VERLIES AAN KLANTEN ARBEIDSONGESCHIKTHEID •Jm DE ©I DSTE KUNST HET IS GEEN NEP lie aaak die adverteert ligt altijd stukken voor n i 2 II Verloting Hol tens Gemengd Koor Groot Nationaal Concours-hippique te Bathmen Zwemclub-nieuws „Twenhaarsveld" Je kunt niet alles weten Zaterdag 12 augustus 1967 HOLTENS NIEUWSBLAt DANSEN IS EEN NATUURLIJKE MENSELIJKE UITING VAKANTIE 1967: WINST VOOR GASTEN Het vakantieseizoen schrijdt voort. Wij mogen ons dit jaar verheugen in een goede zomer tot heden. Zelfs Nederland biedt uitstekende ontspanningsmogelijk heden als wij naar het weer zien. Toch horen wij de klacht dat de hotels dit jaar een minder goede bezetting hebben dan voorheen. De weersomstandigheden zouden daar van de schuld hebben gekregen wanneer wij de ene dag na de andere tegen een scherm van regen hadden gestaard. Nu dit in juli niet het geval was, zijn wij druk op zoek naar andere oorzaken. Wij noemen bijvoorbeeld de klacht, dat de politieke spanningen niet tot reizen voor genoegen noden met name als wij aan de Amerikanen denken, die Nederland dikwijls als tussenstation kiezen als zij toch naar het nabije oosten willen. Wij spreken ook wel over de onvoldoende accommodatie van Nederlandse hotels in de afgelopen jaren, die de buitenlanders een ander vakantieland hebben doen kiezen. Ook de onvoldoende propaganda voor Nederland in den vreemde wordt wel als oorzaak aangewezen. Het merkwaardige is echter dat onze hotels uitpuilden in de jaren dat er minder propaganda werd gemaakt. Nu de propaganda toeneemt, wordt het bezoek minder. moet duidelijk worden uit de wijze waar op men verzorgd wordt. VERTIER De ontwikkeling naar een moderne hotellerie wordt daarmee niet geremd. De meeste gasten willen niet meer doelloos in een hotel rondhangen. Zij wensen con tact met anderen en mogelijkheden om aangenaam bezig te zijn. De hotelondernemer kan daar veel aan doen. Hij kan zorgen voor de aan wezigheid van gezelschapsspelen in zijn zaak met de gelegenheid om die spelen te doen. Hij kan mapjes maken met uitge stippelde wandel-, fiets- en autotochten, waarvan de gasten kunnen profiteren. Hij kan zorgen dat de gasten op de hoog te komen van bezienswaardigheden in de buurt en hij kan zijn V.V.V. opwekken tot het organiseren van vakantiegenoe gens. Er is verschil tussen een hotel exploi teren en het verlenen van onderdak in vakantietijd. Dat verschil zullen ook de houders van campings en kampeerterrei nen voor hun klanten moeten zien. Er is misschien sprake van verliezen als de vakantiedrukte wat minder is. Er kan ook winst uit voortkomen. De vakantie klant is weer gast geworden. Drs. A. van Mlierlo. FLITSEN BIJ DAGLICHT MAAKT UW FOTO'S BETER CONJUNCTUUR Wij weten beter. De werkelijke oor zaak van het teruglopend vakantiebezoek ligt in de teruglopende conjunctuur. Tal van werknemers beuren geen zwart" loon meer, zo geschikt om aan de vakan tie te besteden. Veel zakenmensen, voor al ook in West-Duitsland. hebben hun winst zien dalen en besteden dus minder aan hun vakantiebudget. De post recrea tie is nu eenmaal zeer gevoelig voor de conjunctuur. Moeten wij dit als een groot nadeel zien? In de afgelopen jaren heeft de dienst verlening van de vakantie-industrie stel lig onder de overbezetting van het toeris tisch apparaat geleden. De bestedingen van een deel der vakantiegangers zijn naar andere richting verschoven. Het sociaal toerisme is toegenomen. Wie zijn vakantie voorheen in een hotel met vol ledige verzorging doorbracht, vond zich nogal eens bekocht. Men kreeg bijvoor beeld niet de kamers die men verlangde. De kwaliteit van het eten viel nogal eens tegen en de prijs zeker. De hotelhouders raakten immers hun kamers en maal tijden toch wel kwijt? Er waren toeristen in overvloed. ONDER DAK Vele gasten moesten beleefd vragen om ruimte cn onderdak. Is het dan een won der dat er meer caravans werden gekocht of dat men een tent aanschafte en daar mee op reis ging? Dit