volleybal üan het gouden jubileum van liet Groene Kruis werd stilzwijgend voorbijgegaan EXCLUSIEVE STOFFEN WOMMMK Vergadering gezamenlijke kruideniers jgLi/Qinpo NET MEISJE LOMPENIT H.M.V. EEKLAME IS WINST l VBOWVC overtuigend kampioen in afdeling Nijverdal volleybal SUIKER-OOM De subsidiëring van de gezondheidszorg P.v.d.A. besprak de kabinetsformatie Holten te sterk voor Twenthe Contrasten in Hopmanshuis Geslaagd Zaterdag 8 april 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD MODECENTRUM OP WOENSDAG 12 APRIL A.S. OM 20 UUR IN HOTEL HOLTERMAN BESPREKING VAKANTIEREGELING 1967 5Z£> Te koop: wasmachine met verwarming 1 jaar oud. Bessinkpas- straat 17. Te koop: twee drachtige varkens Joh. Haverslag, Okken- broek. De jaarvergadering van „Het Groene Kruis", die maandagavond onder voorzit terschap van dokter C. H. Rietdijk in ho tel Holterman gehouden werd was, be halve door het bestuur, slechts bezocht door enkele leden. In het afgelopen jaar is aan een be langrijke mijlpaal in het leven der ver eniging in stilte voorbijgegaan. Op 21 de cember 1966 was het n.l. 50 jaar geleden dat de vereniging werd opgericht, deelde de voorzitter mede, maar het bestuur meende daaraan geen ruchtbaarheid te moeten geven, althans daaraan geen kos ten te moeten besteden voor recepties en dergelijke, om zodoende geen geld van de vereniging te verspillen. De geringe be langstelling, die de leden voor hun ver eniging tonen, zal daaraan eveneens niet vreemd zijn geweest. Dokter Rietdijk gaf in deze vergadering een historisch overzicht van het ontstaan van het Kruiswerk, dat in 1875 begon met de oprichting van het Witte Kruis te Lan ge Ruigeweide in Noord Holland als ver eniging tot bestrijding van besmettelijke ziekten. Daaraan herinnert nog altijd het witte kruisje van de verpleegster. In 1900 kwam in Zuid Holland het Groen Kruis Nijverdal. Een in glansvorm spelend VBOWVC-team heeft in de eerste klasse heren van de NeVoBo-competitie, afde ling Nijverdal het kampioenschap be haald door met 30 van Nijverdal 2 te winnen. De heren a an VBOWVC hebben in de ze voorlaatste wedstrijd laten zien wat volleyballen is. Het gehele team draaide op „kampioenstoeren", waarbij vooral aanvoerder Boerrigter een hoofdrol speelde met zijn keiharde smashes. Helemaal geen antwoord gaven de mannen van „Nijverdal" in de eerste set die door VBOWVC met maar liefst 150 werd gewonnen. Ook de tweede en de derde set werd een complete „afmaak- partij". De VBOWVC-ers wonnen ver diend en overtuigend met 154 en 152. Een andere belangrijke ontmoeting in de eerste klas werd die om de bezetting van de twede plaats tussen Nijverdal en LeVo. Nijverdal 1 kwam uiteindelijk als de grote overwinnaar naar voren. Vooral de tweede set bracht veel spanning en ee - „legioen" zorgde ervoor dat hun fa vorieten in extase bleven. Nijverdal kwam van een 37 achterstand op een 11—7 voorsprong en later op 129. De derde set was voor Levo, doch in de vierde bleek dat Nijverdal le langste adem had. De mannen van Broekhuis liepen uit tot 91. Een „time out" bracht Levo terug op 119 doch de laatste aan- valswoede van Nijverdal werd gekoeld in keiharde smashes van Broekhuis, Schuttevaar en Klein jan die de eind stand op 1511 brachten. GEEN FOUT Holyoke uit Enter dat na vele weken rust weer in de zaal verscheen maakte geen fout legen een hardnekkig vech tend OKK, dat vooral in de eerste set enorm partij gaf. Holycke won in twee sets en staat nu samen met Levo 2 aan de kop. Beiden spelen de laatste wed strijd tegen elkaar, hetgeen de beslissing moet brengen. Bato 1 nestelde zich definitief op de derde plaats door