WELKOM FINSE mm BOET UITREK CP ZOMERHUISJESTERREIN Vakantie- programma Sn houten bungalow Betere samenwerking met rijks- en provinciale waterstaat Feest voor voetbaljunioren De kerken en de recreatie Einddiploma Middelbaar Tuinbouwonderwijs Veel iype-diïpoma's behaald Leraar A.V.O. Kleuters namen afscheid Afscheid O.L. Dorpsschool Geslaagd Onweer bracht schade en vee! ongerief Ulo-diploma's 1 hill 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD 7 - Op het zomerhuis,jesterrein in de bos sen op de Borkeld is sedert kort aan de Vianenweg een bungalow verrezen die qua vorm en inhoud belangrijk afwijkt van de conventionele bouw. Het is een Finse Sauna bungalow, die door een Zeeuwse firma uit Kapelle-Biezelinge uit Finland wordt geïmporteerd en momen teel te bezichtigen is. Er bestaat grote belangstelling voor de tentoongestelde bungalow, waarbij de sauna de belangrijke trekpleister vormt voor de mensen, die komen kijken. Niet temin is de gehele bungalow de moeite van het bezichtigen waard. Door het sim pelweg plaatsen van een aantal hand wijzers aan de grote verkeersweg Holten- Markelo, waarop de Vianenweg uitmondt, zijn er in een paar weken tijds meer dan vijftienhonderd bezoekers geweest. Mpvrouw M. Heiligenberg-Oegema, een jonge blondine, die wel van Finse af komst zou kunnen zijn, en die met haar echtgenoot en baby deze modelwoning bewoont vertelde, dat de burgemeester van Esch (N.-Br.met een ambtgenoot gisteren de bungalow had bezichtigd en voornemens is zes van deze woningen in zijn gemeente te laten bouwen. Deze Finse chalet is door viif mensen in drie weken in elkaar gezet. Zij bestaat uit stammen van Rundkiever, een soort grenenhout, dat in Finland groeit rond de Poolcirkel. De geïmpregneerde balken worden met houten pinnen aan elkaar In tegenstelling tot enkele uitspraken in zijn laatste oudejaarsrede, verklaarde de burgemeester, Mr.. W. II. Enklaar, naar aanleiding van een vraag Van de heer Bosschers in de jongste raadsvergadering over het streekplan Salland, dat het ge meentebestuur thans beter geïnformeerd wordt over de plannen van de rijks- en provinciale waterstaat ten aanzien van de tracering van wegen en het maken van werken, dan voorheen het geval was. Mr. Enklaar toonde zich toen nog al verbolgen over de geringe samenwerking van deze overheidsinstanties met het gemeentebe stuur. In de tracering van de nieuwe provin ciale weg zullen b. en w. wel inspraak hebben verklaarde hij en ook ten aanzien van de E 8 heeft men niet te klagen. Er is daarvan een detailtekening ontvangen voor het grondgebied van de gemeente en de burgemeester meende,.dat de opzet daarvan de boeren wel zal liggen. „Ik ben de laatste tijd wel voldaan over de samenwerking met de Rijkswaterstaat. De ruilverkaveling houdt de zaak wel boven water". De burgemeester wees nog eens op de bijzonder grote belangen voor de boeren van Hólten bij de ruilverkaveling. Wat- het streekplan voor Salland betreft moest de burgemeester de heer Bosschers nog wel teleurstellen. Het verkeert nog in het stadium van studie. Men kan toch niet zo maar ergens over gaan praten, zonder eerst wat op papier te hebben aldus Mr. Enklaar. Daarom is ook in de laatste raadsvergadering gezegd, dat o.a. de re creatiegemeenschap zo spoedig mogelijk van de grond moet komen, dan weet men waarover men ten aanzien van de re creatie spreken kan. De c-junioren en de pupillen van de voetbalvereniging „Holten'' hebben woensdagavond in een der lokalen van de openbare scholengemeenschap, in verband met de kampioensfeesten, eenfilmavond gehad en zijn getracteerd op limonade en ijs. De avond werd namens de voetbal vereniging verzorgd door de supporters vereniging en wel door de heren F. Groe- newoudt en H. Stukker, die voor wat het filmvertoning betreft: bijgestaan werden, door de heër Feith. De voorzitter van de supportersvereniging, de heer