ACTIVITEITEN VAN DE S.O.S.-GROEP Teach-in een dag vervroegd Toestand baart zorg ONVOLDOENDE WERK VOOR JEUGDIGE ARBEIDSKRACHTEN Ingezonden DE JEUGD SOOS Zomer-actie Internationale Hulpverlening 12 tot 26 augustus Feestavond voor de voetbalsupporters Stroomstoring bracht schade en ongerief Theun de Vries- Keuromnibus Zaterdag 12 augustus 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD Naar aanleiding van de plotseling ont brande discussies over het „jeugdsoos- plan" door middel van uitvoerige inge zonden stukken in ons blad, is de S.O.S.- groep voornemens een gespreksavond over het jeugdwerk te organiseren. Voor deze, binnenkort in het gebouw Irene te houden, bijeenkomst willen de betrokken jongeren ook hun ouders uitnodigen, zo dat het een soort „Soos-ouderavond" kan worden. Hiermede willen zij aantonen open te staan voor eventuele oudere cri- tiek ien eventuele adviezen met betrek king tot het ophefmakend soosideaal. Inmiddels zijn door deze jongeren op verschillende terreinen werkgroepen ge vormd, getuigend van een groot idealis me. Er zijn al werkgroepen voor sport, kunst en muziek. De muziekgroep bestaat uit verschillen de „secties". Zo is er een sectie klassieke muziek. Hierin zitten o.m. Igor Wilod en Ineke Kevelam de laatste met name voor de supervisie op het samenstellen van een soosdiscotheek terwijl in de sectie „Beat, Rythme and Blues" zitting hebben Diny Piffers, Gerry Lubbersen, Miny Jansen en Hei-man Gazan. Ook de werkgroep voor sport bestaat uit verschillende kleinere actiekernen. Er is al een sectie volleybal met o.a. Abby Klein Velderman, Hermien Koopman en anderen, een sectie wandelsport met Jan Bosschers en een sectie voetbal en touw trekken geleid door Gerrit Kloosterboer en anderen. De bedoeling van de sport-werkgroepen is bij haar activiteiten zoveel mogelijk samen te werken met de bestaande plaat selijke sportverenigingen. Dit zal de sec tie „boksen" met A. v. d. Bos als voor man wat moeite kosten, gezien het ont breken van een pugilistische vereniging in Holten. Tenslotte is er ook nog een „werk groep voor kunst" gevormd bestaande uit Hannie Krikkink, Herman Gazan en Het- tie Dolman. Laatstgenoemde, leerlinge van de INAS-cursus van de Nijverheids school voor meisjes te Deventer, is bo vendien met algemene instemming aan- (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) Er gaan hardnekkige geruchten, dat de ingezonden stukken van H. Pinkert en Gerrie v. d. Brink (namens de Soosgroep) onder het opschrift „Op,en antwoord aan de heer Schellevis", geplaatst in Holtens Nieuwsblad" van 5 augustus j.l., niet door hen zelf zijn geschreven. Ik houd het er echter maar op, dat zij het wel zelf hebben gedaan. Terwille van de plaats ruimte en het verband volg ik hun ant woorden op de voet en plaats bij de ci taten uit hun „Open antwoordmijn aantekeningen. Als ik lange zinnen soms kort samenvat, zal de heer Pinkert hoop ik weer niet komen aandragen met: „Dit leest U niet, want er staat. Het „Antwoord" van H. Pinkert. 1. „Drs. H. Mol noemt het jeugdpro bleem in werkelijkheid een probleem van de ouderen". (Nogal logisch: De jongeren zijn im mers niet de enigen, die de gang van za ken in de maatschappij bepalen! Overi gens heeft Mol nog veel meer gezegd. Tot de jongeren o.m.: „Ga gewoon je eigen gang! Doe al die dingen waarvan je ooit geweten hebt dat ze mogelijk wa ren!" Mol citeren is geen gelukkige zaak. Op dezelfde Teach-in te Deventer werd tot Mjol gezegd: „U bent een oude man. die graag jong wil zijn. En dat is één van de grootste beledigingen, die U de jeugd kunt aandoen!") 