DE ELEKTRISCHE AUTO ÖETROIT-CITY Dagcamping op de Holterberg officieel geopend Ongereptheid natuurgebied blijft behouden Diploma zwemmen Drie avonden van bezinning Zntprdag 2!) juli 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD Met enkele forse trekken aan een handzaag, heeft de burgemeester van Holten, Mr. W. H. Enklaar, woensdag middag de slagbomen doorgezaagd, die het laatste beletsel vormden voor de toegang tot de prachtige dagcamping met speelveld, die het Staatsbosbeheer heeft aangelegd op de Holterberg in de nabijheid van de brandtoren. Dat ge schiedde onder het toeziend oog van een aantal autoriteiten, die ten nauwste betrokken zijn bij het beleid en de be vordering van de recreatie op de Over ijsselse Heuvelrug. Tot het groepje genodigden behoorden o.m. loco-burgemeester P. Molenaar en wethouder Broens van Hellendooz-n, wet houder J. Rietberg van Holten, Drs. A. V. J. den Hartogh, rijksconsulent voor de openluchtrecreatie te Assen, de heer G. van der Weyde, chef afd. Verblijfsre- creatie van de A.N.W.B.. de heer A. Vel-tman, directeur van de provinciale V.V.V., de heer H. van der Wal, inspec teur van de prov. Overijsselse stichting voor de bosbrandbestrijding, de direc teur van gemeentewerken te Holten, de heer T. Prak en diens rechterhand, de heer P. B. Muller, die als technisch ambtenaar, de plannen heeft uitgewerkt. Drs A. Heytze te Utrecht, socioloog van de staf-afdeling recreatie van het Staats bosbeheer. afgevaardigden van de Hol- tense V.V.V. en mevr. Enklaar, de echt genote van Holtens burgemeester. Ook de werknemers van het Staatsbosbeheer, die veel werk verricht hebben aan de totstandkoming van de dagcamping en die daarop toezicht zullen uitoefenen, waren uitgenodigd. De houtvester. Ir. A. van Maaren te Zwolle, leidde de burgemeester met een kort woord in, waarbij hij zijn grote vreugde uitsprak over de voortreffelijke samenwerking met het gemeentebestuur van Holten bij de planning en de tot standkoming van dit dagkampeerterrein. Het is voor Holten een blijde dag, al dus de burgemeester, nu aan het re creatiepakket, dat wij aan het opbouwen zijn in onze gemeente, weer een onder deel wordt toegevoegd. Even is men ge schrokken, toen in de pers geen al te prettige reacties naar voren kwamen bij het totstandkomen van deze plannen, maar Mr. Enklaar wees er uitdrukkelijk op. dat het gemeentebestuur van Holten er op uit is de Holterberg zo ongerept mogelijk te bewaren. Deze dagcamping kan dienen om an dere gebieden van de Holterberg rustig te houden en spreker voorzag zelfs de mogelijkheid om het bermtoerisme langs de recreatieweg en haar zijwegen op te vangen en het stoppen langs deze weg te beperken. Maar dit soort kampeer- gelegenheden moeten zich niet als een olievlek over de Holterberg uitbreiden. Het besluit tot stichting is genomen in volle overeenstemming en de wens zich niet te laten verleiden om haar groter te doen worden. De burgemeester prees de goede samenwerking in dit verband met de nabuurgemeente Hellendoorn en bracht de heer van Maaren dank en lof voor het genomen initiatief. Ook de heren Prak en Muller werden in zijn dankwoord betrokken, terwijl de burgemeester zich o.m. verheugde over de aanwezigheid van de heren van der Weyde van de A.N.W.B. en Veltman van de proV. V.V.V. Na deze woorden hanteerde de burge meester de reeds genoemde handzaag en gingen de met groen versierde slagbo men omhoog. Het terrein Via de door de fa. Krekel Zn. aan gelegde verharde weg wandele het ge zelschap naar de beide terreinen en be zichtigde het de interessante keuze mo gelijkheid, die deze bieden. Deze dag- camping is n.l. gesplitst in twee delen. Het linker terrein is voorzien van een flinke parkeerplaats (capaciteit plm. 60 auto's), maar verder afgesloten voor alle verkeer. Het rechterterrein mag wel met auto's enz. worden bereden en men kan er zijn -tent, tafel of stoelen direct naast de wagen of caravan opstellen. Dit spaart gesjouw, maar is wat onrustiger. Op verschillende