bewarte Sympathieke fout verboden voor Riywielen met Hulpmotor Waardenborchgroep Holten houdt zomerkamp te Ommen Het rode boekje van de H.V.C. „Holten" BEZICHTIGING „HUIS TEN BOSCH" B» J.. lidman ZATEEDAG RECLAME „MIRJO's BLOEMENKAS" BRUCO-ACCU's 4. We Veeiistra HOGE LASTEN VOOR KERMISVOLK en het weer moet meewerken V oetbalactiviteiten Geslaagd voor costumière Zaterdag 5 augustus 196? KOTTFNS nieuw Op vrijdagmorgen 28 juli j.l. zijn 29 verkenners uit Holten, w.o. vijf Engelse verkenners, vertrokken naar het Dikavi kamp te Ommen. Het kamp staat in het teken van het 50-jarig bestaan van het district Deventer, waarvan ook onze padvindersgroep te Holten deel uitmaakt. In verband hiermede houden alle groepen uit het district tezamen het zomerkamp, hetwelk voor de verkenners wordt gehou den van 28 juli tan. 8 augustus en voor de welpen van 31 juli t.m. 5 augustus '67. Het kamp van de Waardenborchgroep is op vrijdagavond geopend door hopman P. Rijnaardt, die allereerst een woord van welkom sprak tot de verkenners uit Engeland. Hij zei te hopen, dat zij in Hol land een zeer fijne tijd zouden hebben en dat zij met een ieder in dit kamp vriend schapsbanden zouden verkrijgen. Wan neer jullie weer terug zijn in jullie land, dan hoop ik, dat jullie aan je ouders en je familie zeer veel kunt vertellen over al hetgeen jullie in ons land hebt gezien, zo vervolgde de hopman. In totaal zijn er n.l. 15 verkenners uit Engeland overgekomen naar ons land om hun vacantie alhier in het district door te brengen. Gedurende de week vóór het kamp zijn er twee dagtochten georgani seerd en verbleven de Engelse verken ners bij gastgezinnen in het district Deventer. Na het kamp zullen deze verkenners nog een week blijven en zal er wederom een dagtocht op het programma staan. Aansluitend op de woorden, gericht tot de Engelse verkenners, vervolgde de hop man zijn openignswoord van het waar- denborch-kamp als volgt: Leiding en verkenners, In de eerste plaats wil ik onze groeps leider, de heer Gerbers, welkom heten bij de opening van het kamp. Zoals jullie bekend is, zijn wij hier bij elkaar om ons groepkamp, hetwelk in het teken staat van het 50-jarig bestaan van het district Devener, waarvan onze groep deel uimaakt, te openen. Het lijkt mij goed straks te beginnen met vlaghijsen en het lezen van de pad- vinderswet om daarna over te gaan tot de installatie van de leiding van dit kamp, bestaande uit de heren Poker, Santman en Vukkink. Eerstgenoemden uit Deventer zullen worden geïnstalleerd als buitengewone leden van onze groep in de functie van vaandrig, waarbij zij het recht verkrijgen de Waardenborch-das officieel te dragen. De heer Vukkink zal ook als vaandrig van onze groep worden geïnstalleerd. Wij zijn hier in Ommen, zoals ik ï-eeds zei, omdat wij als district Deventer ge meend hebben met alle hiertoe behorende groepen een gezamenlijk kamp te orga niseren, waarbij tevens voorkomen zou worden, dat onze Engelse gasten ver spreid over diverse kampen in den lande terecht zouden komen. Maarnu heb ik van verscheidene van jullie meerdere malen vernomen: „Hopman, dat kamp in Terschelling was zó! Juist hierom heb ik reeds contact op genomen met de heer Buitenhuis te Vlie land, bosbouwkundig hoofdambtenaar van het Staatsbosbeheer, om bij hem te infor meren of hij voor onze troep nu wel de beschikking heeft over een terrein voor het houden van een zomei'kamp, omdat jullie wel weten, dat dit iri 1965 niet het geval was. En nu doet het mij bijzonder veel plezier jullie reeds thans te kunnen meddelen, dat ik op mijn vraag aan de heer Buitenhuis bericht van