heeft er toe geleid dat het evenwicht op de vakantiemarkt werd hersteld. Men moest zich behelpen en wij hebben geleerd dat te doen. De prijzen van een reeks vakantiege neugten zijn gestegen, dikwijls meer dan nodig was. Dat geldt ook voor de staan plaatsen op kampeerterreinen met daar aan verbonden dienstverlening. Het ge manifesteerde ongemak in vakantiecen tra heeft de belangstelling en de geest drift voor lange vakantiereizen niet be vorderd, al was dat nauwelijks zichtbaar. Ook begint de vakantiespreiding resulta ten af te werpen. In menig gezin zonder schoolgaande kinderen heeft men de voordelen van een vroege of late vakantie aan den lijve ondervonden. Dit heeft tot gevolg, dat de druk op het topseizoen is verminderd. Wij kunnen daar slechts verheugd over zijn. VRUCHTEN Het zou onjuist zijn nu te menen dat de toeristenindustrie zijn top heeft be reikt. Veel meer zijn nu de voorwaarden geschapen tot een meer evenwichtige ont wikkeling. En daarop kan een onderne mer in deze bedrijvigheid zijn toekomst bouwen. Met name worden nu de vruchten ge plukt door de ondernemers van hotels en pensions, die in de achter ons liggende jaren hun kwaliteitsdevies hebben ge handhaafd. Zij hebben hun klanten niet overvraagd en zij hebben geweigerd hun vaste gasten de dupe te laten worden van de extra vraag. Zij vinden ook dit jaar hun vaste gastenkring weer binnen de muren. Die bespreken bij het weggaan al weer voor volgend jaar en als er soms uitvallen, staan anderen klaar om hun plaats in te nemen. Die ondernemers hebben ook dit jaar een goed 'seizoen. Wellicht is het extra goed omdat het mooie weer tot extra consumptie noodt. BAKENS VERZETTEN Andere exploitanten van toeristencen tra hervinden zich zelf en hun bedrijf. Zij zien het getij keren en weten zich nog aan te passen. Zij geven dit jaar aan de normale bezetting van hun bedrijf het volle pond en bewijzen daarmee dat de dienstverlening aan de gast nog bestaat. Ook aan de kant van de vakantiegasten vinden wij winstpunten in de huidige situatie. De scheiding tussen een verblijf met volledige verzorging en de vakantie met zelfvoorziening wordt duidelijker. De hotelgast gaat weer voelen dat hij goed bediend wordt en draagt dit uit bij zijn vrienden en kennissen. Dit kan een toenemend hotelbezoek in de toekomst ten goede komen vooral in de categorie inkomenstrekkers tussen bijvoorbeeld achttien en vijfendertig dui zend gulden. Velen onder hen zullen bij voorrang het hotel kiezen voor 'een va kantieverblijf wanneer de gevraagde prijs en het daarvoor gebodene passen in hun bestedingspatroon. Het onderscheid lus sen hotel en vakantieverblijf moet blij ken. Men kan spreken over een vakantie ganger en een hotelgast. Het verschil Bij het zien van deze twee foto's is de reaktie van menig foto-amateur: „Dat is nep ze hebben dezelfde foto twee keer afgedrukt; één keer licht en één keer donker". Maar als u de opnamen echt goed be kijkt, ziet u wel beter. Bij de ene opna me werd gebruik gemaakt van een extra vleugje flitslicht. Dat vleugje flits licht, afkomstig van het kleinste type flitslamp, verhelderde de schaduwen zo danig dat deze niet meer zo roeterig op de prent staan. Wat is n.l. het geval? Juist bij felle zon zijn de schaduwen extra donker. Vooral waar het portretjes betreft is dit minder prettig; de gezich ten worden onherkenbaar. Kijkt u nog maar eens even naar het gezichtje van het meisje rechts op foto 1. Is het voor normale zwartwit foto's Op 1 juli van dit jaar is een groot deel van ons aller sociale verzekering gemo derniseerd, dat wil zeggen èn vereenvou digd èn uitgebreid. Voor niet-ingewijden zo bleek ons in verschillende gesprek ken is het nog steeds niet erg duide lijk welke belangrijke veranderingen zich eigenlijk hebben voltrokken. Daarom hebben wij ons afgevraagd wat de ontwikkelde Nederlandse staatsburger van deze beslist zeer belangrijke vooruit gang op maatschappelijk gebied