UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT GEFUSEERDE AANKOOPVERENIGING GAAT BATIG SLOT UITKEREN Zwemwedstrijden scholengemeenschap lieclialiiig is de kracht der rekiaitie ONZE KINOE1IEN Directeur M. Bouwhuis ontving gouden speld Zaterdaa 1 september 1067 HOLTENS NIEUWSBLAD AANKOOP GRONDEN VOOR TOEKOMSTIG ZOMERHUISJESTERREIN GEBRUIK MUZIEKKOEPEL BOUW WERKPLAATSEN EN GARAGES GEMEENTEWERKEN EN BRANDWEER ONDEUGDELIJKE JOURNALISTIEK PUBERACHTIG GEDOE S.O.S.-GROEP TRAGE WONINGBOUW De aankoop van ruim 10 hectare bos- en heidegrond op de Borkeld, ten oosten grenzend aan het bestaande zomerhuis jesterrein en toebehorend aan de heren G. J. Podt en H. J. Oplaat, Borkeld 88, en F. J. Pasop, Borkeld 69, ondervond in de vorige week vrijdag gehouden raads vergadering van sommige leden nogal wat tegenstand. Burgemeester en wet houders lopen met deze aankoop, blijkens de toelichting van de raadsvoorzitter, nogal wat vooruit op een wijziging van het bestemmingsplan „zomerhuisjester rein", maar zij vinden de daar bestaande situatie niet zo erg geslaagd en achten het daarom beter, dat de gemeente de uitbreiding van dit plan zelf in exploita tie gaat nemen. Verschillende leden vonden deze plan nen blijkbaar wat al te voortvarend. De heren Jansen, Meerman en Brands (allen PvdA) vreesden, dat de-aankopen in het bestemmingsplan „De Haar" hierdoor in het gedrang zouden komen. De heer Meerman had zelfs al een bepaalde prio riteit in de gedachten, n.l. eerst 't plan „De Haar", daarna het villaterrein in de Look en tenslotte 't zomerhuisjesterrein. De heer Ten Berge (Gem.Bel.) had lie ver eerst of gelijktijdig een bestemmings plan voor het zomerhuisjesterrein ter tafel gezien en de heer Landeweerd (AR) was het daarmee eens en verklaarde, dat deze aankoop remmend zal werken op de totstandkoming van het Villaterrein in Look, dat al jaren braak ligt en de ge meente handen vol geld kost. De heer Wansink daarentegen kon het beleid van b. en w. geheel onderschrijven en was van mening, dat de gemeénte moet kopen hetgeen tegen redelijke voor waarden kan worden gekocht. De heer Wiggers (AR) stelde zich achter het aan koopbeleid van het college. Men moet het ijzer smeden als het heet is. Deze gron den zijn zeer geschikt voor recreatie. De raadsvoorzitter zei in zijn antwoord dat het de eigenaren bekend is, dat mo menteel de financieringsmiddelen nog ontbreken. Dit ontbreken zal geen scha de berokkenen aan de reeds genoemde projecten. Het volgend jaar dient in het plan „De Haar" te kunnen worden ge bouwd. Het is in het algemeen belang, dat deze recreatiegronden nu worden ge kocht. De grondeigenaren wilden deze grond nu verkopen. Het ontwerpen van een bestemmingsplan zol veel te veel tijd hebben gekost. Nadat de zaak van alle kanten was be keken besloot de raad tot de volgende aankopen, waarbij de heer Landeweerd geacht wilde worden tegen te hebben ge stemd: Van G. J. Podt en H. J. Oplaat pl.m. 5.10.80 ha. voor de som van f144.930, en van F. J. Pasop 5.20.80 ha. voor de som van f 117.112,50. Voor de verbreding van de bocht op de hoek van de Boschkampsstraat en de Kerkstraat werd van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente aangekocht 20 m2 grond voor de prijs van f 1,per m2. GEBRUIK MUZIEKKOEPEL Bij het aanvaarden van de schenking van de muziekkoepel door de Holter bouwvakpatroons, tot stand gekomen door de samenwerking van aannemers, installateurs en schilders, waartoe de Coöp. Boerenleenbank f 15.000,heeft geschonken, stelde