hem heb mogen ontvangen, dat dit inderdaad het geval is. Mijn vraag aan jullie is nu: „Gaan wij met elkaar volgend jaar wederom buL tengaats ons zomerkamp houden en wel op 't adres: Waardenborchgroep, Lange- paal te Vlieland?" Graag nu reeds jullie reactie op mijn vraag. Enorm gejuich door de verkenners. Het is dus met algemene stemmen aangenomen, maar dan wil ik hierbij wel enkele voorwaarden aan verbinden: le. In eerste instantie moet dit kamp uitstekend slagen, want de hier aanwezige leiding moet. zelf ook met voldoening kunnen terugzien op dit kamp, anders kan ik n.l. moeilijk voor het volgend jaar wederom een beroep op hen doen, mij bij dit kamp te assisteern. 2e. Het verheugt mij jullie te kunnen zeggen, dat o.a. Carl Israël spontaan ge zegd heeft: „Hopman, als u die plannen hebt, dan ben ik ook van de partij ter assistentie van de leiding". Hopenlijk blijft het niet alleen bij Carl, maar zullen meerdere senioren van de verkenners zich eveneens beschikbaar stellen. Wij, groepsleider Gerbers en ik, zullen na dit kamp reeds een begin maken met de organisatie van het zomerkamp 1968. De heer Buitenhuis te Vlieland heeft n.l. wel gesteld, dat hij uiterlijk in november a.s. bericht wil hebben hoeveel verken ners uit Holten aan het kamp zullen deel nemen en voorts uiteraard een opgave van de periode ervan. Jullie en jullie ouders zullen dan ook zeer recent bericht over een en ander ontvangen. Want ook bij de organisatie van zulk een kamp is de hulp van de ouders onontbeerlijk. OPZET De opzet van het kamp te Ommen is, dat iedere groep apart zijn kamp houdt, doch dat er drie dagen zijn gereserveerd voor uit te voeren opdrachten, opgesteld door de districtsleiding. De eerste opdracht is gezamenlijk ge wonnen door de President Steijngroepte Deventer en de Waardenborchgroep te Holten. De tweede opdracht stond in het teken van Sport en Spel en werd een grandiose overwinning voor de verkenners uit Hol ten, die meer dan de helft van de hier voor beschikbare medailles wisten te ver overen, waarvan de meesten in goud en zilver, alsmede een enkele in brons. In hoeverre onze verkenners de derde opdracht zullen volbrengen is ons thans nog niet bekend. WELPEN De welpen kamperen, dit bij uitzonde-: ring, in enorme legertenten, waarin voor het slaapgedeelte twee dikke grondzeilen over elkaar zijn uitgelegd. De stemming onder de jongens is hier, evenals bij de verkenners, uitstekend. De leiding is hierbij in handen van de dames D. Heijenk, G. v. d. Brink en M. Pagrach. Voor al de deelnemende horden wordt gezamenlijk gekookt. In het kamp bevindt zich een kamp winkel, een centrale E.H.B.O.-post, als* mede een tent voor de pers, die iedere dag een kampkrant uitgeeft. De organisatie van de verkenners- en welpen-kampen is door de districtsleiding uitstekend geregeld. Wij maken hierbij gaarne melding, dat de welpen op zaterdag 5 augustus om streeks 13.00 uur op het vertrekpunt wor den terug verwacht. De Nederlandse taal blijjt moeilijk voor de buitenlander. We willen dan de Duitsers ook niet al te hard vallen dat zij die ij van ons maar niet kunnen „plaatsen". We vinden het veeleer een sympathieke jout. In aanmerking genomen dat zij de Nederlandse bromfietsers, die niet mochten begrijpen, dat het fietspad bij Laar voor hen verboden is, op deze wijze voor een bon trachtten te behoeden. V.' Aangevoerd: Runderen 16 Varkens 391 Totaal 407 Prijzen 12 melk- en kalfkoeien van 900,tot 1.250,per stuk. 3 pinken van ƒ650,tot ƒ800,per stuk. 1 graskalf van ƒ500, 19 drachtige zeugen van ƒ350,tot 425,per stuk. 372 biggen van ƒ70,tot