VLEESWARENFABRIKANTEN ZOEKEN NAAR EEN NIEUW TYPE VARKEN *00# KOELE El VOOHTIfiE PLAATSEN; OLOXINJA EN HERPLANT SUIKER-OOM ONMISBAAR bij zomerse genoegens Bergruiters deden het goed Worden A- junioren kampioen Jeugdontmoeting en K.N.V.B.-nieuws Varkensfokkerij had een bevredigend verloop Fokkers krijgen meer belangstelling voor de k.i. Voetbal Avondvierdaagse N.U.W. Udema 1 weer kampioen bedrijfsvoetbal Trekking - Verloting „Bato" Zaterdag-17 juni 1967 TWENTS VOLKSBLAD LU UJ Orga-800 en Orga-Ripel zijn onschadelijk voor mens en dier. VRAAG DE DROGIST! In de ledenvergadering van de var- kensfokvereniging „Holten en omstre ken", die vrijdag gehouden werd, heeft de heer G. M. Lambers, dierenarts, be last met de sectie varkens van de prov. gezondheidsdienst voor dieren, te Wezep, iets verteld over een belangrijk experi ment op het gebied van de varkensfok kerij en -mesterij, waarmede de vlees- warenfabrieken Zwanenberg en Hartog in Oss, deel uitmakend van de Unilever, een begin gemaakt hebben. Op een groot complex in Nieuw Dalland in de Peel heeft men een proefbedrijf gesticht, waar momenteel 1280 biggen en 128 dekberen geheel geïsoleerd zijn opge legd. Het is de bedoeling om in plm. tien jaar te komen tot een geheel nieuw ty pe varken, waarvan de kwaliteit zal vol doen aan de dan bestaande behoefte. Men is er n.l. van uitgegaan, dat binnen afzienbare tijd door andere landen in de E.E.G. de betere kwaliteit zal zijn be naderd die het Nederlandse varken mo menteel bezit. Met dit experiment is men nu een jaar bezig. Het betreft een miljoenen-project. Op dit proefbedrijf, waaraan geen kosten gespaard zijn werken een aantal dierenartsen, een bioloog en andere spe cialisten, die een voortdurende selectie toepassen, waarbij ieder dier waar iets aan hapert, onmiddellijk van het bedrijf verwijderd wordt. Er zijn de uiterste voorzorgsmaatre gelen genomen, dat geen enkele invloed van buiten op het bedrijf kan binnen dringen en de daar opgelegde dieren b.v. kan besmetten. Iedere verzorger heeft slechts de sleutel van zijn eigen stal waarin hij de zorg voor de dieren heeft. Zij kunnen die stallen slechts bereiken door, met hoge laarzen aan, een met natronloog gevulde bak te pas seren. Om iedere invloed met de overige varkenshouderij in de omgeving te ver mijden heeft men voor de verzorging der dieren mensen uit de stad aange trokken. De voedering der dieren geschiedt uitsluitend doormiddel van de droog- voederbak. De vervoersmiddelen die Op het sterk bezette internationale concours georganiseerd door de Land. Rij vereniging „Loolee-ruiters" te Alme lo behaalden de leden van de Bergrui ters enkele fraaie successen. Bij de individuele dressuurproeven won G. Beldman een eerste prijs, Riki Bronsvoort een vierde, terwijl mevr. Brouwers-Vosman en T. Beldman Jr. zich beide als vijfde klasseerden. Bij het springen ,,L" (120 combinaties) eindigden T. Beldman en G. Beldman resp. op de 6e en 7e plaats. Hettie Krekel behaalde bij het Af springen (40 deelnemers) een prachtig succes door met „Kartouche" als vierde te eindigen. De dressuurproef voor achttallen (klasse MZ) leverde voor de Bergruiters een eervolle 4de plaats op terwijl bij het equipe springen (waaraan 17 groepen deelnamen) de 2e prijs werd behaald. voor de aanvoer van het meel worden gebruikt kunnen niet in aanraking ko men met het proefbedrijf. Van de slachtrijpe dieren worden alle onderdelen nauwkeurig