Langs de bloeiende heide HEIDEWANDELTOCHT TROK RECORD AANTAL WANDELAARS Leuke knobbelrit van de motorclub Concert H.M.V. Groeiende scholengemeenschap heeft thans twee onder-directeuren Muzikaal intermezzo op de teach-in Grote belangstelling uit wijde omgeving voor paardenfokdag Niet meer praten maar prikken SUIKER-OOM Zaterdag 2 september 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD Bijna tweeduizend wandelaars van alle leeftijden hebben de vorige week zater dag deelgenomen aan de door de W.S.V. „De Trekkers", ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, uitgeschreven heide- wandeltocht. Dit, onder auspiciën van de N.U.W. uitgeschreven wandelfestijn, trekt telken ja re meer deelnemers. Vo rige jaar waren het er 1550, dit jaar was het aantal uitgegeven startbewijzen reeds geklommen tot 1934, bestaande uit meer dan honderd groepen en meer dan 400 individuele wandelaars, die de 40 km tocht aflegden. Van beneden Bra bant tot boven Friesland waren ze naar Holten gekomen om de heide in bloei te zien staan. Het is een prachtige tocht geworden, waarover alle deelnemers zon der uitzondering zeer enthousiast waren. Behalve over 40 km werd gewandeld over afstanden van 25, 15, 10 en 5 km. Alle groepen kregen de bloeiende hei develden te zien, die vooral op de Mar- kelose Borkeld zeer mooi zijn. Men moest er wel voor over zandwegen wandelen, maar dat hadden de tippelaars er wel voor over. Begeleid door de jeugddrum band van de speeltuinvereniging „Slui- tersveld" uit Almelo, onder leiding van de heer M. Toering, trokken de, in kleur rijke wandelkledij gestoken groepen en groepjes, vanaf het gebouw Irene over de Larenseweg en de Stationsstraat door het Kolplan, naar de Borkeld. Bij café „De Poppe" waar de rust was, werden alle wandelaars weer opgewacht door de jeugddrumband. Er heerste daar een enorme drukte, evenals 's avonds bij de aankomst bij Irene. Ook daar begeleidde de drumband weer de wandelaars een eindweegs naar de finish. Ook H.M.V. kwam hier zij- het wel wat laat met de drumband nog enkele marsen spelen. De drumband was naar het concours in Vroomshoop geweest waar een tweede prijs werd behaald. De organisatie was bij „De Trekkers" in uitstekende handen. Op gevaarlijke cversteekpunten zorgde de politie voor de veiligheid. De wandelaars werden be geleid door mensen van de E.H.B.O., die bij „De Poppe" druk werk had met het prikken en verzorgen van blaren, want het vrij warme weer speelde de wande laars nogal parten. De jury bestaande uit de heren H. Ketelaar (Borne), J. Bruntink (Neede), G. J. Dieleman (De venter) voor de 25 km en J. M. van Ter gouw (Deventer), G. Reinders (Velp) en K. Knol (Enschede voor de 10 en 15 km had een moeilijke taak. Alle deelnemers ontvingen een prachtige medaille met het gemeentewapen in kleuren. De ver enigingen nog een vaantje in de club kleuren van de Trekkers, In de le klasse senioren maakten de „Zwolse Tippelaar" de beste indruk, echter uitstekend gevolgd door Favorita (Kampen) en de Flierefluiters (Almelo). Vooral de adspiranten maakten een bij zonder leuke indruk met hun fleurige costuumpjes. Voorzitter Voortman maakte in Irene de uitslag, bekend en bracht dank aan E.H.B.O., Politie, jeugdband, muziek en leden medewerkers. Hij constateerde, dat er heel weinig uitvallers waren geweest. De uitslag van de jury was als volgt: Senioren, le klasse (25 km): le Zwolse Tippelaars, Zwolle 176)4 p.. 2e Favorita, Kampen 