ƒ80,per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel slap, prijzen staande. Zeugen: Handel redelijk, prijzen sterk gedaald. Biggen: Handel kalm, prijzen lager. De jeugdspelers van de V.V. „Holten" I hebben zorg gedragen voor de gratis ver- j spreiding van het leuk uitgevoerde boekje ter herinnering aan de kampioenschappen j 1966 en de overgang naar de K.N.V.B. van het eerste elftal samengesteld en uitgege- j ven door de supportersvereniging. Omdat een gedeelte van de buurtschappen Neer- dorp, Espelo en de Holterberg niet hele- i maal goed konden worden bewerkt stelt j de supportersvereniging die mensen, die j nog niet in het bezit zijn gekomen van j het boekje, in de gelegenheid dit koste- j loos af te halen, zolang de voorraad strekt, bij Foto Ten Velde, Dorpsstraat 44. Evenals vorige jaren zal het Koninklijk Paleis „Huis Ten Bosch" te 's-Gravenhage voor het publiek ter bezichtiging zijn opengesteld tot en met 25 augustus 1967. De openingtijden zijn van 10.00 tot 16.00 uur,alleen op werkdagen, dus niet op zaterdag en zondag. De volgende vertrekken zullen te be zichtigen zijn: De Vestibule aan de voorzijde van het paleis met schilderijen van Tischbein en Van Hont- horst. In de glazen wandkasten serviesstukken van „Haags Porcelein", een geschenk t.g.v. het zilveren huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. In de vestibule aan de achterzijde on der de „Oranjezaal", gewelven, ont worpen door de architect Pieter Post (1608-1669) en een prachtige schouw met het wapen van Prinses Amalia van Solms en Prins Frederik Hendlik, in wier opdracht „Het Huis ten Bosch" werd gebouwd. De Oranjezaal met wandschilderingen ter nagedachte nis aan Prins Frederik Hendrik (over leden in 1647) van o.a. Van Honthorst, Jordaens en Jacob van Campen. De Chinese Kamer met prachtig borduurwerk en gordijnen en meubelen en met chinees schilder werk op spiegel. Behang van beschil derd rijstpapier met voorstellingen over de rijstbouw. De Japanse Kamer met betimmeringen van diverse Japan se houtsoorten, verfraaid met japans lakwerk. De wanden zijn van appliqué-borduur- werk. De witte eetzaal ontworpen door de beroemde Frans-Ne derlandse architect Daniël Marot (1661- 1752) met „grisailles" (schilderingen in diverse tinten grijs - ook wel bruin - die beeldhouwwerk in bas-reliëf imi teren) van de Nederlandse schilder Ja cob de Wit (1695-1754). ook wel naar hem „witjes" genoemd. Verder een- lichtkroon van Engels kristal en Vene- tiaanse 'kristallen lusters. Tevens zullen enkele schilderstukken uit het privé-bezit van Hare Majesteit de Koningin tentoongesteld worden. De eerste steen voor de bouw van „Huis ten Bosch" werd op 2 september 1645 ge legd door Koningin Elisabeth van Bohe- men (de z.g. Winter-Koningin). Het Paleis werd tussen 1950 en 1956 ge heel gerestaureerd. Een handleiding is ter plaatse verkrijg baar. Het is een reis naar Den Haag waard. WIJ GAAN MET VAKANTIE van 6 tot 12 augustus a.s. a b Hebt U voldoende FLORA HONDENBROOD in huis Oranjestraat 75a Telef. 1335 Te koop: een toom zware biggen W. Jansen, „Ever tj es". Beuseberg 124. Te koop: partij roggestro G. J. Zweers, Beuseberg 147. Plaats uw familieberichten in dit blad. U bereikt er al uw vrienden en kennissen mee GLADIOLEN - CHRYSANTEN - ANJERS FRESIA'S - LATHYRUS - Eenheidsprijs 10 stuks voor EEN GULDEN zolang de voorraad strekt. Verder hebben we: STER VAN BETHLEHEM - HYBISCUS - CHRYSANTJES - RODE BEGONIA'S - VINCA'S - FUKSIA'S - ABSELA.\'DRA'S - GESNERLA'S - APPELBLOESEM - PRIMULA'S en GROENE PLANTEN I oop gereel vrijblijvend eens even binnen in t.o. botel „Vosman" Telef. 