Charters brachten Maliorca welvaart SUIKER-OOM biedt te weinig kansen III! Plll*Ol gebruiM T^tprdag 29 iuli 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD De vele duizenden Nederlanders, die dit jaar hun vakantie op Maliorca door brengen zullen landen op een compleet nieuw vliegveld. Vooral de veteranen, die niet voor het eerst de molentjes van Pal- ma bij de landing onder zich langs zien glijden, zullen hun ogen uitkijken. Half juni is de luchthaven San Juan helemaal klaargekomen en zijn de geweldige ge bouwencomplexen in gebruik genomen. Het wachten van de passagiers in de buitenlucht is daarmee ten einde geko men. Er is orde geschapen in de chaos op hoogtijdagen. Dat was wel nodig ook, want in de weekeinden gedurende de zomermaanden is San Juan het drukste vliegveld van Europa. Er landen dan meer dan 300 toestellen per dag Enkele cijfers. In 1960 brachten zo'n vijfduizend toestellen een dikke drie honderdduizend passagiers naar Palma. In 1966 deden bijna 22000 vliegtuigen Palma aan. Ze zetten er een miljoen, tweehonderdduizend passagiers neer. Dat zijn respectabele cijfers. Ook voor ons land, dat vorig jaar tegen de veer- Feuilleton door Tom Lodewijk 18) Pieters makkelijke stoel, tamelijk uit gewoond al, vlak naast de boekenkast met véél pocket-boeken, voor de goed koopte. Er lag een tijdschrift naast op de grond. Hij glimlachte. Anneke had na tuurlijk even gauw dat tijdschrift zitten lezen, in plaats van, zoals een rechtge aarde huisvrouw betaamde, bezig te zijn met poetsen en wrijven. Op de bank lag een half afgemaakt modelvliegtuigje van een van de jongens. De kamer blonk en glom niet tegen je aan, maar er was weinig dat kon blinken of glimmen. Al les droeg de sporen van het lang en veelvuldig gebruik, maar het was een Indien men het zonnebaden wil afwisselen met een tocht over het eiland, zal men geleid worden via vele tun nels ien haar speldbochten. Maliorca, een eiland met veel hotels ten veel bloemen. tigduizend vakantiegangers aan Malior ca leverde. Het eiland, dat 370.000 inwoners heeft waarbij ook nog een handvol Neder landers, die zo gelukkig waren om hier voor vast hun domicilie te kunnen kie zen bezit niet minder dan tussen de 1300 en 1400 hotels. De grote stroom va kantiegangers kan er dus wel terecht. Het is begrijpelijk,- dat het merendeel van de vijftigduizend beschikbare hotel bedden slechts gedurende de zomer maanden beslapen worden. Van half mei tot half oktober is het hoogseizoen op Maliorca. Dat wil niet zeggen, dat het in de vijf resterende maanden, niet goed toeven is op dit merkwaardige stukje rots in de Middellandse Zeè, maar de doorsnee vakantieganger is dan aan het werk. Om hem te lijmen gooien sommige toeristentrekkers er prijzen uit om van te rillen. Twee maanden hotel, inclusief reis, in de wintermaanden is soms zo goedkoop, dat inwoners van Maliorca er serieus over denken naar het vaste land te gaan en dan via zo'n kamer om in te leven en niet om op vi site te zitten. En de koffie was best. „Ik hou je toch niet op?" vroeg oom Simon. „Welnee. Zeeën van tijd." „Thea heeft nooit vóór half twaalf tijd voor koffie. Die heeft het zo druk met de huishouding." „Maar die heeft ook een dagmeisje," lachte Anneke. „Nog es, hoe komt u zo onverwachts hier?" „Mag ik alsjeblieft in m'n eigen woon plaats rondwandelen?" „Uw eigen woonplaats? Zit u voor vast bij Herman en Thea?" vroeg ze onge lovig. „Welnee kind. Bij je moeder." „Wat!" „Pas op, mors je koffie niet." „Je moeder heeft nog wat 'n aardige kamer vrij