B. en w. willen scholengemeenschap uitbreiden mei een Pyrolt,feu,1s IfêSDampo Suiker-oom Meermanskamp wordt gem. sportterrein DE HONGER WORDT HELAAS NIET MOE Volgende week weer Raiffeisen-spaarweek Boeiende avond Gesinsweek- in sirene „Wegens vervulling centrumfunctie Tijdelijke verhuring hoofdenwoning Dijkerhoek Bronchi letten Anti-Honger-Actie 1967 Raadsvergadering Geen best begin voor „De Pioniers" jan Müller won in Barneveld Jonge kerk Geslaagd FILMNIEUWS Zaterdag 21 dfetowsr 1987 25 „De gemeente Holten vervult ten aanzien van het open baar voortgezet onderwijs een centrumfunctie. Dit moge blijken uit het feit dat vijf en zeventig percent van de leer lingen afkomstig is uit de omringende gemeenten. Wij zijn dan ook van mening, dat de scholengemeenschap zijn levens vatbaarheid reeds heeft bewezen en derhalve dient uit te groeien tot een inrichting van onderwijs, die in de regio, welke zij thans bestrijkt in voldoende mate in de behoefte aan voortgezet onderwijs zal kunnen voorzien. Hieruit vloeit voort, dat het mogeiijk moet zijn de scholengemeenschap uit te breiden met een atheneum (thans H.B.S.). Eerst dan zal het mogelijk zijn de leerlingen ter plaatse dat onderwijs te geven, dat naar hun aard en aanleg het meest geschikt voor hen is". Voorstel Dit zeggen b. en w. in hun uitvoe rige toelichting op het voorstel aan de raad om thans reeds over te gaan tot het indienen van een aan vraag om de scholengemeenschap uit te breiden met een atheneum door plaatsing van deze afdeling op het scholenplan 1969. Bij inwilliging- van dit verzoek is het mogelijk dat deze afdeling in de jaren 1970, 1971 en 1972 voor bekostiging uit 's Rijks kas in aanmerking zal worden ge bracht. Het college adstrueert haar voorstel met er op te wijzen, dat het totaal aantal leerlingen op 16 september j.l. 526 (v.j. 418) be droeg als volgt verdeeld over de afdelingen der school: HAVO (2e t.m. 4e klas) 82, MAVO (4-jarige cursus) 177, MAVO (3-jarige cur sus) 67, brugklas (onderbouw van deze drie afdelingen) 106, afdeling M.E.A.O. 94, totaal 526. In de toelichting wox'dt nader om schreven op welke gronden indiening van het verzoek zal kunnen plaats vinden. Op 1 augustus j.l. is de overgangs wet van de Wet op het Voortgezet Onderwijs neergelegde onderwijs bestel op 1 augustus 1968 zijn intre de zal doen. In verband hiermee zal door Minister van Onderwijs en Weten schappen vóór 1 oktober 1969 het eerste scholenplan moeten worden vastgesteld. Dit plan zal de scholen omvatten, die in de jaren 1970, 1971 en 1972 voor bekostiging 's Rijks kas in aanmerking zullen worden gebracht. In de vergadering van 8 mei 1967 werd besloten om deel te nemen aan de gemeenschappelijke rege ling, waarbij aan. een rechtspersoon lijkheid bezittend lichaam de behar tiging van de belangen van het ge meentelijk voortgezet onderwijs wordt opgedragen. Voor de uitvoering van deze rege ling is het land verdeeld in regiona le eenheden, genaamd regio's. De gemeente Holten is daarbij inge deeld in de regionale commissie om vattende de provincie Overijssel. Een verzoek om opneming van een school in het scholenplan dient in eerste aanleg te worden ingediend bij de reeds genoemde regionale commissie. Het door deze commis sie uit de ingediende verzoeken sa men te stellen deelplan wordt daar van doorgezonden aan het bestuur van het hierbovenvermelde lichaam. Indiening van de verzoeken om opneming in het scholenplan dient daarna door dit lichaam namens de gemeenteraad te geschieden vóór 1 februari 1968. Nu beslissen Uit het vorenstaande blijkt dat reeds thans moet worden beslist trent de eventuele plaatsing van een school op het scholenplan, dat ii 1969 dient te worden vastgesteld. Tot op heden mag met voldoenin; worden geconstateerd dat de scho lengemeenschap zich in gunstige zin heeft ontwikkeld. Verwacht wordt, dat de ouders van leerlingen uit de omringende plattelands gemeenten hun kinderen eerder naar de school in Holten zul len zenden dan naar de stad. Tevens dient er rekening mee te worden gehouden, dat steeds meer jongeren in de toekomst geen em plooi meer kunnen vinden in de agrarische sector. Voor deze categorie moet het mo gelijk worden gemaakt ter plaatse een zo goed mogelijke scholing ontvangen. Het gemeentebestuur wil, zoals reeds bij geruchte bekend was, in derdaad Meermanskamp" aanko pen