Beijers, zei' bij de aanvang, dat het een goed seizoen geweest is voor „Holten" en dat men daarom ook de kleintjes niet wilde ver geten. Zij genoten, van. „Ickle meets Pickle", maar in het bijzonder van de Franse rol prent „Geen bommen maar knoperS'. waarvoor na afloop enthousiast werd ge- applaudiseerd. verbonden en overal zit glaswol tussen. De bungalow heeft" dubbele ramen, een dubbel plafond en een dubbele vloer. Het is een sfeervolle woning met alleen een stenen schoorsten met. een haardje van speksteen.; Zij staat op een stenen funda ment. Deze bungalows worden in verschillen de typen geleverd. Men behoeft maar een schetsje naar Finland te- sturen om een eigen indeling te krijgen. De Finse sauna is heerlijk, vertelde mevr. Heiligers. Zij ontspant de zenuwen en geeft nieuwe levenslust. In deze sauna zorgt een electrische kachel voor een temperatuur van honderd graden Celsius, bij welke temperatuur de poriën zich wijd openen en overtollig vocht het lichaam verlaat. Na een kwartier neemt men een koude douche, waardoor de poriën zich weer sluiten. Om enige waterdamp in de sauna te verkrijgen giet men water op de verhitte stenen, die op de kachel liggen. Het is niet de bedoeling om een stoombad te krijgen. Wel kan men door met berken- twijgjes het lichaam te prikkelen een ver hoging van de bloedsomloop bevorderen. Deze volgorde kan" men enkele keren her halen en dan zal een saunabad ongeveer een uur in beslag nemen. In deze bungalow is de sauna inge bouwd, maar zij kan ook afzonderlijk ge leverd worden. Voor hen die daarvoor belangstelling hebben is de bungalow aan de Vianenweg dagelijks te bezichtigen van 10 tot 17 uur. Maandag wordt van 14 tot 16 uur een sherry-uurtje gehouden, tijdens hetwelk men ook de sauna kan bezichtigen. De originele Finse bungalows, sauna's en open haarden kunt u bewonderen tijdens een sherry- uurtje a.s. maandag van 14 tot 16 uur aan de Vianenweg te Holten. De gezamenlijke plaatselijke kerken zullen zich ook dit jaar gedurende het vakantieseizoen weer gaan bezig houden met de recreatie, dat wil zeggen, met de begeleiding van de zomergasten en hun kinderen indien zij zulks wensen. In het vouwblad „Wegwijzer, infor matieblad voor kerk en recreatie te Hol ten" wordt hierover het een en ander üit de doeken gedaan. In deze wegwijzer, die aan de zomergasten wordt uitgereikt, wordt de geestelijke achtergrond van deze bemoeiingen geschetst en een over zicht gegeven van de voornaamste bij- zonderheren betreffende - de Hervormde Kerk, de Geref. Kerk en de Rooms-Ka- tholieke Kerk, hun omvang, kerkdien sten en .contactadressen. Het in 1966 aangevangen recreatie- werk, waarvoor een interkerkelijke re creatiecommissie van de prot. kerken bestaat zal op dezelfde wijze worden voortgezet in een tent op de Borkeld in de nabijheid van het zomerhuisjester- rein en van het recreatiecentrum „Twenhaarsveld", In deze tent zullen altijd enkele mensen aanwezig zijn om de zomergasten te woord te staan en om door het organiseren van spel, sport, puzzletochten, film- of dia-voorstellin gen en andere vormen van gezonde en prettige ontspanning, allen die daaraan behoefte hebben, aangenaam bezig te houden. Er zal ook van tijd tot tijd ge legenheid zijn tot discussie en voor be zinning in de vorm van een dagsluiting. Dit werk begint zondagmorgen om 10.45 uur met een kampdienst in ge noemde tent. Terwijl een kopje koffie wordt geschonken kan er wat gepraat worden met degene die de kampdienst heeft geleid. In deze eerste samenkomst in het seizoen zal dan tevens het pro gramma doorgenomen en besproken worden van de komende week. De laat ste kampdienst wordt gehouden op 30 juli. Elke week zal besloten worden met een z.g. bonte avond, de laatste zal ge houden worden op vrijdag, 28 juli. De recreatietent zal, doorgaans twee tijden per dag geopend zijn. Wanneer er iets bijzonders in het dorp te doen