de heer Westerik (CH) voor een culturele commissie in het leven te roepen om het gebruik van de koepel te stimuleren en te organise ren. De heer Ten Berge wijst op de agen da van Holtens Nieuwsblad en het pro gramma van de VW, die hier misschien coördinerend zou kunnen optreden. De voorzitter is van oordeel, dat de ge meente hierin geen taak heeft en dat de verenigingen in de eerste plaats zelf moeten tonen, dat hun de koepel waar dig is. Leraar Scholengemeenschap Met algemene stemmen werd de heer H. J. G. Wes benoemd tot leraar handels wetenschappen in vaste dienst aan de openbare scholengemeenschap.q Deze is reeds vanaf 1 januari, j.l. in tijdelijke dienst werkzaam. Ambtenaren burgerlijke stand Op voorstel van b. en w. worden ver volgens tot ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd de heer J. Rietberg, wet houder, en de heer J. A. Boersma, aaj.- commies ter secretarie alhier. Ontslagen Aan mevr. A. Rietberg-Tiessink, lid van de woonruimtecommissie, en mej. T. C. J. Groeneveld, wijkverpleegster, wordt op hun verzoek eervol ontslag verleend, onder dankzegging voor de in deze be trekking bewezen diensten. Naar aanleiding van een voorstel tot verdaging van de beslissing omtrent cle vaststelling van het ontwerp-bestem- mingsplan „De Haar" vraagt de heer Meerman of de grondaankopen nog wel voortgang vinden, terwijl de heer Brands als zijn oordeel geeft, dat hiermede sinds ds vorige vergadering weinig is opge schoten. De voorzitter zegt, dat de gemeentelijke taxateur hiermede geregeld bezig is. Der gelijke transacties moeten met een zeker beleid en voorzichtigheid plaats vinden. Overigens zijn b. en w. zich er ter dege van bewust, dat met name voor woning bouw en bejaardencentrum spoedig grond beschikbaar dient te komen. Het gemeentelijk apparaat barst zo langzamerhand uit het gemeentehuis, verklaart de raadsvoorzitter. De begro tingspositie heeft de laatste jaren geen mogelijkheid geschonken om hierin ver betering te brengen. Nu de begroting voor 1967 iets meer ruimte biedt, achten b. en w. het noodzakelijk voorzieningen te treffen. Een uitbreiding van het ge meentehuis zal veel te duur worden. In afwachting van de bouw van een nieuw gemeentehuis stellen zij voor enkele tijdelijke voorzieningen te treffen. Voor de directeur der energiebedrijven zal kantoorruimte worden gevonden door verbouwing van het dienstgebouw der bedrijven aan de Industriestraat. De dienst van gemeentewerken kan waar schijnlijk worden ondergebracht in het B.B.-gebouw aan de Oranjestraat. Op deze wijze kan de afdeling financiën wor den ondergebracht in het gebouw van gemeentewerken. Deze voorzieningen zullen naar raming f16.530,vragen. De heer Jansen betreurt het, dat de zaken uit elkaar worden gehaald en de heer Westerik vraagt of het niet moge lijk is de zaken terstond grondig aan te pakken. De raadsvoorzitter antwoordt, dat hiervan geen sprake kan zijn. Voor de bouw van een nieuw gemeentehuis moet zeker op tien jaar worden gerekend, bo vendien moet men niet vergeten, dat hiermede een paar miljoen gulden ge moeid zal zijn, B, en W, achten het niet verantwoord aan de verbouwing van het huidige gemeentehuis honderdduizend gulden te besteden. Nadat nog enkele opmerkingen zijn gemaakt wordt het gevraagde krediet zonder hoofdelijke stemming verleend. Bouw werkplaatsen, autostalling en brandweergarage De voorzitter deelt mede, dat de huis vesting van de buitendienst van gemeen tewerken en de brandweer in een erbar melijke toestand verkeert. B. en