plaatsen zijn padde stoelen. evenwichtsbalken, rondom een zandbak opgesteld, die voor het spelen een gesloten ronde vormen. Het gehele terrein, met inbegrip van de toegangs weg, bosstroken, heide en beplantingen, Bezichtiging van het dagkampeerterrein van het Staatsbosbeheer na de officiële opening omvat ongeveer 5 ha, waarvan omstreeks twee en een halve ha als grasveld is aangelegd. Nieuw fietspad Medegedeeld werd nog, dat binnen af zienbare tijd een fietspad vanaf de Noet- selerberg naar deze dagcamping zal worden aangelegd, zodat fietsers de toe- ristenweg kunnen mijden Overigens zijn in het gebied van het Staatsbosbeheer geen grote nieuwe voorzieningen te ver wachten. De helft van de aanlegkosten zijn door het Ministerie van C.R.M. betaald uit de z.g. Incoretpot en de andere helft door Staatsbosbeheer, vertelde Ir van Maaren tijdens het bezoek aan Hotel „De Die ken", waar een frisse dronk werd aan geboden. Het geheel is nog niet af. Er zal nog een toiletgebouwtje komen en waterlei ding worden aangelegd. Ook aan de ve getatie rondom de speelweiden zal nog het een en ander moeten gebeuren. Er zullen nog wandelroutes en z.g. voetsporen vanuit de camping worden samengesteld. Ir van Maaren dankte het gemeente bestuur voor de directie van het werk en voor de mankracht, die geleverd is voor deze mooie recreatiegelegenheid en het wegenbouwaannemersbedrijf Fa. J. Kre kel Zn. voor de prachtige aanleg van de toegangsweg en het parkeerterrein. I want to go home, Oh how I want to go home. Last night I went to sleep in Detroit-city, I dreamed about the lie I left at home (Arthur Alexander op DOT D 106.) De song van Arthur Alexander roept herinneringen op en inspirert me om iets over Detroit te schrijven. Toen in de winter van 1846 Ds. Van Raalte met een groep emigranten De troit, de hoofdstad van Michigan (V.S.) bereikte, schreef hij in een brief aan zijn collega Bruimmelkamp in Nederland: „Deze stad is nog jeugdig. De straten zijn hier nog geheel verbleven; alleen brede houten paden langs de huizen en dwarse voetpaden om aan de overkant van de straat te komen. Aan modder dus geen gebrek." We zijn nu 120 jaar verder. Detroit heeft nu bijna 4 miljoen inwoners. Buiten de binnenstad met haar wolkenkrabbers is het ongelooflijk ruim gebouwd. De huizenkomplexen zijn uitgestrooid ovfcr een oppervlakte van 600 vierkante kilo meter. Je krijgt enig begrip van deze uit gebreidheid. als je rijdt langs de Edsel Ford Freeway, een autobaan, die de stad in haar lengte doorsnijdt. Van St. Clair, op 't ene eind, tot Dearborn-Heights, op 't andere, is een afstand van 40 km, dus ongeveer van Deventer tot Almelo. Het is een achtbaansweg zonder kruispunten. Alle kruisende straten lopen over viaduk- ten en je moet verschrikkelijk goed op letten. als je een oprit moet hebben naar een kruisende straat. Je mag niet lang zamer rijden dan 70 km en niet sneller dan 100. De auto's rijden doorgaans bum per aan bumper op alle banen. Er wordt aldoor gewisseld door automobilisten, die er af moeten of ook die proberen uit te wijken naar een baan, waar ze nog wat vlugger kunnen opschieten. Herhaaldelijk stokt de stroom, omdat er auto's op el kaar zijn gebotst. Een veiligheidsbrigade heeft posten van afstand tot afstand. In Groepje dagkampeerders, die reeds van de camping gebruik maken een minimum van tijd zijn ze aanwezig en slingeren met een takel de versperrende auto's naar de kant. De auto-lawine her neemt direkt haar maximum-snelheid en raast verder naar Toledo, Buffalo, New- York. Ford is 't kloppende hart van Detroit. De fabrieksterreinen, kantoren en proef- ritbanen van de Fordfabrieken te De troit-Dearborn beslaan een oppervlakte van 700 ha. De omgeving is landelijk ge houden: een riviertje slingert er door en overal zijn boomgroepen gespaard. Tot het komplex behoren ook de door Ford gestichte scholen en musea. Detroit vertoont de laatste jaren het zelfde beeld als Chicoga. Washington en andere Amerikaanse steden. In het heu velige