met uitzicht op de haven notabene. We waren het binnen vijf mi nuten eens. Die goeie ziel dacht dat het niet goed genoeg voor me was, dat ik me. meer thuis zou voelen ben Ben of bij Herman." „Nu, dat dacht ik ook," zei Anneke en grinnikte als een kwajongen. „Ik weet niet," zei oom Simon, hoewel hij het zeer wel vermoedde, „wat die mensen van me dachten. En toen ik ver- goedkope trip terug te komen. „Zo goed koop kunnen we zelf niet leven", zeggen ze meesmuilend. Men verbaast zich trouwens toch over de prijzen, die de moderne reisorganisa tor berekent,. Voor een vliegticket, in clusief veertien dagen verblijf vraagt hij een bedrag, dat nog lager is dan een re tourtje met de lijndienst. Het principe van de grote omzet, kleine winst heeft de touroperators geen windeieren gelegd. Dank zij de chartermaatschappijen vooral, die in de weekeinden ladingen passagiers bij Palma afzetten. Bij hon derden tegelijk komen ze. Voor vrijwel alle Nederlandse reisbu reaus is Maliorca een van de favoriete bestemmingen. Ze hebben er allemaal hun gastheren-Jen gastvrouwen, die de toerist vertellen, hoe hij zijn zonneda gen kan doorbrengen: in het elegante Palma, aan het wat gemoedelijker strand van El Arenal. tussen de rotsen, of met excursies. Ze zijn er in grote ver scheidenheid, want Maliorca is meer dan alleen maar zonnebad-dorado. Geen be zoeker zal het eiland verlaten zonder een bezoek te hebben gebracht aan de glas blazerij van Palma, waar vaklieden op ouderwetse manier prachtig gekleurd glaswerk maken. 'Hij zal al evenmin voorbijgaan aan de grotten, aan de pa- relfabriek en de excursie Palma bij nacht zal ook voor hem een der hoogte punten vormen van zijn vakantie. In Maliorca zijn vele mogelijkheden voor excursies. Naar het Karthuizerklooster in Valdemosa bijvoorbeeld, waar Chopin en Georges Sand genezing zochten, naar het schilderachtige haventje van Pollen- sa en dan via een' der scherpste berg- routes van Europa naar Colobra, waar de rotsen zich metershoog uit de zee verheffen. Het schilderachtige schiereiland Formentor, waar wilde berggeiten vluchten voor de te dicht na derende mens, de vurige volksdansen in Selva, de luxe van- de hotels in Palma Nova en aan de Paseo Maritimo, het biedt allemaal de meest verwende toe rist ontspanning. Daarbij komen dan nog de romantische barbecu-avondjes, die verschillende tourleiders organiseren en niet te vergeten voor de dames de modeshows waar de gastvrouwen graag een plaatsje reserveren, Er is voor iedereen wat onder de stra lende zon van Maliorca. Het mag dus eigenlijk helemaal geeh verbazing wek- ke, dat ieder jaar weer zoveel Neder landers hun koers richten naar dit eiland, dat niet de chartervlieguigen rechtstreeks letterlijk vliegensvlug is te bereiken. In enkele uren van Schiphol naar Palma. Martin Schroder, directeur van Mar tinair, ziet nog steeds groeiende moge lijkheden in de reizen naar Palma. „De mensen gaan wel eens voor een jaartje naar een andere bestemming, maar meestal verlangen ze het jaar daarop weer naar Maliorca" zegt hij. En op het eiland zelf beamen1 de hotelhoudèrs dat. ,,'t is een spreekwoord, dat wie hier een maal geweest is, altijd terugkomt" zeg gen ze daar. De heer A. van Gennip van het Eind- hovens reisbureau FIT, volgens Schro der de grootste touroperator naar Mal- ldrca, is al evenzeer optimist. „Maliorca blijft een trekpleister, zegt hij." Dit jaar hebben wij weer zo'n vijf tien procent meer inschrijvingen gehad telde dat ik een baantje had, viel het ze bar tegen. Nou, ik