Een man is zo jong als hij zich kleden kan PAPIER werd uitgevonden door CHINESE WAPENSMID Schietwedstrijden Opbrengst collecte rustig wonen met aluminium jaloezieën van WONNINK'S DRUKWERK Grafische Industrie „Nijverdal" n.v. AgentJAN WIGGERS Kolweg 14 - Telef. 1356 iiiiiigiiiiiiiiiiniiiigwiiiiiiiiniiuiiiwiiini Dertien internationale rijders MOTOCROSS BELOOFT SPANNENDE STRIJD Uit 120 sollicitanten benoemd De Ziekenhuisligger Zaterdag 29 april 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD Beroemde Franse en Nederlandse ont werpers werken samen met het publiek en de industrie bij het scheppen van de Terlenka Young kollektie De man, vooral de jonge man, praat steeds meer over mode. Hij laat zich niets meer aanpraten. Hij is modebewust geworden: Hij vraagt om kleding die past bij zijn levenstijl. Deze tijd is nu eenmaal anders dan de tijd van vader. Hij wil iets anders dra gen dan dat wat hij tot nu toe in de winkel vond: rekken vol met kleding voor ouderen, in een kleine maat. Begrijpt u goed: het gaat niet om nozem- of provomode. De pas verdienende, hard werkende, of studerende jongeman wil een kans krijgen een eigen gezicht te to nen, óók in zijn kleding. Begrepen Terlenka Young heeft dat begrepen. In opdracht van de Algemene Kunstzijde Unie heeft modekenner bij uitstek: Ge rard Dijkstra, meer dan een jaar lang, gecoördineerd en geïnspireerd bij de eer ste geslaagde poging tot samenwerking tussen industrie, handel en publiek. De eerste Terlenka Young kostuums kwa men uit de produktie. Zij zijn bijzonder. Want zij zijn ontstaan volgens een geheel nieuwe mode-conceptie: een scheppend samenspel tussen de couture, de konfek- tie-industrie en de gebruiker. Een unicum voor Nederland. Van wever tot drager stond het ideaal voor ogen: pakken ma ken met het accent dat de jeugd zo waardeert, omdat ze éven anders en mo dieuzer zijn. Makers en dragers De kostuums werden getest op wat de Nederlandse jongeman, de ..drager", er zélf van vond. Er werden forum-bijeen komsten belegd waar deskundigen met elkaar spraken, maar waar de jeugd ge legenheid kreeg in te grijpen en te pro testeren, wanneer zij het met die deskun digen niet eens was. Er werden „open mouth parties" georganiseerd: groepen jongelieden (meisjes inbegrepen) moch ten daar onverbloemd hun mening geven over de eerste Terlenka Young proef modellen. En een test-show in het Am sterdamse Hilton Hotel, voor herenmode pers en deskundigen, werd tevens bijge woond door vertegenwoordigers van scho len en schoolbladen. Ook daar lieten zij de stem uit de wereld van de jeugd horen. Jacques Esterel en anderen Beroemde Franse, Italiaanse en Neder landse mode-ontwerpers, onder wie Es terel, Litrico, Louzac en de Both werden uitgenodigd kostuums te ontwerpen voor de Terlenka Young kollektie. Tezamen met meer dan twintig Nederlandse kon- fektionairs schiepen zij het silhouet voor dit voorjaar in een serie kostuums met praktische eigenschappen en passende mode-details. Met andere zakindelingen en plaatsingen, met gesloten splitten in de rug en opzij, met brede revers en opengeknipte man chetten in de mouwen werd iets werke lijks nieuws en draagbaars bereikt. Door gestikte revers en kapnaden op de broe ken kenmerken het Terlenka Young kos tuum, dat soms ook op de battledress geïnspireerd lijkt. De kolberts zijn langer en slanker en sluiten vaak hoog. Bijna alle broeken worden op de riem gedra gen, de pijpen zijn wat wijder geworden en hebben vaak brede omslagen. In het nieuwe, jonge modebeeld mogen deze aan