Kostbare moedermelk wordt nog heel vaak vers pild JOKE KORTHOUT: „Mode, maar vooral dessin" Wonem met Ieder Het goede ensemble: onbetaalbaar bezit Ontwerpen van A tot Z menu van de week Grote vraag ederland: voorbeeld Dierenliefhebbers Couveusekinderen Nagellak Bontterdag 19 oktober 1967 Ontwerpster joke Korthout: mode ran A tot Z, het zelf ontwer pen en het zelf drukken van dessins inbegrepen. ringen worden met evenveel egards behandeld als de stof zelf. En het drukken van die dessins? ,,Dat doe ik ook allemaal hier", zegt Joke als ze na de show in haar werkkamer allerlei zelfbedrukte lap pen uit een grote antieke kast trekt. ,,Het gebeurt gedeeltelijk volgens traditionele procédés, maar ook ge deeltelijk met een eigen procédé. Daarover is het natuurlijk mondje dicht! Ik gebruik de duurste textiel verven voor mijn werk.". Eerlijke stoffen" Haar collectie is gebaseerd op zeer eenvoudige lijnen met een minimum aan garnering. Ze gebruikt bij voorkeur „eerlijke stof fen": katoen (soms met een wollen draad erdoor), linnen, of een wollen stof. Een geheel op mul gewerkt compleet van zachtgele wollen stof heeft als rugsluiting in de jurk een grote gesp, die terugkeert op de hoed en op de mantel die aan de binnenkant van de grote revers een steekzakje voor parkeergeld heeft. Op een crème pantalonpak van ka toen met een wollen draad markeren donkergrijze drukdessins de broeks pijpen. De bijpassende baret heeft hetzelfde dessin. Avondjurken wor den door de ontwerpster op de pas pop uit één stuk gevormd, zonder patroon. Haar trois-pièces dragen vogelnamen: Gele Kanarie voor een geen ensemble met zijden inprïmé voering en blouse en een knoopgar- nering op de rok, Papagaai voor een groen ensemble van wollen mohair waarvan het dessin van het bloesje op ruwe zijde is gedrukt. Er hoort een fraaie asymmetrische pet bij. Want hoeden zijn voor Joke Korthout een hoofdstuk apart, waarin ze zich met evenveel hartstocht en fantasie uitleeft als in het maken van haar opmerkelijke en kleurrijke dessins. ZO MAAKT U RAKE KINDERFOTO'S Gebruik voor kinderfoto's een film van 21 DIN en flitslicht. Doe rustig en kalm. Laat de. kinderen in hun spel. poseren qeeft onnatuurlijke foto's. Zorg voor een rustige achtergrond, pas op met bloemenvazen en druk behang. Hanteer als gemakkelijke opname afstand ?.'/2 meter. Opnafrien in kleur flitsen met blauwe fütslampjes. Wanneer de Amsterdamse dessin-ontwerpster Joke Korthout aan het werk Is lijkt zij een totaal andere vrouw te zijn dan de mannequin Joke Korthout die haar eigen modellen toont terwijl haar vo gels door poes Mitzi met gloeiende katteogen bespied op de achtergrond voor een me lodieuze begeleiding zorgen. Het mannequin spelen is haar tweede natuur geworden; een oud hoedje, dat haar bij het zoeken in een kast voor de vin gers komt, wordt onmiddellijk opgezet en op zijn modieuze mogelijkheden getest. Het ont werpen van dessins heeft voor Joke veel meer met het begrip „bezetenheid" te maken. Des sins zijn in de mode haar grote hartstocht. De inspiratie voor het maken ervan kan altijd en overal op de loer liggen: tijdens een rustige vakantie in Oosten rijk, maar evengoed tijdens een gedwongen rustperiode na een fikse longontsteking. Joke Korthout zit al vijftien jaar in de mode". Haar flatwoning aan de Amsterdamse Jekerstraat, die zij met echtgenoot, dochter en de eerder ge noemde huisdieren bewoont, vertoont talloze kleurige stempels van haar artistieke bedrijvigheid: hoeden op standaards in de vestibule, een met een gedessineerde lap stof omwikkel de paspop in de werkkamer, reeksen houtskoolportretten en