174 p., 3e Flierefluiters, Almelo 173)4 p.. 4e 't Noorden, Zwolle 107)4 p., 5e Groland, Eibergen 169 p., 6e Ons Ge noegen, Almelo 168 p., 7e Jannink, En- sched, 167)4 p., 8e Wandelvriend, Aalten, 166 p., 9e Glanerbrug, Glanerbrug 165 p. Senioren, 2e klasse (25 km): le Zwer vers Almelo en De Berg Neede, beide 168)4 p.. 2e Stadsveld, Enschede 166)4 p., idem Assendorp, Zwolle 166)4 p., 3e Ruutvoorn, Genemuiden, 163 p., 4e Lin dehof, Enschede, 161 X p en K.S.W. Nij- xerdal 161)4 p en 5e Eltem, Almelo 158 )4 P. Senioren, 3e klasse (25 km): le Star- vela, Geesteren 166 p., 2e D.O.S., Bar- chem. 164)4 p.. 3e „De Berkel, Borculo 162 p. en 4e Lasonder, Enschede. Senioren, niet aangesloten bij de N.U.W. (25 km): le Atlanta, Hoogeveen, 2e Waka, Doetinchem 160 p. Senioren, alsvoren (15 km): le De Vier sprong, Emmercompascuum 161 p., 2e Sportclub, Rijssen 159 p en Eemskampe. Delfzijl 159 p. Junioren, le klasse, (15 km): le Goos- senmaat, Almelo 178)4 p., 2e Voortsweg, Enschede 171 p., 3e 't Noorden, Zwolle 170)4 p., 4e Boomsplaat, Almelo 170 p., 5e De Trekkers, Holten 169)4 p., 6e Sluistersveld, Almelo 165)4 p., 7e R.K. H.B.S. „Pius X". Almelo 164 p.. 8e Star- veld, Geesteren 163)4 p., 9e V.O.K., Al melo. 162)4 p., 10e Kerkelanden A. Al melo 162 p., lie Lindenhof, Enschede 161 p., „Op Mars", Borne 159 p. Junioren, 2c klasse, (15 km): le „De Riet", Almelo 167)4 p.. 2e Vredestein, Enschede 166 p., 3e K.S.W. Nijverdal 163 p., 4e Ossenkoppelerhoek. Almelo 161 p., 5e Wandelvriend, Aalten 160 p en Tem po, Diepenheim 160 p., 6e De Tukkert, Almelo 159)4 p.. 7e De Merels, Almelo 158 p. Junioren, 3e klasse, (15 km): le Het Centrum, Almelo 162 p., 2e Ruwa, Neede 161 p. en D.O.S., Barchem 161 p., 3e Ste- vensvenne, Enschede 159 p., 4e Het Brug- gert, Enschede 158 p., 5e Nooit Gedacht, Borculo 154 p. Junioren, 4e klasse (15 km): le Kerke landen B. Almelo 163)4 p., 2e Stevens- venne B. Enschede 161 p., 3e Het Las onder, Enschede 159 p en 4. De Wester 157 p. Junioren, niet aangesloten N.U.W. (15 km)le De Viersprong, Emmercompas cuum 168)4 p., 2e De Pionier „Bruch- terveld 162 )4 p. en 3e Totline, Lochem 152 p. Junioren, niet aangesloten bij N.U.W. (10 km): le Viersprong A, Emmen 161 p., 2e Viersprong B. Emmen 158)4 p. en 3e Viersprong C. Emmen 152 p. De „Zwolse Tippelaars" behaalden in de eerste afdeling senioren de le prijs. Een prachtige wandelgroep. Adspiranten, le klasse, (10 km)le 'c Noorden, Zwolle en W.I.O.S., Hengelo 163 p., 2e Wandelvriend, Aalten 162)4 p., 3e Kerkelanden A, Almelo 162 p., 4e Vre destein Enschede 161 )4 p., 5e V.O.K., Al melo en De Riet, Almelo 160 p., 6e Sluis tersveld, Almelo 159)4 p., 7e Lindenhof, Enschede 159 p., 8e Nijverheid. Hengelo 156)4 p., 9e Starveld A. Geesteren 156 p. en 10e Ossenkoppelerhoek, Almelo 155 p. Adspiranten, 2e klasse (10 km): le De Trekkers, Holten 163 p., 2e D.O.S. Bar chem 161)4 p., 3e Tukkert B, Almelo 161 p., 4e Tukkert A, Almelo 158)4 p., Ker kelanden B. Almelo 158)4 p., Vredestein, Enschede 158)4 p.. Tempo, Diepenheim 158)4 p.. Nooit Gedacht, Borculo 158)/. p., 5e Op Mars, Borne 158 p., 6e De Merels, Almelo 157 p., 7e Stevensvenne, Ensche de 156 X- P-- 8e Staveld B, Geesteren 156 p. en 9e Bruggert B, Enschede 153 p. Adspiranten, niet aangesloten bij N. U.W. (10 km)le Pionier, Bruchterveld 161 p., 2e Pionier, Bruchterveld, 160)4 p. De z.g. „knobbelrit", die de M.A.C. „De Holterberg" zaterdagavond voor haar leden had uitgeschreven is een ge zellig clubgebeufen geworden, waaraan het wedstrijdelement ontbrak, maar waarmede toch enkele aardige prijzen konden worden gewonnen. Bestuurders en bijrijders konden daaraan hun bijdrage leveren. De deel nemers werden na hét gooien met een dobbelsteen telkens naar een, aan het nummer dat zij gooiden, verbonden plaats gedirigeerd.