f VOETBAL jp> SPORT ENORME BELANGSTELLING VOOR HET WISSELSCHILDTOURKOOI MAAR DE BOER HIJ PLOEGDE VOORT SUIKER-OOM W eekenduitwisseling met Duitse jongeren Senioren elftallen van Holten' allemaal in het veld Vlotte vlucht vanaf Neufvilles 'ballade van den ""Soer 1 JAARVERGADERING 2' r „BLAUW WIT '66" \2 augustus 19S7 HOLTENS NIEUWSBLAD Nu de roggeoogst, die dit jaar bijzon der overvloedig is, teneinde loopt, is het tijd om stoppelknollen te zaaien. Vroeger was het een vaste stelregel, dat dit moest gebeuren voor Sint Laurens (10 augus tus). Want een oude boerenzegswijze luidt: Wee knollen wit etten, mot Sint Laurens neet vcrgetten". Bij de huidige bedrijfsvoering, nu men de beschikking heeft over meer stal mest, maar vooral ook over kunstmest, komt die datum er niet meer zo precies op aan. Niettemin zijn heel veel boeren reeds druk in de weer om het roggeland te ploegen of hebben zij de ploeg reeds Feuilleton door Tom Lodewijk 205 Saskia kwam binnen, wél helemaal in stijl. Ze wist dat oom Ben in stilte tegen haar opkeek en haar ouders zo'n doch ter, waar je mee voor de dag kon komen, benijdde, en ze gedroeg zich dan ook in ieder opzicht als de dochter, waarmee men voor de dag kon komen. „Ik heb uw familielid nog gezien", berichtte ze haar moeder met een boos aardig leedvermaak. „Hij zat op de fiets en hij had een soort zeilpet op." Thea kneep de lippen vast opeen. „Zag ie jou nog?", informeerde Ben. „Gélukkig niet. Ik kan 't niet helpen dat moeder zulke zonderlinge familie leden heeft, maar ik vind het geen rela tie om mee op te scheppen." Ze stak met nobel gebaar een sigaret op. Thea en Ben gehanteerd, want zo heel vèel later dan 10 augustus kan men de knollen toch ook weer niet zaaien. De haver blijft wat langer op het land staan om af te rijpen. Op verschillende bedrijven wacht men echter nog op de loonwerker met de combine, om het op stam staande rijpe koren machinaal te kunnen oogsten. Deze mensen werken dag en nacht om iedereen aan zijn trekken te latéh ko men. Het prachtige zomerweer werkt hen wel in de hand. Het machinale oogsten gaat dit jaar nu er in deze streek zo weinig graan door weersinvloeden is plat geslagen <gaan legeren) bijzonder gunstig. De combine maait en dorst het graan en keken gepijnigd. „Nou ja", probeerde Thea het gelijk te breien, „jullie eerste kennismaking was ook niet zó gelukkig." „Nee", proestte Saskia, „verbeeld je. Ik dacht dat er een man met veters aan de deur stond." „Misschien komt ie volgende week op je verjaardag", veronderstelde Ben, ook niet geheel zonder leedvermaak. „Gelukkig geen kans", weerde Saskia af. „Ik hou niet van die familiefeestjes. De ouweluidjes gaan maar ergens op vi site en we maken er een jongeluispartij van." „Jij alsmaar straatjes omlopen en bin nen kijken of je er al in mag", grinnikte Ben naar zijn zwager. „Nu ja", vond Thea. „hoe het zij, het is geen kwestie van geld. Tenslotte zijn Pieter en Anneke ook geen kapitalisten." Ze zweeg een ogenblik zich ervan be wust dat die twee ook bepaald de deur niet platliepen, net zo min als zij bij hen. „Maar ik vind die hele houding van oom Simon onjuist. Laat hij open kaart, spe len. Wat mij betreft, ik zal er niet om rouwen als hij hier niet meer komt. En bij jou zal hij ook zo hard niet lopen", zei ze tot haar broer. Ben dacht aan de scène tussen de oude baas en zijn vrouw en grimaste wat ver laat het stro, heel luchtig, aan rijen, op de akker achter. Het koren vloeit in middels in de zakken. Een tijd later of de andere dag als de zon er goedoverheen geweest is en de dauw is verdampt komt de loon werker met een door een tractor aan gedreven