is, zal de tent gesloten worden. Daarvan wor den in de tent mededelingen gedaan. De Papoea Hein Inggamer, die o.m. in ons land studeerde voor rekening van het Holtense Studiefonds voor Papoea jongeren en tal van jaren verbleef ten huize van de familie Soer, slaagde voor het einddiploma van de G. A. van Swie- ten Middelbare Tuinbouwschool te Fre- deriksoord. Hij zal nu een functie aan vaarden bij het Instituut voor de ver edeling van tuinbouwgewassen te Wa- geningen. Voor het diploma kantoortypist van de Vereniging van Leraren in het schoon schrijven M.O., Stenografie „Groote" en Ma.chineschrijven slaagden van de open bare scholengemeenschap de volgende jongens en meisjes: D. A. Markvoort, H. J. Beldman, W. J. Dikkers, B. J. Krikkink, P. W. Tiekink, G. J. Rensen, J. Spakman, W. Steenhuis, G. B. D. Bos, A. Nijerees, H. J. Hoefman, H. Boode, J. Hofsteenge, G. J. H. Peters, D. H. Dondertman, J. G. Scholten, G. M. Meijer, E. J. Dijkink, T. G. Klumpers, H. J. Olydam, H. Brink man, W. Kaatman, W. H. Kloosterboer, M. M. Esmann, P. Miedema, J. Dasselaar, F. P. v. d. Maat, B. Gosewisch, J. M. ten Brinke, H. J. Kettelarij, M. v. d. Laan, J. Bolle, J. H. Klijn Velderman, E. G. v. d. Maat, A. Schuurman, H. Nikkels, H. J. Rozendom, J. Aaftink, W. Tuller, J. J. Reilink, S. A. Vincent, G. H. J. C. Veen- stra, G. Mud, II. Broekhuis, H. v. d. Werff, M. L. Severein, J. Terpstra, A. I. Puttilei- halat, G. Nijhof, J. M, Kok, H. H. Kolthof, G. J. Aanstoot, T. J. Hakkert, A. J. Klein Zapdvoort, E. J. van Schooten, J. G. Bes- sem, G. Hoentjen, H. W. Hofs, E. Flier- man, A. Brilman, W. F. Bronsvoort, H. W. Haverslag, G. A. Hillebrand, G. Zwofe- rink en J. Bolle. Drie candidaten wei-den afgewezen. Van de huishoudschool slaagden: B. A. Veltkamp, H. C. Willems, A. J. Meijer- man, G. A. Bluemink, G. H. Aanstoot, J. H. Berendsen, B. J. Elkink, J. E. Lodewe- ges, H. Stegeman, F. Roeterdink, T. J. Dommerholt, W. H. Dijkerman, G. Boer, J. van Egmond, G. H. Stegeman en A. Vrielink. Hier werden twee candidaten afgewezen. De heer H. M. Maas, onderwijzer aan de o.l. Dorpsschool alhier, is benoemd tot leraar A.V.O. aan de L.T.S. te Zaltbom- mel. De kleuters (30) die in augustus a.s. naar de „grote school" gaan aan de over kant van de Schoolstraat hebben dinsdag avond afscheid genomen van hun leidsters aan wiens goede zorgen ze twee jaar wer den toevertrouwd. Op dit afscheidsavondje dat werd bij gewoond door een groot aantal vaders en moeders zongen de kleuters een aantal leuke liedjes waarvan wij noemen: Het dirigentje; Het Nikkertje; en de Kleine kuikentjes. Heel leuk was ook het toneelstukje „Dokter Pillemans". Ook na de pauze waarin getracteerd werd op koffie met koek wérden door de kleuters nog enkele liedjes gezongen. De gezellige afscheidsavond werd door de voorzitter van het schoolbestuur de heer G. Stam met dank aan God gesloten. Voor het V.V.V.-Vakantieprogramma, bestond ook deze week grote belangstelling. Er waren een groot aantal deelnemers voor het bezoek aan de kaasboerderij, de Holterbergrit en de ochtendwandeling. De nieuw aangekomen zomergasten heten wij weer van harte welkom en wijzen hen gaarne op onderstaande, de hoop uitspre kend, dat zij in Holten een prettige vakantie mogen hebben. Hotel- en pensionhouders, beheerders der bungalowbedrijven en allen, die gasten op bezoek hebben, wordt verzocht, aan dit programma bekendheid te geven. Er wordt een groot aantal kranten extra verspreid en men kan op het V.V.V.