P UITREIKING DIPLOMA'S LAGERE LANDBOUWSCHOOL MARKELO Oeslaagd Jaarfeest van de C.J.V.-elubs te Espelo In hst stamboek MOEDEiDM, 14 MEI U.S. (Ie Pinksterdag) Romanoff Salade Monterey Pudding Rocky Sauce J. Markvoort biljartkaiepfoen van Holten P.J.G.0. behandelde nieuwe verkeersregels „De Trekkers wonnen weer mooie prijzen Kring sport- en wedstrijdendag P.J.G.0. SUIKER-OOM Zaterdag 29 april 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD De voorzitter van het schoolbestuur der L.L.S. te Markelo, de heer Th. H. de Meester, heette de vele genodigdene be sturen en directies van de diverse Coöp. verenigingen, P.J.G.O., O.L.M.-afd. Mar kelo, Goor, Delden, Diepenheim en Hol ten en de Streeksverbeteringscommissie ,Markelo hartelijk welkom op de diplo ma-uitreiking van de L.L.S. te Markelo. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot Ir. v. d. Wal, de Inspecteur van het Landbouw-onderwijs, Ir. Valkeman, directeur der R.M.L.S. te Hengelo en de heer Kottelenberg, afgevaardigde van de commissie voor Landbouwonderwijs van de O.L.M. In zijn openingswoord memoreerde hij, dat, nu voor de derde keer het Centrale examen voor Land- en Tuinbouwscholen in Overijssel en Zuid-Drente gehouden is met in totaal 550 leerlingen van O.L.M., A.B.T.B. en C.B.T.B.-scholen. Hoewel het aantal scholen terugloopt, is er dit jaar weer een flinke toeloop van leerlingen. Spreker hoopte echter dat deze toeloop niet te wijten is aan de werkeloosheid in de technische sector, maar. meer een vergrote interesse in de landbouw op zichzelf. De lagere landbouwscholen leiden n.l. niet alleen landbouwers op, doch leiden ook op voor functies in de agrarisch dienstenverlenende sectoren. Hierna kregen de leerlingen het woord, die een inleiding hielden over het on derwerp „Loonwerk of zelf mechanise ren". Een forum, bestaande uit enige leerlingen, kreeg nu een groot aantal, lang niet malse vragen over genoemd onderwerp te beantwoorden, doch de jongens hebben zich niettemin op tech nische en soms humanistische wijze van hun taak gekweten. Uit de antwoorden bleek wel dat het loonbedrijf door de jongens als een on misbare schakel in het gemengd bedrijf gezien werd. Met een passend woord voor elke leerling deelde vervolgens de directeur der school, de heer G. J. Har kink, de diploma's en de getuigschriften uit. De heer Harkink zei dat met het be zitten van het zojuist ontvangen diploma het onderwijs nog niet ten einde is. Hij noemde de M.L.S. een goede af sluiting voor de opleiding. Voor de jon gens, die dit niet willen bestaat er op de L.L.S. te Markelo ook de mogelijkheid tot het volgen van cursussen op econo misch en technisch gebied, zoals be drijfseconomie en trekkersonderhoua. Hierna kreeg Ir. v. d. Wal het woord, die beklemtoonde dat het aantal land bouwers steeds verder terugloopt, doch dat het aantal werknemers in de ver werkende en dienstverlenende sector steeds groter wordt. Voorts gaf de heer H. Kottelenberg aan H. Peters het tra ditionele boek, daar deze leerling het hoogste aantal punten had behaald. De voorzitter van het schoolbestuur over handigde W. de Ratfe een boek, omdat ook hij een prachtige eindlijst had. Namens de Streekverbeteringscommis- sie te Markelo feliciteerde voorzitter H, J. Schreurs niet alleen de leerlingen maar ook hun ouders met het behalen van het diploma. Spreker was verheugd dat de jeugd de bedrijven wil voortzet ten en dat in de tegenwoordige zo moei lijke tijd. Het diploma werd uitgereikt aan: A. J. H. Altena, H. G. Leunk en W. G. Rabe te Markelo; H. J. Mol en J. A. H. Rotman te Diepenheim en G. H. J. Pe ters te Hengevelde. Het getuigschrift ontvingen: W. H. Groothaan. G. W. H. Kevelham en J. W. Nijenhuis te Markelo en F. J. ter Weele te Goor. Voor het jaarfeest vaa de drie C.J.V.