Groeiende werkloosheid onderstreept urgentie Tweede Kamer wil deze woonvorm uitbannen Suiker-oom Raad voor de Arbeidsmarkt? A.N.W.B. boekte dezer dagen miljoenste lid DRAADOMROEPNET WORDT OPGEHEVEN Matige wedstrijd maar Holten I bleef ongeslagen Thuisclub miste half dozijn pracht kansen Opzegtermijn één jaar Wieidraayer wil overzicht Twentse Textiel Goed voor de Huid het gehele jaar door Cursus EHBO Geslaagd Aantal abonnees ontving bericht Prachtige opbrengst wedstrijd kop en schotel- Treklust van de woonwagens was een soort weerbericht Flinke deelname oriënteririgsrit „De Holterberg" Spit, Spierpijn Opstelling Holten I BLAUW WIT-SPORTCL. DENEKAMP 2-3 Zaterdag 7 oktober 1967 2 NIJVERDAL, Het overlegor gaan van de drie vakcentrales streeft naar een orgaan dat meer inzicht waarborgt in de problemen rondom de werkgelegenheid. Een soort centrum dat terstond bij de hand is zodra zich noodsituaties voordoen en tevens een coördinerend instituut dat alles op dit terrein tot zich trekt en daaruit overzichtelijk conclusies samenstelt, die als wor- kingpaper kunnen dienen om de stij gende werkloosheid een halt toe te roepen en ook preventief van de grootste betekenis moet worden ge acht. Het ontbreken van een dergelijke Institutionele opzet van het arbeids marktbeleid zoals de vakcentrales dit noemen, is een lacune waarin zo snel mogelijk moet worden voorzien, Als orgaan is een dergelijk instituut naar onze mening niet meer te mis sen. Er gaat thans veel te veel tijd en energie verloren door het simpe le feit dat systematische gegevens ontbreken en dat er voor er een nige conclusie te trekken valt veel te veel kostbare tijd verloren is ge gaan. N.V.V., N.K.V. en C.N.V. denken aan een orgaan, dat het werk van de al bestaande lichamen op natio naal, regionaal en bedrijfstakterrein zo efficiënt mogelijk en in onderling verband kan doen verlopen en dat eventueel aanwezige hiaten opheft. Kamerlid W1ELDRAAYER Volgens het overlegorgaan zou de raad moeten bestaan uit vertegen woordigers van werkgevers, werk nemers en ministers. Het zou niet uitgesloten moeten zijn, dat een „re geringscommissaris voor arbeids marktpolitiek" als voorzitter op treedt. De drie vakcentrales noemen het huidige, samenspel van bemoeiingen en de mogelijkheden tot ingrijpen en inspraak van het bedrijfsleven niet bevredigend. Het overlegorgaan heeft daarom gezocht naar een me thode, die hetgeen al i-s opgebouwd althans voorlopig zoveel moge lijk intact laat en die te zijner tijd goed kan worden ingepast in de door de Sociaal Economische Raad voorgestelde organisatorische opzet van de middellange termijnplanning. In de raad voor de arbeidsmarkt zoals het overlegorgaan die zich voorstelt, zullen in principe alle op de arbeidsmarkt betrekking hebben de aangelegenheden besproken moe ten kunnen worden. De beleidslijnen van de verschillende departementen ADVERTENTIE zullen op hun arbiedspolitieke conse quenties moeten worden bezien en de vertegenwoordigers van het be drijfsleven dienen een inzicht te ge ven in de bij hen heersende opvat tingen. De gevx-aagd of ongevi-aagd gegeven adviezen van de raad moe ten een zodanig karakter hebben, dat de overheid ze niet kan negeren, doch dat anderzijds het parlement zijn controlefunctie ten volle kan uit oefenen. De adviezen leggen op het bedrijfsleven een morele verplich ting. In de nota wordt tenslotte gespro ken over regionale organen voor de arbeidsmai-kt, die bestaan uit des kundigen uit de kring van de pro vinciale en gemeentelijke overheden en uit werkgevers- en werknemers- ox-ganisaties. Deze regionale organen kunnen in hun gebied zorgen voor coördinatie en prioriteitsstelling en ze kunnen binnen het kader van het nationale beleid adviezen van regio nale