de voorkant open zijn. Het vest blijft, in vele kostuums. Ook dat sluit hoog of het wordt laag rond weggesneden. Terlenka Young heeft een slank, mooi silhouet. Deze kollektie is er één voor mensen die jong durven zijn, die hun kleren met zwier willen dragen. Voor mannen die in zien dat modem zijn en goed gekleed gaan prima kunnen samenvallen. Voor de man bovendien, die weet dat hij zo jong is als hij zich kleden kan icques Esterel ontwierp het don- erbeige sportkolbert van terlenka iet wol voor de konfektie-industrie .ocobé. (bovenste foto). Oók in de érlenka Young serie werd het kos- ium van de tweede foto ópgeno- len. Salco in Raalte maakt het. Iet kolbert is vier knoops. Het eeft opgestikte klepzakken en een iep rugsplit. Gerard de Both, bekwaam Nederlands ontwerper, gaf vorm aan deze kos tuums. Rechts een pak van terlenka met wol, in battle-dress stijl. Het heeft vier opgestikte zakken. De manchet is open en heeft een kleine omslag. Het twee-rij blazer kostuum van terlenka is sterk getailleerd. Het heeft gesloten rugsplitten. Ook hier open manchetten. Scheepsladingen mummies voor Amerika's papierindustrie Het materiaal, dat in de loop der eeu wen gebruikt is voor het schrijven, zodat veel wetenswaardigs voor het nageslacht bewaard kon blijven, is door de tijden heen nogal aan verandering onderhevig geweest. Bij de primitiefste volkex-en be stond reeds de drang om zich in beelden uit te drukken en hiertoe gebruikten zij rotswanden, waarop in een soort letter schrift of door middel van tekeningen een en ander werd vastgelegd. Zij vor men de eerste bladzijden van de geschie denis der mensheid. Het schrijven op stenen tafelen, op stuk ken klei en scherven, kwam later in zwang en betekende reeds een aanmerkelijke vooruitgang, want de rotswanden wai-en niet te transporteren, het nieuwe mate riaal wel. Zeer lange tijd hebben de steen- en kleitabletten zich weten te handhaven, totdat omstreeks 3.000 v. Christus in Egypte de papyrusrol in ge bruik kwam. Deze papyrusrollen zijn omgeven met een waas van mysterie en zijn ons bekend door opgravingen in het oude Egypte. Zij zijn het, die ons in de loop der jaren veel verteld hebben over leven, godsdienst en geschiedenis uit de oudheid. Papyrus en perkament De papyrus werd vervaardigd van de stengels der in de moerassige Nijlgebieden welig tierende Cyperus papyrus, een soort riet. De driekantige en vaak 3 tot 4 meter lange stengel werd van de bast ontdaan en in smalle stroken gesneden, deze wer den kruiselings over elkaar gelegd. De al dus gevormde dubbele laag werd door middel van plantenlijm tot één geheel verenigd, geklopt, gehamerd, gewreven, geperst en gedroogd en wanneer dan het oppervlak met een steen of schelp werd glad gemaakt en met cederolie bewerkt, lag het blad gereed. De Egyptenaren had den reeds zeer vroeg een grote vaardig heid in de vervaardiging van hun schrijf materiaal en gelukkig voor het nage slacht bleek de kwaliteit zeer deugdelijk en waren de Egyptenaren een schrijDie vend volk, waardoor veel belangrijks tot ons gekomen is. Een ontdekking, die aan de bewoners van het stadje Pergamon in Klein-Azic wórdt toegeschreven, bracht iets geheel anders. Daar werd omstreeks 300 voor Christus voor het eerste gebruik gemaakt van de tot schrijfstof bewerkte huidjes van de kleine dieren. Tot op de huidige dag wordt dit materiaal naar die stad genoemd en heet perkament. T'sai Lun, de wapensmid Het waren de Chinezen, die in 105 na Christus voor het eerst papier maakten. De voorman der keizerlijke