HE WONDERE SUIKER WERELD DREIGENDE DRAKEN MYSTERIEUS MASSAGRAF Gemarkt *$m UIT DUISTERE MGEI met olifanten uit «Ie steentijd Trots op uw eigen plaats Toon dat dan ook in uw waardering voor uw eigen plaatselijke krant Oe draak van 'i sprookje heeft werkelijk bestaan 'i Geslaagd Eerste Open Deur bijeenkomst De Kroon op het wapen, het randschrift er af Bloemententoonstelling van Dijkerhoekse schooljeugd Zaterdag 2 september 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD MET BEHULP VAN SUIKER MAAKT MEN BLOEDPLASMA, BRANDSTOF, EXPLOSIEVEN, KLEURSTOFFEN, KUNSTHARSEN, TEXTIEL EN VITAMINEN Wanneer wij een schepje suiker in onze thee, koffie of pap doen, dan beseffen wij niet van welk wonderlijk produkt we op dat moment gebruik maken. Suiker is suiker en een synoniem voor zoet bij de meestcn, maar weten we wel, dat suiker een wonderprodukt is, waarvan wij ge bruik maken om ettelijke andere belang rijke produkten te vervaardigen, waartoe wij zonder suiker niet in staat zouden zijn? Dat suiker gebruikt wordt om voedings middelen te conserveren, is algemeen be kend; dat het verwerkt wordt in vele pro dukten als suikerwerk, chocolade, bon bons en dranken om maar een voorbeeld te noemen, weten we allen, maar suiker is daarnaast in veel gevallen onontbeer lijk bij de vervaardiging van kunsthar sen, explosieven, kleurstoffen, bloedplas- ma, vitaminen, ja, zelfs textiel en nog vele andei-e produkten. Wij komen hierdoor tot de conclusie, die overigens een gi-ote waarheid inhoudt, dat het leven op aar-de niet zonder suiker kan. Het is een beslist vitaal prolukt. EEN SUIKERGESCHIEDENIS. Uit India, het vaderland van het sui kerriet, kwam de suiker naar China om streeks 800 vóór Christus. Het vei'breidde zich over Pei-zië, Ax-abië en Egypte, waar na Europa er mee in aanraking kwam. Ge leidelijk veroverde het de rest van ons werelddeel, nadat eerst Spanje er mee kennis had gemaakt in de strijd tegen de Muzelmannen. Toch duui'de het nog vele honderden jai'en, alvorens men in Europa tot het ver bouwen van suikerriet ovei'ging. Natuur lijk beperkte de verbouw zich tot het zui delijk deel van ons \yerelddeel. Van hier- uit vond het zijn weg naar Amerika, waar het vooral in midden-Amerika een twee de vadei'land vond. De rietsuiker-verbouw in Amei'ika is zeer nauw verbonden ge weest met de slavernij, want het waren de negers, die op de plantages werkten. Nadat de slavernij in Amerika vei'boden was, maakte de i'ietsuikex'bouw een ern stige crisis door en in deze negentiende eeuw kreeg de bietsuiker zijn grote kans. DE BEETWORTEL Het was in 1747, dat de Duitser Mark- gx-af er in slaagde suiker uit de beetwor tel af te scheiden, maar zijn uitvinding vond niet de waai'dering waax-op zij x-echt had. Het duui'de nog ongeveer vijftig jaar alvox-ens men meer aandacht ,aan dit pro ces -ging besteden. Maar het publiek had een vooroordeel en vond de suiker van de beetwortel inferieur. De omstandigheden waren echter de beetwortelsuiker gunstig gezind. Er kwam steeds meer vraag naar suiker; het pro dukt werd in toenemende mate gebi'uikt in voedings- en genotmiddelen, terwijl men langzamerhand ook tot de ontdekking kwam, dat er nog andere mogelijkheden in zaten. De rietsuiker maakte juist een ongunstige periode door, terwijl er tevens nog andere factox-en een rol speelden en zo kwam de beetwortelsuiker er in. Oinsti'eeks het begin van de twintigste eeuw was meer dan de helft van de to- taal over de wereld vexwerkte suiker af komstig