gewogen om, per gewicht, 'de uitkomsten van de se lectie, die voor de consument en dus voor de fabrikanten van grote betekenis zijn nauwkeurig te kunnen vaststellen. Dit veeljarig experiment, om te komen tot een kwalitatief zeer hoogstaand in dustrievarken, heeft plaats in een grote beslotenheid. Het kan later wellicht, wanneer de uitkomsten gunstig zijn van betekenis worden voor de vader landse varkensfokkerij, althans voor de veehouderij in de streek waar het thans plaats vindt. Er zit voor de voetbalvereniging „Hol- tén", die dit seizoen gelukkig is geweest met de resultaten van haar elftallen, nog een vierde kampioenschap in de lucht. De a-junioren van „Holten" moe ten zaterdagmiddag een beslissingswed strijd spelen tegen de a-junioren van „Hector" (Goor) om het kampioenschap van de hoofdklasse J der junioren. De ontmoeting vindt plaats om 2,30 uur op het R.V.-terrein te Rijssen. De opstelling van Holtens „jonge gar de" is: Doel: G. Koopman. Achter: KL Broersma, G, J. Schuitert en Joh. Broekmaat. Midden: A. G. Wennekes en D. Mark voort. Voor: R. F. van Geerestein, H. Hoeve, J. A. v. d. Bos, T. Scheperman en Joh. Meijer. De supportersvereniging zal geen bus laten lopen naar Rijssen, omdat men deze afstand wel per fiets kan afleggen, maar zij wekt wel iedereen die zater dagmiddag vrij is op, om de kampioens kandidaten naar Rijssen te vergezellen en aan te moedigen. Wij wensen hen veel geluk. In Boekelo vindt zondagmiddag om 2 uur een ontmoeting plaats tussen Unisson II tegen Holten-jeugd (1821 jaar), bedoeld als oefenwedstrijd voor de jongere krachten van Holten in verband met de intrede in de 4e klasse K.N.V.B. Het bestuur van „Holten" heeft aan de betrokken instanties het verzoek ge daan om in de „Deventer-afdeling" van de K.N.V.B.-vierdeklassers te worden in gedeeld. Men heeft daarop nog geen be slissing ontvangen. Inmiddels heeft ook de keuring van het terrein door de K.N.V.B.-consul plaats gehad. De afrastering is momen teel weggenomen en er wordt aan ge werkt om het terrein aan de K.N.V.B.- voorschriften aan te passen. BESCHERMT sfe: BRUINT r<<N SNÉL De Varkensfokvereniging „Holten en omstreken" hield het afgelopen weekend, onder voorzitterschap van de heer H. Markvoort", haar jaarvergadering in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Be vergadering was niet druk be zocht, maar er had toch wel eien belangrijke gedachtenwisseling plaats over de varkensfokkerij. Met name de heer G. M. Lambers, dierenarts bij de provinciale gezondheidsdienst voor dieren te Wezep, deed enkele interessante mededelingen over experimenten waarmede een tweetal bekende vleeswarenfabrieken in ons land een aanvang hebben gmaakt, terwijl gesproken werd over de stand van zaken bij varkens-k.i. en over de varkenskern. Eerst bracht de secretaris, de heer W. Rensen, het jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat de fokvereniging niet meer geheel op zich zelf staat door het ont staan van de k.i.-vereniging, het houden van de gezamenlijke fokdagen en de aanschaffing van de beren. De biggen- folckerij is lonend geweest en in het be gin van 1966 was ook de varkensmesterij goed lonend van opzet totdat het mond en klauwzeer uitbrak. Er is veel schade voorkomen door het localiseren van de ziekte. De vraag is nog steeds moet men naar groter gemechaniseerde eenheden en een alles eisende kwaliteit. De vereniging telt 109 leden. Vijftien le den hebben bedankt voornamelijk in verband met bedrijfsbeëindiging. Op 9 september had de officiële ingebruik neming van de berenstal der k.i.