voor sportterrein. Hoewel de ligging van de velden in het bestem mingsplan „De Haai-", geprojecteerd aan de Aaltinkssteeg/Larenseweg uit verkeerstechnisch oogpunt gunstig is te noemen, is bij nadere overweging gewenst gebleken na te gaan of er elders in de gemeente mogelijkhe den aanwezig zijn voor de aanleg van sportvelden. Daarbij is, aldus b. en w. in hun toelichting aan de raad, het oog ge vallen op het „erve Meerman", ei gendom van de heren H. Wansink en H. J. Wansink, Look 41, alhier. De eigenaren zijn bereid deze grond met opstallen te verkopen voor f. 200.000,en per 1 november ter beschikking te stellen. ,,Bïj het ontruimen van de voorma lige hoofdenwoning Dijkerhoek 68 door de heer Witmer, kwam de vraag naar voren in hoeverre deze zeer oude woning', die in genen dele meer voldoe^. aan de huidige bewonings- eisen, gemoderniseerd zou kunnen worden", aldus b en w. in een voor- •tel aan de naad. In dat geval zou zij kunnen dienen voor de huisvesting van het thans in dienst, zijnde hoofd der school, de heer J. W. Kroon, die inmiddels is ge huisvest in de voormalige politiewo- ning, Dijkerhc-ek 51, omdat wij het in dit getal van belang vinden, dat hef hoofd bij de school woont. Uit een ingesteld onderzoek is ech ter gebleken, dat deze voormalige hoofdenwoning in een zodanige staat verkeert, dat het alleen met een zeer belangrijke investering' mogelijk zal zijn de woning aan te passen aan re delijk te stellen eisen. Naar de mening van het college is het niet verantwoord nog een belang rijk bedrag aan deze woning te be steden. Bovendien zal ook na een algehele modernisering het onderhoud jaar lijks flinke bedragen blijven vergen. B. en w. zijn dan ook van oordeel dat het noodzakelijk is de woning thans af te breken ware het nief dat een verzoek werd ontvangen voor tij delijke huisvesting in dit pand. Wij hebben ons bereid verklaard de woning voor de duur van onge veer één jaar te verhuren, onder voor- waarde, dat de huurder zelf zorgt voor het onderhoud. Wij zouden u dan ook willen voorstellen deze wo ning onder deze voorwaarden nog tij delijk te verhuren voor f 10.00 per week. Wij hebben nog overwogen of het gewenst zou zijn de woning met erf te verkopen. Wij menen evenwel, dat het niet juist zou zijn, van het recht hoekige perceel grond, waarop de de huid zuiver Nosstdrank in tobl«tvorm.95cf' school met woning staan, een gedeel te te verkopen, waardoor eventuele mogelijkheden voor de toekomst zou den worden afgesneden. Wij stellen de raad daarom voor de woning tijdelijk te verhuren en na ontruiming tot afbraak over te gaan. De gemeenteraad komt maandag, 23 oktober a.s. des avonds 7.30 uur ten gemeentehuize in openbare ver gadering bijeen voor de behandeling van de volgende AGENDA: 1. Notulen van de openbare vex*- gadering van 8 oktober 1967. 2. a. Ingekomen stuken b. Mededelingen. 3. Voorstel tot aankoop van grond van de herem H. Manenschijn, Holterbroek 9 en G. J. Kolk man, Holterbroek 19, alhier. 4. Voorstel tot aankoop van eigen dommen van de heren H. Wan sink en H. J. Wansink, Look 41, alhiei-. 5. Voorstel tot vei'koop van bouw- teiTein aan: a. de heer E. D. Vincent, Mr. G. Vixseboxsestraat 14, al hier b. de heer J. G. A. Geerlings, Mr. G. Vixseboxsesti-aat 12, alhier. 6. Voorstel tot ruiling van grond met de Stichting „De Vei-enigde Gestichten" te Deventer. 7. Voorstel tot vaststelling van de huur van de woning Dijkerhoek 68 (voox-malige hoofdenwoning). 8. Voorstel tot vaststelling van het krediet in rekening-courantm et de N.V. Bank voor Nedei'lad- sche Gemeenten te 's-Gravenha- ge. 9. Voox-stel tot het benoemen van leden van het Algemeen Be stuur van de Bestuursschool Overijssel. 10. Voorstel tot het aanvragen en aanvaarden van rijksvoorschot ten en -bijdragen voor de bouw van 35 woningwetwoningen. 11. Voorstel tot het verlenen van een ondei'handse opdi-acht voor de bouw van 9 garageboxen. 