van de beetwortel. OORLOGSSCHADE Nadat de V.S. wat meer orde hadden geschapen in de onstabiele toestand in midden-Amerika en hun macht uitbreid den over de Stille Oceaan, ki'eeg de riet suiker een nieuwe kans. Langzaam ging zij in opmax-s en omstreeks het begin van de eei'ste wei'eldoorlog stond zij gelijk met de suikerbiet. In de eerste wei'eldoorlog kreeg de sui kerbietencultuur een ernstige klap. In Duitsland wex-den bijna geen beetwortels vei'bouwd en de uitgestrekte velden in Frankrijk wei'den tijdens de ooxdog ver woest. Toch riep de wex'eld om suiker en het suiken-iet haastte zich de opengeval len markten te vei'overen. Natuurlijk heeft de beetwortel tussen de eerste en tweede wereldoorlog alle moeite gedaan om het verloren tei'rein te her winnen, maar het haalde niet meer dan 40" o van het wereldverbruik. Gedurende de tweede wereldooi'log en daarna heeft de bietsuiker kans gekregen weer gelijk te komen met haar concurrentie, want de vraag naar suiker voor verschillende doel einden steeg ontzettend. VEEL MOGELIJKHEDEN Door de vlucht, die de techniek nam, hand in hand gaande met de wetenschap, kwam men tot de ontdekking, dat suiker voor verschillende belangrijke zaken bruikbaar was. Men kon er alcohol van stoken, waarop motoren konden lopen en waarvan in de oorlog dankbaar gebruik werd gemaakt. Met behulp van deze alco hol is men in staat synthetische rubber te vervaardigen; ook de plastics danken hun zijn aan de suiker. De industriële sui keralcohol biedt nog meer mogelijkheden. Zij is zeer goedkoop en gemakkelijk te winnen en daardoor bijzonder geschikt voor gebruik bij de vervaardiging van ex plosieven. Met behulp van deze vloeistof wordt tevens het glas gemaakt, dat bestand is tegen kogels en dergelijke. Zo woi'dt sui ker direct of indirect gebruikt bij het ver- vaax'digen van onder andere: cement, ben zine, penicilline, papier, zeep, weefsels enz. De wereld heeft de suikermogelijkheden ontdekt en gezien, dat deze stof niet al leen geschikt is om iets te zoeten, maar dat zij duizenden mogelijkheden in zich bergt, waarvan techniek en industrie kun nen profiteren. Bovendien heeft suiker een groot voordeel op andere grondstof fen als olie en steenkool, dat zij altijd in grote hoeveelheden gewonnen kan wor den, zolang aarde en zon samenwerken om de betreffende planten te doen groeien. Het is wel zeker, dat suiker ons in de toekomst nog meer diensten zal gaan be wijzen en wie weet hoe belangrijk dit pro dukt nog wordt, wanneer andere grond- stoffenbronnen uitgeput raken en ver vanging hiex-van noodzakelijk is. Wie 's avonds de kinderen voor het naar bed gaan nog een verhaaltje ver velt, kiest wellicht een sprookje, waarin wel eens een schone prins voorkomt, die pas na de boze draak gedood te hebben .met de mooie prinses mag trouwen. Als u denkt dat sprookjes alleen maar fantasie zijn, zal u wel raar opkijken als u hoort dat juist die draken niet alleen op aarde geleefd hebben, maar in tegen stelling tot alle verschrikkelijke verha len over hen tamelijk onschuldige die ren waren. En met draken bedoelen we dan reuzen die soms zeven meter hoog waren e'n zo'n veertig meter lang. KRIJTPERIODE De tijd dat draken, of dieren die met onze voorstelling van di-aken kunnen worden vergeleken, voorkwamen, ligt zo lang achter ons, dat er in de verste verte nog geen sprake was van de verschijning van de mens op onze planeet. In die pe riode, het zogenaamde Krijt-tijdperk genaamd, zag de wereld er wel wat