strekking uitbrengen. Wanneer we de kwestie alleen nog maar regionaal stellen dan springt de noodzaak van genoemd orgaan reeds zeer duidelijk in het oog. In ons eigen Twentse textieldistrict staan ongeveer 700 werkloze textiel arbeiders ingeschreven. Eén van de textielondernemingen in de buurt, namelijk Stoomspinnerij Twenthe, heeft dezer dagen gevraagd en toe stemming gekregen van het Rijksar beidsbureau om buitenlandse arbei ders aan te trekken voor een aantal vacatures dat in geen verhouding staat tot het grote aantal werkloze textielarbeiders in Twente. Geen wonder dat een diligent kamerlid als de heer Wieldraaijer (Arb.) wiens naam in onze omgeving een heel be kende en vertrouwde klank heeft, deze gang van zaken wel eens aan een nadere bespreking wilde onder werpen. Men kan er respect voor hebben dat dit onbevooroordeeld ter sprake gebracht is. De heer Wiel draaijer heeft, tezamen met zijn fractiegenoot drs. G. M. Nederhorst, minister Roolvink van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd wat hij denkt over het aantrekken van Turkse gastarbeiders door de Stoomspinne rij Twenthe, terwijl nog honderden Twentse textielarbeiders werkloos zijn. Zij vragen minister Roolvink of voldoende onderzocht is of voor de vacante functies Nederlandse werk nemers beschikbaar zijn. De vra genstellers willen graag een over zicht van de aantallen werkzoeken de textielarbeiders, die nog op arbeidsbureaus van Enschede, Hen gelo, Almelo, Oldenzaal en Winters wijk staan ingeschreven met vermel ding van de functies, waarin werkzaam zijn geweest, de leeftijds groepen en de duur van inschrij ving. Ook vragen zij of het waar is, dat de personeelsbezetting van de arbeidsbureaus onvoldoende is om de individuele bemiddeling voldoen de tot zijn recht te laten komen. Tenslotte vragen de heren Wiel draaijer en Nederhorst of er vol doende financiële faciliteiten zijn voor her- en omscholing. En of daarvan door de textielfabrieken voldoende gebruik gemaakt wordt. In een nadere toelichting hebben adressanten gezegd begrip te heb ben voor de noodsituatie waarin de directie van de Stoomspinnerij Twenthe zich bevindt en dat zij in het uiterste geval akkoord gaan met het aantrekken van buitenlandse ar beiders, maar dat de zorg voor het eigen werknemersbestand toch al tijd primair is en een duidelijke toe lichting op de stand van zaken rechtvaardigt; dit kan algemeen met instemming worden aanvaard. Het blijkt uit verschillende dingen dat de benadering van de problema tiek die de werkgelegenheid van- daag-de-dag schept, geheel en al on- De plaatselijke afdeling van EHBO-vereniging zal ook dit jaar weer starten met een beginnerscur sus voor het eenheidsdiploma EHBO. Zij wordt elke dinsdagavond gehou den in het wijkgebouw van het Groe ne Kruis onder leiding van dokter J. F. Sijtsema. Op dinsdag 10 oktober 's avonds 8 uur zal in zaal Vosman een propa- ganda-avorid worden gehouden waar bij enige films zullen worden ver toond. De toegang voor 17-jarigen en ouderen is vrij. Verder zullen alle in lichtingen worden verstrekt. De heer H. Petter te Holten slaag de te Utrecht voor het doctoraal exa men tandheelkunde, eerste gedeelte. De Koninklijke Nederlandsche Toe ristenbond ANWB heeft dezer dagen zijn miljoenste lid geboekt. Aange zien de Toeristenbond zijn leden werft op diverse plaatsen bijkan toren, wegenwachtstations e.d. en bij diverse functionarissen wegen wachten, propagandisten etc. wel mondeling, telefonische als schrif telijk kan onmogelijk worden vast gesteld wie 't miljoenste lid is. Daar bij komt dat periodiek ook leden be danken. Het inboeken van nieuwe leden ge schiedt pverigens met een het laatste jaar gemiddelde freqen- tie van drie leden per twee minuten (werktijk). De