W. zijn blij, dat het personeel dit altijd nog zo heeft genomen- Hierin wen sen b. en w. nu verbetering door de bouw van één complex, waarin is onderge bracht een stallingsruimte voor vracht auto's en ander rijdend materiaal, een timmerwerkplaats, een werkplaats voor de monteur, een schilderswerkplaats met magazijn, een brandweergarage, een kantoor, een schaftruimte en een was gelegenheid. Het gehele complex kan ge bouwd worden aan de Waagweg op de plaats waar thans het oude waaggebouw staat.. Hiertoe dient het bestaande waag gebouw te worden afgebroken. De direc teur van het slachthuis heeft geen be zwaar tegen het afbreken van het waag gebouw. Het levend wegen van vee kan namelijk ook wel in het slachthuis. Namens b. en w. stelt de voorzitter voor ten behoeve van de bouw van werk plaatsen en autostalling gemeentewerken een krediet beschikbaar te stellen van f 79.000,—. De heer Wansink merkt op, dat hij in het bouwplan een ruimte voor kleedge legenheid ten behoeve van het personeel heeft gemist. Een dergelijk vertrek is z.i. toch wel wenselijk. De voorzitter antwoordt, dat hij dank baar is voor deze opmerking en b. en w. zullen hiermede rekening houden. Voorts deelt hij nog mede, dat ook voorzien is in de bouw van een dienstwoning bij deze gebouwen. De heer Meerman heeft veel waarde ring voor het plan. Als nu ook nog een nieuwe vuilnisauto wordt aangeschaft is ook de reinigingsdienst goed voor elkaar. De voorzitter antwoordt, dat het in het voornemen ligt de stortplaats op de Hol- terberg te sluiten. Er zijn namelijk be sprekingen gaande om te komen tot een gezamenlijke vuilnisophaaldienst met de gemeenten Goor, Diepenheim, Markelo en Rijssen, met een centrale stortplaats in de gemeente Mbrkelo. Persartikel In dit verband deelt de voorzitter mede, dat nog in de afgelopen zomer in twee ter plaatse verschijnende dagbladen een misselijk artikel is verschenen over de stortplaats in de Holterberg. Hij toonde zich daarover nogal ontstemd. Het is de taak van de pers wantoestanden aan de kaak te stellen, maar het is zeer onspor tief hierover te schrijven als de journa list weet dat ten tijde van die reportage al wordt gewerkt aan een gezamenlijke vuilnisophaaldienst. Dit is journalistiek, die niet wordt gewaardeerd en bijzonder bedenkelijk is. Bovendien was het onsportief zo mid den in het toeristenscizoen, ten tweede was het allemaal niet zo erg en voorts is de auteur van het stuk helemaal niet op het gemeentehuis geweest om zich vol doende van de situatie op de hoogte te stellen. Dit is dan ook niet anders aan te mer ken als tweede rangs journalistiek. Tussen het gemeentebestuur en de pers heeft altijd een goede verstandhou ding bestaan, maar dit was natrappen. De raad voteert vervolgens het ge vraagde krediet van f79.000, RONDVRAAG De heer Westerik vraag of het zwem bad „Twenhaarsveld" vergroot kan wor den. Het is z.i. aan de kleine kant. De raadsvoorzitter belooft, dat hier naar een onderzoek zal worden ingesteld. Puberachtig gedoe De heer Westerik vraagt voort, of het b. en w. bekend is, dat aan de voordeur van het gemeentehuis donderdagavond een pamflet is gespijkerd. De voorzitter antwoord bevestigend, maar we vonden het nauwelijks de moei te waard om er aandacht aan te besteden. Het pamflet is dan ook naar de prulle- mand verwezen. Als de SOS-groep iets wil, dan dient men ook de normale weg te bewandelen. Dit is een onvolwassen, puberachtig gedoe. Spreker meent, dat de raad boven dit kindergedoe verheven was. Om