wapensmede rijen, T'sai Lun, ontdekte de nieuwe me thode. Het principe van zijn vinding wordt in grote lijnen in onze moderne tijd nog gevolgd. De Chinees maakte een brijachtige massa van touw en bast van de moerbeiboom, verdunde die sterk en schepte met een bamboezeefje een dunne laag, welke uit droop en verharde. Na geperst en ge droogd te zijn, vormde dit het eerste blad papier op aarde. Het bamboezeefje is vervangen door ko pergaas, de grondstof is van andere sa menstelling en de geringe produktie van de Chinees is in onze tijd opgevoerd tot ongeveer 5.000 kg per uur op de enorme papiermachines, maar het principe is on aantastbaar Omstreeks 800 maakten de Arabieren in Noord-Afrika reeds papier op de manier die zij via andere oosterse volkeren van de Chinezen geleerd hadden. Bij hen ont wikkelde de papierkunst zich nog meer. De grondstof was toen reeds gewijzigd en men gebruikte lompen, die gereinigd en in lompenstampers, een soort molens, totaal fijn gemaakt werd. Men verkreeg op die manier houtvrij papier van uit stekende kwaliteit. Mummies in de papiermolens Na de kruistochten, waarbij het westen intensief kennis had gemaakt met het oosten, begon-de opmars van het papier in Europa. Vooral na de uitvinding van de boekdrukkunst kwam men reeds spoe dig tot een tekort aan grondstof, want lompen zijn en waren altijd schaars. Men zocht koortsachtig naar een ander mate riaal, maar slaagde nog niet. Pas om streeks het midden van de 19e eeuw ge lukte het om hout als grondstof te ge bruiken, dank zij de vinding van het slijpproces door de Saksische wevers baas Gottlob Keiler. Toch bleek men hiermede nog niet geheel uit de narig heid, want voorlopig vervaardigde men papier van 50hout en 50% lompen. De jacht op lompen als grondstof nam bedenkelijke vormen aan. In 1856 ver scheen m de Ver. Staten een vlammend protest, omdat Amerikaanse handelaren zich niet ontzagen in Egypte scheepsla dingen mummies op te kopen, waarvan de linnen en papyruswikkelingen altijd nog gemiddeld 15 kg per mummie verte genwoordigen. Deze wikkelingen werden afgestroopt en als ideale vezelstof in de maalbakken verwerkt. Doch de Ameri kaanse zakenman verweerde zich op dit protest door op te merken, dat men in Egypte de locomotieven met mummies stookte. Zo sprong men in die tijd met onze cultuurgoederen om Gelukkig ontdekte men later een systeem om uit hout de cellulose af te zonderen, een produkt, dat vrijwel de lompen kan vervangen en hiermede bleek het pro bleem van de grondstoffen schaars te in principe opgelost. Slechts in uitzonde ringsgevallen worden nog lompen als grondstof gebruikt. Vrijwel alle papier is op de een of andere manier uit hout vervaardigd. Liet is een geluk, dat men dit vervangingsmiddel voor lompen heeft kunnenyvinden, want anders zouden we in deze papierverslindende tijd geen stuk je textiel meer kunnen bemachtigen en zouden we ons met kranten en dergelijke moeten kleden De Schietvereniging „De Eendracht" or ganiseert op maandag, 1 mei, ter gelegen heid van de viering van Koninginnedag grote luchtbuks-schietwedstrijden in de feestzaal van hotel Vosman. Er zijn vrije banen en geluksbanen. Voor de vrije ha nen zijn prachtge prijzen beschikbaar o.a. als hoofdprijs een dames- of heren rijwiel en verder een draagbare radio, een herenpolshorloge enz. Op de geluks banen bestaan de prijzen uit eetbare waar o.a. uit braadkuikens, zodat schutter of geen schutter hier altijd kans heeft om wat te winnen. Men hoopt door deze prijzen wat geld in de kas te krijgen, aan gezien de deelname aan de concoursen de vereniging veel geld gekost heeft. De. wedstrijden beginnen om 2 uur. De opbrengst van de in het dorp Hol ten gehouden collecte voor de SAKOR Samenwerkende Kinderbeschermings Organisaties) heeft, f 250,67 bedragen. Het plaatselijk Sakor-comité brengt alle ge vers en geefsters en alle collectanten har telijk dank voor hun bijdrage. MEUBELCENTRUM Plaats uw familieberichten in dit blad. U bereikt er al uw vrienden en kennissen mee NIJVERDAL - TELEF. 