-bureau desverlangd een exemplaar komen afhalen. BEZOEK KAASBOERDERIJ Dinsdag 4 juli tussen 7 ien 8 uur 's avonds. Bezoek aan de boerderij van de familie Cats in de Beuseberg. Het is het ienig zelfkazende bedrijf in de verre om geving ien de bewoners zullen daarover en over him verdere bedrijfsvoering iets vertellen, dat velen zal interesseren. De leiding van deze excursie berust bij de administrateur van de V.V.V., de heer Kers, aan wiens bureau bij het spoorlvegviaduct men zich vóór 's middags 12 uur voor deelname moet opgeven, telefoon 1533. De kosten bedragen 1,per persoon, ook voor kinderen. Men ontvangt een kleine attentie in de vorm van een zakje met verschillende kaassoorten, om te proeven. VVV-HOLTERBERGRIT Woensdag 5 juli, 14 uur, wordt bij voldoende deelname de bekende VW-auto- bustocht georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg, Nijverdalseberg en Hellen- doornseberg, met prachtige vergezichten over Salland en Twente. Er wordt gepauzeerd in de uitspanning „De elf provinciën" op de Hellendoo-rnse- berg. De tocht duurt van plm. 14-17 uur. De kosten bedragen 2,50. Men dient zich zo spoedig mogelijk op te geven op het V.V.V.-bureau, tel. 1533. De administrateur, de heer Kers, gaat mee voor explicatie. OCHTENDWANDELING Donderdag 6 juli, v.m. 6 uur. Een ochtendwandeling in de vrije natuur onder leiding van de administrateur der V.V.V., de heer Kers, door de bossen in de om geving van Holten. Vertrek 6 uur van het V.V.V.-kantoor. Vorige jaren werd deze wandeling echter gemaakt onder de titel „Op zoek naar wild". De kans om wild te ontmoeten is echter niet zo groot meer, omdat dit steeds sporadischer wordt. Toch is de kans, dat men b.v. reewild en kleinwild te zien krijgt, niet uitgesloten. Opgave voor woensdagavond 6 uur bij het VVV-bureau. Kosten voor volwassenen 1,Geen deelname voor kinderen beneden 10 jaar. De tocht gaat alleen door bij voldoende deelname en droog weer. NATUUR HISTORISCH MUSEUM HOLTERBERG Vrijdag, 7 juli en vervolgens elke vrijdagavond, telkens om 8 uur, wordt in het Natuur-Historisch Museum „Piet Bos" op de Holterberg een rondleiding gehouden door de eigenaar Kees Bos. De heer Bos is een gezellig en deskundig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer interessante dingen over de fauna van-de Holterberg en omgeving. Het museum is van een bijzondere bekoring. INTERKELIJK RECREATIE-WERK Vanaf maandag, 3 juli tot en cmet vrijdag, 28 juli a.s. zal vanwege de kerke raden der Ned. Herv. len Geref. Kerk in ©en tent op de hoek van de Borkeldsweg en de Landuwerweg (in de nabijheid van het zomerhuisjesterrein en het bungalow kamp „Twenhaarsveld") gezonde ontspanning worden geboden voor oud en jong. Elke week wordt op vrijdagavond besloten met een z.g. bonte avond. Een team van vier mensen zal hier gedurende 4 weken veel doen voor de oudere en jongere gasten in onze gemeente. Elke zondagmorgen in juli is er om 10.45 uur een kampdienst uitgaande van. gezamenlijke protestantse kerken en. elke avond een dagsluiting. Het geheel staat onder leiding van de interkerkelijke recreatiecom missie. TOURINGCARTOCHTEN De O.A.D. organiseert wekelijks verschillende dagtochten naar toeristencentra en andere plaatsen in ons land als Amsterdam-Schiphol, Hondsrug-Emmen-Staphorst- Giethoorn-N.O. Polder, de Twentetochten en Valkenburg, en naar Duitsland als Sauerland, Königswinter, Tecklenburg, Bad-Rothenfeld enz. Ook goedkope dag kaarten op de dienstlijnen. Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door het bureau van de V.V.V. (telefoon 1533) of door het O.A.D.-kantoor (telefoon 1241). KOPJE KOFFIE NA DE KERKDIENST Evenals dit vorige jaren gedurende het vakantieseizoen gebruikelijk was, zal de zomergasten, na de tweede kerkdienst in de Herv. Kerk, gelegenheid worden ge.boden in het gebouw Irene een kopje koffie te drinken en kennis te maken met de dienstdoende predikant. De kerkeraad der Herv. Gemeente nodigt derhalve allen, die hier met vakantie vertoeven, gaarne uit na het bijwonen van de tweede kerk dienst, die om 10.15 uur begint, naar Irene te komen. Het gebouw Irene bevindt zich op korte afstand van het kerkgebouw. Van deze gelegenheid wordt elk seizoen een druk gebruik gemaakt. n De plaatselijke verenigingen, welkwe bereid zijn iets te organiseren