m KROON OP MET GEMEENTEWAPEN Luisterrijk gezelschap verwacht in Irene RUSLAND EN DE REVOLUTIE REKLAME IS WINST Liefde tegen Liefde Het blauwe Stuurwielgilde Verbetering overweg W aagweg-Beukenlaan Gastvrij verblijf voor jongeren 7-»tarda er 24 juni 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD ifmnintinniiinnTniiniiiiiniiinifi.iiminnniiniiiimiiniiiitiiinniiTnni Ais de plannen de Koninklijke goedkeuring kunnen wegdragen, zal de gemeente Holten binnen afzienbare tijd een gouden kroon op haar ge meentewapen krijgen. Bij k.b. van 21 november 1898, nr. 33, ontving Holten een wapen, waar van de omschrijving luidt: „gedeeld I in sinopel de Maag Maria met het Christuskind; II in keel drie varkenskoppen van goud; het schild omgeven door het randschrift: „gemeentebestuur van Holten". Een groeiende belangstelling voor de gemeentelijke insignia, zeggen b. en w. in een voorstel aan de raad, leidde in 1962 tot ret raadsbesluit, waarbij ook een vlag werd ingesteld. Een zeker gevoel van teleurstelling doet zich hierbij thans gevoelen, dat het wapen der gemeente niet gesierd wordt door een kroon, zoals de meeste wapens dragen. Het college stelt daarom, op grond van een kb., van 23 april 1919, voor Hare Majesteit de Koningin te verzoeken om aan de gemeente toestem ming te verlenen het gemeentewapen te verfraaien door boven het wa penschild een gouden kroon van drie bladeren en twee paarlen te mogen voeren. Het is mooi, dat de gemeenteraad zich bij al zijn matei'iële beslomme ringen ook nog een ogenblik kan bezig houden met minder prozaïsche dingen. Ondeugende lieden hebben zich, in verband met het randschrift, wel eens de vrijheid gepermitteerd deel II in verband te brengen met de bur gemeester en de wethouders. Een Holtense dichter, bekend onder het pseudoniem „Ooievaar", gaf de volgende, meer historische, uitleg: HET WAPEN VAN HOLTEN In sinopel de Maagd Maria. Met het Kindeke op schoot En in keel drie varkenskoppen Op een achtergrond van rood. Alles bij elkaar genomen Wel een heel aardig tableau En dat wapen kreeg nu Holten Gratis, zo voor niets, cadeau. Niemand heeft nog opgehelderd, Wat dit stelletje beduidt, En daarom leg ik nu hieronder Mijn bescheiden mening uit. De Maagd Maria moet vertellen, Dat de Marke Holten reeds bestond, Voor dat de hervormde godsdienst In ons land haar aanhang vond. De kleine koppen zijn van varkens, Die men ook wel biggen noemt En door deze tak van veeteelt, Is de plaats nog steeds beroemd. De grote kop symboliseert ons De drukke varkensmesterij En door deze tak van veeteelt Krijgt Holten gauw haar slachthuis vrij. Maar nu klets ik, dat zeg ik er bij. Men meldt ons: Donderdagavond a.s. staan de deuren van gebouw Irene voor iedereen open. Iedereen is welkom om te komen kijken en te luisteren naar iedereen. Filmer Max Arab en componist-choreograaf Frits Grim uit Apeldoorn komen de aanwezigen luisterrijk gezelschap hou den. Grim. beroemd uitvinder van al lerlei moderne spelletjes zal er ver scheidene van demonstreren. Kende U reeds het kunstje „Rolling Stone op de maan" of het mysterieuze „Jan waar ben je"? Grim kent ze allemaal, en hij zal Jan voor zijn publiek te voorschijn toveren, als betrof het een konijntje. Bovendien brengt Max Arab enige van zijn filmpjes mee, zodat er veel te lachen zal zijn, want ook ARAB houdt (op z'n tijd) van een fatsoenlijk grapje. Al met al belooft het een heel aardig avondje te worden daar