HOLTENSE BRADERIE BEZOEKT DE DERTIENDE PROGRAMMA Ook y bent hartelijk welkom in feestvierend Holten Aantal ruiters stijgt met sprongen SUIKER-OOM Zomeractie Internationale Hulpverlening Vertederende vertegenwoordigster in romantisch boek Middenstandsdiploma Hoger Electronicus H.M.V. voor de radio Mededeling aan abonné's Uw baby met vakantie Zaterdag 15 juli 1967 TIOLTENS NIEUWSBLAD De zomer-actie voor de internationale hulpverlening, welke in de periode van 1426 augustus gehouden zal worden en die andere jaren uitsluitend bestemd was voor het Holtens Studiefonds voor Pa poea-jongeren, zal dit jaar voor de helft ten goede komen aan ..Mindolo", een vormingscentrum, dat veel goed werk verricht in Zambia (Afrika). De nieuw ingekomenen in de gemeen te. die zich zelfstandig vestigden, zijn, voorzover gevraagd, haast allen de rijen der vaste jaarlijkse bijdragers komen versterken. Drie en dertig vaste bijdra gers zegden tesamen. pl.m. f350,toe, terwijl de wervingsactie nog voortduurt en nog ongeveer dertig adressen bezocht zullen worden. Voor zover nu te bezien valt belooft de zomer-actie voor internationale hulpver lening ook dit jaar weer een succes te worden. Bij de N.V. Arbeiderspers is versche nen „Madame Leroux, in damesmode". Madame Leroux: 39 jaar oud, klein, mol lig en charmant, vertegenwoordigster van een Parijs confectiehuis, reizend door Zuid-Frankrijk en weduwe. Moeder van een 18-jarige zoon en zor genkind, gek op pianomuziek, eigenares van een lelijk eendje, bevriend met veel sympathieke mensen, vrolijk, vlot en nu en dan op liefdes lichte voeten. Hoe stra lende Madame Leroux na een van haar dooltochten een nieuwe, grote liefde vindt, kunt u lezen in een zojuist ver schenen nieuw deel uit de ARBO-reeks: MADAME LEROUX, in damesmode, van Anneliese Meinert, in de Nederlandse vertaling van mevrouw A. J. M. van der Toorn-Bij nevelt. In haar autootje sjouwt Madame Le roux van provinciestadje naar provincie stadje om de producten van een Par ij se modezaak aan de vrouw te brengen. Vóór zij trouwde was Madame Leroux pianiste, maar na de dood van haar man heeft zij van haar kennis in kleding en costuums wel haar vak moeten maken om behoorlijk in haar en in het onder houd van haar zoon te voorzien. Met de zorgen over die zoon tobt Ma dame Leroux de laatste tijd een beetje rond. Ze verliest er zelfs een beetje haar onverwoestbare plezier in de geneugten van de keuken door. Bovendien begint de eenzaamheid haar meer en meer te kwellen. Zij besluit weer eens een be zoek te gaan brengen aan een vroegere liefde, die thans in Parijs woont, aan Claude. Dat brengt Madame Leroux op paden waar heel andere lampions der liefde voor haar worden ontstoken. Meer ver klappen we niet, dat moet U zelf maar eens lezen. Voor het Middenstandsdiploma slaag den te Deventer de volgende leerlingen van de Middenstandsavondschool te Hol ten: de heren J. Reilink, H. J. ten Wolt huis, G. H. Bieleman, H. Paalman, L. Klein Ovink, A. J. Kevelaim J.Wzn. en G. M. Markvoort te Holten en de dames J. Markvoort te Markelo, B. A. Lensink te Bathmen en H. Lensink te Holten. Voor het PBNA-diploma Hoger Electro nicus (communicatie- en computertech niek, deel 1) slaagde te Arnhem de heer B. J. Aanstoot te Holten. De Holtense Muziekvereniging H.M.V. zal woensdagavond o.l.v. dirigent Henny J. Fransen het muzikale gedeelte verzor^ gen van de uitzending van de Regionale Omroep Noord en Oost (RONO). H.M.V. zal