-ver- eniging plaats, die nu 15 beren telt. Bij particulieren liggen nog vijf beren. Er is een steeds groter vraag naar gezond heidscertificaten. Financieel heeft de verehiging geen moeilijkheden gehad. De penningmees ter. de heer G. W. Baltus, sloot zijn re kening af met een batig saldo van 49,74. Nieuw bestuurslid Aangezien de heer Baltus zich, bij zijn periodiek aftreden, met herkiesbaar stelde, werd in zijn plaats gekozen, de heer H. Rietberg Jr., Holterbroek 73. Varkenskem De heer G. Gerrits, voorlichter bij de plaatselijke varkenskern gaf een over zicht van de twaalf zeugenboekhoudin gen, die van mei 1966 tot mei 1967 zijn bijgehouden. Het gemiddelde was 16,7 per bedrijf. Het aantal per worp geboren biggen 10,7 doodgeboren 81/, aantal gestorven biggen 17,6 groot gebrach te biggen 8,1 per worp. De gemiddelde opbrengst per zeug, min de directe kos ten, was 400,De opbrengst per ƒ100— voederkosten was ƒ156—. De opbrengsten liepen uiteen van 87, tot 586,per zeug per jaar. De hoe veelheid voer per zeug per jaar bedroeg 1.284 kg. Het liep uiteen van 1.140 kg per zeug tot 1.430 kg of een verschil van 290 kg per zeug.^De hoeveelheid voeder per big was gemiddeld 26 y kg per op- fokperiode. Zij liep uiteen van 21 tot 30 kg per big, afhankelijk van het afleve- Blauw Wit krijgt zaterdag de junioren en pupillen van de ZVV „O.B.V." uit Apeldoorn op „voetbal-visite". Tussen de Blauw Wit jeugd en die van „O.B.V." zullen een drietal wedstrijden worden gespeeld. De eerste wedstrijd begint om 10.30 uur. Het middagpro- gramma vangt aan om 13.30 uur. Van woensdag, 21 juni tot en met za terdag, 24 juni, wordt in Holten de N.U.W.-avondvierdaagse georganiseerd door de W.S.V. „De Trekkers". Vanzelfsprekend hebben de organisa toren, om de wandelaars van het na tuurschoon te laten genieten, de mooiste routes uitgekozen. De afstanden op de drie eerste avon den zijn voor de senioren 15 km en voor de junioren 10 km,1 op zaterdag bedragen zij resp. 20 en 15 km. De start is woensdag, donderdag en vrijdag om 19.00 uur bij café De Waag" en op zaterdag om 14.00 uur. De deelname is voor iedereen vrij. Het inleggeld bedraagt ƒ1,85, voor deelne mers tot en met 14 jaar 1,35. Ieder die deze vierdaagse volbrengt ontvangt het N.U.W.-avondvierdaagan- kruis. Dit wandelsport-evenement is een goede training voor hen. die straks mee willen doen aan de vierdaagse te Nijme gen. ringsgewicht. De heer Gerrits beant woordde hierover verschillende vragen. K.I. floreert De heer E. Markvoort, hoofdinsemi- nator bij de varkens-k.i., die berust op de fokverenigingen Markelo, Holten, Bathmen en Diepenveen, gaf een over zicht van de resultaten over het laatste boekjaar, die over het algemeen zeer bevredigend zijn. Financieel boekte men zelfs een batig saldo van ruim ƒ5.000,—. Het aantal eerste inseminaties steeg van 3.763 tot 4.459. De stijging was mede het gevolg van de mond- en klauwzeer epi demie. De vier fokverenigingen hadden over het afgelopen jaar 324 leden, waarvan er 267 van het werk der vereniging ge bruik maakten, terwijl 331 niet-leden daarvan profiteerden. Er is een tendens waar te nemen, volgens de heer Mark voort, dat vooral de fokkers meer aan de k.i. gaan deelnemen. De heer H. N. Hinsenveld, inspecteur van het varkensstamboek, uit Almelo, verklaarde nog, dat de Coöp. varkens- k.i.