in Irene. Van zelfsprekend zal bij het lezen van bo venstaande aankondiging de vraag rij zen: „Maar wat behelst dit allemaal?" Daarom verwijzen wij, ter nadere in formatie naar het artikeltje „Jeugd zoekt eigen levensstijl" in Holtens Nieuwsblad van vorige week. Daarin heeft U iets kunnen lezen van plannen die bestaan om te komen tot een „jeugd soos", een soort van creatief-experi- Bij de Arbeiderspers is zojuist uitgeko men in de Arbo-serie de roman „Liefde tegen liefde" geschreven door de twee Franse zusters Benoite en Flora Groult. Deze roman is een succes geworden over de hele wereld. Het boek is in meer dan tien landen vertaald. De prijs bedraagt f 11,90. Liefde tegen liefde bestaat uit de dag boeken, waarin twee vrouwen schrijven over hun liefde voor één man, Jean d'As- tier. De grote oorspronkelijkheid en kracht van het boek zijn gelegen in de kwaliteit van deze twee vrouwelijke stem men, die in eenzelfde geladen vrouwelijk timbre, maar totaal verschillend van toon, een merkwaardige discussie voeren over het bezit van die éne man. Marianne is getrouwd met de televisie verslaggever Jean d'Astier, die zeer vast en zeer zeker in leven en huwelijk meent te staan. Juliette, Jean's jeugdliefde, is als beider vriendin éérst slechts getuige, maar weldra de spelbreekster van hun geluk. Maar Jean wil zijn liefde voor Marianne niet prijs geven. En de twee vrouwen willen de „klassieke" oplossingen - breuk, berusting, zelfmoord, - vermijden. Langs lijnen van geleidelijkheid probe ren deze drie mensen de weg terug te vinden naar een nieuw evenwicht. De twee liefdes, die tegenover elkaar lijken te staan, verzoenen zich in zekere zin. Deze roman is intussen niet enkel het subtiele verslag van spel en tegenspel in de liefde, het is ook een mengsel van hu mor, levenslust, oprechtheid en hoop van twee jonge vrouwen, wier bekentenissen uit hun gevoelsleven worden gekruid met speelse, levendige details over het ge wone dagelijkse leven in Parijs, hun werk, de kinderen, de vakanties. menteel centrum, waar (binnen de grenzen van het welvoegelij kei nie s zo gek zal zijn, of het mag er gedaan of gezegd of gezongen worden. Initiatiefnemer Henk Pinkert (19) hoopt dat het donderdagavond een eve nement zal worden dat om een vervolg roept. Hij en zijn mede-organisatoren twijfelen er niet aan. of dat wat elders reeds tot een opbloei op het gebied van de „directie creatieve communicatie" geleid heeft, ook in Holten een vrucht bare bodem zal vinden. Om even vooruit te lopen op andere plannen van Pinkert en de zijnen: 2 september a.s. een teach-in over de vrede, en in oktober een Beatcongres. Hoe het ook zij, a.s. donderdagavond kan een belangrijk experiment blijken. Töegang vrij. Aanvang 3 uur. Aangevoerd Runderen 15 Varkens 478 Totaal 493 Prijzen: 9 melk- en kalf koeien van 1.050, tot 1.250,per stuk. 2 pinken van 800,per stuk. 4 graskalveren van 550,tot 650, per stuk. 11 drachtige zeugen van 425,tot 475,— per stuk. 467 biggen van 72,tot 85,per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen staan de. Zeugen: Handel traag, prijzen staan de. Biggen: Handel traag, prijzen dalende. Wegens hooibouw geringe belangstel ling. Eind december 1966 begon het Gilde haar activiteiten door verspreiding van 50.000 Blauwe Stuurwiel reversknopen. De dragers van dit insigne geven te kennen dat zij nog moeten autorijden en daarom tot hun spijt op het betreffende ogenblik moeten