landschap buiten de city verrijzen bij duizenden de luxueuze bungalows, on eindig gevarieerd in bouwtrant en kleur, 's Middags tegen vijf uur begint de grote exodus, als een stroom van auto's de city met haar winkels, fabrieken en kantoren verlaat. In de oude verlaten woonwijken nestelen zich de negers. Wie door de straten van de city loopt, krijgt de in druk, dat er minstens zoveel zwarte als blanke bewoners zijn. De negers zijn echter veel meer op straat dan de blan ken. Door de grote werkloosheid in het zui den, als gevolg van de mechanisatie van de katoencultuur en de aanhoudende dis criminatie, zijn er millioenen negers naar de noordelijke industriecentra vertrok ken. Ze hoopten op lotsverbetering, goed betaald werk en een bewoonbaar huis. De noordelijken waren immers tegen discriminatie van de negerbevolking en voorstanders van gelijke civiele rechten? De situatie is nu zó, dat er automatisch toch weer negerstraten en zelfs neger- wijken zijn ontstaan. Meer dan honderd jaar hebben deze mensen en hun voor geslacht geleefd in het zuiden in mise rabele shacks (negerketen) en van de normale bewoning van een goed huis hebben de meesten geen begrip. Boven dien hebben ze hun wantrouwen tegen over de blanken nog nooit kwijt kunnen raken met als gevolg een geërfd apart- heidsgevoel. Merkwaardig is, dat de negers, die geld verdienen, wel snel van de blanken hebben overgenomen het principe van de levensgenieting: het rij den in een dure auto, het kopen van mooie kleren en lekker eten en drinken. De blanke stedelingen zijn geschrokken van deze leefwijze, van de binnen een jaar zwaar gehavende huizen en platge lopen tuinen aan de eens zo keurige bou levard. En nu gebeurt, wat ten koste van alles had moeten worden voorkomen, dat de kloof zich verdiept en dat dit (tijde lijke) onheil zich gaat vereeuwigen. De blanken trekken zich terug in de neger- loze buitenwijken en vermijden zoveel mogelijk alle contact met de negerbevol king, die, zoals men hoort zeggen,, „onze Amerikaanse kuituur kapot maakt". Verreweg de meeste Amerikanen, die ik vorig jaar te Detroit en elders sprak, zijnvoorstanders van een apartheids- NIEUWE ONTWIKKELING VAN EEN OUD GEGEVEN: KRIJGT EEN NIEUWE TOEKOMST In een tijd waarin elektriciteit, raket aandrijving en atoomenergie niemand meer verbazen, rijdt ons voornaamste vervoermiddel nog altijd door middel van een sterk verouderde machine, die lekt, trilt, stinkt, kan bevriezen en koken, lawaai maakt, veel ruimte in beslag neemt en over het algemeen niet be paald betrouwbaar is. Met deze bezwaren voor ogen is het geen wonder dat er ernstige plannen en projecten zijn om de benzinemotor te vervangen door een elektrische. Heeft de elektrische auto nu werkelijk toekomst? LUCHTVERONTREINIGING VRAAGT NIEUWE KRACHTBRON Dat de elektrische auto tamelijk plot seling in de belangstelling staat, is in de eerste plaats te danken aan de acties die tegen de autoconcerns zijn gevoerd over de toenemende luchtverontreini ging. De schadelijke gassen beginnen een bedreiging van de volksgezondheid te vormen en een van de voordelen van een elektrische krachtbron voor auto's is het ontbreken van de schadelijke uit laatgassen. Maar de verwezenlijking van de elek trische motor is iets wat naast vele voor delen ook ernstige problemen met zich mee brengt. Al in 1899 reed de Belg Ca- mille Jenatzy met een „elektromobiel" een recordsnelheid van niet minder dan 105 km/u. Dat was in de tijd waarin de strijd tussen benzine-, stoom- en elektro motor in volle gang was, die door de ben zinemotor tamelijk snel werd gewonnen. De taxi's In Amsterdam hebben nog enkele ja ren elektrische taxi's gereden, maar hun actieradius bleef beperkt, omdat de ac cu's snel leeg raakten. De stoomwagen kennen de ouderen onder ons alleen nog in de vorm van de stoomwals. Het systeem van de elektrische aan drijving is sinds de tijd van die eerste elektrische auto uit 1900 weinig veran derd. Het gaat om een elektromotor die de wielen aandrijft