Gezellig winkelen feil yz 0 IVOROL Uw koopcentrumen zo voordelig herhaling Is de tier reklame ROBBER WERD DE DOOD GEVEN EN NEMEN INFLATIE EN SPAREN Waar u in een gezellige sfeer kunt winkelen en slagen. Waar u gevarieerde voorraden vindt en prettige prijzen. Waar u persoonlijke service geniet en goed advies ontvangt. Waar u tot de ontdekking komt dat kopen 'n prettige bezigheid is. OVER PRIJSVERHOGINGEN GESPROKEN kracht Toeristische minderwaardigheid 1 Zaterdag 15 juli 1967 HOLTEVS NIEUWSBLAD Een eenvoudig pannetje stond er op de potkachel van Charles Goodyear, een Amerikaan, die voor zichzelf wat expe rimenteerde met het vreemde goedje dat Braziliaanse inboorlingen uit bomen tapten. Hij had wat zwavelpoeder in het latexsap gedaan, maar hij vergat het mengseltje. Toen zijn brouwsel overkookte en in aanraking kwam met de gloeiende kachel, ontdekte de chemicus plotseling hoe uit die onhandelbare kleverige mas sa een bruikbaar produkt gefabriceerd kon worden. Goodyear werd de uitvin der van de gevulcaniseerde rubber. Zijn naam is onverbrekelijk verbonden aan de autoband. Maar Goodyear heeft niet veel plezier van zijn uitvinding beleefd. En duizen den stierven er om die rubber. HANDELAARS ZAAIDEN DOOD EN VERDERF De tam-tam klonk in die dagen in de dichte oerwouden van midden-Afrika. De inboorlingen roerden hun trommels met stokken van geheimzinnige samen stelling. Belgen, die voor hun maat schappijen in de Congo kwamen, koch ten dat materiaal van die stokken op in ruil voor glazen kralen en oude ko peren munten. De negers tapten deze stof uit de bomen, de blanken waren er blij mee en vroegen steeds meer. Maar gebruiken kon men het goedje eigenlijk niet. Columbus bracht destijds van zijn ontdekkingsreizen al veerkrachtige bal len mee uit Amerika, dat hij toen nog voor India aanzag. Hij schonk enkele van die „toverballen" aan koningin Isabella, die ze als curiositeit beschouw de. Meer niet In 1770 ontdekte Joseph Priestly, een Engelse dominee die meer voor schei kunde voelde, dat deze stof potloodstre pen kon wegvegen. Hij noemde het „In- dia-rubber" „Indische wrijver". Sindsdien spreekt de gehele wereld van „rubber". Maar gebruiken deed men het toen nog niet. VAN REGENJAS TOT AUTOBAND U vindt het misschien heel gewoon, dat tegenwoordig algemeen rubber ge bruikt wordt voor regenkleding. In vroe ger jaren bleek het. materiaal vrijwel onbruikbaar voor dat doel. Mac Intosh, een Schdt, probeerde om in terpetijn opgeloste rubber te gebruiken als dren- kingsmiddel voor allerlei weefsels. De Engelsen kennen nu nóg het woord Macintosh" voor regenjas, maar de eerste mantels volgens dat procédé wer den kleverig in de zomer en hard als hout in de winter. Nee, praktisch gebruiken kon men de rubber niet. Nóg niet. Allerlei uitvinders probeerden hun ge luk met dat vreemde goedje. Zij meng den het, kneedden het, kookten het. Niets lukte. Tot Goodyear per ongeluk zijn pannetje op de kachel liet staan en het vergat. De overgekookte latexmelk met zwa vel vulcaniseerde op de gloeiende plaat. Als in een vulkaan gemengd met zwavel en blootgesteld aan vuur De onhandel bare stof kreeg andere eigenschappen. De caoutchouc van toen werd échte rub ber. Elastisch onder alle omstandighe den. Taai en hard. Men kon er auto banden van maken. Bruikbare regen-, kleding, die niet kleefde en niet stijf werd. Luchtballonnen. Isolatie-mate riaal in allerlei vormen. Brandslangen en stoomleidingen. Koppelingen voor machines en treinen. Sluitringen op plaatsen, die luchtdicht moeten worden afgesloten. Gummi-artikelen. Zonder de uitvinding van Goodyear zou de auto een onbruikbaar monster gebleven zijn. Zonder de machtige rub berbanden zou geen gehoorlijk vliegtuig meer kunnen landen. Zonder gummi isolatie had de elektrotechniek niet zo'n enorme vlucht kunnen nemen. Zonder rubber waren b.v. de luchtdrukrem, de stoommachine, de stratosfeerballon en de lopende band onbekend gebleven. Als alle uitvinders In 1844 nam Goolyear patent op zijn uitvinding. Helaas bleek hij zelf niet meer in staat zijn kans te