afzien van het drinken van alco holische dranken. Het Gilde deelt thans mede, dat haar activiteiten zeer succesvol verlopen, ge zien tot nu toe op aanvrage nog 100.000 insignes meer verspreid werden. Aanvragen van de zijde van horecabe drijven, verkeerspolitie, slijters, benzine maatschappijen, beroepsvervoersorganisa ties en vele anderen bewijzen, dat het Gilde in een bestaande behoefte voorziet. Het Blauwe Stuurwiel Gilde is in het leven geroepen door Lucas Bols, die ech ter generlei reclame op de reversknopen aanbrengt. De insignes worden op aanvrage (post bus 1616 Amsterdam) gratis toegezonden. PIEPERJONGE TRACTATIES De oude aardappelen zijn verwerkt en de nieuwe zijn niet meer „piepjong". Daardoor hebben ze een prijs bereikt, die voor de meeste huisvrouwen aan vaardbaar is. De nieuwe piepers zijn vi tamine C-rijk! Een portie van 250 g nieuwe aardappelen bevat evenveel vi tamine C als 1 sinaasappel. Dat u deze „nieuwe lichting" op veel manieren kunt verwerken laten de vol gende recepten zien. Recepten voor 4 personen: Aardappelsoep liter bouillon of liter water en lj^ bouillontablet, 100 g gemengd ge hakt, 250 g soepgroenten (gesneden), 1 ui, 250 g aardappelen, peterselie, zout (peper). De ui kleinsnipperen, het gehakt met wat zout en peper aanmaken en met de ui uithakken. De soepgroenten wassen en even meebakken. De bouillon toevoegen. De aardappelen schoonschrappen of dun schillen, in blokjes snijden en in de soep gaar laten worden 10 minuten). De peterselie wassen, fijnsnijden en op het laatst door de soep roeren. De aardap pelsoep op smaak afmaken en heet op doen. Aardappelommelet 100 g gesneden mager ontbijtspek, 250 g aardappelen, 4 eieren (middelgroot), y.dl melk, zout (peper), peterselie. De peterselie wassen en fijnsnijden. De aardappelen dun schillen en in dunne plakjes snijden. De eieren breken en met de melk, het zout (en de peper) even loskloppen. Het spek in een koeke- pan zachtjes uithakken en in een kom doen. De helft van het eimengsel op de bodem schenken en de aardappelplakjes erover verdelen. De omelet zachtjes ver warmen tot de aardappelplakjes half gaar zijn geworden. Ze dan bedekken met de rest van het eimengsel en, nadat dit gestold is, de omelet keren. De andere kant bruinbakken en de aardappelomelet op een warm bord pre senteren. De peterselie over de omelet strooien. De stukjes uitgebakken spek tenslotte erover verdelen. Aardappelstoofschotel 1 kg aardappelen, 250 a 300 g in dob belsteentjes gesneden mager varkens vlees, 1 kleine ui, 1 blikje tomatenpuree, y. liter water, 60 g boter of marga rine, zout. laurierblad, peterselie (peper, folie, tijm). Het vlees zouten. De ui kleinsnipperen en in de boter of margarine fruiten. Het vlees eraan toevoegen en aan alle kan ten bruinbakken. Het water, de kruiden en de tomatenpuree aan het vlees toe voegen en alles nog 10 minuten sto ven. De aardappelen dun schillen, in blokjes snijden en meestoven tot ze gaar zijn 15 minuten). De peterselie was sen, fijnsnijden en op het laatst erover strooien. Bij deze stoofschotel kunnen sperziebonen uit blik of diepvries of een frisse groentesla worden gegeven. Roze kabeljauw 1 kg aardappelen, 100 g champignons, 250 g kabeljauwfilets of diepvriesvis, 150 g uien, 1 teentje knoflook, 1 theelepel kerrie, 2 eetlepels paprikapoeder, zout (peper), 60 g boter of margarine, ge raspte oude kaas. De uien schoonmaken en kleinsnippe ren, de