tijdens het concert, dat om 7 uur begint op Hilversum 3, de volgen de nummers ten gehore brengen: The Standard of St. George, mars Kenneth J. Alford Oberto, ouverture G. Verdi Autumm Evensong Rimmer-Maas American Patrol Meachim-Delhave Punjaub, mars Payne-Mol fiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiioniinniiiinniiifliiiniDiiiinnmininniiiiiiiTDiin Betaling- abonnementsgelden Met het oog op een nauwkeurige bij- houding van onze abonnementenadmi nistratie verzoeken wij abonné's, die naar elders vertrekken of binnen de ge meente verhuizen, daarvan zo vroegtij dig mogelijk mededeling te willen doen aan onze bezorgers of aan de admini stratie van ons blad: Gaardenstraat 17, eventueel V.V.V.-bureau, tel. 15 33. Zij die hun abonnementsgeld wensen te gireren en de kosten over het 2e half jaar, danwel over het gehele jaar 1967, nog niet hebben voldaan worden vrien delijk verzocht dit te willen overmaken op postrekening nr. 875587 t.n.v. de Coöp. Raiffeisenbank (Boerenleenbank) te Holten met vermelding ,,Ten behoeve Holtens Nieuwsblad". Na 1 augustus gaan voor buiten Holten de postkwitanties uit. Redactie en Administratie. qimiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiimiinmuiimimHmibiiiiiiuuiinuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiniiD In de vakantiemaanden blijven heel gezinnen niet in hun eigen huis. Als het jongste gezinslid dan noe een baby is, rijst de vraag: meenemen of elders on derdak brengen? In beide gevallen komt de baby ip een vreemd bedje te slapen. Uw kruisverenigingen wijzen erop. dat het dan van belang is extra aandacht aan de slaapgelegenheid van de baby te schenken. Aan de volgende aanwijzingen hebt u wellicht houvast: Als het bedje spijlen heeft, moeten deze zo dicht bij elkaar staan dat het hoofdje er niet tussendoor kan. Laat de baby zonder kussentje sla pen. Gebruik liever geen tuigje om de ba by in bed vast te binden. Als u wel licht meent dat het tóch nodig is. zorg dan dat het kindje zich vrij kan bewegen. Het bovenstuk je moet goed aansluiten en mag niet knellen. Riempjes moeten niet aan de spijlen van het bedje worden bevestigd, maar de bandjes van tuigje of trap peldekentje e.d. moeten onder de matras doorlopen. Ook in trappelzak en trappeldekentje moet 't kind zich kunnen omdraaien. Maak dekenklemmen niet te hoog vast, want sommige kinderen woelen zich eronder en kunnen dan niet meer terug. Zorg ervoor dat de babij 'zich hièt in de dekentjes en lakentjes kan vast- woelen. Stop deze dus zo ver moge lijk in. Als u nog twijfelt of vragen hebt, wil de wijkvërpleegster van een van de kruisverenigingen u graag verder inlich ten. (Wijziging voorbehouden). op maandag 24 juli, dinsdag 25 juli, woensdag 26 juli en donderdag 27 juli 1967. ZATERDAG 22 JULI: 19.30 uur: Groot Teenagerbal in de grote tent in „Kalfstermansweide". Muziek: „The Sensation Rockets' MAANDAG 24 JULI: 19.15 uur: Populair concert „H.MV." in de muziekkoepel in „Kalfstermansweide". 20.00 uur: Verkiezing Braderiekoningin 1967 in „Kalfstermansweide". 20.30 uur: Rondgang Braderiekoningin door het dorp m.m.v. „H.M.V." en Drum band. 20.30 uur: Groot Koninginnebal in de tent m.m.v. „The Sensation Rockets". DINSDAG 25 JULI: 14.00 uur: Officiële opening van de Braderie door mr. W. H. ENKLAAR, bur gemeester van Holten. 14.30 uur: Rondgang Braderiekoningin met haar gevolg over het Braderieterrein. 