ütultW6®ktk niet kent Limburg zoals U het Gevaarlijke Verkeersdeelnemers nv Grafische Industrie Nijverdai Mannen begrijpt dat toch Geen controle op Rij-examen is maar een momentopname HOLTENS NIEUWSBLAD Zaterdag 8 april 1967 Het is beslist niet toevallig dat zovele Nederlanders in de zomermaanden naar Limburg trekken. Limburg heeft een zeer gevarieerd landschap. Limburgse steden hebben iets gezelligs. In Lim burg waant men zich vaak in het bui tenland. Toch is het in de zomermaan den geen onverdeeld genoegen, omdat men zich in het gezelschap van tien duizenden toeristen bevindt. Hoewel dat voor sommigen een speciale voor waarde voor vakantieplezier is, is het dat voor anderen niet. Gaat u echter in het voorjaar, dan ontdekt u een volkomen ander Limburg. Een Limburg zonder het legioen der duizenden. Een stil en rustig Limburg op het platteland. Een bedrijviger Lim burg in de steden. Wanneer u in het voorjaar gaat, be hoeft u nauwelijks een hotel te bespre ken. De wegen zijn er, zeker op de werk dagen rustiger dan in de drukke rand stad. Speciaal voor de amateurfotogra fen zijn er opgelegde kansen voor bril jante foto's. Het voorjaarslicht is wat zachter. De begroeiing is dunner en ver leent wat meer doorzicht. U kunt rus tiger uw standpunt bepalen. HET MEEST FOTOGENIEKE STADJE Wanneer u uit onorderlijke streken komt, raden wij aan via Eindhoven en Weert eens te rijden naar de kleine stad Thorn. Want Thorn is een compleet monument. Een plaatsje waar de tijd heeft stilgestaan. Rondom een kerk, de Stiftdkerk (soort Kloosterkerk) vinden we een aantal huizen, alle in felle wit/ zwarte tinten. De muren wit gekalkt, de daken daartegen zwart afstekend. Dit is het kenmerk van Thorn, wit en zwart. De straten zijn belegd met kleine ri vierkeitjes in een typisch patroon, 't plein rond de kerk noemt men „Wijn gaard". Speciaal hier vinden we de sier bestrating. De koperen lantaarns aan de muren geven het plein een bijzonder romantisch karakter. Een ander kenmerk, dat we overigens meer in Limburg aantreffen, zijn de muren om vele tuinen. Thorn is een ideaal oord voor het opnemen van his torische films. Als zodanig is het trou wens ook al gebruikt door de NCRV- relevisie. die het stadje als decor ge bruikte voor opnamen van de serie „Dagboek van een Dokter". Filmclubs welke plannen in een dergelijke (histo rische) richting hebben, weten dus waar zij goedkoop een ideaal achter grondje voor hun film kunnen vinden. Wanneer het voorjaarszonnetje zich af en toe laat zien begint Thorn pas echt te leven, het Munthuis en de Beekstraat, de Immuniteitspoort krij gen accent. Wie hier met een gemiddeld gevoelige film van b.v. 21 DIN en een geelfilter aan de slag gaat, maakt het plaatje van zijn leven. Denk niet. dat u op zijn Amerikaans in een uur Thorn kunt doen. Het is de moeite waard om rustig te speuren naar hoekjes en gaatjes waai de historie voor het grijpen ligt. Het zijn ook waarachtig niet alleen de voor de hand liggende monumenten die een plaatje en uw aandacht waard zijn, het is ook de typische bouwtrant van de huizen, de fraaie hoogpoorten van de boerenhoeven en de bruggetjes. Wanneer u met uw camera Thorn op de juiste wijze hebt verkend, zult u on getwijfeld thuiskomen met een serie foto's uit een totaal andere wereld. Het zijn dan niet de obligate vakantie kiekjes van Limburg, zoals de toerist- het-meestal-ziet. Voor de fijnproevers; rondom Thorn vindt u nog veel ongerept natuurschoon. Plaatsjes als Ittervoort, Maasbracht en Wessem e.a. dienen echter op de juiste, kalme manier geobserveerd te worden. ZUIDELIJK AFZAKKEN Het wegennet in Limburg Wordt ge stadig beter. Daarom zult u weinig tijd nodig hebben om via Echt in de richting van Sittard te komen. Vanuit Sittard ligt geheel Zuid-Limburg voor u open. U kunt. natuurlijk ook eerst een zij sprong maken naar Roermond, een plaats waar vooral het oude Centrum boeit. Vooral het sfeervolle plein rond de Munsterkerk. Deze kerk is 't mikpunt voor vele amateurfotografen. U kunt haar vooral daarom zo goed fotografe ren, omdat er ruimte op het plein vol doende is voor een imposante