ANWB is van me ning, dat noch door het lot, noch op welke andere kunstmatige wijze ook een van de nieuwe leden als mil joenste lid moet worden aagewezen. Ter gelegenheid van het bereiken van het miljoenstelid zal de ANWB voor het Nederlandse volk en met name voor de weggebruikers lefooncellen voor openbaar gebruik plaatsen op ca. 40 daarvoor het meest in aanmerking komende parkeer plaatsen langs de autosnelwegen. Tevens geeft de Bond een donatie van 50.000 gulden aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland als bijdrage van de re cente aankoop van het Deelerwoud. Ingevolge een reeds in 1964 door de regering genomen besluit tot geleide lijke beëindiging van de exploitatie van het landelijke draadomroepnet, zal per 1 oktober 1968 worden over gegaan tot liquidatie van een aantal netten. Bij deze fase zijn 13.846 abonnees, d.i. 4 8/o van het huidige aantal aan sluitingen, verspreid over het gehele land, betrokken. Voor het telefoondistrict Hengelo zal de opheffing betrekking hebben op 392 abonnees, in de volgende netten: Borne, Bredevoort, Eibergen, Hellen- doorn, Holten en Vriezenveen. Deze abonnees hebben, op grond van de bepaling dat een opzegtermijn van een jaar in acht moet worden ge nomen, dezer dagen bericht van de liquidatie ontvangen. Deze laatste gift uit het in 1958 bestaan van de ANWB gevormde P.F. Zimmermanf'onds. Uit dit fonds ku: en bepaalde schenkingen wor den gedaan aan instellingen op het gebied van natuur- en stedeschoon, recreatie enz. wanneer daarmede de ANWB bijzonder sympathieke doel einden worden nagestreefd. Uit de ervaringen op de wegen wachtstations is de ANWB geble ken, dat automobilisten tijdens hun reis vrij frequent behoefte hebben aan telefonische verbindingen. Wel iswaar wordt i deze behoefte langs de autosnelwegen voor een deel voor zien door de telefoons, die aanwezig zijn in de benzinestations, de wegres taurants en de wegenwachtstations, doch al deze voorzieningen liggen veelal op zo grote onderlingen afstan den, dat zij beslist niet kunnen vol doen aan de potentiële behoefte. Daat de ANWB al sinds jaren het grote belang van meer communica tiemogelijkheden langd de weg on derkent en propageert, heeft de Bond gemeend de gemeenschap, en de weg gebruikers in het bijzonder, geen gro tere diensten te kunnen bewijzen dan thans ter gelegenheid van het be reiken van het miljoenste lid voor hen deze mogelijkheden te vergroten. Het betreft binnenkort te plaatsen telefooncellen, waarvan 't aantal bin nen 2 a 3 jaar zal worden uitgebréid tot de geplande veertig. Het ligt in de bedoeling van de ANWB de eerste telefooncel te installeren op een par keerplaats aan de nieuwe Zuiderzee- autoweg bij Nijkerk, die ver van al le bebouwing verwijderd ligt. De cellen zullen in nauwe samen werking met de PTT worden ge plaatst, doch duidelijk herkenbaar zijn als ANWB-object. Zij zullen worden voorzien van de nieuwe PTT-dubbeltjesautomaat, zo dat men in het gehele land ieder een telefonisch kan bereiken. Voor de aanleg van een eerste serie van deze telefooncellen heeft de AN WB een bedrag van 100.000 gulden uitgetrokken. Zolang de autosnelwegen nog niet van praatpalen zijn voorzien, zullen deze telefooncellen daarvoor een be perkte vervanging kunnen vormen, aangezien men uiteraard ook bij on geval op pech via deze telefoons de nodige hulp kan inroepen. Wanneer het praatpalenprobleem eenmaal is opgelost moen de telefooncellen wor den beschouwd als een voorziening voor algemene communicatie-doel einden los van een praatpalennet, dat alléén zal dienen voor alame- ringsdoeleinden. volkomen is. Dat adressanten de vinger gelegd hebben op de zere plek lijkt ons een zaak te zijn die allerwege aandacht verdient. Voor kómen is beter dan