knoflook kleinsnijden. De diep vriesvis uit de verpakking halen, de ver se vis met koud water afspoelen en de vis zouten. De champignons wassen en halveren. Boter of margarine smelten, de uien met de knoflook, de vis en de champignons bakken en gaarstoven. De kerrie en het paprikapoeder toe voegen en het mengsel op smaak afma ken. De aardappelen schoonborstelen en in de schil met kokend water 5 minu ten koken. Dan de aarappelen pellen en raspen. Een vuurvaste schaal of schotel in smeren met boter of margarine en laag om laag vullen met geraspte aardappel en vismengsel. Geraspte aardappel als bovenste laag houden. liter water over het mengsel schen ken, de schotel afwerken met paneer meel (geraspte kaas) en een paar klont jes boter of margarine. Het schoteltje middenin een hete oven in 20 minuten een knappend bruin korstje laten krij gen. Bij dit gerecht geraspte, oude kaas en een frisse komkommer-, tomaten- of groentesla geven. Met de invoering van het verbeterd seinstelsel langs de spoorlijn Deventer-Al- melo, welke verband houdt met de Cen trale Verkeers Leiding „C.V.L.'', die in het voorjaar van 1968 gereed moet zijn, zal bij de spoorwegovergang Waagweg-Beu- kenlaan een belangrijke verbetering van de verkeerssituatie ontstaan, doordat de wachttijden aanzienlijk worden bekort. Voor deze overweg zullen n.l. automati sche halve-overwegbomen z.g. ahob komen. Voorts zal de overwegbevloering worden verbreed en verbeterd. Deze wer ken zullen worden uitgevoerd door en voor rekening van de N.S. De gemeenteraad krijgt er in haar ver gadering van maandagavond a.s. uit an dere hoofde mee te doen, omdat de ge meente op haar kosten moet zorgen voor grondwerken en wegverhardingen, ten be hoeve van de aansluitende weggedeelten om een goede aanpassing te krijgen aan de nieuwe situatie. Raspoetin, Nicolaas II, Miljoekow, Ke- rensky en Lenin, dat zijn de namen van mensen die onverbrekelijk verbonden zijn met de dit jaar 50 jaren oude revo lutie in Rusland, de revolutie die zijn finale in 1917 had. Namen die ook nu nog in de belang stelling staan. De figuur Raspoetin is al eens verfilmd, en momenteel viert Boris Pasternak's „Dokter Zjivago" grote suc cessen. Maar over de werkelijke toedracht waaronder de Russische revolutie plaatsvond, is veel minder bekend, zoals het feit dat ze eigenlijk uit twee gedeel ten bestond, met een tussenpoze van 12 jaar. De eerste fase Al in 1904 wordt er een vereniging van Russische fabrieksarbeiders opgericht, die naar aanleiding van een in 1905 uit gebroken staking in de Poetilow-muni- tiefabrieken betere arbeidsvoorwaarden wil. Er volgt een betoging op die uitloopt op een bloedbad en tot gevolg heeft dat er een stakingsgolf uitbreekt die twee maanden duurt en waarbij ongeveer een miljoen arbeiders betrokken zijn. In oktober vaardigt de tsaar een ma nifest uit, waarin hij belooft de eisen •"an de arbeiders in te willigen. De sta king verloopt. Maar van de beloofde verbeteringen komt niets en de onrust onder de boeren en arbeiders duurt voort. In anderhalve maand worden 2.000 landgoederen in brand gestoken. In de oostzeeprovincies begint een bur geroorlog en de opstand breekt weer uit in Petersburg, slaat over naar Moskou en staat daar onder leiding van Lenin. Pas eind december wordt de afstand afgesloten. Er zijn dan 2.000 gewonden en 670 doden te betreuren. De hele toe stand wordt beheerst door de Russisch- Japanse oorlog, waarin