m SEM KAJOI VERTREKT NAAR AUSTRALISCH NIEUW GUINEA JOKE NIJLANI HAALDE 500ste Ulo-DIPLOMA SUIKER-OOM Hartelijk afscheid Opening nieuw warenhuis Bathmen Afscheidsfeestje Chr. Kleuterschool Hoffestraat Aardige viswedstrijd Kolschool won de wisselbeker Geslaagden examen machinaal melken Wijkverpleegster Vakantieverlof burgemeester Zwemclub liervatte training Gezinsdienst in de Hervormde Kerk Zaterdag 1 juli 1987 HOT-TENS NIEUWSBLAD Na hier zes jaar gewoond en gestu deerd te hebben, gaat de 23-jarige Pa poea Sem Kajoi op 9 juli a.s. terug naar Nieuw Guinea. Niet naar zijn ouders in zijn geboorteplaats Papoema op het ei land Seroei aan de noordkust van het oorspronkelijk Nederlands Nieuw-Gui- nea, waar Sem op 10 mei 1944 geboren werd de politieke situatie laat dit he laas nog niet toe maar naar het Au stralisch deel van dit grote eiland waar hij in Lae, eveneens aan de noordkust, voor onderwijzer gaat studeren aan het „Balob Teachers College" van de Lu therse Zending uit Engeland. Sem kwam op 5 juli 1961 als 16-jarige jongen in huis bij de familie J. H. Achterkamp in de Kerkstraat, waar hij met de andere kinderen is opgegroeid en die hem steeds als een eigen kind heeft behan deld. Voor hem waren, door toedoen van de heer B. Soer, zoon van wijlen het raads lid, de heer H. Soer, reeds naar ons land gekomen Seth Roembiak, die in Nijver- dal werd ondergebracht en Hein Ingga- mer, die zijn tehuis vond bij de familie Soer en die binnen enkele dagen zal af studeren aan de middelbare tuinbouw school te Frederiksoord. De studiekosten van Sem Kajoi wer den bekostigd uit het Holtens Studie fonds voor Papoea-jonger en. Sem heeft eerst de o.l. Dorpsschool en daarna de Holtense u.l.o. bezocht en was laatstelijk op de rijks middelbare landbouwschool in Zutphen. Hij voelt er echter meer voor om onderwijzer te worden en daar voor bestaat nu in Lae de mogelijkheid- In zijn woonplaats mocht hij als 16-ja rige rëeds voor de klas, staan maar het is duidelijk dat er op die leeftijd van een gezagsverhouding tussen onderwijzer en leerlingen geen sprake kan zijn. Afscheid Zondagmorgen na de tweede kerk dienst in de Herv. Kerk, heeft ds Addink, die de grote drijvende kracht is achter het Holtense Studiefonds en een be langrijk aandeel heeft in de Diakonale Commissie voor de Internationale Hulp verlening, uit naam van de Holtense ge meenschap, officieel afscheid genomen van de vertrekkende Papoea. Hij richtte zich daarbij in de eerste plaats tot de heer en mevrouw Achterkamp, wier gro te verdienste hij schetste bij de opvoe ding van Sem Kajoi en die hij dank bracht voor dit prachtige werk. „Uw ge zin bestond reeds uit, zoals men dat zegt, meerdere soorten kinderen en toch hebt U de moed opgebracht ook deze gekleurde broeder in Uw gezin op te ne men, die U als een zoon geworden is. In een wereld, waarin wij telkens horen van vijandschap en haat tussen blanke en gekleurde mensen en volken en waarin wij ook wel eens iets ervaren van het wantrouwen, dat tussen blanke en gekleurde mensen en volken leeft, is dit een klein, maar niet onbelangrijk mo nument van de verbroedering, waartoe Christus ons roept". Ds Addink herin nerde er aan, dat men als gemeente het via het Holtense Studiefonds voor Pa poea-jongeren mogelijk heeft gemaakt, dat Sem Kajoi hier studeerde en dat hij in dit voor hem vreemde land een wer kelijk thuis kreeg. In zijn afscheidswoord tot Sem Kajoi, herinnerde ds Addink aan zijn komst zes jaar geleden toen hij haast alleen in een vreemde wereld stond. „Maar al zul jè ongetwijfeld nog het verlangen naar je eigen land kennen, een vreemde ben je hier niet gebleven, want je hebt hier in Holten en zelfs in Nederland ve le vrienden gemaakt. Je hebt op vele wijzen meegeleefd met en meegewerkt aan het plaatselijke verenigingsleven C.J.V. Bato, voetbal, Tegehaja's