12. Voorstel tot het aangaan van De Grontmij. N.V. heelt aan het college medegedeeld, dat het terrein kwalitatief aanmerkelijk beter is dan het teri-ein in het Holterbi-oek. De planoloog der gemeente, ir. R. Hajema, acht het stichten van een sportcomplex op deze gxond volledig acceptabel. In verband met de ligging van het tei-rein ten nooi-den van de spoor baan, zal het ten behoeve van de verkeersveiligheid wel noodzakelijk zijn bepaalde voox-zieningen te tref fen. Men denkt hierbij aan de aanleg van een tunnel of het doen aan brengen van een ahob bij de spoor wegovergang in de Dikkesteensweg. Op deze wijze zou tevens een goede toegangsweg tot het gepro jecteerde villaterrein in de Look wox'den verki'egen en zouden de te trëffèn voorzieningen tevens dienstbaar kunnen worden ge maakt aan andere objecten in de naaste omgeving, waarbij ook wordt gedacht aan het reeds wezige kampeerterrein aan de Forthaarsweg. B. en w. zijn dan ook van mening, dat het terrein voor het beoogde doel bijzonder aantrekkelijk is stellen de raad voor tot aankoop te besluiten overeenkomstig het ont- werp-besluit dat bij de stukken ter inzage ligt. De schaakclub „De Pioniers" speel de donderdagavond in haar clublo kaal, Hotel Holterman, haar eerste competitiewedstrijd voor de 3e klas se A van de T.S.B. tegen het tweede tiental van de S.C. „Hardenberg". De Holtenaren verloren deze wed strijd met 4«/s tegen 5De indivi duele uitslagen aan de borden was: F. J. Hol—J. W. Banis 1-0, H. D. GrobbenA. J. van Delden Vs-Vs, J. BroereP. v. d. Vinne 0-1, B. van BeekJ. H. de Vries 1-0, mevr. H. J. Hol-GroothoffW. van 't Hof 1-0, H. Stukker—E. G. Boeringa Vs-Vs, G. J. HoeveT. de Boer Vs-*/s, C. van GeeresteinK. W. Hoving 0-1, F. GroenewoudtH. J. Vogelenzang 0-1, H. H. J. Stukker—C. Olij 0-1. een ovex-eenkomst met de N.V. Nederlandse Gasunie te Gi'onin- gen, inzake de levering en afna me van aardgas. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan de in deze ge meenten werkzame kraamcen- tra. Voorstel tot vaststelling van de bedragen ex. art. 55ter der La ger onderwijswet 1920 over de jaren 1964 en 1965. Voorstel tot het indienen van een verzoek tot het opnemen van een atheneum in de Scho lengemeenschap. Voorstel tot wijziging van de begrotingen voor 1967: a. krediet ten behoeve van bouw 9 garageboxen b. ki-ediet ten behoeve van verkeersgeleiding hoek Dorpsstraat Larenseweg Stationsstraat. c. kredieten wegens grondkos- ten o.l. school, openbare kleuterschool in het Kolcom- plex. d. kredieten ten behoeve van de scholengemeenschap. e. krediet ten behoeve van uit breiding G.E.B. f. krediet ten behoeve van openbaar slachthuis. Rondvraag. Landelijk ruiter Jan Müller heeft op het nationaal concours hippique te Barneveld georganiseerd doorde land. rijvereniging „De Schaffelaars" met „Johny" het z.g. „Jachtspring- concours" gewonnen en eindigde bij het puiscanse springen op de zeven de plaats. Aan beide evenementen namen 52 Z-ruiters deel. Müller. die lid is van de L.R. ..Bathmen" neemt vrijdag 20 en za terdag 21 oktober met z'n paarden „Johny", „Joux Joux" en „Doeska" deel aan 'n groot nationaal hippique te Leeuwarden en op 26, 27 en 28 aan het indoorconcours in de RAI te Amsterdam. Aan het concours te Leeuwarden zal ook worden deelgenomen door Jan Jacob Ter Horst te Rijssen, oud-lid van de L.R. „Bergruiters" te Holten thans lid van de L.R. „Mar-kelo". Mensen kunnen moe worden, wer- kensmoe, gevensmoe. Elk ogenblik duikt er een nieuwe nood op, ram melen er nieuwe bussen en wordt weer een nieuwe actie ontketend. Het is misschien zo verwonderlijk dat er telkens opnieuw nog zoveel gulheid is. De honger woi'dt niet moe, de hon ger geeft geen krimp. Het spook van de honger regeei-t nog twee-derde van de wereld en laat zich (nog) niet verjagen. De anti-honger-actie is, he laas, actueler dan ooit. Alleen is het niet meer een kwestie van voedsel zenden naar hongerende gebieden; het is steeds meer een zaak van structuurhulp, hulp in de meest uit gebreide zin dus. Kunstmestzendin- gen behoren daartoe, maar ook land- bouwcursussen; irrigatiewerk, maar ook voorlichting aan moeders en toekomstige moeders. Het spook van de honger wijkt slechts tijdelijk voor scheepsladin gen voedsel, het zal voorgoed moe ten wijken voor de georganiseerde inspanninngen van de door honger getroffen of bedreigde volken en de volken die allang niet meer weten wat honger is, in een groots program ma van produktieverhoging en indus triële ontwikkeling. Het is moeilijk voor arme volken de achterstand van jax-en in te ha len, veroudei-de methoden te vervan gen, nieuwe technische middelen te hanteren. Wij moeten geduld hebben met de fouten die onvermijdelijk ge maakt worden. Misschien hebben wij zelf ook schuld aan zijn fouten. Die vi-aag is het