zelf te winnen van VBOWVC 3 en mede door de nederlaag van OKK. VBOWVC 3 speelt; wint VBO WVC dan staat later op de avond van Bato 2 te verliezen naar de laatste plaats verhuisd. De spanning is er ook hier nog niet uit, daar VBOWVC 3 haar laatste wedstrijd tegen Bato 3 speelt, wint VBO WVC dan staat zij gelijk met de beide Bato-teams. In de tweede klasse dames kan vol gende week de beslissing vallen. Het on geslagen Bato 1 speelt dan tegen haar concurrent VBOWVC 2, winnen de Hol- tot stand, dat inmiddels een zeer uitge breid werkterrein heeft gekregen wat de taken betreft, die het op zich heeft geno men. De oprichting in Holten van de Vereni ging „Het Groene Kruis" geschiedde op 21 december 1916. Oprichters waren o.a. de burgemeester, A. P. R.C. Baron van der Borch van Verwolde, Ds. G. Bax, de dames W. van Dam ien E. II. Korteling, onderwijzeressen, ien de heren dokter Bes- sinkpas, D. Pagrach len J. Blokker. Aanvankelijk beperkte het werk zich tot het in voorraad hebben en uitlenen van verplegingsartikelen. Pas later werd de eerste wijkverpleegster aangesteld n.l. zuster Oostindië. Thans heeft de vereni ging twee wijkverpleegsters in dienst, zr. Gmeneveld ien zr. Ter Borg. Het Groene Kruis is zoals uit het verslag van de secretaris de heer G. Brands blijkt uitgegroeid tot 'n krach tige vereniging met 1840 leden. In 1949 werd reeds over een wijkge- bouw gesproken. Er was toen reeds een bouwfonds gevormd, maar door een gene reus, gebaar van de Coöp. Boerenleen bank, de medewerking van diverse ver enigingen, maar vooral door het grote of- tense dames dan mogen zij zich kam pioen noemen, zoniet dan komt men een week later nog weer tegen elkaar achter het net. De dames 1 van VBOWVC heb ben nog een kans daar de standen in de ze klasse niet geheel juist waren doorge geven. VBOWVC staat met 10 punten uit 2020 wedstrijden weliswaar onderaan de ranglijst, doch Lavolé en Boemerang hebben elk eveneens 10 punten, zij het uit 19 wedstrijden. De wedstrijden Boe merang - Verdan en Lavolé - Zwaluwen, die deze week worden gespeeld zullen voor VBOWVC belangrijk en misschien wel beslissend zijn. Eindigen twee of eventueel alle drie teams gelijk, dan zal, naar alle waarschijnlijkheid in Hengelo op één dag een halve competitie worden gespeeld, om uit te maken wie er moet degraderen. De drie landelijke kruisorganisaties, namelijk het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis, heb ben woensdag een telegram gezonden aan de nieuwe Ministerraad. In dit telegram wensen zij het kabinet succes bij de taak, welke op de nieuwe ministers wacht en tevens vragen zij de bijzondere aandacht van de Ministerraad voor de gesubsidieer de gezondheidszorg. In het maartnummer van het blad „Katholieke Gezondheidszorg" werd hier over al met vooruitziende blik geschreven: „Onder de vlag van beperking der over heidsuitgaven komt het rode potlood weer uit de bureauladen van de financiële heren, die de opdracht hebben te snoeien waar mogelijk en uitbreiding te verhin deren. De subsidies vormen dan meestal de gemakkelijkste sector, omdat het rechtskarakter daarvan nog steeds niet vastligt en de problemen in de gesubsidi eerde sectoren, door geldarmoede ont staan, niet zo direct in het eigen over- heidsvlees snijden." De landelijke kruisverenigingen hopen met hun telegram de aandacht te wekken van de bewindslieden voor de grote noden bij de gesubsidieerde gezondheidszorg. Een drastische besnoeiing van de subsi dies zou de maatschappelijke gezond heidszorg, zoals deze door de kruisver enigingen uitgeoefend wordt, op ernstige wijze in gevaar brengen. |P^B,J VERKOUDHEDEN