enz. het zal niet alleen voor jouw, maar ook voor de jongeren in onze gemeente van betekenis zijn geweest". Ds Addink her innerde er voorts aan, dat hij met wis selend succes in Nederland gestudeerd heeft, maar dat zijn aanleg en capaci teiten hem in staat zullen stellen op on derwijsgebied met vrucht werkzaam te zijn. Gezamenlijk de gevoelens vertol ken van de gemeente zong men hem toe gezang 263 vers 1. In Irene In het gebouw Irene bood ds Addink 1 mevr. Achterkamp en Sem Kajoi enkele geschenken aan en maakten tal van vrienden van de gelegenheid gebruik om afscheid te nemen. Onder hen waren enkele landgenoten van Sem. Sem vertrekt 9 juli met de boot naar Sydney (Australië), vanwaar hij met een eigen vliegtuig Van de Lutherse Zending- wordt afgehaald om eerst naar Port Mo resby te gaan en vervolgens naar de an dere zijde van het eiland, naar Lae. De heer Soer, onderwijzer in Austr. Nieuw Guinea, heeft voor een visum en der gelijke gezorgd. Door diens toedoen stu deerde hier ook ten huize van mevr. Miiller Fred Korwa. die thans in New York is en Kaiseppo bestaat bij zijn werk in de Verenigde Naties. Vorige week had Sem nog een brief van zijn ouders ontvangen. Het waren er dit jaar acht, meer dan anders in vijf voorgaande jaren. Mevr. Achterkamp vertelde ons hoe zij zes jaar geleden midden in de zo mer alle kruiken bij elkaar had moe ten zoeken om Sem warm te houden, zo koyd vond hij het toen hier. De eerste sneeuw was voor hem een bijzondere verrassing, hij had nog nooit sneeuw gezien. Dinsdagmorgen om kwart voor negen werd door de Edelachtbare Heer P. W. Bazen, burgemeester van Bathmen de opening verricht van het geheel ver bouwd en gemoderniseerd warenhuis van de fa. Ribbink aan de Deventerweg te Bathmen. De fa. Ribbink is ook in Holten geen onbekende. Na de opening werd er een demonstratie gegeven met 3 verschil lende merken kleurentelevisie. Het beeld kwam prachtig door en de kleuren waren echt. Het assortiment in deze zaak is zeer groot en bestaat uit televisie,radio, glas en aardewerk, gereedschappen, speelgoed, koelkasten en diepvriezers, wasautomaten en als nieuwste textiel en foundation. Dat deze zaak wel in de belangstelling staat, bewees de grote toeloop op de dag van de opening. Het geheel, met een vloerop pervlakte van 85 m2 is ook wat het uiter lijk betreft een lust voor het oog en een grote aanwinst voor de winkelstand in Bathmen. In het schoolgebouw aan de Hoffestraat was het dinsdagavond feest. Veertien kleuters die naar de „grote" school gaan waren met hun. ouders aan wezig voor een afscheidsfeestje. De heer A. Groen, lid van het bestuur der school opende deze avond -met gebed na het lezen van psalm 23. Vervolgens was het woord aan de kleu ters die onder leiding van „hun" juf Ans een heel leuk programma afwerkten. Het hoogste punt van de avond was het toneelstukje „De koning is jarig". Na de pauze werd een filmpje over de optocht die door de kleuters werd gehou den ter gelegenheid van de geboorte van ons prinsje Alexander. De geslaagde avond werd met gebed besloten. Brasem, riet- en ruisvoorn hebben zich niet in groten getale laten verschalken tijdens de schoolwedstrijden georgani seerd door hengelsportvereniging „De Rietvoorn". Toch werd er wel zoveel ge vangen, dat de wisselbeker kon worden uitgereikt en dat ook de individuele prij zen een bestemming kregen. Er heerste zaterdagmorgen een gezellige bedrijvig heid langs de Schipbeekkade bij de Wip- pert, waar vijf scholen de strijd tegen el kaar aanbonden. De o.l. Dorpsschool, de school m. d. Bijbel, de Kolschool uit Hol ten, de o.l. schooluit Dijkerhoek en de o.l. school uit het Larensebroek hadden vijf jongens afgevaardigd. De o.l. school in het Markelosebroek had men niet tijdig kunnen verwittigen. Tijdens de wijdstrijd kregen de jongens een reep