15.00 uur: Hippische Show in „Kalfstermansweide" door de ponyclub uit Laren (G) en Markelo. WOENSDAG 26 JULI: 14.00 uur: Aanvang Koningssehieten (terrein begin Rijssenseweg). 14.30 uur: Ballonwedstrijd voor kinderen in „Kalfstermansweide" (14.00 uur aan vang verkoop ballonnen a 25 cent per stuk). 19.00 uur: Rondgang Schutterskoning 1967 vanaf hotel „Vosman" m.m.v. „H.M.V." en Drumband. 20.00 uur: Vrolijke Boerenavond in de grote tent m.m.v. Boerenkapel „De Hooi- plukkers" (Lochem), Boerendansgroep „De Larense Schotsers'1 en „Hen- drikus uut Voassen". DONDERDAG 27 JULI: 15.00 uur: Grote Kindervoorstelling in de tent o.a. optreden van BATHMAN en ROBIN. Toegangsbewijzen uitsluitend in voorverkoop verkrijgbaar bij Gebr. Wansink, Kledinghuis Beltman, Horlogerie Bouwhuis, Smederij Maats en Kruidenier Slotman. 21.00 uur: Jennekesmarkt rond de Dorpstoren m.m.v. Tirolerkapel „De Huten- tuters". ZATERDAG 29 JULI: 19.30 uur: Groot Teenagerbal in de tent o.l.v. „The Sensation Rockets". Het alom bekende Braderie-treintje rijdt alle dagen weer de normale route. GROOT AMUSEMENT- EN KRAMENPARK IN DE DORPSKERN FEESTELIJKE VERLICHTING. BEWAAR DEZE FOLDER. Het aantal paarden stijgt weer in ons land. Door de opkomst van treinen, auto's en landbouwtrekkers was het jaren achtereen steeds sterker gedaald, maar de welvaart heeft een wijziging in die afgaande lijn gebracht en nu in vele gezinnen paardrijden eer. hobby is ge worden, breidt ook het aantal edele die ren zich weer uit. Daarbij komt de ongelooflijke grote toevloed van pony's. In alle plaatsen van belang schieten de ponyclubs als padde stoelen uit de grond. Kinderen van 8 jaar kunnen al ponyles nemen en dra ven met groepen door bossen en velden. Voor de vakantietijd zijn ponykampen en ponyboerderijen tot in de verste uit hoeken des lands volgeboekt. En door de grote vraag naar paarden en pony's lopen de prijzen flink op. Voor een goede pony wordt al ver boven de duizend gulden betaald. En wekelijks worden scheepsladingen vol aange voerd uit Ierland en Engeland. Mooie krachtmeting voor ruiters Met de toeneming van het aantal rui ters in ons land stijgt ook de belangstel ling voor de concoursen. Iemand die enige tijd rijles heeft ge had, wil er immers graag op uit. Hij kan in zijn omgeving wel eens een tochtje maken, maar het best komen zijn pres taties als ruiter tot uiting indien hij zijn krachten eens kan meten met anderen. Daarom worden er tegenwoordig door de rijclubs al streekwedstrijden gehou den, waarin dicht bij elkaar gevestigde groepen dressuurproeven en springwed- st rij den organiseren voor de gezamenlij ke leden. Wie dan verder wil, komt bij de concoursen terecht. Achttallen Een van de grootste open concoursen is dat te Houten (U) op zaterdag 5 augustus a.s. Naar schatting zullen er ditmaal zo'n driehonderd ruiters in schrijven. Dit concours wordt ook wel groots op gezet. Speciale aandacht wordt besteed aan de tuignummers, die een spectacu lair schouwspel kunnen opleveren. Ook de befaamde achttallen zullen present zijn. Aan een achttal leest men pas de prestaties van een rijvereniging af. Het is een uiterst zware opgave uit de leden acht ruiters en acht paarden te recru- teren, die precies de zelfde goede eigen schappen bezitten en \olkomen even waardig zware oefeningen kunnen vol brengen, en dan nog geheel gelijk. Beroemde achttallen zijn er bij de landelijke rij verenigingen in Noord- Brabant. in Gelderland (op de Veluwe) en in Overijssel te vinden. Huzaren helpen Het