Engels oorlogsvlieger bezocht graf van zijn kameraden Uit het plaatselijk Parlement Enige overlevende uit brandende bommenwerper Juffertje in 91 groen TWENTS VOLKSBLAD De Engelse oorlogsvlieger Leslie Lang- ley, 29 Breton House, Abbeystreefc, Lon den, heeft zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de graven van zijn zes kameraden, waarmede hij samen de be manning vormde van de Lancaster bommenwerper, die in de nacht van 23 september 1944 brandend bij Brinkman in het Holterbroek neerstortte. Met ne gentien andere vliegtuigen, elk met een tijdbom aan boord van twaalf ton, wa ren zij die nacht opgestegen van een vliegveld in de nabijheid van Londen om bij Münster het Dortmund-Eemska- naal te bombarderen om zodoende de aanvoer van de Duitsers naar Arnhem, waar een hevige strijd woedde tegen de Engelse en Poolse luchtlandingstroepen, zoveel mogelijk te vertragen. Op de terugweg werd de zware Lan caster boven de Borkeld door een Duitse nacht jager in brand geschoten, waar door het vliegtuig snel hoogte verloor en brandend neerkwam in de weilanden in het Holterbroek. Langley, die als boinmenrichter mee vloog, heeft zijn leven te danken, aan het feit, dat hij als eerste de sprong naar de aarde maakte en dat zijn para chute nog net open ging voordat hij de grond raakte. Hij kwam er met een ver stuikte enkel af. Van vier van zijn ka meraden ging de parachute niet zo tij dig open, dat zij behouden op de grond neerkwamen. Twee bleven gewond in het brandend wrak achter. Alle zes rusten nu op de Oude Begraafplaats in Holten, waar Langley tijdens zijn kort verblijf in Holland bloemen legde op het graf van zijn commandant luitenant-vlieger C. B. Scott, daarmede allen opnieuw een laatste eer bewijzend. De Engelsman kwam zo dicht bij het brandend wrak van het vliegtuig neer. dat zijn parachute verschroei de. Al strompelend heeft hij in de donkere nacht een weg gezocht om uit de handen der Duitsers te blijven. Hij kwam aan de andere kant van de Schipbeek terecht bij de familie Koeslag in het Larensebroek, waar men hem direct in bed stopte. Later zorgde de Holtense ondergrondse, onder aanvoering van „Kees" de heer A. Schipper, dië nu in Canada woont dat hij bij de Familie H. Reterink „Erve Achterkamp", Zuid- loo 12, onder Bathmen op een uit stekend onderduikadres terecht kwam. Daar trof hij o.m. een uit het Duitse leger gedeserteerde Rus en de Engelse piloot John Miller, die tij dens dezelfde aanval reeds op de heenweg neergeschoten was en door een granaatsplinter aan het oog ge wond was. Tijdens de Kerstdagen ar riveerde nog een Noorse vlieger van de R.A.F., dje met zijn Spitfire was neergeschoten boven het Rijssense- veen. De familie Reterink heeft met gevaar voor eigen leven ontzettend veel gedaan voor de geallieerde zaak en ook voor eigen landgenoten. Va der Reterdink, die vijf jaar geleden gestorven is was erelid van de „Royal Air Force Escaping Society". Hij ont ving o.m. een schriftelijke dankbe tuiging van de President der Ver enigde Staten, generaal Dwight D. Eisenhouwer, van de Commandant van de Geallieerde Luchtstrijdkrach ten en van Holtense illegaliteit. Op vernuftige wijze had men voor de onderduikers onderkomens voor de nacht gemaakt in een stroberg. Overdag waren zij echter in de boerderij en ont stonden wel eens zeer gevaarlijke situa ties als de N.S.B.