-vereniging Zuid West Overijssel" momenteel over verschillende beren be schikt, waarvan een goede tot zeer goe de vererving bekend is. De beer „Ro meo" is voor een goede prijs verkocht naar Duitsland. Er zijn vier jonge beren aangekocht waarvan de resultaten nog moeten worden afgewacht, maar waar van, gezien hun afstamming, goede ver wachtingen bestaan. Aan het slot van de vergadering heeft de voorzitter de sprekers en rapporteurs bedankt voor hun bijdrage en dankte hij de heer Baltus, die de k.i.-vereniging heeft helpen oprichten voor zijn arbeid als bestuurslid en penningmeester. Van mei tot in de nazomer kunnen we genieten van de prachtige kamerplant de gloxinia. Deze plant is een knolgewas met grote fluweelachtige, klokvormige bloemen. Zij vraagt wel veel licht, maar stelt geen prijs op zonnestralen. In de zon gaan haar bladeren nameijk spoe dig sap hangen en omkrullen. Daar komt nog bij, dat de zon ook oorzaak is van de gevreesde bladluis, die bij deze plant spoedig optreedt. Het is daarom wenselijk haar een plaatsje te geven op het noorden of noordoosten. Niet te. hoge temperatuur en volop water. De pot op een omgekeerd schoteltje zetten dat in een bakje water rust, opdat er steeds verdamping van water plaats heeft. Tijdens de bloei geven we eens per week mest. Dit moeten we volhouden totdat de bladeren gaan verwelken. Is die tijd aangebroken, dan geen mest en ook geen water meer geven. De knol moet afsterven en, we bewaren deze 's winters in de pot op een droge plaats, niet te koel, bijvoorbeeld in een kast. Zodra de maand maart weer aan breekt, verwijderen we eerst de oude aarde en potten de knol opnieuw op in voedzame aarde, oude bosgrond, oude koemest en scherp zand. Dan is ook de tijd weer aangebroken om weer wat wa ter te geven, matig echter in het begin. Verhuizing naar een wai-mere plaats in het licht is dan ook weer noodzakelijk. Zodra wij groei waarnemen, beginnen we weer met de bemesting en wachten de bloei af. DE VINGERPLANT Velen die over een brede gang, vesti bule of hall beschikken, zullen er prijs op stellen daar enige versiering aan te brengen door middel van een plant. Na tuurlijk blijft een plant waaraan bloe men komen in deze meestal donkere omgeving niet lang goed. zodat we hier aan een bladplant de voorkeur geven. Een bij uitstek geschikt en mooi exemplaar hiervoor is wel de vinger- plant. Deze vertoont grote glanzende, handvormige bladeren, groen of bont gekleurd. Ze is bijzonder sterk, stelt wei nig eisen en is juist om deze reden zo geschikt voor een hoekje in de gang. 's Zomers kunnen we haar buiten plaatsen op een schaduwrijk plaatsje. In huis heeft zij niet veel behoefte aan warmte, zelfs een paar graden vorst de ren haar niet. Indien mogelijk, moeten we er wel voor zorgen dat de lucht niet e droog is, daarom is water in de on middellijke omgeving wel wenselijk. Doen we dit niet, dan zullen de onder- huidje altijd gaaj POEDER CREME - OLIE ste bladeren spoediger afvallen dan normaal het geval is. Natuurlijk zullen deze bladeren op den duur toch wel af vallen, hetgeen geen mooi gezicht is. Het is dan wenselijk dat wc gaan marcot- teren," op de zelfde wij-ze als ook ge schiedt bij de fiscus b.v. Dicht onder de onderste bladeren snij den we een stukje van de bast weg, on geveer 5 cm is wel voldoende. Om de snede wordt vochtig mos aangebracht, waarna zij opnieuw zal wortelen. Is dat geschied, dan snijden we de stengel on der de aangebrachte snede af en potten de plant opnieuw, zodat zij weer geheel verjongd is. 