genezen zegt het spreekwoord. Zo is het ook op dit terrein en als zodanig kan elke poging die een snelle aanpak en een objectieve benadering van alle kan ten wil concentreren worden toege juicht. Zou ergens traagheid en ge mis aan visie zich wreken, dan is het zeker op dit terrein. We hebben uit de praktijk kunnen zien hoe fa taal het leidelijk afwachten kan zijn, die kant moet het beslist niet op. Het is goed dat de heer Wieldraaijer we hadden van hem niet anders verwacht op dit terrein diligent is en met nadruk de regering op de ze ernstige feiten wijst. In de, tjjdens het afgelopen week end, gehouden bestuursvergadering van de supportersvereniging van ac voetbalvereniging „Holten" heett mevr. G. den HeQer-Schuurman, die de damessupporters vertegenwoor digt, de netto-opbrengst afgedragen aan de gehouden kop- en schotel actie, die door haar en onder haar leiding door de dames werd gevoerd. Deze bedroeg f 525,De dames heb ben maar liefst 864 koppen en scho tels in het dorp en omgeving aan de man gebracht. In deze vergadering werd verder het besluit genomen om tijdens de eerstvolgende thuiswedstrijd van Hol ten I op 8 oktober tegen „De Zweef" een vex-loting te organise ren ten bate van de supporterskas, terwijl men op zaterdag 4 november een koekvcrkoop-actie wil houden om de kas te versterken. NIJVERDAL Het staat er voor de woonwagenbewo ners in ons land niet zo heel best bij. De Tweede Kamer is minister Klompé nagenoeg geheel gevolgd in haar op- Een heel wat kwieker Holten, dan de vorige week tegen Reutum, speel de zondagmiddag in Harbrinkhoek bij Almelo met 2-2 gelijk tegen MVV '29. Het was, vooral voor de rust, een wedstrijd waarin het spel snel op en neer ging. Reeds in de 6e minuut wist Nijen- huis uit een mooie pass van rechts buiten Veneklaas zijn club de leiding te geven (0-1), maar de vreugde bij de grote en enthousiaste supporters- schare was slechts van heel korte duur want binnen de minuut scoorde de thuisclub door de voet van Ten Broeke de gelijkmaker, toen doelman Breukink bij een hard schot de bal slechts met open handen uit het doel kon wegslaan. Hij kwam echter voor De M.A.C. „De Holterberg" orga niseerde zondagmiddag een oriënte- ringsrit over 55 km. voor auto's, mo toren en brommers. Er namen 52 auto's en 2 brommers aan deel. Dc tocht ging vanaf café „De Waag", waar vanaf 2 uur gestart werd, over Okkenbroek, Vrieswijk, Avelo, Wc- sepe, Heeten, Lettele, Bathmen en Loo, weer naar Holten terug waar de finish was in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Hier heerste na afloop een gezellige druk te in afwachting van de uitslag. Door garage Schuppert was voor deze rit 100 liter benzine voor prijzen beschik baar gesteld, die met 50, 30 en 20 li ter werden toegekend aan de drie beste rijders. De tocht die uitgezet was door de heren D. Jansen, D. Schooien en J. Wansink, was keurig verzorgd. Na afloop reikte de voorzitter van de motorclub, de heer H. W. Goor- man, met een toepasselijk woord de prijzen uit, die verder bestonden uit bekers, lauwertakken en medailles Eerste prijswinnaar werd de heer Dick Muller, die de 50 liter benzine beschikbaar stelde aan de deelnemer met het hoogste aantal strafpunten. Zo kwam de heer A. Brinkman, die 106 strafpunten had, nog het beste weg deze middag. De volledige uitslag was, auto's: I. D. J, Muller, Holten, 4 str.p.; 2. H. W. Klein Braskamp, Geesteren, 5 st.p.; 3. A. J. Bettink, Lochem 6 st.p.; 4. M. J. Moser, Deventer 6 st.p.; 5. T. Bijma, Holten, 6 st.p.; 6. G. J. Ste vens, Holten 8 str.p.; 7. E. J. Hen driks, Hellendoorn 9 str.p.; 3. G. C. Slot, Deventer 18 str.p.; 9. J. H. Voortman, Rijssen 34 str.p.; 10. G. 