Gorch Fock uniek zeilschip Dampo DE WOONGELEGENHEID VAN ONZE DUIVEN Suiker-oom Goed.. achterlicht ziet u wel! HET DEVIES: GEZONDE DUIVEN «ËéS VOOR DE KINDEREN De eenzame koekoek HET PAARD IN DE LANDBOUW VOOR DE BOER Blauw Wit II inct dubbele cijlei- gek] op l Belangstelling voor schaakclub groeit Goede resultaten luchtbukssehutters Holten minuut in laatste op winst Tekeningen en grafiek van Jan Jans Grote belangstelling voor La Première-Holten Opstelling Holten I rit motorclub Fraaie successen Bergruiters Vrijdag 13 oktober 1967 Bij de opleiding van een man behoort nog altijd de har de leertijd op een zeilschip. Dat geldt zeker niet in de laatste plaats ook voor de ka- detten van de Duitse Marine. Er is nauwelijks iemand, die na drie maanden op de Gorch Fock te hebben gevaren niet toegeeft dat deze periode tot de onvergetelijke belevenissen behoort. Zes en twintig bui- rond 100 toekomstige officieren en onderofficieren aan boord, heeft de Gorch Fock sinds haar indieststelling in 1958 ge maakt. De beide laatste reizen dit jaar voerden de jeugdige bemanning als graag geziene gasten naar Zuid-Amerïka, resp. Frankrijk en Noorwegen. In de herfst gaat men weer op grote vaart. Onze foto toont de Gorch Fork op weg naar de Manhatten-pier in de haven van New York. Ergens in Dim-Dam staat een mooi hais en in dat huis is natuur lijk een huiskamer. Aan de muur van die huiskamer hankt een koekoeksklok en in die klok woont natuurlijk een koekoek! Jullie weten we Iwat een koekoek, die in 'n koekoeksklok woont, moet doen, Als het één uur is, komt hij uit zijn huisje en roept één keer „KOEKOEK"! Als het twaalf uur is, moet hij dat twaalf keer doen. Moet je je even indenken: twaalf keer „KOEKOEK" roepen! Daar wordt je wel flink moe van. Maar een koekoek uit een koe koeksklok geeft daar niets om. Maar er is iets anders waar een koekoek uit Dim-Dam wél om gaf! Hij vond het namelijk helemaal niet leuk om altijd alleen in dat hoekje te zitten en nooit eens de kans te hebben om met iemand te praten. denken, maar ze riep nog heel vlug terug: „Mijn moeder zegt, dat ik nooit bij vreemden op bezoek mag gaan"... De koekoek riep nu van achter zijn deurtje: „Vertel het je moeder maar; dan mag je best" Maar erg zeker was hij er toch niet van. In afwachting wreef hij zich toch al maar in zijn pootjes. Fijn, ein delijk kreeg hij bezoek. Eindelijk kon hij eens met iemand praten. Nieuws gierig keek de koekoek rond toen hij op de uren en de halve uren vóór drie uur uit zijn hokje moest. Niets te zien... geen spin en geen moeder- spin... helergaal niemand. Spijtig zat hij op z'n stokje en hij voelde zich nog eenzamer dan vroe ger. Eindelijk, na lang wachten, werd het twee uur... hall' drie... drie uur Zijn hartje klopte van verwachting. Zou juffrouw spin komen? Hij wachtte en wachtte, maar er In het huis woonden alleen maar grote mensen. Ook was er geen hond of poes of kanariepiet waartegen hij eens iets kon zeggen. Neen, leuk vond hij dat helemaal niet. Op zekere dag, 's middags om twaalf uur, zag de koekoek iets vreemds. Vlak voor zijn deurtje hing een spin aan een zijden draadje. Hij was blij, dat hij juist nu 12 keer naar bui ten moest om „Koekoek" te roepen. Hij riep, tussen het roepen door: „Hallo, dag juffrouw Spin!" De spin draaide zich om, maar zag niemand. Want die koekoek ver dween telkens weer naar binnen, t „Kom je even binnen?" riep de koekoek weer tussen het roepen door. „Ja, maar, meneer koekoek, nu moet je eens luisteren... Mijn moeder zegt altijd Weg was de koekoek