2. „Deze op- en aanmerkingen zijn door U op een dermate bemoeizuchtig be voogdende toon gesteld (Dit gaat me te ver! Dit is geen goede toon om eerlijk te discussieren. Bij het lezen van deze uitspraak (uit-val!) ver gaat me feitelijk de lust om verder le discussiëren. Heer Pinkert, dit had ik niet van U verwacht! Bovendien sprak U zo niet, toen U, soms op ongelegen ogen blikken, bij mij kwam ter oriëntering. Toen was ik niet bemoeizuchtig en be voogdend!) 3. „Aanvankelijk stond U enigszins gereserveerdLater sloeg Uw gereser veerdheid om in een zeker enthousias me (Dit is volkomen onjuist! Voor een door Pinkert te organiseren Jeugdsoos, zonder raadpleging of samenwerking met de plaatselijke jeugdorganisaties, heb ik nooit veel gevoeld. Pinkert kan dit wel weer tegenspreken. Dan moet ik het aan de lezer overlaten wie hij gelooft.) 4. „Dat wij achter de schermen op uw medewerking konden rekenen (Nooit gezegd! Wel gezegd: „Ik kan als lid van de Herv. Jeugdraad niet het kerkelijk jeugdwerk gaan beconcurreren. Wel mag je altijd komen praten.") 5. „In de door U genoemde gelegenhe den is het naar eigen ideeën aanbieden en bemeubelen niet mogelijk." (Wel erg bezwaarlijk lijkt mij. Maar nooit is (voor zover mij bekend) een daartoe strekkend verzoek ingediend of besproken met de jeugdorganisaties. Voor zo'n ruimte zou ik desondanks bij hen willen pleiten.) 6. Het lijkt mij nu ook duidelijk, waar om wij ons „Smeekschrift" in zijn geheel publiceerden, -n.l. om door die openheid vergissingen, zoals U die maakte, zoveel mogelijk te voorkomen." (Ja, Pinkert, het is U wel duidelijk, maar mij niet! Welke vergissing bedoelt U?) 7. „Ongeveer in het midden van uw brief vraagt U: „Zijn we in ons land al niet genoeg verzuild en versnipperd?" U gaat na een aanhaling uit onze publica- gewezen voor. de taakverdeling van de soos-corveediensten (koffiezetten, afwas sen, enz.). Besloten is dat de teach-in over het on derwerp „Wat kan IK doen voor de vre de?" niet zal plaats vinden op 2 septem ber, maar op vrijdag, 1 september a.s. In een woensdagavond gehouden vergade ring met enkele ouderen, die actief werk zaam, dan wel bizonder geïnteresseerd zijn in het Holtense jeugdwerk, werd be- ties, die getuigt van het willen tegengaan van verzuiling en versnippering, verder met: Behalve het feit, dat ik op zo'n een heid niet verzot ben Deze tegenspraak, gevoegd bij de boven weerlegde onjuisthedengeven mij de indruk, dat U bij het schrijven van uw brief waarschijnlijk te overhaast en te onzorgvuldig te werk bent gegaan." (Als er 4 instanties zich bezig houden met jeugdwerk en iemand begint daar naast op eigen houtje weer met jeugd werk, dan zijn er 5 instanties en zijn we verder versnipperd, hoe je het ook wendt of keert. Wat die tegenspraak betreft, je hebt gelijk. Er had moeten staan: „Behalve het feit, dat ik op zo'n veronderstelde eenheid niet, verzot ben". Er is n.l. geen sprake van eenheid. Ik schreef mijn „Open Brief" niet overhaast. Bij de eerste Soos-publicatie was er al reden om te schrijven. Ik deed het pas weken later.) 8. „Dat U uw eigen christelijk jeugd werk al in de mist zag verdwijnen?" (10 a 15 jaar geleden begon het chris telijk jeugdwerk al in de mist te ver dwijnen. Ik voel me echter niet geroepen daar. een handje bij te helpen!) 9. ..Doet me denken aan: Zorg, dat jc er ook bij komt, bij de C.J.V." (Wat is daar op tegen? Hier blijkt ken nelijk de afkeer, die Pinkert heeft tegen al wat met het Evangelie van Christus re maken heeft. Overigens bedoelde ik: Ga samen met de andere jeugdorganisaties praten om tot een Soos te komen, die representatief is voor de Holtense ge meenschap.) 