Kampioenen bij Bergvliegers II. HUISMAN VIERDE DIENSTJUBILEUM Kleine wereld van tin IS ER GODSDIENSTVRIJHEID IN HET INDONESIË VAN SOEHARTO? Nederlandse jeugd gaat sleutelhangers verkopen ten bate van natuurbehoud De winter behoeft geen verschrikking te zijn FA. OKBR. WANSIim Kalfsterman GASFORNUIS Weekend-aanbiedingen DROPPING Muziekuitvoering TIR0LERBAND Vogelsoorten dreigen uit te sterven OPBRENGST COLLECTEN Geen incident op sichself Geen sluiting van open Inchttheater te Ommen GOEDE HUIS VRIEND Doe Uw voordeel en haal vlees en vleeswaren bij WEEKEND- AANBIEDING!! f 1.20 f 1.25 DE BANKET BAKKER OVERHEMDEN- REPARATIE M A R J 0 's Vrijdag 17 nov. a.s. VALAPPELEN vrijdag 17 november 1967 Zaterdag 11 november 1967 De heer H Huisman, opzichter A bij het GEB, herdacht woensdag: zijn 25- jarig dienstjubileum Hij werd des morgens met zijn echtgenote en kin deren door de burgemeester, de Ie- don van de energiecommissie, in het bijzijn van het personeel van het be drijf, ontvangen in de raadzaal, waar voorts om. nog aanwezig waxen de commandant van de brandweer, de heer T. Prak en als vertegenwoordi. ger van de dienst van gemeentewer ken, de technisch ambtenaar, de heer A. Boele. Bij de huldiging van de jubilaids herinnerde de burgemeester mr. H. Enkelaar, er aan, dat de heer Huis man op 8 november 1942 in tijdelijke dienst trad van het bedrijf. Na enige jaren in Wierden te hebben gewerkt trad hij in 1946 in vaste dienst van de gemeente Holten. De burgemees ter schetste de jubilaris als een voor beeld voor alle ambtenaren; als een man, die altijd voor het bedrijf op komt en daaraan steeds zijn beste krachten heeft gegeven Zelfs in die mate, dat men hem we'l eens moest waarschuwen ook aan zich zelf te denken. Met de gelukwensen van het gemeentebestuur bood hij hem de gebruikelijke envloppe met inhoud aan en een herinneringsbord met ge- meentewarpen van Makummer aar dewerk. Mevrouw Huisman werd bij OMMEN Al geruime tijd valt het hen, die zich beroepshalve of uit lief hebberij bezighouden met het bestu deren van de vogels op, dat steeds meer soorten in aantal sterk terug lopen en enkele soorten zelfs met uit sterven worden bedreigd. Het gebruik van vergiften in de land bouw speelt hierbij een grote rol. Dit heeft o.m. in Drenthe de dood var. vele vogels tengevolge gehad. Minder sprekend, maar niet minder nood lottig is het verminderen van het oor spronkelijke broedmilieu. Stadsuit breiding, industrie-vestiging, ontgin ningen, enz. heeft voor de flora en fauna vaak ernstige gevolgen. Gelukkig raken steeds meer mensen er van overtuigd, dat er iets gedaan moet worden om de natuur te be schermen en voor het nageslacht iets te bewaren van deze rijkdom, waar van reeds zoveel is verdwenen. Geluk kig is in De Vechtstreek nog veel be waard gebleven. De enige maanden geleden opgerichte Vogelwacht wil thans een groot aantal nestkasten gaan ophangen, die thans door de schoolkinderen worden vervaardigd. Verder wil men proberen te komen tot de vestiging van een groot weide vogelreservaat langs De Vecht, de be treffende grondeigenaren zal ge vraagd worden geen vergunningen meer af te geven voor het zoeken van kievitseieren. Er staan nog meer plannen op het programma van de Vogelwacht, maar hiervoor geld nodig.' Daarom zullen er nog veel meer'leden moeten-toetreden. - het binnenkomen een handboeket aan geboden. De directeur van het GEB, de heer A. S. van de Berg. gaf in zijn toe- spraak een kort historisch overzicht van het bedrijf waarin de vader van de jubilaris, als machinist een be langrijke rol speelde toen de stroom nog plaatselijk werd opgewekt, o.a. met het knipoogje even voor elf. De heer Huisman heeft alle belangrijke uitbreidingen in de loop der jaren mede tot stand helpen brengen, waar door de afname gestegen is tot ruim 9 miljoen kilowatt. Hij prees hem als een goed collega en dankte voor de uitstekende samenwerking. Namens 