chocolade. Het was heexdijk weer en met spanning volg de men de dobbers. De Kolschool uit Hol ten, vertegenwooi-digd door Wim Tuller, Frank v. d. Berg, G. van Amersfoort, .George Dijkstra en Wim Wilpshaax-, won met 41 cm de wisselbeker, 2e werd de school met de Bijbel met 32 cm. De an dere scholen konden geen vangst melden. Voor de individuele prijzen wai'en dide winnaars met 16 £m. Na loting wei'den de prijzen als volgt toegekend: le prijs, een hengel, Henk Nijkamp (11), school met de Bijbel 16 cm, 2e prijs, een schepnet, Wim Bulsink (8), school met de Bijbel, 16 cm. 3e prijs, leefnet, Frank v. d. Berg (8). Kolschool 16 cm, 4e prijs, leefnet, G. van Amei-sfooi-t, (9) Kolschool, 14 cm, 5e prijs, maaiendoosje, Wim Tuller, (7) Kol school, 11 cm.' De wedstrijdleiders, de heren G. Jansen en G. W. Woltei's, besloten de 11-jarige Johan Helsdingen, die buiten mededin ging, een paling gevangen had, een troost prijs toe te kennen. De heer G. Jansen, reikte met een kort woord de wisselbeker uit, die door het hoofd van de Kolschool, de heer H. Wilpshaar in ontvangst werd genomen, met de vex-zekex-ing, dat hij het volgend jaar sterk verdedigd zal worden. Op het bedrijf van de heer J. J. M. Wagemans te Heeten legden vorige week 15 leerlingen van de L.L.S. te Bath men hun proeven van bekwaamheid af in machine melken volgens F^A,. De instrukteur de heer H. E. Haar man te Heeten mocht met recht tevre den zijn over het behaalde resultaat want 14 kandidaten slaagden. Als jury leden traden op de heren J. Boschloo uit Wierden en. H. Evertse uit Berkum. De volgende kandidaten slaagden: Aantal punten J. G. Dommerholt, Colmschate 184,5 J. Ebbink, Harfsen 173 J. H. Flierman, Diepenveexa 168 J. F. ten Have, Wesepe 169,5 J. W. F. Hekkei-t, Schalkhaar 182,5 G Horstman, Olst 175 F. A. Kleiboex-, Heeten 166 J. L. Kloosterboer, Bathmen 177 5 G Middeldorp, Wesepe 168,5 B. J. Reilink, Schoolt 180 J. H. F. v. d. Riet, Ambt Delden 173,5 W. van Schooten, Okkenbroek 187,5 G Tuitert, Epse 186 W M. Veneklaas Slots, Holten 171 Te Deventer is voor het diploma „Wijk verpleegster" geslaagd mej. E. J. Aaftink, Ox-an jest raat 43. Het zal waarschijnlijk nog nooit een ulo-leerling overkomen zijn dat hij of zij bij het behalen van het einddiploma een muzikale hulde in ontvangst te nemen had. Die eer viel vrijdagavond ten deel aan de 16-jarige Joke Nijland, Witmoes- dijk 15 te Rijssen, leerlinge van de Hol tense openbare scholengemeenschap, die de gehele dag in 't Groeixendaal te Almelo examen gedaan had ien haar studie zag bekroond met het ulo-diploma A met wis kunde. De muziekvereniging „H.M.V." ,en de drumband brachten haar op het school plein een serenade in het bijzijn van haar ouders, burgemeester en mevr. Enklaar, de directeur >en onder-directeur der school, de heren II. J. Hiddink ien J. M. Wittermans, het bijna, voltallig korps van leraren, voorzitter jen leden der ouder commissie «n de ruim vijftig leerlingen, die de laatste weken hun einddiploma be haalden. Joke Nijland was de 500ste geslaagde leexding van de school sedert haar op richting in 1953 en tevens de laatste want het volgend jaar worden aan de scholen gemeenschap voor de 4-jarige cursus al leen maar mavo-diploma's uitgereikt. Ulo heet in Holten dan mavo. Het was een geïmproviseerde, maar ge zellige hutldiging, die dank zij het initia tief van de leraai-, de heer Groenewoudt en de vefë telefoontjes van de concierge, de heer Knapen, uitstekend verliep, waar bij vele hartelijke woorden werden ge sproken en door de geslaagden ook uit bundig werd gejoeld. Na de spannende dagen der examens was dit ook voor hen een feestelijk moment. In de aula van de school werden allen door de dix-ecteur begx-oet, die alle leex-- lingen feliciteerde en zei, dat Joke Nij land net de vijfhonderd had volgemaakt. De burgemeester, Mr. Enklaar, ver