Jongeren moeten werk voortzetten Ponymarkt en marktverloting de trekpleisters van de najaarsmarkt Holten I wist in de wacht Blauw Wit-voorhoede mist stootkracht een punt te slepen Prachtig succes voor Holtens gemengd koor Suiker-oom Dierendag: gewoonte of meer? Matige wedstrijd in het Sportdal Juliana II - Blauw Wit I (2-1) INGEZONDEN „Lieve woordjes Mej. Brouwer naar Diepenheim MR ENKLAAR IS TERUG Burgerlijke stand Zaterdag 30 september 1967 S Het is voor Rijssen en omgeving een belangrijke gebeurtenis als op maandag 9 oktober de grote najaarsmarkt wordt gehouden. De oktobermaork, zoals men in Rijssen wel zegt, heejEt uiteraard niet meer die betekenis als voor enkele tientallen jaren geleden, maar toch heeft deze najaarsdag iets bijzonders en in Rijssen, ge hecht zijnde aan traditie en historie, heeft deze dag van de grote markt zich als een belangrijke dag en als een belangrijke gebeurte nis weten te handhaven. Niet alleen om de markt op zich. Maar het bijzondere is dat op 9 ok tober voor de 44ste(!) keer de trek king wordt gehouden van de markt- verloting. Dat is althans 1 bijzonder punt. De marktverloting is vooral voor ouderen gesponnen in een draad van historische traditionele en hu- moristischeverhalen en vertelsels. En alleen daarom is het dat het schijnt dat vele Rijssenaren aan de marktverloting gehecht zijn als het ware op sentimentele gronden. Bij zeer velen is het een soort plicht of zachter gezegd een van zelfsprekendheid dat men op de trekkingsdag in het bezit moet zijn van een marktlot. Anders voelt men zich min of meer schuldig een goe de belangrijke traditie geweld aan te hebben gedaan. Vandaar hand haaft zich de verloting ondanks de concurrentie op de „lotenmarkt" van nationale, buitenlandse en weet ik al welk soort loterijen waarbij vooral de Duitse lotto, die zich ook in Rijssen weet binnen te dringen de grootste rol speelt. Dat ook de voetbaltoto, (honderdduizend gulden schoon) ook geen goed doet aan de verkoop van de loten waarop men maximaal één vette koe kan winnen is vanzelfsprekend. De voorzitter van de vereniging tot bevordering van het marktwezen plaatselijke belangen en V.V.V., de heer G. Kappert, stipte in zijn jaar rede, die hij in mei hield, het be lang van de marktverloting op type rende wijze aan. „Onze vereniging drijft op een kurk van 15.000 loten", aldus de heer Kappert, die zich al meer dan 20 jaar voor de vereniging heeft ingezet en wiens activiteit in het belang van deze vereniging die hem zo na aan het hart ligt nog steeds niet afneemt. De marktverloting betekent voor onze vereniging een belangrijke bron van inkomsten zonder welke wij niet de taak die onze vereniging zich op zulk een breed terrein heeft gesteld kunnen uitoefenen. Enkele jaren heeft de verloting een inzinking vertoond, de heer Kappert verheelt zich niet dit te zeggen, maar dank zij het begrip van de betekenis van de verloting voor de vereniging in haar totaliteit, werd de verkoop toch altijd nog een succes. Hoe blij de heer Kappert daarmee is steekt hij niet onder stoelen of banken. Meerdere malen deed hij een be roep op verschillende Rijssenaren en wederverkopers de verkoop van de loten te steunen en tot zijn grote voldoening vond hij steeds begrip en medewerking. De verkoop van de loten heeft tot nu toe een bevredigend verloop. De wederverkopers, die stad en land afreizen boeken redelijke suc cessen en de voorraad loten is al behoorlijk geslonken. Maar er moet nog wel een grote slag worden ge slagen en optimistisch gaat het be stuur van marktwezen de resteren de dagen tegemoet. De heer Kappert hoopt dat ook nu de vele Rijssenaren die de vereni ging altijd hebben gesteund dit ook nu weer züllen doen; dan kunnen wij, aldus de heer Kappert, vol goede moed het nieuwe verenigings jaar ingaan, een jaar waarin ver schillende belangrijke activiteiten zullen worden ontwikkeld. Het bezoek aan de grote najaars markt zal voor velen uit Rijssen en (verre) omgeving bijzonder aanlok kelijk zijn door de grote ponymarkt, die tegelijkertijd met de traditierijke veemarkt op die dag wordt gehou den. De vereniging marktwezen heeft in samenwerking met de ge meentelijke marktcommissie