ONS VOEDINGSALFABET DE MAN DIE DE WERELD KLEINER MAAKTE WAAROM GEEN VAKANTIE IN DE WINTER nv Grafische Industrie Nijverdal VLIEGEN IS GEEN SEIZOENBEDRIJF Alexander Graham Bell vond de telefoon uit en werd voor een buikspreker gehouden Is heel oud worden wel erfelijk iMifftiiiitiimMMiiiifluixiMi Briefkaarten Brochures Kleuren werk Boekwerk Enveloppen Briefpapier Zaterdag 17 juni 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD „Ring ring!" rinkelt de telefoon. „O, kruidenier, het giet van de hemel, ik zou geen hond over de straat willen sturen. Wilt. u direct even een pakje margarine brengen?" Zeker mevrouw, ik kom het dadelijk brengen. Verder nog iets van uw dienst?Zeker me vrouw, dank u wel, mevrouw!" Die mevrouw wilde niet door de regen en liet dat een ander opknappen. Velen maken dagelijks gebruik van de telefoon om het noodzakelijke in huis te kunnen krijgen. Vrienden bellen elkaar over grote afstanden, zakenlieden plegen de meeste transacties telefonisch te regelen en diplomaten voeren besprekingen over de grenzen van landen en in minder dan geen tijd. President Johnson pleegt zelfs overleg via rechtstreekse telefoonlijnen met Londen, Parijs, Bonn en Moskou. Dat werd mogelijk door de uitvinding van de telefonie. Miljoenen mensen zijn de gehele wereld op die manier met - verbonden. Wij kunnen van Ne- d uit telefoneren met Amerika, ustralië, maar ook met een vriend Het eerste contact Op 10 maart 1876 gelukte het hem «te Boston langs een leiding, welke van de zolder van een huis met twee verdiepin gen naar de begane grond was gelegd, op telefonische wijze zijn assistent te be reiken. Watson kom hier, ik heb je no dig," waren de eerste woorden die op die gedenkwaardige dag langs telefonische weg waren overgebracht. De nieuwe uitvinding werd overal druk besproken en men gaf er in Ame rika nog al hoog van op, hetgeen voor Europa aanleiding was dit nieuws als echte Amerikaanse humbug te beschou wen en Alexander Graham Bell voor een buikspreker en bedrieger uit te maken. De ongelovige Thomassen moesten echter reeds spoedig ongelijk bekennen, want in snel tempo ontwikkelde de grote uitvinding zich verder toen grote man nen Edison Hughes en dergelijke hun krachten er aan gingen wijden. De ver sterkers deden hun intrede, zeekabels werden gelegd, centrales gebouwd. Met drukknop en beeldscherm Na verloop van tientallen jaren ont stond tenslotte het automatische tele foonsysteem, dat ons in staat stelt recht streeks en zonder tijdverlies met iemand aan de andere zijde der aarde te spre ken, een net over de gehele wereld met miljoenen aangeslotenen. En nog is de technische vooruitgang niet ten einde: na de automatische staan de drukknop telefoon en de beeldtelefoon op onze drempel. In Nederland worden nieuwe kabels uitgespaard door grote aantallen gesprekken gericht en gelijktijdig via de televisitorens en speciale telefoontorens over te zenden. Inmiddels werd er een mobilofoonnet opgebouwd, zodat we nu vanuit een rijdende auto kunnen telefo neren. Alexander Graham Bell heeft de ver beteringen en uitbouw van zijn vinding voor een groot deel mogen meemaken. Zesenveertig jaar nog was hij getuige van de voortgang die zijn vinding maak te, van het feit, dat er steeds meer men sen gebruik van gingen maken en hij heeft in zijn dromen ongetwijfeld de grote vlucht voorzien, die de telefoon tenslotte nam en zoals wij die heden kennen. Op 2 augustus 1922 overleed Alexan der Graham Bell, de man die de wereld kleiner maakte. Opgewarmd eten bevat minder vitamine C dan vers gekookte groente. Kook daar om voor laatkomers zoveel mogelijk apart. Paardevlees doet in voedingswaarde niet onder voor rundvlees en andere soorten vlees en is als regel veel goedkoper. Qui-vive, dus op uw hoede zijn voor wat betreft uw maaltijden, verzorg ze goed en geef voedzaam eten. Een rijst-, macaroni- of spaghettischotel is af en toe lekker als afwisseling van aardappelen, groenten en vlees, maar natuurlijk mag groente er niet bij ont breken. Sinaasappelen zijn goede vitamine bronnen (C) aan het sap moet evenveel waarde gehecht worden als aan de ge hele vrucht. Tandbederf wordt in de hand gewerkt door veel snoepen. Denk daaraan