behoort te weten. Hieronder volgt een kort ant woord op die vraag. GROTE VERANDERINGEN Allereerst dit: het gaat hier om twee op elkaar afgestemde wetten, de veran derde Ziektewet en de nieuwe Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering dc W.A.O.i. Dit moet men eerst goed tot zich door laten dringen, anders blijft het voor een gewoon mens een onoverzichtelijk geheel. De Ziektewet gaf oorspronkelijk recht op uitkering als men door ziekte niet tot werken in staat was. Bij een bedrijfsonge val werd toen in de uitkering voorzien door de Ongevallenwet. Van 1 juli af geeft de Ziektewet echter niet alleen uitkering bij ziekte, maar ook wanneer de arbeidsongeschiktheid het gevolg is van. een ongeval of gebrek. GEEN LOONGRENS Verder is de loongrens voor de Ziekte wet vervallen, in het algemeen zijn nu alle werknemers verzekerd. Voorts is het maximumdagloon voor de berekening van de premie en van de uitkering ver hoogd. Dit bedrag is thans vastgesteld op vaak goed om een z.g. invulflitsje te ge bruiken. bij kleurenfilm is het nog veel beter. In de schaduwen worden kleuren foto's vaak wat blauw of purperachtig. Dit is in feite niets anders dan een ze kere weerschijn van de blauwe lucht, die gehoorzaam door de kleurenfilm wordt geregistreerd. Om dat ietwat overdreven blauw in de schaduwen weg te werken, doen we er het beste aar. daar wat extra zonlicht te laten schijnen. Een gewoon blauw flitslampje geeft c-en lichtsoort af, die nauwkeurig overeenkomt met het normale zonlicht. Dit flits je brengt evenwicht in de lichtvei houding en uw dia is stralend en helder. Heus, het is geen gekkenwerk als u oude fotorotten met een flitser over het zonnige strand ziet gaan. f77,(bij een vijfdaags uitkerings systeem». Het uitkeringspercentage heeft geen verandering ondergaan: h^t zieken geld is 80 pet. van het dagloon gebleven. Dat zijn alles bijeengenomen toch wel belangrijke wijzigingen. De Ziektewet verleent thans uitkering ongeacht de oorzaak van de arbeidsongeschiktheid. De Ziektewet kent geen loongrens meer, zo dat vrijwel alle loontrekkenden, ongeacht de hoogte van hun inkomen, verzekerd zijn. Het maximumbedrag waarover pre mie wordt betaald en uitkering wordt ge geven is opgetrokken van f 38,40 per dag tot 77,— per dag. NA EEN JAAR En nu de gloednieuwe Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering. Deze nieuwe wet sluit aan op de zojuist be sproken gewijzigde Ziektewet. Nadat de Ziektewetverzekerde 52 weken zieken geld heeft ontvangen, krijgt hij wan neer hij dan nog steeds arbeidsongeschikt is recht op uitkering volgens de W.A.O. De Ziektewet is zogezegd het „voor portaal" van de W.A.O. De 52 weken dat men eerst uitkering ingevolge de Ziekte wet ontvangt, kunnen worden gezien als een „wachttijd' voor de W.A.O. Pas na dit eerste jaar gaan de doktoren van de hiervoor opgerichte Gemeenschappelijke Medische Dienst (G.M.D.) zich inlaten met de sociaal-medische aspecten van de betrokken arbeidsongeschiktheid. De beide wetten wij zeiden 't reeds zijn geheel op elkander afgestemd. Alle werknemers beneden de 65 jaar, die verzekerd zijn ingevolge de Ziektewet, zijn dat ook ingevolge de W.A.O. Voor de Het is een typisch verschijnsel, maar ieder mens heeft zo nu en dan behoefte om te dansen. Het manifesteert zich dik wijls al bij grote blijdschap, wanneer de gelukkige onbewust begint te springen en een „paar pasjes" maakt. Zonder het zelf te weten, demonstreert hij of zij hiermede dat de dans een natuurlijk menselijke uiting is, want op deze prin cipes is de dans in de oertijd ontstaan. We mogen daarom al hebben we hier voor geen wetenschappelijke bewijzen rustig aannemen, dat de dans zo oud is als de mensheid zelf. Oorspronkelijk een vrijwel zinloze uiting van menselijke emoties, heeft de mens er na verloop van tijd vorm aan gegeven die tenslotte leidde tot de dansvormen die wij tegen woordig kennen, als volksdansen, gezel schapsdansen en