felgetinte im pressies in olieverf aan de muren, gemaakt als Joke eens even los van de mode" wil zijn. Nu duurt dat laat ste gesprek nooit lang. Een gesprek met Joke mag, met talloze impulsie ve zijsprongetjes, van de hak op de tak gaan. maar het draait in kleine of grote kringen steeds weer om dat ene: de mode, en vooral de dessins. Terwijl ze een half uur voor het be gin van haar eerste „eigen"' show in de slaapkamer haar schoenen voor de presentatie in het gelid zet, een paar naturelkleurige kousen opzoekt en het eerste nummer van haar klei ne collectie al aanschiet, laat ze de hele historie nog eens de revue pas seren. Jaren geleden, toen het ont werpen en zelf drukken van dessins voor Joke Korthout nog toekomstmu ziek was, liep zij als mannequin op modeshows en flaneerde in haar vrije tijd in zelfgemaakte, zeer mo dieuze en bepaald niet onopvallende kleren door het stadje waar ze toen woonde. Een en ander vaak tot ver bazing van de brave burgerij voor wie Joke maar een „vreemde vogel" was. Als mannequin stak ze haar neus om de hoek bij de Nederlandse confec tie- en couturewereld en gaf daarbij haar ogen deksels goed de kost. zo als ze zich nu met gepaste voldoe ning herinnert. In die tijd heeft ze het modewereldje „van binnen en van buiten" lei-en kennen. Kunstnij verheid sschool Bijna zeven jaar geleden verhuis de de familie Korthout naar Amsterdam. Dat betekende voor mannequin Joke de aanloop tot een beslissende fase in haar carrière: zij werd leerlinge van de kunstnijver heidsschool en volgde daar, voorna melijk in avondlessen, de textielklas. „Daar heb ik eigenlijk pas goed een tik van die dessins gekregen." zegt Joke. Intussen schreef zij modever slagen die zij zelf illustreerde, en werkte daarnaast rusteloos door in de richting van het ideaal: zelf des sins ontwerpen en ze bovendien zelf drukken. In die tijd werd van Joke wel eens gezegd dat zij „een soort duizend poot" was. Zij werkte en experimen teerde lot diep in de nacht met haar verven en dessins, verscheen be roepshalve op alle belangrijke mo deshows en zag tussen de bedrijven door ook nog kans om met vlag en wimpel haar studie aan de kunstnij verheidsschool te beëindigen. „Ik heb er heus hard voor gewerkt", zegt zij bij de première van haar modeshow een beetje verontschuldi gend. Het feit dat zij weet wat zij wil en bovendien weet dat zij iets unieks op modegebied presteert, heeft haar niet overmoedig gemaakt. „Van alles" Tn de moede heb ik in de loop der jaren eigenlijk van alles J J gedaan", zegt Joke Korthout. Dat „van alles" wordt nu bekroond door een kleine selecte klantenkring die bij Joke iets exclusiefs op mode gebied vindt. Zij ontwerpt en bedrukt niet alleen de stof voor een creatie, maar ver werkt het materiaal ook tot een ont werp waarin dessin en weefsel naar haar mening volledig tot hun recht komen. Die drie-eenheid van mate riaal, dessin en model maakt de ex clusiviteit van Jokes eouturemodel- len uit. Daarbij komt dan nog een perfecte en pijnlijk nauwkeurige af werking die helemaal met de hand gebeurt. Haar modellen zijn geheel of gedeeltelijk op „mul" gezet. Voe- ■jr Dit gebeurt tijdens het vries drogenvan de moedermelk: de ge pasteuriseerde melk gaat in gesteri liseerde troggen om bij een tempera tuur van 35 graden onder nul te worden bevroren. Daarna volgt nog een droogproces, met als resultaat een zeer droog poeder dat echter heel gemakkelijk in water kan wor den opgelost. Iedere vrouw die het geld ervoor heeft!) zou dit voorjaar een wer kelijk goed ensemble moeten kopen. Het ensemble is niet alleen een van de modetroeven van voorjaar 