't personeel bood hij een rookstandaard en sigaren aan, terwijl aan mevrouw Huisman bloemen werden aangebo den. Voorts boden nog gelukwensen aan de heer Prak, namens de Holtense De collecte voor de Anti-Honger- Actie van de NOVIB heeft in deze gemeente f650- opgebracht. De in zameling voor de Nazorg BLO ten bate van het gehandicapte kind braeht in Holten, met uitzondering van de buurtschappen Dijkerhoek en Espelo, f773,54 op (vorig jaar f677,13). De gevers en collectanten worden namens beide instellingen hartelijk dank gebracht. ,,In Dijkerhoek heeft de collecte nazorg B.L.O. f 34.70 opgebracht. brandweer, waaraan de jubilaris ruim 20 jaar verbonden is en de heer H. W. Goorman, voorzitter van de plaat selijke ABVA-afdeling, die een ge schenk onder couvert overhandigde. De heer Huisman dankte voor de sympathieke woorden en cadeaus, maar wilde de waardering voor zijn werk gaarne delen met de collega's, die daarin een belangrijk aandeel had den. Van de postduiven ver. „De Berg vliegers" is thans de volledige uitslag bekend van de in het afgelopen sei zoen gehouden vluchten. De daarbij behaalde kampioenschap pen zijn als volgt vastgesteld: Vitesse: le kampioen Joh. Paalman, 386.1 punt: 2e kampioen H. J. Aaf- tink 380.4 p; 3 kamp. D. Muller 306.4 p. Mid-fonds: le kampioen: G. Steunen berg 662.2 p; 2e kamp. H. J. Aiatftink 601.9 p; 3e kamp. Joh. Paalman 547.2 p Fond:: le kampioen H J. Aaftink 1016.4 p; 2e kamp. J. W. Willems 929.7 p; 3e kamp. L. Gazan 793.3 p Jonge duiven: le kampioen D Mul ler 529.3 p; 2e kamp. L. Gazan 525.5 p. en 3e kamp. W. Aaftink, 510.0 p. Oude en jonge duiven:: le kampioen H. J. Aaftink 293.3 p; 2e kamp. G. J. Schuiterd 272.0 p; en 3e kamp. J. W. Willems 262.3 p. le kampioen generaal 1967: H. J. Aaftink 2524.3 p; 2e kamp. gen. J. W. Willems 2316.6 p; 3e kamp - gen. L. Gaizan 2277.5 p; 4e kamp. - gen. W. Aaftink 2037.6 p. en 5e kamp. - gen. Joh. Paalman 1760.3 p. Kampioen - vogels: le kamp. Vites se Joh. Paalman H 66 965519 met 161.7 p; le kamp. Mid-fond G. Steu nenberg H 64 1404016 met 294.8 p; le kamp. Fond H. J. Aaftink H 62 876281 met 540.2 p: le kamp. Jong D. Muller, H 67 1110739 met 214.1 p; le kamp. Oud en Jong: H. J. Aaftink H 65 1121449 met 108.6 p; le kam pioen over alle vluchten: H. J. Aaf tink, H 64 369484 met 785.2 p. Kulmbacher bier is niet alleen in het land van herkomst, de Duitse Bondsrepubliek, een begrip. Maar behalve dit voortreffelijke gerstenat heeft het kleine stadje nog een andere attractie te bie den: de oude Hohenzollernvesting Plassenburg, waarin zich het museum voor tinnen figuren be vindt, één van de grootste en mooiste verzamelin gen van deze soort op de wereld. Voor de eerste maal vond daar thans de Duitse beurs voor tinnen figuren plaats, een demonstratie-, verkoops- en ruilbeurs. Het was een „wandeling door de eeu wen". 220 diorama's geven een beeld van histori sche en culturele gebeurtenissen van de jongste tijden tot heden. Meer dan 200.000 afzonderlijke exemplaren kan men in de elf zalen bewonderen, een wereld en miniature met mensen niet groter dan een duim. De samenstelling van een diorama is voor iedere verzamelaar de bekroning van zijn hobby. Voor een historische achtergrond worden de bonte, beschilderde figuren met een bijpassend bouwwerk tot 'n historische scène samengevoegd. Er werden in de Plassenburg onder andere fees ten gevierd, wedstrijden gehouden, maar ook veldslagen geleverd en op herten gejaagd. Talrij ke verzamelaars uit binnen- en buitenland kwa men naar Kulmbach, om de hier geëxposeerde schatten te bewonderen. De organisatoren hopen, van de beurs een elk jaar terugkerende gebeurte nis te kunnen maken. Als u onderstaande raadgevingen opvolgt zal de winter, ook al is het weer bar en boos, voor u niet zo'n verschrikking zijn als hij wel lijkt. Maak lichte middagmaaltijden met rood vlees (niet vet), meelspijzen en volop suiker. Vergeet niet dat