ovei-wegen waard. En wij mogen niet aflaten te helpen, moeten die hulp zelfs belangrijk ver sterken. Het is niet alleen een kwes tie van leven pi dood, voor hen die honger hebben, maar ook een kwes tie van oorlog of vrede voor de he le wereld. Leven of dood voor de miljoenen die ondervoed en in nood zijn, ooi-log of vrede voor 'n wereld die te klein geworden is om nog plaats te bieden aan hongerende volken. Dat kan eenvoudig niet meer, en dat mag ook niet meer. Het is tegen de ..waardigheid van de mens, dat men sen leven in omstandigheden, die „niets van deze waardigheid heel la ten. Het is niet alleen de honger, het moede, de ziekte, de algehele ontluis- is ook de ellende, de uiterste ar- tering. Wij kunnen dit eenvoudig niet negeren of werkloos toezien, omdat wij het in de hand hebben er iets aan te doen. Wanneer wij machteloos lijden kunnen schenken. Maar wij stonden, zouden wij alleen ons mede- Men schrijft ons: ..Appèl voor de Vrede" in dit teken stond de Vredes- week, gehouden door de gezamenlijke kerken in Nederland. In aansluiting hierop, zal de Jonge Kerk ook dit on- derwerp behandelen, en wel op don derdag 26 oktober, ten huize van de fam. Knapen, Larenseweg 3, Holten, mocht de belangstelling zo groot zijn, wat wij hopen, dat er geen plaats is dan gaan we naar één der zaaltjes van Irene. Leren leven met de bom. wat is dat? Dat is niet aan de bom denken en leven als of de wereld niet elk ogenblik onbewoonbaar kan worden gemaakt. Maar de bom is er, de bewape ningswedloop is er, de bevolkings groei is er en de honger. Wij weten het en wij worden er door krant, radio, televisie en boek bijna dagelijks aan herinnex-d. De tijd is voorbij dat men aan het cnc eind van de wereld niet wist wat er aan de an dere kant gebeurd. Daarom is het zo van belang, dal er telkens weer met de grootste klem op deze hemeltergende situatie woi-dt gewezen van een mensheid die zoveel kracht geeft aan zijn vernietigingswa pens en zo weinig aan hel ovex'brug- gen van de kloof tussen rijk en a: Elk vredesappèl dat daarvoor de ogen opent kan iets bijdragen. Een aantal concrete gedachten: In plaats van militaire dienst, dienst nemen bij de Politietroepen van de V.N., of 2 jaar werken aan een Ontwikkelings project; Burgerdienst in eigen land. Een suggestie waar wat mee te doen is. Of denkt U hier anders over, kom dan in èlk geval, ben je het hiermee eens, reden temeer om ook deze avond te bezoeken, om er met elkaar over te discusseren. staan niet machteloos. Wij hebben de middelen om aan deze onduld bare toestand een einde te maken. Daarom klopt de anti-honger-actie opnieuw bij u aan. Kamerleden en ministers overleg gen op hoog niveau over ontwikke lingshulp. Aan ons de eenvoudige en edelmoedige daad. Planning op lange termijn en hulpverlening langs officiële kanalen is zeker nodig en zal steeds meer nodig zijn. Dit zal echter alleen mogelijk zijn als vrije welvarende volken de juiste instellingen hebben. Die juiste instelling is het aller belangrijkste. U kimt die tot uitdruk king brengen door daadwerkelijk deel te nemen aan de strijd tegen de hon ger in de anti-honger-actie. Daad- wekelijk dat wil zeggen, met de mid delen waarover u beschikt. Zeker het gaat om hongerende kinderen, om zieken, om gebreklijdende ouden van dagen, maar het gaat bovenal om de opbouw van een apparaat, dat mens onwaardige toestanden onmogelijk zal maken. Uw bijdrage van van daag redt de mensen van morgen. Geef dan ook uw steun aan de anti- honger-actie: in de bus, of op giro 100200, anti-honger-actie Den Haag. De in de loop der jaren tot een traditie geworden Raiffeisen-spaar week wordt dit jaar gehouden van 23 t m 27 oktober. Het doel van de spaarweek is het bevorderen van de spaarzin van het Nederlandse volk. Door tijdens de spaarweek het bezoek aan de bank extra aantrekkelijk te maken, wordt getracht dit doel te bereiken. Ge zien de ervaringen welke in voor gaande jaren zijn opgedaan, wordt ook in de komende Raiffeisen-spaar week een grote toeloop aan de loket ten verwacht. j Nieuwe spaarders zullen dan een spaarrekening openen, terwijl reeds- bestaande spaarders van de gelegen- heid gebruik zullen maken om iets I extra's in te leggen. Ook de jeugd zal zich tijdens de spaarweek niet onbetuigd laten. De oproep tot sparen, welke uitgaat van de Raiffeisen-spaarweek, heeft ieder