pick up stropers die het stro netjes langs de rijen met haar van haken voorziene roterende cylinder a.h.w. opzuigt en tot baaltjes perst, die keurig met twee touwen gebonden op de akker worden afgestoten. De boer hoeft alleen nog maar te komen om de baal tjes binnen te halen en ze, tegen het weer beschermd, op te slaan. In zeer korte tijd hebben de machines het werk gedaan en er is geen graankorrel en praktisch geen stro bij deze bewerking verloren gegaan. Het prachtige zomer weer is de kwaliteit van het graan en het stro zeer ten goede gekomen. De boeren zijn bijzonder tevreden over de graanoogst, want ook de haver en de gerst beloven een goede opbrengst, al zijn er natuurlijk uitzonderingen. Ook wat de waardering voor het combinen betreft. Als het land ontruimd is. kan de boer beginnen te mesten en te „bouwen" (ploegen). Die bemesting heeft dit jaar bijzonder vervelende nevenverschijnse len. De oude stalmest, maar vooral de drijf mest, die veel varkensmest bevat en in luchtdicht afgesloten gierkelders is opgeslagen geweest, verspreidt een pene trante mestlucht, die de woningen bin nendringt en daar, door het warme weer der laatste dagen, lang blijft hangen. Op een kampeerterrein aan de voet van de Holterberg, heeft men enkele mensen al een andere plaats moeten geven, om dat zij te kort bij het bouwland hun tenten hadden opgeslagen. Direct onderploegen zou de beste op lossing zijn, maar heel veel boeren zijn afhankelijk van de loonwerker, voorzo ver zij zelf niet met paard of tractor de mest over het land verspreiden. De loon werker komt met een grote gierketel de mest snel over het land brengen, terwijl de boer nog niet in de gelegenheid is daar direct met de ploeg achteraan te komen. De bewoners rond de esgronden en tot zelfs in het dorp hebben zich de afgelopen week moeten verzoenen met deze mestlucht waarmede de natuur be zwangerd was. Er is voor allen echter één troost. De dichter J. W. F. Werumeus Buning zei het reeds in zijn prachtige ballade: „Maar de boer hij ploegde voort, Magda- lena' Maria. Veronica, maar de boer hij ploegde voort". De P.J.G.O.-afdeling „Jong Holten" en ..De Plattelandsmeisjes" krijgen de vol gende week zaterdag bezoek van Duitse plattelands jongeren uit de Kreiss Springe ten zuid westen van Hannover. Tijdens de „weekenduitwisseling" zullen de Duitsers 's middags om plm. 2 uur ontvangen worden in hotel Holterman. 's Avonds hoopt men hen een gezellige avond aan te bieden in de zaal van ,,'t Bonte Paard7'. Zondagmiddag ver trekken de gasten, die bij de leden wor den ondergebracht, weer naar hun Hei mat. legen. Nee, oom Simon zou bij hén zo gauw niet meer op bezoek komen. Hij vond het wel jammer, want het was een geschikte baas. Maar ook hij was in Oom Simon teleurgesteld. Zo best ging het niet met de zaak. De plannen van zijn zoon eisten veel geld en het was de vraag of dat eruit kwam. Een versterking- van het kapitaal, met de kans dat hij daar later een groot deel van zou erven, zou hem niet onwelkom geweest zijn, en dat vooruitzicht had hem ook vooral doen besluiten om Simon de gasivrijheid van zijn huis aan te bieden. Hij vond da) Jannie het wel wat eleganter had kunnen opknappen, maar kon zich haar verontwaardiging best indenken. En intussen zat het onderwerp van dit familieberaad in heerlijke onwetendheid van al wat er over hem gesproken werd, in het keetje op de scheepswerf van Sjoerd aan zijn pijp ie sabbelen en be keek met aandacht de tekening van het nieuwe type dat volgens Sjoerd. een om wenteling in de zeilsport kon teweeg brengen. En hij vond het het leven best. HOOFDSTUK VIII Waarin een kraamverpleegster