's Zomers veel water en om de 14 da gen kunstmest. Men moet er wel op let ten, dat er geen water op het schoteltje blijft staan, want dit kan bladafval tot gevolg hebben, 's Winters weinig water en geen mest. Elke week de bladeren afsponsen. Wij zijn er zeker van, dat u veel ple zier zult hebben van deze plant. In de bedrijfsvoetbalcompetitie is Ude- ma 1 donderdagavond kampioen gewor den. De vleesverwerkers wonnen de ont moeting tegen hun grootste rivalen, de metaalbewerkers van Universal, met 1-0. Zij staan ongeslagen aan het hoofd van de ranglijst. Het was een stoere ontmoe ting, waarin beidé partijen elkaar weinig toegaven. De ontmoeting Udema 2De Vrijheid/ Enkco Werd dinsdagavond döor laatstge noemden gewonnen met 126. Voor vanavond (vrijdagavond) staat als laatste wedstrijd op het programma Udema 2Dikkers/Wansink, maar dit kan geen verandering meer brengen in de ranglijst, welke er als volgt uitziet: Udema 1 5—10; Universal 5—8; De T-Jalm- Brands 55; De Vrijheid-Enkco 54; Dikkers-Wansink 42; Udema 2 4—0. Deze stand heeft nog een wijziging ondergaan, doordat de op 29 mei bij de stand 33 gestaakte wedstrijd De Halm- Brands tegen Dikkers-Wansink donder dagavond door het nemen van een straf schop met 43 in het voordeel van eerst- genoemden werd beslist. Vóór de feestavond, die zaterdagavond in de zaal van café „De Poppe" gehou den wordt, zal om 19 uui nog 'n vriend schappelijke wedstrijd gespeeld worden tussen twee elftallen samengesteld uit de beste spelers van de zes ploegen, die aan de competitie deelnamen. Het bestuur van de sportvereniging „Bato" verzoekt ons mede te delen dat de trekking van haar loterij zal plaats vinden zaterdag 17 juni a.s. om 10.00 uur 's morgens in de Kolschool aan de Dorps straat. De trekkking zal geschieden door de groepscommandant der Rijkspolitie. Feuilleton door Tom Lodewijk 12) In heerlijke onwetendheid omtrent het gesprek tussen moeder en zoon, waarvan hij het onderwerp vormde, zat oom Simon in een roeibootje op de plas naast zijn nieuw ontdekte neef Pieter de Jong. Hij logeerde bij Herman en Thea, maar daar voelde hij zich voortdurend op visite en had er dan ook een dag van genomen om met Pieter te gaan vissen. Hij zat er nu vlakbij, Pieter en Anneke woonden maar een kwartiertje van Herman vandaan. Het was stil op het water. Af en toe kwam er geluidloos, behalve wat vaag geruis van water en van wind in de zei len, een jolletje of een schouwtje langs, dan werd er een hand opgestoken. Ver derop tjotterde de motor van een beurt schipper, en een statige Lemsteraak met witte zeilen toonde dat er ook in de vrijetijdsbesteding rangen en standen waren. Maar op het water, zei Pieter, die zelf een klein schouwtje had, ging het er alleen om of je een goeie zeiler en een goeie sportsman was. Oom Simon zat vredig naar zijn dob ber te staren en trok af en toe eens aan zijn pijp. Gek, dacht hij, noch bij Ben, noch bij Herman ontbrak het hem aan iets. Alles was er royaler en geriefelijker dan bij Pieter en Anneke. En toch had hij hier, in dit bootje, naast zijn neef „de school meester" pas het gevoel, werkelijk vrij man te zijn en te genieten van het le ven. Opzitten en pootjesgeven was er niet bij. Je kon helemaal jezelf zijn, want de anderen waren dat ook. Er