1611 DAG- EN NACHT-SERVICE VOOR HOLTEN EN OMGEVING: GAARDENSTRAAT 40 TELEF. 1518 „In de grote steden, waar men ten ge rieve der neringdoenden de kermis vaak weken deed aanhouden, is zij eene ge- reede aanleiding tot misbruik van ster ken drank en andere ongeregeldheden. Daarom heeft men de laatsten tijd hier en daar het besluit genomen de kermis af te schaffen. Voorzeker een uitstekend besluit, wanneer men niet tevens ver zuimt aan de geringe standen gelegen heid te geven tot het bijwonen van edeler volksvermaken." Deze regels troffen wij aan in een Am sterdams dagblad anno 1886. Ofschoon de kermis nu nog niet wordt gerekend iot de edelste volksvermaken en ook he- dentendage de caféhouders gedurende kermistijd hun omzet met sprongen zien stijgen, zijn er maar weinig gemeenten in Nederland die de kermis uit hun mid- den weren. Maar voornamelijk door de uiterst j hoge pachtprijzen maakt het 3.000 zielen tellende kermisvolk je op het ogenblik moeilijke tijden door. PACHTSOMMEN ZIJN AANZIENLIJK Het woord kermis is ontstaan uifc kerk mis. Men doelde hier op de mis die jaarlijks bij het gedenkfeest van de kerk wijding werd opgedragen. Vervolgens ging de naam over op dit gedenkfeest en tenslotte op de jaarmarkt, die ter gele genheid daarvan werd gehouden. Het is zeker niet onmogelijk dat vele middel- eeeuwse kermissen in de plaats zijn ge komen van oudere, germaanse oogst feesten. In vele dorpen was en is nog de kermis het feest van het jaar terwijl ook in sommige grote steden de kermis nog altijd met veel luister en grote uit bundigheid wordt gevierd. Bekend zijn bijvoorbeeld de tiendaagse mei-kermis in Groningen, die de gehele binnenstad in feeststemming brengt en de kermis in Den Bosch waar bedrijven voor sluiten, de buslijnen worden omgelegd en de bin nenstad. voor alle verkeer wordt geslo ten. Oude kermisvermaken als het gans trekken en het katknuppelen behoren reeds lang tot het verleden, maar de koek- en wafelkramen maken nog altijd een onafscheidelijk deel van de kermis uit. De Bond van kermisbedrijfshouders (Bovak) interesseert zich overigens meer voor de huidige problemen van de ker misexploitanten dan voor de woelige historie van de kermis, waaraan in het verleden zelfs verschillende dichters sonnetten hebben gewijd. „Wij concen treren ons op de realiteit van vandaag" zegt een woordvoerder van de Bovak ons. Hoge inschrijving Wat is dan wel „de realiteit van van daag?". „Er zijn ongeveer 3.000 Neder landers, die jaarlijks de ongeveer 2.000 kermissen in ons land afreizen en teza men tekenen voor een omzet van zo'n 100 a 110 miljoen gulden. Ofschoon de meeste kermisexploitanten nog altijd een goed belegde boterham verdienen, wor den zij geconfronteerd met aanzienlijke kostenstijgingen, die beslist niet alle maal door prijsverhogingen kunnen wor den opgevangen. Welke die kostenstijgingen zijn? Deze hebben voornamelijk betrekking op de inschrijving. Bij het verlenen van een standplaats door de gemeente wordt het systeem van openbare inschrijving toe gepast. Uiteraard zal de gemeente de standplaats dan gunnen aan de exploi tant die het meeste heeft geboden. Aan gezien geen enkele exploitant het risico wil lopen dat zijn bod beneden dat van een concurrent blijft, wordt er dikwijls ingeschreven voor hoge bedragen, die een gemeente soms enkele tonnen op levert. Vooral in Brabant en Limburg, waar de kermisvreugde elk jaar hoog oplaait, wordt de gemeentekas vaak niet onaan zienlijk door de kermisexploitant ge spekt. Er zijn exploitanten, die voor één week staan wel eens zo'n 12.000,tot 15.000,(moeten) betalen. U begrijpt, dat het dan niet altijd meevalt deze kolossale pachtsommen terug te ver dienen." 