor ontvangst van korte golf zenders en tot slot een van de nieuwe aanwinsten: een eenvoudig instelbare elektronische metronoom met tempo- en maatindicatie. Dit waren slechts enkele voorbeel den. Tal van min of meer technisch aangelegde jongelui (en niet te ver geten hun vaders!) beleven al enkele jaren machtig veel plezier met de ME en EE bouwdozen en de talloze mogelijkheden van de onderdelenpak- ketten. die niet alleen als hulpmid del bij technisch speelgoed, maar ook in het dagelijks leven van veel waar de kunnen zijn voor de autorijdende doe-'t-zelver. de radio-amateur en de liefhebber van verfijnde muziekweer- ™ave. ie De jongste produktie van het Brit- Nationale Theater, Shakespeare's, \s You Like It' heeft een geheel nannelijke bezetting. Het is zowel loor het publiek als de pers met groot nthousïasme ontvangen. De produ- ent van het stuk. Clifford Williams, ïeeft niet de Elizabethaanse traditie :evolgd om jongens voor de vrouwen- •ollen te nemen (in Shakespeare's tijd nochten vrouwen niet op het toneel ■erschijnen)inplaats daarvan heeft ïij voor deze rollen volwassen manne- ijke acteurs genomen. uitgant in deze richting. Uit alles blijkt dat het Vreemdelingenverkeer zijn statisch karakter van vroeger heeft afgelegd en in alle opzichten van nieuwe dynamiek blijk geeft.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 5