in het kader van dit pi-ogramm.a worden verzocht daarvan mededeling te doen aan onze redactie, telefoon 1234, of aan de heer Kers, telefoon 1533. Donderdagmiddag namen 63 leerlingen, die de Dorpsschool gingen verlaten, af scheid van personeel en oudercommissie in de hal van de school. Van hen gaan er straks 16 naar de plaatselijke huishoud school, 1 naar het V.G.L.O. te Deventer, 29 naar de Holter Scholengemeenschap, 12 naar een technische school te Deven ter of Rijssen en 5 naar een lyceum te Almelo. Nadat de kinderen waren toege sproken door de vice-voorzitter der ouder commissie, de heer G. J. Jansen en het schoolhoofd de heer B. H. Brouwer, speechte Christien Dekker namens de leerlingen met veel verve en bood een mooi tafelkleed, 3 asbakjes en een bloe- menvaas aan voor de personeelstafel. Jan Wegstapel bood na een vlotte toespraak namens het opleidingsgroepje een boe- kenbon aan, bestemd voor de heer Brou wer en bedoeld als attentie voor diens extra zorgen aan hem en zijn clubgeno ten besteed. Hierna vertoonde de heer J. ten Velde een kleurenfilm, opgenomen tijdens de optocht ter gelegenheid van de feestdag n.a.v. de jonggeboren Prins Wil lem-Alexander van Oranje. Door de heer G. J. Jansen werden geschenken van de oudercommissie uitgereikte, in de vorm van door de leerlingen gekozen nuttige pocketboeken. Het .getuigschrift van de school werd tevens in ontvangst geno men, terwijl aan het slot nog een flesje limonade werd verstrekt. Met een handdruk en „bedankt voor het genoten onderwijs" verwijderden de „op de Dorpsschool afgestudeerden" zich met enige weemoed in het hart, maar ook met verlangen naar het onbekende, dat na de zomervakantie op hen af zal komen. Toen. ging, evenals aan het slot van de film, de schooldeur dicht en was het „Einde" gekomen van een ontwikkelings periode. Mej. A. Tiekink te Holten, oud-leerlinge van de huishoudschool, aldaar, slaagde aan de Nijverheidsschool voor meisjes te Deventer voor het examen Inrichtings assistente (Inas). Het hevige onweer, dat in de nacht van zaterdag op zondag over onze gemeente trok is op tal van plaatsen met bliksem inslag gepaard gegaan. Ernstige schade of brand werd niet geconstateerd, maar het veroorzaakte wel veel ongerief. Bij de boerderij van de heer H. W. van Schooten in het Neerdorp sloeg de (bliksem in de electrische installatie, waarbij o.a. de me- terklok totaal werd vernield. Er hing zo'n sterke brandlucht in het huis, dat de be woners de brandweer alarmeerden, die spoedig ter plaatse was, maar geen brand constateerde. Blikseminslag had ook plaats in hotel ,,'t Lösse Hoes" en restau- rant'„De Wielen" op de Holterberg, zon der noemenswaardige schade aan te rich ten. Bewoners en gasten kwamen met de schrik vrij. In het Neerdorp, Espelo en de Heihuizen sloegen talrijke hoofdzekerin- gen van het bovengrondsnet stuk, zodat de bewoners in het donker zaten. Tal van schx-ikdraadapparaten aan de boerderijen sloegen totaal uit elkaar. (Verschillende verzekeringsmaatschappij en vergoeden deze schade, red.). De monteurs van het G.E.B. zijn de gehele nacht en zondag bijna de gehele dag in de weer geweest om de mensen weer van stroom te voor zien. In Dijkerhoek is een koe van de heer A. Wechstapel, Ox-anjestraat 76 en in de Beuseberg een koe van de heer D. Me- gelink door de bliksem gedood. Ook wer den elders enkele pinken getroffen. Van de openbax'e scholengemeenschap te Holten slaagden vorige week vrijdag te Deventer voor het Ulo-diploma A met wiskunde: mej. C. Klein Lebbink te Ok- kenbx-oek (gem. Diepenveen), mej. M. H. Lindeboom te Gorssel, G. J. Vrielink te Laren, en J. Willemink te Apenhuizen (gem. Diepenveen) en te Almelo: G. II. Blom, G. J. van Geenen, mej. J. Nijland te Rijssen, mej. H. H. Koopman en R. F. van Geerestein te Holten. Twee candida ten werden afgewezen.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4