eens als uw kinderen om zuurtjes en lollies vragen. Geef liever fruit of een boter ham. De uitgaven voor levensmiddelen be dragen gemiddeld 34 van de totale uitgaven. Het visgebruik kan in ons land best wat stijgen, kies vooral ook eens vis als broodbeleg. Kunt u geen verse vis krij gen denk dan eens aan diepvries-vis. Een warme maaltijd is iedere dag nodig, ook kamerbewoners moeten hieraan denken. Een ijsje op zijn tijd kan geen kwaad. U dient echter te bedenken, dat al te veel afkoeling de gaafheid van uw gebit niet ten goede komt. Tenslotte is de zuurkool, de enige vat- groente, die een niet onbelangrijke voe dingswaarde heeft. Ook van rauwe zuurkool kunnen diverse smakelijke ge rechten worden bereid. Percentage honderdjarigen blijft vrijwel gelijk Het is met de leeftijden die de leven de wezens op aarde kunnen bereiken merkwaardig gesteld. De bekende reu zeschildpad van de Galapagoseilanden kan volgens schattingen wel 200 jaar oud worden. Een klein wezen als de pa reloester haalt ruim honderd jaar. De gans wordt echter veel ouder dan de zo veel grotere struisvogel en zo zijn er nog vele andere voorbeelden te geven. Ge bleken is dat noch de plaats op aarde waar wordt geleefd, noch de plaats op de ladder der biologische ontwikkeling, noch de grootte een rol spelen bij de vraag hoe oud een levend wezen kan worden. Wat betreft de mens mag gezegd wor den dat deze wel niet zo oud wordt als de reuzeschildpad en de pareloester, maar dat hij tbch behoort tot die groep van levende wezens op onze aarde die een respectabele leeftijd kunnen berei ken. Zoals voor alle levende wezens geldt ook voor hem de gulden regel, dat de maximaal bereikbare leeftijd, een grootte is die aan de soort is gebonden en dat alle individuen van dezelfde soort hieraan zijn gebonden. Dit sluit echter niet uit, dat er binnen deze grenzen 'de nodige speelruimte is. VREEMDE INVLOEDEN Het probleem bij de mens is, dat het momenteel bijzonder moeilijk is om deze vraag te beantwoorden, aangezien de mens al sinds lang niet meer zuiver leeft en aan een veelheid van vreemde in vloeden onderworpen is. Wat de mens enerzijds als gevolg van de schadelijke invloeden van de bescha ving aan jaren verliest, wint hij er an derzijds weer bij door de meer hygiëni sche omstandigheden waaronder hij leeft en de ver ontwikkelde medische wetenschap. Maar waar ergens de zui ver natuurlijke haalbare leeftijd van de mens ligt is bijzonder moeilijk vast te stellen. Ook aan cijfers uit het verre verleden hebben we niet zo veel. Goed, we weten dat de gemiddelde bereikte leeftijd in de laatste eeuwen sterk is gestegen. De le venskansen van de mens zijn groter ge worden. Maar ook vroeger waren er mensen die onder de slechte omstandig heden van toen respectabele leeftijden behaalden, evenals nu. Onderzoekingen bij een groot aantal mannen van boven de 80 wezen uit, dat van hen ruim een derde ouders had die dezelfde leeftijd hadden bereikt. Van de negentigjarigen bleek zelfs 68 over ouders te beschikken die ook erg oud waren geworden en van de honderdjari gen kwam vast te staan dat niet minder dan 53 van hen ouders had die ook deze hoge leeftijd hadden bereikt. Deze resultaten stammen aardig over een met het feit, dat men in elke stad en in elk dorp wel families kan aanwij zen waarvan bekend is, dat vrijwel' alle leden daarvan hoge leeftijden bereiken. Interessant is wat dat betreft een on derzoeking die door Russische geleerden werd gedaan in Georgië, waar zoveel mensen bijzonder hoge leeftijden berei ken. Hier bleek, dat het grootste deel van de familieleden van honderdjari gen, zoals ouders, grootouders, broers en zusters ook dergelijke hoge leeftijden behaalden. Al deze factoren wijzen in een rich ting die sterk doet denken aan een even tuele erfelijkheid van het oud worden. Door hygiëne, medische hulp e.d. zijn in de laatste tientallen jaren de levens kansen van de mensen sterk gestegen, maar het staat vast, dat dit altijd nog blijft binnen de maximum bereikbare leeftijd en dat die slechts is weggelegd voor enkelingen, hetgeen misschien ook blijkt uit het feit, dat het percentage honderdjarigen vrijwel gelijk blijft, in weerwil van de moderne