1967, het is ok buitengewoon praktisch omdat hij bij allerlei meer of minder officiële gelegenheden kan worden gedragen. Eerv goed ensemble is een onbe taalbaar bezit. Dat woord „onbetaal baar" is hier niet letterlijk bedoeld, al willen wij er wel onmiddellijk bij zeggen dat een jurk met bijpassende jas van een werkelijk uitstekende kwaliteit niet goedkoop is. Maar een dergelijke combinatie is en blijft een goede geldbelegging, zeker voor vrouwen die zich nogal eens „in het openbaar" vertonen. Tot de mooiste ensembles van dit voorjaar behoren die van het mode huis Leeser (Amsterdam-Den Haag) da', ieder halfjaar in een met zorg gekozen collectie laat zien w; t er aan goede en beslist niet goedkope confectie in Nederland Ie koop is Ditmaal heet de Leesercollectie ..I.a femme en rythme", een inspirerende naam voor zeer vrouwelijke kleding, in zwierige lijnen en met e'e fraaie toepassingen van de levendige kleu ren die de grote ontwerpers ons dit voorjaar in handen hebben gegeven. Mantels van double-face sloffen in zachte tinten zijn hier in de ensem bles gecombineerd met zijde jurken waarin de kleuren van de jas terug keren. Pistachegroen wordt bijvoor beeld verwerk' met wit en hardroze. lichtblauw met wit en geel. „La femme en rythme" draagt voorts prachtige eenvoudige robes- manteaux. manteljaponnen van dia gonaal-jersey in linten als oranje, citroengeel, marineblauw, wit of fel rood. met korte mouwtjes Soms hebben z(j een hooggeplaatste rug- ceintuurtje en er worden altijd zijden sjaals in diverse kleuren bij gedra gen. Marine blauw Marineblauw gaat nooit verloren, kan men met een variant op een populair gezegd conclude ren. Het wordt gebracht in mantels met koperen knopen en opgestikte r.akken, gedragen over witte jersey japonnen. Marine jurkjes hebben witte manchetjes en kraagjes met een strikje vlak daaronder. Van ma rineblauwe gabardine worden broek- pakken en kostuums met witte of hardgele accenten gemaakt, en man teljurken met lange rils en afstaan de col die (alweer het kleurencon- I.rast!) over gele jersey japonnen met laaggeplaatste plooirokken wor den gedragen. Ook wit en ivoor blijven jaar in jaar uit zomerkleuren die alle mo- derevohities met succes het hoofd bieden. Met resultaten als een ivoor kleurige zijden manteljapon met lan ge splitten waaronder een abrikoos- kleurige japon te zien is, of een wit te zijden overhemdjapon met lange mouwen en kleine goudkleurige em- bleempjes. Voor sportieve vrouwen zijn er zui ver zijden pantalonpakken met, kope ren knoopjes en geborduurde wa pentjes in kleuren als ivoor en don kerbeige, en zijden après-sport pyja ma's in exotische kleuren en motie ven met wijde pijpen en diepe rugde colletés. Wie dat alles, in combinatie met het begrip „sport." wat vergezocht vindt, zal waarschijnlijk meer zien in grappige sportieve blazers die ei genlijk „blazerjassen" moeten wor den genoemd. Ze hebben de lengte van een zeven achtste jas, worden in strepen en met dubbele knoopsluiting gebracht en doen het bijzonder goed op witte pantalons. Ze zijn wél be stemd voor lange en liefst slanke UN -fc Mantels voor voorjaar en zomer 1967: double-face sloffen in zachte tinten waaronder zijden jurken worden gedragen. Die vraag van medische zijde blijkt zelfs bijzonder groot te zijn. De in 1948 opgerichte moe- dermelkcentrale kon vorig jaar tweeduizend liter leveren. Er was vraag naar minstens vierduizend li ter! Op bepaalde momenten kan de vraag van de ziekenhuizen naar moedermelk dermate groot zijn dat de beschikbare hoeveelheid zo goed mogelijk moet worden gedistribu eerd. De moedermelkcentrale doet