VOOR VADER. MOEDER EN KIND fer, van meer dan zestigduizend gulden, dat de gehele bevolking bracht, kon in 1960 een prachtig wijkgebouw in gebruik worden genomen, dat thans praktisch al onbezwaard is. Uit het jaarverslag bleek verder, dat de wijkverpleegsters 6053 bezoeken heb ben afgelegd. Het aantal zittingen van het consultatiebureau voor zuigelingen bedroeg 43, nieuw ingeschreven werden 136 baby's, totaal in zorg waren 148. Voor het kleuterbureau waren deze cijfers resp. 24, 17 en 530. Het verslag bevatte dan ook woorden van dank voor het goede werk, dat de wijkzusters verrichten. Financieel staat de vereniging er goed voor, zo bleek uit het verslag van de pen ningmeester, de heer H. J. Oolbekkink. Het wijkgebouw en conciërgewoning staan op de balans voor f 26.000,en daar staan nog behoorlijke reserves te genover, o.a. een bouwfonds, onderhouds- fonds, fonds voor vervoermiddelen en een reservefonds. De baten bedroegen in totaal f 38.899,15 en de lasten f 38.609,55, zodat er een voordelig saldo was van g 289,60. De kascommissie bestaande uit de he ren Th. A. J. Poppe en A. Nekkers ver klaarde bij monde van laatstgenoemde de boekhouding keurig in orde te hebben bevonden. In de plaats van de heer Nek kers werd als lid van de kascommissie aangewezen, de heer W. Beijers. De begroting werd vastgesteld met aan baten en lasten f 38.835,De contribu tie behoeft niet verhoogd te worden. De periodiek aftredende bestuursle den de heren G. W. Knapen, M. Tromop en H. Rozendom, wérden bij acclamatie herbenoemd. Bij de rondvraag werd opgemerkt, dat het ziekenvervoer en vervoer van ver keersslachtoffers nog wel enige lacunes vertoont, niet wat het vervoer betreft, maar o.a. de begeleiding. De 2e voorztter, de heer G. J. Langen- barg, bestuurslid van het provinciale Groene Kruis, deelde mede, dat op pro vinciaal niveau aan een oplossing ge werkt wordt. Men heeft het technisch op papier. Het kan niet zonder overheids subsidie. Ook de plaatselijke overheden zullen hierbij moeten worden ingescha keld. In de woensdagavond in hotel Holter man gehouden ledenvergadering van de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid, wierp de voorzitter de heer J. H. van der Harst, een korte terugblik op de kamerverkiezingen van 15 februari en op de kabinetsformatie. Wat deze verkie zingen betreft was spreker van oordeel, dai de van de K.V.P. gewonnen stemmen, weer verloren gingen aan D '66. Hij noemde het frappant, dat een partij zon der een reeds gereed en volledig pro gram zeven zetels kon winnen. Het ver lies van de K.V.P. noemde de voorzitter niet onjuist, want toen de P.v.d.A. als regeringspartner op het punt stond en kele van haar programma's te zien ver wezenlijken werd zij door deze partij in de steek gelaten. De heer van der Harst noemde de ver kiezingsactie van de partij wel geslaagd t.a.v. de handarbeiders, maar zij mist de middengroepen. Daarin schiet zij tekort. De kabinetsformatie noemde hij een ge klungel, waarvan je staat te kijken. Bies heuvel heeft de mensen niet kunnen vinden omdat zij zich onttrokken aan de verantwoordelijkheid. Uit de com mentaren van de bladen spreekt weinig vertrouwen in het kabinet. De voorzitter noemde het een bedenkelijk verschijnsel, dat mensen, die in de Kamer zitten zich aan de verantwoordelijkheid van het ministerambt onttrekken. Men heeft ten slotte getracht koste wat het kost de gevormde groep bij elkaar te houden. De heer van der Harst was van oordeel, dat het dringend noodzakelijk is dat de deconfessionalisatie zich door zet. De confessie kan z.i. niet maatge vend zijn voor een goede-partijvorming. Hopelijk