grijpen. Hij had reeds te veel besteed aan zijn ex perimenten. Hij raakte in de schulden, werd gegijzeld en week uit naar Europa. Daar ging hij opnieuw failliet, kwam in de gevangenis en keerde gebroken naar zijn geboorteland terug. Hij stierf als een arm man in een uithoek van Ame rika. Toch staat op miljoenen autobanden zijn naam. De rubber was bruikbaar dank zij hem. Maar veel rubber bestond er toen nog niet Drie drama's De tam-tam klonk nog in de oerwou den van midden-Afrika. Blanke man nen kwamen naar de Congo en vroegen naar het materiaal voor de trommel stokken. Zij gaven kralen en waardeloze dingen in ruil. En de negers tapten. Steeds meer blanke mannen kwamen naar de donkere bossen der Congo. Steeds meer tapten de negers. Steeds meer bomen sneden zij aan. De hande laars dreven de inboorlingen verder en verder de oerwouden in, om nog meer rubber te tappen. Zij gaven dan niet eens kralen meer in ruil. Zij namen de negers hun koopwaar af zonder beta ling. Er kwam een leveringsplicht en wee de dorpeling, die het waagde zich te vertonen zonder rubber. De tam-tam klaagde door de Congo: botofé bo le iwa. De trommel verbreidde de roep door de bossen: rubber is de dood! Want vredige dorpen werden uit gemoord of verbrand. Botofé bo le iwa rubber is de dood! De roofbouw putte de bomen uit; dui zenden inboorlingen vonden de dood omdat mensen van een andere kleur handelden in rubber; twintig jaren lang richtten onverantwoordelijke blanken een ravage aan onder mens en plant. Rubber is de dood! Want de ruber bleek bruikbaar De „groene Hel" Wat een halve eeuw geleden in Afrika gebeurde, herhaalde zich tijdens de eer ste èn de tweede wereldoorlog in Brazi lië. Och, de mens is zo goed. De Christen predikt naastenliefde en zendt missio narissen naar de negers. Maar als die zelfde neger in het bezit is van rubber of goud, dan vlucht de inboorling weg van de beschaving, die hem vervolgt en doodt. Britten en Amerikanen zonden tegen hoge beloningen duizenden en duizen den kleurlingen naar de oerwouden van zuid-Amerika. Zij gingen er heen om rubber te planten en rubber te tappen. Zij kregen 25 dollar handgeld, maar wat koopt een mesties voor dollars in de „Groene Hel" van Brazilië, waar hem alleen vergiftige slangen, wilde dieren, giftige pijlen, malaria, honger, onlesba re dorst en koortsen omringen! Rubber is de dood. Rubber wérd de dood. Van duizenden en duizenden, die de „Groene Hel" binnentrokken om „plantages" te stichten en door hun op drachtgevers vergeten werden. Vergeten in 1918. Vergeten in 1945. Want het ging niet om hen, maar om de rubber Na de geluiden uit verschillende poli tieke groeperingen over de bestrijding van de recessie door met name de bouw nijverheid te stimueren, heeft ook de So ciaal-Economische Raad in haar half jaarlijks rapport dit lied aangeheven. Wij zouden haast zeggen dat in Nederland de eensgezindheid nooit groter is ge- .weest. Er is alleen nog verschil van me ning over de wijze waarop een extra bouwprogramma gefinancierd moet wor den. Er is al geroepen om hogere directe belastingen. Men heeft al plannen ter tafel gebracht voor extr i indirecte be lastingen. De S.E.R. is van mening dat het rijk zich zelf de financiële middelen maar verschaffen moet door het open draaien van de bankbiljettenpers. Dit houdt dus in dat de waardedaling van ons geld verder zal worden bevorderd. Wie daaraan ontkomen wil moet zich maar zien te redden. Dezelfde gedachte heeft de regering trouwens al jaren ge koesterd ten aanzien van degenen, die niet aan de inflatie zijn ontkomen. Er is altijd nog de bijstandswet Met de bevordering van de inflatie volgt de S.E.R. de gemakkelijkste weg. Zij is politiek begaanbaar en zij hult zich in een stofwolk van economische ver krachting, waarvan de gevolgen helaas pas zichtbaar worden als het proces ten einde is. Het is ook de aanvaarding van een anonieme weg, die de verantwoorde lijkheid verschuift naar de toekomst. Daarom is het halfjaarlijkse rapport een stuk dat past in deze tijd. De verant woordelijkheid wordt gemeden en men uit een aantal zinloze kreten. Zoals de bevordering van sparen bij toenemende inflatie. Het is duidelijk dat dit, althans vrij willig, onmogelijk is. Niemand gaat een gulden sparen wanneer hij zeker weet, dat hij na verloop van tijd de helft aan waarde terug vindt. Daarom is het rap port van de S.E.R. een bewijs van de politieke armoede waarin ons land ver keert. En van het gebrek aan grote staatslieden, die ons land leiding kunnen geven. Want uit de koker van het S.E.R.