dacht toen ook, zo'n mannetje van een klein scheepswerfje past niet in zo'n groot huis. Soort zoekt soort. Daarom ben ik bij m'n zuster in getrokken." „En daarom drinkdu hier koffie," con stateerde Anneke vergenoegd. „Vanwege dat soort bij soort?" infor meerde Oom Simon. „Ja. U zei niet: stand bij stand. Ons soort mensen geeft niet om stand. Geen kouwe drukte. Neem het zoals het valt en zint het je niet, dan ga je maar er gens anders." „Tja, zo denk ik er ook over. Bij jou hoef ik geen audiëntie aan te vragen." Nou, dat hoefde bij Jeanne en Thea toch zeker ook niet?" „Officieel niet, nee. Maar die hebben zoveel, hoe noem je dat, sociale verplich tingen. Wat gaat u doen vandaag, oom? Bent u thuis met de lunch, bent u thuis met het eten? En dan weer werkt Her man over, en dan weer heeft Ben een zakenbespreking." Hij vertelde maar niet hoe hij bij Jeanne was weggegaan. De vuile was kon beter binnenshuis blijven. „Ik was blij dat ik weer wat om handen had." „Pieter zei zoiets van dat u het met Sjoerd eens was geworden." biedt zijn klanten keus uit liefst 25 ho tels in zes plaatsen. Een fors hotel in Arenal heeft hij helemaal gehuurd. In dan. vorig jaar.." De man uit Eindhoven totaal besprak hij aan het begin van het seizoen doorlopend negenhonderd bed den gedurende het topseizoen. Iedere week of iedere veertien dagen negenhon derd Nederlanders, die via dit ene reis bureau naar het nieuwe vliegveld San Juan vliegen. Dat is ruim zeven vliegtui gen vol. Wie dat ziet begrijpt, hoe dank baar de Mallorcanen de uitvinder van het vliegtuig zijn. Dank zij de ontwikke ling van de chartervliegerij werd hun (Van onze economische medewerker) Terwijl een groot deel van ons volk nog van vakantie geniet, buigen zich de leiders van het economisch leven al weer over tabellen en plannen. Bij het bedrijfs leven is het niet anders dan bij gemeente en rijk. Ook daar moet men de beoogde doeleinden in kaart brengen, daarbij re kening houdend met de cijfers uit het verleden. De resultaten van het bedrijfsleven wa ren in 1966 over het algemeen niet slecht. Wij kunnen dit. nu schrijven, want de meeste en belangrijkste resultaten liggen ter tafel. Zitten er dus weinig scheuren en zwakke plekken in onze industrie en handel, toch is het rendement van het in aandelen gestoken vermogen nog gering. De koersen zijn laag in verhouding tot de uitgekeerde winst. Nu mag het waar zijn, dat een aanzien lijk deel van de winst in het bedrijf blijft, daar zijn slechts weinig aandeelhouders mee gediend. De minderheid van de aan- delenbezitters heeft een zodanig inkomen, dat het daaruit vloeiend inkomen niet van belang is. De overigen hebben nu al weer bijna enkele jaren niets anders ge zien dan koersverliezen en onvoldoende rendement. Is het een wonder, dat er dan in beurskringen gesproken wordt over een lauwe stemming op de beurs? SPAREN? De spaarders gaan hun vermogen af staan voor langdurig rentende leningen, die nu zo rond 6% interest afwerpen. Als dan ook het financieren nog fiscale voordelen afwerpt wanneer men geld leent, dan is de verschuiving naar de markt van leningen duidelijk. Daarnaast heeft het grote publiek yan kleine spaarde srde weg naar de aan delenmarkt nog niet in voldoende mate gevonden. Plet rendementsbeeld lokt daartoe onvoldoende, maar ook de wijze waarop de financiële berichtgeving werkt, verdient ten deze de aandacht. Bij berichten over industrie en handel wordt een taal gebruikt en meer dan eens een toon aangeslagen, die alleen spreekt voor de ingewijden in