De Ziekenhuiskosten ^fièè de Boer Orchideeën Meer efficiëntie is mogelijk kunnen worden gedrukt! Sinds 1953 400 kostenstijging MAAGDARMWORMEN BIJ RUNDVEE Wat iedere ïeehonder over de bestrijding weten moet O I Voor HUILES! Ml GRAS HOLTENS NIEUWSBLAD EEN PRACHTIG DECOR V IN HET HOLLANDSE LANDSCHAP Een van de grootste problemen, waar mee de gezondheidszorg in Nederland te kampen heeft, is de enorme stijging van de ziekenhuiskosten. In 1953 moest voor de verpleging f 13.per dag worden betaald en thans bijna f 50, Dat betekent vrijwel een verviervou diging in veertien jaar tijd en het ein de van deze ontwikkeling is nog niet in zicht. De redenen voor deze kostenstijging zijn gemakkelijk aanwijsbaar. De lo nen zijn aanzienlijk gestegen, de bouw van een ziekenhuis, vergt reusachtige sommen, het technisch apparaat wordt steeds meer verfijnd. Maar is er nu werkelijk geen mogelijkheid om de kosten te drukken Of heeft men een regelmatige kostenstijging als een on vermijdelijke grootheid ingecalcu leerd Wij legden deze vraag onder meer voor aan enkele ziekenhuiseco nomen. Noodzaak van nieuwe ordening De sociale voorzieningen zijn in Neder land uitstekend, maar de konsekwenties hiervan dreigen ons thans wat over het hoofd te groeien. De kostenstijging rolt als een sneeuwbal verder en vooral de verpleegprijs in de ziekenhuizen vertoont een onrustbarende toeneming. Is het niet mogelijk deze kosten enigermate te druk- I ken „Dat acht ik zeker mogelijk", beaamt de economisch direkteur van een groot zie kenhuis in Amsterdam ons. „Helaas zijn onze artsen wel goede geneesheren maar over het algemeen slechte economen. Zij laten niets na om hun patiënten te hel pen, maar dat geschiedt lang niet altijd op de efficiënte manier, die mogelijk zou zijn. Daarom streven wij in ons zieken huis naar een gezond overleg tussen de medici en de economische leiding. Wij trachten elkaar te corrigeren. Ondertus sen zoeken wij naar allerlei middelen om de kosten te drukken. Voor de laboratoria zijn bijvoorbeeld ap paraten ontwikkeld, die de stijging van het aantal personeelsleden overbodig maakt. Sommige ziekenhuizen en dat vind ik een heel mooi initiatief maken samen gebruik van een groot patholo- gisch-anatomisch laboratorium. Een der gelijke gemeenschappelijke accomodatie, die trouwens ook mogelijk moet zijn voor revalidatie van patiënten, heeft ui teraard een kostenbesparend effect, ter wijl de zorg voor de patiënten er niet onder heeft te lijden. Verloren dagen „Wij moeten in de gezondheidszorg meer gaan beseffen dat een ziekenhuis moet worden bestuurd als een groot bedrijf" zo meent onze zegsman. „Wij proberen alle afdelingen door te lichten om te zien hoe het verloop der interne lijnen in ef ficiëntere banen kan worden geleid. Zo ontdekten we de merkwaardige situa tie, dat sommige patiënten dagenlang in een ziekenhuis liggen voor dat zij kun nen worden behandeld. Dat is natuurlijk volkomen overbodig en terecht maken de ziekenfondsen, die deze vcrpleegdagen moeten betalen, ons daarover verwijten. Door de patiënten niet eerder op te ne men dan strikt noodzakelijk is, zou de ge middelde verpleegduur in de Nederland se ziekenhuizen, die momenteel ongeveer twintig bedraagt, met zeker twee dagen kunnen worden teruggebracht. Dat bete kent een besparing van vele tonnen. Poliklinisch Een econoom van een academisch zieken huis voegt hieraan toe: „Ik geloof dat tot dusver te weinig de nadmk wordt gelegd op de poliklinische behandeling. Akkoord, een groot aantal patiënten moet intern worden behandeld en dat moet dan ook gebeuren, kost wat het kost. Maar er lig gen ook mensen in onze ziekenhuizen, HET JAARLIJKS SPROOKJE VAN DE BLOEIENDE TULPEN „die evengoed poliklinisch zouden kunnen worden behandeld. Van de zijde van het ziekenfonds heeft men nu een proefneming met de inter nisten opgesteld. Volgens deze regeling zouden de ziekenfondsen een bepaalde premie geven voor poliklinische behande lingen, waardoor opname kan worden voorkomen." Ook in de personeelssector, die tonnen verslindt, zijn stellig besparingen moge lijk." In vele ziekenhuizen worden een voudige taken verricht door dure ver pleegsters, ofschoon we met hulpkrach ten zouden kunnen volstaan 1 Ik zie bij