-gezinde politiemannen uit Bathmen op de keuken zaten en de piloten in éen ander vertrek monopolie speelden-. Dat monopoliespel heeft hun door het dagenlange wachten op de be vrijding heen geholpen. Toen op 6 april de geallieerde tanks de boerderij nader den, slopen de onderduikers achter de geallieerde linies. Leslie en JOhn wer den naar een opvang-centrum in Bre da overgebracht en op 10 april arri veerde Leslie bij zijn ouders en verloof de in Londen. Welk een vreugde, dat voor allen betekende laat zich gemak kelijk denken. Van de gesneuvelde ka meraden was bij hun verwanten bekend, dat zij de strijd niet overleefd hadden. Het allerergste vonden de z.g. „vermis ten" het, dat zij hun familie in Engeland op geen enkele wijzen konden verwitti gen, dat zij nog in leven waren. John Miller droeg overdag zijn vlie gers-uniform en had steeds zijn pistool bij zich, waarmede hij wel eens al te nieuwsgierige mensen bang gemaakt heeft. Hij wilde zich bij zijn eventuele gevangenneming op het Volkenrecht kunnen beroepen. KOMST NAAR HOLTEN Mr. Langley was met vier andere En gelse vliegers door de Rotterdamse ille galiteit uitgenodigd om op 5 mei aldaar de bevrijdingsplechtigheid bij te wonen. Hij schreef mevr. A. Wansink-van den Brink uit Holten, die hij door een vrou welijke collega van de Verzekerings maatschappij in Londen waar hij werkt heeft leren kennen dat hij naar Holten wilde komen. Bernard Reterink, die tijdens zijn ver blijf in Zuidloo, 17 jaar was, nu bij het toekomstig villaterrein in de Look woont en heel veel met de onderduikers heeft opgetrokken, haalde hem zaterdagmid dag in Deventer van de trein. Na zijn bezoek aan de begraafplaats in Holten ging men samen naar de „Reterink Farm", zoals Mr. Langley de boerderij noemde. Het werd een ontroerend weerzien toen hij de oude mevr. Reterink en haar dochter Gerda ontmoette, die in 1944 acht jaar oud was. Zij is gehuwd met de heer B. J. Meijerink, die nu de boerderij beheert. Oude herinneringen werden op gehaald aan de bange maar ook mooie uren, die men met elkaar beleefd heeft, waarbij de ogen niet altijd droog bleven. De heer Langley 46 aar is in 1945 getrouwd en heeft een dochter van 19 en een zoon van 14 jaar. In 1947 was hij al naar Zuidloo gekomen om de fa milie Reterink te bedanken voor alles wat zij voor hem en zijn vrienden ge daan had. HOLTEN WEERT GRONDSPECULANTEN STRUCTUURPLAN VOOR DE RECREATIE ALS HOLTEN KAMPIOEN WORDT, IS ER DAN WEL EEN VOETBALVELD, DAT AAN K.N.V.B.-EISEN VOLDOET TWEEDE WONING BIJ DE BOERDERIJ Het voorstel van burgemeester en wet houders tot vaststelling van een bouwex- ploitatieverordening, verplicht gesteld in gevolge de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, leverde maandagavond in de raad van Holten, die voltallig aanwezig was, nog al wat stof tot discussie op, die voor namelijk gevoerd werd tussen de heer Ten Berge (v.v.d.) en de raadsvoorzitter. Het is duidelijk, dat de gemeente Hol ten, in verband met het bestemmingsplan „De Haar", dat binnenkort in openbare behandeling komt, de grondspeculanten wil weren. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, noemde de vaststelling dezer verordening een conservatoire maatregel, die een helder voorschrift bevat tegen grondspeculaties. De heer Ten Berge noemde de Wet op de Ruimtelijke ordening een ingewikkelde materie, die door weinigen begrepen wordt en wilde o.a. weten wat onder ex ploitatie verstaan wordt. Wijzende op het bestemmingsplan „De Haar" verklaarde de raadsvoorzitter, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat een bouwexploitant grond koopt in dit plan, er huizen op bouwt en ze voor een goede prijs weer verkoopt, zonder te hebben bijgedragen in de kosten van het bouwrijp maken van de gronden. Hier door ontstaat een' situatie, die in strijd- is met het algemeen belang. In de verorde ning is een sleutel opgenomen, die een waarborg vormt voor een billijke bij drage. De heer Ten Berge opperde verschil lende bezwaren en noemde het zomer huisjesterrein. Hij vroeg zich af of inder daad zal gebeuren wat de voorzitter schet ste en zag in de verordening een inbreuk op het privaatrecht. Wethouder Rietberg (c.h.u.) meende, dat de heer Ten Berge „leeuwen en beren" zag in deze en verklaarde dat het voor b. en w. gemakkelijk zal zijn om tegen grondspeculaten deze verordening achter zich te hebben. De heren Westerik (c.h.) en Landeweerd (a.r.) hadden reeds hun instemming met deze maatregel betuigd, omdat de kansen op speculaties wordt weggenomen. De verordening werd ten slotte aange nomen met de aantekening, dat de heer Ten Berge geacht wilde worden tegen te hebben gestemd. Aan het begin van de vergadering feli citeerde de voorzitter de heer Westerik met zijn zestigste verjaardag. Na formele bezwaren te hebben aange hoord van de heer Meerman (p.v.d.a.) te gen de wijze waarop de verhoging van de wethouderssalarissen door ged. staten aan de orde zijn gesteld ging de raad met deze verhoging accoord. Van de heren H. Manenschijn en G. J. Kolkman resp. Holterbroek 9 en 19 wer den gronden aangekocht resp. 16.330 m2 voor f 52.500,en 8005 m2 voor f 40.460,- met inbegrip van de opstallen. De heer Jansen (p.v.d.a.) betreurde het, dat niet één prijs wordt betaald voor deze gronden in hetzelfde complex. De raads voorzitter verklaarde, dat gronden, die eerder aan bod komen duurder worden betaald dan grond, die later nodig is. Ove rigens streven b. en w. er naar zoveel mo gelijk dezelfde grondprijs aan te houden. Men moet in deze ook vertrouwen hebben in de gemeentelijke taxateur. WONING HOFMAN De verkoop van de voormalige woning van de heer T. Hofman op de hoek van de Kolweg en Noordenbergstraat, was voor b. en w. aanleiding het boetekleed aan te trekken. De burgemeester verklaarde, dat hierover nogal verschillende voorstellen zijn gedaan o.a. met het oog op de rooi lijn. Het laatste standpunt was, dat een meerderheid van b. en w. de woning niet wilde afbreken wegens de woningnood, terwijl een minderheid de voorkeur gaf aan het afbreken van deze woning. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat het huis niet in voldoende staat van on derhoud verkeert om het te verhuren. De heer W. J. Wennekes wil 't perceel kopen en na afbraak van het huis er éen schil derszaak vestigen. De koopprijs zal voor 837 m2 grond met woning f 15.000,be dragen. De heer Van Schooten (b.p.) vroeg zich af of het college niet beter eerst had kun nen kijken hoe het huis er uit zag. De voorzitter beaamde, dat dit een ver velende zaak is, maar'daarvoor heeft men dan ook het boetekleed aangetrokken. De heer Ten Berge meende dat het per ceel bij publieke verkoop meer zou heb ben opgebracht. De raad ging ten slotte met de verkoop accoord. SCHOOL IN GARDEROBE Besloten werd van de heer G. H. Ja cobs garderoberuimte te huren in zaal Vosman voor tijdelijke huisvesting van 'n klas der o.l. Kolschool voor f 25,per week voor onbepaalde tijd. De gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1962 werden wel wat ovei* tijd voorlopig vastgesteld met vrij gunstige batige saldi. Gemeenterekening f 7.485,46, g.e.b. f 23.253,17, gasbedrijf f 4.939,40, slachthuisbedrijf f 1.314,46. Alleen het grondbedrijf leed een verlies van f 2.373,95: Met de Coöp. Boerenleenbank werd naast de rekening-courant met de Bank voor Ned. Gemeenten, een rekening-cou rant-overeenkomst aangegaan van f25.000 om overtollig kasgeld zo nodig dagelijks te kunnen storten en weer opnemen. Het maximum op te nemen bedrag werd ge steld op f 350.000,voor beide banken. Met het oog op een grondruiling met de Verenigde gestichten te Deventer wegens verbouwing van het „Erve Groteboer", werd besloten tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Groteboersweg. VOORTGEZET ONDERWIJS De raad ging accoord met het toetreden tot de gemeenschappelijke regeling voor het gemeentelijk voortgezet- onderwijs. Het is verstandig om er bij te zijn ver klaarde de