ballet. De grondvormen Rotstekeningen uit de grijze oudheid geven ons een beeld van bepaalde dan sen, die herleid konden worden tot iden tiek aan de dansen van hedendaagse onbeschaafde stammen in Afrika en Australië. Deze overeenkomst heeft ons in staat gesteld deze dansen in wezen te doorgronden. Het betreft hier twee soor ten, te weten de zogenaamde dierdansen, waarin de danser tracht zo natuurge trouw mogelijk in zijn dans het dier te imiteren en als tweede de krampdans, waarin met uitschietende, schokkende gebaren, soortgelijk aan die welke men tot laat in onze beschavingsperiode bij de dansrazernij kon waarnemen, een he vige gemoedsaandoening afgereageerd wordt. Later ontstonden dansen, waarbij na tuurelementen in de dans betrokken werden als de zon en de maan, de storm en het onweer. In een volgende fase zien we de ma gie in de dans binnentreden. We vinden dan vruchtbaarheidsdansen voor het land, het dier en de mens, de dans wordt een pure menselijke creatie. Splitsing- Bij het ontstaan der standen gaat de dans zich splitsen. In de kringen der edelen kijkt men neer op de plompe, ruwe dansen der boeren en men komt daar tot een meer gracieuze dansvorm. Deze vorm neemt tenslotte een hoge vlucht. Zij specialiseert zich, de techniek wordt ingewikkelder en tenslotte komt hieruit voort de beroepsdans. Mét de dans ontwikkelt zich de pres tatie van de danser. Voor men nog ten volle van beroepsdansen kan spreken, treft men in de tijd dat het magisch element een rol begint te spelen een toe stand aan waarin een zekere perfectie van dedanser geëist wordt want hoe doelmatiger de grote dans wordt uitge voerd, hoe groter de bezwerende kracht zal zijn. Van de mannelijke dansers worden allengs een kracht en behendig heid verlangd, die geconcentreerde trai ning noodzakelijk maken; de danseres In tegenwoordigheid van de comman dant van de Rijkspolitie, adjudant Kruit, had te trekking plaats van de door Hol- tens Gemengd Koor gehouden verloting. De eerste tot en met de twee en veer tigste prijs vielen op de loten met de nummers: 1271, 343, 87, 696, 279, 168. 617, 1589, 422, 739, 232, 680, 1105, 1426, 1815, 4. 1904, 1502, 1140. 1033, 1219, 507. 986. 1523, 565. 1873, 1384, 867, 809. 263, 921. 1293, 1908, 1420. 1568, 644, 740, 1188, 1755, 1120. 846 en 180. De prijzen moeten op vertoon van het prijsbepalende lot voor 1 oktober a.s. worden afgehaald bij schoenhandel H. J. Oolbekkink, Oranjestraat 80. De prachtige pop die men op de Bra derie kon winnen door de juiste naam te raden heette Elisabeth. Evenals voorgaande jaren organiseert de Landelijke Rij vereniging „Bathmen" ook dit jaar weer een concours hippique. Het hippisch evenement dat dit jaar zal worden gehouden op zondag 27 augustus zal de voorgaande zeker over treffen gezien de enorme belangstelling die door de paardenhouders aan de dag wordt gelegd. Een groot aantal van hen schreef reeds in voor deelname en anderen heb ben toegezegd naar Bathmen te zullen W.A.O. is er dus geen loongrens. Het maximumbedrag waarover premie wordt betaald en uitkering wordt gegeven is eveneens f77,per dag. WELVAARTSVAST De hoogte van de uitkering volgens de W.A.O. hangt echter af van de mate van arbeidsongeschiktheid. De beoordeling hiervan ligt bij de G.M.D. De uitkeringen lopen uiteen van 10 pet. van het dagloon (bij 15 tot 25 pet. arbeidsongeschiktheid) tot 80 pet. van het dagloon (bij een ar beidsongeschiktheid van 80 pet. of meer). De W.A.O. en de Ziektewetuitkering zijn welvaartsvast; d.w.z. dat wijzigingen in het algemene loonpeil worden verwerkt in het dagloon. De uitkering volgens de W.A.O. loopt door totdat de arbeidsonge schiktheid tot beneden de 15 pet. is ge daald of totdat de 65-jarige leeftijd is be reikt (dan krijgt men recht op A.O.W.) of totdat de verzekerde komt te over lijden. Dr. H. W. Scalongne. kan haar functie in de religieuze danj slechts goed vervullen, wanneer zij vof doet aan bepaalde lichamelijke