jaar op grote schaal weerklank gevonden. Ook voor de komende spaarweek zijn de verwachtingen hoog gespannen. Immers, tot nu toe is 1967 een zeer goed spaarjaar geweest. Met name de afgelopen maanden geven een groter spaaroverschot te zien dan in de overeenkomstige periode van '66. Als mogelijke oorzaak hiervan kanj gev/ezen worden op de minder snelle groei van de economie, hetgeen ertoe leidt dat het publiek zich enigszins voorzichtiger opstelt ten aanzien van het aanschaffen van duurzame com- sumptiegoederen. In ieder geval kan worden gesteld, dat het publiek meer spaarbewust is geworden en het wen selijk acht een reserve achter de hand te hebben. De bereidheid om een deel van het inkomen niet te consumeren is momenteel kennelijk aanwezig en een toeneming van de besparingen is hiervan het gevolg. De stimulans om te sparen want dat wil de Raiffeisen-spaarweek zijn sluit dan ook bijzonder goed aan 1 bij de duidelijk aanwijsbare tendens tot sparen. Belangrijk hierbij is, dat de spaar-'; gelden welke aan de Raiffeisenbank- worden toevertrouwd, weer zo veel mogelijk ter plaatse worden uitgezet. Met name middenstandsbedrijven, land- en tuinbouwbedrijven en het; eigen woonbezit worden gefinan- j cierd uit de door de plaatselijke ge meenschap bijeen gebrachte spaar gelden. Op deze wijze wil de Raif feisenbank binnen de lokale sfeer ertoe bijdragen om de economische groei te bevorderen. Sparen is daar om niet alleen van individueel belang, ook het algemeen belang wordt er door gediend. Om tegemoet te komen aan de mogelijkheden en de behoeften van de spaarders biedt de Raiffeisenbank vele spaarvormen. De bank is ook ingeschakeld bij de door de overheid gepremieerde spaarvormen, zodat op dit gebied ,,van elk wat wils" wordt geboden. Een novum is de kosteloze en ren tedragende privé-rekening. Deze re kening biedt de mogelijkheid om voor hen die in loondienst zijn en hun salaris giraal krijgen uitbetaald, hun ontvangsten (salaris) en uitgaven over de bank te laten lopen, zonder dat daarvoor kosten in rekening wor den gebracht. Over het saldo wordt tot maximaal f 2500,- een rente van i 3VtV« vergoed. Door hiervan gebruik te maken, is het mogelijk met het salaris geld te verdienen. Naast het bevorderen van de spaar zin van het Nederlandse volk beoogt men met- de Raiffeisen-spaarweek ook de nagedachtenis in ere te houden van de man aan wie de Raiffeisen bank haar naam ontleent: F. W. Raif- feisen (1818-1881). Raiffeisen is de grondlegger ge weest van de op samenwerking ge baseerde spa».- en kredietstellingen ten behoeve van de gehele gemeen schap. Volgend jaar zal ter gelegen heid van de 150ste geboortedag van Raffeisen bijzondere aandacht worden besteed aan zijn persoon en de idee- en, welke door hem zijn ontwikkeld. Dat de ideeën van Raiffeisen nog steeds betekenis hebben voor de prak tijk blijkt onder meer uit het feit. dat er in Nederland 1400 vestigingen van Raiffeisenbanken zijn. Het spaar tegoed van de ruim 2 miljoen spaar ders bij deze banken bedraagt thans meer dan f 5V* miljard. Tijdens deze spaarweek ontvangt n bij onze plaatselijke KamelsenDan* bij een spaarir.leg een verrassing. De heer E. Maats, alhier, slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het propaedeutisch exa men voor civiel ingenieur. De heer G. A. Jongman, alhier, slaagde voor het LOI-examen scha kelcursus. Zaterdagavond 21 oktober zal om 8 uur in gebouw „Rehoboth" worden vertoond „De schrik van de compag nie. Jeeper Smith (Jimmy Durante) en Breezey Jones (Phil Silvers) doortas tend verkoopsteam voor Whirlaway Vacum Cleaners trachten hun wa ren te verkopen aan een werfbureau. In hun enthousiasme tekenen ze verscheidene papieren en vóór ze het weten zitten ze in het leger. De di visie waarin zij worden orj. "IJfht is een cavalerie-eenhe' :«n chaniseerd wordt, tot geen ft. zen van Kolonel Dobsonwo£"- aio. McBride). Kolonel Dobson vind het paard machtiger dan de tank, maar zijn dochter Bliss (Jane Wyman) en haar verloofde Captain Radcliff (Re- gis Toomey), die het mechanisatie- werk leidt zijn het niet met hem eens. Jeeper en Breezy, die Bliss' roman ce graag willen bevorderen, begin nen de kolonel te bewerken. Al lereerst vermomt Jeeper zich als test chauffeur voor een nieuwe tank en neemt de kolonel mee op een wilde rit. De kolonel haat tanks meer dan ooit