Fraaie ongeslagen leiderspositie voor Holten f- Levo-dames door dubbele zege in top ranglijst Eervolle plaatsen voor jan Muller Suiker-oom Jongvee-enting tegen mond- en klauwzeer ook in najaar 1968 De Tonne zet reeks van overwinningen voort Van de korte band Leer kostbare indianenschat ASV was te sterk voor Blauw Wit '66 Holten 1 speelt tegen Luctor Opstelling Holten 1 Zetfoutenduiveltje sloeg zijn slag STANDEN BIJ BILJARTEN OOK RESERVES SPELEN GOED V oetbalprogramma Dick Muller kampioen VOOR DE BOER ENKELE GOEDE PARTIJEN IN EERSTE KLAS Schaakuitslagen Iliuditg 4 november 1967 S In een op een behoorlijk peil staan de wedstrijd kon ook T.V.C. Tubber- gen de Holtenaren niet van een zege «afhouden. Voor de hust hielden beide teams elkaar aardig in evenwicht, Holten kreeg iets betere kansen. Midvoor Kwintenberg direct al in de eerste minuut en ook Menkoes kwam na een half uur oog in oog met de TVC-keeper, zijn boogballe- tje belandde op de deklat. De thuisclub viel vaak aan door de ■nelle buitenspelers, waardoor Soer en Brands nog al eens gepasseerd werden. Door goed spel van keeper Breukink maar vooral van aanvoer der Hommes werd er thee gedronken met een dubbel blanke stand. In de tweede speelhelft bleek ook in deze wedstrijd, dat de conditie van de jongens van Leo Halle van doorslag gevend belang was. Een sterk offen sief bracht de TVC-defensie al spoe dig aan het wankelen, doelpunten konden niet uitblijven. In de 63e minuut onderbrak een van de Tubbergse verdedigers een ■nelle aktie van de uiterst beweeg lijke Menkoes met een handsbal. Uit de toegekende strafschop opende Joh. Veneklaas de score, 0-1. Holten bleef doorgaan en vond ook telkens openingen, doordat de thuis club het tempo niet meer kon vol gen. Zo wilde Veneklaas op links alleen op de keeper af, maar hij werd vlak voor de doellijn gevloerd. Weer een strafschop. Rechtsback Soer mikte niet zuiver genoeg en de keeper kon de bal uit z'n doel slaan. Holten bleef veen sterker, maar bij twee tegenaanvallen moest Breukink handelend optreden bij een doorbraak en even later bij een fel schot op de rechter benedenhoek. Aan de andere Blauw Wit dat een week tevoren tegen de ongeslagen koploper Oran je Nassau uit Almelo tot een zeer verdiend gelijk spel kwam, een re- aultaat dat vertrouwen wekte voor de rest van de competitie, heeft het zaterdag tegen het ongeslagen twee de van de Aadorpse Sportvereniging niet kunnen klaren. De Blauw Witten die op de links buitenplaats nog steeds Gert Schöp- pers missen en het in de achterhoe de deze middag moesten doen zon der de betrouwbare verdediger Arie Landeweerd gingen vlot van start en na tien minuten spelen opende Ab Sinnema uit een mooie verre pass van Henk Landeweerd de score. Deze openingstreffer was voor ASV de aanleiding om er feller tegenaan te gaan en de Blauw Witte verdedi ging kwam onder zware druk. Bij één van de ASV aanvallen werd 5 minuten voor de rust onvol doende wegwerken door de rechts binnen afgestraft en vlak voor het theesignaal van scheidsrechter Wes- terbaan scoorde de ASV linksbinnen (in buitenspelpositie) het 2e doel punt. Direct na de thee trok Blauw Wit enthousiast ten aanval en had Her man ter Beek bijna succes met een harde schuiver die buiten bereik van de ASV-goalie enkele centimeters naast ging. De beslissing viel na plm. 15 mi nuten spelen toen de middenvoor van de Aadorpers de stand op 3-1 bracht, een doelpunt waarbij doel man Jan Heuvink niet helemaal vrij uitging. Z'n reactie op een afstands schot kwam te laat. Dat Blauw Wit bij deze stand toch nog door bleef vechten voor een beter resultaat is zeer te waarderen. ASV liet de teugels iets vieren en de Blauw Witten drongen ver op. Alleen doelman Heuvink stond nog op de Blauw Witte helft en de ASV- linksbuiten had ook alleen maar met hem af te rekenen toen hij uit z'n achterhoede een bal kreeg toege speeld. Hij deed dit op een „doel treffende" wijze en bepaalde de eindstand op 4-1. De tweede editie van Blauw Wit speelde uit tegen het vijfde van