- Men kon zes ver schillende plaatseh bereiken, maar het kon ook zijn, dat men steeds van de ene naar de andere plaats moest rijden. Daarbij konden .op verschillende wijze punten worden verzameld. Om 22.30 uur moest men echter in het clublokaal, café Vruggink, terug zijn, ongeacht of men alle zes plaatsen had bezocht of dat men de deelnemerskaart al dan niet vol had. In het clublokaal reikte ten slotte, voorziter Goorman de prijzen uit, bestaande uit consumptieve artikelen. De uitslag was: 1. J. H. Ool- bekkink 137 p., 2. G. Weijl, 135 p., 3. W. Aaftink 130 p, 4, R. J. Schreurs 129 p., 5. F. J. Schippers 122 p en een poedelprijs voor J. W. Meijerman. Ter afsluiting van het V.V.V. Vakan- tieprogramma 1967 geeft de Holtense muziekvereniging „H.M.V.", vrijdagavond 8 september om kwart over acht een po pulair concert in de muziekkoepel in Kalfstermansweide". Ook zullen enkele nummertjes worden gespeeld door het H.M.V.-Jeugdorkest. Voor het concert dat plm. een uurtje zal duren rekenen de musici graag op de belangstelling van velen. De nog steeds sterk groeiende openba re scholengemeenschap i.n onze gemeente zag haar leerlingental voor het thans in getreden schooljaar tot boven de vijfhon derd stijgen. Verdeeld over 24 klassen zal er in totaal door een corps van 36 lera ren les worden gegeven. Vooral de afdeling Middelbaar Econo misch en Administratief onderwijs, het op de praktijk gerichte M.E.A.O., mag zich in een toenemende belangstelling ver heugen. Het aantal leerlingen is bij het vorige jaar gerekend met 50% gestegen en bedraagt nu negentig, terwijl nu reeds bekend is, dat voor het cursusjaar 1968/ 1969 op een nog grotere toeloop mag wor den gerekend. In verband met de aanmelding van leerlingen met mulo-diploma voor de af deling Havo, die alvorens naar het be roepsonderwijs over te gaan, eerst nog verder algemeen voortgezet onderwijs ontvangen, werden voor de Havo-afdeling twee vierde klassen gevormd. Het afgelopen schooljaar is voor de scholengemeenschap bijzonder gunstig geweest, aangezien voor de diverse ex amens een minimum aantal leerlingen werd afgewezen, aldus constateerde de directeur, de heer H. J. Hiddink in de eerste bijeenkomst van leraren, die werd gehouden in de aula van de school. Het stemt niet alleen de leerlin gen en hun ouders, maar vooral ook de leraren tot grote vreugde en voldoening, dat de resultaten bij de eerste rijks examens van 4e afdelingen Mavo III en Meao zo bijzonder goed zijn geweest, verklaarde hij. Het volgend jaar zullen voor het eerst leerlingen deelnemen aan het rijksexamen van het vierjarige Mavo. Twee onderdirecteuren Doordat het aantal leerlingen de vijf honderd heeft overschreden opent de wet de mogelijkheid twee onderdirecteuren Onze plaatsgenoot, de guitarist Igor Wi- lod, zal vrijdagavond (vanavond), als in termezzo tussen de debatten op de teach- in over de vrede, een recital geven. Hij zal o.m. composities vertolken van de oude Spaanse meester Francisco Tarrega. Bovendien zal Annemarie Lonink uit Markelo tijdens dit intermezzo enkele ge dichten over de vrede