wanneer de rit voorbij is, maar de jongens zijn niet ontmoedigd in hun pogingen. Hun devies is probe ren en nog eens proberen; hun me-' speelt het lot in hun handen en zij slagen erin de kolonel van hun zien:* wijze te overtuigen en er is een vr lijk en happy end voor aller/. Door het zindelijk maken wordt het kind trouwens juist veelvuldig ge confronteerd met de geslachtsdelen. Over de sexuele spelletjes die de kleine kinderen doen, moeten we ons niet bezorgd maken. Omdat het ech ter geen noodzaak is in de opvoeding kunt u beter voorkomen. Nooit door een verbod! Dat bewerkt slechts het stilletjes spelletjes doen met als ge volg schuldgevoelens. Tracht niews-" gierigheid te bevredigen niet door als ouders met kinderen in bad te gaan, maar confronteer ze liever met leef tijdgenootjes. „Jalouzie" is een gevolg van een echt of een vermeend liefdesverlies. Ook bij volwassenen. Ieder kind wordt jaloers wanneer er een broertje of zusje wordt geboren. Aan te bevelen is om bij zo'n gelegenheid de andere kinderen een cadeautje te geven. Ooi is het raadzaam dat ouders hun we derzijdse liefde tot elkaar niet t» opvalend tonen. Dat verwekt jaloi zie, omdat vader en moeder ee twee-eenheid is en het kind is allee, „Gewetensvorming" is het lore van goed en kwaad, van geboden verboden. Tegenwoordig zijn v leranter geworden t.a.v. het echter vergeten wij, dat het tó óm geboden en verboden vraa-e het kind moet leren. De b!e Hen Het is dinsdag 17 oktober j.l. in het hevormd dienstgebouw 'Irene' een interessante avond geworden, die gehouden werd in het kader van de Gezinsweek 1967. Het thema voor de Gezinsweek luidde „Het jonge gezin". Op originele wijze heeft de kerkeraad van de herv- gemeente de jonge gezinnen hierbij betrokken, liet medewerking van de schoolhoofden en de betrokken leerkrachten van alle lagere scholen werden er door de leerlingen van de klassen 1 en 2 gekleurde teke ningen gemaakt. Deze tekeningen werden tentoongesteld op dinsdag IToktober in 'Irene' en konden door iedereen van 7.15 tot 8 uur worden bekeken- Na een eerste koffiepauze opende de heer Schellevis de avond met het laten zingen van psalm 105 vers 1 en 5 en ging voor in gebed.Nadat hij Psalm 78 vers 1 tot 7 had ge lezen heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder gold dat de spreekster van deze avond, mevr. H. Perelaer-Parfu- meur, leidster-psychologe van het TlVO-bureau voor school- en be roepskeuze te Enschede, die daarna liet woord kreeg. Zij sprak over het onderwerp „De emotionele ontwik keling van het kind, mede in ver band met de veranderende maat schappij". „Emoties"', zo begon mevr. Pere- laer haar referaat, „kunnen wij onze kinderen niet besparen. Wij kunnen ons met hen mee-verheu- gen, mee-leven of mee-verdrieten, maar het kind moet zelf de weg gaan- Een weg, die wij vroeger ook hebben moeten gaan. Vervolgens stond spreekster stil bij de volgende emoties: Angst, kinder lijke erotiek, jalouzie. gewetensvor ming en schoolresultaten. „Angst" is een emotie, die niet alleen kinderen, maar ook volwasse nen kennen. Is er een oer-angst, die we a.h.w. meegekregen hebben? Te genwoordig denkt men in dit ver band aan de invloed, die een baby ondergaat wanneer hij uit de be- scherming komt in het „buiten''-le ven. Angst komt nooit door bang maken. Maar 't is er, onverklaar baar, zomaar! Wat moet je doen als het kind angstig is? Vroeger zeiden „hij moei hard worden. Tegenwoordig zeggen we liever: Ga even kijken, praat met het kind. Stel hem gerust en zeg dat het gewoon is om „angstig" te zijn. „Kinderlijke erotiek" is een andere emotie. Omdat het hem een tikje ge not geeft, is het heel normaal, dat het kind speelt met zijn eigen lichaam. wetensvorming is om het voor te leven. In dat opzicht^ volwassenen, ontstellende leu.»n Denk maar aan de leugent/0- de telefoon e.d. Het kind hzo en doet ons na! Belangrijk-»! kinderen hun gewetensvoflver wikkelen in de omgang m.akj; „Sehool-resultaten". De1®1" zowel bij kinderen als bj?