uitzetten van een hindernispar- cours levert voor de organiserende ver eniging vaak grote bezwax-en op. In Hou ten is dat op verbluffend eenvoudige wijze opgelost. Men heeft de Huzaren van Boreel om medewerking verzocht. Vorig jaar kwamen ze ook en ze hebben prachtig werk verricht. Tribunes kunnen worden gehuurd. Een enorme tent is ook te huur, zodat het publiek voor het gebruiken van de consumpties een goed onderkomen kan vinden. De veewagens worden gepar keerd langs het feestterrein, zodat de eigenaars van de paarden hun dieren daar ook tussentijds kunnen doen ver zorgen. De deelnemers hebben dan ma teriaal, voer en bergplaats bij de hand. De algehele leiding van dit landelijke concours zal berusten bij de heer H. L. Baltzer uit Arnhem, die bij insiders wel bekend staat als een der beste technisch geschoolde instructeurs. Voor iedei'een Een open concours heeft het voordeel, dat de leden van alle verenigingen daar voor kunnen inschrijven en zelfs niet leden kunnen worden geboekt als indi viduele deelnemers. De meeste concoursen worden name lijk georganiseerd voor de aangesloten clubs van een bepaalde bond en heeft daardoor een beperkte omvang. In Ne derland zijn de Kon. Ned. Federatie van Rijverenigingen en de A.B.T.B.de be- langrijkste. Omdat de landelijke" rijver- eniging „De Paai'denvrienden" te Hou ten goede relaties heeft met alle twee, kunnen individuele ruiters en groepen uit aangesloten clubs van beide bonden hier inschrijven. Zowel meer als minder ervaren rui ters hebben kansen op de vele prijzen. Zij kunnen zich naar eigen prestaties of die van het paard doen inschrijven voor de klassen B. L, M en Z. Elke klasse is bovendien nog onderverdeeld in twee af delingen. Bij de concourssecretaresse aan de Raiffeisenbank te Houten stromen de aanmeldingen al weer binnen. Ook dit jaar zal dit. landelijk ruiterconcours ccn feestdag worden voor alle paardenlief hebbers. Feuilleton door Tom Lodewijk 16) „Wat kan een mens verblind zijn", zei ze heftig „alléén omdat we die verhalen hadden gehoord over de miljoenen van Oom Simon, hebben we heel wat in hem gezien. Maar nou merk je het pas, hij is teruggekomen zoals hij indertijd is weg gegaan. En dat speelt de mooie meneer en loopt bij ons op de klap, wekenlang. Daar sloof je je voor uit." ,,'t Is jóuw oom", zei Herman. „O, wou je soms zeggen begon ze en tot de wagen stopte voor het huis, hoorde hij zwijgend haar boetepredika tie aan. „Nou ja", zei hij tenslotte, „hij zit nóu bij Ben." De familie Bernard Kroonstuiver had het veel moeilijker. Ben bepaalde al zijn aandacht tot de weg. Oom Simon zat met een gezicht alsof hij geen zorg op de wereld had, voor zich uit te kijken en scheen af en toe te dutten. Jeanne, ge dwongen te zwijgen, zat zich ,,op te vre ten" zoals ze bekende in de taal, die ze meende voorgoed te hebben afgezworen. Later, in het duister van de slaapka mer, brandde ze in heftig fluisteren los. „Karei had gelijk toen hij zei dat hij niet van klaplopers hield. Die jongen had tenminste ogen in z'n kop." „Betere dan. jij in ieder geval", zei Ben. „Mooie familie", ging Jeanne verder", m'n oom de miljonair! Mocht wat! De laatste die 't vertelt leeft nog. En daar sloof je je voor uit. En hij zit maar pot te verteren, de ene dag na de andere, 't Is al net zo'n kale neet als de rest." „Wat is 't verschil", fluisterde Ben heet-driftig terug, „tussen een kale neet en een mestkever?" Want nu voelde hij zich getroffen