an ders uit dan nu. Maar het Krijt-tijdperk begon dan ook 120 tot 130 miljoen jaar .geleden, en eindigde ongeveer 60 miljoen jaar terug. De nu bekende diersoorten bestonden nog niet, de zoogdieren kwamen nog niet voor, en de vogels lieten nog op zich wachten, al waren er vliegende reptie len. Zelfs de bossen in die tijd, het begin van de Krijt-periode, bestonden aan vankelijk alleen maar uit naaldbomen. Loofbomen verschenen pas toen het Krijt-tijdperk eenmaal goed op gang was. Maar dan verschijnen er ook heel wat boomsoorten die we ook nu nog kennen. De wilg en de beuk, populier en eik, de ahorn en de berk bedekken, vaak afge wisseld met moerassen en poelen, het aardoppervlak. De sauriërs Een wandelaar die naar andere, hem bekende dieren en planten zou zoeken, kwam echter bedrogen uit. Zeker, er vloog reeds een soort vlinder, de oer vorm van onze vlinders, maar de span wijdte van zijn vleugels bedroeg 25 cen timeter. Ook vogels zijn er al, ze hebben echter tanden, andere soorten bezitten geen ve ren, maar schubben, of zijn bepanserd met schlden. Weer andere hebben nagels aan de punten der tenen. Maar dat men in een ander tijdperk is wordt pas goed duidelijk, als men plot seling een van de vele soorten sauriërs tegenkomt. Onder deze sauriërs, die men gerust draken kan noemen, zijn er vele, die werkelijk enorme afmetingen heb ben. Van vuurspuwen zal men echter geen last hebben, want ondanks hun schrikwekkende yerschijning zijn deze enorme dieren simpele planteneters, en zekei niet bloeddorstig. De super-egel In die tijd leefde o.a. de Stegosaurus, bijgenaamd de „super-egel" die met zijn bijna elf meter niet tot de grootste be hoorde, maar wel tot de indrukwekkend ste. De „super-egel" had niet alleen her sens in zijn kop, maar ook hulp-zenuw centra in het kruis en in de borst, om zijn lopen onder controle te kunnen houden. Van zijn kop tot op zijn staart is zijn rug bedekt met geweldige beenkammen, die twee puntige rijen vormden. Tevens beschikte hij over vier staartstekels, die speervox-mig waren. Hij had een betrek kelijk kleine kop. en zijn hoeveelheid hersenen moet in verhouding tot zijn lichaam bijzonder klein geweest zijn. Dertig meter lang werd de diplocodus, die met zijn vier poten, zeer kleine kop en daarentegen lange staart en hals tot de grootste behoorde. Ook de ceratopsides is in tegenstelling tot zijn afschuwelijk uiterlijk slechts een planteeter, die zijn eieren op een rijtje in een nest op zandbodem legde. Hij was verwant aan de driehorensauriër, die boven elk oog een geweldige hoorn heeft, en op de neus een derde. Dit dier had een schedel van meer dan twee meter, en een lengte van acht meter. RAADSELACHTIGE VONDST VAN SKELETTEN IN SPANJE DE SCHEDELS ONTBREKEN Ruim 150 kilometer noordoostelijk van Madrid vinden we het hoogland van Tor- ralba. Men is hier gestoten op 'n enorm massagraf van complete olifantenkudden, die waarschijnlijk door onze verre voor ouders van zo'n 300.000 jaar geleden zijn omgebracht. Minstens 50 exemplai'en van deze in die tijd over geheel Europa verbreide groe pen jagers uit de oude steentijd met hun grove vuurstenen wapens en gereed schappen hebben hier geslacht. Reeds in 1888 werden bij de aanleg van een spoorbaan op dit hoogland geweldige beenderen uit de grond gehaald, maar niemand bekommerde er zich om of had er belangstelling voor. Ongeveer 20 jaar later was het een zekere graaf De Cer- ralbo, die een grote hoeveelheid beende ren en wel een ware collectie