weer. Maar hij moest nog één keertje naar buiten. „Kom je om drie uur op theevisite?" De spin had niet veel tijd om na te kwam geen spin. Treurig zat de koe koek weer in zijn hoekje en wat hij dacht over juffrouw spin was hele maal niet zo vriendelijk. Het werd half vier, vier uur, half vijf, vijf uur en telkens keek hij rond of hij die nare spin nog eens zag. Eindelijk, vlak na zijn sprongetje van half zes, tikte iemand tegen zijn deurtje. De koekoek deed open en wie stond daar? Juffrouw spin. puf fend en hijgend als een oude trein. „Hè, hè", zuchtte ze. „Jij hebt me wat moois gedaan, meneer koekoek. En mijn moeder zei nog wel dat je zo'n keurig dier was". „Je moeder, je moeder", riep de koekoek boos. „Weet je wat mijn moeder zou zeggen: als iemand je op bezoek vraagt, moet je op tijd komen en niet uren te laat!" „Ja, maar", pruttelde de spin. „Om drie uur hing ik aan mijn draadje vlak voor je deur, maar jij sprong zó wild naar buiten, dat het draadje knapte en ik op de grond terecht kwam. Ik heb me een ongeluk gewex'kt om Naast de geschiedenis van de mens is die van het paard het meest inte ressant, zegt de Engelse schrijver Rid- geway. Het paard heeft naast de mens geleeft, was zijn vriend in de strijd om het bestaan, voerde hem ter over winning of ging mei hem ten onder bleef hem ten allen tijde trouw, ook in de grootste nood. In dit boek heeft Slob zich moeten beperken tot het eerste. Zo ergens juist is, dat de meester zich toont in de beperking, dan is dat hier. Hier worden vraagstukken belicht omtrent de huisdierwording, de ont wikkeling van het paard tot rij- en trekdier, zijn opkomst in de land bouw, alles gezien van praehistorische tijd tot heden in wereldverband. Hoefbeslag en wagenmakerskunst krijgen hun beschouwing, evenals de handel en de recreatie, ook in een betrekkelijk recent verleden. Aan de fokkerij wordt intensieve aandacht besteed, hoe deze steeds door boeren werd bedreven, meermalen sterk de invloed onderging van andere belan gen dan die van de landbouw. Wij zouden dankbaarder en gerus ter zijn indien in alle kringen de die pe waarheid werd beseft van wat de schrijver zegt ten opzichte van onze hedendaagse fokkerij ,Nog in onze tijd waarin iedere boei'enzoon, in meer dere of mindere mate, landbouwon derwijs heeft genoten, waarin ex- kostbare voorlichtingsdiensten ter be schikking van de boeren staan, waar in de redacties van landbouw- en paardenfokkerijbladen zich uitsloven om de paardenfokkende boeren voor te lichten, nog in deze tijd staat men stomverbaasd over zoveel gebrek aan inzicht bij diegenen, die zich paar denfokkers noemen. De goeden niet te na gesproken''. Het zou heel gemakkelijk zijn dit werk uitvoerig te belichten, doch daaraan hebben wij geen behoefte. Ook de goede illustraties laten we buiten beschouwing. Wij menen, dat nu het paard opnieuw in opmars is, in Noord Amexika nam het aantal paarden in de laatste tien jaar met tien miljoen toe, er velen zullen zijn. die hun kennis willen ver- diepen omtrent de edelste overwin ning van de mens. Verwacht geen roman, doch een boek gegrondvest op wetenschappelij ke basis. Het zal de blik zeer verrui men en nog meer het besef bijbren gen, dat er veel dingen zijn waarvan men nog nooit heeft gehoord. (Wouter Slob: Het paard in de land bouw. Uitg.: C. Misset NV Doetin- chem) weer een nieuwe te maken om n boven te komen". „Ja, dat verandert de zaak. Neem me niet kwalijkKom maar gauw binnen!" zei de eenzame koe koek. De spin en de koekoek vonden het erg gezellig samen en