suiker calorieën geeft die u juist in de win ter niet kunt missen en indien met mate gebruikt niet dikker maken. Eet sinaasappels en citroenen, die zo rijk zijn aan vitaminen C en bestrooi uw vlees met gehakte peterselie. Als u verkleumd thuis komt, neem dan een warm bad en u zult zich op slag prettig voelen. Ga 's morgens vooral niet uit alvo rens goed te hebben ontbeten. Deze eerste maaltijd moet veel melk, sui ker en vetten bevatten. Ga lopen of fietsen dat is goed voor de bloedsomloop: u kunt dan beter tegen de kou. Zeer vele winterse zor gen van wintertenen tot een rode neus worden veroorzaakt door een slechte bloedsomloop. Wees niet bang in het koude jaarge tijde iets dikker te worden. U zult meer trek in eten hébben, maar dat is normaal. Als de temperatuur tien graden daalt mag het aantal calorie- en dat uw voeding bevat vijf procent stijgen. Als de temperatuur onder het vries punt komt is het gewenst het vlees rantsoen op te voeren en een halve liter melk te drinken. Drink dan vooral veel warme dran ken: thee, slappe koffie en goed ge suikerd sinaasappel of citroensap Een spons die, wanneer men erin knijpt, meteen zeep verstrekt, is thans in Engeland te koop. Een buisje in het centrum van de spons dat door de druk geopend wordt maar zichzelf ook weer sluit bevat alle ingrediën ten voor een ,,bubble-bath". De sa menstelling van het zeepir. ngsel is namelijk ongeveer hetzelfde als die van de tegenwoordig zo in de mode zijnde reinigingsmiddelen, die veel en luchtig schuim produceren (CONSU). Blijft Indonesië een staat met volledige godsdienstvrijheid zoals zijn grondwet dat voorschrijft of wordt Indonesië een moslimse staat zoals vele islamieten wensen? Deze in Indonesië altijd sluimerende vraag is ineens acuut ge worden door het ernstige incident te Makassar waar een woedende volksmenigte in bijna alle protestantse en rooms-katholieke kerken en in enkele pastorieën vernielingen aanrichtte. Dit incident staat overigens niet op 'zichzelf,'er zijm het laatste jaar ook' kleinere incidenten geweest o.a. in Gedurende de maand november zal de Nederlandse jeugd zich op nieuw inzetten voor het internatio naal natuurbehoud. Aangemoedigd namelijk door het succes van de in 1965 georganiseerde actie Dier en Kind, gaat het Wereld Natuur Fonds (Nederland) volgende maand in sa menwerking met zijn jeugdorganisa tie, de Wildlife Hangers, onder de titel Dier en Kind 2 opnieuw een grootscheepse actie voeren. De sa menwerking met de Wildlife Rangers betekent geenszins, dat aan de ac tie alleen jongeren, die daarvan lid zijn, kunnen meedoen. Integendeel, tot medewerking aan Dier en Kind 2 worden alle jongeren uitgenodigd. Tweehonderdduizend gulden. Het doel van de nieuwe actie is, dat de medewerkende jongeren door individueel of in klasseverband zo veel mogelijk speciale sleutelhangers te verkopen ten minste tweehonderd duizend gulden bijeenbrengen ter me de-financiering van tien urgente na tuurbeschermingsprojecten in Euro pa, Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Deze projecten zijn de aankoop van het Hinojos gebied in de delta van de Spaanse Guadalquivir, de bescher ming van de roofvogels in Noord- Oost-Frankrijk, het Seewinkelreser- vaat in het Oostenrijkse Neusiedler- seegebied, het behoud van de Fauna op Madagascar, de transformatie van de Shimba Hills in Kenya in een vaat in Swaziland, het Hay Barre- servaat bij Yotvata in Israël, de af- nationaal park, het Mlilwane-reser- doende bescherming van het Udjong Kulon-reservaat op West-Java, de laatste verb'iifnlaats van de Ja vaanse neushoorn, het behoud van OMMEN - Het bij het r. eatie- centrum ..Vakantievreugd" te Om men in beheer zijnde openluchtthea ter zal niet worden gesloten. Dit in tegenstelling tot een bericht in het jaarverslag van de vereniging ,,Het Nederlandse openluchttheater" waar in wordt gemeld, dat in 1968 vier openluchttheaters zouden worden op