en zijn energie put uit een accu, de lood-zwavel-accu. De snelheid van de motor wordt door de be stuurder geregeld en hierin zijn sinds die tijd veranderingen ten goede geko men. Inmiddels is men druk bezig met de ontwikkeling van nieuwe motoren en accu's, die nog geen van alle bevredigen en waardoor het nog wel enkele jaren zal duren voor een aanvaardbare oplos sing is gevonden. De ontwikkeling van de accu wordt al bedreigd door de brandstofcel, waarbij door toevoer van chemische stoffen een reactie op gang komt waardoor stroom ontstaat. In de accu wordt door een chemisch proces stroom bewaard. De accu heeft alleen elektrische aansluiting nodig, wat weer een voordeel is verge leken bij de brandstofcel, die naast elek trische aansluitingen ook aansluitingen voor brandstoftanks nodig heeft. Nadelen Een nadeel bij de toepassing is dus dat er ruimte in de wagen verloren gaat en het gewicht toeneemt. Bij de accu is dat niet het geval, maar daarbij speelt dat andere grote nadeel een voorname rol, namelijk de beperkte actieradius, de kleine afstand die men kan rijden. Als de accu leeg is, moet hij worden opge laden (eh dat vergt 12 tot 24 uur) of worden vervangen (en dat vereist tal rijke „wisselplaatsen" en enorme voor raden). Als men bij de toepassing van de accu een behoorlijke afstand in één keer wil afleggen, zouden er een groot gewicht en politiek, naar het voorbeeld van Zuid- Afrika. De bevolking van de noordelijke staten heeft in vorige jaren (uit de verte!) de negers gesteund en ze aan een wet op gelijke burgerlijke rechten geholpen. Dat was de eerste stap, waarop een tweede moest volgen: de praktische toepassing van de wet in het maatschappelijk leven. Nu het er op aankomt, om met veel ge duld en met alle denkbare middelen een vruchtbare integratie te bewerken en de negergemeenschap op te trekken tot een ordelijk en geciviliseerd leven nu trekt de blanke zich verstoord en onwillig te rug. Als je door de negerbuurten komt, is je eerste impuls, dat de blanken schoon gelijk hebben. Maar als je nadenkt, de vóórgeschiedenis van dit alles en, last but not least, het gebod van de naasten liefde laat meespreken, dan zie' je, hoe immoreel en uitzichtloos deze houding is. De negers separeren zich en hebben raad noch voorbeeld van de blanken nodig, die zich immers nog steeds als een super klasse beschouwen. En in de verte dreigt de katastrofe, de dag van de explosie, zoals in Newark en andere steden. We keren terug naar Alexanders song „Detroit-city". De efenzame, dakloze neger, die zijn familie in het zuiden achterliet in de hoop in de grote indu striestad een kapitaaltje te verdienen, overdenkt zijn fiasco. Hij krijgt heimwee naar het armelijke ouderhuis in het zui den, waar in elk geval nog liefde leeft. I want to go home (Thuis menen ze, dat ik een groot heer werd in Detroit-city. De brieven, die ik schreef, hebben hen dat wijs ge maakt. Maar bij dag doe ik de ronde en bij nacht zwerf ik alleen. O, lazen ze maar eens tussen de regelsZoals je weet, nam ik de goederentrein naar 't noorden. En na al deze jaren zie ik: het was verknoeide tijd. Daarom ben ik van plan mijn dwaze trots te zetten op de goederentrein naar 't zuiden om weer terug te rijden huiswaarts. Waar ik mijn geliefden achterliet zo ver van hier.) G, H. LIGTERINK. een grote ruimte nodig zijn om dit te bereiken. Bij de brandstofcel heeft men één of meer brandstoftanks nodig. Daarbij spe len ook andere factoren een rol, zoals de bestaande benzinestations. De accu auto maakt die stations overbodig, maar vraagt wel om ruil-accu's, sleepdiensten en elektrische stopcontacten langs de weg. Bij de brandstofcel-auto spelen de benzinestations wel een rol, omdat ze naast de bekende produkten ook andere chemische stoffen kunnen gaan leveren om de brandstoftanks te vullen. Mis schien is er in de toekomst een ontwik keling mogelijk waarbij deze twee syste men samen kunnen gaan. De voordelen van de elektrische auto's zijn van dien aard dat vele