ontwikkelingen. ais twee straten verderop en alles wip! De wereld werd kleiner, heel zelfs en dat allemaal door de uit deling van een in 1847 geboren man, •^aamd Alexander Graham Bell, die iaren vocht voor een idee, worstel- it de techniek om tenslotte te sla- zijn fantasie in werkelijkheid om eren. De telefoon, de „verrespre- werd geboren en daarmee was het .em van snelle communicatie over i afstanden in wezen opgelost. Lang gezocht Haar snel communicatiemiddel Reeds de volkeren in de oudheid had den behoefte aan een systeem waar door zij in staat waren berichten over grote afstanden over te brengen. De koerier, de man die een bericht monde ling of schriftelijk overbrengt, is wel de oervorm, doch men wist ook toen reeds dat de tijdsduur voor overbrenging van een bericht zeer belangrijk kan zijn en dus kwam men tot een snellere methode, amelijk die van de zogenaamde ,,fak- telegraaf". ?paalde signalen met fakkels die in echter- of linkerhand werden vast- juden of bewogen, stelden code orden, letters of cijfers voor. Dit sy- iem werd reeds door de Assyriërs toe past. Later kwam men tot nog andere iethoden als het zwaaien met vlaggen, signaalvuren op bergtoppen het slaan op trommels of het geven van bepaalde signalen op bazuinen, welke berichten via een keten werden doorgegeven. De werkelijke oplossing voor het grote probleem schonk ons de grote natuur kundige A. G. Bell. Op 24 jaar hoogleraar Alexander Bell was de zoon van een spraakleraar aan het Univérsity College te Londen, lector in de fonetiek te Edin- burg en later te Kingston (Ontario). De ze deskundige, dus de vader van de jon ge Bell, vond de methode van de zoge naamde visible speech" uit, waarbij door middel van diagrammen van stan den der spraakorganen onderricht ge geven kon worden aan doofstommen. Hij schreef bovendien een wetenschap pelijk werk, getiteld „Science op Speech" (de wetenschap van het spreken). De jonge Alexander Graham Bell ge raakte door de onderzoekingen van zijn vader reeds spoedig vertrouwd met alle problemen en wetenswaardigheden die met de menselijke spraak samenhing. Trouwens hij drukte de voetsporen van zijn vader en werd nadat hij met deze in 1870 naar Canada was gegaan, in 1871 op de jeugdige leeftijd van 24 jaar hoogleraar fysiologie der spraakor ganen te Boston (V.S.), een bewijs dat deze knaap over grote capaciteiten be schikte. Reeds tijdens zijn eerste proeven kwam de uitvinder op het idee te trachten de spraak elektrisch over te brengen. Hij zag de oplossing in het maken en over brengen van elektrische stroomverande- ringen langs een geleidende draad. Hij trachtte door de spraak dergelijke stroompjes op te wekken en deze op een ander punt weer in geluid om te zetten. Het laat zich nauwelijks raden, welk een zware opgave de jongeman zich stelde, maar hij had succes. In 1875 TTwam hij tot een oplossing. Appelmoes is erg lekker bij een warme maaltijd, maar wat voedingswaarde be treft kan het de plaats van groente niet innemen. Bonen en erwten kunnen een vleesge recht vervangen, wanneer u in de zelfde maaltijd voor een melkgerecht zorgt. Is het vitamine, dat we in het vroege voorjaar voornamelijk uit citrusvruchten en/of rozebotteljam of -siroop kunnen opnemen. Donkere broodsoorten moeten dagelijks worden gebruikt (krop- bruin- of vol korenbrood). Het is beter dan alleen maar wit brood éten. Eieren eten we bij voorkeur een paar keer per week. Fruit heeft rauw meer waarde dan ge kookt; bovendien is het zo beter voor de oefening van het gebit. Groenten heeft iedereen zowel 's winters als zomers dagelijks nodig (een flinke hoeveelheid). Havermout, boekweit en volkorenpro- dukten van tarwe behoren tot de beste bindmiddelen voor pap en andere nage rechten. Bij inmaak door diepvriezen zullen pro- dukten van eigen erf het minst aan smaak en voedingswaarde inboeten. Jachten aan tafel is niet bevorderlijk voor een goede stemming en spijsverte ring; kan er de oorzaak van zijn dat kinderen slecht eten. Kaas is niet alleen een goede broodbe legging voor eens een keertje, zij be hoort dagelijks op tafel te komen. Lever bevat een hoge voedingswaarde (veel eiwitten, mineralen en vitamines) en moet dus dagelijks op tafel komen. Melk is een zeer waardevol produkt, dat weet u reeds, maar gebruiken al uw ge zinsleden er voldoende van? (tenminste y, liter per dag). Niertjes worden vaak verwaarloosd, maar evenals lever zijn zij rijk aan voe dingsstoffen. Gebakken of verwerkt tot een pittige ragout smaken zij heerlijk. GROTESTRAAT 90-94 TELEF. 