ze besloten om het hokje in de koekoeksklok eer lijk te delen. En als ze geen ruzie hebben gekregen en ma spin het goed heeft gevonden, dan wonen ze nog steeds samen in de koekoeksklok in Dim-Dam. ADVERTENTIE BIJ VERKOUDHEDEN Afschaffing registratierecht bij overdracht landbouwbedrijf aan kinderen van ouders In het wetsontwerp Belasting Toe gevoegde Waarde is een wijziging van de Registratiewet van 1917 voorge steld. Deze wijziging houdt in, dat registratierecht niet meer verschul digd is bij akte van overdracht van onroerende zaken, die behoren tot 'n landbouw-, tuinbouw-, veehouderij- of bosbouwonderneming, indien er spra ke is van overdracht van ouders aan één of meer kinderen. Momenteel is bij overdracht van onroerend goed nog een registratie recht van 5°/o van de verkoopwaarde verschuldigd. Deze heffing vindt niet plaats, indien het onroerende goed krachtens erfrecht op één of meer erven overgaat. De animo tot eigendomsoverdracht bij leven van de ouders aan het kind wordt, door deze regeling sterk ver minderd. In de landbouw speelt deze factor te meer een rol, omdat het onroerende goed bij de eigenaar-ge bruiker het voornaamste vexmogens- bestanddeel vormt. In verband met de structurele ontwikkeling in de landbouw is een bedrijfsoverdracht bij het leven van de ouders evenwel ge wenst. De fiscale belemmering - de hef fing van 5°/o registratierecht - wordt nu in het wetsontwerp opgeheven. Wanneer u ernstig het plan hebt opgevat om duiven te gaan hou den en deze te fokken en hebt besloten u aan de duivensport te wijden, dan dient u ook te zorgen voor een prima woongelegenheid voor uw gevederde vrienden. Voor de nieuwelingen onder deze liefhebbers zullen wij hier een model van een standaardwoning laten volgen. Ten eerste dient het front van het hok op het zuid-oosten te lig gen en de zijkanten en het dak van het verblijf dienen waterdicht te zijn. dus eventueel met asfaltpapier bedekt. De voorzijde wordt gesloten met gaat. Het beste kan zo'n Verblijf gebouwd worden in de tuin of op een plat. De maten voor de ruimte zijn: 2.50 meter diep, ongeveer 2 meter hoog en de breedte 2 meter of méér, al naar gelang de beschikbare ruimte. Welk een verschil, zo'n verblijf met de benauwde ongezonde hok jes, die men wel eens ziet. Het devies van de liefhebber dient te zijn „gezonde duiven". Zorg voor buitenlucht Aangezien de dieren ook in en uit het verblijf moeten kunnen, maken wij voor in het gaas een opening van ongeveer 40 x 30 centi meter, met een plankje aan de bin nen- en buitenkant voor het in- en uitvliegen. De dieren kunnen dan heer lijk van de buitenlucht genieten, iets dat zeer belangrijk is. Het kan ook voorkomen, dat u door bepaalde omstandigheden niet in staat bent uw dieren buiten te laten, bij voorbeeld wanneer er veel katten of jagers in de buurt zijn. Dan maakt u natuurlijk geen uitvlieggelegenheid in het front. Het hok blijft gesloten. De dieren moeten echter toch bui ten kunnen zitten en wij zullen dan aan de woongelegenheid een met gaas afgesloten uitbouw moeten maken, waar de dieren in de zon kunnen zitten en kunnen genieten van de fris se lucht. Over die frisse lucht gespi'oken. Er zijn veel liefhebbers, die hun dui ven op zolder houden. Overigens geen slechte gelegenheid, maar let er voox- ai op dat er voidoende frisse lucht is. Dikwijls is er op een zolder slechts een klein raam, dat tevens dienst doet als uitvlieggelegenheid. Laat men er dus vooral om denken, dat lucht en licht belangrijk zijn. Daar staat tegenover, dat de duif