- rapport kan nooit een krachtig econo misch beleid groeien, dat ons land uit de depressie helpt. Nog minder helpt het ons uit de droom van rijkdom, die uit mondt in armoede voor velen. Een ar moede die door inflatie verscherpt wordt. KNOPEN MAKEN Er is de laatste jaren in ons land veel gesproken over de ingewikkeldheid van ons belastingstelsel. Omdat bijna niemand meer in staat is zelf zijn belastingaangifte te doen, zingen wij allen mee in het koor van de vereenvoudiging. Helaas komt daar in de praktijk- niets van terrecht. Wij zijn van mening dat de bestaande fis cale regels een doolhof vormen van voet angels en klemmen, die gewone stervelin gen niet of moeilijk kunnen begrijpen. De enige taal die wij op dit terrein duide lijk verstaan is die van betalen. Intussen heeft vorig jaar de afgetreden staatssecr. Hoefnagels zich afgevraagd of de structeur van de fiscale wetgeving niet kon worden vereenvoudigd. Ook de nieu we staatssecretaris van financiën moet een groot voorstander zijn van vereenvou diging. Terwijl de kreten en gedachten daarover rondgonzen bereidt de regering zich voor op een nieuw systeem van om zetbelasting dat naar de toegevoegde waarde zal worden berekend. Vanzelf sprekend eenvoudiger zal men concluderen Wie probeert zich er in te verdiepen wordt afgeschrikt door een zodanig te verwachten administratieve rompslomp dat de regering nog niet weet hoe zij dit in het najaar aan ons volk moet vekopen. Met name de kleine zakenman zal het zo moeilijk kunnen begrijpen, meent men dat er argumenten mee gevonden worden om opnieuw de doelmatigheid en waarde van het kleinbedrijf discutabel te stellen. Dit is nodig, zo horen wij, om de E.E.G. tot een succes te maken. Het moge misschien zo zijn dat de ons omringende landen een zo eenvoudig systeem van directe belas tingen kennen dat zij de rompslomp van de indirecte belastingen op de koop toe nemen. Als wij naast de onontwarbare knoop van de directe belastingen nog een nieu we knoop maken voor de omzetbelasting, is het einde zoek. De E.E.G. begint zoveel aanpassingsvermogen van ons te vragen, dat wij er beter er helemaal voor kunnen passen. En onze regering blijft intussen maar aan het vereenvoudigen. Het wordt een „lachertje", zo dunkt ons. De regering maakt steeds nieuwe fiscale knopen. Het zou ons liever zijn als zij de financiële eindjes aan elkaar wisten vast te knopen. Tanden blank-Adem f fis Onbetwist de beste tandpasta Binnen enkele weken hebben de olie maatschappijen de benzineprijs met drie cent en de overige brandstoffen en oliën naar gelang mogen verhogen. Dit in verband met het gesloten zijn van het Suezkanaal en de daardoor veroorzaakte hogere vervoersprijzen van de olie uit het nabije oosten. Die kostenverhogen de factoren zullen ongetwijfeld juist zijn. Toch hebben deze maatregelen bij ve len onbehagen gewekt. De Nederlandse ondernemer gaat namelijk zeggen: wan neer bij ons de lonen en andere kosten stijgen, dan mogen we de prijzen voor de consument niet verhogen, dan moe ten we dat maar op zien te vangen door een efficiënter bedrijfsvoering of het anders maar ten koste laten komen van de eigen winst. Zodra echter de mach- ZAND ER OVER In enkele delen van ons land heerst er werkloosheid. Het is vanzelfsprekend, dat er allerlei middelen worden beraamd om deze mensen aan de slag te helpen. Voor al bij de jeugd is leegloop funest. De jon ge werklozen moeten daarom zo spoedig mogelijk aan het werk. Is het dan verwonderlijk dat prachtige opleidingsmogelijkheden bij de landmacht ook als een uitweg uit de moeilijkheden onder de