olifant skeletten en stenen werktuigen aan het daglicht bracht. DE OER-EUROPEAAX Daarna bestond er weer geruime tijd geen aandacht voor deze unieke vind plaats, totdat de Amerikaanse anthopo- loog prof. Clark Howell er het grote be lang van inzag. Het ging hier toch om de eerste vindplaats buiten Afrika, die vei'gelijkbaar was met de massale vond- Rechtopgaand De hoogste onder de draken was wel de tyrannosaurus, die vaak op zijn ach terpoten liep, en dan zeven meter hoog was. Hij liep rechtop, omdat hij slechts twee zeer kleine voorpoten had. Zijn lengte moet ongeveer twintig meter zijn geweest. De kleine voorpoten waren echter wel bezet met zeer scherpe nagels, en met zijn enorme achterpoten moet hij in staat zijn geweest in draf op zijn slacht offers in te rennen. Het staat niet vast of dit vreselijke dier wel een vreedza me planteeter is geweest. Om enigszins te kunnen begrijpen hoe groot deze sauriërs zijn geweest, kan de volgende vergelijking dienen. Wanneer men de opperarm van een mens met dat van een olifant vergelijkt, ziet men duidelijk dat dit laatste been meer dan twee en een half maal zo lang is en vier keer zo dik. Houdt men nu het opperarmbeen van een dinosaurus er bij, dan ziet men dat dit in vergelijking tot het olifantenbeen weer twee en een half maal zo lang is. en vele malen dikker. Die zelfde olifant, die zo'n 3.000 kilo weegt, was slechts een veertje vergeleken met de grootste sauriërs, die een gewicht hadden van meer dan 40.000 kilogram. De ondergang Hoe zijn deze ongelooflijk grote die ren eigenlijk aan hun eind gekomen? Want zij zijn in betrekkelijk korte tijd als van de aarde weggevaagd, en zeker niet langzaamaan uitgestorven. Men heeft gedacht aan verandering van kli maat, waardoor de koude van een nieuw ijstijdperk de oorzaak zou zijn. Ook de verandering van d,e plantenwereld wees men aan als schuldige, zodat de sauriërs zich niet konden aanpassen aan hun voedselmogeïijkheden en zo stierven. Ook de overapecialisatie van vele soorten, die slechts op één manier zich in leven konden houden, wordt vaak genoemd. Toch is het zeer waarschijnlijk, dat de opkomst van de veel kleinere, maar ook veel betere toegeruste en handiger zoog dieren verantwoordelijk is geweest. Niet alle soorten van deze dieren zijn uitgestorven, sommige leven heden ten dage in een veel kleinere vorm nog door. Hiertoe behoren onder andere de hagedissen, de schildpadden en de kro kodillen. Zij zijn de povere overblijfse len van een wereld, die eens bezaaid was met de vreselijke sauriërs, die nog voortleven in onze sprookjes. A. C. J. PLANTUA. Aangevoerd Runderen 15 Varkens 670 Totaal 685 Prijzen 13 melk- en kalfkoeien van 900,tot 1.200,per stuk. 2 graskalveren van 450,tot 550, per stuk. 25 drachtige zeugen van 375,tot 425,per stuk. 645 biggen van 70,tot 82,per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel redelijk vlot, prijzen op hoog niveau. Zeugen: Handel kalm, prijzen staande. Biggen: Handel redelijk, prijzen iets hoger. Te Utrecht slaagde mej. Anneke Hart suiker voor het bedienden-diploma in het kappersvak. In de Ned. Herv. Kerk (beneden bijna geheel bezet) werd zondagavond de eer ste van de in dit winterseizoen te houden vijf bijeenkomsten gehouden door de Open Deur-groep. Voordat de dienst be gon wei'den met orgelbegeleiding van Anton Koopman gezongen Lied 90 (proefbundel N.H. Kerk), lied 668 uit de bundel van Joh. de Heer en Psalm 43 :3, 4 en 5. De eerwaarde heer A. Schellevis die de