zijn de confessionele jongeren ïn hun streven op de goede weg. Op de ze inleidende woorden volgde een geani meerde gedachtenwisseling. Blijkens ingekomen stukken van het partijbestuur zullen in de periode van 21 augustus tot 12 september de startverga deringen plaats vinden voor het in no vember te houden partijcongres, tot uiterlijk 13 september kunnen candida- ten en voorstellen worden ingediend. De afdeling zal zich hierover voor in sep tember beraden. Voor de gezamenlijke 1 mei viering van de Overijsselse afdelingen te Om men zijn bij de secretaris, de heer L. Kaan. toegangsbewijzen beschikbaar. Het wordt een feestelijke samenkomst waarbij ook de jeugd wordt ingescha keld. Als afgevaardigden naar op zaterdag, 6 mei te Kampen te houden gewestelijke voorjaarsvergadering werden als afge vaardigden aangewezen de heren van der Harst, W. Beijers en G. W. Knapen. Bij de bespreking van het beleid van de raadsfractie werd de vrees geuit, dat de 49 in aanbouw zijnde woningwet woningen in het Kolplan, die gedeeltelijk pre-fab zijn, veel onderhoud zullen ver gen. Die mening werd echter niet door alle, terzake deskundige leden, gedeeld. De wedstrijd Holten tegen Twenthe uit Goor had een sensationeel begin. Binnen een minuut na de aftrap namen de Holtenaren reeds de leiding toen linksbuiten Wim Nijenhuis een van de lat terugspringende bal onberispelijk in schoot (10). De vreugde was echter niet van lange duur, want hét bleek al ras, dat de bezoekers niet van plan wa ren zich zo maar gewonnen te geven. Zij zetten een aantal gevaarlijke aanval len op, waarop de thuisclub nauwelijks een antwoord had en die resulteerden in een doelpunt toen Heijmer in de 14e minuut uit een hoekschop de gelijkma ker scoorde (11). Door snel en vaak goed opgezette aan vallen kwamen beide doelen beurtelings in gevaar. Holten profiteerde daar op een wat gelukkige wijze van toen Paule uit een vrije trap de bal van vrij grote afstand van binnen in het linkerzijnet schoot (2—1). Aan de andere kant ver richtte doelman Pasop in de 46e minuut er was twee minuten oponthoud ge weest een prachtige safe en kon met deze stand de rust ingaan. Na de thee het regende toen voort durend bleken de Holtenaren sterker. In de 12e minuut wist Klein Velderman een goede voorzet van Wim Nijenhuis in een prachtig doelpunt om te zetten (3i) en nog geen twee minuten later, was het Joh. Veneklaas die door goed samenspel de voorsprong vergrootte (4—1). In de 18e minuut kon doelman Ste vens een door Hommes genomen straf schop uit zijn doel houden, maar dat bracht geen soulaas, want de Holtenaren bleven aanvallen. Negen minuten latei- was het Joh. Veneklaas weer, die een mooi doorgespeelde bal met een doelpunt afrondde (51). Twenthe gaf echter de moed niet op en kwam steeds terug. Maar het ging de thuisclub deze middag bijzonder voor de wind en het was vooral Veneklaas, die uitstekend werk deed. Met een enorm hard schot van bijna dertig meter bracht hij in de 35e minuut de stand op 61. In de laatste minuten kregen de bezoe kers toch nog een tegenpuntje toen doel man Pasop over de bal heentrapte en de Goorse rechtsbinnen het leer maar voor het inschieten had (62). Met deze stand kwam het einde. GEVRAAGD: twee morgens in de week. MEVR. BOS Holterberg 41b (vóór hotel „De Zwarte Ruiter"). ~ir ZATERDAG 22 APRIL KOMEN WE ZE HALEN tk Te -koop g.o.h. kinderfiets G. J. Boode, N 47, Holten. Te koop: in zeer goede staat verkerende KOLENKACHEL merk „Vrohling". - Hotel „De Holterberg", tel. 1412. In 't Hopmanshuis aan het Rode Toren plein te Zwolle zijn tot en met vrijdag 15 april tekeningen te zien