2951 ADVERTENTIEBUREAU Voor de nationale motocross, die hier op Hemelvaartsdag op het prachtige cir cuit in de Beuseberg verreden zal wor den hebben zich in de senioren klasse 350-500 cc niet minder dan dertien in ternationale rijders aangemeld en nog 20 senioren. Tot die internationale rij ders behoren Broer en Jan Dirkx uit Valkenswaard, bij iedere motorsportlief hebber bekend, de gebroeders Ton, Dick en Fons van Heugten, uit Amersfoort en Leusbroek, Jo Heyboer uit Moerkapelle, Rudie Boom uit Amsterdam en andere rijders van klasse. Ton van Heugten was het vorig jaar jaar kampioen van Nederland in deze klasse, zodat er gezien ook de'andere cracks van klasse een bijzonder enerve rende strijd verwacht mag worden. Van die andere cracks mag nog genoemd worden de nestor der crossrijders Joeps van Heukelom uit Hilversum, die reeds meer dan 20 jaar rijdt en met deze sport vergroeid is. Ook komen aan de start Jo Roelofs uit Gorssel, die het vorige jaar winnaar "werd in Holten van de ju nioren en Ries en Dirk van der Kolk uit Lochem, die zeker een woordje zullen meespreken. Bij de junioren 260 cc zullen zeker hoge ogen gooien Hans Rietman uit Doetinchem, Gerard Horenberg uit Lo chem, Jan Roessink uit Diepenheim, Brord Haaker uit Badhoevedorp en de Holtenaar Dries Willems, die druk be zig is zijn Maico om te bouwen. Ook Henny Vruggink uit Holten is weer van de partij. In deze klasse hebben niet minder dan De heer E. D. Ballast, adjunct-commies bij de sociale dienst te Hengelo (O.) is uit 120 sollicitanten met ingang van 1 juli a.s. benoemd tot adjunct-commies A bij de administratie der gemeentebedrij ven, alhier. Voor de balie: De schriele en verongelijkte figuur in het bankje meende terstond te moeten pro testeren tegen de dagvaarding. „Ik lag amper buiten het ziekenhuis, edelacht bare, en ik mos nog geopereerd worden!" „Ja, ja, daar gaat het juist over" mom pelde de magistraat, bladerend in het lijvige dossier, „u hebt de ziekenhuizen wel wat aangedaan, hè Iedereen op de tribune spitste de oren. Belediging van een medemens is heel nor maal in deze rechtszaal en een klap of mishandeling van een ander mens ook, maar zou deze broodmagere stengel een heel ziekenhuis te lijf zijn gegaan „Uw beroep is mijnwerker „Was mijnwerker, edelachtbare. Maar ik moest als eerste afvloeien toen er minder kolen nodig waren." „Dat kan ik me voorstellen", zei de po litierechter. „U hield niet van een beroep met werken er inMijnwerker kon u niet blijven, en lijnwerker bij dé spoor wegen ging ook al niet. U zocht eigenlijk een beroep waar u niet hoefde te wer ken Wat wilde u worden, lijntrèkker misschien Uit de stukken bleek, dat deze man zich een gloednieuw beroep had aangemeten, waarbij in het geheel niet kon worden .gewerkt. Hij werd ziekenhuisligger. Geen dwarsligger, maar languitligger, als u be grijpt'wat wij bedoelen. Het ambt van ziekenhuisligger komt in ons land slechts zelden voor. De officiële statistieken en beroepsgidsen vermelden het niet eens. Er is geen bedrijfskapitaal