'Gerritsma, Holten 34 str.p. Brommers: 1. W. Addink, Holten, 75 str.p. de voeten van de tegenpartij terecht, die toen de opgelegde kans benutte (1-1). De druk op het Holtense doel werd sterker, maar twintig minuten later wisten de Holtenaren zich daar aan te ontworstelen en togen zi; ten aanval. In de 27e minuut verraste een vliegend schot van Soer van vrij grote afstand de MVV-doelman en Holten had weer de leidnig (1-2). Zes minuten later kwam een hoog schot op de deklat van het doel der thuis club terecht, maar de bal rolde over het net. Vlak voor de rust bracht Ten Broeke de partijen op gelijke voet door een hoge voorzet van de links buiten Steinvoort net langs de binnen kant van de paal in het Holtense doel te koppen (2-2). Er volgde nog een spannend moment toen de rechtsbin nen van MVV was doorgebroken en Soer met een snelle ren en een fikse slyding nog juist redding kon bren gen. Na de rust werd de strijd weer in een snel tempo hervat, waarbij beide doelen beurtelings in gevaar kwamen. Maar van lieverlede zakte het spel peil en werd er soms enorm geknoeid. Slecht plaatsen en slecht wegwerken van de bal voor het doel kwamen steeds vaker voor. Hoewel de strijd nog wel spannend bleef, doordat bei de partijen een doelpunt trachten te te forceren had de wedstrijd toch ri meer het aantrekkelijk karakter van voor de pauze. De gelijke stand 2-2 gaf de krachtsverhouding der beide ploegén vrij goed weer. Met de op stelling van A. van den Bos blijkt Holten een goede winst op de rech ter wenk te hebben. De stand in de vierde klasse B ziet er als volgt uit: Luctor De Zweef Holten Enetr La Prem. Reutum Nijverdal Tukkers Stevo TVC MVV 4 2 111 10—6 4 2 115 10—8 3 1 2 0 4 5—3 4 12 14 4 12 14 4 12 14 3 1113 3 1113 3 0 2 1 2 4 0 2 2 2 7—6 7—7 6—7 3—3 5—8 7—9 5—8 ADVERTENTIE en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Holten (thuis tegen De Zweef)d. B. Breukink, a: G. Soer, H. Hom mes, G. Brands; m: W. Kaiser en G. M. Markvoort; v: A. v. d. Bos, R. d. I-Ieijer, H. F. Klein Velderman, G. Kwintenberg en J. G. Veneklaas. vatting dat de woonwagen als woonvorm taboe ver klaard zal moeten worden. De charmante minister maakte dat moet toege geven worden zich er niet helemaal met 'n Jantje-van- Leiden af. Haar verdediging was uitstekend gedokumen- teerd en zij bewees dat de treklust van de woonwagen bewoners een heel stuk ge daald is, reden waarom zij steeds op regionale woon- centra vertoeven en de woon wagen als woonvorm haar reden van bestaan heeft ver loren. Minister Klompé kondigde de in stelling van een rijksinspectie van het woonwagenbeleid aan die het woonwagenbeleid van de gemeenten moet conti-oleren en stimuleren. Met dit laatste wprdt bedoeld dat ge tracht moet worden de woonwagen bevolking zodra mogelijk aan gere gelde arbeid en huisvesting te hel pen. Enigszins aarzelend is de Ka mer met de minister meegegaan. Men kan wel zeggen dat de woon wagenbewoners de strijd verloren hebben, zij kunnen zich niet meer vrij en blij bewegen zoals voorheen, niet meer trekken waarheen ze wil len, niet meer het paard voor de wagen spannen, kortom ze zullen op den duur ingepast worden in het le venspatroon van de bevolking en na verloop van jaren zal er van een woonwagenbevolking praktisch geen sprake meer zijn. Van de kant waarvan men het misschien niet direct verwacht had, hebben de woonwagenbewoners steun gekregen en sympathie ont moet. De heer Jongeling van het G.P.V., éénling in de Tweede Ka mer, niettemin een zeer knap par lementariër waarnaar velen steeds geboeid plegen te luisteren, die de Kamer ook nog wel eens geducht de mantel veegt, nam het op voor de woonwagenbewoners althans in die zin, dat hij een standpunt verde digde waaruit bleek dat hij sympa thie had voor mensen die het simpe le leven begeren en blijkbaar in de zen de vrijheid