voorbeeld niet in waarom je een gediplo meerde verpleegster nodig hebt om bed den te verschonen, bezoek van de pa tiënten te ontvangen, injectiespuiten te steriliseren, allerlei telefoontjes aan te nemen enz. enz. Voor al deze karweitjes kan men hulpkrachten in dienst nemen. Voorts kunnen allerlei diensten binnen het ziekenhuis beter worden gecentrali seerd. Denkt u alleen maar eens aan het eten rondbrengen. Iedép die wel eens in een ziekenhuis heeft gelegen, wéét hoe omslachtig de voedseldistributie dikwijls plaatsvinden hoeveel personeelsleden er aan te pas moeten komen." Logge lichamen De noodzaak tot meer ordening wordt bij de verschillende ziekenhuisbesturen wel onderkend dat betekent nog niet dat men snel overschakelt op een efficiënter systeem. Vooral in de grote ziekenhui zen vormt het personeelsbestand een log, Er bestaan meer dan vijftienduizend or- chideeënsoorten. Ieder soort heeft zeven jaar nodig om tot wasdom te komen, d.w.z. voor het eerst te bloeien. Het zijn zeven jaren van voortdurende zorg, voor wie zich met de kweek van deze ele gante en voorname bloemen bezighoudt. Wie deze zorg uit pure liefhebberij aan vaardt, vindt er een bron in van ernstig genoegen. De orchidee van minuscuul zaadje te hebben zien opgroeien tot de bekende, zo romantische en rijkbloeien- de plant, schenkt grote voldoening. Niet alleen aan de amateur-kweker, maar ook aan de weinige vakmensen die ons land telt. Het verrassende is, dat het heel goed mogelijk is, dat de amateur-kweker met betere resultaten voor de dag komt dan de vakman. Het is mogelijk die soorten die een droge atmosfeer nodig hebben, in de huiskamer te kweken. Het zaad heeft 7 tot 24 maan den nodig om tot rijping te komen. De orchideeën staan alle in potten. Ze wor den gekweekt op varenwortel, beukwor- tel en mos. Water en verpotten Hoe oud de planten kunnen worden, is niet te zeggen. Eenmaal volwassen, geeft de plant elk jaar een of meer nieuwe bloem- scfteuten. De orchideeëncultuur is voor namelijk de kunst van het water geven. Daarnaast heeft de vakman nog enkele andere zorgjes: het kweken van nieuwe variëteiten, bestrijding van tropische ziek ten, het pogen de bloeitijd te verlaten enz. enz. „Orchideeën zijn duur", zegt de in on wetendheid levende leek, die alleen tegen de prijs opkijkt. „Betrekkelijk", zegt de vakman. „Het duurt zeven jaar, voordat er een bloeien de plant uit een zaadje gegroeid is. Na zeven jaar kan soms blijken, dat alle moeite en zorg bij het zoeken naar een nieuwe variëteit vergeefs is geweest. Om de twee jaar moeten de planten worden verpot. Van 's morgens zes tot 's avonds zes verpot een vakman maar vijftien tot twee-en-twintig zware planten. In de zelf de tijd kunnen vijf a zesduizend gerani ums worden verpot. Niet alleen de lange weinig soepel apparaat. De specialist, de econoom, de hoofdverpleging, de admini stratie, iedereen heeft zo zijn vaste werk schema en om dat te veranderen is een ware mentaliteitsverandering nodig, die mep niet in een handomdraai creëert. Een inspekteur van de volksgezondheid zegt ons: „Meer concentratie lijkt een steeds groter wordende noodzaak om de krachten te bundelen ten behoeve van de gezondheidszorg. Het moge dan waar zijn dat in de gezondheidszorg het le vensbeschouwelijk aspect niet genegeerd kan worden, op het bestuurlijk vlak dringt deze evidentie zich niet zo op. Waarom kunnen de drie kruisverenigin gen en de algemene, katholieke en pro testantse ziekenhuizen niet economischer samenwerken en bijvoorbeeld gezamen lijk voordeliger inkopen (Nadruk verboden) kweekduur, maar ook de bijzondere zorg die betracht moet worden, maken de bloemen zo kostbaar. Temperatuur Grote kassen moeten dag en nacht op de zelfde temperatuur worden gehouden. Het is eep temperatuur, die gelijk met de vochtigheidsgraad van de omringende lucht wisselt al naar gelang de soort die gekweekt wordt. Temperatuur envochtig- komen met die van het land, waar de plant inheems is. Of dat nu Brazilië, Me xico, China of Indonesië is. „Betrekkelijk" duur zijn de bloemen ook nog om andere reden. Men koopt bloe- heidsgraad moeten nauwkeurig overeen men om er de schoonheid van te genie ten. Hoe langer dat genot duurt, des te lager wordt de prijs