de wereld van Hermes. Dit is een conservatieve wijze van presentatie, die onwerkelijk aandoet. Wij zullen er niet aan ontkomen het grote publiek bij de financiering van het bedrijfsleven te betrekken. Niet al leen de duizendjes zijn nodig, maar ook de honderdjes en de tientjes. KRUISPUNT Bij de bestaande kapitaalschaarste van thans en de daarmee gepaard gaande werkloosheid zijn de twee zijden Van de economische medaille duidlelijk bloot komen te liggen. Aan de ene kant staan handel en in dustrie. Zij liggen in Nederland op een kruispunt van wereldhandel met veelal een gunstige vestigingsplaats. Zij zien rondom zich een expanderende wereld handel met steeds beter georganiseerde grote economische eenheden. Achter het bedrijfsleven staat een leger van in den brede gezien goed opgeleide arbeids krachten, die hun hoop op het bedrijfs leven hebben gevestigd. Als dat bedrijfsleven zich niet snel uit breidt staan de arbeidskrachten met lege handen. Alhoewel een goed deel van dat bedrijfsleven een conservatieve financiële politiek heeft gevoerd, komt het nog grote kapitalen tekort om de economische wereldontwikkeling bij te houden. ZWAK PUNT In dit verband moet men zich de situ atie voorstellen waarbij in de achter ons „Ja, die Sjoerd, dat is een vent naar m'n hart. Daar kan ik mee lezen en schrijven. En ik hou van boten en water. Ik weet nog altijd niet of ie hulp dan wel gezelligheid nodig heeft, maar hij kan ze allebei krijgen. Vet is het niet, het is maar zo'n klein bedrijfje, een één- manszaakje. Maar ik kom er best van rond. Je moeder wou niet eens kostgeld van me hebben, maar toen ik zei dat ik dan een ander kosthuis zou zoeken draaide ze van armoe wel bij." Anneke verwerkte het snel. Alzo. de miljonair was een fata morgana. Oom Simon kwam terug zoals hij was gegaan, kon zichzelf redden als hij er nog iets bijdeed. Dat bij Sjoerd was geknipt voor hem. Terwijl ze aandachtig haar koffie dronk, werkte haar snelle fantasie. Mét het miljoenen-aureool had Oom Simon natuurlijk alle attracties voor de ande ren verloren. Ze had Jannie's gezicht wel eens willen zien! Ze kon. maar hopen dat ze zich niet al teveel in de kaart hadden laten kijken, dat zou voor Oom Simon pijnlijk hebben kunnen zijn. Maar hij zag er bepaald niet naar uit dat iets knaagde aan zijn levensgeluk, zo onbekommerd als hij daar zijn koffie zat te drinken. „U hebt dus zo'n beetje het lek ge- eiland ontdekt door de wereld. Want Maliorca ligt om de,hoek met deze lucht brug. Meer dan veertigduizend Neder landers maken er dit jaar gebruik van. Alle veertigduizend: de groeten aan de 1445 meter hoge Puig Mayoo, aan de man, die in Inca die heerlijke jonge wijn tapt uit de monsterachtige grote vaten aan de wand van zijn eethuisje, aan de vriendelijke douaneman op het nieuwe vliegveld en bovenal aan die charmante Nederlandse gastvrouwen in hun fleurige jasjes, die zo hun best doen het u naar de zin te maken. De groeten aan alle maal en. een prettige vakantie. liggende jaren de bestedingen in nog sneller tempo waren opgevoerd als nu .reeds het geval is geweest. Dan zou ons bedrijfsleven er nu onttakeld bij liggen. Dat is nu niet zo, althans niet wat betreft de inrichting van de bedrijfshallen en de kwaliteit van de apparatuur. Het zwakke punt ligt echter in de ach terstand in onderzoek naar nieuwe pro- dukten en nieuwe afzetmogelijkheden. De research is geen sterk punt van de Ne derlandse industrie, enkele internationale concerns uitgesloten. Die research is met name een zwak punt voor. de