2 kwartjes Kermisexploitanten zijn evenals ar tiesten ras-individualisten, die ten aan zien van de inschrijvingen ook moeilijk tot onderling overleg kunnen komen. Alleen de exploitanten van de poffertjes kramen en de cake-walks hebben onder ling afgesproken, welke kermissen zij wel of niet kunnen zullen nemen en op deze wijze pogen zij de pachtsom te drukken. „Prijsverhogingen brengen ons lang niet altijd voordeel" zo zegt een exploi tant van botsautootjes ons. „Als je voor één rit twee kwartjes vraagt, kun je maar niet zo op 55 cent overstappen. Niet dat de mensen nou van die stuiver zou den schrikken, maar wat een geduvel geeft dit met de betaling. De een heeft geen stuiver en betaalt dus 60 cent, waarna hij eerst zijn hand nog op moet houden voor een stuiver terug. Betaalt men met een gulden, dan is het veel gemakkelijker voor ons om twee kwartjes terug te geven dan 45 cent, want dan moet er dikwijls uitgebreid worden geteld. Je krijgt dus een hoop gezeur met de betaling, hetgeen onze attractie minder attractief maakt. Het beste zou'je dan nog 3 kwartjes kunnen vragen, maar dat is toch weer een te grote tariefsverhoging om de mensen in je autootjes te krijgen. Dus plegen we in zo'n geval eieren voor ons geld te kiezen en het tarief maar op twee kwartjes te houden." Regen Met de loonstijgingen heeft men in het kermismilieu niet direct te maken. Het overgrote deel van de kermisexploitanten werkt zonder betaald personeel. Meestal werken de vrouw en kinderen mee in het bedrijf. Alleen voor het opbouwen en afbreken van de installatie heeft men doorgaans enkele hulpkrachten nodig. „Natuurlijk zijn de kermisexploitan ten ook in grote mate afhankelijk van het weer. Regenachtige zomers, zoals we die dit jaar hebben gehad, hebben een ongunstige uitwerking op de inkom sten. Vooral in de dorpen gaan de men sen tijdens de kermis toch uit, maar als het regent, wordt het vermaak binnen gezocht, dat wil zeggen in de omliggende cafe's. Alleen de poffertjeskramen zijn minder van het weef afhankelijk." Ofschoon de moderne mens kan kiezen uit een groot aantal mogelijkheden tot ontspanning, blijkt de kermis nog altijd een attractie op zichzelf te zijn. Voor de kinderen heeft dit festijn uiteraard een heel bijzondere bekoring, maar ook volwassenen kunnen zich eens helemaal „losgooien" en in het wilde feestgedruis weer bijkomen van de zorgen van alle dag. Nu de voetbalcompetitie niet zo ver meer in het verschiet lig'c worden overal serie wedstrijden en tournooien georga niseerd. Holten I neemt zondag deel aan het wisselschild-tournooi te Nijverdal en speelt cm 14.00 uur tegen Wierden. De reserve elftallen 2, 4 en 5 nemen deel aan de seriewedstnjden van Hector te Goor. Hier zijn de volgende wedstrij den vastgesteld voor de Holtenaren: Noordijk 1 - Holten 2 9.45 uur Noordijk 3 - Holten 4 10.35 uur Holten 5 - Twente 4 16.25 uur Aangezien Holten 3 vrijgeloot is van de Hector-series, gaat dit elftal voor Hol ten 2 naar het Carmelvoetoaitournooi van Zenderen Vooruit. De volgende wed strijden staan op het programma: Holten 2 - D.S.V.D. (Deurn.) 13.45 uur Holten 2 - P.J. 2 16.05 uur Holten 2 - Bentelo 1 18.25 uur Voor het diploma „Costumière" slaag den de dames J. Markvoort, J. Bekker- nens, J. Blankenberg, G. Aanstoot. J. Straalman, J. Eikink, D. Vric-iink. G. flofs en J. Straalman. Het diploma ..Tüiiicuse" werd behaald door de dames D. Vasters en J. Stegeman. Allen werden opgeleid door mevr. A. B. Bronsvoort-Sligman te Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 3