raadsvoorzitter, opdat de ene gemeente de andere niet gaat beconcur reren. Voor het klaar maken van plannen voor de uitbreiding van de scholengemeen schap, voteerde de raad f 5.220,„Wij hebben in het verleden gezien", aldus Mr. Enklaar, „dat je nog wel eens iets kunt- bereiken, als er plannen op tafel gelegd kunnen worden". Overigens zal men zich voorlopig moeten behelpen met de an- schaffing van noodlokalen, zolang de toe name van het aantal leerlingen doorgaat. RECREATIEPLAN Een bedrag van f 6.600,stelde de raad beschikbaar voor het maken van een structuurplan voor de recreatie door de Ned. Heide Mij. De op handen zijnde ruil verkaveling maakt zo'n plan noodzakelijk verklaarde de raadsvoorzitter, teneinde tevens in de vorm van een gemeenschap pelijke regeling met een aantal Sallandse gemeenten een inbreng te hebben in het streekplan voor Salland dat in voorbe reiding is. Zo'n plan is noodzakelijk mits ingepast in een groter geheel. Het zal be staan uit een inventarisatie van het ge hele gebied, een antwoord op de vraag wat in elk gebied nodig is en welk soort recreatie gewenst is. Het zwaartepunt zal daarbij, volgens de raadsvoorzitter, moe ten vallen op de verblijfsrecreatie. In de ruilverkaveling zal men gronden claimen voor de recreatie, als een soort bestem mingsplan. De heer Ten Berge meende, dat het beter was de vaststelling van het streek plan af te wachten, terwijl de heer Van Schooten zomerhuisjes bepleitte op gron den van de kleine boeren. De raadsvoorzitter verklaarde, dat men deze materie niet meer zo klein moet zien. Er worden thans veel hogere eisen gesteld aan de accommodatie enz., terwijl men de terreinen niet moet gaan ver snipperen. De heer Ten Berge meende, dat men de recreatie ook moet zien als een bron van inkomsten, terwijl de burgemeester haar liever ziet in het ideëele vlak. Wethouder Rietberg merkte nog op, dat de cult, techn. dienst vraagt „wat willen jullie". De heer Van Schooten „Gaat de ruil verkaveling door?" „Die vraag is nu niet aan de orde", al dus de heer Rietberg, „men moet in elk geval vooruit zien en plannen gereed heb ben". De heer Van Schooten wilde geacht worden te hebben tegen gestemd. KAMPIOENSCHAP Het kampioenschap van de voetbalver eniging „Holten" kwam aardig om de hoek kijken toen de heer Wansink (gem. bel.) bij de rondvraag informeerde wat het onderhoud met de D.A.C.W., inzake dé gemeentelijke sportterreinen heeft op geleverd. De Holtenaren gaan als zij kam pioen worden over naar de K.N.V.B. en het is volgens de heer Wansink de vraag of deze het terrein in het Sportdal wel zal goedkeuren. Wethouder Klein Velderman voor zitter van „Holten" meende, dat een goed terrein er wel in zit, maar er zijn meer problemen, waarover voorlopig be ter niet gesproken kan worden. Wethouder Rietberg wees er op, dat ook al zou het terrein klaar zijn men nog niet direct daarvan gebruik zou kunnen ma ken. De heer Brands (p.v.d.a.) zou het toch wel heel erg vinden, wanneer „Holten" hier niet zou kunnen spelen, maar net als Blauw Wit naar Markelo zou moeten uit wijken. De heer Meerman informeerde in verband met het geringe vertrouwen, dat velen hebben in de plaats waar de ge meentelijke sportterreinen zullen worden aangelegd aan de Aaltinksweg of de kosten door de Grontmij. volledig terug betaald worden indien blijkt dat het ter rein niet deugdelijk is. Dan kan het wel een miljoen kosten als een nieuw terrein moet worden opgezocht, aldus de vrees van de heer Meerman. VERTROUWEN De burgemeester meende, dat men vol doende vertrouwen moet hebben in wet houder Klein Velderman, die de sport be hartigt. Men moet een broedende kip niet storen. B. en w. hebben zelf een garantie- verklaring opgesteld. De heer Wansink informeerde tijdens deze rondvraag, die bijna