het Enschedese Sparta en verloor met 4-2. In het Sportdal speelden des mor gens om 10.00 uur Holten D2 en Blauw Wit Dl. De Blauw Witte pu pillen die de eerste 20 minuten de sterke wind tegen hadden wisten doelpunten te voorkomen en bepaal den in de 2e helft met de wind als bondgenoot de eindstand op 3-0. Henry Bronsvoort scoorde 2 keer en Jan Verveda trof een keer de roos. De Blauw Witte junioren (Cl) en de junioren (C2) van Holten deelden op het Blauw Wit terrein aan de Winterkampenweg de puntjes (1-1). Voor Blauw Wit scoorde Geert Beid- man en voor Holten schoot Dick Paalman raak. PROGRAMMA: Blauw Wit 1 speelt zaterdag thuis tegen Drienerlo 1. Dit studenten-elf tal van de T.H. te Enschede heeft in deze competitie 3 puntjes (1 meer dan Blauw Wit) behaald en dwong Denekamp 1 zaterdag j.l. een gelijk ■pel af. Aanvang 3.15 uur. Voor Blauw Wit werd verder het volgende programma vastgesteld: Blauw Wit 2 DOS 4 11.00 uur. Twenthe Al Blauw Wit A 1 3.15 uur. Twenthe C 1 Blauw Wit C 1 14.00 uur. Blauw Wit Dl Nijverdal D 1 10.00 uur. kant werden Kwintenberg en Klein Velderman prachtig vrij gespeeld maar ze faalden bij het schieten. Dat het toch 2-6 werd, hadden de Rood-Zwarten te danken aan de TVC- goalie, die uit een harde trap van W. Kaizer de bal door z'n vingers liet glippen. De vele kansen die de Holtenaren onbenut lieten, bracht even voor het einde de spanning nog terug. Dit gebeurde nadat binnenspeler van Rijn met een keurig schot keeper Breu kink passeerde en de stand op 1-2 bracht. Zonder veel moeite wisten Hommes c.s. de zaak verder te kla ren. Holten kon zodoende opnieuw de volle winst boeken. Holten speelt a.s. zondag tegen Luc tor et Emergo uit Almelo. Van veel belang is deze wedstrijd voor de be zetting van de bovenste plaatsen. Van veel belang vooral van Luctor, om dat deze ploeg bij een nederlaag een moeilijk in te halen achterstand van zes punten krijgt. Luctor moet dus wel in de aanval gaan en verdedi gend is Holten gelukkig heel wat mans. Daarbij mag echter niet ver geten worden, dat de aanval de beste verdediging is. Nu de eerste KNVB- plankenkoorts een beetje achter de rug is, gaat ook de rood-zwarte aan val zich steeds beter roeren. De Hol tenaren wisten zich genoeg kansen te scheppen, maar het benutten hiervan gaat nog niet geheel naar wens. Va ker dan twee maal in een wedstrijd hebben de talrijke Holtense suppor ters nog niet voor doelpunten kunnen juichen. Doel: Breukink; a.: Soer, Hommes, Brands, m.: Kaiser en Markvoort, v.: Veneklaas, Menkhoes, Kwintenberg, Den Heijer en Klein Velderman. Door de meer dan snelle wijze waarop ons vorige nummer (zater dag, 28 oktober) moest worden ge zet en gedrukt zijn er nogal wat zetfouten gemaakt o.a. in het raads- verslag waarin foutieve namen zijn gebezigd en bepaalde uitlatingen aan andere raadsleden zijn toegeschre ven. In het verslag van de ouderavond der o.l. dorpsschool is in het gemo derniseerde .Oogstlied" van Staring in beide coupletten de 5e regel weg gevallen, hetgeen voor de aandach tige lezer een wat zotte indruk maakt. Wij laten beide coupletten hier nogmaals volgen. De moderni sering van dit bekende lied van Sta ring is overigens niet van de hand van de heer Brouwer, maar schied door mr. A. F. Kamp. Het nieuwe lied luidt: Tractors blinken, Tractors klinken, Sneller valt het graan Zie de rad'ren pakken en de bundels smakken, langs de brede baan. Remmen knersen, Blokken persen, De bestuurder zweet Laat de tractor zwenken onder het vreugdig denken, Dat dit oogsten heet! Voor de gemaakte fouten bieden wij gaarne onze excuses aan le klasse: De Tonne 1 2036; Spek- horst 1 20—31; NBC 2 20—30; NBC 1 20—24; KOT 1 20—24; Ten Berge 1 20—22; Bolscher 1 20—18; VIOS 1 20 —16; MKV 1 20—14; HBC 1 20—13; Kalfsterman 1 206; VOP 1 206. 2e klasse: Het Anker 1 20—31; NBC 3 20—26; D Ster 1 20—25; KOT 2 20 —23; De Poppe 1 20—22; Haarlerberg 1 16—18; HBC 2 16—18; De Tonne 2 20—18; MKV 2 16—17; De Budde 1 16—14; Hofstee 1 20—14; VIOS 2 16— 10; Kalfsterman 2 204. 