succes sen geboekt door de toezegging van vele handelaren, manége- en pony houders waardoor de aanvoer van meer dan 300 pony's verzekerd is. Afgaande op de successen die vori ge ponymarkten dit jaar in Rijssen gehouden zijn, heeft men hier van zeer optimistische verwach tingen. Ook is de aanvoer wel haast verzekerd van meer dan 1.000 big gen, zodat voor velen een bezoek aan Rijssen op maandag 9 oktober aantrekkelijk zal zijn. Tot slot nog enkele bijzonderheden over de marktverloting. De trekking die vele jaren gehouden is in café Hodes aan de Kerkstraat en de laatste jaren gehouden werd in de lunchroom van café de Goeijen aan de Wierdensestraat wordt dit jaar voor het eerst gehouden ineen ijssalon en wel in de zaak van de heer Otto Voortman aan de Enter straat (Zaagkoele). De trekking die wordt gehouden ten overstaan van notaris Van Schooten begint 's middags om 2. uur en de trekkingslijsten zijn ver krijgbaar vanaf ongeveer half acht 's avonds. Dat de verloting nog steeds ,,in" is, bewijzen de vele verzoeken van oud-Rijssenaren om toezending van loten, waarbij een schrijven van een oud-Rijssenaar uit Canada al haast een traditie is geworden. Tot in alle windhoeken van Ne derland en tot in Canada wordt in gedachten (met een vleugje heim wee wellicht) meegeleefd met de historische marktverloting, zodat het eigenlijk vanzelfsprekend is, dat de Rijssenaren ..van 'n Skeeld tot 'n Skrapert", van ,,Entos tot Elta" en van 'n „Waterhook tot 'n Koer- beelt" de grote marktverloting in stand zullen weten te houden en tot 'n succes zullen maken. Dat dit een grote wens is van de voorzitter en van het bestuur van marktwezen behoeft niet nader te worden betoogd. In een zeer matig gespeelde wed strijd hebben Holten en Reutum zon dag in het Sportdal de puntjes ge deeld. Reutum miste drie spelers we gens blessures en een schorsing, bij de Holtenaren was Menkhoes niet opgesteld. Bij de Holtenaren ontbrak vaak 't verband in de ploeg. De dik wijls met succes toegepaste tactiek met een vooruitgeschoven aanvals- spits wei-kte deze middag niet, om dat de Reutumse achterhoede met haar lange verdedigers, met goed kopwerk bijna altijd op tijd wist in te grijpen. De Holtenaren waren deze middag bovendien zeer slordig met het aangeven, zodat de defensie der gasten weinig moeite had om hun aanvallen te keren. De eerste twintig minuten ging de strijd vrijwel gelijk op en neer, waarbij de bezoekers technisch het beste spel en een lichte veldmeerderheid hadden. Toen in de 21e minuut de Holtense defensie door slecht wegwerken van de bal haar te genstanders een kans bood profiteer de Groothuis van de gelegenheid zijn club de leiding te geven (0-1). Enige minuten later gaf de Holtense voor hoede een keihard schot af, dat door de Reutumse doelman echter uitste kend werd gekeerd. De bezoekers werdén toen een tijdlang in de verde- Blauw Wit. dat de vorige week tegen BCSV 2 van de eerste tot de laatste minuut bleef door vechten voor de volle winst, liet het af gelopen zaterdag in Hengelo tegen Juliana 2 lelijk liggen en verloor met 2-1. Het ontbrak in de blauwwitte gelederen aan elan en de wil om te winnen. Het feit dat men de eerste helft maar tien man (evenals in de uitwedstrijd tegen Enter) binnen de lijnen had mag dan ook beslist niet als excuus voor de nederlaag gelden. Het ontbrak de blauwwitten aan vechtlust en enkele uitzonderingen daargelaten deed men geen poging om een afgenomen bal terug te krijgen. De enige die een voldoende kon halen was Jaap Thalen en hij wist door resoluut, ingrijpen een grotere nederlaag te voorkomen. Na ongeveer een half uur spelen werd het 1-0. Dit doelpunt was een presentje van Henk Landeweerd die bij een Juliana-aanval de bal van richting veranderde waardoor doel man Heuvink kansloos was. Tien minuten later werd het door de Juliana linksbinnen 2-0 en wan neer de aanvalslinie van de gast heren direct daarna van de goede kansen gebruik had gemaakt dan zou Blauw Wit met 3 of 4 doel punten hebben achtergestaan. De thuisclub vond blijkbaar de 2-0 voorsprong voldoende en gaf Blauw Wit een kans om iets terug te doen. Een kans die Herman ter Beek vlak voor het thee-signaal benutte, 