midden- en kleinbedrijven. Zij zal voor de kleine bedrijven wel een vrome wens blijven, maar de middenbe drijven kunnen hier tot veel betere resul taten komen. Zien wij in dit licht eens naar de gepubliceerde fusies in enkele grotere industrieën. Die fusies zijn tot stand gekomèn om doorslaggevende réde nen. En die redenen waren: research en kapitaalvoorziening. LUXE Wij hopen, dat zij vele middenbedrijven tot voorbeeld strekken. Als de grote ko lossen dit nodig achten, wat zegt men dan in de leiding van de familievennoot schappen en grote eenmanszaken? Ook vele kleine zakenmensen gaan op het punt van samenwerking en juiste financiering niet vrijuit. In deze zomer maanden zien Wij ze meer dan eens rond trekken in prachtige privé-auto's en luxueuze motorboten. Hebben zij de daarvoor nodige middelen terecht aan hun onderneming onttrokken of staren zij over enkele jaren naar de puinhopen van hun onder de druk der Europese concurrentie vernietigde zaken? Laten wij hopen te somber te zijn en keren wij terug naar de aandelenfinancie- ring. Voor vele vennootschappen is het moment gekomen, waarbij zij dringend behoefte hebben aan nieuwe "riSiëb-dra^ gende* middelen. Het geld kan er komen als de bestuurders van ons bedrijfsleven er in slagen het volkskapitaal te mobili seren. Zij kunnen dit bereiken wanneer zij er in slagen de sparende werknemers op eenvoudige wijze en langs populaire weg voor de toekomst van de industrie te interesseren. AANMOEDIGING Alleen goede voorlichting is echter on voldoende. Evenmin is het voldoende om kleine aandelen-coupures uit te geven in eensgevend geld. De aandelen zullen groeikansen moeten bieden en een goed rendement. Een behoorlijk dividend moe digt de spaarders aan in hun vertrouwen in de onderneming. Beleggers in aandelen moeten duidelij ker dan tot nu toe zien dat hun deelne ming in het industrieel vermogen wordt gewaardeerd. Winst is geen onwaardige zaak, maar een rechtvaardige beloning voor durf en ondernemersgeest. Die goede geest sluimert in ons volk, maar wij hebben haar te slapen gelegd door politieke laster en het scheef trekken van economische waarheden om welke reden dan ook. Weten wij de financieririgslust aan te wakkeren, dan zal dit ook de spaarzin aanmoedigen. Alleen met goede financie ring en gedurfde investering zal onze in dustrie zich innerlijk versterken en de werkgelegenheid brengen, die wij zo no dig behoeven. Drs. Van Mierlo. I H' v' altijd gebruikt vonden", constateerde ze. „Ja meid, precies zoals je zegt. Het gaat mij niet om werk en 't kan niet schelen wat. Maar bij die Sjoerd, op dat werfje, daar had 'k meteen sjenie in, zoals dat heet." „Nou zo vlak in de buurt bent, komt u toch zeker wel es vaker aan", noodde Anneke. „De jongens vroegen al naar u. En Simon had het laatst over een bootje met een buitenboordmotor." „Nou, laat ie es bij Sjoerd komen neu zen. Hij zal z'n centen hard nodig heb ben, maar als ie er zelf een boel aan wil opknappen, kan ie misschien voor een koopje terecht." „O ja, dat vindt ie leuker dan wan neer alles er al op en an zit. Wanneer gaat u nou bij Sjoerd aan de gang?" „O kind, dat is een heel aparte bedoe ning.. Ik ga zo vanmiddag es even kij ken. Is er klus, dan werken we. Is er geen klus, dan gaan we vissen. Maar Sjoerd is bezig met een nieuw model zeilboot. Hij is er erg geheimzinnig mee, hij denkt dat het een hele revolutie zal geven, dat het: zoiets wordt als indertijd de BM of de Flying Dutchman. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2