opname. Trekt u van hieruit verder, dan pas seert u tenslotte de „vernauwing" van Limburg weer, waar Sittard als grote plaats ligt. Hier is een schitterende au toweg aan het groeien. Een weg die in de toekomst waarschijnlijk door vele autobezitters, zal worden verkozen op hun route naar het zuiden, boven de weg Arnhem/Zevenaar. U passeert de Mijnstreek welke zijn stempel op deze omgeving heeft gedrukt. U kunt nu van de grote weg afbuigen (doe dat vaker) en in de richting van Hoensbroek rij den, waar het landschap met zijn glooi ing begint. Opzij van de weg vindt u ook het aardige dorp Schinnen. Door deze streek rijdend, is elke hoek die u omslaat vaak een ander, nieuw panora ma. Rijdend naar Brunssum, waar Af- cent zijn tenten heeft opgeslagen, slaat u daarna weer rechtsaf en zakt af naar Heerlen, welks breden en nieuwe buiten wijken de oude stad omvleugelen. Via Heerlen weer rechtsaf en dan in de richting van Valkenburg. Valkenburg toont ook al zo'n ongewoon aanzien in het voorjaar. Geen drukte van toeris ten, geen luidruchtig gezang van liedjes waaraan Burgemeester Breekpot zich kan ergeren. De Geul stroomt er snel en driftig doorheen. Wij zijn er eveneens kalmweg door heen getrokken, onderweg een plaatje schietend van het kasteel „Rivieren" bij Voerendaal. Vanuit Valkenburg via Schimmert, waar u het prachtige Ravensbos aan treft, restant van de enorme wouden die in de middeleeuwen de omgeving be heersten. U kunt daarna via het plaatsje Beek de grote weg weer pikken op uw weg naar het noorden. We hebben in onze tocht Maastricht niet genoemd, omdat goede wijn geen krans van node heeft. Maar het blijft wel een bezoek waard! Elke dag dat Huib 's morgens de deur achter zich dicht getrokken had, om naar kantoor te gaan, kwam voor Conny het heerlijke ogenblik, waarop ze zich vrij voelde, om met haar tijd te doen wat ze wou. Na 20 huwelijksjaren was het nog altijd even prettig en had ze er nog even veel behoefte aan „zichzelf te mogen zijn". Als je zin in lezen had, kronkelde je je op de bank in elkaar met het boek; dat je gisteravond niet had mogen uitlezen, omdat Huib vond, dat het tijd was om naar bed te gaan. Of je ging zomaar voor de haard op de grond liggen en spon verder aan alle verrukkelijke dromen, die je wel af moest breken, als Huib thuis kwam Huib had dikwijls iets aan te merken, als bij zijn thuiskomst bleek, dat er al lerlei dingen waren blijven liggen, die ze had moeten doen. Dan voelde ze zich schuldig als een kind, dat op iets ergs betrapt is en beloofde ze beterschap. Maar waarom was Huib ook zo precies Dat had hij zeker van zijn moeder. Had den andere mannen ook de gewoonte, om met hun vinger over de meubels te strijken, om te zien. of er stof op lag En merkten andere mannen ook dadelijk of het bed afgehaald en weer opgemaakt of zomaar rechtgetrokken was De manier, waarop Huib haar verweet, dat ze slordig en een slechte huisvrouw was, vond ze soms verschrikkelijk ver nederend. Daarom was het zo verrukkelijk, dat ze haar droomwereldje had, waarin ze kon vluchten, zodra hij de deur achter zich toegetrokken had. Vandaag op deze heerlijke, stralende herfstdag heeft Connie zin om te gaan wandelen. Ze kan wel zingen, terwijl ze door het bos loopt. Maar eigenlijk moest je je adem inhouden. Dat doet de natuur ook in de herfst. Dan gaat alles uitrusten. De blaadjes, die van de bomen vallen, doen het heel stilletjes. Net of ze moe zijn en zich maar laten zweven. Tussen de bomen giet de zon stralenbun dels uit, die zo dik en compact zijn, dat je denkt ze te kunnen grijpen. Maar als je er dichtbij komt, vervluchtigen ze voor je ogen. Boven de kleine vijver hangt een ijle sluier. De bruine afgeval len blaadjes liggen er roerloos op te drogen tussen plukjes groen kroos. En op de omgevallen boomstam, die half in het water ligt, zitten op een rijtje 10, 12 De officier van justitie van de Bossche arrondissementsrechtbank heeft kort geleden ernstige kritiek geuit op het verlenen van een rijbewijs aan een geestelijk onvolwaardige, die al eens toen hij nog geen rijbewijs had zwaar beschonken achter het stuur had gezeten en