10. „In tegenstelling tot 29 juni, toen U ook uitgenodigd was." (Ik ben voor 29 juni niet uitgenodigd. Wel is mij door Pinkert gezegd: U bent er ook welkom! Na de mededeling in het „Deventer Dagblad" van 8 augustus j.l., waarin de S.O.S.-groep zegt bij voorbaat in te stemmen met alles wat ik nog over de S.O.S.-groep naar voren zou brengen, is verder gesprek tussen ons zin-loos. Op uitnodigingen ga ik dus niet (meer) in.) Het „Antwoord van Gerrie v. d- Brink (namens de „SOOS"-groep". 1. „Waarom moeten wij uit de rest van Uw schrijven de indruk krijgen, dat U helemaal niet zo blij bent met de Jeugdsoos-actie?" (Ik ben blij, dat uit jullie actie blijkt, dat niet alle jongeren futloos'zijn. Ik be- critiseer echter de verkeerde opzet! Dat had in samenwerking met de bestaande jeugdorganisaties moeten gebeuren). 2. „Is het misschien, dat U er een ge vaar in ziet voor het bestaande jeugd werk?" (Ja! Maar 't Is ook on-elegant tegen over de bestaande jeugdorganisaties. Zie ook 1 hierboven en 9 „Antwoord Pin kert"). 3. „Acht U misschien de mogelijkheid dat er ooit gedanst zal worden bedenke lijk?" (Neen! Warme voorstander om op jeugdavonden gelegenheid te geven tot dansen). 4. „Of haalt U een zinsnede uit een Soos-publicatie van meer dan 5 weken geleden aan om de idealen van de Soos groep een beetje in discrediet te bren gen?" (Maar Gerrie! Noem je dat in discrediet brengen, wat je zelf aan de jongeren toe zegt! Dan wordt de „Soos" wel een be denkelijke zaak! Neen, 't ging mij om klaarheid. De „Smeekschrijvers" willen meer dan zij B. en W. vragen in hun „Smeekschrift". Zij vragen om ruimte voor avonden van min of meer culturele aard. Maar eerder werden de jongeren opgeroepen voor een „Disco-Soos" waarin plaats zal zijn voor dansen, zitten, pra ten, luisteren, „blauw"-drinken, lief-zijn, schilderijen, film, gedichten, gekke spel letjes mode en waarschijnlijk nog veel meer Zie Holtens Nieuwsblad d.d. 17 juni. Nu is het één van de twee: Of B. en W. worden niet goed ingelicht, of je belooft de jongeren teveel). 5. „Waarom dan niet even de vermel ding „met" „blauw"-drinken bedoelt men alcohol-vrij?" (Omdat degene, die het eerst zo'n onbe kende uitdrukking gebruikt, en dat was Pinkert verplicht is deze te verklaren). 6. „Zou men werkelijk voor het vin den van een ruimte bij de kerkelijke auto riteiten terecht moeten?" (Neen, maar in de le plaats bij de be staande jeugdorganisaties. Als hun ruim ten niet „jeugd-bemeubeld" en „jeugd- ingericht" kunnen worden, valt er geza menlijk wellicht een oplossing te vinden voor een andere ruimte. Als alle jeugdin- stanties „niet thuis" geven t.a.v. het jeugdsoos-idee en je voorts je bestaans recht hebt bewezen, is B. en W. het aan gewezen adres. zie ook punt 9 v. Antw. Pinkert en punt 1 en 2 v. dit „Antwoord"). 7. „U verwijt Henk, dat hij niet is in gegaan op Uw voorstel kontakt op te ne men met kerkelijke jeugvoogden. Dat heeft hij wel gedaan. Trouwens, er zijn talrijke rechtstreekse kontakten gelegd met jongeren uit de verschillende organi saties". (Wat zijn „jeugdvoogden?" Er is bij men weten nooit een verzoek tot een ge sprek of een voorstel ingediend om tot een „Soos" te komen, bij de Hervormde Jeugdraad, de Geref. Jeugdccntrale, sloten tot het zenden van een circulaire aan alle plaatselijke jongerenorganisaties, waarin gevraagd zal worden of zij het onderwerp van de teach-in onderling in voorstudie willen nemen. Het is de bedoeling, dat het 1 septem ber een bijeenkomst wordt, waar iedereen van welke plaatselijke vereniging hij of zij ook lid is, kan deelnemen aan de ho pelijk opbouwende discussie. Het postadres van de S.O.S.