uit de Camera Obscura te citeren zou hij willen zeggen: „Ik schaam me niet te hebben gespeeld, maar ik schaam me, niet met het spel te hebben opgehou den". B. en w. zijn nu al voor de tweede keer voor aap gezet, eerst met die open brief en nu dit weer. De raad moet er dan ook ver boven verheven zijn om hieraan aan dacht te schenken. Er wordt al veel te veel ophef over gemaakt, ook in de pers. De heer Van Schooten vraagt, of de politie hier niet had moeten optreden. De voorzitter antwoordt, dat dit niet de moeite waard is. Hieraan moet niet te veel aandacht worden besteed. De heer Westerik is dankbaar voor 't antwoord van de voorzitter en is het daar volkomen mee eens. Hij ergert zich aan dergelijk gedoe en bovendien wordt er de laatste tijd veel vernield. De voorzitter deelt nog mede, dat nog een dezer dagen een jongmens zo de scholengemeenschap binnenstapt en on gevraagd op een bord reclame gaat ma ken voor een beatband. Het is toch zeer onhebbelijk zoiets te doen zonder te vra gen. De jeugd veroordeelt hiermede zich zelf. De heer Ten Berge is het ook volko men eens met de woorden van de voor zitter. De jeugd had in de eerste plaats moeten beginnen met het verwijderen van bijvoorbeeld de aanplakbiljetten van lantaarnpalen en meterkasten en daarna de schoonmaak van de Holterberg. De SOS-groep had dan ook moeten beginnen met iets te doen, maar deze jongeren presteren niets. De voorzitter antwoordt,, dat aan dit gedoe veel te veel aandacht wordt be steed, ook nu in deze raad alweer. Bo vendien wordt er veel te veel over ge schreven. Woningbouw Er worden nog tal van vragen gesteld en opmerkingen gemaakt. De heer Ten Berge vindt o.a., dat er te weinig schot zit in de woningbouw in het Kolplan O. Op een vraag van de heer Meerman deelt de voorzitter mede, dat de eerste vergadering van de Schoolraad zal wor den belegd tegen 27 september a*s. De heren Meerman en Van Schoten (BP) zijn niet tevreden over het onder houd van de wegen. Wethouder Rietberg antwoordt, dat er planmatig wordt gewerkt. De slechtste zijn het eerst onder handen genomen, hetgeen de heer Wiggers de vraag ont lokt of de Borkeldsweg dan niet tot de laatsten behoort. De heer Van Schooten wijst nog op de beveiliging van het kruispunt bij Schup- pert en is van mening, dat de gevraagde controleur voor de plaatselijke belastin gen nooit zijn kosten kan opbrengen. Hij vindt het beter dan de belastingen maar af te schaffen. De voorzitter vindt dat een merkwaar dige opmerking. De heer Wiggers informeert nog naar de mogelijkheid van aankoop van grond voor een speeltuin in de Gaarden. De heer Jansen vraagt hoe het staat met de riolering van de Oude Deventer- weg en de heer Bosschers (CH) infor meert naar de schoolbouwplannen te Dij- kerhoek en naar de riolering aldaar. De heer H. Rietberg (CH) is van mening, dat aan dit laatste toch wel iets zal moe ten gebeuren. De voorzitter antwoordt tenslotte, dat b. en w. een piroriteitenschema hebben van hetgeen het eerst moet gebeuren. De Coöp. Aan- en Verkoop vereniging „Holten" zal aan haar leden een bedrag van 74.334,62 uitkeren, zijnde l'/20/o over de afname exclusief brandstoffen. Aldus werd besloten in de donderdag avond onder voorzitterschap van de heer G. J. Rietberg in café „De Waag" gehou den ledenvergadering. Dit is op een te re serveren bedrag van 4.483,23 na, het overschot, dat werd gevormd in het boek jaar 1965/1966 en over de periode van 1 juni 1966 tot 7 januari 1967. Op laatstge noemde datum is n.l. de samenwerking