even veel tijd in beslag nam, dan de behandeling van de agenda, naar de centrale verwarming in de 6 woningwetwoningen (het wordt 3 water 3 hetelucht), naar de verzorging van het plantsoentje als het Burgemees tersmonument wordt verplaatst en naar het vergaderen van de raad op een vaste dag. Verschillende leden meenden dat dit laatste wel wenselijk is. De raadsvoorzitter was van oordeel dat het huidige systeem wel goed werkt. De heer Rietberg (c.h.) informeerde naar het standpunt van b. en w. over het bouwen van een tweede woning bij een boerderij, hetgeen thans ge bonden is aan een oppervlakte van 20 hectare, terwijl z.i. de afmeting van het bedrijf als maatstaf verouderd is. De voorzitter deelde mede, dat wethou der Rietberg deze zaak reeds in het col lege aan de orde heeft gesteld. De mate rie moet goed doordacht worden, opdat men b.v. bij verkoop bij vererving niet krijgt, dat vreemdelingen deze tweede woning zouden kopen. De heer Van Schooten „De boeren heb ben niet graag vreemdelingen om de deur". De heer Bosschers (c.h.) vroeg riolering van een stinksloot in Dijkerhoek, waar de toestand onhoudbaar is geworden. De heer Landeweerd (a.r.) sprak de vrees uit, dat de huur van f 23,a f 24, voor de in aanbouw zijnde woningwetwo ningen te hoog is en vroeg of er wel ge gadigden voor zijn. Er staan er nog 148 op de lijst aldus de burgemeester. De heer Wiggers bepleitte verkeerslich ten bij de kruising' Dorpsstraat-Larense- weg-Stationsstraat en bij het grote via duct, waar de politiemensen met gevaar voor eigen leven het verkeer regelen op drukke dagen. De heer Wansink wees er op, dat de file auto's op Hemelsvaartsdag tot boven in de Holterberg stond. Er passeerden die dag 6500 auto's de toeristenweg. De voor zitter antwoordde, dat de voorgevel van het pand van Gebr. Schuppert terugge plaatst wordt, hetgeen de genoemde krui sing overzichtelijker maakt. Bij realise ring van het plan „De Haar" wordt de Larenseweg verlegd, naar de Gaarden- straat. In 1968 zal men met de nieuwbouw daar beginnen. Hij zag nog niet directe noodzaak in van dure verkeerslicht lenin- stallaties. De heer Wiggers bepleitte voorts de in richting van een speeltuintje in de omge ving van de Larenseweg, waarvoor een van de bewoonsters aldaar wel een stukje grond wil afstaan. De heer Jansen wees op de onvolmaak te waterafvoer van enkele schuurtjes bij de nieuwe woningen in het Kolplan Oost. De heer Meerman informeerde naar de samenstelling van de te vormen school raad. De voorzitter verklaarde, dat de namen der candidaten binnen zijn en dat het wachten is op het „fiat" van de in specteur van het u.l.o.-onderwijs. Op een vraag van de heer Jansen hoe het staat met de civiele procedure inzake de aankoop van de gronden van het voor malige arbeidskamp, deelde de voorzitter mede, dat deze zaak, na zeven jaar, nog altijd onder de rechter zit. De heer Bosschers bepleitte het aan brengen van een handwijzer aan het be gin van de Tromopsweg (uitmonding ver harde voortzetting Oude Deventerweg) in Dij kei-hoek, voor mensen, die naar de Holterberg willen. De heer Van Schooten verzocht ten slotte de raadstukken wat eerder te mo gen ontvangen. Luister naar de radio-uitzendingen op Hilversum I van 12.00-18.00 uur op 2e Pinksterdag (15 mei a.sJ en kük uit naar „hetJuni Ontmoet U haar, spreek haar dan als volgt aan: .Juni is de beste vakantiemaand" en noem tenminste 4 van de volgende voordelen van een juni-vakantie. Wellicht komt U in aanmerking voor één van de vele prijzen. Meer kans op zon •Langere dagen •Gemakkelijker onderdak en vaak •Minder vakantieverkeer op de weg, •Gezelliger... niet zo vol •Natuur mooier •Minder kans op regen PubDcafio ven do Stichting Beerenüe

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4