daartoe wordt ontno men. Laten we eerlijk zijn, ergens droomt iedere in het keurslijf inge voegde plichtjager, die de mens nu eenmaal is, ervan om ook nog eens de bok van een primitieve woonwa gen te beklimmen en de wenkende verten op te zoeken. De heer Jonge ling sprak nog een beetje wrang van ons „netjes aangehax-kte land" waar blijkbaar alles en nog wat geregeld moet zijn en aan de vrijheid steeds meer de breidel wordt gelegd. Het leven van de woonwagenbe woner spreekt echt nog wel tot de verbeelding, en ergens zien velen zichzelf zitten achter het paard en op de wagen, om op deze wijze langs 's Heren wegen te gaan. Vooral wie vermoeid is van het alsmaar „maszregeln", moet zoiets wel bui tengewoon aanspreken. In onze con treien was het frequent trekken van de woonwagens altijd een soort weerbericht- en er zijn nogal wat variaties op de treklust van dit rond- x-eizende volk. „Biester weer op köms".... placht men hier wel te zeggen als de woonwagens zich ver plaatsten van hier naar ginder of andersom. In ieder geval dreigt er wel weer een stukje folklore teniet te gaan. Het debat omtrent de woonwagens en hun bewoners heeft nog weer eens geleerd, dat het stroomlijnen van de samenleving hoe kan het anders steeds verder zal gaan. j Blauw Wit 1 heeft zaterdagmiddag in de thuiswedstrijd tegen Sportclub Denekamp 1 de harde waarheid er varen van het gezegde: de wedstrijd is pas beslist als de scheidsx-echter voor de allerlaatste keer heeft geflo ten. Tot vlak voor dit signaal (4 a 5 minuten) stond BlauW Wit nog met 2-1 voor tegen de Denekampers, die alles op alles zetten om te komen tot een puntenverdeling. De gelijk maker ontstond uit een -penalty tóe gewezen omdat Henk Landeweerd in het zgn. beruchte gobied de man speelde inplaats van de bal (2-2). Blauw Wit trok in de laatste minu ten fel ten aanval en zelfs doelman Jan Heuvink kwam 6 a 7 meter uit zijn doel en was een geslagen man toen de Deneltampse midvoor zeker van 30 meter een schot loste. Heuvink deed nog een wanhopige poging om de bal te grijpen doch door de foutieve opstelling lukte dit niet. Vreugde in het kamp van de grens bewoners, vreugde die hun nooit ten deel zou zijn gevallen als de Blauw Witte-voorhoede de vele droomkan- sen had benut. De wedstrijd had in de eerste 20 minuten beslist kunnen zijn als Sinnema, Zengerink, Steg- gink en Ter Beek hadden gedaan wat Feuilleton door Tom Lodewijk 28) „Die had het lang niet altijd zo best," zei Pieter. „Ik heb hem veel wijze raad gegeven en daardoor is ie nu zo, dat jij het met hem aan durft." „Ach kerel," zei Simon, „wat zou je zelf zijn zonder je vrouw! Wat jij Anneke?" Anneke lachte „Nu ja," zei Simon, „dal was he' dan. Verder kan ik nog niks zeggen, want ik weet nog niks. Ik weet niet hoe, ik anders gedaan zou hebben, maar nu heb ik Han ontmoet en nu zie ik allerlei mogelijkheden. Maar jongens, nogmaals, praat er met geen mens over. Tegen jullie speel ik open kaart, ik moet een paar mensen heb ben met wie ik over dit alles kan praten en waar ik met Han over de vloer kan komen, als we trek heb- bau in een kop koffie." Ze zaten nog lange tijd bij elkaar en praatten over alles en nog wat, en op een gegeven moment verdwe nen Han en Anneke samen naar de keuken om nog iets lekkers klaar te maken en hadden daar beduidend lang werk over. „Ik ben blij," zei Simon, „dat jouw vrouw en Han het zo goed met el kaar afschieten." „Anneke is een reus," stelde Pieter vast. „Die van mij ook." „Twee reuzen. En wij twee kleine kereltjes allebei erg blij dat ze ons wel wilden hebben," lachte Pieter tevreden. „Nou, als mannen onder mekaar, ik feliciteer je met je keus. Han is een reuzemeid, dat zie je met één oogopslag. Sommige kerels bof fen toch maar." „Jij