leiding had van deze bijeenkomst sprak een kort woord van welkom waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot hen die niet naar de kerk gaan maar wel gere geld in de Open Deur-bijeenkomsten pre sent zijn. Met bijzonder veel vreugde maakte de heer Schellevis melding van het besluit van de raad der Gereformeerde Kerk ter plaatse om het Open Deur-werk te steu nen. Als lid van de Open Deur-groep be noemde de Geref. kerkeraad ouderling R. Reinink. Nadat door het Chr. Dubbelmannen- kwartet te Beekbergen waren gezongen de liederen „Schep in mij o God, een rein harte", „Zijn uw zonden als schar laken" en „Jezus mijn Heiland" sprak de heer Schellevis over het onderwerp: ..Waarom moet de kerk dominees heb ben?" Hel kwartet zong na de toespraak het bekende lied „Voorwaarts christenstrij ders" en „De zon schijnt in mijn ziel vandaag". De dienst werd besloten met het zin gen van lied 140 uit de bundel van Joh. de Heer „Ik zie een poord wijd open staan". In de volgende Open Deur-samenkomst die gehouden zal worden op zondag 22 oktober spreekt ds H. J. Stukker, bapt. predikant te Arnhem. Aan deze dienst zal het H.G.K. kinderkoor medewerking verlenen. Het Gemeentebestuur heeft van de Ho ge Raad van Adel bericht ontvangen, dat hij in px'incipe accoord gaat om de Minis ter van Binnenlandse Zaken te adviseren een kroon boven het gemeentewapen te plaatsen. Genoemde i'aad is echter van mening, dat er een nieuw Koninklijk Be sluit moet komen, waarbij de gemeente een wapen van dezelfde samenstelling met kroon wordt verleend, doch zonder de zinsnede „Het schild omgeven door het randschrift: „Gemeentebestuur van Hol ten". Laatstgenoemde zinsnede strookt na melijk niet meer met de tegenwoordige opvattingen van heraldiek (wapenkunde). (Red. Het is ook te gek om onder de maagd en de drie varkenskoppen „Ge meentebestuur van Holten" te plaatsen. Dat lijkt nergens op). Burgemeester en wethouders kunnen zich met de zienswijze van de Hoge Raad van Adel verenigen en stellen de ï'aad nu voor hem dienovereenkomstig te be richten. sten van dierlijke resten in de grote oude Afrikaanse jachtplaatsen en deze Euro pese vindplaats was bovendien zeer oud. Door bestudering van deze vindplaats in Spanje hoopte prof. Howell een studie te kunnen maken van het dagelijks leven van onze verre voorouders, de oer-Euro- peanen. Alle andere vindplaatsen leverden slechts wat vuurstenen wei'ktuigen en botteni'esten op. In Torralba daarentegen liggen hele scharen olifanten als skelet ten compleet en wel in het moeras van de ijstijd. Slechts enkele beenderen zijn door de oermensen versleept om te splijten en er het merg uit te halen. Het merkwaardige is echter, dat alle schedels ontbreken! Hier vond prof. Howell niet alleen zo'rx vijftig olifantskeletten, doch tevens de resten van vele herten, wilde paarden en enkele neushoorns, die hun laatste rust plaats vonden in een moerassig terrein van modder en kleine watertjes, dat zo'n 300.000 jaar geleden in een periode tussen twee ijstijden dit deel van Spanje be dekte. RAADSELS Hoe kwamen de dieren hier, vraagt men zich af? Waren zij het slachtoffer van door oer-Europeanen georganiseerde drijfjachten? Dat wil men niet aanne men, aangezien bij deze skeletten juist het meest olifanten voorkomen en dat wai'en in die tijd zeker niet de minst ge vaarlijke tegenstandei's voor de mens. Hij had in dat geval gemakkelijker een ande re buit kunnen kiezen die minder gevaar opleverde. Het is ook mogelijk dat