van Kees Stoop uit Holten en van Eldert Willems» die op kasteel Groot Hoenlo onder Olst woont. Twee kunstenaars die gemeen hebben dat de natuur en het landschap hun be langrijkste inspiratiebron is. Althans wanneer men voor vast en bondig houdt dat het getekende onderwerp tevens de diepere en essentiële bron van inspiratie is. Aan de hand van hun werk namelijk laat zich zeer goed de stelling verdedigen dat zij in die natuur-tekeningen feitelijk hun positie ten opzichte van de medemens bepalen en vanuit hun kunstenaarschap hun relatie tot de maatschappij benade ren. De tekeningen van Stoop lijken het ge makkelijkst; immers, daarin menen we de natuur en het landschap te herkennen zoals we er dagelijks aan voorbij gaan. Maar in dat „voorbij gaan" ligt juist het verschil tussen de meeste mensen en Stoop. Wij lopen 'langs een roggeveld, zeggen „mooi" of „machtig" en denken al lang weer aan het nog niet ingevulde belastingbiljet of het benzinegebruik van de auto. Maar Stoop stelt .zich geheel en al open voor dat roggeveld, dat voor hem op dat ogenblik is de „wereld, mitsgaders haar volheid". Dat is ook wanneer we even voorbij gaan aan zijn volmaakt vakmanschap het geheim waardoor Stoops tekeningen vanuit zijn liefde tot de natuur niet resul teren in lieve platen. Daai-om is het een vergissing uit de afwezigheid (op twee uitzonderingen na) van de mens in Stoops tekeningen af te leiden dat hij aan mens en maatschappij voorbij zou gaan. Veel eer geeft hij ons als zijn antwoord op de vragen van formatie en Vietnam dat eer lijkheid en integriteit alleen een (alles behalve gemakkelijke) oplossing kunnen bieden. Ook in de tekeningen van Willems is over die verbeelding heen eenzelfde sym biose van antwoord-en-vraag ten aanzien van mens en maatschappij duidelijk merk baar. Zou men evenwel kunnen stellen dat Stoop getuigt van de aarde en haar volheid, die wij opnieuw moeten ontdek ken bij Willems is het eerder een dui ding van het „woest en ledig" vóór de schepping van de mens en die deze zelfde mens opnieuw dreigt te doen ontstaan op het moment dat hij meent in techni sche almacht de schepping waant te be heersen. Dat zelfbedrog stelt Willems al duide lijk in het licht, ook in die tekeningen. Deventer Dagblad.1 Voor het diploma „Erkend gasfitter" slaagde te Deh Haag de heer E. J. Weste- rik, Larenseweg. Feuilleton door Tom Lodewijk 2) „De kaasschaaf ligt er naast hoor," wees Anneke. „Kaasschaven zijn ondingen," wist Pieter, „net als fruitmesjes. Je kunt er niet eens een sinaasappel mee pellen. Ik proéf graag dat ik kaas op m'n brood heb." „We moeten er tot vrijdag mee toe," zei Anneke. „Beter één dag goed kaas dan twee dagen een bewijsje," vond haar man. „Pieter, zo houden we nooit een cent over." „Hoeft niet, als we maar nooit een cent tekort komen, wijf van me." „Als oom Simon komt," zei Siem, een ogenblik uitrustend van de zware ar beid, die het. eten voor hem betekende, „dan brengt ie misschien een hele bom duiten mee." „Dan kan het me niet schelen," zei z'n moeder, „al neemt je vader de kaas een decimeter dik op z'n brood, en smeer jij er tweemaal zoveel jam op als nu dat is genoeg voor twee boter hammen! Pieter", verzuchtte ze, „als jij ook het voorbeeld geeft „Stil maar lieverd. Ik hou er mee op. De volgende boterham eet ik met tevre denheid. Dus Anneke m'n kind, dan zul jij alléén naar Amsterdam moeten met je broer. In de Buick." ,,'k Ging net zo lief met jou op de fiets" zuchtte Anneke. „Als ik straks van Herman dan weer al die verhalen krijg over de studie van Karei en de successen van Saskia". „Ja," zei Simon, z'n mond nog half vol, „en