een aanrijding veroor zaakte. De openbare aanklager heeft hiei-mee een actueel vraagstuk aangesneden. Nu het verkeer op de weg met de dag toeneemt, zou een verfijning van de be palingen met betrekking tot het uit reiken van rijbewijzen zeker niet mis- Ook in het zachte voorjaarszonnetje kunt u op een terrasje op de Vrijthof de nationale drank, een Els gaan proeven. Goede raad, verlaat zo vaak u wilt, de grote weg en proef Limburg zoals het kan zijn. Een oord vol onbekende hoek jes, vol fotogenieke doorkijkjes en ver gezichten. Mocht u tenslotte, geen zin in de auto hebben, of zo'n voertuig niet bezitten, pak dan de trein. Amsterdam-Maas tricht kost u maar 2y, uur. Huur dan een fiets, dat kan bij elk station en verken zo onze meest zuidelijke provin cie in het rustige seizoen. Jan A. Kleyn witte eenden zich in een plas zonlicht te koesteren. Wat is een mens ontzettend gelukkig vandaag. De bomen beginnen te kleuren en een eenkhoorntje vliegt pijlsnel tegen een van de stammen omhoog. Een kindje in een wandelwagentje strekt er de handjes naar uit en lacht uitbundig. En om je heen is de zachte, geruisloze regen van al die vallende blaadjes. o Connie zou de hele wereld kunnen om helzen. Ze houdt van alles en iedereen, want het leven is zo heerlijk. Maar dan slaat plotseling als een golf van paniek de gedachte door haar heen, dat Huib om elf uur thuis zou komen, omdat hij voor een paar dagen op reis moest. Uit drukkelijk heeft hij nog gezegd: „Zorg staat. Vergeet het nou niet Hij is bezig zijn koffer in te pakken, als ze ademloos binnenkomt. Hij is ijzig kalm en kijkt haar alleen met koude ogen aan. Ze wil beginnen, het uit te leggen, hem duidelijk te maken hoe dat gebeuren kan, dat men alles vergeet. Maar hij snijdt haar af: „Wat ben jij voor iemand Een vrouw van over de veertigJe lijkt wel een tiener. Je moet eens leren volwassen „te worden. Wat heeft een man aan een vrouw als jij De vernederende woorden blijven in haar naklinken, nadat hij weggegaan is. Zon der te eten zonder haar een zoen gege ven te hebben. Volwassen worden Is het dat dan, wat er aan haar mankeert Dat ze nog als het kind is, dat haar eigen sprookjes maaktDe kleine fantaste, die geluk kig is bij de gratie van de lieflijke ver beeldingen, die ze zichzelf schept. Maar waarom worden andere vrouwen in hun huwelijk wèl volwassen en zij niet Misschien omdat onvolwassen-blij ven voor haar een soort zelfbehoud is. Huib is een goede echtgenoot, dat wel, maar zo zakelijk en nuchter en zo zwaar op de hand. Je kon nooit met hem spelen. Hij had geen fantasie. Hij heeft haar nooit een werkelijkheid kunnen geven, die aan haar dromen beantwoordt. Dat beetje luchtige romantiek, dat vleugje tedere poëzie, dat voor haar een levens behoefte is, vermag hij haar niet te schen ken. Daarom moet ze wel zelf het voed sel zoeken, dat ze nodig heeft. Daarom blijft ze hardnekkig stilstaan in het we reldje van haar dromen en weigert ze de werkelijkheid te aanvaarden. Zomaar uit onbewust protest. (Nadruk verboden) plaatst zijn. Het is zonneklaar, dat het Bureau voor de afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen meer materiaal ter beschikking zou dienen te krijgen dan alleen het rapport van de exami nator. Verfijning van veiligheidsbepalingen gewenst Inderdaad hebben de rapporten van de examinatoren, waarop het Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen zijn beslissingen baseert, slechts een be perkte, vooral t ij d e 1 ij k e waarde. Dit rapport heeft hoogstens de verdienste van een goede momentopname te zijn. Het zegt helemaal niets over de ver dere gedragingen van de houder van het rijbewijs, want uit de aard der zaak kan de examinator niet in het koffiedik kijken. Wanneer zich in het persoonlijke leven van de rijbewijshouder belangrijke gees telijke veranderingen voltrekken of als hij plotseling belast wordt met sociale 6 moeilijkheden, hoe zal hij hier dan op reageren en in hoeverre zal zijn gedrag op de weg hier de invloed van onder gaan Ziedaar een belangrijke vraag, waarop een examinator geen antwoord zal kunnen geven. De psycholoog wel Deze zal