°" grote emoties. Praktisch iede'^l stelt als eis: Mijn kindeion, het verder brengen als ik! ?je_ vergeten, dat onze kinderen de hersens van hun ouders Ouders overvragen hun kind komt mede omdat onze F ©rt brand is op diploma's. Davi^^ moet je hebben. Wij moet-, bedenken dat je met een T^m piertje en desnoods zonder ook gelukkig kunt worden. kind moet de weg van gaan, maar de ouders moei| van het kind gaan". Ji Aldus mevrouw Perelaer. f|f Na de tweede koffiepauze nog diverse vragen gesteld. TT eind van de avond dankte Schellevis, het onderwij spe dat bij de tekeningenactie be was geweest, de fa.Koopman de dames v. d. Broek en Voordes voor hun welwillende medewerking. Na het zingen van gezang 281: 1 en 4 ging ds Addink voor in dankgebed. Feuilleton door Tom bodewijk 30) ,,lk ben vrijgesproken, dat zult u dan ook weten". „Wegens gebrek aan bewijs, ja", zei Jeanne hard. ,,U hebt u blijkbaar veel moeite gegeven alles van me te weten te „En was dat niet terecht?" triom feerde Jeanne. ,,U zou het niet leuk vinden als die zaak weer opgerakeld werd, niet? En uw aanstaande man, wie hij dan ook zijn mag, ook niet, denk ik". I-Ian stond op. „U bent een slechte vrouw", zei ze toonloos. „Dat durf jij me te zeggen?" nu was ook Jeanne opgestaan. „In mijn eigen huis? Heb ik in de bak gezeten of jij?" „Ik ga hier weg", zei I-Ian gesmoord, „metéén". „O nee", zei Jeanne koud, „je-blijft rustig aan je werk. Want als je gaat, dan wordt ook bekend waaróm je gaat, denk daarom! Jij houdt je ge mak, ik houd mijn mond. Dan heb je nóg niet te klagen. Hier zijn de rekeningen, zuster. U zult nog wel veel te doen hebben, ik zal u niet lan ger ophouden". Jeanne zag haar wegrijden op haar brommertje. Ze zag er uit of ze geslagen was. Het was een vruchtbaar halfuur tje dacht Jeanne vergenoegd. En ze herhaalde de woorden proevend op haar tong: „Het is zo ver nog niet". HOOFDSTUK XIII Waarin een vrouw in nood haar vrienden leert kennen. Han Heersma had de grootste moei te haar aandacht bij het verkeer te houden en niet onder bus of vracht auto te raken. Laaiende haat, schrij nend verdriet, doffe wanhoop over speelden elkaar in het wilde, angst aanjagende concert in haar brein. Ze moest naar iemand toe. Ze moest met iemand spi'eken! Simon? Uit gesloten! Juist hij niet! Opeens stond haar voor ogen het beeld van Anneke de Jong, de vrouw van Pieter. Ze had haar éénmaal ont moet, maar deze vrouw, met haar meisjesfiguur en haar ontwapenende eenvoud en hartelijkheid, was haar opeens zeer na geweest. Ze dacht niet verder, ze tornde op haar brommer naar de stad en zette het vehikel neer tegen de muur. Zou Anneke thuis zijn? Zou ze alléén zijn? bedacht ze met hevige 2schrdik. Maar enkele ogenblikken later was ze in dit op zicht gerustgesteld. „Han!" zei Anneke verrast en vex- heugd. „J- opeens hier? Dat is wat zie je er uit? Is er iets?" Anneke begreep dat hier niet gepraat moest worden. Ze trok haar onvex- wachte bezoekster naar binnen, zet te haar in een makkelijke stoel en zei: „Koffie, eerst koffie. Niet?" Han knikte. Ze staarde gedachte loos voor zich uit. Even later kwam Anneke weer bin nen met de geur van koffie om zich heen. „Zo", zei ze, „met koffie gaat al- Les beter. We zullen maar niet over het weer praten. Je hebt iets. Praat maar, ik luister wel". Han zag haar aan, peilend. Haar vertrouwen in de mensen had een te grote schok gekx-egen. Maar als ook deze Anneke niet te verti-ouwen zou zijnen ze dacht aan Pieter, haar man. Pieter en Anneke een goed stel mensen, had Simon gezegd. Toen begon ze hortend en stotend haar verhaal. Hoe ze in haar jeugd in een winkel gewerkt had. Hoe daar gex-egeld geld vex-dween. De oude pa- troon en de jonge baas waren wan trouwend geworden. Toen vonden ze in haar mantelzak een paar bankbil jetten. Ze waren gemerkt. „Annekezo waar God leeft, ik wist er niets van. Ik weet nóg niet hoe ze er in kwamen. Iemand moet ze erin gestopt hebben, en nu ik dat zeg, hoor ik weer hoe ontzettend stom dat klinkt. Ik begreep ook best, dat ze het niet geloofden, dat ook de poli tie het niet geloofde ook de rechter niet Ja, ik heb in die bak gezeten, in voorarrest. Mijn moeder was ge lukkig al dood, die heeft de schande niet beleefd. Ik had een verdediger en daar heb ik mee geboft. Die zei het me ronduit: dat verweer van ze-hebben-het-ex-in-gestopt, dat snijdt geen hout. Nu moet je me zeg gen, naar eer en geweten, of je schul dig bent of niet. Ik heb het hem gezworen. Ik geloof je, zei hij en mis schien geloofde hij me toen pas want ik zei: alleen al daarom blijf ik u altijd dankbaar. U bent de eerste die me gelooft. En hij heeft zitten trekken aan die zogenaamde bewijzen en er bleef niets van