in zijn familie-eer. „Op dit peil discussieerik niet", zei Jeanne, zo nijdig dat ze haar hooghar tigheid weer terugvond. „Van een koe kun je nu eenmaal niet meer verlangen dan rundvlees." „Neem me niet kwalijk", gaf Ben met zwaar sarcasme terug, „ik weet dat je zwaar beneden je stand getrouwd bent. Je vader zou je zo es moeten horen. Hij zou eerbiedig die gore pet afnemen die hij altijd op zijn klapbes had. Ik geloof datie er mee naar bed ging ook." In de logeerkamer lag oom Simon, on bewust van de hatelijke woordenwisse ling waarvan hij de oorzaak was, le sla pen als een kind. Jeanne Kroonstuiver geboren Krol stond de volgende morgen op in een al lerslechtst humeur. Liefst zou ze oom Simon verteld hebben dat hij maar op moest krassen en hoe eer hoe beter, maar dat ging niet. Ze moest de huik maar naar de wind zetten. Ze vei'ont- schuldigde haar balorig zwijgen met hoofdpijn en zag geërgerd toe, hoe sma kelijk oom Simon z'n uitgebreid ontbijt naar binnen zat te werken. Maar hij zelf sprak het verlossende wooi'd. „Je schoonmoeder", zei hij, „m'n zus ter Anna, heeft al eens laten dooi'sche- meren dat ze best een kamer over had. Van haar vandaan is het een dik kwar tier fietsen naar die werf. Geloof je ook niet. Jannie, dat het 't beste zou zijn, als ik bij Anna introk? Met zo veel gratie als ze kon opbren gen stemde ze toe. „Ja, dat lijkt me wel erg praktisch, Ben kan u" zei ze toch een beetje sarcastisch, „niet elke dag met de auto halen en brengen." Hij lachte. „Fietsen is gezond. Ik heb buitenlucht nodig. Ik ben blij dat ik aan de klus kan. Dan denk ik dat ik vandaag maar es naar Anna ga om te kijken of dat lukt. Enne. dan ben ik hier wel de langste tijd geweest." „Ja", zei ze, „dat zal dan wel." De woorden „het was ons niets te veel" kon ze niet over de lippen krijgen, zelfs niet bij wijze van frase. Ze had inder daad de figuur van Oom Simon omgeven met de glans der veronderstelde miljoe nen, en als origineel en karakteristiek betiteld alles, waaraan ze zich geërgerd had, met name dat hij zo weinig „repre sentatief" was. In de grond der zaak was hij niet meer dan een arbeider van haar man's fabriek, al was hij dan ook Oom Simon. Normaal zou ze er niet over gedacht hebben, hem als gast in haar huis te ontvangen. Ben met zijn malle familiezwak had het allemaal op touw gezet. Oom Simon moest en zou bij hén logeren! Nu, daar had hij het laatste nog niet over gehoord Oom Simon schonk zich nog een kopje thee in en legde een gi-ote plak ham op een vei-s gesmeerd broodje. „Zo goed als ik het bij jullie had, zal ik het voortaan wel niet hebben", over peinsde hij hardop, „want Anna is niet krenterig maar ze heeft het niet breed, en wat ik daarginds verdien zal ook niet zoveel zoden aan de dijk zetten. Als ik er maar van leven kan en een paar centen overhou voor een zak tabak, dan ben ik al dik tevreden." Karei kwam geeuwend binnen. Het was laat geworden de voi'ige avond. „Mogge. Zo oom, smaakt het nogal?" Op een andere tijd zou Jeanne hem de toon waai-op hij het vroeg, kwalijk ge nomen hebben. Nu vertolkte haar zoon haar eigen gevoelens, zoals wel vaker. „Best jongen. Dank je. 'k Heb het hier best naar m'n zin gehad." „Gehad? Gaat u weg?", informeerde de neef, plotseling geanimeerd. „Je oom heeft wei-k. Op een scheeps werf", zei Jeanne droog. „Waarschijnlijk gaat hij bij oma wonen, dan is hij dicht bij z'n werk," (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2