beslist geen vocht of tocht kan verdragen. Dus een raam open is best, maar nooit twee tegenover elkaar, waai'door tocht ont staat. De zitplaats VOOR DE zitgelegenheden maken wij geen stokken, domweg door het hok, ook geen planken langs de wand De dieren bevuilen elkaar en gaan vechten. Op zo'n plank is er dan één heer en meester. We maken zit- plankjes langs de kant, dat is het beste. Het maken van deze zitplank- jes is zeer eenvoudig. We nemen twee plankjes van twin tig centimeter lang en tien centimeter breed, die wij haaks op elkaar spij- keren als een dakje. Deze plankjes bevestigen wij precies onder elkaar tegen de zijwanden. De onderlinge af stand dient ongeveer veertig centi meter te zijn. Denkt u er wel om dat het onderste plankje minstens één meter van de grond moet blijven, dit in verband met de koude en de tocht langs de vloer. De vloei-, die het beste kan bestaan uit tegels en cement, wordt bedekt met een laag droog zand, of een ruim vijf centimeter dikke laag zaag sel. Het gehele hok wordt aan de binnenkant, wat het houtwerk betreft, met een dikke laag witkalk bedekt Aan de kalk voegen wij een scheutje cx-eoline toe, tegen het ongediex-te. Natuurlijk hebben wij hier slechts de hoofdzaken aangestipt, want de inrichting van een compleet hok komt nog iets meer kijken. Het tweede van Blauw Wit '66 heeft aan de wedstrijd tegen BCSV III in Borne weinig genoegen beleefd. Met maar liefst 12—1 gingen de blauw- witten ten onder. Bennie Smit redde eer. Reserve-doelman Schoppen- j ging bij een aantal doelpunten niet vrij uit. De pupillen speelden thuis tegen de pupillen van De Zweef tn verloren met 2-3. Richard Beldman maakte beide doelpunten. Doelman Reilink speelde ver beneden zijn normale orm en dat kostte Blauw Wit de zege. Blauw Wit cl verrichtte zeer goed ■erk door in de thuiswedstrijd Enter Vooruit cl met 3—1 te kloppen. De doelpunten werden achtereen- olgens gescoord door Johan Bolink, Berdt Podt en (leert Beldman. De Blauw Witte junioren speelden thuis tegen RV a2 en verloren met 26. Een walk-over voor de Rijsse- naren? De uitslag zou dit doen ver moeden doch dit was beslist niet het geval. De Blauw Witte jongelui waren in het veld bijna tegen hun tegenstan ders opgewassen doch doelman Stam (in opleiding) miste een aantal vol komen houdbare schoten. Volgende keer beter! Albert Jansen trof voor Blauw Wit 2x de roos. Programma zaterdag 14 october: Excelsior 4Blauw Wit 2 3.45 RKSV a2—Blauw Wit al Haarlese Boys clBlauw Wit cl 2.30 Hulz. Boys dlBlauw Wit dl 10.00 De leden van de schaakclub ..De Pioniers" speelden donderdagavond in hun clublokaal, hotel Holterman een achttal partijen voor de onderlin ge clubcompetitie. De uitslag aan de borden was als volgt: mevr. H. J. Hol-GroothoffJ. Broere 1—0. H. H. J. StukkerH. D. Pinkert 0—1, C. Brands— H. Stukker 1—0. H. Stuk kerG. Westera 01. H. D. Grob- ben— F. J. Hol 1—0, E. van Beek- J. Steenbergen 10, W. Beijersi J. C. Brands C. van Geere- stein—J. van Bruggen jr. 1—0. De volgende week donderdag spe len De Pioniers hun eerste wedstrijd voor de competitie van de TSB voor de 3e klasse A thuis tegen Harden- berg 2. De oproep in de pers heeft succes gehad. Het aantal leden is ge stegen tot 20 zodat men nu het be geerde tweede tiental kan vormen. Dat het direct in de TSB zal uitko men is niet waarschijnlijk. Zestien leden van de Schietvere niging „De Eendracht" hebben dins dag en woensdag deelgenomen aan 't schietconcours, dat de Schietvereni ging Reutum" te Reutum (gemeen te Tubbergen) deze week, onder