voordragen. Eén van deze gedichten is het inmiddels we reldberoemd geworden „Bombardement op Hui-Phong", geschreven door een twaalfjarig Amerikaans meisje. Het onderwerp van de teach-in „Wat doe ik voor de vrede" is inmiddels, door verschillende groepen geïnteresseerden al in voorstudie behandeld. Met het oog op de vermoedelijke grote belangstelling voor de teach-in wordt re kening gehouden met de mogelijke nood zakelijke plaatsing van een extra luid spreker in de hal van gebouw Irene, zo dat ook diegenen voor wie eventueel in de zaal geen plaats meer is, de discussies zullen kunnen volgen. Gespreksleider Dick Houwaart - hoofd redacteur van het Dagblad van het Oos ten - zal vanaf het podium over de mo gelijkheid beschikken, de verschillende in de zaal geplaatste microfoons afzon derlijk uit of in te schakelen. Een derge lijke technische ingreep is op elders ge houden teach-ins van groot nut gebleken. Voor een zo ordelijk mogelijk verloop zal het microfoon-schakel-paneel ook in het gebouw Irene zijn nut kunnen be wijzen. Sprekers op de Holtense teach-in zijn zoals eerder gemeld ds. C. M. Graaf- stal, legerpredikant te Ermelo en de heer A. Schipper, journalist en lid van de Sjaloomgroep te Enschede. Omdat van verschillende zijden enige kritiek werd geleverd op het feit, dat bij de keuze van de sprekers het aspect van de innerlijke menselijke vrede, als voorwaarde voor het bereiken van een nieuwe wereld, op de achtei'grond dreigde te geraken, heeft het organiserend comité een derde spre ker in het programma opgenomen. Deze derde spreker, zal zijn ir. E. A. Bierdra ger uit Joppe (bij Deventer). Hij zal het onderwerp benaderen, vanuit de noodzaak onze innerlijke agressie om te zetten. Deze openbare bijeenkomst, die vrij toegankelijk is, begint om acht uur. aan te stellen. In de genoemde docenten- vergadering deelde de heer Hiddink me de, dat als zodanig zijn benoemd de he ren R. Mud en F. Groenewoudt. Zij zul len beiden een deel van het werk op zich nemen. Er wordt thans een nieuwe methode gevolgd bij het lesgeven aan de leerlin gen van de examenklassen. Naar gelang van de keuze van hun vakken krijgen de leerlingen van het 3-jarig en 4,-jarig Ma vo en van het Havo (resp. 5 en 6 examen vakken) groepsgewijze les. Het stari-e klassensysteem, waar alle leerlingen op hetzelfde lesuur, hetzelfde vak wordt onderwezen, is hiermede doorbroken. Daarmede is aan de scho'engemeenschap een begin gemaakt met de wel meest zichtbare verandering, die de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs, de z.g. Mam moetwet, met zich meebrengt. Met dit lesgeven in groepen, was reeds het vorige jaar ervaring opgedaan in de examenklas van het driejarig Mavo, tot grote tevredenheid van leerlingen en le raren. Van de zijde van de paardenfokkers en liefhebbers bestaat een grote belang stelling voor de fokdag, die de warm- bloedpaardenfokvereniging „Holbatheo" zaterdag organiseert op de terreinen bij café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek. Het aantal inschrijvingen is de honderd genaderd, waarbij het Gelders type de boventoon zal voeren. Er is trouwens hoe langer hoe minder verschil te zi,en in de ze beide warmbloedrassen. De aanmelding bevat een groot aantal landelijke rijpaar den, die niet onder de man, maar aan de hand, gekeurd zullen worden. Onder de ingeschreven dieren is o.m. de enter-merrie „Cista" van de heer A. G. Volkerink te Okkenbroek, het eerste