de Russen door de corruptie in hun legers weinig suc cessen behalen. Eerste wereldoorlog Als Rusland in 1914 bij de eerste we reldoorlog betrokken wordt is de stem ming in het begin erg patriottisch, maar dat verdwijnt gauw als blijkt dat het leger slecht was toegerust 1 geweer op 10 soldaten en veel Duitsers onder de legeraanvoerders onbetrouwbaar zijn en zelfs de voedselvoorziening slecht is. De ene nederlaag volgt dan op de andere. De naam van de keizerin wordt ge noemd en die van Raspoetin. Er zou op hoog niveau verraad worden gepleegd, waarbij door de keizerin alle geheime Russische militaire bewegingen doorge geven zouden worden. Bewezen is dit nooit, het was een gerucht. Er ontstaat een schijnwelvaart, omdat de bondgeno- De Stichting Nederlandse Jeugdher berg Centrale heeft verspreid over ge heel Nederland de beschikking over 54 gebouwen, waarin men 1 of meer dagen zijn vakantie kan doorbrengen. Het is mogelijk van jeugdherberg naar jeugdherberg te gaan of in een bepaalde jeugdherberg zijn vakantie door te brengen b.v. de Waddeneilanden. Bijzondere aktiviteiten Soms zijn er speciale aktiviteiten zoals zeilcursussen te Grouw, Heeg. Sneek, de Kaag en Reeuwijk; paardesport te Ro den, Meppel en Terborg; excursieweken te Dordrecht, Vlissingen en Denekamp. Wie komen er? Het bezoek bestaat voornamelijk uit jongens en meisjes van 16—20 jaar (vanaf 14 jaar heeft men toegangi uit binnen- en buitenland. Het is n.l. zo dat de N.J.H.C.-lidmaat- schapskaarten toegang geven tot bui tenlandse jeugdherbergen (in West-Eu ropa alleen al 2000 jeugdherbergen) en de kaarten van buitenlandse zusterorga nisaties zijn in Nederland geldig. Lidmaatschap Aanvraagformulieren om ingeschreven te worden bij de N.J.H.C. zijn verkrijg baar op het centraal bureau, Prof. Tulp straat 46, te Amsterdam, in de jeugd herbergen, alsmede bij vele V.V.V.-kan- toren. De contributie is 7,50 per jaar, het eerste jaar verhoogd met ƒ2,admini stratiekosten. Maandelijks ontvangt men het blad „Toer", voorts is men verzekerd tegen ongevallen op tocht langs en verblijven de in jeugdherbergen, waar ook ter we reld. Kosten van verblijf. Een overnachting kost ƒ3,(Amster dam 3,25), indien men een ontbijt, lunchpakket of warme maaltijd ge bruikt ƒ2,75. Ontbijt ƒ1,50, lunchpakket ƒ1,25 en warme maaltijd ƒ3, Waar is nog plaats? De maand juli en de eerste week van augustus is het het drukste in jeugdher bergen. Toch zijn alle 6000 bedden nog niet besproken en als men er vlug bij is bestaat nog voldoende keuze in alle de len van Nederland. Voor het aanmelden in Nederland of buitenlandse jeugdherbergen kan men gebruik maken van speciale kaarten. Op grond van het vorenstaande komt het b. en w. billijk en gewenst voor, dat de gemeente een deel van de verbete- ringswerken voor haar rekening neemt en stellen zij de raad voor een overeenkomst met N.S. aan te gaan met een kostenver deling van de objecten zoals hiervoor is aangegeven. Een concept-overeenkomst ligt voor dc raadsleden ter inzage. ten van Rusland onbeperkte kredieten verlenen, en in het binnenland de druk persen steeds maar bankbiljetten blijven drukken. De staat is in 1916 failliet, de lonen worden weliswaar steeds hoger, maar de produktiviteit neemt steeds ver der af. Tenslotte zijn er bijna geen kle ren meer te krijgen, huizen worden niet meer gebouwd en de voedselvoorziening stagneert steeds verder. Eenvoudige ge bruiksvoorwerpen zijn