3e klasse: Mensink 1 2031; Drey- rink 1 2030; Jansen 1 2028; Den nenoord 1 2024; Oudelaar 1 2024; Spekhorst 2 20—22; Koedijk 1 2021; De Poppe 2 20—21; OBK 1 20—18; Bolscher 2 208; Kalfsterman 3 20 7; Bolscher 3 20—6. 4e klasse A: Lierinck 1 20—34; De Ster 2 20—31; Jansen 2 20—28; Spek horst 3 20—27; Lemele 1 20—23; KOT 3 20—20; Memsink 2 20—18; De Pop pe 3 20—13; MKV 3 20—13; VIOS 3 20—12; VOP 2 20—11; De Tonne 3 20—10. 4e klasse B: De Budde 2 2029; Lierinck 2 20—29; Dreyerink 2 20— 28; Oudelaar 2 20—26; MKV 4 20— 24; Het Anker 2 2021; Jansen 3 2021; Jansen 4 20—18; Oudelaar 3 2018; Lemele 2 2014; Hofstee 2 20 —10; De Tonne 4 20—2 De meeste sensatie in de Ntfverdalse volleybalcompetitie brachten deze week de dames van Levo in de eerste klasse. Levo, dat zo slecht van start ging, klopte op één avond achtereenvolgens Nijverdal 2 en koploper Caraco 2. In twee spannende sets, waarin Levo net een tikkeltje beter speelde, verloor Nijverdal 2 zijn tweede achtereenvolgende wedstrijd in deze competitie. Ongeveer duizend jaar oud is dit aardewerk, dat bij een India nenschat behoort, die de in de Duitse Bondsrepubliek terugge keerde tandarts Josef Buczek uit Argentinië meebracht. Gedu rende zijn 15-jarige oponthoud in het Argentijnse hoogland, waar Buczek in opdracht van de regering de tanden van de In dianen behandelde, deed hij als hobby aan archeologie. De meer dan 150 vazen en schalen, voor namelijk bij graafwerkzaamhe den gevonden, bezitten in Euro pa een grote ivaarde. Zij zijn af komstig uit de zogenaamde Dia- gita-cultuurdie pas ongeveer 25 jaar geleden ontdekt en gesi tueerd werd. Uit Argentinië komt ook de vriendelijke assis tente van de tandarts, die hem hier helpt bij het ordenen van de kostbare vondsten. De Levo-dames hadden aan deze ene overtuiging echter nog niet ge noeg en klopten lijstaanvoerder Ca raco 2 kansloos in twee sets met resp. 15-10, 15-8. Aanvoerster Lucassen kan trots zijn op haar ploeg die met deze twee overwinningen de spanning aan de top er weer volop in bracht. Een leeuwenaandeel in deze overwinning had mej, A. Engbers die haar sup porters een fantastische partij vol leybal voorschotelde. In de overgangsklasse dames werd het Deventer Be Fair II door Nijver dal letterlijk uit de zaal geslagen. Het werd een zacht eitje voor de Nij- verdalse dames. Be Fair II, dat zich aan het begin van de competitie Het Zaterdag: SVN a 1 Holten a 1 3.15 uur. Holten b 1 Hector b 1 2.30 uur. Hector cl Holten c 1 2.00 uur. Haarl. Boys cl Holten c 2 2.00 u. Hulz. Boys dl Holten d 2 10.00 u. Vesos dl Holten d 1 10.0 uur. Zondag: Holten 1 Luctor et Em. 1 2.30 uur. P.H. 3 Holten 2 12.15 uur. La Prem. 5 Holten 4 10.00 uur. R.V. 2 Holten 3 1.00 uur. Holten 5 Haar. Boys 5 12.00 uur Onze plaatsgenoot, de heer Dick Muller, algemeen bekend als „Dick van Guus" is het vorige weekend tijdens de motorbetrouwbaarheidsrit van de K.N.M.V. in de omgeving van Tilburg Nederlands kampioen ge worden in de zijspanklasse. Mede door de onverwachte neder laag van Luctor tegen Enter (0-2) is Holten weer iets uitgelopen op haar concurrenten. La Première, Luctor en de Zweef hebben reeds vier ver- liespunten meer dan onze plaatsgeno ten, die als debutant toch wel een verrassend goede start hebben. Er wachten echter nog dertien wedstrij den en er is nog bijzonder veel moge lijk! De uitslagen en de stand in 4B lui den als volgt: De Zweef—MW '29 afg. La Pi-emièreReutum 6-1 StevoDe Tukkers 1-3 TVC '28—Holten 1-2 Luctor et EmergoEnter 0-2 Holten 7 5 2 0 12 12-5 La Première 8 4 2 2 10 19-10 Luctor 7 3 2 2 8 19-13 De Zweef 7 3 2 2 8 15-12 Enter 8 3 2 3 8 8-9 Nijverdal 7 2 3 7 17-14 De Tukkers 7 3 1 3 7 9-10 Reutum 7 1 3 3 5 8-15 Stevo 7 2 1 4 5 9-19 MVV 6 1 2 3 4 7-9 TVC 7 1 2 4 4 10-16 De Holtense ruiter Jan Müller, lid van de Land. Rijvereniging „Bath- men" heeft met zijn paard „Johny" op het driedaags concours „Jumping Amsterdam" gehouden in het RAI- gebouw, zeer eervolle resultaten be haald. In de eerste wedstrijd, 'n nationaal springconcours waaraan 60 ruiters