- clubs „De Lenteklokjes", „De Treffers" en „De Bouwers", dat vrijdag- en zater dagavond in „Het Trefpunt" aldaar ge houden werd bestond grote belangstelling. De hoofdschotel van beide avonden vorm de opvoering van het toneelspel in vijf bedrijven van Hans Nesna „Erik en Ire ne", gespeeld door leden van de Bouwers, onder regie van de heer Wim Vruggink. Het spel handelt over het verscheurd gezin van de fabrikant Brok (de heer G. Blankena), die na uiterst moeilijke ja ren een krachtig bedrijf heeft opgebouwd, maar daarbij zijn vrouw (mej. G. Bekker- nens) en zijn kinderen Erik en Irene (resp. de heer H. Kolkman en mejuffrouw B. Schippers) geheel van zich vervreemd heeft. Zijn vrouw en dochter hebben hem verlaten. Erik, die medisch student is en op kosten van zijn vader studeert, heeft weinig achting voor zijn vader en het woord „liefde" heeft voor hem geen zin volle betekenis, zoals blijkt als hij in nau were relatie komt met zijn mede-stu dente Jeannette (mej. H. Haverslag). In het studentenpension waarin hij woont ontmoet hij toevalligerwijze zijn zuster Irene die niet ongevoelig is voor de charmes van de vriend van Erik, de stu dent Frank (de heer J. Markvoort), maar voor dat. het tot een gelukkige ontkno ping komt tussen al deze mensen, spelen zich eerst heel wat soms zelfs wat dra matische tonelen af. Een vaak wat hu moristische rol daar tussendoor speelt dé studenten-hospes (de heer W. Rensen), terwijl een wat kleinere rol vervuld wordt door mej. M. Rensen als Christine, de huishoudster. Dit vooral voor het jeugdige pu bliek wat zware stuk werd soms heel aardig vertolkt. Vooral de drie eerste be drijven, die zich in het studenten-pension afspelen werden vaak vlot gespeeld. Van de beide laatste bedrijven waren de dia logen te lang, zodat de spanning verloren ging. De «grimmering was bij kapper Drent in goede handen. De eerste avond werd geopend door mej. Minie Nijland, die na het zingen van „Een jeugd die strijd" voorging in gebed. Zij heette o.m. welkom de afgevaardig den van enkele clubs en bracht de dona teurs dank voor hun financiële steun. Zij deelde nog mede, dat. voor de meisjesclub vier nieuwe leidsters gevonden zijn, die bij de aanvang van het nieuwe seizoen hun taak zullen aanvaarden. De heer Wil- lemink las vervolgens enkele verzen uit het evangelie van Matheüs. Het jaarverslag werd uitgebracht door een interview van de reporter van het Espelose Nieuwsblad, de heer Henk Slijk huis met de secretarissen van „De Bou wers", „De Lenteklokjes" en „De Tref fers", Dika Krikkink, Minie Bekkernens en Jan Jansen, waaruit bleek, dat deze clubs resp. 30, 24 en 15 leden tellen. De Lenteklokjes hadden een aandeel in het programma met enkele zangnum mers en deden met „De Treffers' enkele volksdansjes als „De Tovercirkel", een Israëlisch dansje „Majum" en een Russi sche dans „Troijka". Aan het slot van de avond bracht mej. Nijland de spelers en speelsters en de re gisseur dank-voor het geboden toneelspel. Door de heer A. Landeweerd, inspec teur van de N.R.S. is de stier Jantine's Sjaak 2 van de Gebr. Bosschers, Beuse- berg 139, definitief in het stamboek in geschreven met B 78 punten. VOOR MOEDERDAG voor 4 personen Voor de salade: 150 g Californische blauwe rozijnen 1 krop sla 400 g) 200 g ananas 1 middelgrote paprika Voorde sauce; 4 eet!, yoghurt 2 eetl. azijn 1 eetl. suiker Vi theel. worcestershiresauce V2 theel. zout l1/2 theel. mosterd Wel de rozijnen 5 minuten in heet water en laat ze daarna uitlekken. Snijd de sla, de ananas en de paprika in kleine stukjes en voeg de rozijnen toe. Roer alle Ingrediënten voor de sauce