auspiciën van de Bond van Twentse Luchtbukssehutters in haar woon plaats organiseert. Twee groepen van 4 schutters kwamen uit in klas se B en twee groepen eveneens van vier personen in klasse C. De re sultaten waren zeer goed te noemen. De beste B-groep behaalde een totaal 520 punten en de beste C groep van 494 punten. Of de Holtense schutters voor een prijs in aanmerking komen wordt pas aan het einde van het con cours bekend. Dé individuele uitslagen waren als volgt: Klasse B: J. H. ten Berge (Rijssen) 128 p., J. Haan 131 p H. J. Nekkers 135 p., G. Jansen 126 p., Korpstotaal 520. Klasse B: A. Bouwhuis 122 p. H. Paalman 127 p., M. A. Bosschers 115 p., H. Gazan 104 -.. korpstotaal 468 p. Klasse C: B. J. Oplaat 115 p. D. J. Nijendijk 116 p.. A. J. Bieleman 95 p., F. J. Sluiter 98 p., korpstotaal 424 p. Klasse C: A. Schuppert 117 B. Brinkman 127 p.. J. A. Aanstoot 128 p.. J. ten Dam 122 p., korpstotaal 494 p. Afgegeven werden drie series van vijf schoten per schutter. De uitslag van de vrijdagavond in zaal Vosman gehouden schietwed strijden voor de onderlinge club competitie was als volgt: 1 .J. H. H. ten Berge (Rijssen) 133 p. 2 F Brinkman 129 p.. 3 H. Paalman l: p.. en B. Oplaat 123 p. rv ende wedstrijd zaf eg en De Zweef kan» en c blijven. De on- n vrij grote irr.' n houwers kon- c.' rste helft, ge- aantrekkelijk spel, met .loegen gelijke kansen. :-;7st e minuut wist "cneki.n- de score te -.oordeel van Holten, erp hot. dat door de k"< ;v r verkeerd werd di- rust wat meer verdediging, ont- p keer benarde i lol tense doel. Het veer tien minuten voordat linksbinnen Kok van De Zweef gelijk maakte (1-1 j. De vreugde in het Nijverdal- se kamp duurde echter maar kort, want twee minuten later nam Hol ten opnieuw de leiding door een doelpunt an Kwintenberg. uit een door Veneklaas genomen hoekschop. Holten nam hierna geen risico Holten ook danks het s getale opge den. vooral nieten van a; voor beide pl< Pas in de linksbuiten Ve openen in het met een sche Nijverdalso k beoordeeld (l-< Toen Holten terug viel in stonden er k< situaties voor duurde tot o: het meer en h; tot het einde. Vooral dank weet Holten z van de 4de kl Luctor Holten La Prem. Nijverdal Tukkers De Zweef Reutum Enter Stevo TVC MVV dha. fde de stand 2-1 enthousiast spel de top ALMELO De reeds eerder aangekondigde tentoonstelling van „Tekeningen en Grafiek van Jan Jans", die vanaf donderdag 19 oktober zal worden gehouden in het Waaggebouw, wordt vol gende week woensdagavond ge opend door wethouder G. K. Janssen. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van het Genootschap „Stad en Ambt", waarvan Jan Jans een der oprichters was. Geëxposeerd worden 70 a 80 tekeningen van Jans, waarin bewust gezocht is naar de ontwikke ling in zijn tekenwerk, vanaf het pre- cisieuse portret en boerenwoning in de twintiger jaren tot de wat zwieri ger en vlotter landschappen en stads gezichten van latere tijd, ook uit het buitenland. Er is veel werk bij, dat nog nimmer eerder te zien was, met name portretten. ie 'b' te handhaven. is: 5 3 1 1 7 16- 4 2 2 0 6 7- 4 5 2 2 1 6 11- 5 2 2 1 6 13- 9 4 2 1 1 5 4- 3 5 2 1 2 5 11-11) 4 1 2 1 4 7- 7 5 1 2 2 4 6- 9 4 1 1 2 3 7-15 4 0 2 2 2 9-15 5 0 2 3 2 5- In verband met de grote belang stelling die er bestaat voor de wed strijd La Première—Holten, zondag middag in Almelo, heeft het bestuur van de supportersvereniging besloten twee bussen te laten lopen. Het ver trek is bepaald op 13.30 uur vanaf de Smidsbelt. Holten (uit tegen La Première, Almelo): doel: Ereukink; achter: Soer. Hommes. Brands; midden Kaiser en Markvoort: voor: Van den Bos. Den Heijer. Klein Velderman, Kwintenberg en Veneklaas. VOETBALPROGRAMMA Zaterdag Holten al DES al Twenthe bl Holten bl Holten c2 Hector cl Enter V. cl Holten cl Holten d2 DES dl SVVN dl Holten dl Zondag La Première 1 Holten 1 Holten 2 Hector 2 Holten 3 Wierden 2 Holten 4 VABO 2 Holten 5 RKSV 3 3.45 uur 4.00 uur 2.30 uur 200 uur 10.00 uur 30.00 uur 2.30 uur 2.30 uur 9.15 uur 12.45 uur 11.00 uur De M.A.C. ..De Holterberg" orga niseert de volgende week zaterdag een gëzelligheidsrit waaraan kan worden deelgenomen door leden en niet-leden van de club met auto's, motoren en brommers. Binnen een gesloten circuit zullen de deelnemers opdrachten ontvangen, die hen steeds weer naar een ander punt zullen voeren dan vanwaar zij gekomen zijn. In de wijze waarop die opdrach ten gegeven en uitgevoerd worden schuilen talrijke verrassingen, die hier niet bekend gemaakt kunnen worden, maar die tot gezellige situaties aan leiding kunnen geven. Ook de bijrij ders en -rijdsters worden in deze handelingen betrokken en kunnen punten verzamelen. Op een vastge steld uur zal men zijn opdrachten vervuld moeten hebben en keren alle deelnemers naar het punt van uitgang terug om de einduitslag te vernemen. De start vindt plaats om 19.30 uur bij het clublokaal, café Vruggink, waar vanaf 19.00 uur de inschrijving wordt opengesteld. Tijdens de door de LRV „Zuidwol- de", zaterdag jl. georganiseerde sa mengestelde hippische wedstrijden, behaalde een vijftal leden van „De Bergruiters" c-nkele fraaie succes sen. De uitslagen voor de Holtena ren waren als volgt. Dressuur klasse L: le prijs H. Nij- kamp op Ramona. Dressuur klasse Z: le pr. G. Beld man op Amigo: 5e prijs T. Beldman jr. op Shanrock. Zware cross country: 4 T. Beldman jr. op Shanrock: 14 G. Beldman op Amigo 2. Lichte cross country: 4e B. J. Brouwers op Zonnegravïn en 7e H. Nijkamp op Ramona. Samengestelde wedstrijd: Zwaar: 3e prijs T. Beldman jr. op Shanrock. Feuilleton door Tom Lodewijk 29) Hij heeft getoond dat hij zich in onze kring niet thuisvoelt. Saskia zag hem laatst fietsen, met een manchester broek aan en een ouwe zeilpet op. Hij zag haar gelukkig niet. en zij deed geen moeite, vanzelf. Ilij moet zelf maar weten wat hij doet". Het klonk heel geloofwaardig, maar hij herinnerde zich. de stormachtige scène, toen Thea het nieuws hoorde, en de gans niet damesachtige woorden waarin ze het gedrag van oom Simon had gelaakt. Een ouwe bok, die nog wel een gi-oen blaadje lustte nou ja gróen! En dat mens natuurlijk blij met alles wat maar een bx-oek aan had, zo'n ouwe vrijster. En de gemene sti'eek om net te doen of hij 7,o arm was en bij de familie op de schobberdebonk te lopen. Ja, zo had de deftige mevrouw Weezenaar zich ln de salon van haar echtelijke wo ning uitgelaten, gelukkig tussen vier muren, gelukkig slechts tegenover haar echtgenoot. Hij stond op. „Misschien krijgen we nog een on- dertrouwkaart", zei hij schamper. „Het is zo ver nog niet", zei Jean ne opeens. Herman zag zijn schoonzuster aan. Er was iets in de klank van haar stem. dat hem onthutste. „Het is zo ver nog niet", herhaal de Jeanne. „Let op mijn woorden". En er over pijnzend, wat deze kryp- tische uitspraak wel mocht beteke nen. reed Herman Weezenaar naar huis. Er waren maar weinig mensen die Jeanne Kroonstuiver geboren Kro! meenden te kennen, er was niemand die haar werkelijk kende, behalve wijlen haar vader Douwe Krol, die over het karakter van zijn dochter geen illusies