op bezoek komt bij twee ouwe vrijgezellen Han Heersma veegde het water, dat Er bestond zondagmiddag een enorme belangstelling voor het wisselschildtour- nooi, georganiseerd door de voetbalvere niging Nijverdal. Van de acht deelne mende verenigingen plaatsten zich Hol ten, S.O.S., Haarlese Boys en De Zweef in de halve finale, die a.s. zondag zal worden gespeeld. Tevens wordt a.s. zon dag de finale van dit wisselschildtour- nooi gespeeld. In de wedstrijd Nijverdal - Haarle be haalde de ploeg uit Haarle een volkomen verdiende 20 overwinning. Het waren de bezoekers die met veel inzet aan deze ontmoeting begonnen en dit leidde in de dertiende minuut tot de openings treffer gescoord door H. Wolterink. Haarle kreeg voor rust nog diverse goe de scoringskansen, doch men wist hier van geen gebruik te maken. Nijverdal probeerde wel tot enkele gevaarlijke uit vallen te komen, maar er zat totaal geen verband in de aanvalslinie. zodat de Haarlese defensie alle gelegenheid kreeg deze aanvallen te onderbreken. Kort voor afloop vergrootte Haarle haar voorsprong tot 2Q door een goed doel punt van H. Nijenkamp. In de wedstrijd Wierden - Holten was Wierden ongetwijfeld technisch de be tere ploeg, doch het enthousiasme van Holten was zo groot, dat Wierden geen kans kreeg in haar normale spel te ko men. In de 10e minuut kreeg Holten o.i. veel te zwaar, een strafschop toegewe zen, die door W. Nijenhuis werd benut. Holten beleefde echter niet lang plezier van deze voorsprong, want nog geen 4 minuten later wist de rechtsbinnen van Wierden de balans weer in evenwicht te brengen. Beide ploegen hebben hierna hard gewerkt voor de uiteindelijke over winning en het was uiteindelijk Holten die uit deze wedstrijd als overwinnaar uit de bus kwant. In de 18e minuut van de tweede helft was het S. Meinsma die met een prachtig doelpunt zijn ploeg aan een 21 overwinning hielp. In de tweede helft heeft Wierden alle pogingen in het werk gesteld om in deze score wijziging te brengen doch de de fensie van Holten bleef goed gesloten. Enter kon het in de ontmoeting tegen S.O.S. uit Hellendoorn niet bolwerken. Beide ploegen hebben hard gewerkt om zich een ronde verder te plaatsen, in een fel maar toch wel sportief gespeelde wedstrijd. Na een half uur spelen was het W. Fi- lart die met een bekeken bal doelman Kerkhof kansloos passeerde. Enter kwam hierna goed terug maar men slaagde er niet in de defensie van S.O.S. te passe ren. De Zweef had weinig moeite met K.S. C.V. uit Vasse. In de 36e minuut was het H. Kok die van een misverstand in de K.S.C.V.-defensie profiteerde (10). In de 15e minuut na rust was het opnieuw opgespat was toen ze met haar jol een scherpe bocht om het kleine eilandje nam, uit haar gezicht. Ze genoot van deze vrije dag op het water. Geen benzi neluchtjes, geen claxongeloei en brom- fietsgeknetter, geen stoplichten en ver keersborden. maar een blauwe hemel en bijkans heel de plas voor haar zelf, want op deze doordeweekse dag waren er maar weinig zeilers. Ergens aan de kant zat een hengelaar in zijn roeibootje, en in de verte pluimde de rookwolk van een zand zuiger. Als hoofd van een centrum voor kraamverpleging had ze haar handen meer dan vol, en tufte op haar brommer door heel haar uitgebreide district. Er v was een vacature en de jonge meisjes die haar „ooievaar" nog moesten halen kon je niet zonder toezicht laten. Ze had spreekuren in enkele wijkgebouwen voor de „nazorg" en was nooit zeker van haar tijd. Babies hielden zich niet aan dienst regelingen, die kwamen op de meest on gelegen ogenblikken. Soms waren er stil le dagen, dan weer leek het of ze alle maal tegelijk