deelnamen, eindigde Müller op de 6e plaats zodat hij zaterdag 28 oktober met „Johny" weer mocht starten. Om op de laatste dag (zondag) weer te mogen starten was als eis gesteld dat men zaterdags bij de eerste 15 van de 30 gestarte combinaties moest In verband met de verhouding tus sen de najaarsenting 1967 en de voor jaarsenting 1968 heeft de minister van landbouw en visserij nu reeds in een beschikking vastgelegd, welke regeling in 1968 voor de enting van runderen tegen mond- en klauwzeer zal gelden. Iedere veehouder kan hieruit o.a. vernemen, dat zijn rundveebeslag, zelfs als het geënt is in de periode 1 februari - 15 april 1968, als onge- ent blijft beschouwd, indien hij zijn runderen, geboren na 30 september 1966, niet heeft laten vaccineren in de periode van 1 september tot 1 december 1967. Dit betekent dat hem geen verklaringen zullen worden ver strekt voor het vervoer van runde ren van zijn bedrijf naar elders. Alle veehouders, die hun jongvee, geboren na 30 september 1966, nog niet hebben taten enlen, wordt daar om in hun eigen belang dringend aangeraden, zulks alsnog vóór 1 de cember a.s. te doen geschieden. Uit bedoelde beschikking blijkt te vens, dat naast de gebruikelijke voor jaarsenting (tussen 1 februari en 15 april 1968) van alle runderen, ouder dan vier maanden, óók in 1968 weer een enting van jongvee in de periode van 1 september is voorgeschreven. Ditmaal betreft het uiteraard de die ren, die volgend jaar worden gebo ren. Deze maatregel is noodzakelijk om de jonge runderen een zo goed mogelijke onvatbaarheid te geven en daardoor de immuniteit van de ge hele veestapel op een zo hoog moge lijk peil te brengen. De regeling is in overeenstemming met de Gezondheidscommissie voor Dieren van het Landbouwschap en de Provinciale Gezondheidsdiensten ge troffen. Invoer hooi en stro. De minister van landbouw heeft voorts ingaande 1 november 1967 bij algemene ontheffing on voorwoordelij k de invoer toegestaan van: stro uit de Bondsrepubliek Duits land hooi uit België en Frankrijk (stro- invoer uit deze landen was reeds toegestaan) hooi en stro uit Luxemburg. zijn en dit lukte. Müller wist beslag te leggen op de tiende plaats. Op de laatste dag van het grote hippische evenement eindigde Jan met Johny' op de zesde plaats achter Fannie van Gorkum, Pruikemaker, Jan de Haan, Anton Ebben en Hans Brugman (Al melo) die resp. de le t.e.m. de vijfde plaats bezetten. In het algemeen klassement eindig de Müller met Hans Brugman op de derde plaats. Een zeer eervol resul taat. ontvallen, geen tegenstand te hebben in deze klasse, zal hierop inmiddels wel terug zijn gekomen. Mevrouw Eelderink en Ina van Lenning sloegen de ballen over het net dat het een lust was. In de tweede klasse dames schijnt het pittig spelend Levo II regelrecht op het kampioenschap af te stevenen. Uit alle tot nu toe gespeelde wed strijden, zeven in totaal, behaalde het de volle winst. Dit keer werd Hellendoom aan de zegekar gebon den en wel met grote cijfers 15-0, 15-1. Ook de Levo-heren II in de tweede klasse laten zich van de goede kant zien en zijn nog ongeslagen. Zij wonnen voor de vierde achtereenvol gende keer. Ditmaal van Hellendoom en wel in twee sets. De jeugdcompe- titie begint eerst maandag op volle toeren te draaien. Er zijn nog te wei nig wedstrijden geweest om te kun nen beoordelen wie de sterkste is. Wel zijn er enige teams die behoorlijk volleybal laten zien, o.a. Hellendoom, KJS I en de Chr. Ulo, Rijssen bij de meisjes, terwijl bij de jongens voor al Levo en Nijverdal een goede par tij spelen. KJS I kwam hier voor het eerst fn de zaal tegen Caraco en won in twee sets. Hetzelfde Caraco speelde gelijk na een spannend duel tegen Nijver dal. De indeling der jeugdcompetitie, die een hele competitie spelen van twee sets, ls nu bekend. De Jongens zijn verdeeld in twee klassen. In de eerste klasse spelen Caraco 1-Nijver- dal 1, Levo 1-KJS 2, Chr. Ulo Rijs sen 1-Volley, Wierden 1. In de tweede klasse komen uit: Kath. Ulo, Rijssen, KJS 3 en