-groep luidt van nu af: Beuzeberg 55, Holten. Het te lefoonnummer is 05483-1572. Het giro nummer luidt, zoals al eerder ge meld 1442225, t.n.v. M. Koopman, Burge meester v. d. Borchstraat, Holten. P.J.G.O.-bestuur of bestuur van de „Olie Meule". 'Het kontakt zoeken met individuele jongeren uit de organisaties is eerder af te keuren dan toe te juichen. Men moet bij de leiding zijn). 8. „Het doel van deze „Teach-in" zou zijn: Het Holtense klimaat te peilen op de mogelijke nieuwe aanpak van het jeugd werk". U was een van degenen, die er het meest enthousiast voor was." (In een bespreking van de heren Ds. Israël, Pinkert, Hamming en ondergete kende, begin mei, is de Teach-in geboren. Pinkert stelde als doel: Klimaat peilen voor een soos. Onderget. liever een be paald onderwerp. Na over en weer gepraat werd het een onderwerp n.l. „Wat doe ik voor de vrede?" Aangezien op een Teach-in alles gezegd mag worden, zou dan tevens wel blijken of er behoefte be stond om elkaar vaker in dit verband te ontmoeten. Dat ik het meest enthousiast er voor was is pertinent on-juist. Zo was ik de enige van de 4, die er voor pleitte om de Teach-in na de vakantie te hou den. Het (wilde) idee kon dan eerst be zinken en er kon via de bestaande jeugd organisaties hiervoor belangstelling wor den gewekt. In een latere bespreking zou ik op voorstel van Ds. Israël samen met de heren Pinkert en Hamming de dingen maar moeten regelen. Tot voor de vakan tie heb ik er wel op grond van mijn serieuze aard het meeste werk voor verzet. O.m. dure, nooit vergoede telefoon gesprekken (mijn telefoon was dus al gra tis beschikbaar S.O.S.-groep!). Dit vele werk kan de schijn hebben gewekt, dat ik er erg enthousiast voor was). 9. „Zij die bezield zijn van het Soos- ideaallje willen maar één ding: ontzuiling, openheid, gesprek". (Zie punt 7 „Antwoord Pinkert"). 10. „Ons le doel is: elkaar te kunnen ontmoeten in een door onszelf te scheppen leefklimaat". (Wat zijn de volgende doelen? Wat is het einddoel? Het leefklimaat is toch meer- dan de gezellige Soos-ruimte. Daar kun je geregeld wel een poosje vertoeven. Léven moet je echter in de harde werkelijkheid van de maatschappij, die niet wordt be paald door alleen de jongeren, maar ook, en zelfs grotendeels door een ouderen-ge neratie. Een Soos-leven kan daarom een vlucht uit de werkelijkheid betekenen, met alle gevaren daaraan verbonden). 11. „Een generatie bouwt aan zijn eigen wereld. Daartegen kan toch gèen enkel redelijk, christelijk of humanis tisch bezwaar bestaan". (Dit heeft weinig of niets te maken met een Jeugd-soos, die over enkelè ja ren al weer uit de tijd kan zijn. Als slechts één generatie, hetzij de jongere of de oudere aan onze wereld bouwt dan bestaan er zeer ernstige redelijke onverstandig), christelijke (Christus leert ons leven met de ander) en huma nistische (met het oog op de menselijk heid v.o. bestaan kunnen de generaties niet. langs elkaar heen leven) bezwaren tegen." Graag een rechtzetting: het blijkt dat sommige mensen het in mijn „Open brief" genoemde blauw-drinken hebben opgevat als overmatig alcoholgebruik. Het is juist het tegenovergestelde. Men wil geen alcoholhoudende drank gebrui ken. Hetgeen onze waardering verdient! Tenslotte vermeld ik voor alle duide lijkheid de motieven, die mij hebben ge leid tot het schrijven van mijn „Open Brief": De opzet van deze Soos is ver keerd en de uitwerking onduidelijk. Ik constateer: 1. Hr. Pinkert was op de hoogte van een door de Herv. Jeugdraad te houden enquete, waaruit iets in de vorm v.e. Soos zou kunnen voortkomen. 