en gees! telijke voorwaarden. Deze beroepsdaiv sers namen een uitzonderlijke positie in zoals in onze tijd populaire sportmense] en filmsterren. Het gevolg hiervan was, dat door df speciale techniek van bijzondere danser de gemiddelde mens niet in staat war deze te presenteren. Het werd gewoonte dat men bij festiviteiten beroepsdanserl huurde, die voordansten. Hiermed kwam een dans op het toneel, die ziet later ontwikkelde tot het ballat. De gezelschapsdam Wij mogen deze onderscheiden in twe; soorten, de fijnere, meer beschaafd^ dansvormen van de hoven en edelliederi en daarnaast de volksdansen van de boeren en poorters. Deze twee soorten' gingen steeds verder uiteen, aangeziec de adel zich zo ver mogelijk van he: mindere volk wenste te distanciëren ook op hét gebied van de dans. Het aan. raken van de partner, zoals dat in df volksdans voortkomt, werd taboe. HoogJ stens mocht de hand aangeraakt wor.; den. Deze dansen van de bezitendt klasse werden steeds ingewikkelder eij na verloop van tijd verschenen de dans. leraren ten tonele. De dans werd bestu. deerd en verder ontwikkeld. In spanje, Italië en Frankrijk namen de leraret weldra een belangrijke maatschappelij. ke positie in. De opkomende derde stand, de bur-: gerij, heeft echter de werkelijke gezel schapsdans in het leven geroepen. Zij; die tussen de twee groepen stonden, na men van elk wat over. De fraaie vormer, van de hofdans, doch het vrije van de volksdans. Hierdoor ontstond een vorm die later leidde tot de wals, de foxtrot en alle andere bekende normale gezel schapsdansvormen. Waren aanvankelijk deze dansen ge baseerd op de regionale volksdansen en de modedansen aan het hof, later heb ben veel exotische invloeden er op ge werkt, waardoor de gezelschapsdans werd, tot wat zij heden is. Zo is de dans wel een van de menselijke cultuuruitin gen met de oudste geschiedenis. komen. De tuigpaax'denrubrieken met tal van; kampioenspaarden worden gereden on der de reglementen van de Nederlandse Hippische Sportbond. Ook voor de verschillende springcon coursen hebben de beste ruiters uit Oost-Nederland ingeschreven. Voor de record hoogtesprongen zijn waardevolle ereprijzen beschikbaar ge steld. De Shetlanders zullen in actie komen in de attractieve nummers Tally-Ho en Jachtrit. Woensdagavond a.s. zal de heer Mol, zwemcoach en propagandist van de K.N.Z.B. uit Utrecht, advies geven bij de training voor leden van de Zwemclub Twenhaarsveld. Deze avond, vooral van belang voor de jeugd, zal waarschijnlijk worden besloten met enkele instructie films. Woensdagavond 23 augustus zullen de jeugdclubkampioenschappen worden ge houden. Voor leeftijdsgroep A (t/m 11 jaar) over 25 m en voor leeftijdsgroep B 12 t/m 15 jaar) over 50 m, dit geldt voor schoolslag, rugslag en vrije slag. Opgave voor deze wedstrijden a.s. woensdag op het bad of bij mej. H. Len- sink, Rielmolenstraat 3. Vruchten die gesteriliseerd worden zullen niet barsten, wanneer u er van te voren met een houtje en paar maal in prikt. Deeg rolt gemakkelijk dun uit op een vetvrij papiertje. Het blijft dan niet; plakken en kan beter dan anders wor den opgelicht. Chocolade drinken voor het naar bed gaan veroorzaakt géén hoofdpijn, als u in het kopje een klein beetje zout doet. Transpiratievlekken zijn gemakkelijk te verwijderen, als men de betreffende plaatsen inwrijft met een mengsel van 3 delen ether, 3 delen alcohol en 1 deel geest van salmiak. Touw is bijna onbreekbaar als het 12 uren in een aluinoplossing wordt ge legd en dan goed laten drogen. Als een zinken bad gebruikt wordt, laat dan eerst koud water er in stromen, an ders wordt het zink brokkelig. De onaangename lucht der brandspi ritus verdwijnt, wanneer een klein stukje soda in de fles wordt gedaan. Groene wol door wassen mat gewor den, spoelt men na in water, waarin azijn is gedaan. UITKERING BIJ EEN NIEUW STUK SOCIALE ZEKERHEID

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4