had. Jeanne Kroonstuiver was een heers zuchtige vrouw. Grote gaven van hool'd en hart zouden haar nooit een vooraanstaande plaats bezorgen maar er waren anderen wegen. Wanneer het er haar om ging, een doel te bereiken, deinde ze voor niets terug. Ze ging ervan uit dat ieder zijn prijs had en dat ieder mens iets te verbergen had. Kon je de prijs betalen, of kende je het geheim, dat kon je zulke mensen naar je pijpen laten dansen. Toen ze er achter kwa men dat Ben méér dan gewone be langstelling koesterende voor een be- 'paalde jonge weduwe, zweeg ze, maar verzamelde bewijzen. Achter eenvolgens maakte ze deze dame de grond zo heet onder de voeten, dat ze geen andere weg zag dan ergens naar verre gewesten te verhuizen, ter wijl ze Ben voortaan onder haar duim had. „Je lijkt wel een detektief', had Ben eens uitgeroepen. „Dat moet wel met zoveel schobbers om me heen", had ze scherp geantwoord, zichzelf van dat gezelschap uitzonderend, Jeanne was blij dat ze niet toege geven had aan haar eerste opwelling van drift. „Het is nog niet zo ver", had ze slechts gezegd, want als een flits was haar door de gedachten geschoten, dat ze een wapen in han den in handen had! Hoe goed was het toch. dat zij maar niet alles voor zoete koek opnam, wat de mensen zeiden. Dat ze maar niet geloofd had, dat mevrouw De Witt van Marken van deftige kom af was, maar na naarstig speuren ex- achter was gekomen, dat haar vader 'n arme postklerk was. Eenmaal toen mevrouw De Wilt haar erg uit de hoogte behandeld had, had ze ge zwegen, maar later het gesprek onop vallend op de posterijen gebracht. „Ach", had ze terloops gezegd, „Maar dar bent u natuurlijk niet zo bekend mee, nietwaar mevrouw?" Mevrouw De Witt had op d'r lippen gebeten en niet niets gezegd. Voox-taan had Jean ne „geen kind" aan mevrouw De Witt En zo was het: vaker gegaan. Die kerels in het bestuur van het kraamcentvu rhwaren allemaal gan zen. Als zo'n griet kwam solliciteren, namen ze haar aan op haar diplo ma's en haar eerlijke gezicht. Zij, Jeanne Kroonstuiver groef dieper. Ook toen het ging om de benoe ming van een besturende zuster voor het kraamcentrum, waarnaar Hanna I-Ieersma gesolliciteex-d had. Waar om was die indertijd zo hals over kop naar Zuid-Amerika vertrokken? De gedachte liet Jeanne geen rust en toen ze het antwoord gevonden had, lieten haar lippen niets los. Je kon nooit weten! Vandaag of morgen kreeg die zuster het in haar hoofd een hoge toon aan te slaan, en dan zou niemand van het bestuur er iets van snappen, hoe mevrouw Kroon stuiver er in slaagde van zo'n leeu win een lammetje te maken dat at uit haar hand. Macht over mensen! Ze zien verbleken als ze merkten dat hun geheim, hun geheim niet meer was. Er was een lelijk woord voor zo'n handelwijze, namelijk chanta ge, en dat wist Jeanne heel goed. maar in haar geval was het wat anders. Zij gebruikte haar macht alleen ten goede van de samenleving waarover zij zich als hoedster be schouwde. Grimmig lachend liep ze op en neer door haar kamer, ijsberend als een man, en dan was er stox-m op til. Zij had het bij Simon Kolberg ver korven, dat wist ze. Nu, ze zou hem vex-der de pret zodanig bedex-ven, dat hij straks misschien blij zou zijn als ze weer vriendelijk tegen hem was. Straksen dan was alles nog niet vei-loren. Ze wist van Ben's finan ciële moeilijkheden, ze wist dat de plannen van haar zoon geld kostten. Ze gaf de strijd niet op. Dan de handschoenen maar uit! Er volgden dagen waarin de gan gen van Jeanne Kroonstuiver moeilijk naspeurbaar waren, maar