05486-2951-2607 NIJVERDAL en met september alle op de zon beluste Nederlanders naar hun plaats van be stemming te krijgen. De meer dan vier honderd man personeel van Martinair werkt onder hoogspanning. Maar dan komt oktober-november De luchtreizigers, die inmiddels bruin gebrand weer in de dagelijkse sleur zijn opgenomen, breken het hoofd niet over, maar de' flightoperator wel. Hij zit met een geweldige luchtvloot, die berekend is op de topweekeinden en hij heeft er geen, of nauwelijks passagiers voor. De cijfers wijzen uit, dat meer dan 85 van het passagiersvervoer van de char termaatschappij is geconcentreerd op enkele zomermaanden, te beginnen met mei en eindigend oktober. De vliegerij dreigt op deze manier een seizoenbedrijf te worden, net als de ex ploitatie van strandtentjes bij Zand- voort. Maar er is een groot verschil: een DC 8 van vele miljoenen dollars is geen strandtentje en een gezagvoerder van een straalvliegtuig is geen strandoppas- ser. Elk uur dat zo'n machtige luchtreus aan de grond gekluisterd staat kost de eigenaar geld. Heel veel geld. En daarbij komt dan nog, dat het hooggekwalifi ceerde personeel gedurende de slappe tijd niet ontslagen kan worden. Het is nog niet zo lang geleden, dat Schiphol het domein was van dames en heren, die per taxi of vaak zelfs door een wagen met chauffeur bij de vertrek hal werden 'afgeleverd. Vliegen was een zaak van enkele uitverkorenen. Van daag stappen pa, ma en de hele familie uit de busIn de zomermaanden pas seren vooral tijdens de weekends dui zenden en nog eens duizenden vakantie gangers de balies met de bagage-weeg schalen. Ze hebben gekozen voor de Vliegvakanties: voor hen begint het feest van de vrije dagen en de afwisse ling van de dagelijkse sleur op het mo ment, waarop ze de internationale luchthaven betreden. Want waar is meer sfeer dan in zo'n vertrekhal? Het vliegen is binnen het bereik van de grote massa gekomen dank zij de geweldige vlucht, die de chartermaat schappijen hebben genomen. En dank zij het feit, dat die „vliegtuigverhuur ders" uit welbegrepen eigenbelang een zeer nauw contact hebben gezocht met de reisbureaus. Gezamenlijk hebben ze een indrukwekkend offensief geopend op de Nederlandse vakantieganger en het ziet er niet naar uit, dat ze spoedig genoegen zullen nemen met wat ze in de afgelopen jaren hebben bereikt. In te gendeel ze smeden nieuwe plannen om nog weer nieuwe vakantiebestemmingen te ontsluiten, om nog goedkopere reizen te organiseren en om nog meer pa's, ma's en kindertjes de luchtdoop te laten ondergaan. De vliegvakantie staat eigenlijk nog pas in de kinderschoenen. Martin Schroder, de grondlegger van de chartervliegerij in Nederland en op dit gebied een der pioniers in dé hele vliegwereld, heeft zijn bedrijf in luttele jaren geweldig zien groeien. Hij begon met een paar tweedehands toestelletjes; nu kan hij een volledige luchtvloot in zetten op het vakantiefront. Sinds eind maart beschikt Martin's Air Charter zelfs over een straalvliègtuig. Voorlopig wordt nog een DC 8 gedurende de week einden van de KLM gehuurd, maar voordat het jaar om is zal dit trotse toestel helemaal eigendom zijn van de chartermaatschappij. Samen met twee Convair Rolls Royce Propjets, drie DC 7c's, een DC 6A en 5 DC 3's zal de jet het MAC insigne over de gehele wereld voeren. Gedurende enkele maanden per jaar staan al deze machines vrijwel dag en nacht „onder stoom". Vooral tijdens de (lange) weekeinden wordt met elke be schikbare plaats gewoekerd. De nieuwe DC 8 (en het zal niet lang meer duren of ook de enorme DC 9 zal beschikbaar zijn) maakt dan per dag twee of meer vluchten met vakantiegangers, 's Mor gens een, retourtje naar Majorca en 's middags nog even vlug naar de Costa Brava bijvoorbeeld. Er is een geweldige organisatie voor nodig om van fnei tot

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4