nergens meer te koop. Er komt steeds meer straatroverij en de sfeer is rijp voor het tweede ge deelte van de revolutie. Voorlopige regering Op 8 maart 1917, volgens de gregori aanse kalender, veroorzaken lange rijen wachtende mensen voor de bakkerijen in de toenmalige hoofdstad St. Peters burg (nu Leningrad) opstootjes. In de binnenstad worden de winkels geplun derd. Een dag later vallen de eerste slachtoffers bij het treffen tussen de de monstranten en de poliiie. De volgende dag worden de scholen, fabrieken en winkels gesloten en met de oorlog op de achtergrond besluit de regering de op stand met harde hand te onderdrukken. Er worden troepen naar de bedreigde punten gezonden, maar de soldaten slui ten zich bij de opstandelingen aan. De tsaar die zich op de hoogte wil stellen en per trein naar de verzetshaarden wil rijden, wordt door opstandige toepen te gengehouden. Na een reeks van besprekingen wordt er een voorlopige regering ingesteld die meteen te maken krijgt met een raad van afgevaardigden van arbeiders en soldaten, de sowjet. In feite dus twee staatsmachten. Maar als de eisen van het volk, het sluiten van vrede met de Duitsers, de verdeling van het land on der de boeren en het voorzien van de steden met levensmiddelen niet worden bewaarheid, komt het tot nieuwe demon straties in Petrograd (St. Petersburg), die door de voorlopige regering uiteen geslagen worden waarbij het bureau van de Prawda wordt bezet. Lenin moet vluchten nadat hij eerst was vrijgelaten. Hij duikt onder. Inmiddels is Raspoetin al vermoord en heeft de tsaar afstand van zijn troon gedaan. In zijn plaats kwam de voorlopige regering. Als generaal Kornilow met troepen naar Petrograd gaat om de opstand de kop in te drukken moet hij later melden dat zijn soldaten zijn overgelopen naar de revolutionairen. Op 23 oktober ne men de sowjets onder leiding van Lenin het besluit tot de gewapende opstand, die 7 november moet uitbreken, de dag waarop het Alrussisch sowjet-congres bijeen zou komen. De dag daarvoor be sluit de voorlopige regering met alle middelen de opstand neer te slaan, maar in de hoofdstad weigert een krui ser, ds „Aurora", de stad te verlaten en opent het vuur. Het winterpaleis, de ze tel van de admiraliteit, wordt bescho ten. Het slot Na lange debatten besluit men tot de oprichting van een centraal comité, dat uit 100 leden bestaand de souvereiniteit zou hebben. De nieuwe regering wordt echter niet met instemming begroet en aan de voor lopige regering trouw gebleven troepen bezetten onder generaal Krasnow op 9 november Gatsjina, 45 km van de hoofdstad. Bijna alle staatsambtenaren verbranden hun archieven en de chaos breidt zich uit over het gehele land. Pas op 15 november hebben de sowjets de macht in Petrograd en Moskou volledig in handen. Dan komt in 1918 de Constituante bij een, waar de 168 van de 703 bolsjewisti sche leden voorstellen de sowjetregering te erkennen. Het voorstel wordt ver worpen. Dan laten de sowjets de zaal ontruimen waar de bijeenkomst plaats vindt en de Constituante wordt ontbon den. Tenslotte komt nog later het sowj et - congres bijeen en publiceert dan de ver klaring van de rechten van het arbei dende en uitgebuite volk, de grondsteen voor de sowj et-staatsinrichting. En daarmee in de revolutie geëindigd en begint de geschiedenis van de Unie van Socialistische Sowjet rep. U.S.S.R.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 5