2. Hr. Pinkert is naast het bestaande jeugdwerk met nieuw jeugdwerk begon nen, zonder de leiders van het overige jeugdwerk er bij te betrekken. 3. De namen van c.e ondertekenaars v.h. „Smeekschrift" zou'.en de indruk kunnen wekken, dat hier sprake was van samenwerking v. div. jeugdorgani saties. 4. Met deze Sops is de eenheid v. d. Holtense gemeenschap niet gediend, maar verder verbroken. 5. Op de buitenstaanders kan de Soos-actie de indruk maken alsof er in Holten op het terrein van het jeugdwerk niets gebeurt. Om alle misverstand te vermijden: Ik ben niet tégen de tot. stand gekomen Jeugdsoos! Ik ben er ook niet vóór! Ik hou me afzijdig! Tenzij in de toekomst een andere houding noodzakelijk wordt. Het is niet mijn bedoeling (geweest) de ontstane Jeugd-soos te bestrijden. Dan had ik andere argumenten gebruikt. Met mijn „Open Brief" heb ik slechts een oproep tot bezinning beoogd, zowel voor de organisatoren, de onderteke naars v.h. „Smeekschrift", de andere jongeren en de ouders. Ik meende hiervoor hetzelfde medium (de kranten) te moeten gebruiken, als waarvan ook de S.O.S.-groep zich be dient. Dat de S.O.S.-groep zijn toevlucht heeft genomen tot een stunt en tot sar casme, toont niet alleen haar zwakheid aan, maar maakt tevens een eerlijke dis cussie onmogelijk. Ik teken ook hierbij aan, dat mijn me ning een strikt persoonlijke is, zodat U De stijging van het aantal geregis treerde werkzoekenden in het gewest Deventer van 455 per ultimo juni tot 606 eind juli moet hoofdzakelijk worden ge zocht bij de leerlingen, die de scholen hebben verlaten en zich voor een ar beidsplaats hebben aangeboden. Was he( aantal ingeschreven jeugdigen eind juni 21, thans bedraagt het 122. Het zijn de metaalnijverheid en de bouwnijverheid, waarvoor het aantal ingeschrevenen van deze categorie het grootst i.s. Vooral de bouwnijverheid vertoont een behoorlijk aantal jeugdige ingeschrevenen. De ver wachting is gewettigd, dat hier zeer langzaam een daling zal optreden, zulks in tegenstelling tot de metaalnijverheid, waarvoor de bemiddelingsactiviteit nog in volle gang is. De stijging van de aan- bodcijfers is echter niet alleen gen ge volg van de toestroming der afgestu deerde jonge mensen, want bovendien valt er een vermeerdering te constateren met name in de sectoren handels- en kantoorpersoneel en bij de groep minder geschikte arbeidskrachten. V raag Een gelukkig verschijnsel is. dat de vraag eveneens is -gestegen. Van de Zoals in deze goede en mooie zomer te verwachten was had ook de jaarlijkse zomeractie voor internationale hulpver lening dit jaar een bijzonder goede in zet: 53 nieuwe vaste bijdragers hebben samen aan jaarlijkse bijdrage 575, toegezegd. In de komende twee weken zullen de vaste jaarlijkse bijdragen en losse giften voor dit belangrijke doel door enkele gepensioneerden en door enkele meisjes langs de huizen worden opgehaald. De éne helft van deze actie is bestemd voor het Holtens Studiefonds voor Pa poea-jongeren, dat, zoals bekend reeds de opleiding van twee jonge Papoea's verzorgde en volgend jaar een Papoea uit Australisch-Nieuw Guinea in de ge legenheid hoopt te stellen de opleiding aan de Tropische Landbouwschool in De venter te volgen, die daar o.a. ook in de Engelse taal gegeven wordt. Omdat het Holtens Studiefonds voor Papoea-jongeren dit jaar dus geen pupil te verzorgen heeft, is de andere helft van deze zomer-actie voor Internatio nale hulpverlening bestemd voor het vormingscentrum „Mindolo" in Zambia (Afrika), dat door kortere en langere cursussen o.a. op '1 gebied van land bouw, huishouding, kinderverzorging, en