bijvoorbeeld." „Ongetwijfeld." „Waar hadden jullie het over?' vroeg Anneke achterdochtig terwijl ze beladen met nieuwe heerlijkheder de kamer binnenkwam. „Als je dat wist," zei Pieter, „ging je je .veel te veel verbeelden." „Wat zit je te staren," vroeg An neke, toen het paar al weer lang verdwenen was. „Ik dacht dat je er zo mee in je schik was. Zie je nu leeuwen en beren op de weg?" „Op hun weg kon dat wel eens zijn," antwoordde haar man. „Vroeg of laat komt iedereen het aan de weet en dan zit de kat in de gox-dijnen." „Stiekum laten zitten," vond Anne ke. „Ze zijn er nog niet," meende Pie ter, „maar ik denk niet dat ze zich ergens aan zullen storen. Daar zijn ze geen van beiden het type voor." ,,'t Kan alleen maar héél interes sant worden," vond Anneke. „Eerst suiker-oom, dan geen suiker-oom, dan tóch suiker-oom, maar een ander krijgt de suiker. Je zou er een boek over kunnen schrijven." ..Jawel," zei Pieter, „maar wie zou het lezen?" HOOFDSTUK XII Waarin nog meer onthullingen worden gedaan Een geheim is een geheim, zolanj. het veilig is bij één mens. Zodra méér het kennen, is 't geen geheim meer. Dat ondervond Simon Kolberg ook Wellicht waren het de voorzichtig! verkenningen rond de toekomsplan nen van 1-Ian en hemzelf, die ergens het lek hadden veroorzaakt, waardooi Herman Weezenaar, de bankman, eer paar druppels van de waarheid op ving, en terstond gealarmeerd, alle zeilen in de mast spande om er hele maal achter te komen. Twee dingen stonden weldra onom stotelijk voor hem vast. Ten eerste: oom Simon was geen arme man, die met een nederig baantje de kost moest verdienen, maar een man in bonus. Ten tweede: oom Simon had /.ken nis" aan een verpleegster en het zou helemaal niet te vex-wonderen zijn, wanneer hij nog eens ging trouwen. Twee dagen later zat Herman bij zijn zwager Ben. Jeanne nam de honneurs waar, nieuwsgierig wat Her man hierheen voerde, want dat hij iets op de lever had, was ieder dui delijk. Herman liet zijn schoonfamilie niet lang in het onzekere. „Jullie zult je wel afvragen wat ik hier kom doen", zei hij met een ge wichtig gezicht, „maar het gaat om eh...... oom Simon". „O!" zei Jeanne met een gezichi van: wat zal die nu weer uit gehaald hebben. Want omtrent oom Simon verwachtte zij, na diens gru welijke dubbelhartigheid en afglij den naar het proletariaat, alleen nog maar nai'igheid. „Heeft ie een schurfie uitgehaald?' bracht Ben d'r gevoelens onder woor den en dus reageerde ze, haar sta tus indachtig, prompt met een: „Jak ;es Ben, praat niet zo ordinair!" Herman glimlachte bitter. „In zekere zin wél", zei hij. „Dat is dan niet het eerste", const;- ;eex-de Ben, doelend op het „bedrog' waarvan de familie het slachtoffei was geworden toen ze, menend een suiker-oom van de boot te halen, de rijkdom van oom Simon zich niet zag materialiseren. „Ik weet eigenlijk niet hoe ik het zeggen moet", zei Herman, „maar ehonze eerstee indruk van hem is wel juist geweest". „Ik had hem al metéén door", zei Jeanne fel. „Jij juist het minst van allen", troefde Herman, die zijn bazige schoonzuster niet mocht lijden, „want meneer Simon Kolberg hoeft heus niet te werken voor zijn broodje. Dat doet hij alleen maar om iets om han den te hebben. Als hij dat wil kan hij van heden af aan gaan rentenie ren en in alle staatsie". Zijns ondanks genoot hij van de in druk, die zijn mededeling maakte. Hel was of een bom in de kamer ontplofl was. Jeanne zat een ogenblik mei open mond en dat gaf haar een zeei stupide uiterlijk. Ben knipperde mei de ogen en -gaf zich blijkbaar moeite het nieuws en alle consequenties er van, te verwerken. Dus oom Simon was rijk! En zij hadden hem de deur nou ja, niel uitgeschopt, maar toch wel min of meer gewezen. Zij? Hij niet! Hij