door elkaar, giet deze over de ge mengde sla en meng alles. VOOR MOEDERDAG voor 4 personen Yi liter vanillevla of -pudding 40 g (2 eetl.) Califomischo blauwe rozijnen 100 g bitterkoekjes 1 flesje marasquinaroma Maak vanillevla of -pudding. Wel de rozijnen 5 minuten in heet water on laat ze daarna uitlekken. Breekde bitterkoekjes in stukjes, be sprenkel deze met de aroma en roer ze met de rozijnen door de vla- Eventueel garneren met toefjes slag room of stijfgeslagen eiwit en/of Franse vruchtjes. VOOR MOEDERDAG voor 4 personen 80 g (4 eetl.) Californische blauwe rozijnen 75 g (5 eetl.) boter of margarine 1 dj (6 eetl.) melk 1 dl (6 eetl.) koffiemelk 150 g suiker 1 pakje vanillesuiker 30 g (4 eetl.) cacaopoeder snufje zout 25 g (2 eetl.) fijngehakte (wal)noten Wel de rozijnen 5 minuten in heet water en laat ze daarna uitlekken. Smelt de boter of margarine. Voeg al roerend de melk, de cacao en liet zout toe en laat alle ingrediënten 2 minuten doorkoken. Goed laten afkoelen. Meng er ten slotte de rozijnen en de fijngehakte noten doorheen. Serveren bij pudding, ijs, vruchten salades of vruchten uit blik. Hierbij bieden wij een drietal recepten voor Moederdag aan. Het beste nummer om Uw geschenken voor Moederdag te annonceren, is het nummer van ZA TERDAG 6 MEI A.S. Zorgt, dat Uw advertentie tijdig in ons bezit is. Administratie-Redaktie Holtens Nieuwsblad. De vier biljartclubs in Holten, die aan gesloten zijn bij de biljartbond „Ons Ge noegen" hebben op het groene laken ge streden om het kampioenschap van Hol ten. Nadat „Het Anker" (café Maats), Jansen, Kalfsterman ien V.O.P. (café Kalfsterman) in eigen kring strijd gele verd hadden om ©en afgevaardigde aan te wijzen voor dit kampioenschap, waar bij men uitging van het individuele ge middelde, had zaterdagavond in café Maats de finale plaats. Onder grote spanning werden hier de partijen gespeeld tussen de heren J. Markvoort (Het Anker), C. v. d. Berg (Jansen), Joh. van Geenhuizen (V.O.P.) en B. Klein (Kalfsterman). Nadat de zes partijen waren beëindigd reikte de heer Joh. Arfman, bestuurslid van de biljart bond „Ons Genoegen" de prijzen uit. Dinsdagavond j.l. heeft de heer Tuitert, van rijschool „Succes" alhier, voor de le den van „Jong Holten" de nieuwe ver keersregels uiteengezet. Aan de hand van een groot aantal dia's werden de aanwe zigen wegwijs gemaakt in een gróót aan tal verkeersproblemen. Het geheel was erg leerzaam en de heer Tuitert werd dan ook hartelijk bedankt voor de moeite die hij zich getroost heeft om deze avond te verzorgen. Tijdens het officiële ge deelte werd nog medegedeeld dat men zich tot 10 mei a.s. bij het bestuur op kan geven voor de sport- en wedstrijdendag te Goor op 1 juli 1967. Er werden deze avond twee nieuwe bestuux'sleden geko zen wegens periodiek aftreden van de heren D. J. Jansen en A. Schippers. Hier voor in de plaats kwamen respectievelijk de heer G. Bieleman, vóór de vergadering als tegenkandidaat ingediend en de heer J. W. Schorfhaar. Voor de pauze werden nog een aantal propaganda-dia's vertoond van de Landdag „Schakel" die op 2 sep tember te Markelo wordt gehouden. Zaterdag 15 april heeft de wandelsport- vereniging „De Trekkers" met enige groepen deelgenomen aan de voorj aars- tocht te Nijverdal. Deze tocht werd georganiseerd door de W.S.V. „K.S.W." onder auspiciën van de N.U.W. „De Trekkers" behaalden weer enkele prachtige resultaten ondanks de sterke concurrentie. De adspirantengroep die en kele weken geleden werd opgericht stond ook deze middag voor een zware opgaaf. Maar wisten dan toch met een flinke voorsprong een le prijs te behalen met 168% punt. De groep liep onder leiding van mej. A. Drent en mej. J. de Vries. (De