wat zij kan. Zij zorgt voor het benodigde materiaal en de nodige voorlichting wanneer jonge moeders belangstel ling tonen voor de activiteiten van de centrale. Met die belangstelling is het he laas niet zo best gesteld. De moeder melkcentrale zou veel meer kunnen doen wanneer zij meer medewerking kreeg van jonge moeders die over zoveel natuurlijke voeding beschik ken dat haar eigen baby er te veel aan heeft. Is het werk van de moedermelk centrale dan na bijna twintig jaar nog zo onbekend in Nederland? Wie deze veronderstelling oppert wordt snel op de vingers getikt door insi ders op dit gebied. ..Het is niet zo zeer de onbekendheid met dit werk. Via huisarts, kraamverpleging en Rode Kruis-organisaties kan iedei-een met het werk van de centrale kennis maken. Er is veel meer een zekere laksheid in het spel- Men vindt het tegenwoordig al gauw veel te veel moeite om een paar handelingen te verrichten die nodig zijn om dit overschot een bestemming te ge- Ook hel feit dat het afstaan van moedermelk niet met klinkende munt wordt gehonoreerd, schijnt in dit materialistische tijdperk weer stand op te roepen. Dat geeft een schrijnend tintje aan een probleem dat veel jonge moeders met een op merking als ,,le veel moeite" terzij de schuiven, zonder zich daarbij te realiseren wat er elders, bij andere jonge moeders, op het spel kan staan. Het klink dramatisch, maar het is nu eenmaal een harde werke lijkheid: moedermelk kan kinderle- *ens redden. Lederen meubels zijn de laatste jaren steeds meer in de mode geko men. Niet omdat leer zo verschrik kelijk goedkoop is. He* is nu een maal geen materiaal dat met. de snelheid van hypermoderne machi nes op metersdikke rollen wordt ge draaid. Daarbij is alle leder niet zomaar leder, waar je van alles mee kunt doen. Het behoeft geen betoog dat voor de bekleding van vederlichte donzen kussens in een fauteuil een ander soort materiaal nodig is dan voor een met stevig leder bespannen zetel voor een raadszaal. En het le der van een gemakkelijke bureau stoel is anders dan het: zachte leder, waarin een geliefd boek is gebonden. Daar blijkt ook al uit hoe ontelbaar de mogelijkheden met leder in de woning zijn. Even talrijk als de me thoden die men van oudsher kent om leder te behandelen en te verwerken, waarbij de vakman kan bogen op ja renlange ervaring. Er zijn tal van kwaliteiten leder en vele bewerkingsmethoden. Dat is ook nodig, want het materiaal moet geschikt zijn voor vele mogelijkhe den. Leder is er in vele kleuren al is zwart het meest populair, omdat hel stijlvol is en bovendien praktisch. Leder is namelijk nou ook weer niet volmaakt. Het vocht van een hand wordt opgenomen en het leder wordt daardoor wat donkerder. Voor bij voorbeeld armleuningen kan dat een bezwaar zijn. maar gestoffeerde meubelen worden ook vuil en leder is daarbij heel gemakkelijk te onder houden. Zoals elk ander meubel heeft ook leder een beetje onderhoud nodig. Maar dat is veel simpeler dan velen het zich maken. Leder moet name lijk als regel eigenlijk alleen maar worden afgestoft. Het kan desnoods ais het giad leder betreft ook mei een vochtige doek (vochtig, niet kletsnat!) zo nu en dan eens worden afgenomen. Het leder moet dan met draaiende bewegingen, om strepen ie voorkomen, heel licht worden af genomen. Met een wollen doek na- drogen en alle onderhoud is klaar. Denk alstublieft niet aan boenwas beurten. Meubelleder moet nooit in gewreven worden met schoenpoets, boenwas of andere oliën of vetten. Al dergelijke poetsmanies doen hei ieder alleen maar kwaad. Alles bijeen genomen is het onder houd van meubelleer dus eer