jeugdwerk de ontwikkeling der be volking bevordert. Een oud-leerling van de Tropische Landbouwschool de heer Westendorp uit Deventer, is ook op dit vormingscentrum werkzaam, Ook giften van onze vakantiegasten zijn hartelijk welkom op giro: 875587 van de Raiffeisenbank te Holten op de reke ning van het Holtens Studiefonds voor Papoea-jongeren. ïn deze goede en mooie zomer, die ons allen zoveel reden tot dankbaarheid geeft mag toch niet tevergeefs verwacht worden, dat U er allen door Uw milde geven aan medew!erkt dat deze zomer- actie voor internationale hulpverlening, die zo goed van start is gegaan, dit jaar ook tot een bijzonder goed eindresultaat komt. Onze zwarte broeders hebben Uw hulp nodig! In het kader van de feestelijkheden ter gelegenheid van drie kampioenschap pen van „Holten" en de overgang van •haar eerste elftal naar de 4e klasse K.N. V.B.. hebben de leden van de supporters vereniging nog een avond te goed. Na medewerking te hebben verleend bij de receptie en de feestavond van de „actieven" en na het organiseren van een buitengewoond geslaagde feestavond voor de „pupillen" wordt nu alle aan dacht besteed aan de supporters. Het bestuur van de supportersvereni ging heeft, na zeer veel moeite, beslag weten te leggen op de prachtige kleuren film over de „wereldkampioenschappen voetbal 1966" in Engeland. Bovendien zijn er een paar vakmensen uitgenodigd om de supporters, na de film nog enige tijd aangenaam bezig te houden met spel en dans met een dans- orkest voor jong en oud. Er is dus voor iedereen iets te genie ten. We verwachten dan ook een zeer grote belangstelling voor deze avond, die vrijdag. 18 augustus, in gebouw Amicitia zal worden gehouden. Voor verdere gegevens zie men de ad vertentie in dit blad. "de kerk er buiten moet laten. Vanaf he den zal ik op geen enkel ingezonden stuk of publicatie meer reageren, omdat ik nu duidelijk genoeg ben geweest. Mijnheer de redacteur, ik dank U har telijk voor de grote plaatsruimte, die U me gegeven hebt. Holten. 10 augustus 1967. A. Schellevis. (Redactie: Wij zullen de „Soosgroep" nog de gelegenheid geven, indien zij daar prijs op stelt, haar standpunt te ver duidelijken. Daarna wordt de discussie gesloten. Het lijkt ons beter, dat men om de tafel gaai zitten om de zaak uit te praten). thans aanwezige aanvragen 461 betreft het 239 jeugdigen, d.w.z. jonge mensen, die de school hebben verlaten. De stij ging van de totale vraag is meer dan de toevloed van de hiervoor genoemde vraag naar jeugdige werknemers. Deze meer-vraag is over meerdere bedrijfs takken verdeeld en betreft kleine aan tallen per groep. De vraag naar niet jeugdigen in de bouwnijverheid is ge daald. Vrouwelijke krachten De situatie bij het aanbod van vrou wen is eveneens enigszins gewijzigd. Het aanbod van jeugdigen is gering <9), vo rige maand bedroeg dit aantal 2. Een sterke vermeerdering trad op bij de ad ministratieve en aanverwante beroepen niet-jeugdigem juni 4 juli 17. Be paalde oorzaken zijn niet aanwijsbaar. Het gedetailleerde aanbod van man nelijke werkzoekenden per gemeente is als volgt (het eerste cijfer betreft het totale aanbod, het tweede cijfer geeft het daarin begrepen aantal jeugdigen tot en met 18 jaar weer, tussen haakjes de cijfers*van juni 19671. Deventer 441—63 (358—13). Bathmen 8—3 (3—0), Diepenveen 38—19 (19—4), Holten 15—3 (11—0), Olst 26—12 (10—0» en Raalte 7822 (444i. Per duizend loontrekkenden in per centen: Deventer 2,8% (juni 2,3%), Bathmen 2,00% (0,8%), Diepenveen 2,5 1,2Holten 1.81,3 Olst 1,4% (0.6%) en Raalte 3,1% (1,9%). Aanbod en vraag in enige belangrijke beroepsgroepen