kwamen en meermalen moest Zuster Heersma inspringen. Dan stonden soms verontruste vaders in het middernachtelijk uur aan haar bel te trekken, en moest ze uit een ze nuwachtig verhaal concluderen, dat er H. Kok die uit een pass van Joh. ten Ho ve zijn ploeg op 20 bracht, terwijl J. Kleine Staarman in de 26e minuut- de eindstand op 30 bepaalde. I-Iolten 1 en de vier reserve elftallen van de senioren kwamen zondag allemaal in het veld. Er werd met wisselend suc ces gestreden zoals hieronder blijkt. Wisselschildtournooi Holten I plaatste zich in het wissel schildtournooi van „Nijverdal" in de hal ve finale door een 2-1 overwinning op Wierden I, dat in de 3e klasse K.N.V.B. uitkomt. De rood zwarten hebben hard gevochten voor deze uitslag, waarbij vrouwe Fortuna hen niet helemaal on gunstig gezind was. Duidelijk werd het gemis gevoeld van Paule, die in de mid denlinie de stuwende kx-acht is. Opval lend was het goede werk van doelman' Jansen in deze wedstrijd. Seriewedstrijden Hector, Holten 2 spueelde in Goor gelijk tegen?- Noordijk I 00. Door strafschoppen'plaat-' sten de Holtenaren zich "in de volgende" ronde. De overige uitslagen waren Holten 4- Noox-dijk 3 2-0 en Twenthe 4-Holten 5. 1-0. Holten 4 gaat dus naar de volgende ronde, terwijl het 5e is uitgeschakeld. Carmeltoumooi Zenderen Holten 3 verving Holten 2 in het Car-' meltournooi van Zenderen Vooruit. Deze opgave bleek te zwaar voor de rood zwar ten. De uitslagen waren Holten 2-DSVp 0-0. Holten 2-PJ 2 0-3 en Holten 2-Ben- telo I 0-3. De eindstand in poule 4 was: 1. Bentelo 1, 2. PJ 2, 3. DSVD en 4. Holten 2 (lees Holten 3). De wedvlucht vanaf Neufvilles (Fr.), waaraan „de Bergvliegers" met 160 jonge duiven deelnam, had een zeer vlot ver loop. De duiven werden, met de wind in. de rug, zaterdag om 9.30 uur gelost. De afstand bedroeg 257 km. Aankomst éérste duif 12.40.15 u„ tweede duif 12.41.20 uur. De uitslag was: 1-20-26-31 D. Muller, 2- 10-23-24-25, B. Gazan, 3 J. Paalman, 4-9- 30 H. van Beek, 5-12-28 W. Aaftink, 6 G. Veldhuis. 7-8-14 J. W. Willems, 11-13-27 H. Wansink, 15 Joh. Paalman, 16-32 H. J. ten Velde, 17-22 G. Bekkernens, 21 G. Steunenberg en 18. G. Kwintenberg. vóór het ontbijt nog wel niets aan de hand zou zijn Ze verlangde altijd weer naar het voor jaar; wanneer het klimaat maar even geschikt was, kroop ze in haar kleine jol en laveerde over het brede water van de plassen. Nergens kon ze zo heerlijk uitwaaien, alle muizenissen vergeten, zorgen aan de kant zetten, ergernissen uit haar denken wegbannen. Ja. want ook ergernissen waren er. En dat waren niet alleen de kraam vrouwen. die meenden dat de kraamver zorgster tegelijk werkster was. Niet al leen de gezinnen, waar de komst van een kleine slecht was voorbereid en slordig heid en gemakzucht hoogtij vierden.. Ze dacht aan het bestuur. De dames en de heren van het bestuur. De heren, die waren makkelijk. Te makkelijk. Als ze er zelf niet achterheen ging, gebeurde er niets. (Wordt vervolgd) BHBBpi CARBOVIT tegen maag- M'J'HH en darmstoornissen. BGB9ÉUbÏI MUGOÜN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. assiEisiisfflsiisssisEBsi®® ffl S isi m m Er stonden drie kruisen op Golgotha, ||j Maar de boer hij ploegde voort. gj ga Magdalena, Maiüa, Veronica, gj] GÖ Maar de boer hij ploegde voort, Hl Maar toen zijn akker ten einde was, j® Toen keerde de boer den ploeg jij g; En hij knielde naast zijn ploeg in het gras, gj En de boer, hij werd verhoord. g] Zo menigeeen had een schonen droom, Maar de boer hij ploegde voort. Thermophylae, Troja, Salamis, Maar de boer hij ploegde voort. Het jonge graan werd altijd groen, De sterren