2-1. Ook in de tweede helft was Julia na de betere ploeg doch aan het af werken mankeerde nogal het een en ander. Vijf minuten voor tijd kreeg Sinnema de kans van de dag om gelijk te maken toen hij oog in oog kwam met de Juliana-doelman doch hij schoot tegen de doelman op. De junioren A speelden uit tegen Enter A en verloren met 6-2. Albert Jansen en Gert Bekkernens zorgden voor de blauwwitte doelpunten. De C-junioren klopten in Goor Hector C met 3-1. Henk Aanstoot scoorde twee keer en Gerrit Heu- sinkveld trof een keer de roos. De blauwwitte pupillen gaven in Nijverdal DES kranig partij en verloren op de valreep met 2-1. Henry Bronsvoort scoorde voor Blauw Wit PROGRAMMA Blauw Wit 1 ontvangt het eerste van Sportclub Denekamp en zal uit een heel ander vaatje moeten tap pen wil men tot succes komen. De grensbewoners hebben een tech nisch goede ploeg en een voor hoede die van wanten weet (in twee wedstrijden dertien doelpunten). De wedstrijd die om kwart over vier be gint, zal worden geleid door de heer Westerbaan- Blauw Wit 2 speelt uit tegen Juliana 5 en moet kunnen winnen. Voor de jeugd zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Excelsior A2Blauw Wit Al, 2-30 uur; Blauw Wit Cl—GFC C2, 2.30 uur; Blauw Wit Dl—SDOL Dl 10.00 uur. diging gedrongen, zonder dat dit ech ter voor de gastheren enig succes op leverde. In de 4e minuut na de hervatting bracht Wim Nijenhuis met een uit stekende kopbal de partijen op gelij ke voet (1-1). Afwisselend waren bei de ploegen daarna in de aanval, waarbij de spanning niet ontbrak, door slecht schieten gingen echter mooie kansen verloren. Bij enkele goed gerichte schoten deden beide/ doelverdedigers goed werk. In de laatste minuten kwam Reutum nog gevaarlijk opzetten. Holten kroop nog even door het oog van de naald, toen in de 40e minuut doelman Breuking, die uitgelopen was om een schot te keren, zich snel oprichtend, een twee de schot over de lat wist te wippen. Een zucht van verlichting ging door het zeer talrijk opgekomen publiek, dat niet bijzonder geïnspireerd was door het spel van zijn favorieten. De gelijke stand gaf de krachtsverhou ding vrij goed weer. De stand in afdeling 4B is thans als volgt, waarbij de Holtenaren nog een goede plaats innemen: Dé Zweef Nijverdal Reutum Holten Stevo Enter Luctor La Première TVC Tukkers MVV 1 2 0 4 6-5 3 1 0 4 6-5 2 1 1 0 3 3-1 2 1 1 0 3 4-3 3 1113 5-4 3 1113 5-5 3 0 2 1 2 5-6 3 0 2 1 2 7-9 2 0 1111-3 3 0 12 13-6 VOETBALPROGRAMMA Zaterdag Holten a 1Hulz. Boys a 3.45 uur; GFC b 1-Holten b 1 2.30 uur; Twenthe c 1Holten c 1 2.30 u.; Holten c 2Enter c 1 2.00 uur; Hol ten d 2Holten d 1 10.00 uur. Zondag: MVV '29—Holten 1 2.30 uur Holten 2Rietvogels 2 10.30 uur; Hol ten 4Saasveldia 2 2.30 uur; Holten 5 —SDOL 2 12.15 uur. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Ongetwijfeld zullen de lezers van „Holtens Nieuwsblad" zich nog her inneren, dat er in het nummer van 1 sept j.l. een bericht stond over een stroomstoring in de buurtschappen Holterberg, Neerdorp en Espelo die veroorzaakt was, doordat een onzer werknemers op het terrein van de heer M. Stam, N 57 bij het uitvoeren van graafwerkzaamheden met een kraan een hoogspanningskabel van 't GEB had vernield. Het lijkt mij goed om hierop nog even terug te komen, omdat ik een dezer dagen werd „verrast" met een rekening van de schade door het G.E.B. groot f 197,58. Nu lag deze kabel door 'n stuk grond wat vroeger gemeenteweg is geweest. De gemeente heeft indertijd deze strook grond geruild met de heer Stam, wat nu 't begin is van de Hel- huizerweg. Nu had deze storing voorkomen kun nen worden, als de heer Stam was medegedeeld, welke lasten op deze grond rusten. Doch in de koopakte van de heer Stam wordt hierover met geen enkel woord gerept, zodat de heer Stam, en daardoor ook ondergetekende totaal onwetend waren van het feit dat hier kabels onder de grond lagen, anders had Stam ons zeker geen opdracht gegeven voor dit graafwerk. Dat hier niet van nalatigheid sprake zou zijn, is sterk te betwijfelen. Het ligt echter niet op mijn weg, om uit te maken wie voor deze nalatig- hied verantwoordelijk is. Wel zou ik in dit verband, allen die grond kopen