dan vraagt tante Thea zo lief: en Simon, hoe maakt die het? Is ie nog altijd bij eh die baas?" Allen lach ten, want het was tante Thea naar 't leven. Simon had, zoals men dat in de fa milie noemde, geen knobbel voor studie. Het was geen mulo maar technische school geworden en die had hij met moeite en nood doorgemaakt. Maar wat hij over auto's niet wist, was de moeite van het leren niet waard. Kroon, dc ga ragehouder, had schik in de jongen. „Hij heeft 'et in z'n vingers," zei-ie tot de tevreden toehorende vader, „en is nergens te beroerd voor. Er zijn al klan ten die naar hém vragen, want hij weet binnen de kortste keren waar het man kement zit, en 't is een aardig jong." Kroon was aan 't onderhandelen over de vertegenwoordiging van een nieuw automerk, en dan kon er voor Simon wel eens beter werk aan de winkel ko men. Maar al voelde Simon zich in de garage een vorst, hij haatte de familie bijeenkomsten waar de ooms en tante'? en niet te vergeten neef Karei, de stu dent hem zo neerbuigend over z'n werk konden vragen als was hij in een in richting voor onvolwaardigen werk zaam. „Ach ja," zei tante Thea dan, mét een verstolen blik vol trots op haar zoon Karei, die rechten studeerde, in ieder geval als student stond ingeschreven, „Als 't er niet in zit, moet je ook niet proberen het er uit te halen.'' Op zulke momenten koesterde Simon bepaald on christelijke gedachten, maar een blik op zijn vader, die hem- een veelbetekende knipoog toezond, maakte alles weer goed. Vader. die geen bal verstand van motoren had, maar altijd belang stelling voor het werk en de prestaties van de zoon, en hem had geholpen met de theorie-lessen, zodat hij, al was het dan niet glansrijk, slaagde voor het eindexamen van de technische school, en met de cursus motortechniek van PBNA. Zou neef Karei, de student, wel half zo hard ploeteren? Als je hem zo hoorde over Het Corps, vroeg je je af hoeveel tijd er nog voor studie over bleef! Maar tante Thea luisterde ver heerlijkt naar de sterke studentenver- halen van haar zoon „de jurist" zoals ze tot kennissen zei. „Komt oom Simon hier wonen?" vroeg Kees, „koopt hij hier een huis of zo?" „Hij zal eerst wel eens uitkijken," dacht vader Pieter, „ik heb gehoord dat hij in ieder geval de eerste veertien da gen bij oom Ben logeert." „Dat is stand voor een miljonair," vond Simon. „Bij oom Ben kan het lij den. Beter dan bij ons." „Als ik oom Simon was, zat ik liever bij ons," kwam Kas. ,Zo jongen," lachte zijn moeder, „ver lang jij niet naar de vleespotten? Oom Ben met z'n grote auto?" „Nou ik wel," zei Kees, „moordwagen Vader, waarom koopt u geen auto?" „Zo gauw het schip met geld binnen komt," beloofde zijn moeder. „En hoe lang is dat al niet onder weg," lachte Pieter. „Jullie hebt maar een arme vader." „En je moeder is de dochter van een arme timmermansknecht," voegde An neke er blijmoedig aan toe. „Als je een auto wil, probeer je hem maar zelf te ver dienen. Misschien neem je ons dan ook wel es mee." „En nu," zei Pieter met gezag, „stop pen we de discussie en wordt er af-ge- geten, want ik zou graag nog even de krant lezen voor ik weer naar school ga." Zo wierp de komst van Simon Kol berg, die na dertig jaren terugkeerde in het vaderland naar zijn liefhebbende verwanten, in het gezin De Jong haar schaduw vooruit. Door de lichte nevel, die hing over het IJ, doemde de grootste schim van een imposante stomer op. „Daar is ie", zei Bernard Kroonstui- ver, uitgerust met een dure kijker en een iets nog duurder fototoestel, waardoor hij iets weg had van een kerstboom. t wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2