geheven, waarvan Ommen er één zou zijn. De directeur van Vakantievreugd, de heer J. Verhoek, deelde ons mee dat het theater voor intern gebruik zal blijven bestaan. Men heeft wel het lidmaatschap van de vereniging „Het Nederlandse Openluchttheater" •pgezegd. de Ceylon-olifant en 't reservaat voor de reuzenschildpadden van de Gala- pagos-eilanden. Prijzen. Iedere jongere, die meehelpt de ac tie Dier en Kind 2 tot een succes te maken, dingt mee naar de mogelijk heid een wensdroom in vervulling te doen gaan. Voor vijf jongens en meis jes zal dit zijn weggelegd. Een aan tal klassen die in verhouding tot het aantal inwoners van de betrokken plaats de beste prestatie leveren, zal worden beloond met een excursie. Voor evenzovele scholen, die in de zelfde verhouding het beste resul taat behalen, zijn tien exemplaren van Eugen Schuhmachers zojuist in Nederlandse vertaling verschenen standaardwerk „De laatste paradij zen" beschikbaar. Het ligt in de bedoeling van de ge hele actie een film te doen maken, kris-kras door het land opgenomen met schoolkinderen als medespe lers. Jongens en meisjes, die mee wil len doen aan de actie Dier en Kind 2 kunnen zich aanmelden door een briefkaart met hun naam en adres te zenden aan Dier en Kind 2, postbus 7000, Amsterdam-9. Zij ontvangen dan alle bijzonderheden thuis, tele fonisch kan men inlichtingen verkrij-- Aatjeh waar het bouwen van 'n kerk verboden werd. President Soekarno is altijd de gro te pleitbezorger geweest van de vol ledige godsdienstvrijheid. Toen drie jaar gleden de Grote Vergadering van de Raad van Kerken op zijn aan drang niet in Makassar maar in Dja karta bijeen kwam-, was dat omdat Soekarno in de hoofdstad de leiders der kerken toe wilde sprëkeh om voor ogen van de hele wereld te latne zien hoe groot belang de regering ook aan het cshristelijke volksdeel hechtte. Oproep tot tolerantie De regering van generaal Soeharto heeft na de gebeurtenissen in Makas sar opgeroepen tot tolerantie, groot- modigheid en oprechtheid; zij schijnt meer geneigd tot overleg en overre ding, een proces dat zich uiteraard aan de openbaarheid ontrekt, dan tot spectaculaire maatregelen en bestraf fing van de schuldigen. Enkele moslimse leiders en groe pen hebben zich zeer duidelijk van de Makassar-affaire gednistancieerd. Maar hoe zal de houding van de christenen zijn? Zij lijkt beheerst, men beseft hoe belangrijk het is elke provocatie te vermijden. Het is van het grootste belang, dat de christenen in gebieden waar zij een meerderheid vormen, zich niet tot enige tegen-ac tie laten verleiden. Daarbij lopen zij echter gevaar te „vluchten" in een gesloten religieuze gemeenschap die zich afzijdig houdt van het nationale en maatschappelijke leven. De lei ders in de Raad van Kerken zien dit gevaar. Zij zijn er op bedacht dat het christelijke volksdeel in Indonesië geen ghetto mag worden. Daarom hebben zij na de gebeurtenissen in Makassar in een boodschap de chris tenen opgeroepen tot dienst aan de natie en tot steun aan de regering bij het vestigen van een rechtvaar dige orde. Door de situatie is het groeiende contact tussen protestanten en katho lieken versterkt. Hoe het contact wordt met de islamitische leiders is nog een open vraag. Zullen de muren omhoog gaan of zullen de protestan ten en katholieken in gezamenlijk overleg tot meer geestelijke aanra king met de islam kunnen komen? Zo is door een ernstig incident de godsdienstkwestie en daarmee sa menhangend de staatsideologie in 'n kritiek stadium gekomen. Naast de zware economische problemen, de werkloosheid, volgend jaar zullen 8000 doctorandi werkloos zijn, de cri minaliteit, de politieke onduidelijk heid, nog steeds moet het leger het politieke vacuum opvullen, en het Chinezen-probleem is nu een nieuw probleem, de vraag naar de gods dienstvrijheid, op de voorgrond ge komen, of liever, dit oude probleem is opeens acuut geworden. In deze