altijd licht, Gods woord streed in de wereld voort En de boer heeft het gehoord. Men heeft den boer zijn hof verbrand, Zijn vröuw en os vermoord; Dan spande de boer zichzelf voor den ploeg, Maar de boer hij ploegde voort. Napoleon ging de Alpen op En hij zag den boer aan 't werk, Hij ging voor Sint-Helena aan boord En de boer hij ploegde voort. En wie is er beter dan een boer, Die van de wereld hoort, En hij ploegt niet, wat er al geschiedt Op dezen akker voort. Zo menigeen lei den ploegstaart om, En deed het werk niet voort, Maar de leeuwerik zong hetzelfde lied, En de boer hij ploegde voort. Heer God! De boer lag in het gras, Toen droomde hij dezen droom: Dat er eindelijk een rustdag was Naar apostel Johannes' woord. En de kwaden gingen hem links voorbij En de goeden rechts voorbij, Maar de boer had zijn naam nog niet gehoord En de boer hij ploegde voort. Eerst toen de boer dien hemel zag Zo vol van lichten schijn, Toen spande hij zijn ploegpaard af, En hij veegde het zweet van zijn voorhoofd af, En hij knielde naast zijn stilstaand paard, En hij wachtte op Gods woord. Een stem sprak tot aarde, hemel en zee En de boer heeft haar gehoord: „Terwille van den boer die ploegt Besta de wereld voort!" Uit: Verzamelde Gedichten J. W. F. Werumeus Buning U m m m De leden van de ZVV „Blauw Wit '66" kwamen dinsdagavond in jaarvergade ring bijeen in zaal „De Poppe" onder voorzitterschap van de heer G. Stroeve die zich in zijn woord van welkom in 't bijzonder richtte tot enkele nieuwe leden en trainer Leo Steggink die dank werd gebracht voor zijn deskundige training. Woorden van dank sprak de heer Stroe ve ook tot de jeugdleiders de heren Beldman en Smit en tot de familie Aan stoot van café „De Poppe" voor de me dewerking in verlerlei vorm. Nadat door de secretaris de heer A. Landeweerd de notulen waren gelezen van de vorige ledenvergadering werd het woord gegeven aan de heer J. Wiggers die in vogelvlucht de resultaten van het seizoen 1966/'67 de revue liet passeren. Het eerste wist met 23 punten uit 19 wedstrijden beslag te leggen op de vier de plaats doch had zich beslist hoger kunnen klasseren wanneer, zo liet trai ner Steggink weten, meer was getraind. Verschillende spelers van het eerste ko men ongeregeld trainen en dit is heel goed te merken tijdens de wedstrijden. Wil men als team tot succes komen dan zal er geregeld getraind moeten worden. De junioren en pupillen geven wat het bezoek aan de training betreft een goed voorbeeld dat hopelijk door de senioren zal worden gevolgd. De Blauw Witte pupillen „finishten" in hun afdeling waarin 11 clubs uitkwa men op de vierde plaats een resultaat dat eervol mag worden genoemd. De junioren kwamen tot 8 puntjes uit 15 wedstrijden en eindigden voor RKSV b en Sportclub Rijssen b op de 9e plaats. Het tweede dat in de 3e klasse F was ingedeeld o.a. bij de reserves van grote verenigingen als SVVN, Sportclub Rijs sen, VESOS enz. kwam er niet aan te pas en kon door een beter doelgemid- delde maar net van de functie rode lan- taarndrager vei-schoond blijven. Al met al resultaten waarmee Blauw Wit gezien het feit dat voor het eerst aan de competitie werd deelgenomen tevreden mag zijn. Naar aanleiding van het verslag van de heer Wiggers deed trainer Steggink een dringend beroep op de 5 of 6 elf tallen van Blauw Wit die aan de nieuwe competitie gaan deelnemen om elke dinsdagavond de training te bezoeken. Nadat nog was besloten om de komen de zaterdagen het terrein te verbeteren werd deze vrij goed bezochte vergade ring met een wel thuis door voorzitter Stroeve gesloten.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2