aangegaan met dc zustervereniging (Wicr- den-Ryssen) en is gevormd de aan- en verkoopvereniging „Trio", gevestigd te Wierden, Ryssen en Holten. Het was aan vankelijk de bedoeling om het eerstge noemde bedrag by te schrijven op het le denkapitaal, maar in verband met de fu sie besloot de vergadering mede uit fis cale overwegingen tot uitbetaling in con tanten. In deze goed bezochte vergadering had tevens een eenvoudige huldiging plaats van de direkteur der vereniging, de heer M. Bouwhuis, die van de voorzitter de gouden speld van Cebeco kreeg opgespeld, wegens meer dan vijf en twintig jaar trouwe dienst, zoals de heer Rietberg met nadurk verklaarde. Deze liet in zijn openingswoord de si tuatie in de landbouw en in het bedrijf de revue passeren. Vooral de afname van losmeel, het z.g. bulkvervoer, stijgt nog steeds. Uit het jaarverslag blijkt, dat- zowel de omzetten in goederen als in geld nog steeds toenemen. Aan voederartikelen, meststoffen, brandstoffen; zaai- en poot- goed werd over het laatste volledige boek jaar omgeztt 10.318.575.— kg. (vorig jaar 9.837.000 kg.). In geld waren deze cijfers 3.442.183 gulden (v.j. 3.012.000.— gld). De balans per 7 jan. 1967 toont aan, dat het bedrijf financieel gezond is. De duurzame activa staan hierop vermeld met ƒ377.013,—, waartegenover een ei gen vermogen staat aan algemeen reser ve, vernieuwingsfondsen en fonds voor prijsverschillen van 191.871,83. De ba lans vermeld in debet en credit een be drag van 1.303.751,94. Over beide boekjaren werd in totaal 87.678,71 bestemd voor afschrijving. Het overschot per 31 mei 1966 bedroeg ƒ48.552,81 en per 7 jan 1967 ƒ30.265,04. Verkiezingen Bij de bestuursverkiezing wer de heer G. J. Rietberg, die periodiek aftredend was met bijna algemene stemmen herko zen. Voorts werd herkozen de heer J. W. Boode. Als commissaris werden herkozen de heren Joh. Lubbersen en J. W. Wessel- dijk. De heer H. Landeweerd stelde zich niet als zodanig herkiesbaar in verband met zijn leeftijd en de heren E. Voordes en H. Stevens wegens bedrijfsbeëindi ging. In verband met de reeds genoemde fusie werd op voorstel van het bestuur besloten deze vacatures niet te vervullen. In verband met de reeds genoemde fu sie is de situatie thans zo, dat de be stuursleden G. J. Rietberg en D. J. Brons voort en de commissaris J. W. Hulsman bestuurslid zijn van „Trio" en dat overige drie bestuursleden en drie commissaris sen voorlopig als commissaris van „Trio" zullen fungeren. De directeur gaf een uiteenzetting van de modernisering, die thans voor reke ning van de drie partners in Holten plaats vindt o.a. door de bouw van een volledig geautomatiseerde pers-, los-, meel- en brokkeninstallatie met electri- sche besturing, die door één man bediend kan worden. Hierdoor ontstaat een be langrijke arbeidsbesparing. Deze instal latie is o.m. geschikt voor jute- of pa pierverpakking. Men had gehoopt dit werk midden november gereed te heb ben, maar dit zal wel januari worden. Hiermede ontstaat een zeer modern be drijf in Holten, dat zeer de moeite waard is bezichtigd te worden. Hiervoor zullen de leden t.z.t. uitgenodigd worden. Na deze uiteenzetting bood de voorzit ter de heren Landeweerd, Stevens Jen Voordes, die vanaf resp. 1947, 1957 ien 1961 commissaris geweest zijn een blij vende herinnering aan in de vorm van een zakportefeuille en bracht hij dank voor him arbeid, die vooral de laatste tijd moeilijke beslissingen met zich bracht. Terwijl diens echtgenote ten kinderen de zaal binnen