natuurlijk zich gemakkelijker een indruk kunnen vormen van de vat baarheid, die de betrokkene toont voor onverwachte tegenslagen in zijn leven. Dus zouden alle rijbewijskandidaten psy chologisch moeten worden gekeurd, zo als nu a.s. beroepschauffeurs reeds ge keurd worden door het Psychologisch Verkeerslaboratorium Men stelt deze vraag wel eens maar wil er toch niet aan. Toch is het een klem mende vraag naar aanleiding van een acuut probleem. De verkeersonveiligheid, die honderden doden per jaar eist, de criminele statistieken, die ons vertellen over een sterke stijging van het aantal verlceersmisdrijven, stellen diegenen in het gelijk, die menen dat de afgifte van rij bewijzen aan rigoureuze bepalingen zou moeten worden gebonden. Ongeschikt De administratieve rompslomp, die dit alles met zich mee zou brengen, is ech ter niet te overzien, al hebben wij wel de indruk, dat met het argument „te veel rompslomp" maar al te vaak maatrege len worden afgeweerd, die eigenlijk zeer noodzakelijk zijn. Zorgelijk is, dat ook tal van rijbewijs- houders, wier geestelijke vermogens min of meer ernstig zijn aangetast, rustig op de weg mogen blijven rijden. Het gaat hier niet zozeer over personen met intel ligentiestoornissen, want die schijnen van weinig invloed op de rijbekwaamheid te zijn. Het is bijvoorbeeld een ervarings feit dat onder de chauffeurs van vracht auto's soms lichte debielen voorkomen, die nimmer bij een ongeval betrokken raakten. Ten aanzien van verschillende psychosen is er wel een duidelijke relatie tot de verkeersonveiligheid. Tijdens een psycho se is een mens onbekwaam te rijden. Maar na zijn behandeling in ziekenhuis of psychiatrische inrichting kan hij weer rustig achter het stuur plaatsnemen. Een aantal van deze patiënten wordt uit een inrichting ontslagen in een stadium waar in zij niet geheel genezen zijn. Men noemt dit de genezing met defect. Onder deze groep schuilen gevaarlijke verkeersdeel nemers, die in ons land rustig de gele genheid krijgen zich weer op de weg te begeven. Nog belangrijker is de groep van perso nen, die lijdt aan organische hersenaan- docningen. Hoewel door de verbeterde neurologische en neurochirurgische tech niek vele gevallen niet meer van dode lijke aard zijn, tasten deze aandoeningen dikwijls het karakter en de geestelijke vermogens van de patiënt aan, waardoor hij voor deelneming aan het verkeer on geschikt wordt. Brommers Dit was dan alleen nog maar de rijbe- wijskwestie. Op onze wegen worden ech ter niet alleen brokken gemaakt door automobilisten, maar o.m. ook door be rijders van bromfietsen. Voor dit gemo toriseerde voertuig heeft niemand boven de zestien een vergunning nodig. Brom mers zijn niet centraal geregistreerd, in tegenstelling tot West-Duitsland, waar het aantal bromfietsen dat in ons land vele malen overtreft. Ook geestelijk onvolwaardigen berijden bromfietsen, richten dikwijls ernstige, soms onherstelbare schade aan en toeren dan weer,rustig verder. Wie doet je wat Al deze gevaarlijke verkeersdeelnemers worden door onze wetgeving meer ont zien dan ten aanzien van de gemeen schap verantwoord is. Over een verfij ning van de beveiligingsbepalingen wordt in Den Haag desondanks nog nau welijks gedacht. Het is een moei lijke materie en voor geen enkel kabinet is het politiek gezien een aantrekkelijke zaak om deze bepalingen drastisch te verscherpen. Maar dat is geen reden om alles blauw-blauw te laten. Een feit is dat het aantal ongevallen op onze wegen toeneemt en dat er te weinig waarborgen zijn om lieden, die voortdu rend de verkeersveiligheid in gevaar bren gen of door hun geestelijke constellatie elk ogenblik in gevaar kunnen brengen, van de weg te weren. Mr. M. van Oudwijck. als Briefpapier, Enveloppen, Briefkaarten §j| Visitekaarten, Reglementen, Rekeningen ||j| Memorandums, Circulaires, Adreskaarten Hl Vakkundige Kwitanties, Verslagen, Prijscouranten, Labels afwerking Periodieken, Boekwerken, Familiedrukwerk Snelle levering AGENT: JAN WIGGERS KOLWEG 14 TELEF. 1356 mg Een huwelijk is geen zakelijk contract

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4