of ruilen van de ge meente, willen adviseren, zich eerst op de hoogte te laten stellen van de eventueel aanwezige kabels of leidin gen. Tevens wil ik graag van deze gelegenheid gebruik maken, om al len, en vooral landbouwers, die graafwerk door derden willen laten uitvoeren, zich eerst terdege op de hoogte te laten stellen, of zich hier ook kabels of leidingen in de nabij heid bevinden en zonodig aan de man die het werk zal uitvoeren, voor de aanvang van het werk, hiervan me dedeling te doen. Misschien kan dan in de toekomst voorkomen worden, dat wij weer voor een dergelijk scha degeval aansprakelijk worden ge steld. Om nog maar niet te spreken van het levensgevaar dat verbonden is aan het doorknijpen van een hoog spanningskabel, want het is al meer dere malen voorgekomen, dat hier mee ongelukken zijn gebeurd. Ik hoop deze kleine bijdrage te hebben geleverd, om de spreekwoordelijke put te dempen, voordat het kalf ver dronken is. Hoogachtend, Fa. Joh. Dijkink en Zn, Loonbedrijf, Holten. Dr. Gouda Quint, de dieren arts die verbonden is aan Ouwehands Dierenpark, kreeg een koude douche, toen hij in het weekeinde met zijn vrouw en kinderen, alsmede een nichtje een bezoek bracht aan het park. De hele familie stapte het park binnen en bracht een ogenblikje door bij de pape gaaien, die bij de hoofd ingang hangen. Dr. Quint, die één van de papegaaien wel eens wilde laten praten, be gon lieve woordjes te zeggen tegen één van de prachtige vogels. Of die vogel dr. Quint mis schien herkende van een vroeger (pijnlijke) behande ling vermeldt de historie niet, maar toen later op de dag de familie directeur Baars van het dierenpark ontmoette riep het nichtje van de dieren dokter: „De papegaai zei tegen oom Gerard „rotzak"!" De hilariteit was bijzonder groot. En hoe dr. Gouda Quint het allemaal onderging Hij blijft een dierenvriend en zei: ,.Zet het maar gerust in de krant!" RIJKSPOLITIE HOLTEN Gevonden: 1 trouwring met inscrip tie; 1 lederen portemonnaie; 1 hond; 1 kinderjack; 1 zegelring; 1 regenjas; 2 kinderboeken, ansichtkaarten 2 postzegels in pakje. Verloren: 1 bloedkoralen halsketting Inlichtingen dagelijks aan 't groeps- bureau der rijkspolitie te Holten tus sen 8 en 22 uur, doch niet tussen 13 en 14 uur. DIEPENHEIM Daar mej. Blom vanwege haar huwelijk ontslag heeft gekregen als onderwijzeres aan de openbare lagere school in de buurt schap Markvelde, is thans tot tijde lijk onderwijzeres aan de school be noemd mej. Marsman uit Ruurlo. In gaande 2 oktober zal als vaste kracht aan de buurtschool In dienst treden mej. Brouwer uit Holten, die enige tijd geleden werd benoemd. Holtens Gemengd Koor (HGK) dat op 10 juni 1961 in Eerbeek de supe rieure afdeling „binnenstapte" en op zaterdag 28 september 1963 op een concours in Nijmegen met het beha len van het hoogste aantal punten duidelijk bewees in deze afdeling thuis te horen heeft zaterdag 23 sep tember op het zaalconcours te Nijme gen georganiseerd door het mannen koor „Pleiade" weer een eclatant suc- ...c.es behaald en hiermee nogmaals on derstreept in de hoogste afdeling op de juiste plaats te zijn. Het koor zong onder leiding van di rigent J. K. Warmink te Goor het verplichte werk „Cantate Dominum" van J. P. Sweeiinck een vertolking die de jury, die bestond uit de heren Otto de Vaal, Leo Smeets en Simon Terpstra met 174 punten waardeerde. Als z.g. vrij werk werd uitgevoerd „Singet frisch und wohlgemut", mo- tette auf die Weihnacht für vierstim- migen Chor von Hugo Distier. De uit voering van dit moeilijke werk be loonde de jury met 182 punten. Totaal 356 punten een resultaat dat HGK op de derde plaats bracht. Aan het con cours te Nijmegen namen totaal 35 koren deel. Op de terugreis naar Holten heeft in restaurant „Bosgoed" te Wilp de voorzitter van HGK, de heer D. Aaf- (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Op Schiphol keer de zaterdagochtend terug uit Canada mr. W. H. Enklaar, vice-voorzitter van het Nederlands Oorlogsgraven- comité en burgemeester van Holten. HÜ heeft op de Expo in Montreal 'n gouden onderscheiding in ontvangst genomen van het Canadese oudstrjj- derslegioen, dat het Nederlandse volk daarmee dank wil