kwamen richtte hij ten slotte het woord tot de directeur, de heer Bouwhuis, die hij dank bracht voor de Leerlingen van de openbare scholen gemeenschap hielden op vrijdag, 8 sept. j.l. onderlinge zwemwedstrijden. Er werd met groot élan gestreden. De uitslagen waren als volgt: SCHOOLSLAG 25 m: Meisjes tot 14 jaar: 1. B. Dijkstra, Holten 19.8 sec. H. Rietdijk, Holten 19.8 sec. 2. C. Nieuwenhuis, Holten 21.5 sec. Jongens tot 14 jaar: 1. J. Dijkink, Markelo 19 sec. Meisjes 1516 jaar: 1. W. Tulier, Holten 21.4 sec. 2. G. Bos, Holten 23.7 sec. Jongens 1516 jaar: 1. H. Nijkamp, Rijssen 17.9 sec. 2. W. KI. Velderman, Holten 18.1 sec. Meisjes 17 jaar en ouder: 1. J. de Soet, Raalte 24 sec. Jongens 17 jaar en ouder: 1. H. Heida, Enschede 18.8 sec. 2. C. Israël, Holten 18.9 sec. RUGSLAG 25 m: Meisjes tot 14 jaar: 1. E. de Lange, Rijssen 21.1 sec. 2. M. de Geest, Hellendoorn 22.9 sec. Jongens tot 14 jaar: 1. E. Stegeman, Rijssen 21.9 sec. 2. H. Luhof, Goor 23.2 sec. Meisjes 1516 jaar: 1. W. Steenhuis, Holten 22.2 sec. 2. W. Tulier, Holten 22.4 sec. Jongens 1516 jaar: 1. H. Nijkamp, Rijssen 17.3 sec. 2. L. Meyer, Bathmen 17.6 sec. Jongens 17 jaar en ouder: 1. J. Scherphof, Goor 18.4 sec. 2. C. Israël, Holten 18.5 sec. VRIJE SLAG: Meisjes tot 14 jaar: 1. M. de Geest, Hellendoorn 18.9 sec. 2. E. de Lange, Rijssen 19.6 sec. Jongens tot 14 jaar: 1. R. Wallenburg, Markelo 14.8 sec. 2. H. Lulof, Goor 15.6 sec. Meisjes 1516 jaar: 1. W. Tulier, Holten 17.3 sec. 2. M. Mollink, Hellendoorn 19.5 sec. Jongens 1516 jaar: 1. H. Nijkamp, Rijssen 14.4 sec. 2. R. Riet, Almelo 15.1 sec. B. Bloemendal, Rijssen 15.1 sec. Jongens 17 jaar en ouder: 1. C. Israël, Holten 14.4 sec. 2. J. Scherphof, Goor 15 sec. LUCHTBEDRACE VOOR NIET GEOEFENDE ZWEMMERS: Meisjes: 1. G. Jansen, Markelo 21.6 sec. 2. L. Schellevis, Holten 28.4 sec. Jongens: 1. B. van de Worp, Bathmen 11-2 sec. 2. E. van de Veen, Rijssen 14 sec. meer dan 25 jaren trouwe dienst :en de grote toewijding, die deze voor de vereni ging aan de dag heeft gelegd. Tevoren had hij directeur en personeel dank ge bracht voor hun arbeid in het afgelopen verslagjaar. De heer Bouwhuis dankte ten slotte voor de verrassing, die men hem met de gouden speld had bereid. In 1925 kwam hij in dienst als jongste bediende en in 1939 volgde zijn aanstelling tot directeur. Ook het personeel heeft aan de opbouw en bloei van het bedrijf bijgedragen. De heer E. Voordes bedankte mede na mens de twee overige afgetreden com missarissen voor de woorden van dank en waardering en voor het aandenken hen aangeboden. Het meest gefotografeerde onderwerp in Nederland is het kind. Pas daarna ko men landschappen en die ren aan de beurt. Dat is geen wonder. Het kind is nu eenmaal een nooit op drogende bron van inspi ratie voor elke rechtge aarde amateurfotograaf. Al blijf je fotograferen, steeds zijn de situaties, de gezichtsuitdrukkingen an ders. Het kindergezicht is als het weer in ons land, de ene minuut lachend, de andere minuut vol ernst. Misschien is het ook wel om in de boeiende ervarin gen van het kind, een stukje toekomst te zien. Kinderen zijn een belofte. Daarom worden er weke lijks tienduizenden foto's gemaakt van kinderen. Foto's, waarover de trotse vader en moeder, en niet te vergeten de trotse groot ouders zich buigen. Foto's zijn immers kleine stukjes geluk, gevangen op licht gevoelig materiaal. Licht gevoelig materiaal, dat zijn ook onze kinderen. Laten we er zuinig op zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4