KJS 4, Holyoke, Enter, Nij verdal 2, Caraco 2 en Hellendoom. De meisjes spelen in één klasse, t.w. Chr. Ulo, Rijssen, KJS 1 en 2, Nij verdal, Holyoke, Enter, Hellendoom en Levo. De Tonne uit Hellendoom bUjft haar overwinnin genreeks in de Ie klasse van de biljartcompetitie voor de biljartbond „Ons Genoegen" te Nijverdal en omstreken voortzetten. Van de tot nu toe vijf gespeelde wedstrijden werden er vier met 8-0 gewonnen terwijl men tegen het laag geklas seerde VOP uit Holten in de tweede wdstrijd gelijk speelde. Ook deze week kreeg plaatsgenoot HBC uit Hellendoom geen schijn van kans, met weer een 8-0 zege voor De Tonne. Spekhorst bleef de leiders goed volgen al moest men in Raalte een partij gewonnen geven, waardoor de eindstand 6-2 werd in het voor deel van Spekhorst Wie gedacht had dat NBC 2 deze week een ge voelige nederlaag zou krijgen van VIOS uit Rijssen kwam wel be drogen uit, want de Nijverdallers slaagden er in om deze wedstrijd met 6-2 in hun voordeel te beslissen en bezetten nu de derde plaats. In de plaatselijke ontmoeting Ten Berge Ten Bolscher in Enter, moest Bolscher duidelijk haar meer dere erkennen. Ten Berge wist deze deel te beslissen. Voor de twee Hol tense verenigingen die in deze le klasse spelen wordt de achterstand steeds groter. Deze week kregen zowel Kalfsterman als VOP weer een 8-0 nederlaag te incssseren van respectievelijk NBC. uit Nijverdal en KOT uit Nijverdal. Er werden in de eerste klasse deze keer enkele opvallend goede partijen gespeeld n. 1. H. Nijhuis (NBC) 125 car. in 15 beurten, H- Hegeman (NBC) 125 car. in 16 beurten en H. Wegdam (Ten Berge) 125 car. in 16 beurten. De hoogste DE VOORZITSTER van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft ter afsluiting van 'n groot con gres over de seksualiteit onomwon den uit de doeken gedaan, welke standpunten deze vereniging thans huldigt. Daar zijn punten bij, waar de congresgangers het roerend over eens zijn, maar die bij anderen nop grote weerstand zullen ontmoeten. Toch blijkt uit de gedachtenwisseling in 't dagelijks leven steeds meer be grip te ontstaan voor de belangrijke plaats, die het seksuele leven in de maatschappij inneemt. Een plaats die vroeger is ontkend en genegeerd en in de meeste gevallen uit een ze kere schaamte werd doodgezwegen. Wij zijn van oordeel, dat er nuttig werk is verricht door juist dit moei lijke onderwerp in de openbaarheid te brengen. Nu de discussie op gang is gekomen, de kranten er openlijk over durven schrijven en daardoor iedereen over de bestaande kwesties kan nadenken, zullen wij ook onze kinderen eens behoorlijk kunnen voor lichten en zelfs opvoeden op dit ter rein. Dat zal dan wellicht nog niet zo ver gaan als de NVSH wil, maar ze behoeven niet meer onwetend en on voorbereid het leven te beginnen. En met elkaar kunnen we ook eens over een nieuwe zedenwet gaai over leggen. Want die oude is toch wel erg uit de tijd. NU DE DUITSE televisie opvallen de successen boekte met het oplossen van politiezaken, die tevoren als on opgelost moesten blijven liggen, zul len ook de Nederlandsj politie-autori- teiten zich wel eens gaan beraden over de hangende kwesties. Door een tekort aan mankracht zijn hier ook veel dossiers opgebor gen zonder dat de daders gevat zijn. Een andere oorzaak is, dat de poli tiemannen teveel in auto's rondrij den, maar weinig of geen contact meer hebben met de bevolking, zo dat ze geen gesprekken meer kunnen voeren die soms opeens 'n tip inhou den. Wij moeten ook in ons land meer openheid geven aan de onopgeloste misdaden. Vooral veel moorden ble ven onopgehelderd. Inplaats van een Amerikaans detectivefilmpje is het verstandiger het publiek een ware geschiedenis voor te schotelen en dan de reacties van onvermoede getuigen te oogsten. DE JEUGDWERKLOOSHEID is nog niet opgelost. Dat kan nog lange tijd vergen. Maar in die tussentijd kan een deel van de jonge werklozen toch wel nuttig werk verrichten. In de eerste plaats kunnen er werk loze jongeren stukken ongebruikt ter rein