de dieren het slachtoffer zijn geworden van bos- en steppenbranden, waardoor zij in het moe ras zijn gejaagd. Wij kennen daarvan een prachtig voorbeeld aan de hand van de vindplaats van Pikermi in Griekenland, waar duizenden zebra's, oerpaarden, ga zellen, olifanten, apen en giraffen, door dergelijke branden opgejaagd hun einde vonden in een geweldig massagraf. Het oude moeras van Torralba kan echter ook een kerkhof voor steiwende dieren geweest zijn, waarin de mens slechts de rol van aasjager speelde. Misschien speel den vergiftige dampen die uit het moeras en warme bronnen opstegen, ook wel een rol bij het omkomen van deze dieren. Raadselachtig blijft echter, hoe het mo gelijk is, dat onder de vele olifanten die hier liggen, zoveel jonge dieren zijn. WAREN HET HUISDIEREN? Men zou in dat geval geneigd zijn aan menselijke invloed op de dood van de diei'en te denken. In beendervindplaatsen van jonger datum van na de ijstijden treffen de onderzoekers veel skeletten van jonge dieren aan. Dit was het gevolg van het feit, dat de mensen in die tijd reeds huisdieren hielden en vee en uit de kudden juist de jonge malse dieren kozen voor de slacht. Zo redenerend zou men tot de conclusie kunnen komen dat deze oer-Eui'opeanen van 300.000 jaar geleden olifanten als huisdieren hadden. Zo staat men momeneel nog voor een groot aanal raadsels en problemen. Vast staat echter, dat hier mensen uit de oude steentijd met vuurstenen messen en schaven vlees van de kolossen afsneden, botten spleten en vermoedelijk aan de rand van het aan buit zo rijke moeras ware smulfeesten aanrichtten. Hiex-van getuigen de vele stenen werktuigen die men er vond en het ontbreken van de schedels, die vermoedelijk meegesleept werden om er thuis de hersenen uit te koken. De mogelijkheid is echter ook niet uigesloten, dat ze meegenomen wer den om verzameld te werden in 'n soort heiligdom, zoals men die kent in zuid- Duitsland uit de late steentijd en waar men hele collecties schedels van holen- beren vond. Maar noch schedelverzamel plaats, noch resten van de mens uit die tijd werden helaas gevonden. Alleen de overblijfselen van zijn maaltijden en ge- bruiksvoorwerpen vormen de aanwij zingen van zijn aanwezigheid. Het personeel van de o.l. school en de oudercommissie te Dijkerhoek, gaan on der leiding van het hoofd, de heer J. W. Kroon voor de schooljeugd een floralia- tentoonstelling organiseren in het school gebouw. De leerlingen uit de klassen 1, 2 en 3 mogen een boeket met veldbloe men of met tuinbloemen op een vaas, schaal of iets dergelijks maken, de kin deren van de klassen 4, 5 en 6 en de oud leerlingen stellen hun planten, die zij de afgelopen zomer hebben verzorgd, ten toon. De tentoonstelling is zaterdag 2 sep tember open van 2 tot 4 uur en van 7 tot half negen. Voor iedere groep zijn prijsjes beschikbaai'. Om de kosten enigszins op te vangen zijn er enkele attracties, zoals het raden van de naam van een pop, het gewicht van een kren- tebrood, een gx-abbelton, snelverloting en theeschenkerij. De beoordeling van de inzendingen zal geschieden door de dames Kroon uit Voox-st en Pasman uit Deventer. De be kendmaking van de prijzen geschiedt za terdag, de uitreiking daarvan maandag d.a.v. Het belooft een leuke expositie te wor den. die voor iedex*een vrij toegankelijk is. Het jongste schoolfeest heeft wel be wezen. dat Dijkerhoek wel iets met bloe men en planten weet te versieren.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 5