klaarde met de gelukwensen aan Joke alle 499 geslaagden te willen huldigen die haar waren voorafgegaan. Wij maken nu wel veel ophef, aldus de burgemeester maar er zijn heel veel scholen, die veel meer gediplomeerden hebben afgeleverd. Toen de school in 1953 gesticht werd heeft men er wel een beetje tegen aan ge keken, maar zij is uitgegroeid tot een streekschool, die voor Rijssen, Hellen- doorn en vele plaatsen in de omgeving haar grote waarde heeft. Met een per soonlijk woord overhandigde de burge meester Joke Nijland een boeket rode ro- OFFICIëLE PUBLICATIE: De Burgemeester van Holten maakt be kend,-dat hij van 30 juni tot 25 juli met vakantieverlof afwezig zal zijn. In deze tijd zal hij dei'halve geen spreekuur kunnen houden. De Burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Na drie weken van noodgedwongen rust hervatte de zwemclub „Twenhaarsveld" woensdagavond de training voor de leden van 12 jaar en ouder. De leden van 11 jr. en jonger worden volgende week woens dag verwacht. Indien van medische zijde nog geen toestemming woixlt verleend om met de zwaardere zwemtx'aining te begin nen, zal men gaan oefenen voor de di ploma's B. C of hoger. Volgende week woensdag zal de heer Kaaks, speler van het eerste zevental van Z.C. „De IJsel" uit Deventer, een deel van de tx-aining op zich nemeri. De bestuursvacatui'e voor de heer E. Voordes is vooiTopig voorzien door de heer B. Wansink, Look 28. Reglementair zal dit nog beki-achtigd moeten woi'den door de volgende algemene vergadering. Men vex-zoekt ons de aandacht er op te willen vestigen, dat de 2e dienst om 10.15 uur in de Herv. Kexxk een gezinsdienst is, waarin het gehele gezin wox-dt verwacht (vanaf 5 jaar). Het kopje koffie in Ix-ene voor de zomergasten na afloop van deze dienst gaat gewoon door. zen, en het boekwerkje „Rondom de IIol- terberg". De voorzitter van de oudex'commissie, de heer L. C. van de. Bovenkamp, herin- nex-de aan het ontstaan van de school en bracht hulde aan het gemeentebestuur voor het vele, dat 'voor deze streekschool gedaan woi-dt. Joke ontving van de com missie een boekenbon. De heer Hiddink wees ten slotte op het goede samenspel op bestuurlijk niveau, bx-acht dank aan de collega's' voor hun aandeel in het slagen der candidaten en wees op het goede pedagogisch klimaat. De ondei-linge band is steeds goed ge weest. Tijdens de muzikale hulde op hei schoolplein sprak de vooi-zitter van HMV, de heer A. Westerik, woorden van geluk wens ook aan het adres van het gemeen tebestuur en de gehele staf van de school. De vader van Joke, de heer M. Nijland, sprak in zijn dankwoord waax-dei-ing uit voor het gemeentebestuur en het lerax-en- korps. Hij heeft de Holtense school altijd zeer gewaardeerd ,die door drie van zijn kinderen wex-d- bezocht. Joke zelf liet dit onvei'wachte huldebe toon allemaal nogal gelaten over zich heengaan. Zij wil haar studie voortzetten aan de analistenschool le Deventex-, Feuilleton door Tom Lodewijk 14) „Zozo, u krijgt hier vrienden, oom Si mon." Geen wonder, dacht hij. „Ja jongen," beaamde zijn gast, „we konden het best met elkaar hebben." En verder zei hij niet veel, maar het leek Pieter of hij op iets zat te broeden. In huize De Jong werd Oom Simon als held geëerd. Ondanks Pieter's vrees twijfelde nie mand aan het verhaal. De jongens acht ten Oom Simon in staat, op z'n eentje een walvis te vangen. „En je zult het op de foto zien," be loofde hij. Anneke lachte toen ze het verhaal hoorde, en zag haar oom eens aan. „Kon u 't nogal hebben met Sjoerd?" „Puike vent, kind." I „Ja, net zo iets als u, dacht ik „Ik moet die foto nog halen. „Zo, dus u gaat er wéér naar toe." „Och ja, ik heb toch niks anders te doen." Anneke knipoogde naar Pieter. Oom Simon deugde bepaald nog niet voor rentenier. In Huize Weezenaar was beleefde