egaliseren, zodat ze een tijd bruikbaar zullen zijn als sportvelden. Die houden dan weer een deel van de jeugd van de straat. Anderen kunnen worden ingeschakeld om een nuttige taak te vervullen bij oversteekplaat sen en gevaarlijke kruispunten. De politie zal ze graag terzake instrue ren, zodat ze kinderen en ouden van dagen en invaliden kunnen helpen. Vervolgens zijn er nog tal van nutti ge en noodzakelijke karweitjes in de gemeente op te knappen, waarvoor momenteel geen mens gevonden kon worden en die toch eens verricht moeten worden. Zelfs een aantal be drijven kan er tijdelijk wel wat hulp bij gebruiken. Met een beetje goede wil kunnen er al vele jongeren een tijdje aan de slag. En wie weet, komt dan van 't een het ander. serie (41) werd gescoord door de heer E. Gijsbers van VIOS. In de tweede klasse draait het eerste viertal van Het Anker uit Holten momenteel zeer goed. Deze week had men weinig moeite met het laag geklasseerde tweede vier tal van VIOS uit Rijssen (8-0). NBC 3 rukte op naar de tweede plaats, dankzij een 5-3 overwinning op plaatsgenoot Hofstee. Ook De Ster uit Hellendoom klom enkele plaat sen op de ranglijst want Kalfster man 2 uit Holten bleek een zeer gemakkelijke tegenstander (8-0). Overige uitslagen in de tweede ontmoeting met 6-2 in haar voor klasse: KOT 2—De Poppe 4-4, MKV 2—De Tonne 2 4-4, De Budde— Haarlerberg 2-6. De beste partij en de hoogste serie kwam deze week op naam van A. Korbeld (De Budde) n.l. 100 car. in 15 beurten met een serie van 29. Derde klas In de derde klasse boekte kop loper Mensink uit Hellendoom deze week een belangrijke overwinning n.l. 6-2 op Dennenoord uit Nijver dal. Dreyerink wist zich met' een punt achterstand op de tweede plaats te handhaven, want ook de ploeg uit Enter wist thuis Koedijk uit Rijssen met 6-2 te kloppen. Fa voriet voor de onderste plaats zijn vermoedelijk Bolscher 1 en 2 uit Enter en Kalfsterman 3 uit Holten. Verdere uitslagen in de derde klasse: Bolscher 2—Oudelaar 2-6, De Poppe 2—Kalfsterman 3 6-2, OBK—Spekhorst 2 4-4 en Bolscher 3Jansen 2-6. In deze klasse kwam de beste partij op naam van T. Dreyerink (Dreyerink) n.l. 75 car. in 17 beurten. De hoogste serie (15) kwam op naam van de heer J. Lucassen van Mensink. Vierde klas A Debutant Lierinck uit Haarle staat in de vierde klasse nog steeds op de eerste plaats, dankzij de 8-0 overwinning die men deze week in Holten behaalde op VOP 2. Ook De Ster 2 uit Hellendoom blijft de leiders goed volgen, mede doordat men deze week op eigen biljart met 7-1 de meerdere bleef over MKV 3 uit Raalte. Overige uitslagen in de vierde klasse B: De Tonne 3—Lemele 4-4, Mensink 2—KOT 3 4-4, De Poppe 3—Jansen 2 3-5 en VIOS 3—Spek horst 3 0-8- De beste partij in de vierde klasse A, 60 caramboles in 20 beurten, kwam op naam van D. J Ligten- berg (Spekhorst 3). De hoogste serie (17) kwam op naam van F- Kroeze van Mensink 2. Vierde klas B In de vierde klasse B belooft de competitie een bijzonder spannend verloop te krijgen. Momenteel staan De Budde 2 uit Nijverdal en Lie rinck 2 uit Haarle op de gedeelde eerste plaats met één punt voor sprong op Dreyerink 2 uit Enter en drie punten op Oudelaar 2 uit Nijverdal. Uitslagen in de vierde klasse B: J^en,3—Lierinck 2 2-6, Lemele 2—MKV 4 0-8, Jansen 4Dreyerink 2 0-8, De Budde 2—Oudelaar 3 8-0, De Tonne 4Oudelaar 2 0-8 en nAker 2—Hofstee 8-0- ioDue blste P31"^» 60 caramboles in 18 beurten, kwam op naam van de heer W. Claus van De Budde 2 Topscorer werd T. Aanstoot, Het Anker 2, met een serie van 18. Leden van de schaakclub „De Pio niers" speelden donderdagavond in hun clublokaal (hotel Holterman) 'n vijftal partij'en voor de onderlinge clubcompetitie. De uitslagen waren als volgt: F:. J. Hol G. Westera 0-1, J. Broe- re A. Stukker »/«-»/«, H. D. Grob- ben mevr. H. J. Hol-Groothoff 1-0, G. J. Hoeve H. D. Pinkert 0-1 en J. Steenbergen H. Aaftink 1-0. Feuilleton door Tom bodewijk 32) Het kon niet beter. Alles kwam nu aan op haar eigen diplomatie. Es kijken wat Ben zou zeggen ali hij