per „genotsogen blik" om het maar eens onpopulair te zeggen. We bedoelen er alleen maar mee dat de koper moge bedenken, dat de or chidee van acht dagen tot langer dan een maand houdbaar is. De houdbaar heid wisselt met de soort. De meest aan trekkelijke kleursoorten zijn het eerst weg. Er is geen plantenfamilie, die zo'n grote verscheidenheid van bloemvormen en -kleuren biedt als de orchideeën. Maar ook is het na de grassen de meest ver spreide plant ter wereld. De orchidee groeit in de tropische gebieden, in de ge matigde zones (in ons land dertig a veertig soorten), maar ook aan de voet van de eind-morenes in de gletsjergebie- den (Himalaya). Ook vanille De meest bekende bloem is de catleya. Met haar flamboyante kleuren, purper lila en paarsrood, is zij een opvallende verschijning in bloemenzaken en op re cepties. Oorspronkelijk hoort deze soort thuis in de vochtig warme en schier on doordringbare oerwouden van het Ama zone gebied. Er zijn mannen, die er hun levenswerk van maken naar deze planten te zoeken. Van de venusschoentjes, anders genoemd damesmuiltjes of ladyslippers, zijn er wel vierhonderd variëteiten. Karakteristiek is Nog steeds menen velen, dat de on volwassen wormen en de eieren op het weiland gedurende de winter wel af sterven en dat de weiden in het voor jaar wel weer schoon zijn. Het is echter komen vast te staan dat zelfs in een vrij strenge winterperiode maar weinig eie ren en larven worden vernietigd. Een strenge winter of een zachte winter zo als wij nu achter de rug hebben, maakt voor de overlevingskansen weinig ver schil, maar wel heeft de zachte winter er toe meegewerkt dat wij dit weidesei- zoen de ziekteverschijnselen eerder kun nen verwachten dan normaal. Verder heeft men ontdekt dat ook die veehouders die het vorig seizoen regel matig een ontwormingsbehandeling hebben toegepast met de tot dusverre gang bare methoden en middelen, er in één seizoen nog niet van af zijn. Daar toe zullen de parasieten die bij de gast heer willen overwinteren, voortaan bij het opstallen radicaal moeten worden aangepakt. Maagdarmwormbesmetting komt dus praktisch in ieder weideperceel voor. Is het gras dan soms te behandelen tegen deze gevaarlijke organismen? Dit blijkt ondoenlijk te zijn en boven dien zijn er geen geschikte chemicaliën voor. Het gevaar is slechts te verminde ren door de reeds eerder genoemde pas sende beweidingsmaatregelen (ontwei den, rantsoenbeweiding, perceel af en toe hooien of voor kuilgras bestemmen, zorgen voor een goede afwatering). Wat kan er dan wel gebeuren? Als u in het verleden regelmatig last hebt gehad van maagdarmwormen bij het rundvee óf als de aanwezigheid er van is aangetoond via een mestonder- zoek (b.v. bij de Gezondheidsdienst), altijd de pantoffeivormige lip. En dan is er de vanille. Wist u dat het bekende vanillestokje uit de provisiekast de zaaddoos is van een orchidee De va nille is een klimmende orchidee, die me ters-lange takken vormt en onopvallende bloemen draagt. Om de vanillestokjes te krijgen worden deze bloemen bevrucht. De stokjes zijn de rijke vruchten, gefer menteerd en speciaal behandeld. Smetteloos wit is de maanorchidee, die bekend is als bruidstakje. Wie mocht denken, dat hij met bovenstaande gege vens alles weet van deze wonderlijke plantenfamilie, vergist zich, want zelfs bij het bezoeken van een kwekerij is het de bezoeker onmogelijk meer dan een vluch tige indruk vast te houden, zo ontzagwek kend veel is er dat het beschouwen waard is. Betty Teeling. (Nadruk verboden) De tijd van gras inkuilen is reeds weer aangebroken. Er zijn vele methoden van gras inkuilen, maar er zijn twee metho den welke over het algemeen de beste resultaten geven, n.l. de voordroogmetho- de en de maaikneusmethode. Tussen deze twee methoden i's evenwel een wezenlijk: groot verschil. Wilt U een goede voordroogkuil maken dan dient U uit te gaan van jong en blad rijk gras. Gras dat reeds doorgeschoten is, is hier voor ongeschikt omdat bij dit gras de kans op broei en schimmel te groot is. Wanneer U dus jong en bladrijk gras hebt, gaat U na het maaien enkele keren goed schudden en pas inkuilen wanneer het gras 35-40% droge stof heeft, d.w.z. dat het half hooi is. Wanneer men vol doende