zeggen voor de verzorging der laatste rustplaat sen van bijna 5.000 gevallenen. De plechtigheid vond plaats voor het beroemde Canadaboek in het Ne derlands paviljoen. Het was overi gens voor het eerst dat deze interna tionale onderscheiding werd uitge reikt. De medaille krijgt 'n plaats in het kantoor van het oorlogsgraven- comité te Amsterdam. Burgemeester Enklaar heeft tij dens zijn bezoek aan Canada ook be sprekingen gevoerd over de bezoeken van nabestaanden aan de graven in Nederland. Er zijn tot op heden 1.150 Canadezen met chartervliegtuigen voor dit doel overgekomen. Inmiddels dient zich het vraagstuk aan van het overdragen der fakkel op de jongere generatie. Zowel in Canada als in Nederland blijkt men nadrukkelijk van mening, dat het werk moet worden voortgezet door de jeugd. Mr. Enk- laar bracht uit Canada een nota mee, waarin allerlei mogelijkheden hier voor staan aangegeven. Op Schiphol werd mr. Enklaar ver welkomd door zijn twee wethouders en de gemeentesecretaris. tink, woorden van dank gesproken tot dirigent Warmink die niets te veel is geweest om het doel een eerste prijs te bereiken. De heer Aaftink dankte verder de jonge Holtense mu sicus Wim Jansen voor verleende as sistentie (directie extra repetities) en mevrouw Fransen-Lubbersen voor pianobegeleiding. Hij deed zijn woor den van dank en waardering verge zeld gaan van een klein geschenk. Ook aan mevr. Warmink werd een kleine attentie aangeboden. Wegens ernstige ziekte in de naaste familiekring van enkele koorleden werd van de gebruikelijke huldiging en muzikale rondgang afgezien. BEOORDELING De jury kende de volgende punten toe en beoordeelde de prestatie van HGK als volgt: Verplicht werk: Samenzang Zuiverheid Klankgehalte Uitspraak Rhythmiek Nuancering Opvatting 8 8 8 Verplicht werk: Bassen op pagina 2 onderaan niet goed. Het geheel had wat strakker kunnen zijn, nu nog al eens ongelijk. Verder veel te waar deren, beschaafde koorklank en be hoorlijk zuiver gezongen. Vrij werk: Samenzang 9 8 8 Zuiverheid 8 8 8 Klankgehalte 9 9 9 Uitspraak 8 9 9 Rhythmiek 9 8 9 Nuancering 9 9 9 Opvatting 9 9 9 Vrij werk: Sopranen hebben moeite met de topnoten, worden veel te laag ingezet. Pagina 4 onderling niet zui ver, pagina 5 niet mooi. Immanuel mooi, slot pagina 9 onzuiver. (Leo Smeets) Verplicht werk: Inzet wat onzker in de samenzang wat onrustig. Pag. 4 onderling wat onzeker van intonatie. Het geheel moet nog wat klankvoller gaan klinken, resonans nog beter be nutten. Inzetten gedecideerder en ook nog wat meer afwisseling in dyna miek, ook in de stemmen afzonder lijk. Als dit werk nog met wat meer bezonkenheid gezongen wordt zal het meer zeggende inhoud krijgen. Vrij werk: Grote opgave voor dille- tantenkoor, vraagt veel van de juiste trefzekerheid. Eer men zo ver is dat men hetgeen achter de noten zit kan realiseren, dan komt het werk tot leven. Dameskoor deed het niet on verdienstelijk. Ook III werd aardig in kleur gezet. Alles bijeen toch een goe de totaal-indruk van dit koor. Goede leiding. (Otto de Vaal) Verplicht werk: „Dominum" le keer toptonen hoger en klank voller ne- Feuilleton door Tom Lodewijk 27) „Ja, zie je, dat vind ik zelf ok. Nou jongens, jullie zijn de eersten die het weten." Anneke stond op. „Oom Simon, daar ben ik nou toch zo blij om." Ze sloeg haar ar men om hem heen en zoende zijn ge bruinde wang. Toen kwam ze met uitgestrekte hand op Plan toe. „Ik ken je nog wel helemaal niet, maar als ik jullie zo zie ben ik heel erg blij. Kom eens een keertje alleen, dan kletsen we samen wat, waar die kerels niks mee nodig hebben." „O graag", zei Han en oom Simon zag met welgevallen dat die twee vrouwen al meteen goed met elkaar konden opschieten. „Het wordt natuurlijk wel wat raar Han", zei Pieter, die ook nadrukke lijk handen schudde, „dat ik voor taan tante tegen je zal moeten zeg gen." „Dat zul je wel laten!" zei Han bevreesd. „Je bent tegen mij ook altijd zo eerbiedig", zei oom Simon. „Vooral als je in de majem ligt, wanneer ik een karper vang." „Dat verhaal ken ik nog niet," zei Han en terwijl Anneke stilletjes weg sloop, kreeg ze het verhaal van de karper te horen. „Die karper had ik eigenlijk moe