zou merken dat zij, Jeanne, de vertrouwde van oom Simon was! „Er moet Iets gebeurd zijn", zei oom Simon droefgeestig, „maar op eens wat alles tussen ons veranderd Het kan niet, zegt ze en daarmee basta." ..Als ik niet te onbescheiden ben", v.oeg Jeanne met een gevoel of ze O) drijfijs stapte, „is het iemand dia eh die wij kennen?" „Ik weet niet of je haar kent", Antwoordde oom Slmon, „maar ze >«oont hier wel. Z« is verpleegster. Ene zuster Heersma." „Zuster Heersma", Jeanne zei het •ls een zucht Nu ging het er om, kaar kaarten verstandig uit te spe-- Ha*. Ze bleef uit het. raam turen, als diep in gedachten. „Ach ja", zei ze toen, „natuurlijk." „Wat bedoel je?" vroeg oom Si mon. „Ach oom, het is veel beter dat ik het niet zeg. Maar ik begrijp wel wat haar bewogen heeft. En in zeker opzicht kan ik dat in haar respecteren ook," „Lieve nicht, je spreekt in raad selen; verklaar je nader." „Ach oom Simon", smeekte ze bijna, „laat me het liever niet ver tellen. Het is gebeurd. En wie zon der zonde is, moet maar de eerste steen werpen." „Hoor eens", zei oom Simon, op eens grimmig, „als je zó praat ga ik van alles denken. Ik meen dat als je iets weet, dat het je plicht is het mij te vertellen." „Later neemt u het me kwalijk." „Dit vage gepraat zou ik je meer kwalijk nemen. Ik noem de dingen graag bij de naam en heb ook graag dat anderen dat doen. Voor uit Jeanne, vooruit er mee." Jeanne stond op, zuchtte diep. Ze ging voor het raam staan en staar de naar buiten. Aan alles was te merken, dat ze zich in hevige twee strijd bevond. „Ik ken zuster Heersma", zei ze, „als bestuurslid van het kraamcen- trum ken Ik haar. Ze is indertijd aangesteld ondanks ondanks haar verleden." „Jakkes, haar verléden! Mens, wat kan ze voor een verleden heb ben?" „Hoor eens oom Simon, ik ben ervan overtuigd dat ze eh niet weer de kans zal krijgen. Maar indertijd uit Holland weggegaan om- goed, ik zeg het dan maar ze is dat ze in de gevangenis heeft ge zeten. Wegens diefstal." „Zo zo", zei oom Simon versla gen, „daar hoor ik van op. In de gevangenis zei je?" „Ja. En nu ben ik wel de laatste om te zeggen: Wie eens steelt is altijd een dief. Dat vind ik erg on barmhartig", ververvolgde Jeanne haar predikatie, „maar ja, ten eer ste is je naam bevlekt en ten twee de: Je weet maar nooit of het een incidenteel geval is of dat er kans is op eh recidive." Ze sprak het woord trots uit. Het klonk geweldig, vond ze. „Met andere wooi-den: 't Kan wéér gebeuren", zei hij koel. „Op één of andere manier. Er zijn mensen voor wie het geld tover macht heeft. Ze zijn bereid er alles voor te doen. En nu u me dit ver telt oom nee, ik zeg het niet. U zoudt boos op me zijn." „Spreek gerust je hart uit", zei hij. „Ik ben blij dat ik dit allemaal aan de weet kom." „Misschien heeft ze gedacht". Jeanne zei het heel voorzichtig, want nu werd het ijs inderdaad spiegelglad, „dat u een man van geld was End at is dan óók een manier om er aan te komen." „Nu", zei oom Simon, „daarin heeft ze niet verkeerd gedacht. Ik heb geld genoeg. Ik had bepaalde plannen om het te besteden, of lie ver, zij had bepaalde plannen." „O", Jeanne zoog hoorbaar haar adem in, „zij had bepaalde plan nen. Juist." Ze knikte, perste haar lippen op elkaar, dacht er zichtbaar het hare van. „Dit alles", zei oom Simon, „brengt me helemaal in de war." „Wat een wonder", zei Jeanne be grijpend, ,,u bent zelf zo ronduit en zo eerlijk. Zoiets, daar staat u vreemd van te kijken. Ik heb in mijn leven meer meegemaakt, ik ben niet zo goed van vertrouwen." „Dus dat zou het geweest kunnen zijn", zei oom Simon als in gedach ten. „Dan is ze toch niet zo slecht, als ze om die reden het niet met mij aandurft, niet?" „Ze is misschien bang dat het uit komt, en dan is de boot natuurlijk aan." „Hoe zou zoiets uitkomen? Hoe lang zal het al wel geleden zijn? „Och, dat weet u niet. In ieder geval weet ik het, zoals u hoort." Wie zou er van weten?" „En weet zij dat jij het weet?" Die vraag was opeens zo scherp op haar gericht, dat Jeanne