situatie leven de kerken in Indonesië. Het aantal christenen is gegroeid tot acht miljoen, sommigen spreken al van tien miljoen! De oecumenische samenwerking met de „fundamentalistische" groepen, de adventisten en andere secten neemt weinig toe, die met de pinksterker ken vordert, die met de Rooms-Ka- fjfyqlielce Kerk staat..v.opr Op de grote driejaarlijkse vergade-. ring'Van de Raad v'a'n'Kérkerf.'die'in1 deze dagen in Makassar gehouden wordt de regering heeft ondanks wat daar vier weken geleden gebeur de, geen reden gezien het reeds lang van te voren vastgestelde samenko men in Makassar te verbieden wordt een voorstel besproken om een „oecumenische synode" te vormen. Dit is niet bedoeld als een eenheids- kerk met één kerkorde, belijdenis en liturgie, maar wordt gezien als een tussenfase om de eenheid tenslotte te bereiken. In deze oecumenische synode wil men de geestelijke ver bondenheid der kerken vorm geven. De organisatorische eenheid moet dan later volgen. Het geheel lijkt wat vaag. Het zal er op aan komen wat men werkelijk wil. Groepsvorming of getuigenis en dienst? Een gesloten gemeenschap of open naar het volk? Het thema van de vergadering wijst op het laatste „Zie, Ik maak alle din gen nieuw" met als onderthema: Vernieuwing van Mens, Kerk en Maatschappij DE KRANT is een voor jong en oud OOK U HEEFT RECHT OP DEZE 100% SPAARPREMIE GELDIG VAN 13 NOVEMBER TOT 18 NOVEMBER 1967 Extra veel Kroontjes Goudkronen van 10 voor 5 cent 1 potje Uitjes 85 met 10 Kroontjes 1 zakje Koekjes 89 met 10 Kroontjes 250 gram Köffiéboneri (CYonivit) 18() met 30 Kroontjes 1 pak Taai-Taai 60 met 10 Kroontjes 1 paar Nylons 195 met 20 Kroontjes 1 beker Hazelnootpasta §9 met 2 Goudkronen 1 pak Paprika Chips 80 met 2 Goudki'onen 1 liter Cronavit Koffiemelk 207 - - met 3'"boudkronen 1 zak Pinda's in dop 69 met 2 Goudkronen 1 fles Rossello Vermouth 375 met 3 Goudkronen ZOLANG DE VOORRAAD STREKT 1 fles Wijn (Pepito) 150 1 blik Ananas (stukjes) 139 200 gram Borstplaat 89 3 zak potgrond 110 1 potje Rode Bieten 2 fl. Exota van 88 voor 150 gram Chocoladebeestjes 1 bus Snelglans van 225 voor UW KROON-KRUIDENIER DORPSSTRAAT 17 TEL. 1277 HOLTEN KEURSLAGER DINSDAG: Vz kg. varkensworst 218 Vz kg. runderworst 248 Vz kg. doorregen runderlappen 275 WOENSDAG: Vz kg. speklappen ]85 bakje haché-vlees 145 150 gram tongeworst 98 DONDERDAG: Vz kg. gehakt 198 150 gram nierbrood 89 VRIJDAG en ZATERDAG: 500 gram rosbief 410 150 gram fijne snijworst 89 150 gram gebraden gehakt 80 DE HELE WEEK: 500 gram zuurkool spek en 500 gram zuurkool samen 125 pot appelmoes 78 pak custard 33 jampot zilveruitjes 69 10 speculaasbrokjes 150 gr marsepein piepertjes Oranjestraat - Tel. 1815 Vernieuwen van boorden en manchetten: Gebr. Schuppert DORPSSTRAAT 31 mei'k „Pelgrim", Bessinkpasstraat 10, telefoon 1957 CYCLAMEN vanaf 1.50 SNIJBLOEMEN (zeer beperkte voorraad). Wees er als de kippen bij SUPERMARKT/BLOEMENDAL Groot sortiment. M.A.C. „De Holtcrberg" Vertrek vanaf café Vruggink om 19.30 uur. Deelname voor leden en niet-leden. DIT IS UW BLAD VOOR FAMILIE BERICHTEN Te koop pi'ima goudreinet en bellefleur a 10 cent per kg. WINKELDERMAAT, b. d. Wippert De jaarlijkse uitvoering voor donateurs onder leiding van dirigent Hennf Fransen wordt gegeven op s avonds om 7 45 u. in zaal „Amicitia", zaal open 7.15 u. NA HET POPULAIR CONCERT vrolijk programma door de van „H.M.V." afgewisseld met gezellige conference. Toegangsbewijzen voor donateurs zijn op vertoon van de donatiekaart 1967 (kwitantie) en tegen betaling van 25 cent verm. bel. per bewijs verkrijgbaar op maandag 13 nov. a.s. van 7.30 - 9.00 uur ten kantore v. d. Coöp. Aan- en Verkoopver. „Holten" Stationsstraat. Voor niet-donateurs is 's avonds aan de zaal nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar a f 1.50 p.p. Kinderen beneden 14 jaar zonder geleide geen toegang.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2