lig. En daarbij: een beetje teker, ag het leder gerust. Want wat mv.., van een stoffen bekleding ..iet kan zeg gen, kan men van een lederen meu bel wel: hoe ouder het wordt ,hoe mooier! Olijven komen er tegenwoordig hoe langer hoe meer ,,in". En terecht, want ze zijn lekker en kunnen op ve le manieren verwerkt worden. Ze ko men uit Zuid-Frankrijk, Spanje, Por tugal, Italië en Griekenland. Er zijn 2 soorten, namelijk groene en zwarte olijven. Meestal worden ze verkocht in flesjes en omdat het vullen van de flesjes met de hand gebeurt en dus veel arbeidsloon kost, zijn ze nogal prijzig. Wanneer U ze dan ook los, per gewicht kunt kopen, zal dat veel goedkoper zijn. Olijven zijn ge vuld of ongevuld te koop en er zijn veel soorten vulsels mogelijk:piment, amandel, groene kruiden, uitjes enz. enz. Dus, keus genoeg. Een schaaltje olijven bij de borrel is een gewaar deerd hapje, maar ze kunnen ook gebruikt worden als garnering van een drankje, b.v. aan een prikkertje gestoken bij een glas droge Ver mouth. In plakjes gesneden worden ze op een pizza gebruikt en het re cept van een olijvendoopje, dat U onder het weekmenu vindt, zal ook veel aftrek vinden. ZONDAG: vermicellisoep, kalfsfri candeau, snijbonen, aardappelen, kwark-vanillevla. MAANDAG: koud vlees, gebakken aardappelen, sla, tomatensaus, ge bakken griesmeelpunten met stroop- saus. DINSDAG bloemkool, saucijsjes, aardappelen, vla-flip. WOENSDAG spinazie exolique, yoghurt met plakjes banaan. DONDERDAG kapucijners, gebak ken uien, uitgebakken spek, piccalil- ly, karnemelksepap. VRIJDAG: schotel van aardappelpu ree met vis of gebakken bloedworst met aardappelpuree. worteltjes, Haagse bluf. ZATERDAG: boerenomelet, fruit. Eerst wordt de melk in gesterili seerde troggen bevroren bij een tem peratuur van 35 graden onder nul. Via een droogproces dat 24 tol 36 uur in beslag neemt, wordt melk omgezet in een zeer droog poeder dat ta zijner tijd uiterst gemakkelijk in water kan worden opgelost. Moe dermelkpoeder kan, zonder speciale voorzorgen zeker een jaar of vijf houdbaar zijn. kan betekenen. Over de positieve waarde van moedermelk blijken de meningen in de medische wereld nog altijd verdeeld te zijn. Het is een vraag stuk dat de gemoederen sterk bezighoudt. Dat blijkt onder meer uit het grootscheepse onderzoek naar die positieve factoren, dat op het" ogenblik onder leiding van Unicef 'wórdt verricht. „Voor zieke baby's is moedermelk in ieder geval een onontbeerlijk voed sel", verzekert ons een voorstander van deze natuurlijke voeding. „Of je nu pro of contra bent: de vraag naar moedermelk in de medische wereld is er voortdurend. Dat valt niet te ontkennen". Britten zijn grote dierenliefheb bers; dat is bekend. Wie in Enge land met vakantie gaat, behoeft dan ook niet vreemd op te kijken wan neer hij een boekje in handen krijgt dat „Pets welcome holiday guide" heet. Achter deze vriendelijke titel gaat 'n lange lijst schuil van hotels. In de eerste plaats zijn daar de zo genaamde „vroeggeborenen". Per jaar worden in Nederland zo'n vijftienhonderd tot tweeduizend van deze zuigelingen geboren. Zij worden verzorgd in de couveuseafde lingen van de ziekenhuizen en moe dermelk is voor hen in de eerste we ken een noodzakelijk voedsel. Zieke baby's, baby's met darmstoomissen bijvoorbeeld, hebben evenzeer be hoefte aan het natuurlijke voedsel moedermelk. Moedermelk wordt in gedroogde vorm bewaard en gedistribueerd. Dank zij het werk van enkele tiental len afdelingen in het hele land en mede dank zij de Nederlandse Spoor wegen die gratis voor snelle verzen ding zorgen, komt de verzamelde moedermelk