nerveus werd. Ze besloot het spel voorzich tig te spelen. „Het is de vraag, of ik de enige ben die het weet. Het is een recht zaak geweest." „Is ze veroordeeld?" „Nee", zei Jeanne traag, „ze ls vrijgesproken. Wegens gebrek aan bewijs. En meteen daarop nam ze de benen. Naar Zuid-Amerika. Mis schien hebt u haar daar wel es ont moet", lachte ze. „Daar is Zuid-Amerika een beetje te groot voor. Maar dan is het toch best mogelijk dat ze het niet ge daan heeft". ,Zou ze, als ze wist dat ze on schuldig was en dat ze die onschuld bewijzen kon, het opeens met u heb ben uitgemaakt" vroeg Jeanne tri omfantelijk. Oom Simon zat diep in gedachten, richtte zich toen ineens op. „Moet je horen. Ik was van de week in Utrecht en daar sprak ik ene meneer De Jong. Zegt die naam je iets" „Nee", zei Jeanne, ,er zijn zoveel De Jongen'. „Het is een heel ouwe baas, al bij de tachtig, of in de tachtig, meen ik. Hij had daar vroeger een zaak". Jeanne luisterde, zich afvragend waar oom Simon heen wilde. ,Die De Jong had een zoon en die hielp in de zaak. Die zoon was een nogal wilde jongen. Zijn vader had niet veel plezier van hem. De zoon moest in de zaak later, maar vader hield zijn hart vast. Enfin, om een lang verhaal kort te maken, zoon stak geld uit de zaak in zijn zak. En toen hij vreesde ontdekt te wor den, gooide hij de schuld op een an der". Jeanne werd waakzaam. Iets in de toon van haar bezoeker beviel haar niet. Maar ze bleef luisteren met een vage uitdrukking op haar ge zicht van wat-gaat-dit-alles-mij-aan „De politie werd er in gemengd, de verdachte werd in voorarrest ge steld. De zaak kwam voor. Er wa ren alleen wankele bewijzen, ge merkt geld in de mantel van de ver dachte, Ze was niet op heterdaad be- trapt, uit niets bleek dat ze boven haar middelen leefde. Het politie-on- derzoek leek naar niets. Ze gingen er van uit, dat ze de schuldige had den en keken niet uit of mogelijk een ander het gedaan had. En die ander speelde de rol van aankla ger". „Wel", zei Jeanne niet op haar ge mak, „dat is een vreemd geval" „Het viel niet mee", ging oom Si mon, nu op zijn praatstoel, voort, „om na zoveel jaren alles nog eens na te gaan, maar de advocaat van de verdachte was gelukkig nog in le ven en zelfs nog praktiserend, een ouwe rot in het vak. Hij geloofde toen in de onschuld van zijn cliënt en heeft haar vrij gekregen. Hij vond het ook nu nog best de moei te waard om te proberen de waar heid aan het licht te brengen, voor al nu eh het om het geluk van twee mensen ging". Jeanne luisterde zwijgend, haar handen in haar schoot, maar de knokkels van haar vingers waren wit. „Ik heb de eigenaar van die zaak, die meneer De Jong opgespoord. Het was een tragische ontmoeting. Want die zoon ging inderdaad hele maal de verkeerde kant op en kwam in de oorlog lelijk aan zijn eind, hoe, dat doet er niet toe. De man had verdriet genoeg gehad. Hij had niet veel zin ouwe koeien uit de sloot te halen, maar ik wel. Ik heb hem gezegd dat als hij niet meewerkte, hij die ouwe koeien levensgroot voor zich zou zien op staan op z'n ouwe dag. En als hij wel meewerk te, dat het een zaak bleef tussen hem en mij en de derde". „En zo heb ik", zei oom Simon tot zijn nog altijd zwijgende gast vrouw. „zwart op wit een verklaring van die meneer De Jong gekregen dat mejuffrouw Johanna Heersma ten onrechte beschuldigd is van dief stal in dienstbetrekking, dat de wer kelijke schuldige inmiddels ls over leden en dat hij van ganser harte zijn leedwezen betuigt en zich gaar ne bereid verklaart alles te doen wat nodig is, om haar eerherstel te ge ven. Dat laatste is maar voor de vorm, want dat heeft ze niet meer nodig". „Interessant", zei Jeanne toonloos. Ze begreep nu, welk een spel die ouwe. sluwe vos met haar gespeeld had. Het kon niet anders; zij, dat schepsel, had hem alles verteld, ook haar dreigement! En hij deed net of hij van niets wist, zat hier zoe te broodjes te bakken, maar inmid dels zei hij haar de levieten aan. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 3