leeftijd van de adspirantengroep is van 8 tot 11 jaar en bij deze groep kun nen nog enkele leden geplaatst worden). De juniorengroep deed het ook uitste kend en behaalde een 4e prijs met 173 punten in de le klasse junioren. De leef tijd van deze groep is van 11 tot 15 jaar, en staat onder leiding van de heer H. Luttikhuis en mej. de Boer uit Almelo. De senioren waren weer goed op dreef na de promotie van vorig jaar en behaal den een 2e prijs in de le klasse senioren met 176 punten. De leeftijd van deze gx-oep is vanaf 15 jaar. Zij staan onder leiding van de heer G. Voortman. Er waren bijna 1700 wan delaars in Nijverdal en dit betekende een record voor de K.S.W. Het weer wex'kte deze middag dan ook buitengewoon mee. V.l.n.r.: J. Markvoort, C. v. d. Berg, Joh. Arfman, Joh. van Geenhuizen Cn B. Klein. Kampioen van Holten werd de heer J. Markvoort met 6 matchpuntemHij ont ving een standaard met biljartspeler; 2e werd de heer C. van de Bex-g, 4 match- punten (grote beker); 3e de heer Joh. van Geenhuizen, 2 matchpunten (kleine beker) en 4e de heer B. Klein, 0 match- punten (asbak). De jaarlijkse kringsport- en wedstrij- dendag van de P.J.G.O. zal dit jaar door de afdeling Goor georganiseerd worden op 1 juli a.s. 's Morgens worden de tech nische wedstrijden gehouden in de Land- bouwhuishoudschool ,,Aan de Zwanen drift". 's Middags vinden de sportwed strijden plaats op het tex-rein van de S.V. „Hector". De technische wedstrijden omvatten voor dé meisjes: bloemschikken, glas- ïnozaiek, zuivelwedstrijd en kapwedstrijd. Voor de jongens: veebeoordeling M.R.IJ.- en F. PI.-veeslag, trekkersbehendigheid, paardenbehendigheid. böerderijverbouw- en, handvaaixligheid en babyverzorgen. De veebeoordeling vindt plaats volgens voorbeeld C van richtlijnen T.L.J.W. Een gezamenlijke technische wedstrijd bestaat uit het tekenen van een x-eklame- biljet. De sportwedstrijden omvatten voor de meisjes: 100 m. hardlopen, 400 m. hard lopen, hoogspringen, verspringen, 4 x 100 m. estafette; voor de jongens: 100 en 800 m. hardlopen, hoogspringen, verspi-ingen en 4 x 100 m. estafette. Voorts zijn, er gezamenlijke sportwed- sti'ijden,; bestaande uit 4 x 100 m. esta fette (2 meisjes en,2 jongens), t.ouwlTek- ken (3 meisjes en 3,jongens),, terwijl,als groepswedstrijd volleybal'" gespeeld woirdt (3 meisjes en 3 jongens). De humoristische-noot zal de vrije wed strijd met blaasslaan zeker brengen. Opgave moet geschieden vóór 10 mei bij de afdelingsbesturen. huidje altijd gaaf POEDER-CREME-OLIE-ZEEP Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd 213 runde ren. De prijzen van melk- en kalfkoeien be droegen f 950 tot f 1300, van pinken van f750 tot f925 en van graskalveren van f 400 tot f 6d0, alles pex' stuk. 1 De handel was aanvankelijk tx-aag en later vlot, terwijl de prijzen iets opliepen. Feuilleton door Tom Lodewijk 5) „En v/aar blijft ie nou-voorlopig? Bij Ben?" „Ja, voorlopig wel. Alleen Ben is in staat, een miljonair in stijl te huisves ten." „Is ie dat? Miljonair?" „Tja, hoor es zelf heeft ie er met geen woord over gepraat. Hoe dat ge rucht in de wereld gekomen is, dat weet ik eigenlijk niet eens." „Maar hij heeft goed geboerd." „Tja, dat zal wel. Och, weet ik veel!" riep Anneke geërgerd uit. „Wat kan het me schelen!" „Net mijn mening", bromde Simon. „Waarom is ie eigenlijk weggetrok ken?" „Crisisjaren. Hier geen stuiver te ver dienen. Toen heeft ie gemonsterd op een boot en is ergens in Zuid-Amerika blij ven hangen. Hij heeft ieder jaar op haar jaardag een brief aan moeder geschre ven, en daaruit bleek wel dat hij het best maakte en genoeg hoopte over te hou den om zijn oude dag in Holland door te brengexx" „En je moeder? Wat