toen had ze ook volkomen zekex'heid. Simon Kolberg en zuster Han Heersma wa ren het eens! Herman had gelijk ge had. En vóór er iets onherstelbaars gebeurd was, zou zij Jeanne Kroon stuiver, ingrijpen. De genheid werd haar op een presenteerblaadje thuis gebracht, toen zuster Heeroma haar kwam bezoeken met een paar reke ningen, die door de penningmeester gesigneerd moeten worden. Dat was was (tijdelijk) mevrouw Kroonstui ver, want de bedaagde functionaris lag met een galsteen in het zieken huis. Jeanne was al zo vriendelijk haar bezoekster binnen te nodigen, schonk koffie en informeerde naar de gang van zaken. Han's instinc tief wantrouwen tegenover het ba zige bestuurslid minderde een beetje. Zo thuis viel ze blijkbaar toch wel mee. „Nu, u hebt hier nog wel wat ja ren voor de boeg, en in die tijd kan er van alles gebeuren zei Jean ne en het klonk meer als een vraag dan als een opmerking. Han aarzelde. Nog heel wat jaren! Daar zag het niet naar uit. Was net maar niet beter, dat ze het bestuur een tip gaf dat het wel eens niet zo heel lang meer duren kon? Een op volgster was niet zo makkelijk te vin den. Nu bood zich de gelegenheid aan. Het hoefde niet officieel. Ze kon voorbereiden. En die kon dan wel zien in hoeverre ze meende, alvast stap pen te moeten ondernemen. „Het is nog niet zo zeker, of ik nog zo lang blijf, mevrouw", zei ze met een haar overigens vreemde ver legenheid. „Hoezo? Gaat u sollicitei-en? Hebt u soms gesolliciteerd?" „Nee, dat niet. Maar ehmis schien schei ik er helemaal mee uit.". „Nu, daar kijk ik van op", zei Jeanne. Ze verkneukelde zich, het ge sprek ging de goede kant op, en het mens liep als een muis in de val! „Waar moet u dan van leven? En uw pensioen? Of eh", met een vertrou welijk lachje. ,,U hebt toch geen an dere plannen? Han knikte. „U hoeft me niets te vertellen", zei Jeanne met net dat tikje gekrent- heid dat het hem moest doen, „ik wil niet proberen in geheimen te drin gen. „O, maar het is geen geheim", zei Han geschrokken, „alleen het is nog niet ei: publiek". „Publiek? Maar zuster", en ze zet te grote ogen van verbazing op. „het lijkt wel het lijkt wel of u van plan bent te gaan trouwen!" „Zo is het ook", en opeens straal de Han's gezicht. Jeanne zag het. Geen wonder, dacht ze verbeten, een rijke kerel aan de haak slaan, lui lekker leven van ónze centen! Nu verstandig zijn Niet vragen met wie. Was niet nodig. Beter zelfs van niet. Ze moest geen enkele argwaan krijgen. „Zo", zei Jeanne, „van harte dan. Uw aanstaande man moet wel veel vertrouwen in u hebben, dat hij zo'n stap waagt". Han proefde direct de verkilling in de atmosfeer en begreep, dat ze zich met één stap op drijfzand had gewaagd. ,,U bedoelt?" vroeg ze zacht. „U hebt hem natuurlijk alles ver teld?" „Wat zou ik hem moeten vertellen?" „Waarom u indertijd zo hals over- kop naar Zuid-Amerika bent vertrok ken bijvoorbeeld." Ziezo, nu waren de wapens uit de schede. Jeanne zat als een rechter in haai stoei en genoot van de plot selinge verslagenheid van de vrouw tegenover haar. Han probeerde iets te zeggen, maar haar keel was als dichtgeschroefd. „Een vrouw die in de bajes geze ten heeft", zei Jeanne hard. Han slikte. „Als u dat wist, waarom hebt u me dan geaccepteerd? „Om u een kans te geven. Ik wou niet handelen naar dat spreekwoord: wie eens steelt is altijd een dief. U kreeg de kans iets goed te maken aan de maatschappij, door de aard van uw werk. Maar wat u nu gaat doen, is heel iets anders!" (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 3