paard dat op de keuring van „Holba theo" zal worden aangevoerd, dat in het „Sportregister" staat ingeschreven. Deze categorie betreft veulens van merriën die gedekt zijn door een hengst uit het Sport register. De enter „Cista" behaalde op de pre miekeuring te Raalte en op de centrale keuring te Ommen de eerste premie in haar afdeling en werd ook op de paar- denshow van de V.L.N. op 18 en 19 aug. jl. te Utrecht met een eerste premie, zij het niet de eerste premie, bekroond, om dat verschillende eerste premiën werden toegekend. De fokdag van „Holbatheo" biedt verder met andere nummers een aantrekkelijk programma. De S.O.S.-groep-wil een schone Holter berg he pen bevorderen. Op de morgen na de z.g. vredes-teach-in van vrijdag 1 september organiseren de jongelui een grote schoonmaakactie op de Holterberg in samenwerking ten overleg met de eigenaren van de IJstcnt „De vijftien manden", het museum „Piet Bos" ,en de midget-golfbaan „De Holterberg". Deze actie zal gevoerd worden onder het mot to „Niet meer praten maar prikken". Zaterdagmorgen negen uur gaat de ac tie van start met als verzamelpunt de midget-golfbaan. Als tegenprestatie biedt de S.O.S.-groep diegenen, die mee komen helpen volgende week donderdagavond een gratis beatavond aan te geven door „The rythm and bluesband „Les Gothi- ques", onder leiding van Herman Gazan. Bovendien heeft de midget-golfbaan „De Holterberg" een aantal vrijkaarten ter beschikking gesteld. De S.O.S.-schoonmaakactie, die inhaakt op de bestaande „De Holterberg afval - vrijactie", waartoe de heer Cor Bal des tijds het initiatief nam ,komt op een bi zonder geschikt ogenblik. Het toeristen seizoen is vrijwel afgelopen, maar de her inneringen aan de grote drukte van de voorbije maanden, liggen ondanks moeite, die de heer Bal zich persoonlijk reeds regelmatig getroostte overal in de bossen ten op de heide voor het op rapen. Feuilleton door Tom Lodewijk 23) „Ik moest weg", zei ze „ik liep een in fectie op en ben erg ziek geworden. De dokter heeft me bezworen dat ik met drie maanden dood zou zijn, als ik weer begon. Het waren verschrikkelijke jaren. Maar het waren ook de mooiste jaren van mijn leven". Ze zweeg abrupt, ver legen omdat ze zich zo had laten gaan. Sjoerd begon met veel bereddering de lafel af te nemen, Simon zat met de handen tussen de knieën, voorovergebo gen. „Dat er nog mensen zijn", zei hij, en er klonk een verwondering in zijn stem, die daarheen gaan. niet om te halen, maar om te geven. Ik weet daar wel van. Ik heb die armoe ook wel gezien, die ellende. Ik heb ook zo af en toe wel eens iemand wat toegestopt. Maar je maakt je er af, je scheldt op het systeem, je scheldt op die onverschillige rijken die het allemaal best vinden, en je denkt dat er toch niets aan te doen is. Bent u daar zo toevallig tegenaan gelopen?" Han aarzelde een ogenblik en het viel Simon op. „Ik heb hier in Holland een nare er varing gehad", zei ze en dat deed me besluiten hier weg te gaan. Ik ben toen bij een Hollandse familie in Buenos Aires geweest, voor de kinderen en zo. Toen ben ik inderdaad heel toevallig met dit werk in aanraking gekomen, en toen kwam er een oude wens van me weer op. Ik had eigenlijk dokter willen worden, maar er was geen geld om te studeren. Ik merkte toen dat het niet zozeer om het bex-oep ging, maar om de mensen te helpen die het nodig hadden. Nu. daar hoefde ik ginds niet naar te zoeken. Ze lagen voor het opscheppen. Ik