werd ook helemaal geen drukte gemaakt. Neef en oom gingen samen vissen. Dat was het doel van de tocht. Inmiddels verleende de vis weinig me dewerking. „Ze hebben vakantie," wist Pieter. Ze verlangen helemaal niet naar de pan," stemde Simon bedroefd toe. „Dat zal Anneke spijten." ..Geloof dat," grinnikte Pieter, „die is nogal tuk op al die rommel. Ik heb es één keer een snoek gevangen. Mens nog toe, alles stond overeind. En al die gra ten! Ik had maar één troost, de jongens waren diep onder de indruk." Ze zwegen en visten weer. „Hoe bevalt u nou dat niksdoen?" vroeg Pieter. steeds starend op zijn sim metje. „Nou, jong, eerlijk gezegd, maar ma tig. Ik ben geen man om met m'n dui men te draaien." „Nee," knikte Pieter. Het was hem duidelijk. Ik zoek wat te doen, maar ik moet er een beetje sjenieïgheid in hebben, zie je? Niet te veel zorgen, een beetje eigen baas, en liefst niet alsmaar binnen. Daar moet je tegenaan lopen." „Ja," zei Pieter, „als je gaat zoeken vind je het niet, stiekum wachten tot het voorbijdrijft en dan ophalen." Maar hij sprak aan dovemansoren, want Oom Simon was in een andere wereld. Hij had „een bewijs,je" er was duidelijk daar on der water een liefhebber komen opda gen. „Eindelijk," zei Pieter, „wat zal 't we zen. Een witvisje?" „Nee," zei oom Simon gespannen, „dit is wat anders jong. Pats, daar gaat ie. Nou, maar dat. is een knaap!" Laat 'em niet schieten," vermaande Pieter. Nu, dat was oom Simon bepaald niet van plan; met een ijver, een betere zaak waardig, voerde hij de strijd met. de nog onzichtbare vis, die niet op de kennismaking met oom Simon gesteld bleek. En toen hij wild uit het; water opsprong, zagen de twee- hengelaars eindelijk wat er aan de haak spartelde. „Een reus van een karper!" schreeuw de Pieter opgewonden. „Jaja," hijgde oom Simon, want de reus van een karper gaf hem handen vol werk. „Wacht," zei Pieter ijverig, „zal ik effe," maar hij maakte de zin niet af. In zijn ijver om zijn maat t;e hulp te ko men, struikelde hij en wankelend pro berend zijn evenwicht te bewaren, be landde hij met een grote plons in de woelige baren. „Hou 'em vast," schreeuwde hij naar oom Simon, „ik red me wel!" Een zwaar geronk overstemde zijn woorden. Met een sierlijke boog en een brede schuimbaan voer een kleine sloep met buitenboordmotor op hem af. „Hier moet je wezen," riep de schip per, en naar oom Simon „houd 'em an de lijn meneer, ik pik deze dooje visjes- vreter wel op." Pieter stak een nat hoofd boven de golven, spuwde met 'n vies gezicht' wat water uit; en maakte zich gereed om zijn redder van antwoord te dienen. „Niet preken, klim d'r in, zei de red der. „En dan zullen we es kijken wat die ouwe baas klaarmaakt." Oom Simon, ofschoon hevig benieuwd hoe Pieters leven werd gered, was ge heel bevangen door jagersinstinct. Hij dacht niet aan loslaten, integendeel bracht hij de karper al dichterbij. Hij voelde hoe de boot hevig schommelde en begreep dat er iemand overstapte. Een bruin gezicht met baard dook in zijn gezichtskring op, alsmede een schepnet. „We krijgen 'em ook nog," zei de baard. Vijf minuten later was het bekeken. Inderdaad was het een pracht van een karper. Oom Simon's borst zwol van trots. „Nauwelijks in 't land en nou al roem", zei hij stralend. Naast elkaar lagen de beide boten. Pieter, in de sloep, was bezig zich van zijn natte kleren te ontdoen. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2