be langstelling. Zo, was oom Simon uit vissen geweest? En een karper gevangen zelfs! „Waarom hebt u hem niet meegeno men?" vroeg Thea liefjes. „We hebben hem terplaatse veror berd," deelde oom Simon mede. Maar over Pieter's' zwemdemonstratie en de kennismaking met Sjoerd Bol ver telde hij niet. Dat was niet interessant voor het ge zin van de adjunct-bankdirecteur Wee zenaar. HOOFDSTUK VI Waarin de suiker-oom als klaploper wordt ontmaskerd Oom Simon was jarig En omdat het voor het eerst was dat hij zijn verjaardag weer in 't vaderland kon vieren, waren ze allemaal naar Her man getogen. Dat was het makkelijkst, want moeder Kroonstuiver, Pieter en Anneke woonden daar ook, en Ben arri veerde met de Mercedes, zijn vrouw en de jarige. Anna Kroonstuiver, nog een beetje bleek, zat in een makkelijke stoel, ver heugd dat nu weer eens al haar kinde hen om haar heen waren, verheugd bo venal dat haar broer Simon zijn ver jaardag bij hen allen doorbracht. Het werd gezelliger dan de meesten hadden gedacht, want Anna en Simon wisten veel op te halen uit een tijd, waaraan de kinderen Kroonstuiver nog maar vage herinneringen bewaarden. En toen de wijn en cie kaas werden rondgediend plonsde ineens Anna's vraag als een steen in de vijver: „Wat ga je nou doen Simon, want het is niks voor jou, steeds maar je benen onder andermans tafel te steken." Jeanne ging recht zitten. Ja, die vraag had zij óók wel willen stellen. Oom Si mon. moest zo langzamerhand eens kleur gaan bekennen. Ze wandelde nog steeds in raadselen. Ze had nog steeds niet het flauwste vermoeden van de situatie waarin haar gast zich bevond. Hij zat niet zonder geld, dat bleek wel, want hij nam zo af en toe wel eens iets mee, een cadeautje, een fles wijn, gebakjes, zoals een gast dat doet. Maar van zijn miljoenen had ze nog niets gemerkt. Ook Herman Weezenaar keek oplet tend. Hij had verscheidene gesprekken met oom Simon gehad, die uiteindelijk alle maal betrekking hadden op de beste be leggingsmethoden, en oom Simorf had aandachtig geluisterd, maar verder was er niets uitgekomen. Het was pretig dat moeder die vraag stelde. Die was, zoals ieder wist, niet ge ïnteresseerd, behalve in het welvaren van haar bi-oer, of die nu rijk was of arm. Moeder Kroonstuiver leefde stilletjes in haar eigen huis. Meermalen werd die stilte verbroken door „het koor" van Pieter en Anneke. Kees en Kas wisten grootmoeders huis wel te vinden en ook, dat daar altijd wel iets voor hun gading- lag, al was het maax- een appel, een bo terham met aardbeien of een brok spe culaas in de sinterklaastijd. Ook Simon mocht graag eens bij grootmoeder zit ten. Hij deed haar sterk aan haar over leden man dexiken, en hij voelde zich bij grootmoeder op z'n gemak als thuis. Anneke liep binnen voor een kop koffie of voor adviezexi omtrent naaien en ver stellen, waarin ze niet sterk was. Vaak bleef het. werk dan bij moeder, die „blij was als ze iets omhanden had". De grote wagen van Ben reed wel eens voor, Ben die het altijd druk had, en soms kwam Thea haar halen om thee te drinken wanneer er geen „dames" op visite wa ren, want daarbij voelde moeder zich toch niet op haar gemak. Soort bij soort, nietwaar? Nu was daar Simon bijgekomen en met hem kon ze als met geen ander ver toeven in het verleden. Ze vond hem weinig veranderd, en was blij, af en toe eens een man over de vloer te hebben. Ze merkte wel dat Simon, ondanks alle goede verzorging en vele gemakken, op de duur noch bij Ben, noch bij Herman en Thea zou „aarden" en ze had hem al willen aanbieden bij haar te komen wonen, ze had best een kamer vrij, maar ook zij had gehoord van Simon's mil joenen en begreep, dat haar broer dan in een burgerhuisje zou trekken. Die keek. wel uit, kocht straks ergens een bungalow of zoiets. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2