ten opzetten", zei Simon Kolberg, „want door die karper ontmoette ik Sjoerd, en door Sjoerd ontmoette ik jou". „Zo zie je," constateerde Simon, „als je maar genoeg hengelt, vind je altijd wel een vrouw". Even later kwam Anneke terug met een goede fles wijn, „zuinig be waard voor een gelegenheid", en een schotel met kaashapjes. „Ik wist niets vooruit," verontschuldigde ze zich, „maar dit eist méér dan gewoon koffie Het ijs was meteen gebroken, dank zij de krachtige aanpak van Simon en ook Han merkte, waarom deze zo graag in huize De Jong vertoefde. Wie hier „in de flank viel", zoals Simon het uitdrukte, „behoorde met een tot de familie". „En wat ga je nou doen?" vroeg Pieter ronduit, „rentenieren?" „Daar ben ik nog lang niet aan toe en Han nog minder," was het antwoord. „Nee, we hebben een heel ander plan, maar het is nog lang niet in kannen en kruiken. Daarom blijft Han zo lang kramen en ik boten bouwen, trouwens, daar zal ik toch wel de liefhebberij voor houden, tot we een beetje zekerheid hebben." „Je maakt me nieuwsgierig," zei Pieter. „Han zeg jij het maar," moedigde Simon aan. Toen kwam Han met haar plan voor de dag. Een oud ideaal wilde ze werkelijkheid doen worden. Ze wilde een tehuis stichten voor kin deren, die bijzondere verzorging nodig hadden, en ze had het oog op een ouderwetse, maar ruime villa, die hier niet zo ver uit de buurt stond in een stuk nog vrijwel ongerepte natuur. „Villa Elise zeker," wist Pieter. „Nou, da's een mooi plekje. Alleen heeft het een opknappertje nodig, en een goeie ook." „O ja," stemde Han in, „en dat is het niet alleen. Ik moet ook een beet je morele steun hebben. Ik heb een paar dokters die er alles voor voelen en ik heb nog een paar invloedrijke mensen nodig. Enfin, haast is er nog niet bij, je moet dat niet forceren, misschien gaan er wel een paar jaar overheen voor we werkelijk kunnen beginnen." „Wanneer trouwen jullie?" vroeg Pieter schijnbaar zonder reden. „Wanneer mijn werkzaamheden al van een beetje berekening sprake aan dit eh project me zo gaan op eisen dat ik mijn werk voor het cen trum moet laten schieten," vertelde Han. „Misschien al met een paar maanden, een half jaar op z'n hoogst." „Wij zijn geen lui om in donkere laantjes te scharrelen," legde Simon overbodig uit onder een lachbui van Anneke, die hem al in die functie bezig zag, „maar we kunnen toch nog wel even wachten tot het ge schikte ogenblik. En dan liever in het voorjaar dan in de winter. Dat is misschien meer poëtisch dan zake lijk, maar zo ben ik nu eenmaal." „Enne," zei Pieter bedenkelijk, „hoe staat het met de dubbeltjes, als ik zo vrij mag zijn? Zo'n project kost een heleboel geld. Hoe krijg je dat bij elkaar? En als je het bij el kaar hebt, in hoever ben je dan nog baas? Straks heb jij het vuile werk opgeknapt en gaat een ander met de eer strijken." „Dat geld," zei Han weifelend, en keek naar Simon Kolberg, „tja, dat is niet het grootste bezwaar." Simon Kolberg ging rechtop zitten in zijn fauteuil. „Jongens," zei hij, „ik heb niet voor niets gevraagd of jullie van avond thuis waren. Want wat we hier voeren is een zéér vertrouwelijk ge sprek. En ik zou graag willen dat het voorlopig tussen deze muren bleef. Niet dat ik jullie voor klets kousen aanzie," voegde hij er haas tig aan toe, „maar het is nog iets anders, als ik jullie nadrukkelijk verzoek, er voorlopig met niemand anders over te spreken." „We zijn alleen maar vereerd met het vertrouwen," zei Pieter. „Spuit maar op!" „Tja dat geld, weet je. Dat is in derdaad niet zo'n bezwaar. Want wat we direct nodig hebben eh daar kan ik wel voor zorgen." Oom Simon zag de beide anderen aan en genoot een ogenblik van hun verbazing. „Dus...," zei Anneke Oom Simon begon te lachen. „Zo langzamerhand heb ik wel be merkt hoe de situatie in de familie is. Toen ik uit Brazilië terug kwam, veronderstelde iedereen dat ik pot ten met geld zou hebben. De ont vangst was er naar. Vooral Ben en Herman, nog meer T'nea en Jannie, legden me in de watten." „Wij zeker niet," zei Anneke ver ontwaardigd. „Nee, jullie niet. Niet in de wat ten, in ieder geval, Ik had de indruk dat of Ome Simon nou terugkwam kaal als een kerkrat ©f met