had zelfs, in een aanval van woede om deze handelwijze het hele tafel- ldeed-met-servies-en-al van de tafel getrokken! Het was Jannie, die samen met die eigenwijze zoon van haar (want nu was het gemakshalve haar zoon) de goeie ouwe baas zo honds had behandeld. „Zozo", zei hij met een stem, laag van woede, „nou, gefeliciteerd, vrouw, Jij, die alles en iedereen zo meteen dóór hebt, jij hebt hem de deur uit getrapt. Geloof maar dat hij ons in liefde gedenkt". Jannie ging rechtop zitten en maak te zich klaar voor een krachtig weer woord, toen Herman bezwerend de hand ophief. „Dat is nog niet alles", zei hij. „Wat je daar zei over in liefde gedenken, klopt óók. Alleen geldt dat niet ons Hij is verslingerd geraakt aan een of andere dame. En dan denk ik", voegde hij er veelbetekenend aan toe, „dat het er niet veel meer op aan zal komen, of hij ons in de toe komst al of niet in liefde gedenkt" „In zijn testament bedoel je", zei Ben grof. Herman kneep zijn lip- oen samen. Die Ben had geen bescha ving. „Natuux-lijk", haakte Jeanne snel in, „als ie geen vrijgezel meer is. dan komen wij in 't stuk niet meer „Precies", zei Herman kort. Het was weer stil in huize Kroon- stuiver. Ben's koffie werd koud. „En wie is die ehdame?" vroeg Jannie. Het was duidelijk: hei Icon onmogelijk een dame zijn. „Een verpleegster, schijnt het", /.ei Herman onverschillig en dan, opeens de mogelijkheden ziende, „zeg, jij zit toch in het bestuur van die kraam- beweging? Ze moet hier uit de buurt van een aanvaller redelijk verwacht mag worden. Ook na de rust kreeg de Blauw Witte voorlinie volop gelegenheid om de volle winst te grijpen doch pracht kansen werden om zeep gebracht. De beide doelpunten werden gescoord door Herman ter Beek. De tweede editie van Blauw Wit ging in Hengelo kansloos onder tegen Juliana 5 (0-9). De A-junioren speelden in Rijssen tegen Excelsior en verloren met. 4—1. Egbert Beldman redde voor Blauw Wit de eer. De C-junioren wonnen thuis met 3-2 van GFC c2 uit Goor. Henk Aanstoot, Johan Bolink en Bert Podt zorgden voor de treffers. De Blauw Witte pupillen leverden een verdienstelijke prestatie door thuis te winnen van SDO uit Lutten- berg. Henry Bronsvoort scoorde uit een mooie voox-zet van Gerard Aanstoot en Richard Beldman zorgde voor 2-0 PROGRAMMA De vierde wedstrijd zaterdag brengt alleen de blauw-witte jeugd binnen de lijnen. Het programma luidt als volgt: Blauw Wit Al-RV A2, 3.15 uur; Blauw Wit Cl-Enter Vooruit Cl, 2.00 uur; Blauw Wit Dl-De Zweef Dl 10.00 uur. komen. Ze willen samen een kinder tehuis inrichten. Met het geld van hem natuurlijk". „Een verpleegster? Hier uit de buurt? Nou, d'r lopen er hier nog al wat, maar d'r is d'r een die altijd praat over een kindertehuis of zoiets. Heeft al es geprobeerd mij ervoor warm te maken. Dat is dat mens van Heers- ma." „Zuster I-Ieersma", viel Ben bij, „nou die is toch zeker twintig jaar jonger dan hij!" Jeanne wierp hem weer een min achtende blik toe. „Twintig jaar! Hoogstens een jaar of tien. En dat is haar ook best aan te zien. Ja, die zou er misschien gek genoeg voor zijn" „En gezien alles wat we van hem ondervonden, hebben, is hij er óók gek genoeg voor", vond Ben. „Nou, dat is dan leuk voor jou Jeanne", kwam Herman sarcastisch, „als ie z'n fiancé dan bij jullie komt voorstel ken jij d'r al. Hebben jullie samen iets om over te praten. Bij de gedachte alleen al begon Jeanne's hoofd te suizen. Die vent weer m haar huis, met dat mens! „Wat vindt Thea ervan?" vroeg Ben, om olie op de golven te gieten, die hij al dreigend zag naderen „Thea!" I-Ierman wilde de familie wel even laten voelen hoe men in beschaafde kringen zoiets behandelt. „Thea laat het onverschillig. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2