ben 's avonds met de padre meegegaan, en toen ging mijn baas weer naar Holland terug. Ik kon mee, maar het werk had me beet. Ik leefde op een schoen en een slof, toen, ik heb wel eens 's avonds een jurk moeten wassen om de volgende dag een schone aan te kunnen trekken. Maar dat hindert niet, als je werkt tussen mensen die in lompen lopen." „Nu ja," vervolgde ze na een ogenblik, toen kwam de slag. Ik moest naar Hol land terug. Maar het werk had me te pakken. Ik heb m'n ooievaartje gehaald, ik werd kraamverpleegster, toen heb ik gesolliciteerd naar dat kraamcentrum. Ik hou van organiseren, ik weet van aanpakken, bij de padre zorgde ik voor dat alles. Hij zelf had er geen notie van, hij leefde uit de la, of liever, hij gaf weg uit de la. Nu ja, dat is ook leuk werk, maar alles is zo normaal, zo welvarend. Je komt in gezinnen waar een baby ge boren is en meest is daar alles oké. Ge lukkige moeders, zenuwachtge vaders." „D'r zijn hier in dat welvarende Ne derland anders nog mensen en kinderen genoeg, die hulp nodig hebben," meende Sjoerd. „Natuurlijk", gaf Han volmondig toe, „weet je wat ik wel eens denk? Als ik geld genoeg had, dan begon ik een te huis voor spastische kinderen of zoiets. Waar het meest behoefte aan is." „Dat kunt u toch op uw eentje niet aan?" vroeg Simon. Nee, vanzelf niet. Maar het voor naamste is dat iemand het aanpakt. En er zijn altijd wel mensen die je voort helpen." Simon Kolberg lie| zijn belangstelling voor de kordate, vrolijke verpleegster duidelijk merken, toen Han weer in de boot gestapt was en windje achter over het meer de, terugtocht begon. Nee. vertelde Sjoerd, ze werkte niet hier in de stad. Ze zat, concludeerde Si mon, in de gemeente waar zijn neef Ben woonde. Ben zou haar dus wel kennen. Hij betreurde het een beetje dat hij met Öe familie min of meer gebrouilleerd was, anders had hij een mooie gelegen heid gehad nog eens met haar te praten over Zuid-Amerika, waar ze beiden her inneringen hadden. Jannie zou vast wel alles van haar af weten. Net iets voor Jannie. Maar juist bij Jannie kon hij moeilijk aankomen nu. Ze had hem één maal praktisch de deur gewezen, en Si mon Kolberg was er de man niet naar, dan net te doen of zijn neus bloedde. Terwijl ze samen weer bij de boot stonden keek hij tersluiks het jolletje na, tot het witte zeil nog maar een puntje was tegen de horizon. HOOFDSTUK X Waarin een oude vrijgezel op bezoek gaat bij een kraamverpleegster Toen Han Heersma op een knetteren de brommer onverwachts het terrein van het scheepswerfje opreed, had ze het te druk met haar zorgen om op te merken, hoe Simon's ogen oplichtten. „Waarom komt u brommen met zulk mooi zeilweer?" vroeg hij. ,Is Sjoerd er niet?" „Nee, Sjoerd is er niet. U zult het met het knechie moeten doen." Ze beet op haar lip. „U kunt me toch niet helpen, denk ik." ..Wat is er dan." „M'n mast. Kapoet. Bij 'n aanvaring." „Zo, dat is lelijk. En wie betaalt de schade." ,,'t Was mijn schuld niet. Maar 't is een grietje met niet veel centen, die dokken moet. 't Arme kind wist zich geen raad. Daarom heb ik haar beloofd dat we zouden proberen 't zo goedkoop mo gelijk te doen, en ach, misschien betaal ik de helft wel. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Daarom wou ik aan Sjoerd vragen wat 't gaat kosten." „Dan zullen we de scha toch eerst es moeten bekijken. Waar ligt de schuit?" (Wordt, vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2