goud be slagen, dat dit er bij jullie net niks toe deed." „Nou, die indruk was wel juist," zei Pieter droog, „en als we je grote gaven van hoofd en hart niet hadden leren waarderen, dan hadden we je liever van achteren dan van voren gezien, al stond je stijf van het goud." „Precies. Bij jullie was ik gewoon Ome Simon van vroeger en als er 'AyA' Het is nu al sinds vele jaren ge bruikelijk op 4 oktober dierendag te houden. Wanneer iets regelmatig ge beurt, loopt het gevaar voornamelijk een gewoonte te worden en zijn fris heid en iets van zijn oorspronkelijke opzet te verliezen. Hoe staat het in dit verband met dierendag? Ontko men we wel aan dat gevaar en wat is eigenlijk de betekenis van dieren dag voor ons? Het is op zichzelf een goede ge dachte om in elk geval op één dag in het jaar aan het probleem der die ren, aan onze verhouding tot hen, aan de noodzaak van hun bescher ming, bijzondere aandacht te geven. Het is ook een uitnemende gedachte om hiervoor de dag te kiezen, waar aan herinneringen zijn verbonden aan de heilige van Assisi, wiens naam een zo bekende klank heeft bij die renvrienden. Het is nuttig en toe te juichen dat kranten althans één keer per jaar hun lezers op de betreffen de vraagstukken opmerkzaam maken, dat er in kerken over wordt ge sproken, dat propagandavergaderin- gen die dag een breed publiek be reiken. Van al het op die dag door het woord uitgezaaide zal ongetwij feld een deel vrucht dragen en daar voor moeten dierenbeschermers zeer erkentelijk zijn. Er zijn echter aan het houden, van een dierendag ook enkele gevaren verbonden. Er bestaat in de eerste plaats de zo even reeds genoemde mogelijkheid, dat men aan een die rendag teveel gewend raakt en dat de aandacht voor de probleemstellin gen daardoor vervlakt. Voorts is er het gevaar dat een belangrijk deel der mensen het bij een aantal woor den en gedachten op één dag laat en dat men de rest van het jaar weinig aandacht voor dieren en hun bescherming heeft. En 'n derde moei lijkheid bestaat hierin, dat het meest al alweer de honden en de poe sen dieren die toch al in de bij zondere gunst der mensen staan zijn, die van dierendag profiteren, voorzover althans mensen zich ge drongen voelen die dag iets speciaals ADVERTENTIE huidje altijd gaaf POEDER- CREME- OLIE-ZEEP men. Zeer fraai in non-legato tech niek uitgevoerde delen. Af en toe is de zekere-vaste klank bij de le en 2e sopranen even zoek. Alles wijst op een uitstekende koorcultuur maar de dames wat zwak en aarzelend. Qua ritmiek en opvatting uitstekend. Vrij werk: Toptoontje bij de intonatie steeds wat aarzelend en klankloos, 't Is net of durft men de toon niet aan te zingen. Een zeer lastig werk. Prachtig in toon maar moeilijk te „kleuren", uitlaten komen wat op de voorgrond moet treden. Respect voor de prestatie. Een enorme opgaaf! (Simon Terpstra). te doen. Waarmee dan dierendag kans loopt in oppervlakkigheid op 't peil te komen van moeder- en va derdagen. Ik moet althans bekennen, dat ik wel een wat onplezierig gevoel krijg bij het lezen van berichtjes, waarin wordt verteld dat mensen op dierendag aan hun hond, of dat ver enigingen aan een aantal honden, een extra stuk worst hebben gegeven. Het is alles wel goed en braaf bedoeld, maar we blijven bij zo iets met onze gevoelens en daden toch wel wat erg in een klein kringetje. Wie heeft er bijvoorbeeld enige ge dachte over voor het dier, dat tot deze worst werd vermalen? Willen we werkelijk van dieren dag iets meer maken dan voorna melijk wat verwenning van honden en poezen, dan zal het een dag moe ten zijn, gewijd aan alle dieren. Dan zullen onze gedachten en ons meege voel niet slechts naar die dieren moe ten uitgaan, die we bezitten of die ons in het algemeen vertrouwd en sympathiek zijn, maar ook naar de zeer veel andere dieren, die niet of minder binnen onze dagelijkse ge zichtskring vallen, zoals de duizen- dén anonierte dieren, die ook die dag de-slachtljujzen,binnen gaan, die op de markten worden verhandeld of worden vervoerd, of naar de zwerf dieren, die dieren waarop wordt gejaagd. We denken hierbij alleen nog maar aan de tragiek van hun be staan cn spreken nog niet eens over wreedheden. Wil