voor nodig, maar wel gedegen vakkennis en een dosis moed. 55 rijders ingeschreven. Uit Almelo zijn dat o.a. Harrie Oude Avenhuis, Jos Oude Avenhuis, Jan Poortman, uit Hellen- doorn o.a. Evert Hendriks en Wolter Rattink, van wie nog geen grote wapen feiten bekend zijn, maar zich op het ge accidenteerde circuit zeker zullen thuis gevoelen. Voor de junioren 50 cc is het aantal inschrijvingen 48. Jan Bak uit Rijssen, Wim Bakker uit Bathmen, Henny Roes sink uit Diepenheim, Jan de Vos uit Hellendoorn, zijn hiervan enkele beken den. De rijders komen uit de meest uit eenlopende plaatsen van ons land. Zij zullen hier voor hun felle tweetaktje een bijzonder plezierig parcours vinden. De wedstrijden bginnen 's middags om 1.30 uur precies, want de crosscommissie zal alle zeilen bij moeten zetten om bij deze grote deelname het programma vlot te doen verlopen. „Dus zodra het weerbericht ging zeuren over depressies en zo ging u voor de spiegel staan en bracht u zichzelf een flinke hoeveelheid krassen en schrammen toe", veronderstelde de officier. „Ik ben omver gereden, edelachtbare „Nee, dat bent u juist niet. U hebt bo vendien geen aangifte gedaan van enige aanrijding en ais u werkelijk gewond was door een ongeval dan zou u toch naar de politie zijn gelopen, is 't niet Bovendien waren de schrammen elke keer vers „Ik had last van inwendige kneuzingen!" „Dat zei u dan, ja, maar de dokteren hebben helemaal niets gevonden dat er op leek. Geen kneuzing, geen breuk, geen maagzweer, geen bloeding, niets." „Er zit een knagende, stekende pijn in m'n binnenste, dokik bedoel „Laat maar. U maakte er kennelijk een gewoonte van u flink toe te takelen en dan bij een ziekenhuis op meewarige toon te vertellen, dat u het slachtoffer was van een ongeluk. En dan liet u zich door wat lieve zustertjes in een warm bedje vleien, u liet zich heerlijke lichte kostjes voorschotelen en in aangename kout met de omliggenden lekker verzor gen en vertroetelen. Dat was wel een prettige betrekking zo, als ziekenhuislig ger, zeker „Maar.maar ik moest dan toch maar geopereerd „Nee, dat moest niet. Dat zeiden de dok toren wel eens, maar dan vertrok u en probeerde u het in een ander ziekenhuis. We hebben hier van al die ziekenhuizen de rapporten met de medische analyse en behandeling. Die zijn allemaal gelijk luidend, van temperatuur normaal tot eetlust opvallend normaal. En onverwacht - vertrek na opperen mogelijkheid van operatie. Of dacht u het beter te weten dan de heren doktoren en professoren van acht ziekenhuizen „Ze kunnen toch wat vinden als ze me gaan opereren „Goed, dat zullen we dan door de ge vangenisdokter eens laten doen. Die heeft daar dan enkele maanden de tijd voor, om u van binnen helemaal te onder zoeken." Nu voltrok zich bij de verdachte een op vallende metamorfose. Zijn gelaat werd nog grauwer, zijn kleine mond groeide uit tot een wijd vat, zijn tong kwam naar buiten omdat hij naar adem snakte en hij keek schichtig om naar de deur. Deze uitweg werd hem echter versperd door een breedgeschouderde parketwacht. „Nee-nee", hijgde hij, „geen gevangenis dokter Astublieft „De gevangenis heeft anders een uitste kend hospitaal" wist de officier, „mët een grote operatiezaal. En als we u twaalf maanden geven Het werd na veel gekerm zes dagen hechtenis met een jaar rijkswerkinrich ting, wegens het rondzwerven zonder mid delen van bestaan. De ziekenhuisstatistie ken zullen volgend jaar beslist een gunstiger cijfer te zien geven.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 5