aandacht worden gebracht, als zich werkzoekenden melden bij een ar beidsbureau? Voor verscheidene mooie beroepen liggen daar kansen en de vrij willigers die zich daarvoor aanmelden, behoeven in die functies niet te schieten en kunnen na het dienstverband als waar devolle specialisten terrugkeren in goed betaalde baantjes in de burgermaat schappij. Daarom begrijpen wij dat protest niet van de P.S.P. Deze partij zoekt nog naar reeds lang afgeplatte en weggespoelde spijkers op laag water, terwijl onze vaders daar al lang en breed zand over "gestrooid hebben. AMBASSADEUR GEZOCHT Langs allerlei wegen poogt de Neder landse regering in contact te komen met de ministerraad van Guinee, die tientallen landgenoten van ons in gijzeling houdt. Maar de Guinese gezant woont in Duits land en wil niet naar Den Haag komen, de Ned. ambassadeur in Monrovia (Libe ria) die onze belangen in Guinee moet behartigen, kan niet naar dat land reizen omdat hij ziek is. En diens plaatsvervan ger kan niet naar Guinee toe, omdat hij niet de rang van ambassadeur heeft Het wel en wee van zoveel Nedrlanders moet onze regering toch wel zóveel aan het hart gaan, dat er andere wegen moe ten worden gevonden. Niet alleen door het laten overbrengen van diplomatieke boodschappen door buitenlandse diploma ten, wie deze zaak niet zo ter harte zal gaan. Misschien is er aanleiding voor zo.n belangrijke taak een belangrijker man in te schakelen of een speciale afgezant, bijvoorbeeld een oud-minister, als ambas sadeur naar Guinee te zenden. Er zijn toch wel oud-ministers genoeg in ons land! ZIEKENFONDSPREMIE De wetgeving voor ziekenfondsen en de zware geneeskundige risico's staat op de helling. Dit brengt mede, dat verscheidene oude regelingen nu opnieuw worden be zien. In dit kader kan men zich afvragen, of er wel zoveel verschillen in behande ling bij de ziekenfondsen moeten blijven bestaan. Er zijn vrijwillig verzekerden die meer moeten betalen dan verplicht ver zekerden,omdat zij niet onder de normale wetgeving valen en boven de welstands- grens leven. Er is een grote groep bejaar den, die nog minder kan betalen dan de verplicht verzekerden, maar juist niet in deze groep mag vallen omdat zij niets verdienen en daarom wel moeten betalen. De ziekenhuisverpleging en -behandeling moeten volledig in denieuwe wet op de zware geneeskundige risico's worden op genomen, stelt een studiecommisie van de Centr. Bond van onderl. beheerde zieken fondsen. Voor de lichtere risico's kan er dan één ziekenfondsverzekering komen. We zouden het toejuichen, indien er dan eindelijk eenheid komt in de nu vaak on rechtvaardige tarievenpolitiek. Als er verschil in heffing moet zijn, kunnen de hoge inkomens meer betalen dan de lage. Dat is beter dan dat iemand zonder in komen meer betaald dan iemand met een goed inkomen. tige oliemaatschappijen bij de minister van economische zaken aan de bel trek ken om een prijsverhoging voor hun produkten te vragen, dan heeft de mi nister daartegen geen bezwaar en staat de verhoging toe. Het is wat verwonderlijk dat tegen de verhoging van de olie- en benzineprij zen door belanghebbenden en organisa ties geen officieel protest is ingediend. Dat zal wel komen omdat men, ondanks de immer belangrijke winsten der olie maatschappijen, toch begrip heeft voor de argumenten der huidige prijsverho ging. Dat doet echter niets af aan het feit, dat de minister feitelijk met twee maten meet. Talrijke voorbeelden wer den ons genoemd van verhoogde grond- stofprijzen en stijging van andere las ten en lonen, zonder dat er echter toe stemming verkregen werd om dit in de consumentenprijzen door te berekenen. Wel werd en wordt er door de onder nemer dan vaak een methode toegepast om toch een hogtere prijs te maken, maar er zijn ook bedrijven waar dit niet zo maar gaat. In ieder geval constateert menige ondernemer en detaillist, dat wat grote maatschappijen blijkbaar moeiteloos toegestaan wordt, aan de branches met meest kleine ondernemin gen wordt onthouden of pas na lang durige onderhandelingen en nauwgezet te