dierendag méér dan voorbij gaande betekenis hebben, dan zullen ons meegevoel met de dierenwereld, onze activiteiten inzake bescherming en onze wil om verbetering te bren gen in onze verhouding tot dieren niet op één dag geconcentreerd moeten zijn, doch gedurende het gehele jaar aanwezig moeten zijn. Hoe meer dit laatste het geval is, hoe meer die rendag in de goede zin een gewone dag wordt. Hopelijk zó gewoon, dat ze als bijzondere dag tenslotte over bodig wordt. Prof. Dr. S. Hofstra. Geboren: Hendrik Albertus, zv H. Krieger en A. Klumper, Beuseberg 13; Frederik Hendrik Willem, zv A. H. J. Groteboer en J. E. van Schooten, Beu seberg 84. Overleden: J. H. Riemsdijk-Israëls, 34 jr., wonende te Almelo; F. Grote boer, 64 jr., Beuseberg 84; B. Maats, 59 j., Dorpsstraat 72. Gehuwd: H. Bouwhuis, 23 jr., Neer dorp 78 en G. J. Rietberg, 20 jr., Neer dorp 78; J. M. Vogelzang 24 jr, Hoog- blokland en G. M. Rietberg, Beuse berg 80, 25 j. Ondertrouwd: M. Rietberg, 22 j., Beuseberg 80 en J. L. Bronsvoort, 21 j., Dijkerhoek 32. BEVOLKING Ingekomen: R. Lodeweges-Kruger van Raalte naar H. J. Wansinkstraat Vertrokken: B. W. Bomhof van Waardenborchstraat 30 naar Rheaen Gld; H. Bouwhuis en gez van Neer dorp 78 naar Rijssen; J. Ulfman van Kolweg 27 naar Ede Gld; H. D. Klein Hegeman van Dijkerhoek 80 naar Ooststellingwerf en J. G. Albersen en gez van Holterberg 38 naar Almelo. GESL.AAGD HOLTEN Voor het diploma „zuiveringstechniek" uitgaande van de Ned. Vereniging voor Afwaterzui- veringstechniek slaagde te Zwolle de heer T. Oosterdijk, Hoffesstraat. was, dan bij Kees en Kas, die altijd wel een paar centjes extra kunnen gebruiken." ,,U begon al met ze te trakteren!" verweet Anneke lachend. (Wordt vervolgd) „Goed. Ik had het gevoel dat ik hier welkom was om mezelf en om niets anders. Bij de anderen kreeg ik het omgekeerde gevoel. En toen ik liet doorschemeren dat ik toch 'ns iets om handen moest hebben om de kost te gaan verdienen, toen merkte ik dat mijn idee waarheid was. Voor al Jannie, of Jeanne, zoals ze tegen woordig heet, heeft me ronduit ge zegd, met begeleiding van haar ge liefde zoon, dat ze aan klaplopers de kost niet wenste te geven." „Ach kom," zei Anneke geschrok ken, „dat zal ze zo niet gezegd heb ben!" „Niet met die woorden, maar het kwam er vrij aardig op neer." ant woordde Simon Kolberg. En je zus ter, Doortje, of Thea, stelde ook op mijn gezelschap geen pi'ijs, toen ze merkte dat haar rijke oom uit Bra zilië maar een doodgewone werfar- beier werd. Mijn nichtje Saskia ziet me al niet eens meer op straat." „Och oom, ziet u dat niet te zwart in?" vroeg Anneke. „Ja meid, ik kan me indenken dat jij je zoiets niet kunt indenken. Maar deze mensen hebben een stand op te houden, en kunnen eigenlijk alleen lieden gebruiken, die deze stand luis ter bijzetten." „Nou ja," zei Rieter, „wij lopen er ook de deur niet plat." „En zij bepaald die van jullie niet," voegde Simon er aan toe. „Maar toen ik dus de miljoenendroom had ver stoord, was je moeder dolblij dat ik bij haar in kwam wonen, en was het bij jullie net als altijd. Zo leer je je mensen kenen, zie je. En daarom ben ik vanavond niet naar m'n neef Ben toegekomen, met z'n zakenman schap, en niet naar m'n neef Herman, met z'n financiële inzichten, maar naar jullie. Ik heb m'n geld netjes belegd, en ik ben lekker bij Sjoerd gaan werken, en vissen, en kletsen, want ik verveelde me. En zo zie je maar weer. Aan Sjoerd heb ik een vriend gekregen, ik heb er Han leren kennen, en ik heb het reuze naar m'n zin gehad En bij m'n zuster Anna heb ik een leven als een vorst, die goeie meid Dat zijn de mensen waarmee ik hier te maken wil heb ben, de mensen waarvan ik ben gaan houden. En daarom geloof ik dat ik wijs heb gedaan, zoals ik heb gedaan. Wat zeg je Han?" „Het eind is nog niet in zicht," zei Han Heersma nuchter, en haar trof Pieters blik van verstandhouding. ..Maar in ieder geval moet ik zeggen dat de gevolgen wel voor je houding pleiten. Hier zit ik tenminste erg naar m'n zin", en ze lachte haar stralende lach. „Ik hoop dat jullie voor mij net zo zult willen zijn als voor Simon," (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 3