elke dag te Amsterdam, waar de centrale als zelfstandige eenheid is ondergebracht in de labo ratoria van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis aan de Plesman- laan. Daar wordt de melk gepasteu riseerd en vervolgens geconserveerd volgens de methode van droogvrie- zen. pensions en caravanterreinen in En geland waar niet alleen toeristen maar ook hun huisdieren welkom zijn. Goud- en zilverkleurige nagellak ken zijn komende zomer onmisbare make-up attributen voor vrouwen die van top tot teen met de mode willen meedoen. Maar er is altijd baas bo ven baas en dat geldt dan ditmaal voor de dames die zich echte gouden en zilveren nagels kunnen veroorlo ven. In Parijs zijn ze te koop, zo meldt het vakblad „Edelmetaal". „Deknagels" van goud en zilver worden op de vingertoppen geplakt. Ze zijn niet alleen „beter en fraaier" dan goudkleurige nagellak, maar bo vendien op de lange duur goedkoper. Dat zijn althans de verkoopargumen ten van de mensen die zich met het verkopen van dit nieuwe snufje be zighouden. Pasgeboren baby's plegen door hun gelukkige moeders met de tederste zorgen te worden omringd. De slogan dat voor baby „het allerbeste nog niet goed genoeg Is" wordt door iedere gewetensvolle jonge moeder zorgvuldig in de praktijk gebracht. Op de weerklank die dit gevleugelde gezegde weet op te roepen haken heel wat fabrikanten van baby-artikelen handig in. Vanuit een heel ander, wat ideëel standpunt, tracht ook het Ne- derlandsche Roode Kruis deze snaar bij de jonge moeders in beroe ring te brengen. Al bijna twintig jaar heeft het Rode Kruis name lijk zijn „moedermelkcentrale", een instantie die alle mogelijke moeite doet om elke liter overtollige moedermelk in haar bezit te krijgen teneinde dit kostbare voedsel (in vaste vorm) weer ten goede te laten komen aan minder gunstig bedeelde baby's. Baby's die (letterlijk en figuurlijk!) liggen te schreeuwen om moedermelk en voor wie dit vocht in sommige gevallen zelfs een zekere redding Diverse landen kennen tegenwoor dig een moedermelkcentrale. Vooral in Duitsland is er grote aandacht voor dit werk. Moedermelkcentrale» vindt men ook in andere Europese landen en in Amerika, waar deze in stelling het oudst is. Maar het Ne derlandse systeem van „vriesdro gen" is allerwegen overgenomen en fungeert overal als voorbeeld, even als de Nederlandse opzet van het bloedtransfusiesysteem van het Rode Kruis. „Bij het iniamelen van moii1* melk doen wij een sterk beroep up het sociale instinct der geefsters," zegt men bij de moedermelkcentrale van het Rode Kruis. Het pro Deo prin cipe wil men ook in de toekomst tot iedere prijs handhaven, onder het motto dat bloed en moedermelk geen objecten van winstbejag mogen wor den In de praktijk blijkt het echter niet eenvoudig om de mens van van daag ervan te doordringen, dat me dewerking aan het werk van institu ten als de moedermelkcentrale een sociale daad van de eerste orde is: het schenken aan de misdeelde naas te van een overvloed die de natuur zo grillig blijkt te distribueren. Jonge moeders die belangstelling hebben voor dit werk kunnen via huisarts, kraamverpleegster of Rode Kruisorganisatie alles over de activi teiten van de moedermelkcentrale te weten komen. Misschien zullen zij tot het besef komen dat er voor overtollige moedermelk een nuttiger bestemming is dan de plaatsen waar dit kostbare vocht nu vaak terecht komt: de gootsteen of het drinkbakje van de poes. Want dat gebeurt in Nederland, al lijkt het niet te gelo ven. Lederen Bankstel van de Italiaanse architekt Marco Zanuso.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 5