zegt die er van?" „Ja, die vond het natuurlijk erg jam mer dat ze niet bij de boot kon zijn, maar je weet, ze mag nog niet buiten. Oom Simon zal haar moeten gaan op zoeken." „Daar zal een potje gezet worden." „Geloof dat maar." „En hij is nog altijd vrijgezel?" „Standvastigh is gebleven zijn hert in tegenspoedt", citeerde Anneke. „Hij moest niets hebben van die zuidelijke vrouwen. Niks boven de Hollandse, zegt hij." „Maar die nam hij ook niet." „Wat had een werkeloze jongen te bie den?" „Hij had toch makkelijk vóór die tijd kunnen trouwen?" „Er schijnt iets geweest te zijn met een grietje dat intussen met een ander vrijde. Toen heeft ie gezegd, dat ie er nooit meer één zou vertrouwen, of trouwen, wat op hetzelfde neerkomt, schijnt het." „Dus zaterdag komt hij hier. Brengt Ben 'em?" „Weet ik veel." „Ik hoop van niet," bromde Simon weex*. „Anders wordt het een echte visite, vooral als tante Jannie meekomt." ,Ja en wat ik zeggen wil, het is Jeanne tegenwoordig, hoor." „Doortjes worden Thea's en Jannie's woi'üen Jeanne's", merkte Kees op. „Een garnaal heeft ook een hoofd" wees Pieter zijn zoon terecht. „Moei jij je maar met je huiswerk, xnijn zoon." „Beste mensen," stond er op de brief kaart, „ik kom zaterdag met de bus, die om elf uur bij jullie is. Stuur een afhaler anders vind ik de weg niet naar jullie huis. Zal blij zijn jullie allemaal te zien. Ome Simon." „Ome Simon," herhaalde Anneke, de oude naam. Ik vroeg of hij centen voor drop had meegebracht. Nou Kees en Kas, da's een mooi klusje voor jullie." De tweeling had er wel oren naar. „Vooral als we drop mógen kopen." „Dat zou ik éérst maar vragen", advi seerde Pieter, „exi anders laat je hem ge woon staan." De tweeling sprak over centen noch drop, toen de bus stilstond en er maar één passagier uitsteeg, wie blijkbaar dooi de chauffeur nog eens ten overvloede verzekerd werd dat hier de halte Stok roosplein was. Toen zag hij de twee knaapjes. „Bent u ome Simon?" vroeg Kees. „Wie dacht je dan? En wie ben jij?" „Ik ben Kees en dat is Kas. „Jullie lijkt op mekaar als twee groene erwten." „Kees heeft een lidteken, zo houdt moeder ons uit mekaar." „'s Kijken. Juist. Nou jongens, hoe gaan we? Maar ik moet eerst nog bij een winkel langs, want ik wil wat voor je moeder meenemen." De jongens keken elkaar aan. „En drop voor ons?" „Wat dacht je dan?" grinnikte Oom Simon. „Je ziet er naar uit of je best wat gebruiken kunt." De tweeling za'g vol vertrouwen naar hém op. Dat was een oom waar je wat aan had. Oom Simon kocht in een win kel een grote zak met allerlei fruit, die Kees en Kas om beurten moesten dra gen, maar de drop verzoette de arbeid. Kauwend kwamen ze binnen. „Oom Simon", riep Anneke! „veran dert u nou nooit? Weet u wel dat u vroe ger bij moeder ook altijd met iets aan kwam zetten?" „Meid, met lege. handen weet ik nooit raad." „En wat lopen die jongens te kau wen?" „Wat dacht je? Op een houtje?" „Schoffies, jullie hebt geld voor drop gevraagd. Ik had je nog zó gezegd. „Die jongens dreigden bijna van de graat te vallen", zei oom Simon, „en ik wist wat er gebeuren moest. Nietwaar Kees?" Kees kxiikte lieftig. „Hoe weet u nou dat dat Kees is?" „O, daar vergis ik me niet in", lachte hij geheimzinnig en knipoogde naar zijn neef. „Gunst nog toe", zei Anneke, de zak overnemend, „dat is genoeg voor een weeshuis." „Je jongens zullen er wel weg mee weten." ..Zo, en gaat u nou gauw zitten, dan schenk ik koffie. Pieter zal zo wel thuis- koxnen, die had nog school vanmorgen." Oom Simon ging zitten en keek ge noeglijk de kamer rond. Hij hoorde An neke fluiten in de keuken, een gewoonte die ze nooit had afgeleerd. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2