arbeidskrachten heeft kan men het zelf aan de kuil brengen, liefst in een sleuf silo en met de trekker goed aanrij den. Wanneer U het grasland bij de boer derij hebt kunt U met succes gebruik maken van een hooidroger. Dit is geen grote uitgave en kan zowel bij het inkui len van voorgedroogd gras als ibij hooi gebruikt worden. dan moet er overgegaan worden tot be handeling van de dieren zelf, afhan kelijk van de graad van besmetting. Voor zwaar besmette dieren met uit gesproken ziekteverschijnselen roept u natuurlijk direct de hulp van de dieren arts in. Deze zal meestal eigenhandig behandelen. Als u uit ervaring weet dat uw bedrijf besmet is, dan dient u uw jongvee zelf uit voorzorg te gaan behandelen. Ge zondheidsdiensten hebben een. schema ontwikkeld voor deze z.g. routinebehan delingen waaraan u zich kunt houden, tenzij uw dierenarts anders adviseert. Op de meeste schema's komt een eerste behandeling rond 1 juni voor. Men kan van mening verschillen of het nood zakelijk is om bij een positieve uitslag zonder meer te gaan behandelen of te wachten totdat de controle-instantie vindt dat er een bepaalde, z.g. drempel waarde is bereikt. Het lijkt echter ver standiger om te gaan behandelen want: le zijn de (preventieve) doseringen la ger dan bij genezende (therapeuti sche) behandelingen en 2e is men zeker dat de besmetting geen zodanige hoogte bereikt dat er al reeds een verlies is opgetreden. De middelen welke worden genoemd in de schema's zijn: methyridine. tetra- mizole, phenothiazine en thiabendazole. De eerste twee preparaten zijn zeer werkzaam en worden per injectie toe gediend door de dierenarts. Phenothiazine is weliswaar goedkoop en was vroeger een veelgebruikt middel, maar nieuwere middelen bestrijden méér soorten en bovendien doen zij dit op krachtiger wijze. Het heeft bovendien bezwaren voor degene die het middel toedient (vlekken) en voor het dier zelf (oogafwijkingen in de zomer). Thiabendazole heeft geen enkele van deze nadelen. Het bestrijdt praktisch al le soorten in alle levensstadia (ei - larve - worm) welhaast volledig. Bovendien is het een middel dat zich bij uitstek leent tot toepassing door dc veehouder zelf, n.l. als BOVIZOLE korrels welke niet al leen verkrijgbaar zijn bij de dierenarts maar ook bij de mengvoederhandel en coöperatie. Het resultaat van een regelmatige ontworming van uw jongvee is een snel lere groei, een betere benutting van kostbaar voeder, een verminderde vat baarheid voor andere ziekten en straks een hogere melkproduktie. U kunt ook de loonwerker inschakelen welke met behulp van opraapwagen of veldhakselaar het gras op de kuil brengt. Laatstgenoemde machine waarbij op 15 cm lengte gehakseld kan worden is dit seizoen beschikbaar bij de loonwerker Dijkink. Deze methode lijkt ons zeer ge schikt en geeft geen moeilijkheden met het op de kuil brengen, wat met de op raapwagen nogals eens voor wil komen wanneer de kuil schuin naar boven loopt en de opraaphaspel voor op de wagen zit. De voordroogmethode is natuurlijk af hankelijk van het weer. Is er gemaaid en zit het weer tegen zodat niet voldoende kan worden voorgedroogd, kan met succes toevoeging van landbouwzout toegepast worden 300-400 kg per ha. De maaikneusmethode geeft goede re sultaten wanneer het gras niet te jong is, d.w.z. pas inkuilen wanneer het gras in de aar begint te komen. Inkuilen wanneer het gras winddroog is, is belangrijk. In het voorjaar bezit het gras voldoende suiker om zonder toevoe ging een goed resultaat te kunnen ver wachten, Afwerking der kuilen Een goede afwerking der kuilen is 'be langrijk om zoveel mogelijk verliezen te gen te gaan. De kuil aan de voet liefst wat breder maken en geleidelijk naar bo ven wat smaller zodat men de vorm van een bietenkuil krijgt. Hierdoor kan men beter zand op de kanten krijgen. Afdek ken met een goed plastic kleed, niet te dun, want dit laat nog te veel lucht door en scheurt nogal eens met het grond op brengen, 0,07 mm dikte is geschikt. Bij een goed aangereden kuil is een grond- dek van 25-30 cm voldoende. Bij niet aan rijden is 40-50 cm noodzakelijk voor kneuzen en 80 cm bij voordroogkuil. Bedrijfsvoorlichter J. W. Lubbersen

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4