onderzoeken een beetje wordt toege geven. Iedereen in den lande vraagt zich nu af of de benzineprijs, na heropenstelling van het Suezkanaal weer met drie cent zal zakken. Het officiële argument voor de verhoging is nu immers alleen die afsluiting van het kanaal, de grotere weg die de tankers, moeten nemen. Als de minister, zoals zijn plicht is, op de bres staat voor de behartiging van ieders belangen, dan zou hij dus de ver hoging van drie cent onmiddellijk on gedaan moeten maken wanneer de vaart door het Suezkanaal weer mogelijk is. Wij zijn daar niet helemaal gerust op. We hebben in een dagblad in de toe lichting op de verhoging immers ook al gelezen, dat door deze verhogingen de prijs van de benzine in Nederland nu tenminste opgetrokken is naar het Westeuropese niveau, zodat het thans weinig verschil meer uitmaakt of men in het ene land of in het andere zijn tank laat volgooien, hetgeen kennelijk met enige voldoening werd geconsta teerd. Er is weinig verbeeldingskracht voor nodig om aan te nemen, dat dit „commentaar" van de zijde van de olie maatschappijen of het ministerie van economische zaken werd aangegeven. Wordt de plaats gehad hebbende verho ging in dat licht bezien, een meer gelijk trekken van de benzineprijzen in de on derscheiden landen van west-Europa, dan kunnen we weinig hoop koesteren dat de benzineprijs weer ineens met drie cent omlaag gaat na heropening van het Suezkanaal. In west-Duitsland o.a. is de verhoging minder rigoreus geweest dan hier. Ligt dat aan de politiek van de oliemaat schappijen of aan de Duitse minister van economische zaken? Nu is de prijs in Nederland hoger dan die in west- Duitsland! De verhoogde olie- en benzineprijs zal ongetwijfeld ook doorwerken in de prij zen bij andere bedrijfstakken. Als die dattenminste nu wel mogen doorbere kenen Dat zal voor deze takken ver moedelijk niet zo snel gelukken als voor de oliemaatschappijen. Gelijke kappen voor gelijke monnikken is hier bepaald geen wet van Meden en Perzen. Met de komst van de zomer duiken ook de theorieën over de kwaliteit van onze „touristenindustrie" weer op. Wanneer een aantal pensions leeg blijft of het aan tal bezette hotelbedden valt tegen, dan is dat de schuld weer van verschillende deel hebbers aan het tourisme. MJen vindt dan dat er in Nederland niet voldoende hotels gebouwd zijn. Men wijst er dan op dat een aantal brutale Duitsers in het verleden tezeer is afgeblaft. Men verwijt dan de V.V.V.-directies een gebrek aan initiatief en een tekort aan wetenschap voor „pu blic relations". Voorts zouden onze prijzen zo hoog geworden zijn dat ze de buiten landers zouden afschrikken. Als wij nu als tourist op pad gaan dan ontdekken wij het volgende. Er zijn in Nederland een aantal goede hotels, die soms over gebrek aan klandizie klagen omdat men nu eenmaal op een koopje uit is. In dure en eenvoudige gelegenheden slooft men zich uit om de vreemdeling het naar de zin te maken, ongeacht of dat Duitsers, Engelsen of Nederlanders zijn. Bij het grootste aantal V.V.V.-kantoren wordt men uitstekend voorgelicht. In het buitenland prijst men de gastvrijheid van de Nederlanders. Onze prijzen zijn mis schien niet de laagste van Europa, maar toch ook niet uitzonderlijk hoog. In dit teken viert Nederland zijn vakantiesei zoen. Laten wij ophouden onszelf een touris- tisch minderwaardigheidscomplex aan te meten. Het tourisme is economisch voor al hierdoor getekend dat het conjunctuur gevoelig is. En het is duidelijk, dat de conjunctuur in Europa terug loopt. Bo vendien is het tourisme bijzonder gevoe lig voor politieke spanningen in de we reld. Ook die zijn in ruime mate voorhan den. Wanneer ons tourisme geen topjaar beleeft, dan ligt de oorzaak allereerst in een dalende welvaart of geremde wel vaart. Die komt overal in ons werelddeel bovendrijven. Geen wonder dat dit de va kantie-industrie ook gevoeld wordt. Op de dienstverlening van het touristisch be drijfsleven is heus niet zoveel aan te mer ken. Wij hebben er alle lof voor!

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 5