verhouden zich als volgt: bouwvakarbeiders 11066, metaalbe werkers 81160, textielarbeiders 276, levens- en genotmiddelenbereiders 11-83. kantoorpersoneel 3227. personeel in al gemene dienst (incl. losse arbeiders) 5813. minder geschikten 212. De storing in de electriciteitsvoorzie- ning, die woensdagmorgen om 11.29 uur optrad en die zoals nader is komen vast te staan haar oorzaak vond in de moderne electriciteitscentrale te Har- culo, bij Zwolle, heeft ook hier schade en ongerief veroorzaakt. De industriële bedrijven, zoals Universal, de Kunststof- emballagefabriek van Vaessen Schoe- maker n.v., de Zuivelfabriek en ook de kleinere bedrijven, die allemaal op elec- triciteit zijn aangeUvezen, kwamen stil te liggen, zodat bij het G.E.B. o.a. de vraag binnenkwam of men het personeel maar naar huis zou sturen. De directeur de heer van den Berg, kon daarop na tuurlijk geen zinnig antwoord geven, omdat men zelfs in de top niet op de hoogte was, wat zich in Overijssel en andere provincies t.a.v. de koppelnetten afspeelde. Vooral voor de pluimveevermeerde- ringsbedrijven kan het uitvallen van de stroom catastrofale gevolgen' hebben, omdat door het wegvallen van de venti latie en het licht de jonge dieren op een hoop kruipen, met gevolgen die zelfs enige tijd later nog dodelijk blijken te zijn. Door de praktijk geleerd, heeft men op het bedrijf van de heer W. Rensen, Es- pelo 47, een noodslroom-agregaal aan geschaft. Een vernuftige alarminstalla tie waarschuwt voor het uitvallen van de electriciteit, een onjuiste ventilatie of luchtverdeling. Op het bedrijf van de heer Rensen waren op het moment, dat de stroom uitviel, net 3000 kuikens aan het uitkomen, terwijl zich in de ver schillende hokken 11.000 jonge dieren bevonden. Toen de stroom uitviel heeft men di rect het noodagregdat in werking ge steld. zodat ernstige schade voorzover dat tot nu toe kon worden nagegaan werd voorkomen. De laatste eieren, die op het moment dat de stroom uitviel op het punt stonden open te breken, zijn verloren gegaan. Op het bedrijf van de heer M. Rietberg, Beuseberg 80. had men geen ongerief ondervonden van het wegvallen der electriciteitsvoorziening. Er zijn hier nog wel een zestal vermeerderingsbedrijven meer, die echter ver uit elkaar gelegen zijn en voor informatie niet telefonisch te bereiken waren. Van ernstige schade, ook in de indu striële sector, is tot nu toe nog geen mel ding gemaakt. Voor het grootste deel der gemeente was de stroomvoorziening om 14.01 uur hersteld. Enkele buurtschap pen moesten wegens een defect in een der onderstations wat langer wachten. Bij de N.V. Arbeiderspers is versche nen de Theun de 'Vries-Keuromnibus. Het 512 bladzijden tellende boek bevat die werken, die het meest markant zijn voor de verschillende facetten van dit schrij versschap, dat wij nauwelijks behoeven toe te lichten, zo bekend is deze Friese schrij ver. Opgenomen zijn „De Vrijheid gaat in het rood gekleed", „De merrie", „Ziet, een mens" en „Wilde lantaarns''. Zijn werk is in bijna twintig landen vertaald. Verschillende van zijn boeken beleven herdruk op herdruk. En leegge- schreven voelt Theun de Vries zich in de verste verte niet, integendeel, nóóit ston den misschien ambitieuzer projecten op stapel dan thans: biografieën over Lenin. Spinoza, Cromwell, Robespierre, Hegel. Giordano Bruno, een reeks kleine histo rische romans op Griekse thema's, een boek over Potgieter, een nieuwe bundel verhalen, een' bundel essays, televisie spelen. De Keuromnibus is in de boekhandel verkrijgbaar en kost thans f 10,90.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 5