Amerikaanse, Engelse, Franse en Duitse fabrieken zich ernstig met de ontwikkeling er van bezig hou den en soms al experimentele elektrische auto's hebben gebouwd. Voordelen De elektrische krachtbron brengt grote veranderingen voor de auto. Ten eerste wordt het rijden vereenvoudigd omdat koppelingspedaal en versnellingsbak ge heel ontbreken. Er is alleen een draai kruk nodig zoals een trambestuurder be dient waarmee men in verschillende standen toerental en trekkracht regelt. De elektromotor ontwikkelt geen scha delijke dampen, is binnen en buiten he lemaal schoon en werkt volkomen ge ruisloos. Bovendien is deze krachtbron geheel trillingsvrij, behoeft geen voor zieningen om te veel geluid tegen te gaan, trillingen te smoren en heeft geen uitlaatgeruisdemper van node. Ook de onderhoudskosten zijn veel lager door het beperkter aantal bewe gende onderdelen. Koppeling, versnel lingsbak, koelsysteem, met radiateur en ventilator, startmotor enzovoort zijn niet meer nodig, zodat de toekomst van de elektrische auto er zeker rooskleurig uitziet, al zal het nog wel even duren voor alle moeilijkheden voldoende zijn opgelost. In het natuurbad „Twenhaarsveld" werd dit seizoen voor de tweede keer ge legenheid gegeven om een zwemdiploma te betalen een gelegenheid waarvan 69 jongelui gebruik maakten. Het examen werd afgenomen door de chef-zwemmeester de heer G. van Le- mel. Als vertegenwoordiger van de kring Twente-IJsselstreek van de Kon. Ned. Zwembond (KNZB) was aanwezig de heer J. Hageraats te Almelo. Van de 69 candidaten slaagden er 58. De geslaag den zijn: Diploma 1 (meisjes)J. Valk, J. H. Broekhuis, A. G. v. d. Berg, J. J. A. Wes- terik, H. Vincent, E. J. Hofmeijer, G. ten Veen, G. Nijkamp, G. Boode, G. Jansen, E. M. Hardon, J. J. G. Boode, J. J. H. To ren, G. M. Loman, G. H. Meesterberends, L Wijnober, J. J. Schuppert, W. Schöp- pers, M. A. Gerbers, M. A. Molenaar. Diploma 1 (jongens)R. Sprakel, W. J. A. R. Rietberg, H. Diks, H. J. Pasop, J. Boode, A. Haan, H. Hofman, A. van Beek, F. Mekking, J. A. M. Opdeijn. J. B. ter Morsche, H. H. Boesveld, H. Valk, J. F. Vijn, A. H. Buiten, J. G. Hofmeijer, G. J. Lonink, J. Molenaar, M. Frauke en C. ten Brink. Diploma „Zwemvaardigheid 1" (meisjes) M. A. Bossen.. (jongens) H. W. Jalink, J. Harbers en D. J. Meu- leman. Diploma „Geoefend zwemmer" (meisjes) G. ten Hove, W. Redeker, G. F. A. Ger bers, G. Honingh en T. J. S. M. Molijn. (jongens): J. C. H. Lohman, J. Lubbersen, H. Bomhof, G. H. Meesterberends en P. van Essen. Onder het motto „Drie avonden van bezinning" worden ook dit jaar weer in terkerkelijke samenkomsten gehouden in de aan meer dan duizend personen plaats biedende tent in „Kalfstermans- weide" aan de Stationsstraat. In de zondagavond gehouden eerste samenkomst die plm. 600 bezoekers trok sprak de eerw. heer A. Schellevis pasto raal medewerker der Herv. gemeente te Holten over het onderwerp „Wat moet je van de bijbel geloven". Aan deze avond werd medewerking verleend door Holtens Gemengd Koor dat o.l.v. de waarn, dirigent Wim Jansen een drietal liederen zong. Vrijdagavond (28 juli) zal in de 2e bijeenkomst spreken ds H. Stukker, bapt. pred. te Arnhem. Hij koos als titel van zijn onderwerp „Het leven lacht ons toe". Door de sopraan Riek Bolink-Lande- weerd zullen in deze samenkomst enkele bekende geestelijke liederen worden ge zongen. In de slotbijeenkomst van zondag avond 30 juli waaraan medewerking zal worden verleend door de Chr. gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" spreekt ds Jac. de Vries, te Scheveningen (oud-voorganger der Ned. Herv. gemeen te te Holten) over het onderwerp „Het tijdperk van vrouw Holle". De kommissie uit de beide kerkera den nodigt gaarne bij deze ook hen die, met vakantie hier verblijven hartelijk uit tot het bijwonen van deze avonden. De toegang tot deze samenkomsten, die om 8 uur beginnen is vrij. Wel zal tot dekking van de hoge kos ten een kollekte worden gehouden.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4