over. De officier was zo hard als een spijker. De vraag was alleen maar waar dat overige geld geble ven was! Ik leefde heel bescheiden, want ik verdiende niet veel. De ver- diger zei dat de politie de zaak veel te gemakkelijk behandeld had, met een maar aangenomen had dat ik het gedaan had, niet naar andere schul digen had gezocht. En ik ben niet veroordeeld, maar ook niet onschul dig verklaard. Gebrek aan bewijs. Ik durfde niet langer daar t.e blijven, ik ben weggegaan en zo kwam ik in Zuid-Amerika terecht. Daar heb ik het geloof en vertrouwen in de men sen weer gevonden. Toen heb ik jul lie ontmoet, Sjoerd, Pieter, Simon, jou. Het leven begon weer mooi te worden. En nu, ineens staat het al lemaal weer voor me op". „Hoe komt dat dan zo ineens", vroeg Anneke. „Dat mens, dato nee, laat ik niet gaan schelden. Ik kon haar ver moorden, een paar uur geleden. Maar dat is slecht. Ze gooide het me voor de voeten. Ze vroeg, of ik het mijn aanstaande man had verteld". „Wat wist ze daarvan?" „Ik had haar verteld dat ik mis schien ging trouwen. Ze lokte het uit, heb ik later gemerkt". „Wie was die eh-dame?", vroeg Anneke, haar ogen groot van inge houden verontwaardiging. „Een bestuurslid van de vereni ging. Ach, wat doet het er toe hoe ze heet". „Misschien wel", zei Anneke, en Han zag haar aan. Nou het is ene mevrouw Kroonstui- ver". „Jeanne Kroonstuiver". „Ja, ik geloof wel dat ze zo heet. Ken je haar?" „Ze is mijn schoonzusterhaar man is mijn eigen broei-". Han sloeg de handen voor het ge zicht. „Ik had het je niet moeten vertel len", mompelde ze. Opeens lachte Anneke. „Voel je je bij de duivel te biecht? Lieve meid, vertel mij niets over Jannie. Alleen dat ze zulke pijlen op haar boog had, daar sta ik van te kijken. Maar Han, snap jij nou nog niks?" „Wat moet ik snappen?" vroeg Han dof. „Snap je dan niet waar de klepel hangt? Heeft ze je niet naar je aan staande man gevraagd?" „Nee, helemaal niet". „Vanzelf niet, anders was het mis schien in de gaten gelopen! Simon! Simon is ook haar oom! De oom van Ben tenminste. Ze wil natuui"- iijk niet dat jij met Simon trouwt!" „Waarom niet?" „Ik zeg het verkeerd. Ze wil niet dat Simon met jou trouwt, of met iemand anders! Ze is er op de een of ande re manier achter gekomen, dat Si mon niet zo'n arme proleet is als ze dacht. Hij is de suiker-oom! En dat moet hij blijven!" Han zag haar verbaasd aan. „Ik snap maar de helft van wat je bedoelt", zei ze langzaam. „Zeg Han, denk es even na. Als je nu niet bij mij geweest was, als je van haar vandaan was gekomen en je had afgevraagd wat je te doen stond, wat had je dan gedaan?" „Ik weet het niet. Misschien was ik toch wel weg gegaan, Ik weet niet waarheen. Daar kan ik niet blijven, niet met dat mens, dat me chanteert! dat me naar haar hand zal zetten alle jaren door, en dat ik haat ja, het is verkeerd, maar ik haat haar". „Het is een stakker,zei Anneke, „met al haar geld, haar slimmigheid en haar status, 't Is gewoon een mest kever en dat zal ze altijd blijven. Haar vader heeft het in de mest ver diend en daar schaamde hij zich niet voor. Het is ook niets om je over te schamen. Menige geachte zaken man verdient het op mindere manier. Maar zij wil de grote dame spelen, zij probeert over alles en iedereen ie heersen. Op Pieter en mij heeft ze geen vat, omdat wij er glad maling aan hebben. Daarom zijn we bepaald niet dik met elkaar. Ben is in z'n hart geen kwaaie vent, maar op een of andere manier zit hij onder de pantoffel. Misschien weet ze wat van hem, wie zal 't zeggen? Ze heeft zich lelijk verkeken op Simon. En nu zou jij daarvan gaan profiteren? Dat nooit. Ze zal jou wegwerken, ze zal met list en geweld proberen Simon weer in handen te krijgen. Dat is de erfenis veilig". Han zat haar met grote ogen aan te staren. Die Anneke! Zo'n simpel, eenvoudig vrouwtje, maar wat had ze de situatie meteen dóór! Het was of haar de schellen van de ogen vie len. Natuurlijk, dat was het spel van Jeanne Kroonstuiver geweest! En op eens leek het allemaal zo erg niet meer. „En jij", zei Anneke met een on deugende glans in haar ogen, „jij was natuurlijk hardstikke edel ge weest, en misschien met stille trom vertrokken, en Simon een afscheids brief van het-kan-niets-worden-tussen -ons o ja, tot zo iets ben je in staal, jij! (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 3